De sluiting der bedrijven. Haarlemsch elftal klopt Rotterdam. "AKKERTJES MEDIIOS BEKENDMAKING. SWAALF- Resultaten van den technischen dag. 0 Rheumatische pijnen capillair-aciieve iandcream - 65 en 35 et Een nadere toelichting op de beschikking LAATSTE NIEUWS monumenten SWAALF - Kleverlaan 58 Zaterdag en Zondag waren bestemd voor den Technischen dag en Haarlem heeft het weer goed gemaakt. Het Zaterdagmiddag elftal boekte een 40 overwinning op Noord- Holland en het. stedelijk elftal bracht Rotter dam een 21 nederlaag toe. Dan waren Wille, Schüvenaar, Ponlus en Smit in het westelijk elftal opgenomen en zy hadden een aandeel In de 52 overwinning. De uitslagen luiden: NoordZuid 16; OostWest 25; Amsterd. elftalHaagsche elftal 52; Rotterd. elftalHaar lemsch elftal 12; Haagsche 2e kl.Rotterd. 2e kl. 02; Noordholl. elftalGooisch elftal 2l; Leidsch elftalAmst. 2e en 3e kl. 35; Elftal uit Maassluis, Vlaardingen en omgeving—Rotterd. 3e kl. 64; Dordtsch elftalTilburgsch elftal 23; Utr. Jeugdelftal—Amsterd. jeugdelftal 33; Goudsch elftalDelftsch elftal 13; Drentsen elftal met spelers uit MeppelDeventer elftal 44; LemmerFriesch elftal 47; Geldersch elf talTwentsch elftal 12; Groninger elftal- Noord Limburgsch elftal 53; Eindh. elftal— Utrechtsch elftal 01; Heldersch elftalDWS 15. ROTTERDAM—HAARLEM 1—2. De spelers van het vertegenwoordigend elftal van Haarlem, die op het terrein van Sparta den strijd moesten aanbinden tegen Rotterdam ston den voor een moeilyke taak. Vier spelers uit het rayon waren immers gekozen in het westelijk elftal en dan waren Spek en ^alvers, die in het elftal waren opgesteld, verhinderd. Het sterk ste vertegenwoordigend elftal kon niet aantre den, doch de ploeg, welke thans in het veld ver scheen, heeft uitstekend party gegeven en een 21 overwinning geboekt, een resultaat, dat wel iswaar wat geflatteerd was, doch daartegenover stond, dat bij de Rotterdammers schutters ont braken. Tevoren hadden de Haarlemmers 'n goede les gekregen van den heer J. Keppels, die ais lid van de technische commissie het elftal vergezelde. Het bleek dat hij de kracht van de snelle Rot- terdamsche voorhoede kende en zijn raadgeving aan de verdediging had succes. Er moest zonder systeem gespeeld worden en primtief voetbal gedemonstreerd worden. Het zag er anders in het begin niet zoo best voor de Haarlemmers uit, want de gastheeren trokken dadelijk snel ten aanval, waarbij van goed samenspel was te ge nieten. Een fraai hard schot tegen den paal van Stolk verdient vermelding. Spoedig waren de Haarlemmers ingespeeld en speciaal de backs, die tijdig ingrepen. In de voorhoede moest het vooral van Sterk komen, die er af en i.oe op zijn bekende wijze van doorging. Fraai kopte Leng- keek een voorzet in, doch daar hij buitenspel stond moest het doelpunt geannuleerd worden Ook aan den anderen kant ontstond .een buiten- speldoelpunt, doch jammer was het, dat de scheidsrechter te laat floot, want op het oogen- blik van doelpunten was er van buitenspel geen sprake. Het verdere deel van de eerste helft bracht vlot spel, dat bijzonder boeide. Rotter dam combineerde fraai, doch vertoonde een spel, dat te mooi was, om productief te zijn. Bovendien was doelman Kraak bijzonder op dreef en stopte verscheidene schoten. De eerste helft verliep dan ook ppntloos. Er volgde eveneens een aantrekkelijk spelle tje na de rust. Rotterdam opende met een kort overwicht waarna de strijd gelijk opging. Aan beide zijden ontstonden gevaarlijke situaties, door