ACHT MILLIARD- ABDIJSIROOP Zware aanvallen in Tunis afgeslagen. Geringe actie aan Oostelijk front. Hans Bijvanck f MOLESTVERZEKEfliNGEN Die NACHT-HOEST zal ophouden AKKER'S Troepen der As in het Zuiden lós van den vijand. Het Duitsehe weermachtbericht van Za terdag luidde: Aan het Oostelijk front vonden Vrijdag geen gevechtshandelingen van beteekenis plaats. Aan het front in Tunis duurt de zware afweerslag tegen de met steeds nieuwe strijdkrachten aanvallenden vijand voort. Talrijke aanvallen werden - door onze on wankelbaar strijdende troepen afgeslagen, verscheidene bressen afgegrendeld. Aan het Zuidelijk front worden de voorgenomen uit- wijkbewegingen voortgezet. Duitsch-Ita- liaansche formaties aanvaardden steeds weer den strijd en weken pas na zware en verbitterde gevechten voor den druk van den numeriek veel sterkeren vijand. De luchtmacht steun ie door onvermoeide ope raties de afdeelingen van het leger in haar zwaren strijd. Nadat afzonderlijke vijandelijke vliegtui gen Vrijdag laat op den dag een storings- aanval op West-Duitsch gebied hadden on dernomen. hebben Britsche bommenwerpers Vrijdagnacht opnieuw het Westen van Duitschland aangevallen. In verscheidene plaatsen ontstonden verliezen onder de be volking en schade aan gebouwen. Volgens de tot. dusverre ontvangen berichten zijn tenminste 8 meermotorige bommenwerpers neergeschoten. Voor de Noorsche kust hebben 6 vijande lijke torpedovliegtuigen zonder succes een Duïtsch convooï aangevallen. Escortevaar tuigen schoten 2 der aanvallend? vliegtui gen neer. Snelle Duitsehe gevechtsvliegtuigen richt ten Vrijdag bij een aanval in scheervlucht aanzienlijke vernielingen in een Zuid Engelsehe kuststad aan. Het Duitsehe weermachtbericht van Zon dag luidt als volgt: Aan het Oostelijk front is de dag, met uitzondering van succesvolle zuiveringsge vechten in het gebied van Noordwesten van Isjoem, rustig verloopen. Het luchtwapen heeft in verschillende sectoren met .sterke strijdkrachten bolsje wistische stellingen aangevallen' en de vijan delijke ravitailleering benevens industrieele doelen in het achterwaartsche gebied van den vijand bestreden. In zware, wisselvallige gevechten werden ten Zuidwesten van Tunis en ten Westen van Kairoean met superieure strijdkrachten uitgevoerde en door sterke vliegerformaties ondersteunde vijandelijke doorbraakpogin gen afgeslagen. Den vijand werden, deels in tegenaanvallen, zware verliezen toege bracht en 60 tanks werden verwoest. In den Zuidelijken sector gelukte het onzen troepen zich van <fen vijand los te maken en hun bewegingen naar nieuwe stellingen systematisch voort te zetten. Vijandelijke vliegtuigen hebben Zaterdag nacht in Zuid-West- en Noord-Oost-Duitscb land lukraak brisant- en brandbommen ge worpen, hoofdzakelijk op open landelijke gemeenten. Bii deze en hij overdag uitge voerde aanvallen van zwakke Britsche luchtstrijdkrachten in het kustgebied van het bezette Westelijke gebied verloor de vijand 13 toestellen. In het Kanaal is het in de vroeg ochtend uren van 10 April tot een kort gevecht ge komen tusschen Duitsehe patrouillebooten en drie Britsche kanonneerbooten, waarvan er twee zwaar beschadigd werden. De Duit sehe schepen leden schade noch verliezen De Italiaansche weermacht, berichten. Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag had den volgendenVnhoud: In Tunis bieden de Italiaansche en Duit sehe strijdkrachten weerstand aan den voortdurenden vijandelijken druk; in goede orde brachten zij de voorgenomen bewegin Een ten uitvoer. Het ongunstige weer be perkte Vrijdag in aanzienlijke mate de be drijvigheid der luchtmacht aan weerskan ten. