Vat DRIE IN OE PAN BAKMEEL SCHRIFTVERBETERING INSTITUUT REIBER-NAN KAPITEIN SCHERPDEGEN brandhout te koop door H. GERMAIN. 59) De geheimzinnige geboorte van den jongen graaf de Trèves verdiende eens van nabij bekeken te worden. Hingen het aanzien en het vermogen van den onbeschaamden mar kies, die inmiddels minister was geworden, niet af van de ontsluiering van een misdaad? Jammer genoeg waren de getuigen, of lie ver de medeplichtigen aan deze gebeurtenis bijna zeker verdwenen. De dokter en de oude bediende van den graaf waren sedert ver scheidene jaren overleden. De Fiers moest de eenige zijn op het oogen- blik, die maar een vermoeden kon hebben van de schandelijke waarheid. .Ja, de eenige", dacht hij op halfluiden toon meegesleept door zijn overpeinzingen. „Als ik durfde spreken zou men me dan ook niet gelooven. Men zou bewijzen eischen die on mogelijk kunnen worden geleverd. Men zou niet verzuimen dit toe te schrij ven aan het feit, dat hij in ongenade was ge vallen, aan lage gevoelens van wraak. Men zou ze als leugens en gemeene verdichtsels uitkrijten. En toch leven er nog menschen die alles kunnen weten. Het komt er niet op aan. Het oogenblik is nog niet gekomen, dit geheim aan de wereld prijs te geven. Later, ja later beslist, wanneer ik zeker ben van de toestemming van Jeanne aan wie ik alles moet vertellen." 1 „Jeanne," herhaalde hij op teederen toon. „Jeanne, mijn lieve en ongelukkige Jeanne!" Terwijl hij zoo peinsde begon kapitein Scherpdegen eenige noodzakelijke voorberei dingen te maken. Deitijd naderde. Weldra zou de nachtelijke duisternis haar beschermende schaduwen over de aarde uitspreiden. De Fiers riep het kamermeisje van het logement en liet zich op zijn kamer een maaltijd voor zetten. Ofschoon hij weinig eetlust had, at hij toch tamelijk veel om op alles voorbereid te zijn. Hij legde zelfs wat fruit en wat koekjes opzij met de bedoeling om die mede te nemen, daar hij niet wist, waar en wanneer hij op zijn vlucht naar Parijs zou stilhouden. Toerf hij zijn maaltijd beëindigd had, vol tooide hij zijn voorbereidselen. Hij bleef ge durende eenige minuten luisteren naar de ge luiden, die hij in huis hoorde en daalde toen zachtjes de trap af, waarna hij zich naar de stallen begaf. Daar maakte hij snel zijn uit rusting gereed, nam nog een beetje hooi in reserve en ging de binnenplaats weer eens bekijken. Het was heelemaal nacht geworden en de duisternis was volkomen. Binnen in het loge ment, dat vol gasten was waren de baas en zijn personeel druk bezig de verschillende etenden aan de tafeltjes te bedienen. In de keuken beijverden de koksjongens zich voor de fornuizen. De Fiers zag hen gehaast heen en weer loo- pen. De binnenplaats was stil en verlaten. Het oogenblik scheen gunstig. Hij maakte zacht jes zijn paard los, bracht het zonder geluid de stal uit en leidde het voorzichtig aan den teugel naar het gat in de haag. De hoeven van het dier maakten nauwelijks geluid op den zandigen bodem van de binnenplaats. Vijf mi nuten later zette de Fiers zich in het zadel, na eerst nog voor het laatst nauwkeurig het tuig te hebben onderzocht. (Wordt vervolgd). Burgerlijke Stand. HAARLEM 1 April 1943. BEVALLEN: 29 Maart, A. AllartHartman, z.; 30 Maart, 'V. I. T. FaileJulien, d.; 31 Maart, F. Schipperv. Bockel, d.; W. C. v. d. Putten Blankestein. d.; C. MooijekindHoogkamer, d.; B. C. OosterbaanKaaken, d.; 1 April, G. v. Hul- senBosma, d.; C. M. HoèboerErnst, d. OVERLEDEN, 30 Maart, IJ. van Zonen, 70 j., Nagtzaamstraat; P., 