het korte spel der Rotterdammers en ver rassende snelle open aanvallen der gasten. Rot terdam nam de leiding na een fraaien kopbal van Dommering, ontstaan na een voorzet van Lengkeek, die den bal toegespeeld kreeg van Wilkes. Eenige minuten later moest Haarlem een vrijen trap nemen bij de lijn van het straf schopgebied. Eenige Rotterdammers stelden zich op, doch dat belette Schoorl niet met een vlie gend schot via den ^binnenkant van de lat te doelpunten (1—1). De strijd bleef het aankijken waard en de doelverdedigers Kraak en Pil lieten zich van hun beste zijde zien. In de laatste mi nuut zorgde Hanse Voor de verrassing. Toen hem de bal werd toegespeeld, passeerde hij handig de backs, kwam alleen voor Pil te staan, dien hij met een hard schot passeerde (12) en daar- Verduisteren: van 20.15 uur tot 7 uur 30 Maart: zon op 7.22, onder 20.08 uur maan op 4.35, onder 13.25 uur 31 Maart: zon op 7.20, onder 20.10 uur maan op 5.23, onder 14.37 uur Hoofdredacteur: J. V Baudewyns, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S R Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten. H.stede (afw.). Stad en Reportage, J A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W van Ommen. Heemstede. "AKKERTJES" weiken niet al leen pijnstillend maar ze ver wijderen ook de stoffen, die Uw Theumatische pijn veroorzaken. helpen direct NEDERLANDSCH FABRIKAAT mee Haarlem de overwinning bezorgde. Als ploeg verrichtte Haarlem uitstekend werk en onderwerpen we het spel aan een nadere be schouwing dan diehen we in het bijzónder het achtertrio. Kraak, Onland en Verhappen te noe men, met Onland als uitblinker. Deze heeft zeer veel werk verzet en was niet te passeeren. Kraak speelde soms wat te gewaagd, maar toch voor treffelijk. In de middenlinie stonden de kant- halfs Oden thai en Van Gooi de verdediging bij. Beiden hadden hun handen vol aan de snelle buitenspelers -\.orrani en Lengkeek. De Vries had zich tot taak gesteld de voorhoede te hel pen, 'n taak, welke hij naar behooren verricht te. Als linie was de voorhoede het minst goed en mogelijk zou er meer actie geweest zijn als Spek de rechtsbuitenplaats bezet zou hebben. De voor- waartsen werkten echter goed samen en zij maakten het de Rotterdammers vele malen lastig met hun vlot open spel, dat bijzonder verraste. Het vertegenwoordigende elftal heeft in ieder geval een keurige prestatie geleverd, dat te dan ken is aan hard werken en elkander goed be grijpen. Na afloop volgde een genoeglijk samenzijn van de spelers, waarbij de heer A. H. W. Weeken- stroo, voorzitter van de afdeeling Rotterdam zich aan uitstekend gastheer toonde, de heer H. W. van Turnhout, een vlotte vertegenwoordiger van de afdeeling Haarlem en de heer Ch. Boeree een gezellige begeleider van de ploeg. De vriend schapsbanden tusschen Haarlem en Rotterdam zijn versterkt. OOST—WEST 2—5. Het westelijke elftal demonstreerde in Nijme gen, waar 28.000 bezoekers bijeen waren, een betere techniek, hetgeen voor het oosten aan leiding was, zich met meer~elan in den strijd te werpen. Dat leverde aanvankelijk succes op door een doelpunt van Ten Duis, doch tenslotte gaf de betere techniek den doorslag. Smit stelde Van der Vegt in staat gelijk te maken, waarna Van der Vegt, Dumortier en De Harder den stand op 4—1 brachten. Na de hervatting ver kleinde Lodensteyn den achterstand en een kwartier voor het einde maakte Dumortier er 2—5 van. ZEGE VOOR HET HAARLEMSCH ELFTAL DER ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE. Bezien