Onze ridderkruisdrager. I De eerste Nederlander en de eerste der Germaansche vrijwilligers. SS.-PK. „Onze ridderkruisdrager is erNauwelijks vliegt dit gerucht door onze loopgraven en stellingen, of wij hol len den held van den dag tegemoet. Inderdaad, daar staat hij voor ons, de negentienjarige SS-Sturmmann Mooynian.en op zijn borst prijkt het indrukwekkende zilveromboorde, zwarte ijzeren kruis. In een plechtigheid van intiem karakter de he vige, felle afweerstrijd liet geen kans voor een grootsch vertoon werd hem deze hooge onderscheiding door den brigade commandeur uitgereikt. Nog onder den indruk der woorden, tot hem gericht, staat hij thans in ons midden, stralend van geluk, maar zonder een grein tje hoogmoed en wij alten, Nederlanders, Vlamingen en Noren, die hem omringen, wij kunnen hem niet genoeg gelukwenschen. Dat een d er onzen, 'n eenvoudig Sturmmaim als jongste uit de gansche weermacht, als eerste der Germaansche vrijwilligers, het ridderkruis werd verleend, dat maakt ons fier en uitbundig van geluk. Van alle kan ten worden hem sigaretten aangeboden en het glaasje „schnaps" is er ook al bij Bij lederen handdruk glundert het fris- sche. gladgeschoren en blozende gelaat van onzen kameraad nog blijer. Het staaf "hem verwondelijk goed. Voor de groote gelegen heid heeft hij zich van top tot teen in het nieuw gestoken; In het knoopsgat steken de lintjes van het "Winterabzeichen en van het E.K. II, links op de borst is het E.K. I ge speld, en aan het lint om zijn hals.... het Ridderkruis. Enkele dagen geleden, toen Mooyman bij zijn geschut stond vooraan, zal hij er wel niet zoo frisch en netjes uitgezien hebben, en hij vertelt ons dan ook, hoe hij erin slaagde dertien pantsers te vernietigen: „Het was een hel zegt hij, toen 's morgens vroeg het vernietigende trommel vuur van de Sovjets begon. Dat duurde zoo dagenlang. Op die wijze probeerden zij ons murw te krijgen, om dan een gemakkelijken pantseraanval te kunnen ontketenen. Maar bij het geschut, dat ik aanvoerde, bleef steeds één van mijn kameraden op post. Scheen het vuur wat te minderen, dan ston den we dadelijk weer bij ons stuk. Zoo kon ik ook telkens als eerste er bij zijn om de aanrollende pantsers in het zicht te krijgen, en er dan korte metten mee te maken. Het ging overigens telkens zeer snel: op de meeste pantsers hoefde ik niet vaker dan vijf, zes, hoogstens tien keer te schie ten. Maar twee waren me toch ontgaan je kunt niet overal tegelijk schieten, ver ontschuldigt hij zich, die waren doorge broken en waren reeds achter ons. Toen draaiden wij het geschut vliegensvlug, en.... schoten ook die twee pantsers in brand." Het klinkt alles zoo eenvoudig in den mond van Mooyman, maar pantseraanval- len zijn door vele berichten reeds zoo vaak beschreven, dat wel haast iedereen zich er een idee van kan vormen, welke koelbloe digheid, welke besluitvaardigheid er ver- eischt werden om deze ongehoorde prestatie te leveren. „Eentje hebben we met de hand moeten „erlcdigen", vertelt hij verder. „Het was 's avonds, in het schemerdonker. Ilc kon den kolos niet in mijn schietveld krijgen, omdat hij een prachtige dekking had. Met een paar kameraden slopen we er naar toe, eerst ge bukt, daarna kruipend en glijdend. Een paar man had ik met een mg opgesteld, om als „sicherung" onmiddellijk den vijand te be_ schieten, als hij ons zou bemerken en dan. zoo noodig, onzen eigen terugtocht te kun nen dekken, maar aljes liep goed. Steeds dichterbij kwamen we. Daar was nog een draadversperring. Voorzichtig en stil moes ten de draden verwijderd worden. Ook dat kwam klaar en aan den overkant bleef al les rustig. Nog slechts enkele meters waren we van den pantser verwijderd. Nu was het zoover.... Ik greep mijn machinepistool in de eene hand, een springlading in de an dere en rende op het gevaarte toe, plaatste vlug de mijn tegen -den pantsertoren, rukte de zekering af en liet me snel terug in dek king vallen. Een paar seconden verliepen en toen vcflgde een dreunende, oorverdoovende knal..,. Maar zoo vervolgt hij de eer van dit ridderkruis is niet voor mij, maar voor al de mannen van mijn groep en van mijn „zug". In hun naam heb ik deze onderschei ding ontvangen en ik ben er verder trotsch op." SS.