Ordening der universiteiten en hoogescholen. capillair-actieve tandcream - 65 en 35 ct Beschikking betreffende de sluiting van bedrijven. Nvmerus clausus en verplichte arbeid na voltooide studie. ia-generaal van het Departement v. i Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbe- 'ping deeit mede: eerordeningen over het hooger onder- VI,, geven klaarheid in een aantal vragen, oor de studenten bij herhaling worden ;es,du. Zij voegen aan de voorwaarden voor c! udie een drietal toe. verordening van den Rijkscommissaris ■ai twee belangrijke bepalingen, n.l. de instelling van een numerus clausus en de verplichting tot het verrichten van arbeid na 'net voltooien van de studie. Deze bepalingen dient men te zien als maatregelen, die be oogen, ook onder de tegenwoordige ernstige oorlogsomstandigheden de universiteiten en hoogescholen ten bate van ons volk ongehin derd te doen functioneeren. Wel zal de stu dent, gelijk iedere jonge Nederlander, onder worpen \v.orden aan de plicht om in het kader van den oorlog te werken, maar hij zal dat pas behoeven te doen aan het eind van zijn studie en dan voor een bepaalden tijd en in zijn eigen vak. Het aantal studenten zal worden beperkt, maar wie tot de studie wordt toe gelaten, krijgt daarmede de zekerheid, dat hij zijn studie. mits binnen niet buitensporig langen tijd, zal kunnen voltooien. De omvang van den' numerus clausus zal worden bepaald naar gelang van de behoeften van de maatschappij, rekening houdende met. de huidige ernstige oorlogsomstandigheden Zooveel mogelijk zullen de belangen der thans reeds studeerenden worden behartigd. De voor de maatschappij volstrekt onontbeer lijke studies, als die voor arts of ingenieur, zullen uit den aard der zaak het minst aan beperking onderhevig zijn. De tewerkstelling der academisch gevormden behoeft niet per sé in Duitschland. doch kan ook in Nederland zelf plaats vinden, ja het departement kan in bepaalde omstandigheden zelfs er van vrij stellen. Als duur van de tewerkstelling wordt, op dit oogenblik aan een periode van één jaar gedacht. Ten aanzien van, de meisjesstudenten zullen op dit oogenblik beide bovengenoemde maat regelen niet gelden. Wat later zal worden be paald, kan thans natuurlijk niet worden voorspeld. Loyaliteitsverklaring. De verordening, die van het departement zelf uitgaat, bevat de derde van de in den aanhef dezer aangeduide voorwaarden, n.l. de ondertcekening van een loyaliteitsverklaring door ieder, die zich telkenjare voor inschrij ving aan de universiteiten en hoogescholen aanmeldt. Het bewijs van inschrijving zal dan voortaan tevens het bewijs zijn, dat genoemde verklaring is or.derteekend. Zij is zoo gesteld dat zij niets bevat, dat in een ">ezet gebied t. o. v. verschillende categorieën van staats burgers niet kan worden verlangd, terwijl deze op hun beurt, van goeden wille zijnde dezen eisch kunnen accepteeren. Zij wijkt in beginsel niet af van verkla ringen. die reeds aan andere groepen der be volking werden voorgelegd. Bij wijze van overgangsmaatregel wordt thans halverwege het academisch jaar onder teekening van de verklaring door alle thans ingeschrevenen verlangd. Hiertoe zal binnen kort ten bureele van de rectores magnifici de gelegenheid worden geboden. Daarna zal. uitsluitend voor diegenen, die dit hebben ge daan het academisch onderwijs volledig wor den hervat Wie niet wenscht te teekenen en dus niet verschijnt, kan door het departement niet langer als student werden aangemerkt, verliest het privilege, dat hem bij