Haarlem en Harlem. Op de tentoonstelling Kunst van het front 1942" werd o.m. de aandacht ge vestigd op een serie teekeningen van Ge fteitèr PochertVoor het meerendeel be stond deze serie uit raak getypeerde por tretten van Russische boeren, krijgsge vangenen en vagebonden, die Kriegsmaler Pochert aedurende den strijd aan het Oostfront geteekend had. Voor den oorlog vertoefde deze teeke naar langen tijd in Amerika. Toen hij dezer dagen onze stad bezocht, dacht hij onwille keurig aan zijn Amerikaanschen tija terug, want'ook Amerika heeft zijn „Harlem al is het daar minder rooskleurig dan in onze bloemenstad. In het artikeltje dat hierbij is afgedrukt vergelijkt deze bereisde Roel het Hol- landsche Haarlem met het New Yorksche •negerkwartier „Harlem"een vergelijking waarbij onze goede, oude stad geen slechte beurt maakt Is het waar. dat Haarlem 300 000 inwoners heeft en 6000 K.M. van Am sterdam verwijderd ligt? Zoo vroeg ik een suppoost in het Rijksmuseum dezer dagen zoo voor den. neus weg. Zonder te antwoorden, keek hij me bijna medelijdend aan.... Doch met een volkomen ernstig gezicht vroeg ik hem verder: Houdt u deze cijfers nu werkelijk voor onmogelijk? - Toen begon hij te glimlachen en antwoord de droog: Haarlem bereikt u in een kwartiertje met den trein en het in wonertal bedraagt goed 140.000 zielen, waarop ik verbaasd opmerkte: Danis er zeker nog een Haarlem...? En hier begon hij gemoedelijk te lachen maar na eenig nadenken zei hij plotseling: Amerika. Inderdaad, in Amerika ligt ook een Haarlem. Ik vertelde hem, dat ik in 1939 tijdens mijn verblijf in de Vereemgde Staten ook een bezoek bracht aan het Negerkwartier van New York, Harlem ge naamd. waarbij ik echter geen moment dacht aan de Hollandsche stad van dien naam. Toen ik gisteren echter door Haar lem wandelde kwam mij echter de ge weldige tegenstelling tusschen deze twee steden, die ondanks hun gelijke namen twee zulke geheel verschillende werelden vertegenwoordigen klaar en duidelijk voor den'geest. Hier orde, rust en netheid en daarginds verwordenheid, onzindelijkheid en geschreeuw. Hier oude tradities en bodemverbonden cultuur en daar een vol komen ontbreken van cultuur en overigens alles imitaties en kitsch. Zoo voerden we een deels volkenkundig en een deels diep zinnig gesprek, waarbij ik verschillende anecdoten verhaalde der vroegere koene zeevaarders en kolonisten, zoodat mijn toehoorder en ik geheel verdiept raakten in het onderwerp. Dankbaar liet de nazaat van deze groote veroveraars zich enkele data in het ge heugen roepen. O.a. het jaar 1609 toen Henry Hudson na bedwinging van den Atlantischen Oceaan in de Nieuwe Wereld ontdekkingsreizen ondernam ten dienste van zijn landgenooten, waarbij hij ook het verloop van de later naar hem genoemde rivieronderzocht, waarna in 1614 Hol landsche landverhuizers de kolonie „Nieuw Nederland" stichtten en in 1625 op het Manhattan-eiland de vesting Nieuw Am sterdam bouwden ter bescherming van hun vrouwen en kinderen. Hiermede werd de grondslag gelegd voor de grootste wereld stad New York, hetgeen zij tenslotte alles in de roofgierige handen der Engelschen moesten overgeven. Zoo babbelden we nog lang door over het „Haarlem" aan den anderen kant van den grooten haringvijver. Ver in het noor den van New York. symbolisch geschei den door de Harlem-rivier ligt de over bevolkte metropole der negers. Een stuk veramerikaniseerd Afrika is dit andere Haarlem, als een zwarte kri oelende mierenhoop. Voor iedere huisdeur staan groote troepen zwarte kinderen, schreeuwend en b'lerend. Als apen klaute ren ze tegen de gevels en in de lantaarn palen. „Opgepoetste". dikke neger vrouwen paradeeren aan den arm van dito opzichtige negers, terwijl straatver- koopers met een overvloedige woorden stroom allerlei prutsdingen ten verkoop aanbieden. Hier zou de Nederlandsche