A&ttiedótA ACHT MILLIARD „Wittebroodsweken." De oude mevrouw Senden heeft enkele malen hartige woordjes gewisseld met een zeker jongmensch en haar dochter Sabine is op de onzalige gedachte gekomen, den jonge man te trouwen. Mama mag niets van haar plannen weten: eerst zal er getrouwd wor den dat kan gebeuren tijdens de afwezig heid van de oude mevrouw en dan is het nog altijd vroeg genoeg om met den waren Jozef in het licht te komen. De plannen worden wel medegedeeld, maar als schoon zoon fungeert in Sabine's brieven een ander, de zonderlinge philosooph Erich Stiebel. Van uitstel komt afstel. Sabine heeft den moed niet. haar moeder tijdig op de hoogte te stellen. Daarom doet zij het ontijdig, bijna te laat, eerst nadat mama den braven ge leerde een avond en een nacht lang voor haar schoonzoon heeft versleten Welke situaties uit zoo'n verwisseling voortkomen,-zal men zich wellicht herinneren uit honderd of meer kluchten van weleer. De intrige van „Wittebroodsweken" is aller minst splinternieuw, doch de schrijver, Paul Heiwig, heeft er iets alleraardigst van weten te maken. Met name het eerste van de drie bedrijven mag een juweeltje heeten dank zij de abrupte verschijning van den zonderlingen philosooph Erich. Jan C. de Vos. die deze vertooning ook regisseerde, wist raad met dit dankbare too- neeltype. Hij maakte het zoo zonderling en amusant, dat het. hoewel de hoofdpersoon van een onmiskenbare klucht, nog juist in een blijspel van edele makelij paste. Gusta ChrispijnMulder leverde een soortgelijke prestatie met de albedillende, stijfhoofdige, booze en toch zoo goedaardige schoonmoeder De overigen Tine Opscholtens, Willy de VosDunselman en Just Chaulet hadden slechts de gebruikelijke jeugdige helden van de klucht uit te beelden, een taak die gerou tineerden acteurs weinig zorgen vermag te baren. Het N. H. Tooneel behaalde gisteravond in den goed bezetten Stadsschouwburg een on miskenbaar succes. M. Sybr. Koops. Sigaretten op beide tabaksbonnen. Voor de week van 27 Maart tot en met 3 April a.s. zijn wederom twee bonnen voor tabaksartikelen aangewezen. In afwijking van de twee weken geleden gevolgde regeling, toen de B-bon uitslui tend recht gaf op het koopen van sigaren geven thans zoowel de bon „tabak 14a' als de bon „tabak 14b", recht op het koopen van 20 sigaretten, 10 cigarillos, sigaren of 25 gram tabak naar keuze. Boterbonnen A. en B. Op de nieuwe bonkaarten voor de 4e periode, uitgereikt aan personen van 4 jaar en ouder, komen met „boter A" gemerkte bonnen voor. Deze bonnen geven, naar ge lang van het artikel ter verkrijging waar van zij worden aangewezen, recht op het koopen van één rantsoen boter, margarine of vet, d.w.z. 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. Det met „B-boter" gemerkte bonnen van de bonkaarten, uitgereikt aan kinderen tot en met 3 jaar, geven recht op het koopen van een half rantsoen, dus van 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. Gemachtigde voor den oogst. Ir. C. Staf benoemd. De Staatscourant bevat thans een be sluit van den Secretaris-generaal van het departement van sociale zaken van 26 Maart 1943, waarin is bepaald, dat tot re: geling van alle werkzaamheden, welke be trekking hebben op den oogst een Gemach tigde vgoo' den Oogst wordt ingesteld. Bij een besluit van denzelfden datum is als zoodanig benoemd ir. S. Staf, die reeds eenigen tijd met de werkzaamheden van deze functie is befast. TENTOONSTELLING HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. De