SsrJmt Nederlandsche Arbeidsdienst demonstreerde te Leeuwarden. Belangwekkende rede van den Rijkscommissaris Stormschade De Friesche hoofdstad stond Zaterdag en Zondag in het teeken van den Nederlandschen Arbeidsdienst, door de groote demonstratie, die hier werd gegeven en die o.m. werd bij gewoond door den Rijkscommissaris. De op het Zaailand opgestelde afdeelingen werden door den hoofdarbeidsleider Schoen berger gemeld, waarna de Duitsche vlag werd geheschen Na de melding aan den-Rijkscom missaris werden de opgestelde arbeidsmannen geïnspecteerd, waarop zij het iied „Wij man nen uit alle streken" ten gehoore brachten. Het woord was hierop aan den comman dant van den N A D.. die als volgt de aan wezigen toesprak: Toespraak van den commandant. Op 3 Mei van het vorige jaar stonden af deelingen van den Nederl. Arbeidsdienst in Den Haag op Houtrust aangetreden. Sindsdien is er bijna weer een jaar verstre ken. De op Houtrust opgestelde afdeelingen vervulden haar plicht aan het vaderland en werden in Juli 1942 en op 4 Januari j.l. afge lost door tienduizend jongelieden. Ook deze jongemannen, die door de inwer kingtreding van het Arbeidsdienstplichtbesluit onder geheel andere omstandigheden onder de schop zijn gekomen, zijn bereid, hun volk getuigenis af te leggen van hun vasten wil het vaderland te dienen. Het appèl, dat heden gehouden wordt, is van bescheiden afmeting; maar ik kan u de verzekering geven, dat ook de mannen van de afdeelingen, die hter niet aanwezig zijn, dezelfde gevoelens koesteren. Mannen van den Nederlandschen Arbeids dienst stonden gepasseerden zomer in de Rus sische steppenhitte en deden daar hun plicht jegens Europa en jegens hun land. Of het dit jaar mogelijk zal, zijn vrijwillig als arbeids man naar het Oosten te gaan, laat zich nog De dienstplichtingen van deze lich ting zullen niet in het Oosten staan, doch zij zullen* hun paraatheid aan hei eigen vaderland toonen en hiermede aan hun landgenooten, die bij duizenden nog koppig afzijdig staan, het bewijs leveren, dat zij begrijpen, dat ook voor den Nederlander de Arbeidsdienst een levensnoodzaak is ge worden, waaraan niet te ontkomen valt, nu Europa's hoogste goederen van het Oosten uit door nietsontziende beschavïngsverwoesters worden bedreigd. De inzet van den geheelen Arbeidsdienst' voor een veiligstelling van den oogst, waarbij ik ook den A. D. M. inschakel, zal blijken een zegen te zijn voor het geheele Nederlandsche volk Nadat de arbeidsmannen het „Friesche Volkslied" hadden gezongen, nam de Rijks commissaris. rijksminister Seyss Inquart het woord die het volgende zeide: Rede van den Rijkscommissaris. Mannen van den Nederlandschen Arbeids dienst. Ik wil van de gelegenheid gebruik maken, om u mijn opvatting uiteen te zetten over de taak. die gij hebt, en de plichten, welke gij behoort te vervullen. Als een deel van u mij niet direct verstaat, omdat ik niet in uw taal tot u kan spreken, kunt gij er, wanneer uw superieuren mijn woorden voor u zullen ver talen. toch van overtuigd zijn, dat ik er met groote aandacht en zeer veel ernst over na denk. waarom gij in de Nederlanden ook in een arbeidsdienst vereenigd dient te zijn. Ik besef volkomen, dat voor u, Hollanders, Friezen en andere Nederlanders deze ver- eeniging in een organisatie die zoozeer een militair karakter draagt iets ongewoons is. Ik zie u hier voor het eerst niet als een afdee- ling, die uit vrijwilligers bestaat, die dus om een of andere reden vanzelf hier gekomen zijn. maar als een lichting, dus zuiver als een groep van de Nederlanders van uw leeftijds klasse. Ik begrijp, dat'deze orde en discipline op menigeen van u den indruk van een dwang zou kunnen maken. Daarover wil ik u dit zeggen. Zoolang een van u den arbeidsdienst gevoelt als dwang, heeft hij de beteekenis van den arbeidsdienst nog in het geheel niet begrepen. Hier is sprake van iets anders. Gij toet de overtuiging krijgen, dat gij hier in n gedisciplineerde orde naast elkander zijt geplaatst, dat gij met elkaar werkt in een orde, die niet zonder beteekenis