Soldateske levenshouding is het doel der lichamelijke opvoeding. KRUSCHEN Ha-ha! Savora! 62 SS-mannen ontvangen het Reichs- sportabzeichen. Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Avegoor is voor de Nederlandsche SS- mannen een begrip geworden. In dit schu- lingsKamp, nabij Arnnem gelegen temidden van een schitterende natuui', hebben de meesten hun eerste opleiding ontvangen. Egn opieiamg, die hen niet alleen maakte tót lichamelijk weerbare mannen, maar ook gedachten meegal voor het leven, een idee van een groot Germaansch rijk, waarvan de vormen moeten groeien naar aan welks totstandkoming zij reeds nu konden werken door hun aandeel bij te dragen in den strijd voor de toekomst van germanje en Europa. Velen hunner zijn bij de vervulling van hetgeen zij als hun plicht beschouwden, voor dit ideaal gevallen. In dit scnolmgskamp heeft Zondagmiddag een bijzondere plechugneid plaats gehad. SS-gi upi>eniuhrer en Generaiieutnant der höhere S>S and' Ponzei Kauter reikte daar aan 62 mannen der Germaansche SS in Neaerianü, waarvan er 32 de uniform droe gen van rijks- oi gemeentepolitie, 't Reichs- sportabzeiclien uit. Tevens opende nij er de nieuwgebouwde 65 bij 25 meter melende en in fraaien Ger maarisch-Norcuscneii stijl opgetrokken turn en exercitiehal, welke naast vele andere nieuwe inrichtingen de leiding van het schohngskamp in staat zal stellen de man schappen aer Germaanscne SS in Nederland nog oeter dan voorheen geestelijk en iicha meiijk te vormen. De beteekems der plechtigheid, die o.m. werd bijgewoond door SS-brigadetuhrer dr. Harster en Standartentührer Von Daniels, ging echter verre uit boven deze feitelijk héden. Ss-gruppenführer Rauter, de voorman der Germaansche SS in Nederland, SS- Standarte'niuhrer Feldmeyer en de comman dant van het scholingskamp Hauptsturm- iührer dr. Brendel hebben daarbij in toe spraken, de taak der Germaansche SS op nieuw belicht, .benevens gewezen op het doei, dat door haar met lichamelijke op voeding wordr nagestreefd. Namelijk: het aankweeken van een soldateske levenshou ding, het vormen van weerbare mannen van een weerbaar volk. Hoewei in den zomer van 1942 reeds hon derd Nederlandsche SS-marinen zich deze onderscheiding voor een genormaliseerde sportprestatie hebben verworven, beteeken- de deze plechtige uitreiking van het Reichs- sportabzeichen, welke buiten het Duitsche rijk in Germaansche landen voor liet eerst in Nederland geschiedde, als zoodanig niet louter een symbolische handeling maar een practische uiting van de levensbeschouwing der SS. Bovendien proclameerde SS-gruppenführer Rauter in zijn rede een op 19 en 20 Juni a.s. ter gelegenheid van het zonnewendefeest voor alle SS-mannen te houden driekamp, welke over alle Standarten een beeld zal geven van den door hen bereikten graad van weerbaarheid. Nadat SS-gruppenführer Rauter, SS brigadeführer dr. Harster, SS-Standarten- führer Von Daniels en SS-Standartenführer Feldmeyer met een uitgebreid gevolg, bege leid door den commandant der school, het terrein hadden betreden, meldde de sport- leeraar Untersturmführer Hartmann hem de voor de turn- en exercitiezaal aangetre den formaties der Waffen SS en der Ger maansche SS benevens een muziekcorps der Waffen SS. Vervolgens inspecteerde Gruppenführer Rauter de gelederen, waarna Hauptsturm- führer Brendel hem met een toepasselijk woord en onder het uitspreken van dank aan al degenen, die hadden