10% korting op hoeden reinigen Reslmuud „Tilths" KAPITEIN SCHERPDEGEN Hauptdienstleiter Schmidt spreekt tot de jeugd. settop SN'vi Iran FEUILLETON 56) door H. GERMAIN. „U bent gewend, zulke eerlooze comedies te spelen!" riep ze verontwaardigd uit „Maar met mij,mijnheer, verliest ge uw tijd." „O ik bezweer u, Jeanne. Een kus, op uw lieve handen!" „Nooit mijnheer! al zou ik in deze gevange nis moeten sterven!" „O, gij maakt me wanhoopig door uw wreed heid!" „En ik vind u een ellendigen man!" Dit laatste antwoord trof den jeugdigen edel man op het gevoelige punt van zijn trots. „Jij ellendig kind", schreeuwde hij nu ge heel buiten zichzelf, „ik zal wel maken, dat je toegeeft!." Met een wild gebaar verliet hij het vertrek. Jeanne hoorde hem het slot aan de buitenzijde van de deur omdraaien. Toen begaf haaE alle kracht, haar zenuwen ontspanden zich en zij verviei in een toestand van hevige wanhoop „Ik ben verloren., verloren..!" mompelde zij, terwijl ze wankelend in een stoel viel. HOOFDSTUK V Smart en hoop Kapitein Scherpdegen, die sedert den vori- gen dag in Rijssel was, haastte zich een bezoek te brengen aan den kolonel van zijn nieuwe regiment. Hij ging vervolgens bedroefd terug naar het logement, waar hij tijdelijk onderdak had gevonden. Toen hij op zijn kamer was gekomen, reikte de hotelier hem een brief, die eenige minuten te vorgn door een bijzonderen koerier was ge bracht. De Fiers, die door een soort angstig voorgevoel werd bevangen opende hem dade lijk. Het was een lang epistel van -den baron de Grandmaison. De luitenant der musketiers gaf daarin eerst een overzicht van de door hem gedane stap pen en zijn hoop met betrekking tot een moge lijken terugkeer van den kapitein naar Ver sailles. Dit maakte den ongelukkigen officier weer wat opgewekter. Maar de volgende ali nea, die het verhaal bevatte van de schaking van Jeanne Patrick, dompelde hem opnieuw in een onzegbare angst Woede, verontwaardiging en verdriet streden als om het hardst in zijn gepijnigd hart. „O, dat arme kind!" „Hoe kan ze uit den greep van dien ellendigen de Trèves verlost wordenWanneer ik den baron de Grand maison machtig om ten gunste van haar be vrijding te handelen, zou dat dan niet betee- kenen, dat ik hem blootstel aan de wraak van den markies de Saint-Clément.Wat moet er gedaan worden en hoe kan ze worden ge red?" Hij werd midden in deze angstige overpein zingen gestoord, doordat er verscheidene ma len op de deur van zijn kamer geklopt werd Hij deed de deur open en zag tot zijn ver bazing recht tegenover zich een lageren of ficier van zijn nieuwe regiment, peze reikte hem een brief, welke gezegeld was met het familiewapen van den kolonel. (Wordt vervolgd). Vierde paedagogisch concert. Zaterdagnamiddag vond Marinus Adam weer een groot auditorium voor het laatste Paedagogisch Concert van het seizoen. De dirigent-paedagoog had zich ditmaal ten doel gesteld zijn publiek nader tot de klas sieke symphonie te brengen. Zijn program ma bestond uit de beknopte Symphonie in Bes (K.V. 319) van Mozart en de meer uit gebreide Achtste (F gr. t.) van Beethoven. Deze verken gaven ruimschoots stof tot vergelijking, waarbij menig verschil op te merken viel, in de eerste plaats wat betreft de structuur der