is want dan zou het geen orde zijn maar, d?t gij voor de verwezenlijking van een gedachte en voor een goede zaak bijeengebracht zijn. Voor u, Nederlanders in het algemeen, is het tot dusverre misschien nog niet noodig geweest, dat het geheele volk in dergelijke formaties bijeengebracht werd. Voor ons, uw buren in het Duitsche 'rijk, is dit noodig ge weest op grond van de ervaring van onze eeuwenoude geschiedenis, want wij, midden in dit werelddeel met grenzen bijna zonder na tuurlijke bescherming, zijn steeds weer aan gevallen. Onze vijanden beweren thans, dat het omgekeerd is. Maar wanneer gij de ge schiedenis onderzoekt, dan zult gjj zeggen, dat de anderen ons steeds weer riebben over vallen. Ik herinner aan de orologen, die de Franschen eeuwenlang tegen ons gevoerd heb ben. Ik herinner aan de stormloopen, die steeds weer uit het Oosten kwamen en over Duitschland, geheel Europa wilden overstroo- men. Daarom was het noodig, dat wij al onze krachten leerden samenvoegen in een gedis ciplineerde orde, dat wij niet pas op het oogenblik van het gevaar om ons heen moch ten zien, waar onze vrienden en buren en onze vijanden waren. En zoo is onze soldateske houding niet een dressuur, maar de uiting raar buiten van onze insyendige paraatheid. Zoo moet ook gij de orde in den arbeids dienst opvatten, want ik geloof, da! voor u deze tijd, waarin gij eenigszins buiten de geschiedenis en haar oorlogen hebt gestaan, voorbij schijnt te zijn, immers thans is de schok, die zich over den geheelen wereldbol voortplant, te groot, dan dat een volk op den duur afzijdig kan blijven. Daarom lijkt het mij noodig en voor u van belang, u te brengen tot een vereeniging en een formatie, die u de ervaring en de wetenschap van het gezamen lijk naast elkander staan in een gediscipli neerde, soldateske orde bijbrengt. Maar wat ik hier tucht noem, mag niet al leen tucht zijn. Tot deze tucht behoort nog iets, dat noodig is om het geheel beteekenis te geven. Dat is de vrijheid van den enkeling binnen deze orde, waarin hij geplaatst is om zijn krachten naar beste weten en volgens geweten te gebruiken. Wanneer gij dus erover nadenkt, wat dan deze soldateske orde is. waarin gij geplaatst zijn, dan moet gij steeds tot u zelf zeggen, dat zij niet een dwang moet zijn, maar een zinrijke orde, die ieder afzonderlijk ook de volle vrijheid moet geven, zijn krachten op de beste wijze voor de ge meenschappelijke taak in te spannen. Nederlandsche arbeidsmannen, ik heb er u reeds op gewezen, dat het lot van het Duitsche volk veel moeilijker was En dit lot is ook thans weer oneindig veel moeilijker. Op ons rust een zeer groote verantwoordelijkheid. On ze blik richt zich thans tot ver buiten dit con tinent. Thans, nu wij kunnen zeggen dat wij ons in den tweeden wereldoorlog bevinden, gaat het niet meer om oeconomische voor- deelen of om staatgrenzen. Hij die gelooft, dat het nog gaat om het verwerven van oeco- nomisch gebied of om uitbreiding van de staatsgrenzen, begrijpt dezen oorlog niet. In September 1939 was het mogelijk geweest dit alles te vermijden, als toen de gerecht vaardigde aanspraak van het Duitsche Rijk op Dantzig erkend was. Dan hadden wij ons dit alles kunnen besparen. Dat wilden onze vijanden niet. Het doet nu werkelijk belache lijk aan, wanneer wij ons indenken, dat door deze rechtvaardige erkenning van onze aan spraak alles had kunnen worden voorkomen. Maar dit kon zoo niet zijn, want het zeer groote conflict, dat wij thans meemaken, be reidde zich voor Wij kunnen nu zeggen, dat de werelddeelen met elkander strijden. Oos telijk van ons dreigen de horden der Oost Europeesch-Binnen-Aziatische steppen geheel Europa te overstroomen. In het Westen vormt zich een nieuwe concentratie van krachten op het Westelijk halfrond, nieuwe groepeeringen ontstaan in het Verre Oosten. Wij in het oude werelddeel Europa zien ons geplaatst tegen over deze continenten en hun concentratie Maar het zijn niet de continenten; belangrijk en beslissend is de geest, die de menschen in de geschiedenis stoot