meegewerkt aan de totstandkoming der hal, verzocht het lint voor den ingang door te knippen. Het gezelschap nam hierna het imposante gebouw, waarin boven het door zware va nen met de zilveren SS-rune geflankeerde podium een vijf meter breed uit hout ge sneden Hoheitsabzeichen was aangebracht met de zijvertrekken in oogenschouw. On derwijl stelden de formaties zich binnen de ruimten in carré op en twee manschappen met de uit te reiken Sportabzeichen op schilden ter weerszijden van het spreekge stoelte. In verband met het soldateske karakter der plechtigheid werd deze aangevangen met muziek der kapel en het zeggen en zin gen van spreuken en liederen, waarin sol datendeugden worden geroemd. Rede SSi-gTuppenführer Rauter. In zijn rede zeide SS-gruppenführer Rau Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haarlem Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmee», Heemstede. Buitenland: J. C van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H.stede. Stad en Reportage: J. A. Steen Jr.,.Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Hheumatische pijn, spit, etc. worden ver oorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen zuiveren Uw bloed en voeren Uw lichaam nieuwe levens kracht toe. Kruschen zal ook U snel en afdoende helpen. Gezondheid voor een cent per dag Apoth. en Drog. 0.41,0.76,1.47. N.V. Rowntree ter, dat de oorlog, w&arin wij ons thans be vinden, geen oorlog is tusschen landen in den liberalen zin, zooals die van 1914-TÜ. De oorlog die nu gevoerd wordt, is er een van wereldbeschouwingen, die ver weg over de landsgrenzen gaan om nieuwe vor men te scheppen. Zoo zien wij aan den eenen kant het joodsche bolsjewisme, aan de andere zijde 't revolutionnaire nationaal- ocialisme, en ginds de stervende plutocra tische wereld. Toen wij mannen der Germaansche SS indertijd hier in Nederland kwamen, ge schiedde dat in tweeërlei functie. Eenerzijds als Waffen SS, als soldaten dus die het vaderland naar buiten beschermen, ander zijds als Schutzstaffel, als veiligheidspolitie, die de kwalijke elementen en invloeden bin nen het lichaam der gemeenschap bestrijdt. De algemeene SS, welke de wereldbeschou wing belichaamt en de eigenlijke moeder der Schutzstaffel is, was helaas nog niet in werking getreden. Als belijder?1 dier. alge- meene Germaansche SS vielen ons uw ger maansche scheppingen hier in Nederland op. Wij moesten in deze Nederlanders wel onze broeders zien en velen hier, die deze SS-gedachte met ons deelden, deden daartoe een beroep op ons. Thans staan wederom een kleine honderd man op het punt Avegoor te verlaten als strijders voor een hooge idee. De overdracl|l dezer geheel in Germaanschen Nordische» stijl opgetrokken turn- en exercitiehal kon niet feestelijker geschieden dan bij de uit reiking van het Reichssportabzeichen, dat gij in harden strijd gewonnen hebt. Deze plechtige uitreiking geschiedt hier voor de eerste maal in Nederland. Ik hoop, dat na u nog veel meer mannen zich het Abzeicher. verwerven. De grondslag daarvan isi mmers het flink, krachtig en taai maken van hel lichaam. Moge, juist nu aan de fronten aan Germaansche lichamen de zwaarste eischen worden gesteld, hiervan een stimulans uit gaan. Wij hebben, aldus besloot Gruppenführer Rauter zijn rede, indertijd geroepen „Duitschland ontwaak" gii roept thans in uw volk „Germaansch Nederland ontwaak" Het gaat er om of Europa in de toekomst nog leven zal