thema's, die bij Mozart kant en klaar geëxpdseerd worden, terwijl zij bij Beethoven groeien en zich ontwikke len. Dat zegt echter niets ten voor- of ten nadeele van de composities; men kan Mozart niet meten met den maatstaf van Beet hoven, noch omgekeerd: Mozart's spontane directheid heeft evenveel artistieke waarde als de weloverwogen structuren van Beet hoven. Het. symphonietje van Mozart (ge schreven op 33-.iarigen leeftijd) wijkt af van den gebruikelijken vorm door de door werking van het hoofddeel, dat geen geëx poseerd themamateriaal gebruikt, maar daarom niet minder belangrijk is met zijn ingenieuze aanwending van het Credo motief jiit de Mis in F, motief dat de com ponist laren nadien nog eens grandioos zal verwerken in de geweldige finale van zijn Jupiter-symphonie. De sfeer van het heele werkje is er een van zonnige vreugde en galante scherts. Beethoven's Achtste is eveneens een blij moedig werk, vol scherts en pikanten humor. De componist vond zelfs geen aafileiding om er een contrasteerend langzaam deel in te lasschen, maar gaf in de plaats daarvan een zeer geestig Allegretto scherzando, dat niets anders is dan een uitwerking van een hu moristisch canon, waarmee hij zijn vriend Malzel (de man van den metronoom) ver eerd had. Nadat Adam de bijzonderste thema's had besproken en deze van het orkest had laten hoeren, werden de werken in hun geheel uitgevoerd. Nist alleen de goede interpreta tie van het orkest, maar ook 't bijgebrachte begrip omtrent den bouw van de werken, verschafte het publiek blijkbaar de stem ming om oprecht van deze beide spiritueele symphonieën te genieten. JOS. DE KLERK. AGENDA. Maandag 29 Maart: REMBRANDT: „Rigo- letto" (18 jaar), K30, 3.45 en 6.00 uur. PALACE: „Meisje in nood" (18 jaar) 1.30, 3.45 en 6.00 u. MOVIAC: „De onweerstaanbare" (alle leeft.) 2.30 en 6.30 uur LUXOR: „De gouden stad" (18 jaar) 1.30, 3.45 en 6.00 uur. FRANS HALS: „De eed van Stephan Rakitin" (18 jaar) 2.30 en 6.30 uur. Dinsdag 30 Maart Stadsschouwburg „Madame Butterfly" 5 uur. Bioscopen: Zie Maandag. ,,De grootste Duitscher gaat U voor en zij steeds uw voorbeeld Zondag was wederom de dag, waarop in het Groot-Duitsche rijk de jeugd, die den 14-ja- rigen leeftijd heeft bereikt, op plechtige wijze „Jungvolk" ontslagen en in 'de Hitlerjugend en den Bund Deutscher Madel, wordt opge nomen. Dit geschiedt overal waar Duitschers in georganiseerd verband buiten de rijksgren zen wonen en dus ook in Nederland. Dit jaar hield de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., Hauptdienstleiter F. Schmidt een rede tijdens de plechtigheid in den Stads schouwburg in Den Haag. Hauptdienstleiter Schmidt schetste de drie tijdvakken, die de jeugdige mensch doorloopt alvorens hij zich als volksgenoot in de Duit- sche gemeenscap schaart Op zesjarigen leef tijd zijt gij, zoo zeide hij op de Duitsche school gekomen. Vandaag vereenigen zich in het groote Duitsche vader.and de 14-jarige jon gens en meisjes met bun ouders en de jeugd' leiders om in plechtige bijeenkomsten van de N.S.D.A.P. in de groote volksgemeenschap te worden opgenomen. Thans wordt gij in uw werkkring geplaatst en zult daar bewijzen, wat gij geleerd hebt. Daar zult gij uw jonge nationaal-socialistische hart moeten laren