Haarlem mer zich als een eilandje voelen temid den van deze vreemde wereld van schreeuwende kleuren en extatische be wegingen. Het meest amuseerde ik mijn toehoorder met mijn verhaal over de „schoonheids salon", die in een donkere kelder onder gebracht was. Door de geopende deur zag ik met stijgende verbazing hoe de ijdele negerinnen hun kroeshaar lieten glad strij ken, waardoor zij in de meening geraakten, dat zii daardoor het blanke ras dichter genaderd waren, om zich daarna in het heetst van den middag in de straten te laten bewonderen. Zoo zag ik het verschil tusschen Haar lem hier en Haarlem daar! ONGEVALLENDIENST IN 1942. In het jaarverslag van den Ongevallen- 'dienst wordt medegedeeld, dat h«t aantal le den in 1942 bedroeg 237, waarvan 49 aange sloten bij de Haarlemsche Reddingsbrigade, 70 bij de Roode Kruis Transportcolonne en H8 bij-dg vereeniging „Snelverband" De le den van den Ongevallendienst verleenden 1074 maal hulp (Reddingsbrigade 257, Roode Kruis 467, Snelverband 350). De tusschenkomst var het Centraal Meldingsbureau werd daarbij in 782 gevallen ingeroepen Door het sterk beperkte vervoer verminderde het aantal on gevallen, hetgeen blijkt uit het feit, dat in 1941 in 1366 gevallen hulp weid verleend. Tenslotte wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd dat het in liet belang van de ge troffenen is, onmiddellijk hulp te verzoeken •an den Centralen post, telefoon 14144. Charkof in Duitsche handen. Na zware straatgevechten werd de stad Charkof door Duitsche troepen weer in bezit genomen. (Transocean/Fellinga Pax c) KORT NIEUWS. Het bestuur en de politieke com missie van de so ciaal-democratische partij in Zwitser land hebben het aanbod van den Geneefschen com munist Nicole tot samenwerking met Ie sociaaldemocra'ti sche partij gewei gerd. Als opvolger /an den ambassa- ieur Jacomoni is (eneraal Alberto ^ariani benoemd tot stadhouder-generaal /an Albanië. De Britsche ninister voor Indië, \mery, heeft in een ■ede verklaard, dat ndië anderhalf mil- ioen vrijwilligers ïeeft geleverd en hans basis voor de everanties a Ihina is. De Cuneratoren te Rhenen ontgroeit zijn steigers. Na een gestagen arbeid van 12 jaren begint thans het tijdstip te naderen waarop de restauratie van het 80 meter hooge bouwwerk voltooid zal zijn. (C.N.F./W. P. Zeylemaker Pax c) De kunstenaarsvereeniging „De Brug" exposeert te Amsterdam. Voorjaarstentoonstelling in het Stedelijk Museum. De schilders van de Kunstenaarsvereeniging „De Brug" hebben ondanks de verscheiden heid van het karakter hunner werken, dit gemeen, dat hun kunst over het geheel ge nomen gezond van geest is. Een schilder als Gerard Drost laat den be schouwer genieten vap het ruime, frissche Nederlandsche landschap. Uitnemende voor beelden van zijn kunst leveren de gezichten op Rhenen, het strakke polderland in 't voor jaar- te Amstelveen en de deftige Amster- damsche gracht in den winter. Ook de diep getoonde stillevens met peren en roodkoperen voorwerpen en het eenvoudige, gedistingeerde stilleven met de fleschjes getuigen van des schilders goeden smaak en kunde. Aan eenige tandschappen, dorp- en stads gezichten van Toon van den Muysenberg ziet men dat deze schilder de kunst v^n het typeeren uitstekend verstaat. Bijzondere aan dacht verdient het landschap te Heel met het kapelletje in de korenvelden, het kijkje door de smalle straat op de kerk te Thorn en vooral het welverzorgde, kleine doek met de Noorderkerk te Amsterdam. Zijn geestver want Th. Stiphout is goed op dreef geweest met een in rustige kleuren afgestemde weer gave van een eenvoudig strak huis aan de Piet Heinkade. Een kleurgevoelig schilder toont zich Fer- dinant Erfmann in eenige groote, frescoachtig getinte figuurstukken en met een serie licht getinte visies met blanke bouwwerken en moskeeën in Noord Afrika. De minder zware