commissie inzake Huishoudelijke Voor lichting en Gezinsieiding (opgericht in 1934) stelt zich voor een groote tentoonstelling te houden in het Concertgebouw op 30 en 31 Maart a.s. Deze tentoonstelling „Onze Huis houding" getiteld, zal des morgens en des middags en in den avond geopend zijn, ter wijl 's middags en 's avonds bovendien films vertoond worden op huishoudelijk gebied. Bezoekers van de filmvoorstelling wordt een kop soep aangeboden (kop en schotel meebrengen). Leerlingen van de Haarlem sche ^huishoudscholen zullen het publiek uitleg geven van het vele, dat op huishou delijk gebied is tentoongesteld. Keuringen Nederlandsche Landwacht. De keuringen voor de Nederlandsche Land wacht zijn als volgt 4 istgesteld 28 Maart, van 913 en van 14 uur af: Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 29 Maart, van 913 uur en van 14 uur af: Amsterdam, school Iefenweg 13. 30 Maart, van 913 uur en van 14 uur af: Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 31 Maart, van 913 uur en van 14 uur af: Utrecht, Wehrmachtheim, Mariaplaats. 1 April, van 913 uar en van 14 uur af Amersfoort, Pol. Durchgangs Lager, Leusder- weg. 2 April, van 913 uur en van 14 uur af Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 3 April, van 913 uur en van 14 uur af Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout scheweg. In de Nederlandsche Landwacht kan wor den opgenomen ieder Nederlander van onbe sproken gedrag tusschen 17 en 50 jaar, die naar beste weten en kunnen bereid is zijn vaderland als soldaat te dienen binnen s lands grenzen. De Nederlandsche Land wacht is een territoriale landsverdedigings organisatie, die bestemd is tot afweer van buitenlandsche en binnenlandsche vijanden Zij wordt in het raam van de Waffen-S.S opgesteld en door deze aangevoerd. De Neder landsche Landwacht is een soldatenformatie die wordt ingezet onder leiding van de S.S om het vaderland te verdedigen. De eed op den Führer is die op Adolf Hitler als Ger- maanscb Führer als hoogsten militair aan voerder. De dienstplicht bedraagt drie maan den. Zij, die de drie maanden dienstplicht achter den rug hebben, kunnen zich voor 'angeren duur verplichten waarna voor her de mogelijkheid bestaat in de actieve politie te worden opgenomen. Voor officieren en onderofficieren. die in het Nederlandsche leger gediend hebben, bestaat de mogelijkheid na scholing en bekwaamheid in hun vroege- ren rang te worden hersteld. Na drie maan den opleiding als soldaat gaat men met ver lof, om alleen opgeroepen te worden voor herhalingsoefeningen of bij dreigend gevaar. Tijdens hun diensttijd bekomen gehuwden en kostwinners voldoende vergoeding voor fa- milieonderhoud. Nederlanders, strijdt als een man mede tegen het communisme en kapi talisme in de Nederlandsche Landwacht. DE JAARMARKT VAN DE N.S.V.O. Vrijdagmiddag 4s in de Kroonzalen van Brinkmann de jaarmarkt van de N.S.V.O. geopend. De belangstelling was overwel digend en in overeenstemming met de prestatie, in dezen tijd, honderden en hon derden artikelen bijeen te brengen, van een fleschje' bessensap en een paar huis pantoffels tot een wieg met complete uit rusting toe. Tot die belangstellenden behoorden o.m de Commissaris der Provincie, Mr. A. J. Backer, de burgemeesters van Haarlem, Bloemendaal en Velsen, de Hoofdcommis saris van Politie, de Kringleider van den Kring Kennemerland-Zuid der N.S.B., vele functionarissen van N.S.B. en nevenorgani saties. Te half drie verscheen de landelijk leid ster der N.S.V.O. mevrouw De Ruyter van Lankeren Matthes, vergezeld door me vrouw Mussert. Zij werden welkom ge- heeten door mejuffrouw A. Oosterhaven die namens de N.S.V.O. te Haarlem de aanwezigen dank bracht voor hun aanwe zigheid en daarna het woord verleende aan de landelijke leidster. Deze heeft met een korte rede de jaar markt geopend, waarbij zij gelegenheid vond, de maatschappelijke en cuïtureele taak van het N.S.V.O.