spreken en zult gij u moeten inzetten voor onze idee en onzen strijd Zijt altijd indachtig dat gfj jonge nationaal-socialisten zijt en dat gij overal, steeds als voorbeeld den Fiihrer voor oogen hebt en trouw uw dienst moet ver vullen. Gij leeft in een moeilijken tijd, dat weten wij, deze tijd is hard en zal een sterken mensch vormen, zoo zult gij thans de komende vier jaren moeten doorloopen. Dan komt de tijd, dat de Führer u weer zal roepen, voor den ar beidsdienst. Hebt gij den arbeidsdienst ach ter u, dan wordt gij, jongens, als soldaten ge roepen. Het groote leger van den Führer neemt u op als grenediers van het leger, van de waffen-SS, als vliegeniers en zeelieden. Deze weg is zwaar, doch ook schoon. Ook in den grijzen eererok van den Führer zult gij uw voormalige jeugdleiders, mannen der partij, oude nationaal-socialisten, die van den vroeg- sten tijd af den Führer dienen, weder ont moeten. Zij zijn uw leiders en kameraden. Wat zij van u eischen, is uiterste plichtsvervulling die noodzakelijk is, opdat ons volk kan blij ven bestaan. Slechts hij, die bereid is, zijn leven voor de gemeenschap in te zetten, zal ook het leven winnen. Daarom weerklinkt door het groote Duitsche gebied het rhythme van den drieklank: de Heldengedenkdag, de dag der jeugd en als dank voor alle worden de dag der Duitsche moeders. Alle strijd, die thans geleverd wordt, geldt in laatste instantie den Duitschen moeders, het Duitsche gezin, het Duitsche kind. Zoo strijden ook wij allen in laatste instantie slechts voor de Duitsche moeders, het Duit sche gezin en het Duitsche kind. Onze legers in het Oosten, Noorden, Wes ten en Zuiden weren den vijand af. Zij strijden voor u en uw vrijheid Zijt daarom dezen tijd indachtig. Vergeet, Duitsche jon gen, en ook gij, Duitsch meisje, niet, dat de Duitsche geschiedenis rijk is aan Duitsche helden, dichters en denkers, dat in onze ge lederen de beste arbeiders en boeren mar- cheeren. Dat daarenboven onze Germaan- sche broeders werkelijk onze broeders en zusters zijn, dat wij hen evenzeer liefheb ben en ons gereed maken 'een Germaansch groot rijk te bouwen, is het doel van onzen strijd. Vergeet echter niet, dat nog na 1000 jaar eens het woord „Stalingrad" in den mond van alle Duitschers, het woord van opoffering, van laatste toewijding, van de grootste trouw aan den Führer Adolf Hitler zal zijn. Gij zijt zelf volwassen genoeg om het mede te leven, om het in uw herinne ring vast te houden. Denkt aan het woord van den dichter: „Ans Vaterland, ans treue, Schliesst dich an!" Slechts, wanneer wij ons zelf voor ons vaderland opofferen, worden de verdere overwinningen bevochten, die noodzakelijk zijn, om het Germaansche rijk te bouwen en Europa te pacificeeren. Ik kan u daarom in dit uur slechts dit eene mee op den weg geven: Wanneer er eens een uur komt, waarop gij zwak wordt, denkt dan aan dien eenzamen Adolf Hitler, die als frontsoldaat uit den wereldoorlog 1914 18 kwam, als oorlogsblinde,_zijn volk op riep en nadat hij het gewonnen had, voor arbeid en brood zorgde, die zich het lot der moeders, der armen en koulijdenden aan trok, die toen op grond van deze daden door zijn tegenstanders werd aangevallen. Gij hebt het geluk in den tijd van dezen groo- ten