DRj.B.Meenk De beccherming van Eu ropa's Westkust. Gruwelijke vondst bij Smolensk. Pauze in Tunis. Zóó oud »DE CENTRALE Geschut dat tot den Tower te Londen draagt. ve/i/zdceAJt Gepeoe vermoordde 10.000 Poolsche officieren. Officieel onderzoek. een boefje water. en een poeder van Recordpjestatie der Organisation-Todt met buitenlandsche krachten. Maandelijksch betonverbruik bijna twee maai zooveel ais bij den Westwall. Iedere man schotvrij ondergebracht. Omtrent ontstaan en aanleg van den z.g. „Atlantik-Wall" zet een speciale correspon dent van het D.Ni. het volgende uiteen: Pas nauwelijks een jaar is het geleden, dat de Führer aan de Organisation-Todt opdracht gaf en reeds staat de Atlantik- Wall in al zijn grondtrekken gereed en is klaar voor den strijd. De onder leiding van den Rijksminister dr. Todt gebouwde Westwall heeft zijn hoogste beproeving gevonden in het feit. dat hij te sterk was urn aangevallen te worden. Daarmede is aangeduid, wat verstaan moet worden onder een Westwall-aehtige versterking van de Atlantische kust. In het bijzonder vertoont ook de Kanaglkust een fortificatie, die gelijk staat met één en kele vesting. Met veel hulpmiddelen, zooals tankversperringen en mijnenvelden, wordt de gefortifieerde linie versterkt en bij de beslis sende havens wordt de zee bescherming aan gevuld door een landbescherming, die in wij den boog om de havenplaats heen een verder, dfcp geëcheloneerd systeem van kazematten en fortificaties trekt, dat de defensie niet al leen mogelijk maakt tegen een van de zeezij binnengedrongen vijand, maar eveneens naar de landzij. De organisation Todt staat er voor be kend. dat zij al haar werken tot dusver in recordtijd heeft uitgevoerd. Wanneer dit dok voor" den Atlantik-Wall kan worden geconstateerd is dit feit des te opmerke lijker. daar hier het werk overwegend met buitenlandsche arbeidskrachten verricht moest worden. Voor iederen Duitschen frontarbeider waren er vele buitenlanders van alle naties. Dat de Organisation Todt onder haar nieuwen chef. Rijksminister Speer, het ook met deze krach ten tot stand gebracht heeft is een succes der unieke menschenleiding, die door de Organi sation Todt volgens met succes beproefde methodes in de kampen ook van biittenland- sche arbeiders uitgevoerd wordt- Het is tege lijk een succes van de meesterlijk? beheer- sching der ravitailleeringstransporten en van het gebruik van alle methodes tot zelf ver vaardigen van bouwmateriaal op Franschen bodem, ten einde den ravitailleeringsweg zoo veel mogelijk te bekorten Iedere man aan de kust moet schotvrij on dergebracht zjjn. zoo luidt het bevel van den Führer Dat is bjj den Atlantik-Wall VéfrWë- zenlïjkt. «Van zijn omvang kan men zich een klein begrip vormen, wanneer men hoort, dat het maandelijksche betonverbruik vergeleken met den Westwall, die inéfertijd als een onover trefbare prestatie gewaardeerd werd, bijna verdubbeld is. Achter den Atlantik-Wall staan .de Duitsche divisies gereed om den tegenstander' te ver slaan. waar hij het mocht wagen aan de kust voet aan land te zetten. Den vorigen zomer hebben de Britten in Dieppe een zware ne derlaag gehaald. Dieppe was toen eerst nood druftig versterkt. Wat sindsdien tot stand is gebracht is vele malen meer dan wat het Dieppe van toen bood.. Ook de nederlaag zal daarom bij een landingspoging des te beslissender zijn. De Corriere della Sera publiceert het ver slag van haar correspondent, die een reis langs de Dpitsche verdedigingswerken