of radicaal zal worden uitge- bluscht. Daarom kan niet gedacht worden aan een oogenblik van zwakte. Ik ben er van overtuigd, dat uw aantal steeds grooter zal worden, Nederland zich daardoor een weg naar de toekomst zal banen, en wij eenmaal zullen kunnen zeggen „Germanje is ontwaakt en opgestaan!" In dezen zin verleen, ik u, kameraden van de SS e» in de Dolitie het Sportabzeichen. Vervolgens trad Gruppenführer Rauter op de gelederen toe en speldde den mannen, terwijl de muziekkapel speelde, het Ab zeichen op de borst. De plechtigheid werd wederom besloten met het zeggen en zingen van spreuken en liederen, die het soldateske karakter der bijeenkomst tot uitdrukking brachten. Daarbij werd een oproep voorge lezen, dien de groote koning Frederik van Pruisen voor een beslissenden slag tot zijn regimenten richtte en tttaarin deze appél- leerde aan soldatendeugden. GEEN PUBLIEK BIJ VOETBAL WEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM. De Burgemeester van Rotterdam heeft besloten, dat bij voetbalwedstrijden voor- loopig geen publiek mag worden toege laten. Wel zullen de wedstrijden toeganke lijk zijn voor enkele strikt noodzakelijke officieele personen en voor de pers. In verband hiermede speelt Feyenoord de kampioenswedstrijden in Amsterdam. Handbal. CONCORDIA WINT VAN VOORUIT. In de eerste klasse behaalden de Concordia- heeren wederom een overwinning, ditmaal tegen het Zaansche Vooruit, dat met 63 het onderspit moest delven. De Concordia-dames hehhen zich van hun moeilijke taak. om het sterke Tonldo in de hoofd stad een nederlaag toe te brengen, goed gekwe ten. De rood-witte 'dames waren voora: in de eerste helft sterk in den a'anval en wisten een 30 voorsprong te verkrijgen, die de thuisclub niet meer kon Inhalen. De hechte Concordia- verdediging werd na rust slechts eenmaal gep.ii— seerd. zoodat de Haarlemsche dames met een verdiende 31 zege naar huis keerden. In de tweede klasse hield Ymond op e-gen veld de Concordia-reserves in bedwang door een 63 overwinning. De Balb-reserves deden het beter en brachten Ymond II een 71 nederlaag toe. B.G.V. en Bato deelden na een gelijkopgaanden strijd de punten met een 44 gelijk spei. Bij de dames toonde B.G.V. haar groote meerderheid met een 80 overwinning op Bato. Ook de H.O.C. dames hadden met de Concordia-reserves weinig moeite en behaalden een 70 overwinning in een overigens matig gespeelden wedstrijd. Hockey. De districtswedstrijd heeren tusschen Noord en Zuid-Holland is door laatstgenoemde ploeg met 31 gewonnen. De dames van Noord-Holland bonden den strijd aan tegen Oost-Nederland en Deventer en wonnen met 1—0. De linkervleugel Garrels—Goetink Was in goeden vorm en eerst genoemde maakte spoedig na de hervatting het eenige doelpunt. De westelijke ploeg was ster ker, doch oost verdedigde krachtig. In Bloemendaal werd een hockeydag voor da mes gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond. Korfbal. In een aardigen wedstrijd, door scheidsrechter Ploover uitstekend geleid, heeft T.H.B. verdiend van het afdeelingsl2-tal gewonnen met 42. Spe ciaal het middenvak van het afdeelings-12-tal speelde zeer mat, hetgeen toegeschreven moet worden aan het ontbreken van den opgestelden speler A. Dolts. Tegen de veHiouding in opende P. v. d. Meer na een kwartier spelen de score (1—0) waarna H. Roose gelijk maakte. Na de rust doelpuntte Hermus op fraaie wijze voor T.H.B. doch veel pleizier had