5 j., z. v. P. Schol, Spaarne. ONDERTROUWD: 29 Maart, G. J. v. d. Bos en G. Koopman; C. Deutekom en M. Lap; S. de Leeuw en M. A. Berger; 31 Maart, J. Lasschuit en M. C. Uden Masman; S. v. d. Meij en H. Stok man; E. A. Broerse en F. W. Bos; B. J. Witten berg en M. E. Hettelingh; H. J. A. Ei brink en E. M. Scheelings; J. G. v. d. Berg en T. Eshuis; G. J. v. Goor en J. Onder de Linden; G Bols en G. J. Hamhuis; J. v. Vliet en A. C. Jacobs; A. J. Mense en J. P. Baaij; J. C. Geuzenbroek en C. Groenendijk; W. C. Bank en E. J. Vink; J. W. Honing en E. T. J. Huijboom; J. Brouwer en M. de Graaff; H. G. Nijhuis en A. M. J. v. Assema; P. J. v. Elk en G. Cornelissen; W. J. Opten 'en A. M. v. Baasbank; J. B. Jansen en C. Boellaard; W. H. A. Martens en A. M. Nelis; L. M. P. de Bruin en W. v d. Valk; 1 April,. G. T. Klein en L. Owczarek; J. A. v. d. Niet en A. M. Lamers; K. v. Willigenburg en C. M. Hupkens; J M. Bar telsman en J. H. A. Habraken; J. A. v. Donselaar en A. Eijkenaar C. W. H. Hoekstra en J. C. Kos ter; K. Beltman en A. J. Prins; J. Lemlijn en J. W. Berends. GEHUWD: 29 Maart. W. S. v. Boekhoven en E. de Jong; 30 Maart, J. W. Roosen en H. A. de Mon; 31 Maart, H. P. A. J. Capjijn en H. C. M. Wolff; S. H. P. Blokker en G. H. Beers; M. v. Rijn en A. Zwanenburg; G. J. H. Kriek en J. A. H. Plus; U. Dekker en M. v. Leerdam; J. v. Dijk en A. Smit; H. Ramakers en S. Knook; W. Bar- ten en E .v. Bruggen; W. Verdonk en G. A. Mus; J. E. Wijdoogen en M. Hazenberg; P. J. Tool en M. Hoomans; B .A. v. d. Stoop en A. M. Faber; A. G. v. d. Linden en A. J. Westerhof; G. Steen stra en E. Koster; P. Sluijter en G. P. Vos; T. A. Beelen en A .A .A. Horstman; T. J. Dam en A. H. A. T. Fonville; M. A. de Gans en G. v. Os; W. J. Janssen en A. M. Adelaar; W. C. J. Rijn- clers en L. M. Verwer; J. T. Schuit en A. P. Pe- kops de Haas; A. v. Kessel en J. H. Handgraaf; H. P. v. I-Iam en H. A. Willemsen; C. J.x G. de Korte en A. M. Hulsebos; D. Ruitenberg en C. M. v. d. Hoek; J. Koel en B. Elzer; J. H. Bouw man en A. P. de Winter; 1 April, C. J F. Nijs- sen en G. v. Duinen; H .F. A. Smoorenburg en F. Dronkers-f H. v. Kleef en C. A. Edam; A. F. v. d. Veen en J.->J. de Korte; G. R. Gerrits en A. A. C. van Til; C. Wajer en A. S. H. Faber; H. J. J. Belterman en C. Wajer; C. v. d. Plas en E. G. Janssen; N.'A. Dupker en J. Veldwijk. AGENDA. Donderdag 1 April: Groote Kerk: Orgel bespeling door George Robert, 3-4 u. Rem brandt: „Rigoletto" (18 jaar) 2.30 en 7.15 u. Palace: „Meisje in nood" (18 jaar) 2 en 7 u. Moviac: „De onweerstaanbare" (alle leeft.) 2.30, 4.45 en 7 u. Luxor: „De gouden stad" (18 jaar) 2.00, 4.15 en 7.15 u. Frans Hals: „De eed van Stephan Rakitin" (18 jaar) 2.30 en 7 uur. Vrijdag 2 April: Bioscopen, zie Donderdag Wat in Bosnië geschiedde. Bij de zuiveringsactie tegen commu nistische benden in Bosnië zijn meer dan 13.000' bendeleden gedood. Talrijke steden en landstreken werden van de benden bevrijd. Aan de actie hebben ook Duitsche en Kroatische luchtstrijd krachten deelgenomen. „Vergeefsche hoop op Bosnië", aldus het opschrift, waaronder een Duitsche oor logsverslaggever in de Deutsche Allge- meine Zeitung schrijft over den van bolsje wistische zijde ontketenden bendenoorlog in de Bosnische wouden. Hij schrijft o.m.: In dat gebied van den vroegeren Zuid- Slavischen staat, waar drie religies en de leden van verschillende volken met elkaar vermengd zijn, geloofden de bolsjewisten een geschikt, uitgangspunt te hebben ge vonden voor het tot