aan de Atlantische kust gemaakt heeft. Bij het be- 'gin van de vierde oorlogslente, aldus de cor respondent, is men op alles voorbereid. Na tuurlijk kan de kust niet voorzien worden Van één enkel aaneensluitend bolwerk; het ging er om de punten te beschermen, die als kwets baar moeten worden beschouwd. Daarbij is men uitgegaan van de volgende beginselen: ■waar waarschijnlijk één wapen noodig was, worden er drie gereed gehouden, waar één linie voldoende kon lijken,- zijn er drie of vier aangelegd. Honderden commandoposten en talrijke soldaten staan gereed om in te grij pen. Waarnemings- en bewakingsdienst is zoo doeltreffend mogelijk door het gebruik onder meer van de modernste waarnemingsinstru menten. De correspondent schrijft voorts, dat er in de verdedigingswerken stukken geschut van 50 e.m. zijn opgesteld, die tot aan den Tower te Londen dragen. Bij het aanleggen der versterkingen is men uitgegaan van de onderstelling, dat de eerste linie geen stand houdt. Daarom volgt er een lliep-geëchelonneerd afweersysteem" van de allermodernste soort. Indien zelfs deze hin dernis overwonnen zou worden, beschikt men nog over een derde stabiele verdedigingslinie met artillerie van ieder kaliber. Voor den vijand onzichtbaar zijp-in het terrein de zwaarste kazematten verborgen, voorzien van geschut, dat 60 granaten per minuut afvuurt De correspondent va»- de Messaggero geeft een beeld van de beveiligings- en afweerwer- ken, die binnen het versterkingsstelsel zijn aangelegd voor het geval van een vijandelijke invasie uit de lucht. Wanneer men de forma ties jagers en de afweerbatterijen, alsmede de afweermiddelen tegen massale valsehermaan- vallen zou kunnen optellen, zou ieder zonder meer het gevoel van volkomen veiligheid be grijpen, dat in bevoegde kringen bestaat. - I OPVOEDING VAN DE SOVJETJEUGD. Op „rustdagen" worden voor deze „geluk kige jeugd" marschen door de stad ge organiseerd om den volksgenooten hun geluk aanschouwelijk voor te stellen, zoo als ons de „Pionerskaja Prawda" van 20 Juli 1936 Iaat zien. Hier draagt zij haar schilden: „voor ontspanning" en „voor verstrooiing" als levend bewijs van ont spanning en verstrooiing. (C.N.F./G.EJL. Pax c> g| Inderdaad zéé oud zuh U wetllchl worden Maar yj indien U tijdig een passende verzekering heeft aangegaan bij ,.0e Centrale", dan kunt U n» t lig den ouden dog tegemoet zien en niemand tot last zijn.. f®- Rijnstraat 28, Den HaagrJ^^^j- De Neckijfplksdienst en de hulp aan Rotterdam. De heer F. W. van Vloten voor de radio. De landelijk leider van den Nederland- schen Volksdienst, de heer F. W. van Vloten heeft een radiotoespraak gehouden over de ramp, die Rotterdam getroffen heeft. Hij zeide o.a.: Het is de taak van den Nederlandschen Volksdienst aan de groote actie tot leniging van den nood van vele Rotterdammers lei ding te geven. Velen stonden en staan nog afzijdig tegen over den Nederlandschen Volksdienst en zijn arbeid en doorgaans was en is de reden hiervoor, dat zij den Nederlandschen Volks dienst als een politiek instrument besajiou- wen. Dat door den Nederlandschen Volks dienst politiek bedreven werd en wordt, is onwaar. Spr. verklaarde met nadruk, dat de Nederlandsche Volksdienst politiek en ker kelijk ongebonden is. De Nederlandsche Volksdienst is er niet voor een bepaalde groep, niet voor een gedeelte van hetOvolk maai' voor het geheele volk. Nederlandsche Volksdienst beteekent dienst aan het Nederlandsche volk, maar betee kent ook: dienst door het Nederlandsche volk. Daarom riep spr. de luisteraars op: „Helpt mede! Higi gaat er toch om het ont zaglijke leed vdn medevolksgenpoten "fn Rotterdam mede te helpen lenigen. Het is ons aller plicht Om alles, wat verdeelt, op zijde te stellen en datgene wat ons allen bindt, hier te laten gelden. Wat bindt ons allen? Onze innige liefde voor ons volk en ons vaderland. Onze innige liefde voor ons volk, welke liefde op oogenblikken van rampen spontaan tot uiting komt, welke ons over datgene heen doet stappen, wat ons scheidt, welke ons de handen ineen doet slaan, om tezamen hulp en leniging te bren gen, daar, waar h\t noodig is. Helpt allen mede, ieder op de wijze, welke hem of haar het beste uitkomt. De een door giften en gaven, de ander door daadwerke lijke medewerking. Steunt de actie van den Nederlandschen Volksdienst. Ons werk is eerlijk en goed. Het is toch voor de ge troffen bevolking van Rotterdam, welke toch een deel is van ons volk, dat volk, d'at u en mij zoo ontzaglijk lief is." Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei- is het morgen Donderdagge beurt aan de letters N en R. BLOEMBOLLENKULTUUR. In de Maandagmiddag gehouden vergadering der afdeeling Haarlem van de Algemeene Ver- eeniging voor bloembollencultuur onder voor zitterschap van den heer J. M. C. Hoog, zijn aangewezen tot afgevaardigden naar de op 19 dezer te houden algemeene vergadering de heeren J. van Zadel en C. J. H. Hoog en tot plaatsvervanger de heer J. Mooy. Met algemeene stemmen werd adhesie be tuigd aan het afwijzend praeadvies van het hoofdbestuur op het voorstel der afdeeling Lisserbroek betrefffende vervroeging van den betalingsdatum der bloembollen. o In Februari en Maart 1940 zijn te Smo lensk 10.000 Poolsche officieren, d.w.z. ver moedelijk het geheele na de ineenstorting van Polen in 1939 zich op Sovjet-Russisch gebied bevindende officierenkorps op het terrein van het Gepeoe herstellingsoord Ko- segory (Geitenberg) nabij Smolensk dood geschoten. Op grond van inlichtingen van de bevol king hebben de Duitsche militaire autoritei ten begin April in het bosch van het voor malige Gepeoe-nerstellingsoord opgravingen verricht, waarbij het gelukt is een massagral van 28 M. breedte en 16 M. lengte bloot te leggen. In dit massagraf lagen in twaaif lagen boven elkaar 30U0 Poolsche officieren in volle "uniform met het gezicht naar be neden, gedeeltelijk met de handen op den rug geboeid en gedeeltelijk den mond met zaagsel gevuld Allen waren door middel van een pistoolschot in den hals gedood. He: is ondanks de gedeeltelijke ontbinding zeei goed mogelijk de lijken nauwkeurig te iden- tificeeren, daar zij zich voor het "grootste deel in gemummificeerden toestand bevin den en de officieren toen zij werden dood geschoten, in het bezit van hun papieren zijn gelaten. Onder de lijken bevindt zich dat van den brigade-generaal Smorawinsky uit Lublin. Uit verdere opgravingen is ge bleken, _dat ook onder de -overige aanplan tingen van tweejarige dennen een grom aantal lijken liggen. Op grond van het resul taat der tot nu toe verrichte opgravingen noemen de Duitsche militaire autoriteiten een totaal van tenminste 10.000 doodge schoten Poolsche officieren. Aan verklaringen van boeren uit den om trek wordt het volgende ontleend: Het ter rein was omheind met prikkeldraad en'werd door wachtposten der Gepeoe met bloed honden zeer streng bewaakt. Aan den rand van het bosch bevond zich een groot her stellingsoord