vrijheidsstrijd te leven en daaraan deel te hebben. De grootste Duitscher gaat u voor en zij steeds uw voorbeeld. Zijt dank baar jegens uw ouders, opvoeders en leer meesters en volgt opgewekt in de Hitler jugend uw leiders en leidsters. Aldus is ondanks alle moeilijkheden deze dag der jeugd voor ons een dag van vreug de, want wij weten: zij, die vandaag het vaandel dragen, kunnen morgen vallen. Gij zult dan die vaandels weder ter hand nemen en zult ze verder voorwaarts dragen. Zoo zal de keten der helden oneindig zijn. ge dragen door de Duitsche trouw, de DuitscUe kameraadschap en den Duitschen moed. Aldus vormen wij ook hier met onze Ne- derlandsche kameraden de groote lotsge- meenschap van alle Germanen. Zijt trotsch en volgt met vreugde den roep en denkt steeds aan ons heerlijke Duitsche vaderland en aan onzen Führer Adolf Hitler." ZAAIPEULVRUCHTEN OP BON „ALGEMEEN 511". De aflevering van zaaipeulvruchten op bon „Algemeen 511" begint 30 Maart 1943. Zooals bekend, moest men dezen bon tevo ren bij een handelaar in zaaipeulvruchten inleveren. Per bon ontvangt men een hoe veelheid van 500 gram. PERSONALIA. De heer H. Luikinga, alhier, heeft het be roep naar de Doopsgezinde broederschap te Veendam-Pekela aangenomen. „Kraft durch Freude" in Haarlem. V. d. L. „Kraft durch Freude" is het Duitsche voorbeeld van „Vreugde en Ar beid", en stellig zijn de vele Duitschers en Nederlanders, die gistermorgen de groote zaal van het Concertgebouw vulden, het er over eens geweest, dat deze eerste voor stelling van K. d. F. in Haarlem alleszins voldeed aan de eischen. Heinz Wahl stond weliswaar alleen met zijn meening, dat hij de mooiste man van West-Duitschland is, maar niet, dat zijn troep bestond uit een rij prominenten, die er wezen mochten, zooals, om eenige te noemen, Joseph Nies- ser van den Reichssender Köln, begaafd op den vleugel en het accordeon, de lenige Erie Andriess, Ballettmeisterin van het Bielefelder Stadttheater, die de gracieuse noot aan de voorstelling verleende, de solo-violiste Margarethe Klatt, Franz Teil. van het Landestheater Magdeburg, wiens operatenor het goed deed in de groote zaal en lima Almendinger, die liedjes als „Liebling, was wird nun aus uns beiden" op attractieve wijze over het voetlicht bracht. Heinz Wahl deed de zaal schateren met zijn „Erschaffung des Weibes" en vele andere uitingen van zijn stralenden humor. Onder de toeschouwers, waarvan velen leden der Wehrmacht waren, bevonden zich als vertegenwoordiger van den Beauf- tragten Referent Ufer. en namens het Ar beitsbereich der N.S.D.A.P. in den Nieder- landen de leider der Ortsgruppe Haarlem Max Gerisch. Pg. Schneider van de Schu- lungsburg der D. A. F. woonde de voor stelling evèneens bij. MR. B. F. R. VAN OPPENRAAY. Tot ambtenaar van het Openbaar Mini sterie bij de kantongerechten in het arron dissement Utrecht is benoemd mr. B. F. R. van Oppenraay, chef van het kabinet van den burgemeester van Haarlem. GEVONDEN VOORWERPEN. Autoklep, v. d. Bijl, waterleiding, Kampersin gel; broche. Baars, Nauwe Geldeloozepad 34; boek, Blesgraaf, Hooimarkt 14; handschoen, Tace, Ternatestraat 6; portemonnaie mét inh., Lange- reis, Vondelweg 100; slotje, Smit, Zoetestraat 26 rd.; sleutels, Noorder Boekhandel, Cronjé straat 