-werk. waarvan deze jaarmarkt wederom een treffend blijk geeft in het licht te stellen, waarna het woord was aan de verkoopsters, die al spoedig handen te kort kwamen om de eerste klan ten te bedienen. De stemming was, om het in beurstaal te zeggen, zeer willig en de vraag groot. Tallooze handwerken vonden goeden aftrek, kunstvoorwerpen werden alsmede grif verkocht en diverse loterijen boden gelegenheid, voor een kleinigheid wat moois of nuttigs te verkrijgen. En zoo was het al spoedig niet aan twijfel meer onderhevig of deze jaarmarkt aan het doel zou beantwoorden. Ook vandaag heeft men nog tot acht uur des avonds gelegenheid tot een bezoek. Men verzuime de gelegenheid niet! Hoofdredacteur: J V Baudewyns, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F C. Derks, Haarlem Chef van Dienst en Binnen land: S R Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer. Heemstede Buitenland: J. C van der Laag. Heemstede Haagseh Redacteur- B. Kors ten. H.stede (afw stad en Reportage, J A. Steen Jr., Zandvoort Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J J E. van Baarsel Santpoort. Advertenties W var Ommen Heemslede Bij hoofdpijn, kies pijn, rheumatische en andere pijnen helpt MEI VITAMINE B, Bloscoopnieuws van deze week. DE EED VAN STEPHAN RAKITIN. Als altijd is Heinrich George ook in „De eed van Stephan Rakitin" („Schicksal") de domineerende figuur, die door zijn sterk en suggestief spel voortdurend de aandacht gevangen houdt. Hij wordt bijgestaan door Gisela Uhlen en Werner Hinz. Het camerawerk in deze film, die onder regie van Geza van Bolvary tot stand kwam, is knap en boeiend, waardoor figuur van Stephan (Heinrich George), de eenvoudige lijfeigene, die de kinderen van zijn vermoorden meester op moet voeden in de gedachte dat zij eens hun vader moeten wreken, nog beter doet uitkomen. v. Heyningen. PALACE MEISJE IN NOOD. Deze film geeft de perikelen weer van een jong meisje, dat door de financieele manipu laties van haar voogd haar luxueuze leventje ontijdig afgebroken ziet en nu genoopt is met eigen handen haar brood te verdienen. Er zijn verscheidene personen, die de lieftallige Renati willen bijstaan, maar de bedoelingen dezer zoogezegde heeren zijn stuk voor stuk van twijfelachtigen aard, zoodat het arme kind hoe langer hoe meer in het nauw raakt De ontmoeting met een sympathieken archi tect aan de boorden van een der onvolprezen Italiaansche meren, brengt de romantiek in Renati's leven terug en de groote liefde, die beiden voor elkaar koesteren, weet over alle kwaadwilligheid en achterklap te triomfeeren. Een goed product van Italiaanschen bodem, met verdienstelijk spel van de charmante Ida Valli en haar partner Fosco Giachetti. H. Voskuil. In het LUXOR THEATER is opnieuw geprolongeerd de film '„De Gouden Stad" met Kristina Söderbaum. MOVIAC geeft een reprise van „De Onweerstaanbare", waarin Anny Ondra en Hans Söhnker de hoofdrollen vervullen. In de voorprogramma's der Haarlemsche bioscopen draait een kort filmpje, getiteld: „Een dag vol spanning". Hierin