en bestuurt. Zoo zien wij, en ik zeg thans wij, alle Euro peanen in geheel Europa vooral de noodzaak, ons te handhaven tegenover het Oosten met de drommen uit zijn Binnen-Aziatische step pen. Hier staat het behoud van onzen eigen aard, van ons wezen, van ons leven bp het spel. Arbeidsmannen, het bolsjewisme, dat daar nader rolt, is niet datgene, dat wij in de binnenlandsche politiek als communisme heb ben meegemaakt en overwonnen. Hier is het mogelijk, dat de Nederlanders zich vergissen, wanneer zij gelooven, dat het er slechts om gaat het communisme niet tot bloei te laten komen, een dwaling, die hier en daar kon worden opgemerkt. Het bolsjewisme is de te genwoordige levensvorm van den Binnen- Aziatischen steppengeest, zooals die om de paar eéuwen op Europa toestormde. Dat is niet een menschelijke uiting die iets uitstaan de heeft met tucht of zelfs met vrijheid, maar een massale opeenhooping van menschen, die zielloos tot machinemenschen geworden en zelfs gemaakt zijn. Maar het is voor ons even belangrijk eraan te denken, dat wij ook tegenover het Westen voorzichtigheid in acht hebben te nemen. Want ook daar vormt zich een geest, die met den Europeeschen niets gemeen heeft in die mate, dat wij aan een lotsgemeenschap kunnen den ken. Het Amerikanisme, dat zich aan de over zijde vormt, moet zich maar ontwikkelen zoo als het wil, wij zullen het niet storen. Maar wij moeten het afwijzen, dat dit Amerikanis me in onze Europeesche aangelegenheden bin nendringt. Wij kunnen thans reeds consta- teeren, hoe ongeschikt en misplaatst het is, dat de Amerikanen zich met onze zaken wil len bemoeien. Wij nemen juist thans aan de overzijde steeds weer de grenzenlooze onwe Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haarlem Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H.stede (afw.). Stad en Reportage: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. tendheid omtrent en het volledige gemis aan be„—1> voor onze toestanden alsmede een aan gewetenloosheid grenzend f»ebr°k aan verant woordelijkheidsgevoel waar. Ik herinner er slechts aan. dat toonaangevende mannen daar eenvoudig zeggen, dat het het beste zou zijn. dat in deze Europeesche wanorde, welke zij meenen te zien in de verscheidenheid van onzt volken en staten, orde wordt gebracht door de bolsjewisten en dat er geen enkel bezwaar tegen kan worden gemaakt, indien de buren van de Sowjet-republieken verzoeken in de Sowjetunie te worden opgenomen, zich dus voor het bolsjewisme uitspreken Dit is het doorslaggevende bewijs voor het feit, dat er daar geen begrip is voor on9 Europeanen, maar ook niet de wil om zich op verantwoor- delijl wijze met onze aangelegenheden bezia te houden. De lieden daar aan de overzijde zouden ons voor hun andere aansprakeh op de wereldheerschappij slechts verraden en verkoopen. Ik zou u allen op het hart willen drukken, dat wij Europeanen, om wie het thans gaat, ons ervan bewust moeten zijn, dat wij een lotsgemeenschap vormen, die zich tegen het Oosten moet verdedigen om zijn of niet zijn, die echter ook haar volksche en cul- tureele bestaan moet verdedigen en handha ven tegenover dit Amerikaansche Westen. Nederlandsche arbeidsmannen. Het Duitsche volk heeft dezen strijd aan vaard. Hr wil u volkomen openlijk zeggen, dat wij dezen oorlog natuurlijk in de eerste plaats voor onszelf voeren. Het zal niet zoo zijn, zoo als het drie- of vierhonderd jaar geleden was toen het vraagstuk der geestelijke en gods- lienstvrijheid ten koste van het Duitsche volk verd uitgevochten, toen in de hervormings- oorlogen voor het avondland de vrijheid van geweten werd bevochten, maar het Duitsche volk en het Duitsche rijk de kampprijs voor andere landen waren. Het zal niet wederom zoo zijn, dat thans de geestelijke strijd om de sociale gerechtigheid en de volksche vrijheid ten koste ^an het Duitsche volk wordt ge voerd. Het Duitsche volk voert dezen oorlog voor zijn toekomst, die thans vooral tegen het bolsjewisme moet worden gevoerd, in zijn meest doeltreffenden gemeenschapsvorm, het