besluit van de secretarissen-generaal van de departemen ten van sociale zaken en van justitie van 20 Februari 1142 (1942/15) is toegekend en kan voor do tewerkstelling worden opgeroepen. Het artikel betreffende de loyaliteitsver klaring bevat tevens eenige bepalingen, die een wijziging inhouden van het besluit no 62/194! betreffende de handhaving der orde en tucht onder de studenten. De bevoegdheid en verantwoordelijkheid van den Rector Mag nificus wordt vergroot. Eeroepinstantie is thans onmiddellijk, niet eerst via het college van rector en assessoren, de secretaris-gene raai. Tenslotte bevat artikel 1 van de verorde ning eeniae bepalingen betreffende de ambte naren en arbeidscontracten bij de Rijks universiteiten en -hoogescholen. Uitrei''inq distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan de letter W Hoofciredacreur j v Baudewyns, Haarlem Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad F C Derks. Haarlem Chef van Dienst en Binnen land: S R Kuiper. Haarlem Sport en Stad: A Overmeer. Heemstede Buitenland- J C van der Laag Heemstede Haagsch Redacteur B Kors ten. H.stede (afw.). Stad en Reportage, J A. Steen Jr.. Zandvoort Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving I i E van Baarsel Santpoort Advertentipc w var. Ommen Heemstede \U BP JB k; NËDERLANOSCH FABRIKAAT 1 De Europeesche strijd tegen het bolsjewis me gebiedt een vergaande inzet van het be drijfsleven en vooral van de voor de oorlogs economie geschikte werkkrachten. Evenals in het Duitsche rijk moeten daarom ook in het bezette Nederlandsche gebied talrijke bedrij ven, die niet voor den oorlog van belang of van vitale beteekenis zijn, worden gesloten. Bovendien moet ook bij bepaalde bedrij ven het gebruik van mannelijke werkkrach ten worden beperkt. Door een beschikking van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en eco nomie en commissaris-generaal z.b.v.) over de sluiting van bedrijven van 13 Maart 1943 zijn de hiertoe noodzakelijke maatregelen getrof fen. Deze hebben betrekking op de industrie zoowel als op den handel, het handwerk, het hotel- en restaurantbedrijf en bepaalde an dere bedrijven. Bij de uitvoering van genoemde maatrege len zijn de bevoegde Nederlandsche organen ingeschakeld. In het bijzonder zijn deze ge machtigd, verdere uitvoeringsbepalingen vast te stellen. Dit geldt vooral voor het uitvaar digen van voorschriften over de afwikkeling van juridische verplichtingen van stilgezette bedrijven, alsmede over het verleenen van fi- nancieelen steun. Op het gebied van handel, handwerk en hotel- en restaurantbedrijf zullen onmiddellijk alle bedrijven in bepaalde branches, die ge mist kunnen worden, worden gesloten. Deze maatregel zal onder meer worden genomen voor: Luxehotels, bars, amusementsnaehtlokalen. toonzalen, in het bijzonder die voor auto's, luxe porcelein of ceramische artikelen, recla mebedrijven, tentoonstellingsbedrijven, rij- instituten en -scholen, dansinstituten en -scholen. Voorts geldt de sluiting voor: gespeciali seerde kleinhandelszaken voor luxe-mode- artikelen, chocolaterieën, parfumerieën, ju- weelen, gouden en zilveren artikelen, post zegels, tapijten, sportartikelen, pelterijen, mu ziekinstrumenten en gramofoons, radio-artike len, schrijfmachines. Evenzeer zullen de vol gende categorieën haar werkzaamheden moe ten staken: schoonheidsinstituten en schoon heidsverzorgers, met inbegrip van de zooge naamde schoonheidssalons, luxe-maatkleer- makerijen voor dames en heeren, plisseerin- richtingen, juweliers, goud- en