-Oorlogsverslaggever Gevolgen van een luchtaanval. Een plaats in het zuidwesten van ons land is, zooals wij meldden, zwaar getroffen doer het lukraak neerwerpen van Britsche brisant- en brandbommen. Het stadje ligt anders zoo rustig te midden der groene landouwen, en dat is nu plotseling uit zijn rust opgeschrikt door de vuurspuwende roofvogels. Afschuwe lijk was het de verwoestingen te zien. Be halve de beide kerken zijn het bijna alle kleine arbeiderswoningen die de Engelschen tot doelwit van hun aanval hadden gekozen Verslagenheid heerscht in honderden gezin nen, die vader of moeder, kinderen of fa milieleden verloren hebben. Maar wat ons daarnaast het meest trof was de groote on derlinge hulpvaardigheid der bewoners en de goede organisatie van de hetrokken in stanties. „Bij alle ellende zijn wij dankbaar voor de hulp, die wij van zoo vele zijden ondervinden", zoo vertelde een politieluite- nant. Onmiddellijk na de ramp kwam men van alle zijden aangesneld om te redden wat te redden was. Vrijwel alle 1200 dakloozen werden ondergebacht bij familie en kennis sen en andere inwoners der gemeente, die hun huis ter beschikking stelden. De Nederland- sche Volksdienst wist er voor te zorgen, dat duizenden porties eten ter beschikking kwa men van de menschen, die dakloos geworden waren of die door het onklaar raken van gas- en waterleiding niet in staat waren voor warm eten te zorgen. De brandweer der na burige plaatsen kwam snel te hulp, aan de gezamelijke inspanning van brandweerlieden en burgers is het te danken, dat de ramp niet een veel grooteren omvang heeft aangenomen Een der groote kerken kon echter niet be houden blijven, zij is geheel uitgebrand. Een andere kerk van historische waarde is door brisantbommen zwaar beschadigd, een deel is verwoest, een ander deel zoo zwaar getrof fen, dat instorting dreigt. Hier heeft men door krachtig ingrijpen uitbreiding van een be- ginnenden brand kunnen voorkomen. Kranig rwerk is hier verricht door den luchtbescher mingsdienst en de technische noodhulp. Dit is bij alle ellende een troost, dat de En- gelsche terreurdaden niet alleen woede en verontwaardiging wekten, maar dat zij ook de beste gevoelens der bewoners wakker rie pen en hun saamhoorigheidsgevoel versterk ten. Het wachtbataillon in Nederland. GEMEENTELIJKE LASTEN OP ONROEREND GOED. De Gemachtigde voor de Prijzen heeft medegedeeld dat verhooging van gemeen telijke lasten op onroerend goed uit een oogpunt van prijzenbeleid in het algemeen slechts toelaatbaar .is voor die gevallen, waarin tengevolge van nieuwe gemeente lijke werken een. nieuwe omstandigheid is ingetreden, die een zoodanige verbetering van de door de belasting te treffen on roerende goederen beteekent, dat op grond van deze verbetering een huurverhooging mogelijk is. Dr. J. HENSKENS. Oproep aan de stormsters. Hoofdstormer Van Geelkerken heeft een oproep gedaan aan alle stormsters van den nationale jeugdstorm om zich in dienst te stellen van den totalen oorlog. In dezen oproep zegt de hoofdstormer, dat de fa brieken, die werken voor de oorlogspro ductie, om arbeidskrachten vragen. De stormsters hebben den plicht zich te mel den voor den halfjaarlijkschen fabrieks- inzet in Nederland, hetwelke in gesloten groepen dient te