figuren, zooals de wasschende vrouwen, pas sen bijzonder goed bij zijn fijn coloriet. Fraai van bouw is ook het schilderij met bruin gebrande sportieve meisje uit Patras. In 't kort noem ik T. Moll's kloeke por tretten van 'boeren en visschersvrouwen, het geslaagde zelfportret van Jan Visser uit Haar lem, benevens diens schilderij met de diep roode en witte begonia's en de gevoelige litho met de kerstroos, W. H. Wassenaar's knap ge- teekende en geaquarelleerde landschappen Machiel Brandenburg's mooi doorwerkt schil derij met den eikentak en de boschplanten, pittig geteekende portretten van Otto Han- rath, stemmige wintergezichten van Willem Klijn, alsmede werken van Toon Pluymers, G. Langeweg, J. F. van Deene, A. Kristians en Hermance C. Timmer. Jan D. Voskuil. LETTERLIEVENDE VEREENIGING ,.J. J CREMER". Zondag 2S Maart a.s. geeft de letterlievende vereeniging „J. J. Cremer" in den Stadsschouw burg haar vierde tooneelvoorstelling. Opgevoerd zal worden „De kleine Apostel", een tooneeï- spel in drie bedrijven door Jhr. A. W G. van Riemsdijk. De regie berust bij Henk Bakker. INCASSOBANK. In het jaarverslag van de N.V. Incasso- bank wordt medegedeeld dat de winst in 1942 f 2.901.943 (vor-ig jaar f 4.683.685) bedraagt, hetgeen neerkomt op een uit- keering aan aandeelhouders van 3 pet. (v. j. 6 pet.) Maximumprijzen van huizen. Wijziging m de gunningsvoorschriften. In de Staatscourant van 31 Dec. 1942 is afgekondigd het tweede uitvoeringsvoor schrift inzake het „Vervreemdingsbesluit niet-landbouwgronden 1942", welk besiuii, zooals bekend, o.m. bepalingen bevat be treffende de maximumprijzen van huizen. Als gevolg hiervan is de eerste uitvoe ringsbeschikking van 7 Mei 1942 inge trokken. Eenige belangrijke wijzigingen zijn o.a. aangebracht met betrekking tot de gunningsvoorschriften. Indien op de veiling de maximumprijs voor het te veilen object wordt bereikt en verscheidene gegadigden blijken bereid tegen dien prijs te koopen, zal bij de gun ning in de volgende rangorde voor rang worden verleend: 1. Aan dpngene, die in het pand zijn be drijf heeft: 2. Aan den eigenaar of huurder van het belendende pand, die aldaar zijn bedrijf uitoefent: 3. aan den huurder van het pand, voor zoover het een ééngezinswoning betreft. Zijn er verscheidene gegadigden voor den maximumprijs, doch geen hunner heeft voorrang, dan wordt door loting bepaald, aan wien zal worden gegund. Onder de eerste uitvoeringsbeschikking kon uitsluitend voorrang worden verleend aan belanghebbenden genoemd onder 1. en 2. Is in zooverre dus al sprake van een wel kome aanvulling, het 7e. lid van art. 3 geeft nog meer armslag; daarin wordt n.l. bepaald dat het Prij zen'oureau met goedkeuring van den Gemachtigde voor de Prijzen in bijzondere gevallen toestem ming kan verleenen te gunnen in afwijking van de algemeene gunningsvoorschriften. De oude uitvoeringsbeschikking kende een dergelijke bepaling niet. Nieuw is ook lid 4 van art. 7: „Is er meer dan één ge gadigde met gel ij ken voorrang, dan wordt door loting aangewezen, aan wien de gunning zal geschieden". Dit zal b.v. voorkomen, als zich ter weerszijden van het te verkoopen object perceelen bevinden, waarin de eigenaar(s) of huurder(s) van die perceelen een bedrijf uitoefenen en bei den 't te veilen object tegen den maximum prijs willen koopen. Terwille van een vlotten gang van zaken zal bet uiteraard vvenschelijk zijn. dat als zich onder de gegadigden personen bevinden die meenen recht van voorrang te hebben, zij zulks vóór de veiling aan den notaris bekend maken. Drs. D. W. VAN HOUT DIEFSTAL VAN BARIUMCARBONAAT. In Schiedam was dezer dagen een baal van 100 Kg. bariumcarbonaat, hetgeen lijkt op meel, en een zeer zwaar vergif is. gestolen Gebleken is, dat de 19-jar. P. de R met C. S zich aan diefstal had schuldig gemaakt. Eerst genoemde had van het gestolene