nationaal-socialisme. En wij Duitschers zullen dezen strijd uitsluitend en nooit in een ande re orde voeren dan volgens onze nationaal- socialistische levenswet. Maar in dezen zege vierenden strijd voert Duitschland thans ook den oorlog voor Europa en juist de soldateske levenswetten, die ons door de geschiedenis der eeuwen geleerd zijn, hebben ons tot de grootste krachtsinspanning gereed en geschikt gemaakt. De machtsontplooiing van het Duit sche volk in dezen oorlog is oneindig groot. Wij hebben tot dusverre met ongeveer een vijfde deel van de verliezen van den eersten wereldoorlog onze vijanden uit dit wereld deel geslagen en den vijand in het Oosten reeds half op de knieën gedwongen. En juist in dit jaar 1943 worden wij zooals onze vijanden met verbazing zien, omdat zij een 1918 verwacht hadden door de concentratie en den inzet der thans opgeroepen krachten met den dag sterker. Kameraden zoo wil ik u als arbeidsman nen thans noemen de arbeidsdienst moet voor u een belevenis zijn gij moet de bele venis hebben, dat gij, wat ook uw afkomst is. of uw ouders gegoed zijn, een vermogen heb ben, hoogere staatsambten bekleeden, een vooraanstaande plaats innemen in handel of industrie, of dat zij handwerkslieden, boeren of arbeiders zijn, allen gelijk zijt. opgeroepen voon denzelfden inzet en hetzelfde doel, en dat er slechts één onderscheid bestaat, dat van uw prestaties. Wie meer presteert, be- ttekent meer. En dat, Nederlandsche arbeids mannen, moet ook de eerste wet zijn volgens welke wi; de maatschappelijke orde in "dit nieuwe Europa willen opbouwen. Ook hier moet de eerste wet de prestatie voor de ge meenschap worden. De belevenis moet gij dan in uw burgerlijk beroep aanvaarden en weten dat gij eenmaal naast elkander gestaan hebt als mannen van uw leeftijd, waarbij er geen verschillen van welken aard waren, maar een gemeenschappelijke band van gedisciplineer de orde en zinrijken arbeid. Ik zou u, doch ook allen anderen Nederlanders, op zeer ondub belzinnige wijze willen zeggen, dat dit het eenige doel van den arbeidsdienst is. Want. wanneer dit doel wordt bereikt, wanneer gij aldus bijeengebracht en paraat gemaakt zijt. dun is een der belangrijkste grondslagen in u gelegd, waarop wij onze toekomst, zooals deze ons allen in Europa gemeen is, willen opbou wen De arbeidsdienst zal echter voor u nooit gewetensdwang beteekenen. Hij zal zich ook nooit indringen in de verhouding van den mensch tot God. Mannen van den Nederlandschen Arbeids dienst, ik heb dan ook heden voor u slechts één wensch, dat gij openhartige, opgewekte mannen zijt, bereid zich in te zetten, die zich vooral bewust worden van hun volksche en rasverantwoordelijkheid in het volk en in den grooteren kring der Gèrmaansche volken, die Churchill voor het Lagerhuis op 12 November 1942. „Ik heb een diep vertrouwen in de wijsheid van Stalin en den goeden wil van dezen merkwaardigen man. Mijn hart heeft met Sovjet-Rusland gebloed en ik voel, wat C allen ook gevoeld zult hebben, den vurigen wil, tezamen met Sovjet-Rusland te lijden en een deel van zijn last te dragen." KORT NIEUWS Een Iandbpu werszoon uit de buurtschap Stok- kum was zoo on voorzichtig een pro jectiel, dat hij op het land vond, te demonteeren. Het projectiel explo deerde en de roeke looze jongen werd ernstig gewond. De Amsterdam- sche politie ver zoekt opsporing van Antonius Ypke de Ree, geboren te Amsterdam, 30 No vember 1912, bank bediende, verdacW van pplichting voor een bedrag van on geveer 100,000. Hij is 1.65 M. lang, heeft een tenger postuur, bleek uiter lijk en donkerblond haar. PRAKT IJ KDIPLOMA BOEKHOUDEN Deze maand aanvang nieuwe cursus sen voor examen December 1943. Aantal geslaagden 1940/1942: 364 cancL of gemiddeld 85 Inlichtingen en In- PfKfcjtëplOflta schrijving dagelijks aan 't lesgebouw. EXAM ENOPLEIDING r'l FRANS HALSPLEIN 9 TELEF. 