T.H.B. daarvan niet, aan gezien C. Koster na enkele minuten er 22 van maakte, Waals doelpuntte daarna opnieuw voor T.H.B., en H. Roose vergrootte op fraaie wijze den voorsprong tot 42. Vervalschte suikerbonnen. Twee 16-jarige jongens aangehouden. Een winkeljuffrouw in een kruidenierszaak te Heemstede bemerkte, dat een 16-jarige jongen haar een vervalschte suikerbon had gegeven. Zij waarschuwde den winkelchef, die den jongen naar het politiebureau bracht. Bij zijn verhoor weigerde de knaap te ver tellen, hoe hij aan de vervalschte bonnen gekomen was. Bij het verder onderzoek werd nog een 16-jarige jongen aangehouden, die 14 vervalschte bonnen in zijn bezit had. Hij bekende, in totaal 20 bonnen vervaischt te hebben en op 6 daarvan bij verschillende win keliers in Haarlem en Heemstede suiker ge kocht te hebben. De vervalschte bonnen zijn in beslag ge- >men. Mandolineclub Apollo. Zaterdagavond gaf de Arbeiders Mandoline club Apollo, onder leiding van haar directeur Joh. B. Kok, een druk bezochte uitvoering in de tuinzaal van het Gem/ Concertgebouw Vervroegd begin en oponthoud wegens luchtalarm waren oorzaak dat ik het eerste programmanummer, het optreden van Jong Apollo niet hoorde. Uit goede bron vernam ik echter dat „de hoop der toekomst" zich goed geweerd had. Wat Apollo- betreft, de club heeft zich dap per weten staande te houden en kon goed- bezet voor het publiek komen; alleen viel het op dat het aantal mannelijke leden gering geworden is. Met Fantaisie Romantique van J. B. Kok, een goedklinkend stuk, werd een voortreffelijk blijk van verzorgd samenspel gegeven. Dë directeur bereikte verrassende effecten van dynamiek. Een goed resultaat werd ook bereikt met Oud Hoilandsche Boe rendansen van Siep, voor plectrumorkest be werkt door den heer Kok. Verder beluisterden wij met genoegen een Suite van J. B. Kok, een bijzonder aardig stuk. waarop alleen aan te merken is. dat het eerste deel ten onrechte als Fugato betiteld is. Met de vaardige verklanking oogstte Apoilo een welverdiend succes. Het orkest trad ook begeleidend op bij het zingen van de mezzo-sopraan mej. Cobi Boeree. De beste resultaten werden bereikt met Mijn Moedertaal en Brandts Buys. Toen mej. Boeree over de moeilijkheden van het recitatief-zingen (aria Rinaldo van Hande!) heen was, bleek zij een fraai geluid te be zitten, dat wellicht iets hooger kan opgedre ven worden. De voordrachtkunstenaar Willem van Cap- pellen wist het publiek te boeien met een tweetal karakteristieke schetsen. JOS. DE KLERK TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem van bovengenoemde Maatschappij hield Zaterdagmiddag onder leiding van dr. A. Verhage een vergadering. Bij het openen hield de voorzitter een rede. gewijd aan het verscheiden van den heer J. L. Bouwer, van 1924 tot 1941 voorzitter en later eerelid der afdeeling. De groote ver diensten van den overledene voor een tuin bouw werden door hem in het licht gesteld De penningmeesteresse mej. J. Teunis, bracht financieel verslag uit, waaruit bleek, dat de kas sloot met een batig saldo van f 1.01 De secretaris deed uitvoerige mededeelingen over de nieuwe cursussen len en 2en knecht bloemist-hovenier, ingesteld door de Bloe- mist-Hoveniersvereeniging in samenwerking met de Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. Voor beide cursussen hadden zich 17 deelnemers aangemeld. De heer G. Poot hield een interessante voordracht over bloeiende boomen