zilversmeden, muziekinstrumentenmakers, vervaardigers van uithangborden en lichtreclames en de schil ders daarvan Bovendien zal de totdusverre gebruikelijke bezorgdienst voor de verbruikers aanmerkelijk worden beperkt, terwijl de kap pers hun werkzaamheden tot het beslist nood zakelijke zullen moeten beperken. In verschillende bedrijven, vooral bij ban ken en effectenkantoren, verzekeringen, bij koloniale maatschapijen en scheepvaartmaat schappijen zullen beperkingen ten aanzien van het gebruik van mannelijke personen worden voorgeschreven, die op 15 April 1943 ten uitvoer gelegd moeten zijn. De uitvoering van deze maatregelen geschiedt door de com missarissen der provincie*, behoudens in ste den boven 100.000 inwoners. Hier hebben de burgemeesters de uit*^ering in handen. Wanneer winkels geopend moeten zijn. Nieuwe regeling van 1 April af. Van de zijde van het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart wordt de aandacht van de winkeliers er op ge vestigd, dat met ingang van 1 April 1943 inzake de verplichte openstelling der win kels de regeling van kracht wordt, welke voor het zomer-halfjaar geldt. Deze rege ling houdt in, dat alle bakkers-, kruide niers-, melk-, groenten en fruit- en sla gerswinkels op alle werkdagen van 9 tot 13 en van 14.30 tot 18 uur voor het pu bliek geopend moeten zijn. Voor alle ove rige winkels, met uitzondering van de slijterijen en de kantoormachinewinkels, geldt de verplichting tot openstelling op Maandag van 14.30 tot 18 uur en op de overige werkdagen van 9 tot 13 en van 14.30 tot 18 uur. Deze regeling is tot 1 October 1943 van kracht. Regelingen, vastgesteld met toepassing van artikel 6 der Winkelsluitingswet (slui ting van een groep van winkels gedurende een halven werkdag per week) blijven on verminderd van kracht. De tot zulk een groep behoorende winkels moeten echter op Maandagmorgen geopend zijn. Tenslotte wordt er op gewezen, dat alle winkels in het tijdvak van 1 April tot 1 October op de eerste vijf werkdagen der week nog tot 19 en des Zaterdags nog tot 20 uur voor het publiek geopend mogen zijn. levertraan voor kinderen tot en met 15 jaar. Daar op het oogenblik wederom een hoeveelheid levertraan beschikbaar is, kan de categorie personen die voor eventueele verstrekking daarvan in aanmerking komen eemgszins worden uitgebreid. Dc behandelende geneesheer kan thans ook een aanvrage indienen voor kinderen tot en met 13 jaar, voorzoover hun gezond heidstoestand dit noodzakelijk maakt. De artsen hebben te dien aanzien richtlijnen ontvangen van den geneeskundig hoofd inspecteur van de volksgezondheid. Mocht de arts moeilijkheden ondervinden bij de levertraanvoorziening, dan kan hij zich hierover wenden tot het Rijksbureau voor Genees- en verbandmiddelen. Vondel straat 11 e te Amsterdam. NUCHTER KALFSVLEESCH BIJ DEN SLAGER. Aangezien er in dezen tijd veel kalve ren worden geboren, die onmogelijk alle in leven kunnen worden gehouden, dient het publiek genoegen te nemen met het feit. dat de slager in hoofdzaak nuchter _r>„,rr>rt Nieuwe regeling van postverkeer met het buitenland. Afzenders mogen niet zelf frankeeren. Voor het P. T. T.