99; taschje met inh., v. d. Meey Schag- chelstraat 7; wanten, Verkooij, Kolkstraat 2 zw. Burgerlijke Stand. HAARLEM 29 Maart 1943. BEVALLEN: 26 Maart: G. E. KroonNoorder- meer, z.; M. KammeijerStrebe, z.; J. M. Schra- ma—Gerrits, d.; 27 Maart, M. H. Hekelaar—Mi chel, d.; K. L. Cornelis—Bulthuis, d.; J. A. M. v. HuisstedenHuijgen, z.; M. P. E. v. Kessel Kroone, d.; W. AchterbergBom ,d.; A. Hul- seggeWigchert, z.; H. v. KampenZijlstra, d.; A. WellerKoopman, z.; 28 Maart, E. A. A. M. BoonBisschop, d.; C. BoeréeKüiiboer, z.; C. P. Goesv. Straten, z.; A. G. v. MelleVroom, z.; 29 Maart, J. H. de la CourtMolenaar, z. OVERLEDEN: 26 Maart, J. M. W. L. Lammers Krahé, 44 j., Kamperlaan; J. Stemler, 66 J., Oostvest; A. M. MullerLabohm, 71 j., Midden weg: W. H. Beekman, 64 j., Hazepaterslaan; 27 Maart, J. B. J. Kroon, 46 j., M. v. Heemskerk straat; J. Serné. 87 j„ Bloemhofstraat; J. Hars kamp, 75 j., Spaarndam, Visscherstraat; C. Heemskerk, 42 j„ Kamperlaan; E. GroenGroen, 66 j., Badhuisstraat; 28 Maart, H. Hofman, 36 j., Florastraat. OFFICIEELE MEDE DEELINGEN VERWERKINGS VERBOD DISTRIBUTIEGOEDE- NEN TOT ELECTRISCHE VERLICHTINGS INRICHTINGEN. Ingevolge publicatie in de Staatscourant van 26 Maart '43 is de vervaardiging van de in die publicatie bedoelde electrische verlichtingsin richtingen met ingang van 1 Mei '43 verboden. De f3.95 KINDERSCHOENEN 13.85 27-30 f 3.25 31-34 f 3.5 5 35 38 f 3.75 VOOR Kousen SN SOKKENREP/S. fabricage van onderdeelen van verboden electri sche verlichtingsinrichtingen zal r^eds met in gang van 1 April '43 verboden zijn, behalve van die onderdeelen, waarvoor de dispensaties blij* kens punt a van de bekendmaking tot 1 Mei 1943 van kracht blijven. Met ingang van 1 Mei '43 is eveneens verboden het vervaardigen van de electrische verlichting^ inrichtingen, welke in de bijlage der publicatie zijn vermeld, met uitzondering van de typen en uitvoeringen, welke mede in die bijlage zijn omschreven. Het verkoopen en afleveren van de verboden artikelen zal na 1 Mei 1943 evenmin 2ijn toegelaten, tenzij het artikelen betreft, welke voor genoemden datum werden vervaardigd. Als vervaardiging wordt ook aangemerkt de samen stelling uit onderdeelen. De verboden gelden voor alle opdrachten, dus ook voor weermachts- en ,,Verlagerungs"-opdrachten. Aan fabrikanten wordt hierbij een algemeene vergunning verleend voor de vervaardiging van electrische verlichtingsinrichtingen, welke be stemd zijn voor uitvoer naar het buitenland, met uitzondering van Duitschland, het protectoraat Bolremen en Moravië, het generaal-gouverne- ment. Elzas Lotharingen, Luxemburg en de be zette gebieden van Frankrijk, België, Noorwe^ gen, Denemarken, en Servië, voor zoover hier-; voor door den centralen dienst voor In- en uit voer verstrekte grondstoffencertificaten aan wezig zijn. Uitzonderingsvergunningen kurjnen overigens aangevraagd worden bij den directeur van het bureau voor de metalenverwerkende industrie. Verzoekers dienen de aanvragen (in duplo) goed gemotiveerd en van gegevens voorzien in, voor zoover het andere dan weermachts- en „Veria- gerungs" opdrachten betreft, door tusschenkomst van het secretariaat hunner bedrijfsgroep. Aan vragen betreffende weermachts- en „Verlagen rungs-opdrachten moeten