worden de belevenissen geschilderd van iemand die een landing der Britten verwacht en daartoe de noodige voorbereidingen treft, welke ten slotte, zooals voor de hand ligt, vergeefs ge nomen blijken te zijn. De journaals geven o.a. beelden van den winterslag aan het Oostfront, een kijkje in de Duitsche wapenindustrie en den opbouw der verwoeste universiteitswijk te Madrid. In het binnenlandsche nieuws is de plechtigheid op den Grebbeberg en de installatie van Jeugdstormers in Den Haag opgenomen. DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Aardappelen Appelen 2-12, Cacao Chocolade Sigaretten Eenh.zeep Eieren Gort fï a vermout Bon Kaart 14A Aard. 14B Aard. 3-12. 4-12 Reserve 14 Besch. 533 Algem. 09 Boter Beschuit Bloem 530 tm. Boter Brandstoffen 09, 10 BV Brandst. 01 tm 06 KF Brandst. Brood 14A Brood 14B Brood 3-13, 4-13 Reserve 13 Versn. 14A/B Tabak R, S Eenh.z. 490, 514 Algem. 2-09 Reserve 3-10 Reserve 522 Algem. 523 Algem. 4-17 Reserve Jam 521 Algem. Kaas 527 tm. 529 Algem. Koffiesurr. 526 Algem. Margarine «»9 Boter 10 Boter Melk 13. 14. 15 Melk 4-15 Reserve Hoev. 2 kg 1 kg. 1 kg 70 gr 1 rants. 250 gr tm. 3 Apr. 3 Apr. 17 Apr. 3 Apr. 17 Apr. 4 Apr. Peulvruchten Petroleum Rundvet Rlist Scheerzeep Sigaren Sinaasappelen Sinaasappelen Suiker Suikerwerk Tabak Toiletzeep Taptemelk Vermicelli Vleesch 524 Algem. "5 Petrol. 11, 29 Petrol-verl. i0 Boter 4-16 Reserve N Text. (m.). 14A/B Tabak 1 eenh 30 Apr. 1 eenh. 30 Apr. 400 gi 3 Apr. 50 gr 3 Apr. 150 gr 17 Apr. 100 gr. 17 Apr. 20 st 3 Apr. 1 rants. 31 Mrt. 1 rants 31 Mrt. 2 st.. 3 Apr. 1 st. 3 Apr. 250 gr. 17 Apr. 250 gr. 17 Apr. 250 gr 17 Apr. 500 gr. 17 Apr. 100 -J,i. 17 Apr. 250 gr. 15 Mei 250 gr. 4 Apr. 125 gr. 4 A.pr. 1lit 17 Apr. 5Ji lit. 17 Apr. 250 gr. 17 Apr. 1 lit. 21 Apr. 1 lit. 31 Mrt. 125 gr 4 Apr. 250 gr 17 Apr. 45 gr. 30 Apr. 5 st. 3 Apr. 3-14 Reserve (zw) 350 gi. 17 Apr. 3-n Reserve 520 Algem. 14, 15 Versn. 14A/B Tabak R, S Toiletz. 13, 14, :5 Taptemelk 525 Algem. 13A Vleesch 13B Vleesch 4-13, M-13 Reserve M-15, M-17 Reserve Waschpoedei R, S Waschpoed. 491. 515 Algem. 350 gr. 17 Apr. 1 kg. 17 Apr. 100 gr 17 Apr. 25 gr 3 Apr. 1 rants. 31 Mrt. 1% lit. 17 Apr. 100 gr. 17 Apr. 100 gr 3 Apr. 25 gr. 3 Apr. 125 gr. 3 Apr. 250 gr. 3 Apr. 1 rants 31 Mrt. 1 rants. 31 Mrt. EEN PRIJSVRAAG. Een Haarlemsch bedrijf heeft eenigen tijd geleden onder de leerlingen van de reclame-klasse van de School voor Kunst nijverheid in het Frans Halsmuseum te Haarlem een prijsvraag uitgeschreven voor een affiche. De uitslag van deze prijsvraag is, dat de prijzen werden behaald door de leer lingen J. Veen, J. Verhoog, mej. M. Lou- man en A. Boilerman, alle leerlingen van den heer Piet Nieuwdorp. Extra prijzen verwierven Hannie de Graaff en G. te Marvelde. IN ELKE STAD IS VOLDOENDE APPELEN VERSTREKT. Het is gebleken, dat een aantal groenten- en fruithandelaren veel te weinig appel distributiebonnen heeft ingeleverd in verhou ding tot de hoeveelheid appelen, welke hun voor de eerste en tweede appelendistributie was verstrekt. Dit wijst er op, da* zij de hun toevertrouwde appelen geheel of gedeeltelijk zonder bon hebben verkocht. Aangezien een dergelijke handelwijze niet te du'den is, heeft het bedrijfschap voor groenten en fruit dezen handelaren geen appelen verstrekt voor de derde appelendistributie voor stadsgebied. Het bedrijfschap heeft er echter voor ge zorgd, dat de consumenten geen nadeel rullen ondervinden van dezen maatregel en ver strekt in iedere stad