-verkeer met het buiten land bevat de Staatscourant een nadere rege ling, in aansluiting op de verordening, die Vrijdag j.l. afgekondigd is. Alle postzendingen voor het buitenland be stemd moeten aan een loket van een post- inrichting worden afgeleverd en mogen dus niet meer in de brievenbussen worden ge worpen. De afzender mag zelf geen postzegels opplakken, maar moet het verschuldigde port of recht aan het loket betalen, waarna de ambtenaar voor de frankeering zorgt. Alle zendingen moeten aan de buitenzijde voorzien zijn van naam en voornamen en het adres van den afzender. Is de brief of de mededeeling niet in het Duitsch gesteld, dan moet de ge bruikte taal onder dit adres van den afzender worden aangegeven. Wie een postzending aan het loket aflevert moet zich legitimeeren. Is de brenger niet de afzender, dan moet buitenop de zending behalve den naam van den afzender ook de naam van den brenger worden vermeld. Firma's die tot het buitenlandsche telegraaf- verkeer zijn toegelaten, zijn gerechtigd haar eigen zendingen naar het niet vijandelijke buitenland zelf met postzegels te beplakken. Firma's, die niet tot het buitenlandsche tele- graafverkeer zijn toegelaten, maar die kunnen aantoonen. dat zij veel postverkeer met het buitenland onderhouden, kunnen aan de Deutsche Handelskammer für die Niederlande, Amsterdam C, Keizersgracht 520, eveneens toestemming tot frankeering krijgen. Deze firma's ontvangen een ..Ausweiskarte", die bij het inleveren der postzendingen aan het loket getoond moet worden. Het bezit van deze Ausweiskarte" ontslaat de firma tevens van de verplichting onder het adres van den af zender dat van den brenger te vermelden. Frankeermachines kunnen verder in gebruik blijven (het opplakken van strooken met waarde afdrukken is echter niet toegelaten). Verboden is in het postverkeer de verzending van de volgende voorwerpen: 1. Afbeeldingen van eiken aard, (ook prentbriefkaarten, schaakproblemen, kruiswoord- en andere raadsels), uitgezonderd pasfoto's voor zoover zij niet voorkomen in boeken, tijdschriften, kranten en prospecti. 2. Drukwerk van eiken aard, boeken, kran ten, brochures, prospecti, tijdschriften, kran tenknipsels, familie-advertenties, muziek, e.d. voor zoover de verzending geen zakelijk doel heeft. 3. Gramofoonplaten en mededeelingen van eiken aard, die langs mechanischen weg zijn opgenomen, voor zoover de verzending geen zakelijk doel heeft. De volgende beperkingen gelden voor den vorm van schriftelijke mededeelingen: 1. Brie ven en briefkaarten moeten duidelijk en ge makkelijk te lezen zijn. Brieven met niet zakelijken inhoud mogen ten hoogste 4 kant jes groot zijn (grootste maat voor één kantje 210 bij 297 m.M.) 2. Het gebruik van kunst matige taai als Esperanto, van geheime of een doode taal en van Hebreeuwsch is verboden. 3. Het gebruik van stenografie of blinden- schrift is niet toegelaten. Voor het schrijven van mededeelingen mogen geen geheimschrif ten en in het bijzonder geen sympathetische inkten worden gebruikt. 4. Het gebruik van gevoerde omslagen is verboden. Alleen in zakelijk verkeer zijn toegelaten acten (Ge- schaftspapiere), monsters en gemengde zen dingen. Postwissels en remises van een post girorekening uit mogen slechts korte mede deelingen dragen, die op de reden der be taling betrekking hebben. Telefoon- en telegraafverkeer is slechts toe gestaan aan de overheid en aan bepaalde ondernemingen. Persgilde vergaderde in Utrecht. Voor de eerste landelijke algemeene ver. gadering van het Persgilde der Nederland sche Kultuurkamer, welke Zaterdagmiddag in den Stadsschouwburg te Utrecht werd gehouden waren honderden leden van het gilde uit alle deelen van het land naar Utrecht gekomen. De zakelijke leider, de heer J. Learbuch, heette allen welkom, in het bijzonder dé Duitsche gasten prof. dr. J. Maerz uit Praag, den perschef van den Rijkscommissaris, den heer Dittmar