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt: Op het strijdtooneel in Tunis verloopt de defensieve manoeuvre der Spiltroepen in goede orde. In den centralen sector is met doeltreffend en steun van het luchtwapen een krachtigen aanval der vijandelijke oant- sertstri]dkrachten, die 60 tanks verloren, teruggeslagen. Onze bommenwerpers ziin doeltreffend opgetreden tegen vijandelijke bases en havens. Vier vliegtuigen werden neergeschoten door Italiaansche en Duit sehe lagers, twee andere boven de Middel- landsche Zee door onze vliegtuigen, die luehtconvooien escorteerden. Napels, Cagliari en La Maddalena ziin ge bombardeerd door de Engelsch-Amerikaan- sehe luchtmacht. Te Napels zijn eenige ge bouwen gedeeltelijk ingestort en men be treurt er 4 dooden en 34 gewonden onder de bevolking. Drie viermotorige toestellen werden in zee neergeschoten door,onze jagers, terwijl een vierde door batterijen luchtafweergeschut werd vernield. In de andere plaatsen is het aantal slachtoffers nog met nauwkeurig bekend. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R, Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H.stede. Stad en Reportage: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: w. van Ommen, Heemstede. Km fclksfl <M3 8 TbSMSat. OPVOEDING VAN DE SOVJETJEUGD. Hoe de werkelijkheid is, toont ons de „Pionerskaja" van 4 Januari 1938. Oude mensclien met achting en. voorkomendheid bejegenen, behoort niet tot de opvoedingsprincipes voor de Sovjetjeugd. (C.N.F./G.F.L. Pax c) WANSMAAK EM GEZONDE KUNST In het Neder- landsche Kunsthuis aan het Rokin te Amsterdam wordt op het oogenblik een tentoonstelling gehouden, waar naast de voorbeel den van gezonde kunst de voorbeel den van „Kitsch" worden getoond. Deze interessante tentoonstelling heeft ten doel het publiek te wijzen op de waardelooze en smakelooze pro ducten, die nog steeds aan den loo penden band ver vaardigd en tegen hooge prijzen In den handel ge bracht worden. Te Nieuwe Niedorp heeft brand gewoed in een woonhuis van den heer J. Zwa german. waarbij diens 18-jarige dochter om het leven is gekomen. Het huis brandde totaal af Scheuring in de Labourpartij. In de Britsche Labourpartij is het tot een voor de partijleiding zeer onaangename breuk gekomen. Vrijdag is de plaatselijke groep van Bristol uit de partij gesloten. Dit is van beteekenis, omdat de minister van vliegtuigproductie, Sir Stafford Cripps, jaren lang van deze groep lid is geweest. Men verwacht, dat Cripps de politieke leiding van deze afgescheiden groep op zich zal nemen. De groep „Bristol-Oost" heeft sedert jaren een verbitterden strijd gevoerd met de ple naire commissie van de Labourpartij en is thans uitgesloten, omdat zij bij een tusschen tijdsche verkiezing een eigen candidaat heeft gesteld, in plaats van vrede te nemen met den door de plenaire commissie der Labourpartij gestelden candidaat. Naar uit verschillende Engelsehe berich ten blijkt, zou Cripps van plan zijn met behulp van deze numeriek zeer zwakke groep Bristol-Oost zijn oude" volksfront gedachte weder nieuw leven in te blazert, hetgeen vooral door de Bpitsche commu nisten zou worden toegejuicht. Doodvonnissen voltrokken. Officieel wordt medegedeeld: De door het Duitsehe Obergericht den 2en en 9en/ Maart 1943 gevelde doodvonnissen tegen den veel vuldig voor diefstal met inbraak gestraften recidivist Wilhelm Dissel uit Amsterdam wegens het verboden bezit van wapens, en tegen Simon Bertus Schuit uit Amsterdam, wegens sabotage, zijn Zaterdag na onderzoek van de gratiemogelijkheid voltrokken. Dissel had, toen hij door Nederlandsche politiebeambten bij een