geschieden. Bijeenge,- bracht in heemen, onder leiding van jeugd stormleidsters wordt overdag in verband gewerkt, terwijl de avonden in jeugdstorm- geest zullen worden doorgebracht. Stormsters, aldus de oproep, waar man nen staan aan Oost-' of Westfront, waar steeds nieuwe Nederlanders de Duitsche arbeiders móeten vervangen, daar is het de stormster, die haar taak in dezen tiid be grijpt en zich zonder verderen commen taar meldt. Alleen zij kunnen zich melden, die den 17-jarigen leeftijd hebben bereikt. De aanmelding dient te geschieden bij de streekmeisjesleidsters. De eerste inzet zal aanvangen op 1 Mei a.s. STOPKOERSEN VOOR DIVERSE SOORTEN OBLIGATIëN. Ter beurze van Amsterdam is bekend ge maakt, dat naar aanleiding van een mede- deeling van den wnd. secretaris-generaal van het departement van .financiën, voor de obli- gatiën in de prijscourant voorkomende onder een der hierna genoemde rubrieken, met in gang van 11 Maart in afwachting van nadere mededeelingen geen noteering zal worden toegelaten hooger dan de laatste noteering bank- en credietinstellïngen, industrieele on dernemingen, electriciteit, gas- en waterlei dingmaatschappijen, mijnbouwondernemingen. petrol eumondernemingen, scheepvaartmaat schappijen, diversen en voorloopig genoteer de obligatiën. LOMPEN MOETEN WORDEN AANGEGEVEN Op grond van de betreffende voorschriften is bepaald, dat een ieder, die meer dan 50 kilogram lompen in voorraad of onder zijn berusting heeft, verplicht is vóór 26 Maart 1943 bij het Rijkstextielbureau, sectie lompen, te Arnhem, aangifte te doen van de hoeveel heid lompen, die hij in eigendom of onder zijn berusting heeft. Deze verplichting geldt niet voor bepaalde categorieën kleinhande laren. Wanneer aan de voorschriften ter zake, die men in een officieele mededeeling kan aantreffen, niet wordt voldaan, stelt men zich aan strenge straffen bloot. ZIJ VORMEN EEN SCHILD. Als een rots in de branding staan Neer- land's beste mannen ver in het Oosten in voortdurenden strijd tegen het barbaren dom. Zij zijn het schild tusschen u en het alles vernietigende bolsjewisme. Bedenkt dat Nederlanders en wanneer gij u zelve niet kunt inzetten in dezen gigantischen strijd om het zijn of niet zijn, dan is het toch het allerminste wat gij kunt doen, storten op.... giro 432100 Verzorgings fonds van het Vrijwilligers-legioen Ne derland. Meldt u aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataillon in Nederland al her haalde malen is den dagbladlezer deze aan sporing onder oogen gebracht. Wat de Waffen-SS. en het Legioen zijn, zal zoo langzamerhand wel iedereen weten. Het Wachtbataillon is echter minder bekend Dit wachtbataillon in Nederland is eenige maanden geleden opgericht, uitsluitend voor hen, die om eenigerlei reden bezwaar hebben tegen het verrichten van militairen dienst buiten onze grenzen. Het is een formatie van de Waffen-SS. De vereischten, waaraan men moet voldoen, zijn volkomen dezelfde, als dje voor dit corps Behalve de voorwaar den, welke b.v. ook gelden voor dienstneming in het Legioen, houden zij o.m. nog in, dat men een bepaalde lengte moet hebben en eenige typisch Germaansche kenmerken. De leeftijdsgrens loopt van 17 tot 45 jaar. Ook gehuwden kunnen zich aanmelden. Het wachtbataillon verricht soortgelijke diensten als het bezettingsleger. Ook de op leiding geschiedt dit in tegenstelling tot die der Waffen-SS. uitsluitend in Neder land. Wel kan men later on eigen verzoek naar formaties aan het front of elders wor den overgeplaatst. Een verbintenis wordt aan gegaan voor den duur van den oorlog, vier jaar, of voor langer. Zooals in elke formatie van het Duitsche leger, kan ieder, »onverschlllig welke zijn schoolopleiding is geweest, na gebleken ge schiktheid den officiersrang