«Ml MOLESTVERZEKEMNGEN 8.500.000.000 ADVIEZEN^-^Sï, Nieuwe weekbon: 15 VOEDINGSRAAD VOOR DEN SPIEGEL. Bs. Wie Rotterdam gezien heeft, houdt een afschuwelijke herinnering over aan dood ert vernieling; het leven was er gister en eer gister als uitgestorven; afgrijzen overal waar men den blik wendt. Wanneer men zich nu een oogenblik poogt te verplaatsen in den „gedachtengang" van onze aan politieke rachi tis lijdende landgenooten, dan krijgt men de overtuiging, dat zelfs de grootste tijdelijke verstandsverbijstering niet zóó erg kan zijn, dat er ook bij hen niet een enkel glimpje zou kunnen doordringen van het gezond verstand, waarop ons volk immers altijd zoo prat ging. Want als men de uitgebrande straten zag, met hier en daar een verbrande tram of wat schamel huisraad, dat men gepoogd had in derhaast nog te redden en men stelt vast, dat het grootendeels arbeiderswoningen zijn, die getroffen werden, dan vraagt men zich met ontstelling, met afgrijzen af, waar hier het oorlogsdoel moet worden gezocht. Er was geen oorlogsdoel in de nabijheid en hier kan men ook niet komen aandragen met het smoesje, dat een Engelsche machine na strijd omlaag gestort is. Dit is evenmin slecht rich ten van bommen, maar regelrechte terreur der burgerbevolking; waarbij een gezond man diepe verachting voor deze oorlogsmisdadigers voelt opkomen en in haat de vuisten balt. In Rotterdam was er toen deze vliegers ver schenen geen strijd van soldaten tegen sol daten, aan Rotterdam was geen ultimatum gesteld, waarop niet geantwoord werd. In het Nederland van heden bestaan geen oor logshandelingen en men mag het, wanneer oorlogsvliegeps niettemin een stad op deze wijze aangrijpen, gerust kwalificeeren als ter reur op burgers, op vrouwen en kinderen; of juister nog gezegd: als doodgewone sluip moord. De moordenaar, die in het schemer donker. of bij stikduisteren nacht, zijn slacht offer met revolverschoten in den rug afmaakt verschilt in wezen geen haar met den vlieger, die veilig en geheel onverwachts uit groote hoogte zijn bommen op burgers neergooit Dit alles verschijnt ons als de uiting van één zelfden geest, de ondergaande democratie, die het bolsjewisme brengen wil. omdat zij er zelf reeds hevig mee geïnfecteerd is. Wie als Nederlander den euvelen moed heeft dezen mijlpaal voor het Nederlandsche volk te negeeren. is dien naam niet langer waard. O. men stelle zich gerust, wij weten dat ze er zijn. Ook dit hoofdartikel zal ons weer een stroom van anonieme beleedigingen, laster en dreigementen bezorgen, maar het kan ons niet beletten ons volk toch den spie gel vóór te houden, waarin het zijn tot niet herkennens meer verwrongen gezicht kan zien. Want verwrongen is het gelaat van bijv. diegenen uit het publiek, die, toen de Ameri- kaansche en Britsche vliegtuigen, na hun mis dadig bombardement op Rotterdam in parade formatie boven Den Haag vlogen, daarover luide hun vreugde te kennen gaven en hun zoodoende een ovatie brachten voor het doo den van 400 landgenooten. Vervolgens óók is het gelaat van hen die de bemanning van een neergeschoten vliegtuig nog in bescherming nemen Men vraagt zich af met welk een pijnlijke hardheid dit volk van misleiden wakker wor den zou. indien zij hun zin kregen en de oor log weer eens werkelijk in ons land werd ge bracht Wat thans in Rotterdam gebeurd is, kan met evenveel „recht" ook Haarlem over komen. Wat de Anglo-Amerikaansche „bond- genooten" betreft, bestaat daartegen zelfs niet het minste bezwaar. Het is slechts een kwestie, van onverwachts verschijnen en een- paar minuten lang de bommenlast vrij te la ten.. militaire verdienste zit er niet aan; de eerste de beste gangsterbende kan, wanneer zij in vliegtuigen plaats genomen heeft, het zelfde presteeren. In schrille tegenstelling hiertegenover stond hetgeen te Rotterdam voor het lenigen" van den nood is gedaan door verschillende instan ties zooals: de Arbeidsdienst, de Jeugdstorm, de W.A., de Nederlandsche en de Duitsche politie, de Nederlandsche Volksdienst en de Technische Noodhulp en niet te vergeten de verschillende brandweercorpsen, die voor treffelijk hebben samengewerkt. Het moge hard klinken, maar het is/fneer dan noodig, dat het' Nederlandsche volk vóór den spiegel tot bezinning