we den wedstrijd tusschen de elftallen van.de vertegenwoordigende elftallen uit de Za terdagmiddagcompetitie der afdeelingen Haar lem en Noord-Holland uit een technisch oog punt, dan moeten we teleurgesteld zijn, want over het algemeen ontbrak er verband in de ploeg en mem kon goed zien, welke spelers uit één club op elkaar waren ingespeeld. Aan den anderen kant is het echter te begrijpen, dat de spelers er een eigen spelletje op na houden; iy de Zaterdagmiddagcompetitie wordt immers nog meer voor het genoegen gespeeld dan in ander verband. Daardoor is de strijd, welke voor een flink aantal bezoekers op het terrein van E.D.O. gespeeld werd, voor het publiek en spelers er één geworden, welke een genoeglijk verloop had. Een 40 overwinninig behaalden de Haarlemmers, een resultaat, dat verdiend was, doch de verhou ding niet juist weergaf. Dat kwam vooral doordat de Haarlemmers meer geluk hadden dan de gas ten. De kansen, welke zij kregen, zetten zij in doelpunten om en de Noord Hollandsche ploeg benaderde verschillende keeren dicht het doel doch de schoten gingen dan naast of over. Met rust had Haarlem een voorsprong van 2—0, dank zij Wapenaar en Hoek (beiden V.V.Y.). Na de hervatting kwam Noord-Holland goed opzetten, succes bleef echter uit. Hoek bracht den stand op 30 en tegen het einde maakte Sliggers (V, E.W.) er 40 van. H.B.C.Derde, en Vierde.klassers 2—1. Een frisch partijtje voetbal is Zondagmid dag gespeeld tusschen H. B. C. en een elftal samengesteld uit derde en vierde klassers uit Haarlem en omgeving. Hoewel H. B. C. aan merkelijk verzwakt was door het gemis van Smit, Onland en Ketel, die in vertegenwoor digende elftallen waren gekozen, sloot de combinatie bij de tweede klassers toch beter dan bij het Haarlemsche elftal. Bovendien waren de Heemstedenaren versterkt door den uitstekenden doelman Kiphardt van Onze Gezellen, terwijl op de rechtsbuitenplaats Arie Martin, na een vijfjarige afwezigheid zijn terugkeer in voetballand vierde; hij be wees nog steeds een uitstekende kracht te zijn. De linksbuitenplaats, altijd een zwakke stee in de H. B. C.-ploeg, werd ingenomen door den oud-E.D.O.'er Nolet, die een ge duchte aanwinst voor de Heerenwegbewoners is. In de gecombineerde ploeg viel het be- heerschte spel van spil Gerrits (Zandvoort- meeuwen) te loven. Ook rechtsbuiten De Munk (D.I.O.) is een veelbelovende speler, die uit schier alle standen kan voorzetten Zijn samenspel met De Nijs (H.E-C was meer malen zeer goed. Voor rust werd er niet gedoelpunt; in de tweede helft profiteerde Van Bakel twee maal van de Vele kansen die Nolet en Martin hem boden. Het eerste doelpunt had Metten (T.I.J.B.B.), die verder zijn doel goed ver dedigde, moeten houden. De gecombineerden kwamen op goedkoope wijze aan het overi gens verdiende tegenpunt, doordat Kiphardt een hoogen bal foutief beoordeelde de eenige fout van dezen in voortreffelijken stijl spe lenden doelman waardoor Koster (Rippar- da) een niet te missen kans kreeg. Een aardige wedstrijd, die weer eens de aandacht op eenige uitblinkende spelers uit de lagere klassen, heeft gevestigd. In Beverwijk speelde De Kennemers tegen een ploeg van derde en vierde klassers uit Beverwijk en Velsen; het resultaat was dat De Kennemers won met 54. SPORT-ALLERLEI. De zwemvereeniging „De Dolfijn" hield tn Amsterdam nationale wedstrijden, waaraan ook Haarlemmers deelnamen. In de 3 maal 50 M. wis selslagestafette heeren werd „Haarlem" tweede achter het Y in 1 