aan de bonafide hande laren in totaal zóóveel appelen, dat op alle in die stad uitgereikte bonnen kan worden geieverd. Wie aan meer dan één handelaar tevergeefs zijn bon bc-eft aangeboden, wende zich tot het plaatselijk verdeeliniskantcor voor groen ten en friit van zijn woonplaats, teneinde te vernemen, bij welken bandelaar wel ap pelen verkrijgbaar zijn. Dit laatste geldt ook voor sinaa-'aroelen LUXOR THEATER. Zondag wordt in bovengenoemd theater een kostelooze bioscoopvoorstelling gege ven aan stadgenooten die een Winterhulp uitkeering hebben gehad. Aanvankelijk was het uur van aanvang gesteld op 10 uur. Dit tijdstip is eenigs zins vervroegd. Er wordt begonnen om half tien, terwijl de zaal geopend wordt te 9 uur. Landjeugduitwisseling. Voor Nederlandsche boerenzonen en -dochters bestaat wederom de gelegenheid tot deelneming aan de landjeugduitwisse ling met Duitschland. Zij .worden dan voor een zestal maanden opgenomen als huis genooten in Duitsche boerengezinnen, voor namelijk in Rijnland, Westfalen en Olden burg, en nemen deel aan de werkzaam heden in het Duitsche landbouwbedrijf. Hiertegenover komen Duitsche jonge lieden naar Nederland om een overeenkom- stigen tijd in boeren bedrijven hier te lande door te brengen. Gegadigden moeten den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. De Nederlandsche deelnemers ontvangen van hun pleegouders 1525 RM. zakgeld per maand, terwijl de reiskosten heen en terug worden vergoed door den Nederlandschen Landstand, bij welks af deeling „Jonge Landstand", Kor- tenaerkade 6, Den Haag, ofwel bij zijn pro vinciale kantoren, aanmeldingsformulieren kunnen worden aangevraagd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 14 tot en met 20 Maart kwa men in de provincie Noordholland 169 gevallen van diphterie voor, waarvan 1 in Aalsmeer, 4 in Beverwijk, 1 in Bloemendaal, 15 in Haarlem, 6 in Haarlemmermeer, 2 in Heemstede en 6 in Velsen. Het totaal aantal roodvonk gevallen bedroeg 87, waarvan 2 in Bloemendaal, 6 in Haarlem, 1 in Haarlemmermeer «n 1 in Velsen. 40 JAAR GETROUWD. Op 8 April a.s.s zal het echtpaar W. Plomper en L. A. Plomper-Warners, Plataanstraat 85. Haarlem-Noord den dag herdenken waarop het 40 jaar geleden in het huwelijk trad. GEVONDEN VOORWERPEN. Armband, Veldhuijsen, Kadijk 17, Heemstede; abonnement, v. d. Bunt, Elzenplein 40; boord, Philippo, Eikenstraat 75; boekje, Wijkhuizen, Pleiadenstraat 17; ceintuur, Leuven, P. Kruger- kade 27; halskettinkje, Schreur Delftkade 8; handschoen, v. Gennip, Zuid Brouwerstraat 37; portemonnaie met inh., v. d. Erf, Oost Indiëstr. 2G; portemonnaie met inh., Scholten, Graaf van Wiedstraat 26; portemonnaie met inh., Forrer, Pijnboomstraat 118; portemonnaie met inh., Ver meer, Teylerstraat 59; portemonnaie met inh., Koks, Karolingenstraat 19; riem, Rozen, Ooster straat 34; riemen, Lemaire, Kleverparkweg 130; gymschoen, Waleveld, Duncklerstraat 80; shawl, Overtoom, Kruistochtstraat 19; schoentje, Biel, A. L. Dyserinckstraat 26; taschje met inh., Ren- senbrink, Tuinwijklaan 35; wanten, Kuijpers, Wel- gelegenstr. 