komt. Hoofdredacteur: J V. Baudewyns, Haarlem Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F C Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: J3. Kors ten, H.stede fafw.). Stad en Reportage: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoor' Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. In tram of trein; sta Uw zitplaats af aan houdsters van voorrangs- kaarten van den Nederlandschen f'olksdienst. W VERZEKERING MAATSCHAPPIJ GULDEN Churchill in een rede voor de Oxford-beweging op 18 Nov. 1920. Het Bolsjewisme is geen politiek, het is een ziekte; het is geen geloof, het is een pest! Naar mijn oordeel moet alle schade en ellende in Rusland door de verdorvenheid en waanzin van de Bolsjewisten ontstaan zijn, en kan in Rusland of in Oost-Europa van een opleving op welk gebied ook geen sprake zijn, zoolang deze slechte menschen de Russische natie in handen houden. De politiek, welke ik steeds zal voorstaan, is de ü»l en de vernieti ging van dit misdadig regiem." KORT NIEUWS. Op den pro vincialen weg te Schagen is de 10- jarige J. K., die plotseling achter een bespannen wa gen vandaan kwam, door een vracht auto overreden en gedood. Bij grondwerk zaamheden stootte de ruim 20-jarige F. van Hoof te Os- sendrecht met zijn schop op een pro jectiel, dat daar door ontplofte. De man werd zeer ernstig aan armen en beenen gewond en moest naar het ziekenhuis te Ber gen op Zoom wor den overgebracht. In Cayenne, in Fransch Guyana, zijn Amerikaansche en Braziliaansche militaire missies aangekomen VAN DEN VITAMINE-C-TABLETTEN VOOR A.S. MOEDERS. Evenals vorig jaar worden thans aan aanstaan de moeders vitamine-C-tabletten ter beschikking gesteld. Het vitamine-C is een normaal bestand deel van onze voeding en komt onder andere voor in aardappelen, groenten, sinaasappelen en citroenen. In het voorjaar bevatten de aardap pelen minder van dit vitamine, terwijl door de bereiding dit vitamine gemakkelijk vernietigd kan worden. Ook door het nagenoeg wegvallen van de zuidvruchten is de hoeveelheid vitamine- C, die men krijgt, belangrijk verminderd. Vooral het opgroeiende kind zal hier de meeste schade door ondervinden. Het kindje van de aanstaande meoder voedjt zich met de voedingsstoffen, die in het bloed van de moeder voorkomen Wanneer dit te weinig vitamine-C bevat, zal het kindje, dat geboren moet worden, hiervan schade on dervinden. Het is dus gewenseht, dat de aan staande moeder de ter beschikking gestelde ta bletjes gebruikt in het belang van zichzelf en van het kind. Ter verkrijging van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit en aardappe len voor de volgende week zijn de bonnen no. 15 aangewezen. Voorts krijgen de mannen op bon 15a der tabakskaart 1 rantsoen tabak naar keuze en de dames op bon 15 een rantsoen sigaretten. Voorts kan gedurende de komende periode van veertien dagen (4 t/m 17 April) op de bonnen 15a één rantsoen vleesch of vleeschwaren worden gekocht, op de bonnen 15b een kwart rantsoen, op de bonnen 4-14 en M-14 reserve 11/4 rantsoen en op de bonnen M-16 en M-18 reserve 2l/> rantsoen. Nieuwe zeepbonnen. Geldigheidsduur van oude bonnen verlengd. Tot en. met 30 April geeft de met „Alge meen 534" gemerkte bon van de bonkaart voor—voedingsmiddelen en de met „T een- neidszeep" gemerkte bon van de aan kin deren beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten recht: hetzij op het koo- pen van een stukje van 24y2 of 28 gram luchtgevulde eenheidstoiletzeep 40 of 75 hetzij op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21%; hetzij op het doen wasschen van vijf kilo gram droge vuile wasch. De met „Algemeen 535" gemerkte bon van de bonkaart voor voedingsmiddelen en de met „T waschpoeder" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven voorts tot en met 30 April a.s. recht hetzij op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeep poeder (oude of nieuwe samenstelling), hetzij op het doen wasschen van negen kilo gram droge vuile wasch terwijl de met „T toiletzeep" gemerkte bon van de aan kin deren beneden den leeftijd van twee jaar uitgereikte kaarten recht geven op het koo pen van één stuk van 50 of -voor zoover voorradig - 75 gram toiletzeep (oude samen stelling). De geldigheidsduur van de voor eenheids