min. 36 sec. evenals in het nummer 4 x 100 M. borstcrawl. J. van Merkesteyn leverde een fraaie prestatie op de 200 meter borstcrawl door uit de derde positie en na een felle eindspurt te wlftnen in den tijd van 2 min. 25 sec.; J. Keiler en Moolenaar tikten een frac tie van een seconde later aan. In het nummer 25 meter borstcrawl jongens-adspiranten werd M. van Orde (D.W.R.) tweede. De polowedstrijd Amsterdam—Haarlem leverde een 5i overwin ning voor de bezoekers op. In Beverwijk zijn de Nederlandsche kam pioenschappen gewichtheffen gehouden, waarin de Haarlemmer H. Boogaard er in geslaagd ls den titel in de eerste afdeeling extra-vederge wicht te behalen met 215 p.; tweede werden de Haarlemmers F. Weber (vedergewicht) er. J. Con sent (lichtgewicht), beide eerste afdeeling. Den voetbalwedstrijd W.F.C.—Alkm. Boys voor de 2e klasse hebben de gasten met 5—1 ge wonnen. Met betrekking tot enkele bepalingen dei- beschikking van den Rijkscommissaris be treffende de sluiting van bedrijven, bestaat hog verschil in opvatting, zoodat hieronder een nadere toelichting volgt. Met uitzondering van lux£ restaurants, bars en nachtlokalen, die wel een bevel tot sluiting ontvangen, dient de sluiting van het bedrijf te geschieden door den eigenaar zelf. Ieder voor zich heeft allereerst uit te maken of zijn bedrijf valt onder een der groepen, genoemd in art. 2 of onder de be palingen van art. 3 van de beschikking. Het is dus niet zoo, dat men kan afwachten, of men een bevel tot sluiting krijgt. Hij die naar zijn meening onder de sluiting valt, moet reeds aanstonds datgene doen, wat de verordening ten aanzien van de sluiting voorschrijft, n.l.: Ie. het staken van den verkoop aan het publiek; 2e. het indienen van een lijst van de op het tijdstip van de sluiting in zijn bezit zijnde goederen bij 't bevoegde rijksbureau. Voor waren, welke slechts tegen vergun ning of distributiebonnen mogen worden af gegeven, dient een dergelijke lijst bij het plaatselijke distributiekantoor te worden in geleverd, vergezeld vari de bij de sluiting aanwezige vergunningen en distributiebon nen, met specificatie. In het algemeen mag de eigenaar niet meer over zijn goederen beschikken. Het rijksbureau kan hierop echter uitzondering toestaan. Ambachtsbedrijven kunnen het werk, waarmede bij het inwerkingtreden der be schikking reeds was begonnen, nog binnen een maand afmaken en afleveren. De ver plichting tot sluiting wordt hierdoor echter niet aangetast. Men bedenke wel, dat het mtduiken van deze beschikking/ door reor- ;anisatie van het bedrijf verboden is. Reparatiebedrijf en winkel. In art. 2 zijn nog enkele, de sluiting be perkende, bepalingen opgenomen. Zoo is de verplichting tot sluiten niet van toepassing op een aantal bedrijven, in de beschikking aangegeven, voorzoover deze zich in noe- menswaardigen omvang bezig houden met reparaties en ook niet op bepaalde ambachts bedrijven, voorzoover deze in noemenswaar digen omvang andere bedrijfssoorten uit oefenen. Een en ander dient aldus te worden uitge legd, dat in het algemeen deze zaken haar reparatiebedrijf niet behoeven te sluiten, doch wel den winkel voor verkoop en zuiks op duidelijk zichtbare wijze. Gemengd winkel- of ambachtsbedrijf Betreft het in werkelijkheid een gemengd winkel- of ambachtsbedrijf (dus niet een in één artikel gespecialiseerde zaak) en behoo ren daarbij de samenstellende deelen niet alle tot de „verboden" soorten, dan kan het bedrijf in zijn geheel geopend blijven. De omvang van