25; want. Broertjes, Haitsma Mluier- straat 24. Technische dag. Negentien wedstrijden vermeldt het programma voor Zondag van den Technischen dag Haar lem komt er dezen keer minder goed af, want er zijn in dit rayon geen wedstrijden vastgesteld Wel komen vele spelers uit deze omgeving in een wedstrijd uit en dan denken we in de eerste plaats aan den stedenwedstrijd Rotterdam— Verduisteren: van 18.58 tot 6.56 uur Zon en Maan. 28 Maart: zon op 6.27, onder 19.05 uur maan op 1.37, onder 10.23 uur 29 Maart: zon op 7.24, onder 20.07 uur maaii on 3.40, onder 12.19 uur Haarlem, welke op het terrein van Sparta wordt gespeeld. Het Haarlemsche elftal kon niet op zijn sterkst worden samengesteld, doordat Wille, Schijvenaar, Poulus en Smit in het westelijk elftal gekozen zijn en de reis naar Nijmegen moeten maken. Rotterdam mist De Vroet en eventueel de tweede klassers, die tegen de Haag- sche tweede klassers uitkomen. We veronder stellen. dat twee sterke ploegen den strijd zullen aanbinden. DERDE EN VIERDE KLASSERS OEFENEN. Toch kunnen voetballiefhebbers een wedstrijd 'bijwonen, daar het bestuur der afdeeling drie wedstrijden heeft vastgesteld. Om twaalf uur speelt het afdeelingselftal een wedstrijd tegen Haarlem 2. De Haarlemsche derde en vierde klas sers. komen op het terrein aan den Heerenweg te Heemstede bijeen en ontmoeten HBC. dat den steun van Onland en Smit mist. De elftalcom missie had de beschikking over een groot aantal spelers en is er in geslaagd een uitstekende ver tegenwoordigende ploeg samen te stellen, die een goed figuur zal slaan. In Beverwijk wordt de wedstrijd Kennemers- derde en vierde klassers uit Velsen en Beverwijk gespeeld. D. I. O.—E. D. O. 2. Zondag om twee uur speelt D.I.O. op haar terrein aan d^n Muiderslotweg, een vriend- schappelijken wedstrijd tegen È.D.O. 2. STAATSBEGRAFENIS VOOR VON TSCIIAMMER UND OSTEN. Nader wordt gemeld, dat de Reichssport- führer Hans von Tschammer und Osten aan longontsteking is overleden. De Führer heeft bepaald, dat de overledene op staatskosten zal worden begraven. Het overlijden is in de Duitsche sport- beweging met innige deelneming ontvangen. Op de plaats van zijn langdurigen arbeid, op het veld der groote Olympische eer en over winningen, n.l. het Rijkssportveld. zal Zondag gelegenheid bestaan van den Reichssport- führer afscheid te nemen. Hef stoffelijk over schot staat opgebaard in het Ruiterhuis van het Rijkssportveld. Een wacht bestaande uit sportkameraden zal hem de laatste eer be wijzen. Tijdens de sportgebeurtenissen, welke Zon dag a.s. zullen doorgaan, zal de overledene worden herdacht. De vlag van den N.S.R.L. zal halfstok hangen en 20 minuten na het begin zullen ctè wedstrijden een minuut wor den onderbroken, ter nagedachtenis aan den Rijkssportführer. Als een der eersté, die zijn deelneming met het overlijden kwam betuigen, verscheen de Italiaansche gezant Alfieri aan het sterfhuis. Hij reikte namens den Duce een hooge Itali aansche onderscheiding over. SPORT-ALLERLEI. In afwijking van het oorspronkelijke pro gramma wordt op 4 April de eerste klasse da meswedstrijd Turnlust H.—T. V. S. gehouden. Uit de tweede klasse voor heeren heeft T. V. S. zich teruggetrokken. Naar wij vernemen zal door den sportleider van de Boerenschool te Rijs, den heer Sperling, een aantal cursussen op het platteland gegeven worden, om zoodoende te komen tot een kern van jonge sportleiders, welke nauwkeurig op de hoogte zijn met de eischen, die aan sport ten plattelande moeten worden gesteld. De belang stelling voor deze cursussen blijkt groot te zijn. De eerste zal in de Betuwe, te Tiel worden ge geven. Onderlinge OORLOGSSCHAD i Verzekering Maatschappij MOLESTVERZEKERINGEN Meer dan 500.000 obiecten zijn reeds verzekerd voor ruim Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij Uw Assurantie bezorg er t

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2