ontwikkeling brengen van een bendenoorlog op den Balkan. Met barbaarsche terreur, met gruwelsprookjes en opruiingen maakten de bolsjewistische bendengroepen zich meester van een deel der armen en armsten, die zij met bloedige terreur overheerschten. De bolsjewistische methoden bleken van de allerergste soort. Vele plaatsjes in Bosnië verloren meer dan 90 pet. van hun veestapel, bijna al hun voorraden aan levensmiddelen en textielgoederen. waravan de bolsjewisten gebruik maakten. Zoolang de Duitsche weermacht, tezamen met de Kroatische en Italiaansche forma ties, zich beperkte tot de beveiliging van de belangrijkste instanties van het land, leden de benden alleen daar gevoelige verliezen, waar afzonderlij'^ deelen der troepen van de ordemogen<?ieden haar terrein beperkte, bliksemsnelle zuiverings acties ten uitvoer, legden. Steeds, wanneer de benden den strijd aanknoopten, werden zij vernietigd. Overal, waar zij vaste ver dedigingslinies hadden opgeworpen, wer den die stormenderhand genomen. In een helsche schoonmaak werd hun macht door Duitsche divisies, waarbij zich Kroatische en Italiaansche formaties hadden aange sloten, de laatste weken gebroken. Sneller dan zij eens gekomen waren, moesten zij dorpen en steden weer prijs geven. Een beeld van verwoesting lieten zij achter. De kerken waren geschonden, de kiokketorens en minaretten der mos keeën waren opgeblazen, scholen en open bare gebouwen platgebrand. De apotheken en spreekkamers der dokters waren ge plunderd, alle winkels leeggehaald, de cafés waren ware puinhoopen, de kazer nes broeinesten van ongedierte. De bevolking, die voor een dele gevlucht was, keerde moe en apathisch terug. Haar have en goed was vernield, haar kudden waren geslacht, haar huizen verkoold of ingestort.. Het is thans de taak van het civiele bestuur van den Kroatischen staat omdoor geschikte hulpmidddelen er zorg voor te dragen, dat de volksgedachte van den jongen staat eindelijk ingang kan vinden. Met de instorting van dén weerstand der benden en de pacificatie van uitge strekte gebieden in de Kroatische en Bos nische bouwen van den staat is de droom van de Geallieerden ten einde, die dachten hier een begin te vinden voor een nieuwen aanval op Europa uit het Zuid-Oosten, welke in de plannen der generale staven te Londen en Washington reeds altijd een bijzondere rol heeft gespeeld. Gemachtigde voer den Oogst kan paarden en werktuigen vorderen. Teneinde een regelmatig verloop van de werkzaamheden in den landbouw te ver zekeren heeft de secretaris-generaal van het departement van landbouw en vissche- rij den dezer dagen benoemden Gemach tigde voor den Oogst, ir. C. Staf, gemach tigd paarden, werktuigen, gereedschappen en machines, welke voor gebruik in den landbouw geschikt zijn, in bruikleen te vor deren. ZES JAAR GEëlSCHT WEGENS MOORD. De Amsterdamsche rechtbank heeft de zaak .voortgezet tegen den 29-jarigen havenarbeider C. Riem, die in Februari van het vorig jaar een alleen wonenden 45-jarigen handels reiziger in zijn woning aan de Van Hilli- gaertstraat te Amsterdam had vermoord. Op 9 December van het vorig jaar eischte de Officier van justitie 10 jaar gevangenisstraf tegen den man. De zaak werd toen echter terug verwezen naar den rechter commissaris voor een nieuw onderzoek. Gisteren werden enkele getuigen-deskundigen gehoord. Zij kwamen tot de "conclusie, dat de verdachte verminderd toerekeningsvatbaar is. De Offi cier van justitie eischte nu tegen den man zes jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regeering. AANSTELLING BIJ DE .NEDERLANDS CUE POLITIE De wnd. directeur-generaal van politie maakt het volgende bekend: a. er bestaat gelegenheid tot aanstelling bi) de Nederlandsche politie van personen, die aan de hierna vermelde eischen voldoen. Na de aan neming van gegadigden ontvangen zij hun eerste opleiding in een politie-opleidlngs-batal- jon, welke opleiding ongeveer zes maanden duurt, om daarna bi) een der Nederlandsche po litiecorpsen tewerkgesteld te worden. In de voeding, de kleeding. de huisvesting en de geneeskundige verzorging van de leerlingen van het politie-opleidings-bataljon wordt van rijkswege voorzien. Zij ontvangen bovendien een zakgeld van drie gulden per week. Aan gehuw den kan een kostwinnersvergoeding worden ver leend. Hetzelfde geldt voor ongehuwde kostwin ners, doch alleen in uitzonderingsgevallen. De aanstelling tot adspirant ambtenaar Van politie geschiedt voor een proeftijd van een jaar. De proeftijd vangt aan op den dag van indienst treding bij het politie-opleidings-bataljon. De aangestelden zullen zich voor een ten minste vijfjarigen diensttijd bij de Nederlandsche poli tie moeten verplichten. Bij gebleken ongeschiktheid, bij ernstige ven grijpen tegen de discipline en indien valsche me- dedeelingen omtrent den eigen persoon zijn ver strekt, kan te allen tijde op staanden voet ont slag worden verleend. b. toelatingseischen: 1. adspirant-officleren. a. Het bezit van de Nederlandsche nationali teit (personen van joodschen bloede zijn uitge sloten). De afstamming, ook van de echtgenoo- te moet door de geschikt bevonden candidate': tot en met de grootouders aangetoond worden. b. Onbesproken levensgedrag. c. Lichamelijke geschiktheid, een lichaams lengte van ten minste 1.72 meter, blootsvoets ge meten. Bij zeer bijzondere geschiktheid kan een lengte van 1.70 worden toegelaten. Personen, die een bril dragen, kunnen toege laten worddn, indien de gezichtssterkte, zonder bril gemeten, van het eene oog ten minste 2<3 van het andere ten minste 5/10 bedraagt; het gebit dient in een geheel gezonden toestand te verkeeren, m.a.w. alle zieke tanden en kiezen moeten van vullingen voorzien zijn, terwijl de aanwezigheid van wortelresten, tandsteen en doode tandzenuwen niet is toegestaan- Als mi nimum eiseh, zonder dat een kunstgebit gedra gen wordt, geldt in het natuurlijke gebi* de aan wezigheid van alle hoektanden en snijtanden <n het dnder- en bovengebit, benevens de aanwe zigheid van in totaal vijf paar kiezen die bij toebijten In elkaar grijpen, in de onder- en bo venkaak.' Het dragen van goed passende en goed functionneerende, volledige of gedeeltelijke kunstgebitten is toegestaan, mits de canjiidater, zich schriftelijk verplichten, dit kunstgebit op eigen kosten in een goed' bruikbaren toestand te houden. Kroon- en brugwerk is toegestaan indien dit geplaatst is op gezonde wortel- stompen. d. Leeftijd: van 18 tot en met 32. jaar. gehuw de personen, die op 15 Juni 1943 den leeftijd van 24 jaar nog niet bereikt hebben, komen voor plaatsing niet in aanmerking. Dit geldt even eens voor personen die op 1 April 1943 den leef tijd van 24 jaar hadden bereikt, doch na dien datum en voor hun plaatsing bij het oolitie op leidingsbataljon in het huwelijk wenschen te treden. e. Het bezit van het einddiploma H.B.S. met vijfjarigen cursus of gymnasium. Het bezit van een diploma voor inspecteur van politie strekt tot aanbeveling. Kennis van de Duitsche taal Is gewenscht. f. Volkomen