geproefd en was kort daarop aan de gevolgen overleden De partij is daarna met water aangelengd en door de W.C. gespoeld, zoodat geen gevaar voor verdere verspreiding bestaat. GERMAANSCH ONTWAKEN. Wij ontvingen een boekwerkje, samenge steld uit brieven van Germaansche vrijwil ligers bij de Waffen-SS, waarin een duidelijk beeld wordt gegeven van het idealisme, dat deze jonge kerels uit vele landen van Europa vervult bij hun inzet tegen het bolsjewis tische wereldgevaar. Met steeds stijgende belangstelling leest men deze brieven door. Zweedsche, Noorsche, Deensehe, Zwitsersche, Nederlandsche. Vlaamsche en Finsche vrij willigers verhalen hier van hun strijd, hun opoffering en hun geloof. /Voor velen zal dit boekwerkje een wegwijzer zijn naar een op recht begrijpen en verstaan van de grootsche daad, die zij verrichten door den inzet van het eigen leven opdat Europa zal leven. Het boekje wordt uitgegeven door de uit geverij „Storm" te Amsterdam. Anth. Steen. BEURZEN VOOR AKTEN DUITSCH. De Rijkscommissaris heeft voor het studie jaar 1943'44 wederom een aanzienlijk bedrag beschikbaar gesteld, ten einde financieel min der draagkrachtigen in staat te stellen zich voor te bereiden op een der Nederlandsche examens, welke de bevoegdheid verleenen tot het geven van onderwijs in de Duitsche taal (akte Duitsch L. O., akten Duitsch M. O a en b. academische graad). Degenen, die voor een beurs uit bedoeld bedrag in aan merking meenen te komen, kunnen tot uiter lijk 1 Mei 1943 een daartoe strekkend schrif telijk verzoek richten to* den Inspecteur van het Onderwijs in algemeenen dienst, Oost- duinlaan 2, 's-Gravenhage. ONZE LEESTAFEL, „Tien glazen wijn" door Leonard Hulzinga. Huizinga is stellig een goed verteller, ook in dit nieuwe werk blijkt hij in een paar verhalen weer goed op dreef, hetgeen echter niet belet, dat hetzelfde thema met een an dere variant hem nogal eens parten speelt. Tien glazen wijn in de koele nachtlucht is wel wat veel en daarom heeft het ons niet verwonderd, dat de schrijver tenslotte een lichte neiging voelde om toe te geven aan de duidelijke wenken van Morpheus: als het den lezer precies eender mocht vergaan, dan moet hij maar bedenken, dat in deze serie beleve nissen met vrouwen van allerlei slag een paar types voorkomen die vergoeden wat de schrijver elders ut schoot, of, zooals in „Het gebroken s ,oed", „maakte". Het boek is uitgegeven door de N.V. Uit gevers Mij. „Elsevier" te Amsterdam. „Kinderen spelen Tooneel" dobr Henk Breuker. Hier debuteert een schrijver, die zich de figuren van zijn boek zoo volkomen heeft ingeleefd, dat hij in staat was hen met al hun lief en leed in het brandpunt van onze be langstelling te plaatsen. De figuren die hij ten tooneele voert zijn, helaas, ontleend pan een democratisehen tijd en levensinstelling, ver vuld van werkloosheid en geestelijke armoede der jeugd, die opging in „idealen" welke hun oorsprong vonden bij de aan het oerwoud ontleende klanken van de hot-jazz. Zij hebben voor het toekomstige Europa binnen het Ger maansche Rijk alle bëteekenis verloren. Men moet de verstikkende atmosfeer, waar deze ieugd zich door het leven poogde te worste len, maar zoo gauw mogelijk vergeten Naar mijn meening heeft dit werk op den duur, hoezeer dit debuut ook valt te prijzen, geen andere dan documentaire waarde Op dit oogenblik echter bezit het de verdienste, dat de schrijver, diegenen onder onze jongeren die over voldoende onderscheidingsvermogen beschikken, een afschrikwekkend maar ge trouw beeld ophangt van de hopelooze situatie die eens, vóór Mei 1940, hun deel was en die ben wederom zou dreigen te verstikken, in dien zekere heeren uit Londen bet voor het zeggen hadden. Uitgeefster is de N.V L^ sterdamsche Boek en Courantmij.. AmsL^amr- ,,De Gilden" door Jan Ter Gouw. Aan de inleiding tot dezen herdruk van Ter