het vrije gedeelte dient echter noemenswaard te zijn in verhouding tot der. totalen voorraad of omzet. Ook verder moet het gemengde karakter bonafide zijn. Men kan zich dus niet beroepen op het verkoopen, vervaardigen of herstellen van bepaalde zaken, waarmede men eerst kort geleden is begonnen en evenmin op het voeren, ver vaardigen of herstellen van artikelen, welke in wezen niet afwijken van den aard van het feitelijke bedrijf. Warenhuizen e.d. Wordt uitsluitend in een bijzondere afdee ling van een bedrijf een der soorten van bedrijf uitgeoefend, voor welke het sluitings voorschrift geldt, dan zijn de betreffende voorschriften slechts van toepassing op deze afdeeling. Dit geldt in hoofdzaak voor groo tere bedrijven als warenhuizen e.d., welke afdeelingen scherp van elkaar gescheiden zijn. Folitie houdt toezicht. De politiegezagdragers houden toezicht op de uitvoering der bovengenoemde bepalin gen. Bij- deze controle kan blijken, dat men zonder noodzaak zijn bedrijf heeft gesloten ofwel is de contröleerende instantie van meening, dat men nalatig is geweest. In dit geval deelt de Commissaris van de provincie (in plaatsen boven 100.000 inwoners doel zulks de burgemeester) den houder daarvan schriftelijk mede, dat het bedrijf moet wor den gesloten. Alvorens hiertoe echter over te gaan, hoort de Commissaris den betref lenden burgemeester. Bovendien kan hij het advies inwinnen der Kamer van Koophan del en eventueel van de plaatselijke aldee ling van de terzake bevoegde organisatie van het bedrijfsleven. Indiening van een bezwaarschrift Indien de beslissing van den Commissaris niet in overeenstemming met de Kamer van Koophandel of de organisatie van het be drijfsleven is tot stand gekomen, hetgeen uit het bevelschrift tot sluiting zal blijken kan de betrokkene binnen drie dagen bij den Commissaris resp. den burgemeester een bezwaarschrift indienen. Over dit bezwaar schrift wordt beslist door den secretaris generaal van Handel, Nijverheid en Scheep vaart. Het bezwaarschrift heeft geen op schortende werking. De secretaris-generaal kan echter de uitvoering van de beslissing van den Commissaris tot zijn eigen beslis sing uitstellen. Bovendien kan de secretaris generaal bepalen, dat de commissarissen of burgemeesters bijzondere gevalleruaan hem ter beslissing voorleggen. Het indienen van een bezwaarschrift is dus volgens de beschikking mogelijk, indien de meeningen van den Commissaris, de Kamer van Koophandel en van de plaatse lijke afdeeling van de ter zake bevoegde organisatie van het bedrijfsleven niet over eenstemmen. Amsterdam, 29 Maart 1943. Den 27en Maart 1943 omstreeks 23 uur hebben onbekende daders die de Amster- damsche politie-uniform droegen, na over weldiging van politie- en burgerlijk bewa kingspersoneel in het Bevolkingsregister te Amsterdam, Plantage Kerklaan, aanslagen met springstoffen gepleegd, die oorzaak waren dat het gebouw in brand geraakte. Verklaringen, die leiden tot ontdekking van de daders worden door alle Duitsche en Nederlandsche politie-instanties in ont vangst genomen. Voor de ontdekking van de daders heeft de Höhere S.S.