bereidheid tot medewerking aan den opbouw van den Nederlandschen staat, ook onder de huidige omstandigheden, evenals het aannemen van een loyale houding tegenover de bezettende macht. g. Zij die hun diensttijd bij den Nederland schen Arbeidsdienst hebben volbracht, genieten voorkeur. Zie hieronder onder punt c. 1. Voorkeur genieten voorts zij. die gediend heb ben of nog dienen bij de Waffen S.S.. het Vrij willigerslegioen of het N.S.K.K. Ongeacht bovenstaande bepalingen kunnen te allen tijde ook onderofficieren (manschappen) tot de officiersloopbaan bij de Nederlandsche politie worden toegelaten, op grond var. bijzon dere prestaties en zeer groote leiderscapacitei ten, Indien zij daarnaast over voldoende alge- meene ontwikkeling beschikken. 2. Manschappen. a. Zie onder la. b. Zie onder 1 b. c. Zie onder 1 c. d. Zie onder 1 d. e. Voldoende schoolkennis, in het bijzonder van de Nederlandsche taal, zoowel in woord als in geschrift. Zes klassen lager onderwijs moe ten met vrucht zijn gevolgd. Het bezit van een politie-diploma strekt tot aanbeveling. f. Zie onder 1 f. g. Zie onder 1 g. c. 1. Personen, die op dit oogenblik als vrij williger in den N. A. D. dienen, behoeven niet te solliciteeren. De geschikte candidaten uit den N. A. D. worden op andere wijze in aanmerking gebracht voor plaatsing bij de Nederlandsen politie. Zij, die reeds uit den N. A. D. zijn ontslagen, dienen wel te solliciteeren op de wijze zooalt hieronder is aangegeven. 2. De gelegenheid tot solliciteeren is niet open. gesteld voor ln politiedienst zijnde personen. Dit geldt niet voor hen, die aangesteld zbn bij d» vrijwillige hulppolitie. Deze personen, die voor. keur genieten bij plaatsing, dienen wel een sol. licitatie in te zenden, om voor benoeming tct ad. spirant politie-ambtenaar in aanmerking te kun nen komen. 3. De sollicitatie moet geschieden door het in. dienen van een eigenhandig schrijven Bij dit schrijven moet worden overgelegd: 1. een eigenhandig geschreven levensloop. 2. een afschrift van de eventueel in bezit zij», de diploma's en puntenlijsten. 3. een ingevulde vragenlijst, waaruit versehü- lende bijzonderheden van den sollicitant moeten blijken. Het onder 3 bedoelde formulier ls verkrijgbaar te Amsterdam, Rotterdam Den Haag Utrecht, Groningen, Haarlem. Arnhem en Eindhoven aan de hoofdbureaux van politie en in de overige gemeenten aan het gemeentehuis in de plaat» van inwoning. Origineele diploma's, getuigschriften e.d. moe ten niet worden ingezonden. Zij, die gediend hebben bij de Waffen S.S.. het legioen Neder- land. N.S.K.K. of eenige andere instantie der Duitsche Weermacht, dienen bij hun sollicitatie tevens te voegen een bewijs van ontslae 4. Sollicitatiebrieven met de bijlagen moeten vóór 8 April 1943 worden ingezonden aan den wnd. Directeur-Generaal van Politie. Postbus 09 te Apeldoorn Op den sollicitatiebrief moeten bovenaan duidelijk zijn vermeld: naam. voor letters, woonplaats, straat en huisnummer, als- mede provincie, waarin de woonplaats is gele gen. Op de enveloppe moet bovenaan zijd ver- meld ..Sollicitatie". 5. Alle onvolledige sollicitaties, of sollicitaties, die niet voor 8 April 1943 zijn ingediend, wor den ter zijde gelegd. s, Zij, die na 22 September 1942 op de bovenaan- gegeven wijze een volledige sollicitatie hebben ingezonden, behoeven niet andermaal te sollict teeren. 