inbraak werd betrapt, verzet tegen zijn arrestatie geboden en daar bij gebruik trachten te maken van een schiet wapen, dat hij bij zich droeg. Schuit had als voormalig lid van de C.P.N. ondanks alle in het openbaar gegeven waar schuwingen tot October 1942 zich schuldig gemaakt aan het verspreiden van geschriften en het aanwerven van leden voor de C. P. N. Zooeven bereikt ons het bericht, dat de violist Hans Bijvanck, vroeger concertmeester bij de H. O. V., daarna lid van het Concert gebouworkest te Amsterdam, ten gevolge van een ongeluk overleden is. Hans Bijvanak's werkzaamheid als concert meester bij de H. O. V. liep nagenoeg geheel parallel met de directie-periode van Frits Schuurman. Zes jaar lang is hij een hechte steunpilaar van ons orkest geweest. Het strijk had in hem een steeds parate en correcte aanvoerder, en de vele malen dat hij solis tisch voor de Haarlemmers optrad, heeft hij zich als een voortreffelijk artist laten gelden. Als solist bereed hij geen stokpaardjes; Brahms, Mozart's A-dur, Saint-Saëns b mi neur herinneren wij ons als prestaties, waar mede hij, bij technisch zuiver spel, een bran dende muzikaliteit verraadde, die men hem om zijn uiterlijke bedaardheid niet zou aan gegeven hebben. In de tweede helft van September 1938 ging Hans Bijvanck als eerste violist naar het Amsterdamsch orkest. Ook daar is hij onge merkt naar voren gekomen; een paar weken geleden verving hij er den concertmeester bij een Matthaeus-Passion-uitvoering en als solist heeft hij er tevens zijn kansen gekregen. Een ernstig kunstenaar is met hem heen gegaan; wij blijven zijn gedachtenis in hooge eere houden. Jos. de Klerk. De teraardebestelling is bepaald op Woens dagmiddag half drie op de Alg. begraafplaats te Heemstede. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Dinsdag de beurt aan de letter V. INZAMELING ROTTERDAM IN RAMPLAANKWARTIER. Woensdag a^. 14 April zal er in Buurt schap IX van den Nederlandschen Volks- dienst (Ramplaankwartier) een inzameling gehouden worden ven huisraad, kleeding, etc. voor Rotterdam. Houdt U dus gereed wat U kunt missen het wordt Woensdag a.s. bij U thuis gehaald. Medewerkers kunnen zich aanmelden bij den heer C. J. A. v. d. Reep, Noorder Tuin dorplaan 14, Haarlem-W. Ook voor de groote collectes op Zaterdag 17 en Maandag 19 April wordt uw medewerking on prijs gesteld W.A. NAAR DE VOORJAARSMARSCII TE ROTTERDAM. De W.A. te Haarlem nam Zondag deel aan de voorjaarsmarsch der W.A. te Rotterdam en werd vierde in de afdeeling formaties. Tennis in en om Haarlem. Aantal ploegen met vier gestegen. Hoewel» het aantal inschrijvingen voor de fa.s. competitie-wedstrijden van den Neder landschen Lawn Tennis Bond volgens de ver wachtingen eenigszins is gedaald, doet zich het merkwaardige geval voor dat het aantal inschrijvingen uit het district Haarlem inge stegen, n.l. van 33 ploegen in 1942 tot 36 ploegen in 1943. Voor Haarlem een record. In vergelijking met^ 1942 zijn de volgende verschillen te constateeren. Nieuwe ploegen: H. L. T. C. 3 en 4, Jatilo 4, Nike 1, 2 en 3 en Havenmeeuwen en 2, terwijl Groenendaal 6, 7 en 8, Westrust 4 en de Ruïne 3 niet in schreven. Merkwaardig is voorts, dat enkele ploegen op eigen verzoek lager werden ingedeeld dan waarop zij recht hebben ten einde plaatselijk te kunnen worden ingedeeld waardoor het maken van reizen wordt voorkomen. Zoo .speelt H. L. T. C. 1 dit seizoen niet in de eerste klasse en zelfs niet in de Overgangs klasse, maar in de 2e klasse A. Groenendaal 1 komt ook in 2 A uit, zoodat Westrust 1 de eenige ploeg is gebleven in de Overgangs klasse. De indeeling voor de competitie, welke op Zondag 2 Mei begint, is voor- de ploegen uit het District Haarlem als volgt vastgesteld: Overgangsklasse: Westrust 1, Groen Wit 1, D.D.V. 3 en Hilverheide 1. 