- und Po- lizei-führer een beloon in van tienduizend gulden uitgeloofd. De belooning wordt on der uitsluiting van gerechtelijke formali teiten („unter Ausschlusz des Rechtweges") verdeeld. Get. LAGES S.S. Sturnjbannführer Slachtoffers van Britsche terreur- aanvallen. Bijna 50 dooden en 80 gewonden. Het aantal slachtoffers onder de Nederland sche burgerbevolking tijdens de reeds gemelde luchtaanvallen door Britsche vliegtuigen in den nacht van 26 Maart op verschillende klei ne plaatsen van het land is gestegen ott 38 dooden en ongeveer 60 zwaar- en lichtge wonden. Tijdens het weekeinde heeft de Nederland sche burgerbevolking door nieuwe terreur- aanvallen van Britsche vliegtuigen wederom elf dooden te betreuren. Zes personen werden zwaar, 13 licht gewond. Vijf personen worden nog vermist. Bovendien werden verscheidene woonhuizen vernield en beschadigd. Nieuwe bonkaarten voor kindervoeding. Tegen het einde van het vorig jaar heeft de overheid de distributie van kindervoedsel zoodanig geregeld, dat produkten als speciale kinderbiscuits, kindermeel, voedingssuiker, met melk toebereide bloem e.d., sindsdien uitsluitend verkrijgbaar zijn op beschuit en/of rijst- en/of melkbonnen. Bij de eerstvolgende uitreiking van nieuwe distributiebescheiden zullen voor kinderen beneden den leeftijd van vier jaar, naast de bestaande bonkaarten voor'voedingsmiddelen, kaarten voor kindervoeding worden uitgereikt. Met deze kaarten doet de definitieve regeling voor de verstrekking van kindervoedsel haar intrede. Deze definitieve regeling, beteekent geen verhooging der rantsoenen, doch uitsluitend een betere toebedeeling aan hen, die het meeste recht op de betreffende artikelen hebben, t.w. de kinderen, voornamelijk die in het eerste en tweede levensjaar. Keuringen Nederlandsche Landwacht. De keuringen voor de Nederlandsche Land wacht zijn als volgt vastgesteld 30 Maart, van 913 uur en van 14 uur af: Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 31 Maart, van 9—13 uur en van 14 uur af: Utrecht, Wehrmachtheim, Mariaplaats. 1 April,-van 913 uur en van 14 uur af: Amersfoort, Pol. Durchgangs Lager, Leusder- weg. 2 April, van 913 uur en van 14 uur af Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 3 April, van 9—13 uur en van 14 uur af Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. In de Nederlandsche Landwacht kan wor den opgenomen ieder Nederlander van onbe sproken gedrag tusschen 17 en 50 jaar, die naar beste weten en kunnen bereid is zijn vaderland als soldaat te dienen binnen 's lands grenzen. De Nederlandsche Land wacht is een territoriale landsverdedigings organisatie, die bestemd is tot afweer van buitenlandsche en binnenlandsche vijanden. Zij wondt in het raam van de Waffen-S.S. opgesteld en door deze aangevoerd. De Neder landsche Landwacht is een soldatenformatie die wordt ingezet onder leiding van de S.S. om het vaderland te verdedigen. De eed op den Führer is die op Adolf Hitler als Ger- maansch Führer ais hoogsten militair aan voerder. Do dienstplicht bedraagt drie maan den. Zij, die de drie maanden dienstplicht achter den rug hebben, kunnen zich voor langeren duur verplichten waarna voor hen de mogelijkheid bestaat in de actieve politie te worden opgenomen. Voor officieren en onderofficieren, die in het Nederlandsche l-.'ger gediend hebben, bestaat de mogelijkheid na scholing en bekwaamheid in hun vroege- ren rang te worden hersteld. Na drie maan den opleiding als soldaat gaat men met ver lof, om alleen opgeroepen te worden voor herhalingsoefeningen of bij dreigend gevaar. Tijdens hun diensttijd bekomen gehuwden en kostwinners voldoende vergoeding voor fa- milieonderhoud. Nederlanders, strijdt als een man mede tegen het communisme en kapi talisme in de Nederlandsche Landwacht moderne eenvoud, klassieke schoonheid.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2