bereiken. Karak ter, geSrag en prestatie zijn de beslissende factoren voor bevordering. Er wordt reke ning gehouden met den rang, welken men in het Nederlandsche leger bekleedde. Iedere soldaat krijgt een volledige infante- rie-opleiding, eerst daarna komt de specia lisatie waarbij de candidaat zijn voorkeur voor een wapen kan te kennen geven. De Waffen-SS. is geheel gemotoriseerd en nage noeg alle wapenen zijn erin vertegenwoor digd. Dengenen die dienst nemen bij het wacht bataillon, wordt gegarandeerd, dat zij na ontslag desgewenscht weer hun oude beroep kunnen uitoefenen. Verder genieten zij voor keur bij de vervulling van vacatures bij openbare diensten, politie, kolonisatie in de Oostgebieden, enz. Wordt voor den geestelijken en lichame- lijken welstand van den man uitstekend ge zorgd, deze ontvangt voor zoover noodig een z.g. kriegsbesoldung (toelage of jaarwedde). De belangen van het gezin of de achter blijvende familieleden worden behartigd door den Fürsorge-Führer der Waffen-SS. Hiertoe wordt 80 tot 100 procent van het vroeger ver»- diend salaris doorbetaald ofwel een onder steuning uitgekeerd op basis der vroegere verdiensten. Zulk een kostwinnersvergoeding .wordt niet aangemerkt als loon of salaris en "derhalve kan er b.v. geen beslag op worden gelegd. Voorts wordt een kindertoeslag ver leend en kunnen extra-uitkeeringen worden gedaan bij geboorte, sterfgeval of ziekte. Hij, die zich aanmeldt voor den dienst bij de Waffen-SS. of het Wachtbataillon in Ne derland, zal zich volmaakt aan dien dienst kunnen wijden. Appèl tot de werkende jeugd. De af deeling jeugd van het Nederlandsche Arbeidsfront heeft gemeend, dat thans de tijd gekomen is, dat ook tot de werkende jeugd van Nederland een appèl moet wor den gericht om zich in te zetten voor een nieuwe taak. Daartoe heeft zij van 2127 Maart' de „Week der werkende jeugd" ge organiseerd. In een reeks van bijeenkom sten in de groote provincieplaatsen en verder in een groote serie bedrijfsbijeen komsten zal de werkende jeugd van Neder land worden toegesproken. VERSCHEIDENE SCHAPENDIEFSTALLEN OPGEHELDERD. Drie personen gearresteerd. In den nacht van 17 op 18 Maart j.l. werden in den Rottepolder te Haarlemmerliede, ten nadeele van den veehouder J. van der Aar, twee schapen uit de weide ontvreemd. Direct volgde aangifte bij de groep marechaussee te Halfweg. Daar de omgeving den laatsten tijd herhaaldelijk onvei lig werd gemaakt door het ontvreemden en slachten van schapen in de weide had de politie verdenking gekregen tegen twee personen, die zich reeds op 3 Maart j.l. in den Rottepolder ver dacht ophielden. De politie, deed een inval bij den 26-jarigen C. S., wonende te Halfweg, waar de twee schapen geslacht werden teiuggevon- den. De dader had samengewerkt met den 24- jarigen P. v. G. uit den Grooten IJpolder. Een gedeelte van het schapenvleesch was reeds naar Amsterdam overgebracht, hetwelk bij een zeke ren KI. werd teruggevonden. De daders zijn ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Haarlem. De'veehouders in Haarlemmerliede, die door de diefstallen ernstig gedupeerd werden, verwachten, dat de Justitie nu eens flinke straffen zal uitdeelen. Nader vernemen wij nog. dat de gearresteerden ook een bekentenis hebben afgelegd over andere schapendiefstallen, zoodat de groep marechaus see te Halfweg een flink succes heeft behaald. GEEN ZIEKTE AAN DEN BODE MELDEN! Herhaaldelijk komt het voor, dat arbeiders aan den bode van hun ziekenfonds mededee ling doen van ingetreden arbeidsongeschikt heid door ziekte. Daarmede is aan de kennis geving van ziekte voor het recht op ziekengeld echter niet voldaan. De betrokkenen dienen zich te wenden tot het uitvoeringsorgaan der 'wettelijke ziekteverzekering, waarbij hun