zeep aangewezen bonnen „Algemeen 514" en „S-eenheidszeep" en van de voor wasch poeder aangewezen bonnen „Algemeen 515" en „S waschpoeder" en van de voor toilet zeep aangewezen bon „S toiletzeep" is ver lengd tot en met 30 April. Sinaasapplen voor kinderen in „stadsgebied". Van 2 tot en met 17 April a.s. komen kin deren van 4 tot en met 13 jaar, die woon achtig zijn in stadgebied, in aanmerking voor 350 gram sinaasappelen. In verband hiermede geeft de bon „Reserve 3-15" met rooden opdruk recht op het koopen van 350 gram sinaasappelen in stadgebied. Het zal niet steeds mogelijk zijn de sinaasappelen onmiddellijk té betrekken, in verband met de bevoorrading van den handel. De hande laar is verplicht onmiddellijk bij de aan bieding der bonnen de sinaasappelen af te leveren. Voor-inlevering van bonnen is niet geoorloofd. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Zaterdag de beurt aan de letter H van Ha tot en met Heen. Passagier trok handrem aan. Een doode bij botsing tusschen tram en auto. Een botsing tusschen een tramwagen van de N.Z.H.T.M. van den dienst Amsterdam Sloterdijk en een vrachtauto heeft te Am sterdam eCn slachtoffer geëischt. De chauf feur, die met zijn wagen uit de Jan van Galenstraat komende, den Admiraal de Ruyterweg wilde passeeren, hoorde de tram wel aankomen, doch meende, dat zij ter plaatse zou stoppen. Dit gebeurde echter niet, daar de halte is opgeheven. Op het laatste oogenblik trok een man, die naast den chauffeur zat, uit angst de handrem aan, waardoor de auto juist vóór de tram met een ruk stopte en de man uit de cabine viel. Hij geraakte daarbij tusschen de beide voertuigen bekneld en Werd op slag gedood. Het slachtoffer is een 35-jarige bewoner van de Reinier Claeszenstraat. De tram en de auto werden licht beschadigd. WEDEROM 4 pCt. VAN HET LOON VOOR DE ZIEKENFONDSEN. De Secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft de premie voor de verplicht-verzekerden ingevolge het Zieken- fondsenbesluit voor het jaar 1943 wederom vastgesteld op 4 pet. van het loon in den zin der Ziektewet. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. (Familiefoto) Het echtpaar J. ScholtzG. Scholtz Legierse, Pres. Steynstraat 83 te Haarlem vieren hun gouden huwelijksfeest, een her denking waaraan door negen kinderen en een en twintig kleinkinderen zal "worden deelgenomen. De heer Scholtz, die thans reeds 8 jaar ge pensioneerd is, was 32 jaar werkzaam bij het Gemeentelijk Gasbedrijf afd. openbare verlichting, en vele oud-gedienden zullen zich „Oome Jan" gaarne herinneren en vandaag een vriendelijke gedachte aan hem en zijn echtgenoote wijden. J KORT NIEUWS Onder voorzitter schap van den Ja- panschen Keizer is de geheime staats raad bijeen geko men, die de onder- teekening van de nieuwe provisori sche visscherijover- eenkomst tusschen Japan en dé Sowjet Unie goedgekeurd.. In Marktbohrau heeft de teraarde bestelling plaats gehad van ambas sadeur Von Moltke in intiemen fami liekring. Als ver tegenwoordigers van den Führer en van Von Rib- bentrop waren aan wezig Von Weizs- acker en Von der Scbulenburg. Vori Moltke vond te genover het graf van zijn ouders zijn laatste rust plaats. -W- - MM sawf iïM Keuringen Nederlandsche Landwacht. De keuringen voor de Nederlandsche Land wacht zijn als volgt vastgesteld 3 April, van 913 uur en van 14 uur af Den Haag. café Den Hout. Bczuidenhout- scheweg. In de Nederlandsche Landwacht kan wor den opgenomen ieder Nederlander van onbe sproken gedrag tusschen 17 en 50 jaar, die naar beste weten en kunnen bereid is zijn vaderland als soldaat te dienen binnen s lands grenzen. De Nederlandsche Land wacht is een territoriale landsverdedigings organisatie. die bestemd is tot afweer van buitenlandsche en binnenlandsche vijanden. Zij wordt in het raam van de Waffen-S.S. opgesteld en door deze aangevoerd. De Neder landsche Landwacht is een soldatenformatie die wordt ingezet onder leiding van de S.S. om het vaderland te verdedigen. De eed op den Führer is die op Adolf Hitler als Ger- maansch Führer als hoogsten militair aan voerder. De dienstplicht bedraagt drie maan den. Zij, die de drie maanden dienstplicht achter den rug hebben, kunnen zich voor langeren duur verplichten waarna voor hen de mogelijkheid