en dr. Pudor, Leiter des Lan desverbandes des Reichsverbandes der Deutschen Presse en de Nederlandsche gas ten, den waarnemend secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten jhr. mr. De Ranitz en mr. Otto, algemeen bestuurder van de Nederlandsche Kultuurkamer. Van den heer Max Blokzijl was een telegram van verhindering binnen gekomen. De heer Learbuch ging uitvoerig en ge detailleerd in op het werk van verschillen de vakgroepen van het persgilde. Hierna sprak de leider van het persgilde, mr. J. Huijts, die den nadruk legde op het beginsel der saamhoorigheid voor alle cul- tureele werkers in de organisatie van de Nederlandsche Kultuurkamer. De klasse- strijd is beslist en wel ten gunste van den arbeid. Het kapitaal echter dient vrucht baarder dan ooit te blijven. Het individueele bedrijf wordt verheven tot gemeenschaps bedrijf en op het niveau van het gemeen schapsbedrijf laat de tegenstelling tusschen kapitaal en arbeid zich langs de lijn van arbeid verevenen. In de toekomst zullen het zakelijke be lang en de ideëele strekking van een orgaan van de pers geen tegenstelling meer vor men, maar zij zullen gezamenlijk onder het primaat van de cultureele taak van de pers komen te staan Het persorgaan kan in den vervolge in geen geval meer alleen een winstobject zijn Dat het echter een rendee- rend bedrijf zal zijn, is een eisch, die reeds ter wille van de verwezenlijking van de cultureele taak der pers moet worden ver vuld en in zooverre ligt daarin ook een ver zekering van het m het bedrijf gestoken kapitaal. De laatste spreker van den middag was prof. dr. J. Maerz, privaat-docent te Praag, die sprak over het onderwerp: „De Duitsche pers in oorlogstijd, redactioneel, economisch en organisatorisch". In de ochtenduren hadden er verschillen- D1STRSBUTIEBONNEN Artikel Aardappelen Appelen Bon 12A 12B 2-12, 3-12, 4-12 Beschuit 12 Bloem 506 tm. 509 Boter 69 Brandstoffen *09, 10 '01 tm 06 Brood Kaart Hoev. Aard. 2 kg Aard. 1 kg Reserve (stad) i kg Cacao Chocolade Sigaretten Eenh-zeep Eieren Gort Gem. Meel Havermout Jam Kaas Koffiesurr. Margarine Melk 3-09 BV KF 12A 12B 4-09 09 12A R. S 490, 514 2-09 3-10 508 483 510 500 tm. 502 513 05, 03 10, 11 4-11 511 05 11. 29 4-10 N 12AB 3-11 503 10, 11 12A 09, 10, 11 R, S 512 12 A B 09, Peulvruchten Petroleum RÜst Scheerzeep Sigaren Sinaasappelen Suiker Suikerwerk Tabak Taptemelk Toiletzeep Vermicelli Vleescb Waschpoedei R, S 491, 515 Besch. Algem. Boter Brandst. Brandst. Brood Brood Reserve Versn. Tabak Eênh.zeep Algem. Reserve Reserve Algem. Algem. Algem. Algem. Algem. Algem. Boter Melk Reserve Algem. Petrol. EA Petrol-verl. Reserve Textiel (m) Tabak Reserve Algem. Versn. -Tabak Taptemelk Toiletz. Algem. Vleesch Waschpoed. Algem. 75 gr. 70 gr. 250 gr. 1 eenh. 1 eenh 400 gr 50 gr 150 gr. 100 gr. 20 st 1 rants 1 rants. 2 St. 1 St. 250 gr Y2 rants. 250 gr. 500 gr. 100 gr. 250 gr 250 gr. 1% lit. 5lit. 250 gr. I lit. 1 lit. 500 gr. 45 gr. 5 st. 350 gr. 1 kg. 100 gr. 25 gr. 1üt. 1 rants. 100 gr. 50 gr 1 rants. 1 rants. t.m. 20 Mrb 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 23 Mrt. 30 Apr. 30 Apr, 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 31 Mrt. 31 Mrt. 3 Apr. 3 Apr. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 23 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 21 Apr. 31 Mrt 20 Mrt'. 30 Apr. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 31 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 31 Mrt. 31 Mrt. de sectievergaderingen plaats. Die van het Verbond vanNederlandsche Journalisten was zeer druk bezocht. Op deze vergadering heeft de Verbondsvoorzitter, de heer P. J. van Megchelen, een overzicht gegeven van de gebeurtenissen in het Verbond om zich vervolgens bezig te houden niet alleen met het heden, doch ook met de toekomst. Spr. belichtte uitvoerig de nieuwe arbeidsvoor waarden, besprak tevens de binnenkort te verwachten regeling van de rechtspositie en wijdde eenige woorden aan de opleiding van journalisten. Nadat de heer Learbuch nog eenige zake lijke mededeelingen had gedaan en dr Pu- dor namens de Duitsche collega's de groe ten had overgebracht, vereenigden alle leden van het persgilde zich aan een een- pansmaaltijd. Voetbal WEDSTRIJDPROGRAMMA VAN ZONDAG UITGESTELD TOT 4 APRIL. Naar wij vernemen zijn ale wedstrijden in den N.V.B. vastgesteld op Zondag 21 Maart uitgesteld tot Zondag 4 April met uitzondering van de wedstrijden Willem 2-Enschedé en A.D.O.-Heerenveen, welke tot nader te bepa len datum zijn verschoven. Cricket J W. G. COOPS 70 JAAR. De heer J. W. G. Coops, oud-administrateur bij het departement van waterstaat viert heden, Dinsdag 16 Maart, zijn zeventigsten verjaardag. De. jarige is een bekende figuur in het Neder landsche sportleven geweest, in het bijzonder als bowler van HCC.-Ook heeft hij het doel ver dedigd van HVV en het Nederlandsch elftal. Dat de Jeugdstorm de boeken- actie organiseerde, is voor den tegen stander, die in Duitscliland werkt, geen reden, geen gebruik te maken van de gelegenheid, de nooden en zorgen van den oorlog tijdelijk te vergfeteVi, bij het lezen van een goed ontspannings- boek. Denkt u er ook zoo over en laat u niet door partijschap leiden bij het bepalen van uw steun aan een sym pathiek doel, dat alle volksgenooten ten goede komt! Voor den politierechter. Voor den politierechter stonden gisteren twee zusters terecht, die op 18 Januari van dit jaar bij Vroom en Dreesmann een aan tal jurken hadden gestolen. Een cheffin van de afdeeling had het echter gezien en beiden betrapt. De officier van justitie vond het een misselijk gedoe van de twee ge trouwde vrouwen, die daardoor hun gezin in extra moeilijkheden hadden gebracht. Hij eischte twee weken gevangenisstraf, waarop de twee vrouwen in tranen uit barstten. De politierechter maakte er een week gevangenisstraf van. VREUGDE EN ARBEID. De plaatselijk leider van het Ned. Arbeids Front te Haarlem deelt mede, dat de plaatsbewijzen voor de cabaretvoorstelling van Vreugde en Arbeid op Donderdag 18 Maart a.s. tevens dienst zullen doen als ge- leidebiljet voor hen, die na 21 uur nog op straat moeten zijn om zich naar hun wo ning te begeven. Een ieder beware de plaatsbewijzen dus zorgvuldig. RECTIFICATIE. Bij het corrigeeren van het hoofdartikel zijn gister een paar verkeerde regels inge- lascht, waardoor het geheel onleesbaar werd. Men leze de betreffende passage als volgt: Hoe de toestand in Sowjet-Rusland is, weet men niet door rechtstreeksche correspondentie uit dit land; wel hoort men af en toe de stem van ooggetuigen, die veel zeggend moet worden geacht. Zoo brengt het A.N.P. weer het verslag van eenenz. AGENDA. Dinsdag 16 Maart: Rembrandt: „Flip Flap" (tooneel 2.30 en 6.30 uur. Palace: „Piraten" (14 jaar) 1.30 3.45 en 6 uur. Luxor „De gouden stad", (18 jaar) 1.30, 3.45 en 6 uur. Frans Hals: „Een schoonzoon te veel" (18 jaar) 2, 4.15 en 6.30 uur. Moviac: „Verzegelde lippen" (alle leeftijden) 2.30 en 6.30 uur. Woensdag 17 Maart: Bioscopen zie Dinsdag.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2