en heesters in het voorjaar, met veel demonstratie materiaal. Door het Bloemenhuis van der Hoek wa ren ingezonden een vaas Streiitzia's en een groep Orchideeën, waaronder zeer mooie Dedrobiums. Voor beide inzendingen verwierf het Bloemenhuis 10 punten. VIJF EN TWINTIG JAAR OP HET LUTHERSCH HOFJE. Werd in September 1942 in het Luthersch Oudeliedenhuis het feit herdacht, dat mevr. C. Dörck-Gerlach 25 jaar bewoonster in het Huis was, op 1 Mei a.s. zal het 25 jaar ge- leden^ijn, dat mevr. wed. G. E. de Klerk Wesselink haar huisje op het Luthersch Hofje betrok. De thans 94-jarige zit nog dagelijks te handwerken -en is nog zeer heider van geest. Evenals voor 25 jaar moet ze weer met bonnen rekenen. HAARLEMSCHE HULPBANK. In het verslag van den toestand en de werkzaamheden der Haarlemsche Hulpbank wordt meegedeeld, dat de omstandigheden zwaar, op de instelling drukten. De verlies- en winstrekening wijst slechts een matig ba tig saldo aan, n.l. 549.23, dat gereserveerd wordt voor nog te, betalen vennootschaps belasting over 1942: Dan moest een bedrag van 1700.aan belastingen worden be taald, dat aan de credietverleening moest worden onttrokken. Het kapitaal bleef onge wijzigd, n.l. 46.950. Het aantal leeners be droeg 195 (tegen 393 in 1941, het uitgeleende bedrag 41.730 (tegen 76.980 in 1941). Aan personeel in dienst der gemeente werden voorschotten tot een bedrag van 1090.- verleend. Aan het fonds voor bijzondere doel einden is 100.toegevoegd; het reserve fonds bedraagt nu 10.410 GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Autoped, Thoolen, Rollandslaan 67; abonnement Bureau van Politie. Smedestraat 9 bril in étui, Fransen, van Nesstraat 86; ceintuur, v: Ling, 2e Vooruitgangstraat 3; geld, v. Meurs, Scheeper- straat 65; geld, Kievit, Leeuwerikstraat 70; geit Karst, Karolingenstraat 64; hond, Hendriks, Groot Heiligland 11; horloge, v. Boekhoven, Schoter singel 95; hoed, Saarloos, Schermerstraat 16 rd.; postchèquebewijs, v. d. Meer, Iepenlaan 41 Heemstede; poppenwagen. Burger, oranjeboom straat 29 rd.; riem, Max, v. Nesstraat 99 rd. rozenkrans 'in étui, Heyze, Nagtzaamstraat 49 slipover, Bruijd, Joh. Vermeerstraat 35, Heem stede; schietlood, Baars, Dutrystraat 20; tasch, Duisterhof, Thomsonlaan 35; vulpen, v. Berkum, de Witstraat 36; want, Leffelaar, Tooropkade 12 No. 1. Aladin mat da wonderlamp. Met de wonderlamp kon Aladin De schoonste wensch voor tich bedenken; Toen viel hem iets verrukkelijks in: Den heelen dag SAVORA schenken! NIEMEIJER'S f4V(D£4 het surrogaat dat als thee smaakt. inbraak in een confectiefabriek. Dertien personen in arrest. In den nacht van 30 op 31 Maart is in gebroken in een confectiefabriek hier ter stede, waarbij voor eenige duizenden gul dens aan regenjassen, damesmantels, costuums, een paar bontmantels, mantelstof en eenige naaimachines gestolen werden. Na dagen ijverig speuren is 't aan de recherche gelukt de daders aan te houden en zoo goed als al het gestolene te achterhalen en in beslag te nemen. Aangehouden werden de drie inbrekers, twee medeplichtigen en acht helers. BUURVROUWEN TROKKEN ER OP UIT y OM TE STELEN Twee Haarlemsche buurvrouwen trokken af en toe de stad in en bezochten dan winkels, niet om wat te koopen, maar om wat te stelen. Toen zij gesnapt werden en de recherche een onderzoek instelde, werden in beslag genomen eenige japonnen, schoenen en kleedingstuk- ken. Beiden hadden zich Maandag voor