werkgever is aangesloten. Kweek tuinkruiden DE COLORADOKEVER IN 1942 Het gebied, waarin de Coloradokever in ons land is opgetreden, is in 1942 beperkt gebleven tot het deel ten Zuiden van de Maas. Het aantal vindplaatsen steeg echter aanzienlijk, n.l. van 127 in 1941 tot 365 'in 1942. Op 21 Mei werd op het strand bij Zoutelande een Coloradokever gevonden. Door de activiteit van het hoofd der Lagere School is toen door de leerlingen het strand zeer nauwkeurig afgezocht, waarbij ruim 2000 kevers, die door den zeestroom waren aangevoerd, onschadelijk konden worden gemaakt. Waarschijnlijk hadden zich echter reeds vele Coloradokevers over Zeeland en Noord-Brabant verspreid. Op 85 plaatsen is de aanwezigheid van het insect later vast gesteld. Het grootere aantal vindplaatsen moet uitsluitend aan de verspreiding van de aan de kust van Walcheren en andere eilanden aangespoelde kevers toegeschre ven worden. Een dergelijke aanspoeling uit de zee was tot nu toe niet in ons land voorgekomen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen neemt aan, dat de wel uitgebreide, maar in hoofdzaak zeer lichte verspreiding van den Coloradokever voor 1943 geen ern stige gevolgefi zal hebben. De kosten der bestrijding hebben in 1942 350.000.be dragen. TEXTIELSCHAARSCHTE EN HET HANDWERKONDERWIJS. In verband met de groote schaarschte aan textiel dient het beschikbare materiaal bij het onderwijs in handwerken op de scho len op de meest economische en doelmatige wijze te worden gebruikt.' aldus heeft de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbe scherming aan de schoolbesturen geschre ven. Het gebruik van textiel voor het vervaar digen van voprwerpen van weinig of geen nut mag niet voorkomen. Het is noodzake lijk, dat dit onderwijs wordt dienstbaar ge maakt aan het algemeen belang in dier voege, dat zoo mogelijk kleedingstukken worden vervaardigd voor het Roode Kruis of Winterhulp. BATTERIJEN VOOR ZAKLANTAARNS De lied. Kultuurkamer deelt mede: Door het Rijksbureau voor verwerkende indus trieën is aan de Ned. Kultuurkamer een beperkt aantal z.g. l»aby-staaf-batterijen voor zaklantaarns ter beschikking gesteld. Hierdoor zal het mogelijk zijn de bij de Ned. Kultuurkamer aangesloten musici, tooneelartisten, regisseurs, cabaret- en va- riété-artisten, die uit hoofde van hun werk zaamheden veelvuldig van verblijfplaats veranderen, van een batterij te voorzien. Een aanvraag dient zoo spoedig mogelijk te worden gericht tot de Ned. Kultuurka mer, 2e v. d. Boschstraat 44, te 's Graven- ha^e, onder duidelijke vermelding van naam, adres en woonplaats van betrokkene. HANDELSVERKEER NEDERLAND- ZWEDEN. Voor het tweede halfjaar van 1942 is een regeling tot stand gekomen inzake het han delsverkeer tusschen Nederland en Zweden Voor den invoer uit Zweden zijn o.a. voor de volgende met name genoemde producten contingenten vastgesteld: hout, papier, cel lulose, machines, kogellagers en chirurgische instrumenten. Daarnaast bestaat nog een be perkte invoermogelijkheid voor ardere pro ducten. In ruil zal Nederland o.a. bloem bollen, chemicaliën, pharmaceutische produc ten, zout, radiotoestellen, machines en elec- tro-technisch materiaal leveren. GEëVACUEERDEN EN ZIEKEN FONDSEN. De commissaris belast met het toezicht op de ziekenfondsen heeft het verlangen ken baar gemaakt, dat vrijwillig verzekerden, die naar elders zijn geëvacueerd, ook al hebben zij een bepaalde leeftijdsgrens overschreden, toch zullen worden toegelaten tot een alge meen ziekenfonds in hun nieuwe gemeente van vestiging. Tevens zal de commissaris het op prijs stellen, indien personen, die vrijwil lig verzekerd waren bij een ziekenfonds in hun woonplaats, zonder het stellen van een wachttijd door het algemeen ziekenfonds, werkend In de gemeente, waarheen zij zijn geëvacueerd, worden toegelaten. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: de verschillende inheemsche kruiden worden in tegenstelling met de uitheemsche spe cerijen, zooals peper, nootmuskaat, kruidnage len en kaneel, weinig in de keuken gebruikt. Behalve peterselie en selderij zijn er nog vele andere tuinkruiden die bij het bereiden van de maaltijden gebruikt kunnen worden, doch waar van menige huisvrouw nog nooit gehoord heeft. Het is bijvoorbeeld ipaar weinig bekend hoe smakelijk een boterham met fijn gesneden tuin kers of bieslook is en de meesten weten niet hoe goed een pap, bereid met venkel, citroenmelisse of kruizemunt, een sla vermengd met wat dalle en een koek, gekruid met wat koriander, smaakt. De Voedingsraad geeft tegen den prijs van 4 cent per stuk een vouwblaadje uit getiteld „Tuinkruiden", dat te verkrijgen is, na storting of toezending in postzegels bij het voorlichtings bureau van den Voedingsraad, Dr. Kuyperstraat 8, Den Haag, giro 363031. De kweekwijze en het gebruik van een twintigtal kruiden is daarin beschreven. GROENTEN ZAAIEN IN MAART. Nu we zoo'n zachten winter meegemaakt hebben en alles in Februari groeide en bloeide, dat 't een lieve lust was, begin nen we vroeger dan ooit in den tuin en vol animo bestellen we de gewensche zaden om zoo vroeg mogelijk van groenten en bloemen uit eigen tuin te genieten. Zoodra de grond het toelaat, kunnen we de proef nemen met tuinboonen, die van alle boonen het vroegst kunnen wor den uitgezaaid, zoo mogelijk eind Maart. We zaaien op rijen, 60 cM. uit elkaar, ter wijl de boonen onderling 10 cM. afstand krijgen, terwijl we ook dubbele rijen kun nen zaaien, 30 cM, uiteen bijv. langs groentebedden of om stukken" grond met vroege aardappelen, waar zij door hun stevig gewas in de Meimaand eenige be scherming geven tegen nachtvorsten. We leggen de zaden 6—8 cM. diep en wanneer we om de een of andere reden wat later zaaien, bijv. omstreeks half April, dan doen we er goed aan ze vooraf 24 uur in water te weéken. Zoodra de eerste vruchten zichtbaar zijn, nijpen we de weeke toppen uit de planten, hetgeen den groei der vruchten bevordert en tevens de vorming 'van luis, die zich 't eerst in de toppen vestigt, eenigszins voor komt. Half tot eind Juni zal er ongeveer ge-oogst kunnen worden. Een bekende goede soort is de Lange Leidsche Afhanger, die lange vruchten vormt met zeven boonen of meer. Op lichten grond zullen we kropsla ook eind Maart reeds kunnen zaaien en dan gebruiken we 2 gram zaad per 19 M2. dat we goed inharken. Als we op rijen zaaien, moet de afstand 25 cM. zijn, ter wijl ook op de rij tot 25 cM. wordt ge dund. Voor het zaaien in den vollen grond gebruiken we zwart Duitsch of Zwart Zeeuwsch zaad. We kunnen tegelijkertijd radijs zaaien, die geoogst kan worden als de sla nog klein is. Kropsla, die eind Maart of begin April gezaaid wordt, zal onge veer half Juni oogstbaar zijn, een oogst, die gemiddeld drie weken duurt. Om op volgend te kunnen oogsten, dienen we om de drie weken een weinig te zaaien tot begin Augustus. 'A. C. MullerIdzerda. KORT NIEUWS. De badmeester J. R. te Scheemda trachtte een inwoner van Midwolda geld af te persen. R. en zijn slachtoffer zouden el kaar in Winschoten ontmoeten, alwaar het geld moest worden overhandigd. Het slacht offer bracht dit ter kennis van de politie. Toen het geld op den "VVillemsingel zou wor den overhandigd, trad de politie-agent in burger tusschenbeiden. Deze werd toen door den in het nauw gedreven R. aangevallen, zoodat de agent genoodzaakt was van zijn vuurwapen gebruik te maken. R. werd hier» jïrfj zwaar gewond en overleed even later in het ziekenhuis.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 7