6. De speciale aandacht der sollicitanten wordt er op gevestigd, dat zij, indien zij door een wer vingscommissie geschikt zijn bevonden, bij hun plaatsing bij het politie opleidingsbataljon zul len moeten overleggen een verklaring van hun werkgever, "waaruit blijkt dat deze geen bezwaar heeft tegen ontslag uit de huidige betrekking Zij die b.v. verplichtingen ten aanzien van een buitenlandschen werkgever hebben na te komen doen beter om niet te solliciteeren, daar bemid deling tot het verkrijgen van ontslag niet wordt verleend. Deze bepaling geldt ook voor hen, die in dienst zijn van de Duitsche Weermacht. Ook deze per sonen dienen t.z.t. een soortgelijke verklaring van hun commandanten of chefs te overleggen.: Minderjarigen zullen bij hun eventueele plaat sing als adspirant politie-ambtenaar een bewijs, van toestemming hunner ouders of voogden be- hooren te overleggen. *1 Zonder deze verklaring zal niet tot plaatsing woren overgegaan. Eventueele verzoeken om inlichtingen kunnen beter niet schriftelijk wor den gedaan. De voor een wervingscommissie op geroepen candidaten worden aldaar in de gele genheid gesteld alle gewenschte inlichtingen in te winnen. Voor het verschijnen voor een wer vingscommissie kan geenerlei vergoeding wor den toegestaan. Met dank aan God geven de Heer en Mevrouw K. FORINTOS KWAK A. U. FQRINTOS KWAK— KOELMA kennis van de geboorte van hun Zoon KAROLY Heemstede, 30 Maart 1943 Heemst. Dreef 276 j. I Tot onze diepe droefheid overleed heden, na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze beminde Broeder en Behuwdbroe- der JOHANNES JACOBUS BECCARI Weduwnaar van ANNA MARIA MARGARETHA FRANCISCA BIJVOET in den ouderdom van 78 jaar. Familie BECCARI Familie BIJVOET Overveen, 31 Maart 1943 Waldeck Pyrmontlaan 2 De H.H. Uitvaartdiensten zullen worden gehouden op Zaterdag 3 April a.s. in de Parochiekerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen te TA, 8,25 en te 9 uur de plechtige H. Mis van Re quiem, waarna de begra fenis van uit de kerk in het familiegraf op het R.K. Kerkhof Sint Bar bara te Haarlem, te on geveer half 11 uur. Geen bloemen Geen rouwbeklag Volstrekt eenige kennis geving Hiermede geven wij U kennis van het overlijden van onzen hooggeachten Heer J. J. BECCARI President-Commissaris onzer Vennootschap. DIRECTIE HOTEL LION D'OR DANKBETUIGING voor den heerlijken onver- getelijken dag die de Kin deren, Kleinkinderen, Fami lie en Kennissen ons ge schonken hebben bij ons Gouden Huwelijksfeest. J. A. F. ZORN en B. J. ZORN—BUDDE Hiermede betuigen wij onzen dank voor de vele blijken van belangstelling onder vonden bij het overlijden van onze geliefde Moeder M. MOONEN—DE KRUYFF A. MOONEN Kinderen en Kleinkinderen Haarlem, April 1943 KLEUR WEDSTRIJD HOE MEER INZENDINGEN HOE MEER BELOONINGEN inlichtingen in onze winkets) 5261 Zaterd., 3 April 11-1 u„ koopt CORSTENS- VERSCHUREN KANARIES en betaalt voor A) mannen f 14,- kleurmannen f 14,50, popjes f 2,Vogels brengen: Café „Hof van Hol land", Gr. Markt 29, H'lem GEM. BOVENHUIS (VRIJ) te huur, f 60 per maand. Br. onder no. 9835 Bureau van dit blad. ye&cddun- IZftfl <r: f Vscr een oudenretsch bord soep) Sceppasta - Aroma - Ju^-pasts 1 voor Volwassenen Goed schrift getuigt van be schaving. Het is geen GAVE maar door een ieder die WIL te leeren. Ziet resultaten. Inl. en aanmelden dagelijks Ao IMS - KI. Hontw. - Te». 17055 KINDERWAGEN ter overname gevr. MEN- SONIDES, Laan v. Rozen burg 11, Heemstede. op 1 Meter gezaagd, f 3,75 p. I 100 kilo; 50 cent P. 100 küO extra voor bezorging. JOH- DUIJN, Noorderdorpstraat I Santpoort.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 3