den politierechter te verantwoorden. De officier van justitie merkte op. dat er op het oogen blik vele vrouwen misdrijven plegen; moge lijk denken zij er met een geldboete te zul len afkomen, doch er zijn nog vrouwenge vangenissen. Daarom eischte spr. een maand gevangenisstraf; de politierechter veroordeelde beiden tot een gevangenisstraf van veertien dagen. WINKELPERSONEEL AT TE VEEL GEBAKJES In een filiaal van een Haarlemsche bakkerij werkten drie meisjes van twintig jaar, die--tij- dens afwezigheid van de cheffin gebakjes aten, broodbonnen in haar zak stopten en geld niet in de kassa deponeerden om er worst voor te koopen. Op die wijze hebben zij den patroon gedurende tien maanden een bedrag van 900 benadeeld. Eén winkeljuffrouw had zelfs ne genhonderd gebakjes opgegeten, vijfhonderd aan kennissen ten geschenke gegeven en 35 kg. bonbons gesnoept. Het drietal had zich voor den politierechter te verantwoorden, doch de officier zeide eerst een voorlichtings rapport te willen inwinnen, alvorens zijn eisch te bepalen. Ook zal een inlichtingsrapport worden op- gemaakt van een zeven en vijftigjarige huis vrouw, tegen wie een gevangenisstraf van een week was geëischt, omdat zij tusschen half December en eind Februari in een kruide nierswinkel een groot aantal bonnen had ge stolen. PERSONALIA. Als advocaat en procureur is heden door de Haarlemsche Rechtbank beëedigd mr. W. Glastra, alhier. TERAARDEBESTELLING NOTARIS T. C. DAEY O UWEN S. In het bericht over het overlijden van notaris T. C. Daey Ouwens stond vermeld, dat de teraardebestelling bepaald is op Woensdag; ze zal Donderdag 15 April om halftwaalf geschieden op de Algemeene Be graafplaats te Bloemendaal. N.V. MIJ. VOOR ELECTR. CENTRAAL- STATIONS TE HAARLEM. In de algemeene-«vergadering van aan deelhouders werden de balans en verlies- en winstrekening over 1942 vastgesteld en goedgekeurd. Na ruime afschrijving is het dividend voor de gewone aandeelen op 120 en voor de oprichters-aandeelen op 80 bepaald. Ir. H. Lohr te Haarlem, die aan de beurt van aftreding was, werd als com missaris herkozen. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan de letter W. O. D. G. EENSGEZINDHEID. Bovengenoemde vereeniging hield Zondagmid-^ dag een zeer geslaagden cabaretmiddag in het Concertgebouw. Een aantal artisten verzorgde een keurig programma. Revue-schetsen en sket ches wisselden elkaar steeds af en verhoogden daardoor de stemming. Ook het optreden van de Melodians en de Kruidnoten was zeer goed. Voor de vele leden was het een prettige middag. DE INZAMELINGSACTIE VOOR ROTTERDAM. In aansluiting op onze berichten inzake de inzameling voor Rotterdam, deelt men ons nog mede, dat goederen, behalve aan het Plaatselijk Bureau N. V. D„ Ged. Oude Gracht 47, ook kunnen worden afgegeven aan de navolgende adressen; Floraplein no. 4, Schotersingel 13 en Berkenstraat, hoek Mar- nixstraat. Er zij de aandacht op gevestigd, dat winke liers gef(n goederen mogen afleveren, welke onderhevig zijn aan de distributiebepalingen. DE W. A. VOOR DE RADIO. Met ingang van deze week wordt het W. A.- kwartiertje niet meer op Donderdag uitge zonden, maar des Zaterdags van 18 tot 18.15 uur over Hilversum 2. Verduisteren: van 20.45 tot 6.45 uur 14 April: zon op 6.47, onder 20.35 uur maan onder 4.33, op 13.50 uur 15 April: zon op 6.45, onder 20.37 uur maan onder 5.03, op 14.54 uur

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2