2e klasse A - N.W.: H L T C 1, Groenen daal, De Ruïne en Wimbledon, H L T C 2, Groenendaal 2, Beverwijk en Heemstede. 2e klasse B N.W-: Groenendaal 3, Westrust 2, Wimbledon 2 en Jatilo 3e klasse A. N.W De Ruïne 2, Heemstede 2. Duinlust en Groenendaal 4, Wimbledon 3, Duinlust 2, Jatilo 2 en Groenendaal 5, Aals meer 1, Redcover 3, S M N en Twentsche Bank. 3e klasse B N.W.: Nike. Havenmeeuwen, Bal lenjagers en A L T V, Nike 2, H L T C 3, Ja tilo 3 en Heemstede 3, Nike 3, H L T C 4, Bal- lenjagers 2 en Wimbledon 4. Westrust 3, Ha venmeeuwen 2, Jatilo 4 en Ready '28 5. Aals meer 2, Dash, 2, Joy 3 en Amstelspelers 3. Aalsmeer Is bij de Amsterdamsche ploegen ingedeeld, terwijl, behoudens een enkele uit zondering, de Haarlemsche ploegen niet be hoeven te reizen. Hockey. WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Voor de competitie zijn gespeeld: heeren pro motieklas: HDM 2Victoria 1—2; VictoriaStraw berries 4—0; Leiden—HDM 2 5—2 (BMHC 2 heeft de laatste partijen gewonnen gegeven). Korfbal OOSTERKWARTIER 1 EN 2 WINNEN DEN EERSTEN PROMOTIEWEDSTRIJD De wedstrijd RohdaOosterkwartïer is voort durend in een snel tempo gespeeld, dat Rohda niet kon bijhouden. Dit is dan ook de reden, dat Oosterkwartier den wedstrijd met 62 won, een overwinning, welke geen enkel oogenblik in ge vaar is geweest. Na zeven minuten gaf Strui kenkamp aan Oosterkwartier de leiding, en eerst na 17 minuten kon Karsen van Rohda gelijk maken. Doch nog voor de rust zorgden Drogtroo en Molenkamp er voor, dat Oosterkwartier met 31 voorkwam. Rohda miste in deze periode een strafschop. Na de rust verkleinde Rohda reeds in de eerste minuten den achterstand tot 23, doch Starink zorgde er voor, zij het op meer handige dan fraaie wijze, dat Oosterkwartier nj 6 minuten met 42 voorstond. Hoewei Rohda bleef zwoegen, was vanaf dat oogenblik te zien* dat Oosterkwartier den wedstrijd had gewonnen. Struikenkamp zorgde er voor, dat Oosterkwartier uiteindelijk met 62 won. Als wij een der spelers een pluim voor zijn fraaie spel moeten geven, dan is dat wel Molenkamp, die een sUblieme par tij verdediging heeft gespeeld. Oosterkwartier 2 heeft in een matigen wed strijd verdiend van O.B.Z.B. gewonnen (35). Sport Vereent verloor haar eersten wedstrijd voor den zilvren korf tegen Allen Weerbaar met 8—3. SPORT-ALLERLEI. De voetbalwedstrijd Helder 2Stoimvogels 2 hebben de gasten met 30 gewonnen; TYBB 2 Bloemendaal 2 35. De kampioenswedstrijd Feijenoord—Heeren veen zal Zondag a.s. in het Stadion van Ajax in Amsterdam worden gespeeld. - Tijdens wielerwedstrijden in Wieringen won Peters den sprintwedstrijd voor Pronk, Remkes en Van Bohemen. In den afvalwedstrijd werd Ooms tweede achter K. Bakker, doch Ooms was de beste in den eigen krachtwedstrijd over 12 K.M. BakkerRemkes wonnen den koppelwed strijd en Ooms met Kleink eindigden op de derde plaats. - Bij de nationale veldloopkampioenschappen in Amersfoort werd Slijkhuis, Leiden kampioen, gevolgd door Fr. de Ruyter en J. Weenink van Suomi, Velsen. Han de Roode boekte in de C-kl. een fraai succes, door eerste aan te komen; zijn tijd over 3% K.M. was 13 min. 51.5 sec. - In het Hans Hess Stadion te Leipzig won de Vlaamsche ploeg van arbeiders in Duitschland met 4—2 van de Nederlandsche ploeg; 14.000 be zoekers waren aanwezig. Onderlinge OORLOGSSCHAD Verzekering Maatschappij Meer dan 500.000 obiecten zijn reeds verzekerd voor ruim Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bi| Uw Assurantie bezorg er I Voetbal. Bekerwedstrijden. Nederlaag voor E.D.O.. overwinning voor R.C.H. In den strijd om den N.V.B.