16372 HAARLEM ROTTERDAM DEN HAAG ziilit-.n ontwaken en bereid zijn ook het laatste in te zette, voor de toekomst. Gij voor het Nederlandsche volk, wij voor het Duitsche volk en wij allen voor een gemeenschappelij ke, gelukkige toekomst. Na de rede van den Rijkscommissaris volgde nog een zangnummer van de Arbeidsmannen ,Heft de spaden, laat ze blinken", waarop de plechtigheid werd besloten mei het spelen van de volksliederen en een défilé van den Ar- eidsdienst voor den Rijkscommissaris. „Dr. med. Hiob Pratorius." Prof. dr. Pratorius is een levenskunstenaar. Waar een ander met wrange drankjes ge neest, verjaagt hij de ziekte, ja zelfs den boozen dood met zijn humor en zijn levens blijheid. Hij steekt den draak met alles wat naar officieele geleerdheid zweemt, stoeit met de kinderen en lacht als wijze humorist de oudjes uit, die bang zijn, het leven te moeten verlaten. Vele stadgenooten zullen zich Pratorius herinneren van de uitmuntende voorstellin gen, hier indertijd door het Centraal Tooneel gegeven met Cees Laseur in de titelrol. Doch niemand zal het als een teveel hebben ge voeld. dezen charmanten vrouwenarts weer te zien. Ditmaal verscheen hij in de gedaante van Joachim Ernst, in een vertooning door het Deutsche Theater. Buitengewoon mooi is ook deze creatie van den man. die stichter van een nieuw geloof dat aan humor en blijheid zou kunnen zijn. Men is er getuige van, hoe Joachim Ernst, bijna zonder tegen spel, een heel tafereel vult met zijn toespraak tot de studenten, die hij onderricht, voor de vuist weg, omtrent de mysteriën van leven en dood. Zoo mogelijk nog gelukkiger is zijn creatie, als hij in een volgende scène troost en kracht geeft aan de patiënten in een zie kenzaal en later, waar hij zich voor een .eereraad" heeft te verdedigen. In den proloog wat een knap gevonden stukje persiflage van den detective-roman 1 is Ernst een flegmatieke Sherlock Holmes, Hans Gerlach. dien we ook als professor be wonderen om zijn ernstig spel. een kostelijke dr. Watson. De sinistere Shunderson, een fi guur die inderdaad in het oeuvre van Conan Doyle zou passen, is bij Max Adelhütte in goede handen. Hij maakte er een spookachtige verschijning van, die het spel op zijn eigen lijke plan houdt: dat van de persiflage en de comedie. Curt Götz, de auteur, heeft wonderlijk scherp de overige figuren in zijn „geschiedenis zonder politiek" geleekend en de acteurs van het Deutsche Theater weten daar hun voor deel mee te doen. Violetta is een alleraardig ste creatie van Eva Kreszinsky, wier Sak sische dialect onweerstaanbaar is, uiteraard in de eerste plaats voor het Duitsche deel van het publiek. En zoo zijn er velen, die prachtig werk te zien geven in dit luchtige, weldadig luchtige stuk van een der knapste Europee sche blijspelschrijvers van heden. Dr. Hannes Razum leidde met zijn regie de vertooning in de juiste baan van een speelschen, lichte lijk fiiosofischen toon, terwijl Isolde Schwartz prachtige, geschilderde decors ontwierp. We hebben dr. Hiob met genoegen met meer dan dat: met vreugde weergezien 1 M. Sybr. Koops. De oogst op tijd binnen Jeugdige landbouwhulpen worden ingeschakeld. Evenals ten vorigen jare zullen in het komende oogstseizoen wederom manne lijke en vrouwelijke landbouwhulpen in den leeftijd van 16 tot 20 jaar beschikbaar* worden gesteld. De Gewestelijke Arbeids- bureaux zijn thans reeds bezig hiervoor de noodige toebereidselen te treffen. Het ligt in de bedoeling, dat de aanvragen der boerenbedrijven, waar men zich dezen zomer van landbouwhulpen wenscht te bedienen, zoo spoedig mogelijk, doch uiter lijk 1 Mei bij de Gewestelijke Arbeids- bureaux zullen zijn ingediend. Het tijdstip, waarop de stadsjeugd, die voor plaatsing in aanmerking wil komen, zich bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux kan aanmelden, zal nog nader bekend worden gemaakt. Verduisteren: van 20.30 uur tot 7 uur. 8 April: zon op 7.01, onder 20.25 uur maan op 9.09, onder 0.31 uur 9 April: zon op 6.58, onder 20.27 uur maan onder 0.31, op 9.44 uur Oorlogsschade B-rand sc ha de Vraagt opgave der lage tarieven aan het Algemeen Onderling Waarborg Genootschap RENOVATL/M1 Letdscheplein 29, Amsterdam-C.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2