bestaat in de actieve politie te worden opgenomen. Voor officieren en onderofficieren, die in het Nederlandsche leger gediend hebben, bestaat de mogelijkheid na scholing en bekwaamheid in hun vroege- ren rang te worden hersteld. Na drie maan den opleiding als soldaat gaat men met ver lof, om alleen opgeroepen te worden voor herhalingsoefeningen of bij dreigend gevaar. Tijdens hun diensttijd bekomen gehuwden en kostwinners voldoende vergoeding voor fa- milieonderhoud. Nederlanders, strijdt als een man mede tegen het communisme en kapi talisme in de Nederlandsche Landwacht Zondag geen wedstrijdsport in Rotterdam Het verzoek van den voorzitter van den Nederl. Voetbalbond om de voetbalwedstrij den in Rotterdam a.s. Zondag geen door gang te doen vinden, is, in verband met de waanzinnige terreurbombardementen op de burgerbevolking, waardoor deze in diepen rouw is gedompeld, door mij volkomen be grepen. Tk geloof, dat de geheele sport wereld dit verzoek zal begrijpen en daarom ook aan mijn wensch om op Zondag 4 April in Rotterdam geen sport te houden, gehoor zal geven. Dit uit piëteit voor de dooden en hun achtergeblevenen. De Rijksgevolmachtigde voor de sport H. VAN GRONINGEN a STUHLING RADIO.PROGRAMMA. ZATERDAG 3 APRIL 2943. HILVERSUM I, 414.4 M. 7.15 Omroep Meisjeskoor (opn.). 7.30 BNO Nieuwsberichten. 7.40 Otto Dobrindt en zijn or kest (gr.). 8.05 Duitsche taalcursus. 8.30 BNO Nieuwsberichten. 8.40 Wij brengen U heden 8.50 Gevarieerd concert (gr.). (9.30—9.37 Spiegel van den dag opn.). 10.00 Ons liedje bij Uw werk (gr.). 10.30 Journalistiek weekpraatje. 10.45 Gerard Lebon en zijn orkest. 11.30 Pianovoor dracht. 12.00 Almanak. 12.05 Dick Willebrandts en zijn dansorkest. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Boyd Bachman en zijn orkest. 13.45 De wekelijk- sche wandeling. 14.00 Zang en piano. 14.30 Euro- peesche tijdschriftenschouw. 15.00 Bonte middag. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Orkest Joe Andy en de Wama's 17.30 Zeven zwarte zwanen, luis terspel. 18.00 Orgelspel. 18.30 BNO Nieuwsberich ten. 18.40 Ra-ra-ra, Radio-Raadselrubnek. 19.00 BNO Politiek weekoverzicht. 19.15 Mélodisten en solist en orgelspel (gr.). 20.15 Comelis Dopper- programma. 20.40 Sonate voor piano (gr.). 21.00 Kwintetconcert. Vanaf 21.15 alleen voor de radio centrales die over een lijnverbinding met de stu dio beschikken. 21.25 Balletmuziek (gr.). 21.45 B N Nieuwsberichten. 22.00 Cymbaal, tarogato en pansfluit (gr.). 22.20 Prettige uitnoodigingen (gr.). 22.5024.00 Zingen! Lachen! Dansen! (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Ziè Hilversum I, 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Brandende kwesties (opn.). 8.05 Musette- wijsjes (gr.). 8.30 BNO Nieuwsberichten. 8.40 Viool en pianocomposities (gr.). 9.00 Ochtendconcert, (gr.). (9.159.30 Voor de vrouw). 10.00 Godsdiens tige uitzending. 10.30 Symphonische gedichten (gr.). 11.00"Voor de jeugd. 11.20 Kinderkoor „Zang. lust" met pianobegeeliding (opn.). 11.30 Gramo- foonmuziek. 12.30 Visscherijkwartier. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Vierhandige pianovoordracht. 13.40 Symphonische dansen (gr.). 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 15.00 Residentie orkest en een vrouwenkoor. 15.40 Capet kwartet, (gr.) 16.15 Jeugd draagt voor. 16.45 BNO Nieuws berichten en Spiegel van den dag. 17.00 BNO: Uitzending voor Nederlandsche Zeelieden. 17.30 Viool en piano. 18.00 Als ik 't voor 't zeggen had. 18.10 Lichte zangplaatjes (gr.). 18.30 Nederland sche volksklanken. 19.15 Cello en piano. 19.45 BNO Nieuwsberichten. 19.55 Piano en orkest (gr.). 20.15 Van de eene me&die in de andeie (gr.). Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 BNO Aci tueele beschouwing. 22.10 Avondwijding. 22.20— 24.00 Zie Hilversum I. Na het bombardement der Britsche vliegers op Rotterdam. De zwaar getroffen bewoners der verwoeste arbeiderswijken vervoe ren het weinige huisraad, dat zij nog uit den chaos konden weg halen. (C.N.F./M Pax m) Verduisteren: van 20.15 uur tot 7 uur 3 April: zon op 7.13, onder 20.16 uur maan op 6.58, onder 18.29 uur 4 April: zon op 7.10, onder 20.18 uur maan op 7.25, onder 19.47 uur (Nieuwe Maan)

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2