worden ingediend bij den Duitschen gevolmachtigde bij het rijksbureau voor verwerkende industrieën, Riouwstraat 170, ?s Gravenhage. AANKOOPVERGUNNINGEN STROO. Aangezien de huidige stroopositie niet toelaat, de afgegeven aankoopvergunningen aar veehou ders geheel te honoreeren, zal daarop niet meer dan 80 pet. stroo worden geleverd. Gehoopt wordt, dat de milde weersomstandigheden in dit seizoen er toe bijdragen, dat deze maatregel, waartoe noode moest worden overgegaan, geen al te groote moeilijkheden zal veroorzaken. INLEVERING EIEREN. De pluimveehouders zonder voeder roewij zing, die gegronde bezwaren hebben tegen de aanslag voor de te leveren eieren volgens de ieverings- kaart 1943, kunnen deze bezwaren binnen 14 da gen na ontvangst van de leveringskaart schrif telijk bij hun Plaatselijken Bureau houder ken baar maken onder overlegging van eventueels bewijsstukken. Het indienen van deze bezwaarschriften ont heft niet van de verplichting tot inlevering van eieren. De beslissing inzake al dan niet ontheffing van de leveringsplicht zal zoo spoedig mogelijk aan de betreffende pluimveehouders bekend gemaakt worden. MARGARINE OP BOTERTOEWIJZINGEN. De botertoewijzingen geven tot nader order ook recht op het koopen van margarine. Goedverhuurde, keurig on derhouden BURGERWOONHUIZEN te koop voor geldbelegg. Te bevragen bij H. KERMER. Welgelegenstr. 1, Tel. 16025. Aangeboden in goed gemeub. Villa te H'stede, dir. bij Stat. KAMERS MET PENSION voor besch. Heer, b.b.h.h., Tel. 27567 of Brieven onder I. 9847 Bureau van d. blad. Te koop gewaagd HEERENHUIS te Haarlem of naaste omge ving, pijn. f 15000. Magazijn en Kantoorruimte aan vaar water, centr. stad, pl.m. 600 M2. Br. 9805 Bur. v. d. blad. Te koop gevraagd GROOT PAKHUIS MET ENRIJ. Br. no. 9804 Bur. v. d. blad. GEVRAAGD z.g.a.n. Engelsche of rieten Kinderwagen, vacht en wan delwagentje. HUNIK, Rei- gerstr. 53, Tel. K 2978, 201 Badhoevedorp, Haarl'meer. Te koop gevraagd mooie gr. witte of crème KINDERWAGEN TIRION, Distellaan no. 19, Aerdenhout. N.V. HOUTHANDEL EN KISTENFABRIEK „HET SPAARNE" Jaarlijksche Algemeene Ver gadering van Aandeelhou ders op Woensdag 14 April a.s. om half elf ten kantore der Vennootschap Spaarne 14, te Haarlem. De a g e n d a ligt ten kantore der Vennootschap ter inzage. TE KOOP 4 buiten micro-meters, 0-25, 25-50, 50-75, 75-100 m.m., f220; Amer. meetklokje m. toebeh. f70; verstelb. kras- blok f 10, merk Starret. J. Wijker, Solostr. 12, Hrl.-N. DEVETRA1V Al it hd dan schaarsch; het is voor de kinderen meestal nog wel verkrijg baar. En kinderen hebben het noodig, omdat het hun weerstandsvermogen beschermt en hun eetlust bevordert. beperkt verkrijgbaar N.V, Handelsvereeniging A.J.TEN DOESSCHATE UITLOTING Schuldbrieven der 3 (3)4) geldleening 1938 ten laste der gemeente Haarlem op Don derdag 8 April 1943, des na middags 3 uur in het open baar ten Raadhuize der ge meente. Nog steeds cis. bt/d*- Aa/wj Maar: U moet hem brengen en halen. vJCost extnans HERENMODEZAKEN Gr. Houtstraat 120. Tel. 21504 KI. Houtstraat 58. Tel. 11247 Gen. Cronjéstr. 5. Tel. 11244 Wij hebben weer heer lijke erwtensoep voof slechts 1 penning 13 ets per portie. GR. HOUTSTR. 21, HAARLEM

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 3