-beker weert de Racing zich uitnemend. Zondag werd op nieuw gewonnen en wel van het op bezoek komende V. S. V. In de eerste helft ging de strijd gelijk op en Hanse en De Lugt doel puntten (1—1). Na de hervatting waren de IJmuidenaren technisch beter, doch de thuis club vocht voor de zege en met succes. Hanse bracht den stand op 2—1. In dezelfde afdee ling won D. W. S. van Atcmaria Victrix en daar W. F. C. gelijk speelde, zullen R. C. H. en D. W. S. in de volgende ronde komen. E. D. O. kon het tegen Blauw Wit niet bol werken en verloor met 32. Het is te ver wachten, dat deze eerste klassers de volgende ronde bereiken. Terrasvogels speelde weer uitmuntend en won met niet minder dan 90 van T. H. B., waardoor de volgende ronde bereikt werd. De uitslagen luiden: afdeeling A: Blauw WitE. D. 'O. 3—3; West FrisiaKennemers 1—1; afd. C: D.W.V.—Alkm. Boys 5—i: Ajax H.B.C. 60; afd. D: Alcm VictrixD.W.S. 0—4; R.C.H.V.S.V. 2—1; Hercules—W.F.C. 22; afd. E: Z.F.C.-<-Watergraafsmeer 21; De VoléwijckersVelox 20; afd. F: Elinck- wijkK.F.C. 03; VriendenschaarZeebur- gia 12; U.V.V.Stormvogels 10; afd. K H.F.C.Schoten 32; Onze GezellenD.I.O. 31; TerrasvogelsT.H.B. 90: V.V.B.—Kin- heim 22; D.S.S.H.Bloemendaal 23; afd. M: ZandvoortmeeuwenD.E.M 34; I. E. V. Ripperda 11; afd. P: HalfwegWestzaan 0—1; Q. S. C.—Z. V. V. 1—1. AFDEELINGS-ELFTAL OEFENT. Voor den wedstrijd R C. H.Hercules zal Zondag a.s. een wedstrijd worden gespeeld tusschen' het voorloopig afdeeling-elftal tegen R. C. H. 2. Het vertegenwoordigend elftal is als volgt samengesteld: doel: H. van den Bos (Terrasvogels); achter: P. Hoeker (Geel Wit) en J. Roest (D.S.K.); midden: J. Jansen (Alli ance), J Vink (O.I.V.) en J. van Egmond (D.E.K.); voor: J. Koelemeijer (R.C.H); J. Bon (EDO.), J. Elzinga (S.V '34), H. van Davelaar (D.E.K.), P. van de Wal (N.A.S.) KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Een spannend verloop heeft de strijd om het kampioenschap van Nederland tusschen A. D. O.Feijenoord gehad. Acht minuten voor tijd namen de Rotterdammers de leiding en kort daarop maakte A. D. O gelijk. Enschedé leed op eigen terrein een 32 nederlaag tegen Willem 2. TO URNOOI „DE ACHT". Op het terrein van D. F. C. te Dordrecht is Zondag het jaarlijkseh tournooi van „De acht" gehouden, waaraan juniorenploegen van de acht oudste voetbalclubs uit het Wes ten deelnamen. H. F. C. dat het vorig jaar in het bezit kwam van den wisselbeker, was weer bijna winnaar geworden, doch in de finale was Kampong beter in het nemen van strafschoppen en deze club veroverde den beker. De clubs waren verdeeld in twee groepen. De uitslagen luiden: afd, I: V.O.C.D.F.C. 0—1, H.F.C—H.V.V. 0—0, D.F.C.—H.F.C. 0—1, V.O.C.—H.F.C. 0—3, H.V.V.—V.O.C. 6—0, D.F.C. H.V.V. 10. Winnaar H.F.C. met 5 punten. Afd. II: Sparta—H.B.S. 11. Kampong— Quick 10, H.B.S.Kampong 01, Quick— Sparta 10. SpartaKampong 00, H.B.S.— Quick 00. Winnaar Kampong met 5 punten. Finale: H.F.C.Kampong 0—0 (na het ne men van strafschoppen wint Kampong). Het volgend seizoen zal op het terrein van H.B.S. worden gespeeld. Verduisteren: van 20.45 tot 6.45 uur 13 April: zon opN>.49, onder 20.33 uur maan onder 3.58, op 12.51 uur 14 April: zon op 6.47, onder 20.35 uur maan onder 4.33, op 13.50 uur als het vastzittend slijn» oorzaak van de hoestprik- keling regelmatig loskomt, Neem daarvoor de beroemde slijmoplossende Abdijsiroop. Vanouds beproefd bij hoest* griep, bronchitis, asthma* 's WereIds beste Hoestsiroop

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2