Gouw's „De Gilden" ontleenen wij de mededeeling, dat de verschijning van dit werkje op een gelukkig oogenblik gekomen is. want de voorspelling van Ter Gouw. dat de Gilden zullen blijven zoolang de Grrmaan- schen bodem wortelt, wordt door onzen tijd bevestigd op een wijze, die hij zich nauwelijks heeft kunnen droomen. Velen zullen het ge schrift van Ter Gouw dan ook met een bij zondere vreugde herlezen. Deze uitgave is uitstekend verzorgd door de N V. uitgevers Mij. „Oceanus" te Den Haag. Jan Pieter Heye. Van Jan Pieter Heye kan men zeker zeggen, dat hij een bij uitstek nationaal volksdichter is geweest en dat wij met veel werk van dezen pionier zeer vertrouwd zijn geraakt, zonder er aan te denken, dat het zijn werk is. Ons in dezen tijd van nationaal ontwaken nóg meer tot hem te voeren is het streven van deze uitgave, waarin zijn opge nomen tal van kernachtige liederen en daar naast oude bekende als „Piet Hein". O schitterende kleuren van Nederlands vlag", „Ik zing al van een Ruyter koen". „Klein vogeiijn op groenen tak". „In 't groene dal, in 't stille da!" enz. Uitgeefster: de N.V. „Oceanus" te Den Haag. „Terug van den Olympus" door J. v. d. Amstel. Het doel dat de bewerker van dit boek zich voor oogen heeft gesteld- het bijeenbren gen van een aantal der belangrijkste goden en heldenverhalen uit het rijke en onuit puttelijke gebied der mythologie en die den lezer, wien het aan tijd ontbreek^ om zich in de mythologische studiën té verdiepen, aan te bieden, mag men zeer zeker als be reikt beschouwen. De stijl is vlot en de ver haaltrant geslaagd, daardoor werd bereikt, dat de belangstelling voor de stof zoodanig kon worden opgevoerd, dat men geïnteres seerd blijft doorlezen en de belangstelling in de mythologie voorgoed gewekt is. De illu- traties van J. F Doev» passen bij het 'geheel. Uitgeefster is de N V Bigot van Rossum te Amsterdam 'f Baudewijns. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Autoped. Kostdr, Lorentzkade 42; armbandie, Kuipers, Schotersingel 113-, autoped, Pater, Leid- schestraat 77; ceintuur, de Koning, Van Nes straat 34; ceintuur, de Korne, 2e Vooruitgang straat 40; dynamo, Bureau van Politie, Smede- straat 9: gymschoen, Klop, Ten Katestraat 23; halsbandje. Bureau van Politie, Smedestraat 9; handschoenen. Leve, Oranje Nassaulsan 142; hond, Bultman. BoekenTodestraat 18. manteltjes, v d. Voort. Viersterrenstraat 24; portemonnaie met inh., Ratsma, Brouwerskade 53- portemon naie met inh., v. d. Broek. Gr Houtstraat 52; portemonnaie met inh., v. Kooten, Cremerstraat 22; schoentje, Roest, Hyr v. Alphenstraat 29; shawl, v. d. Waals, Oranjeplein 13: vulpenhouder. Hoekstra, Beethovenlaan 34, Heemstede; wagen tje. de Jong, Vosmaerstraat 75, zak, Spierdijk, Leidschpplein 50. Armband, Mendel, Zaanenlaan 2; bril. Bos, Centrale Werkplaats (portier); ceintuur, Cramer, Pijnboomstraat 106; étui Aarts. Thomsonlaan 50; geld, Pol, Hoofdstraat 119, Zandvoort; hand schoen, v. d Zee. Spoorwegstraat 26 zw; hand schoen, Pietlöt, Gaelstraat 3; handschoen, de Mink, Tugelastraat 78; handschoentjes, Vernia, Javastraat 69; handschoenen de Kruijff, Gen. de Weistraat 8 rd.; injeetiespuitje. Veldmeijer, Oranjeboomstfaat 130; pakje met inh., Vallen- duuk, Papaverstraat 4: portemonnaie met inh.. Muis, Timorstraat 198; pompje. Beuk Javastraat 6: portemonnaie met inh van Wort, Brouwers straat 122; portemonnaie met ffth.. Prent, Adr. de Jongestraat 33; gymnastiekschoenen, v' d Heu vel, Jud. Leijsterstraat 25; taschje met inh.. v. d. Kort, Paul Krugerkade 9 rd.;-taseh me, inh., v. d. Sluis, Ged Voldersgracht 18; tasch met inh., Bureau van Politiek Smedestraat 9; vulpotlood, Boutellier, Pijnboomstraat 91; want. de Vries, Pleiadenstraat 22; wanten. Aarts, Thomsonlaan 56; zadeldek, Kruijer. de Clercqs-tEaai 73 L

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 8