der Gepeoe, waar de beamb ten aer Gepeoe feesten vierden. Ongeveer 500 M. van dit herstellingsoord zijn de massagraven bij toeval ontdekt. Een Rus. die destijds dienst deed als baanwachter verklaart, dat er-in totaal 200 arrestanten- wagons zijn aangekomen. De in de buurt van het bosch wonende bevolking hoorde later uit dit bosch geschreeuw en geschiet. De bewoners vertelden, dat hier 10 a 15.000 Poolsche officieren waren doodgeschoten. De nauwkeurige plaats konden zij echter niet opgeven. Zij deelden echter den Duit schen officier van de veldpolitie mede, dat in den zomer van 1942 een Duitsche een heid in enkele hutten in' de buurt van het bosch verscheidene nachten had doorge bracht. Tien Poolsche vrachtrijders die een en ander van de bevolking hadden ver nomen, waren met spaden en houweelen naar het bosch gegaan. Na eenigen tijd kwa men zij echter gebroken en trillend van woede terug en deelden mede, dat zij de plaats van den moord hadden gevonden. Zij hadden de plek weer dichtgesehept èn twee kruisen van hout op den heuvel geplaatst. Aan de hand van deze gegevens'begaf zich een officier van de veldpolitie met enkele Russen in het bosch en vond daar op een heuvel, dien de Russen Kosegory noemden, de beide kruisen. Op deze plek waren de ongeveer 15 tot 20 cm. dikke dennen geveld, waarna drie jaar oude dennen waren ge plant. Hier werd onmiddellijk met de op gravingen begonnen. Er werd een kuil met lijken in volle uitrusting negen tot twaalf lagen dik gevonden. In de omgeving van dezen kuil waren kleinere kuilen ge dolven, die eveneens gevuld waren peet lij ken, negen tot twaalf lagen boven elkaar. De opgravingen geschiedden in tegen woordigheid van hooge officieren der Duit sche weermacht, talrijke deskundigen onder leiding van den directeur van het Institut für gerichtliehe Medizin und Kriminalistik aan de universiteit van Breslau, prof. dr. Buhtz en vertegenwoordigers van de bui tenlandsche pers te Berlijn. Tot op heden zijn twee groote massa graven bloot gelegd, een met vier, het and we met vijf tot zesduizend ver moorde Poolsche officieren. Verdere opgravingen hebben uitgewezen, dat er nog minstens twee massagraven zijn, waarvhn het aantal lijken zelfs niet bij benadering kan worden geschat. De opgravingen worden voortge2fet, doch gaan wegens de weersgesteldheid, den voch- tigenbodem en de ontbinding der lijken met moeilijkheden gepaard. De ontdekking kan ook over de vele transporten uit Estland, Litauen enz. ophel dering geven. Daar een groot deel van de vermoorde Poolsche officieren uit West- Polen afkomstig is, acht men het te Berlijn niet uitgesloten, dat een .eventueele opposi tie tegen de annexionist^che bedoelingen der bolsjewisten ook ten aanzien van dit deel van het voormalig Polen reeds te voren uit den weg geruimd moest worden. In het algemeen meenen politieke kringen alhier op grond van de massagraven bij Smolensk te moeten herinneren aan de ge varen, die een Europa zouden bedreigen, dat volgens de bekentenis van Engelsch- Amerikaansche kringen aan het politietoe zicht van de Sowjet-Ünie zou worden over gelaten. hebt U noodig om de hevig ste hoofdpijn kwijt te raken. 5ctp.p.-zakétui a 6s+.28ct bij Apothekers en Drogisten N.V. PHARM.CHEI-I.FABR.% E M.BRASKAMP Lét op cié Pigamr-Di: JLB.Ji EEN K De nieuwe opstelling van Rommel. I Ten aanzien van de verwarde vijandelijke berichtgeving over den toestand in Tunis stelt de militaire correspondent van het |D N. B. in een beschouwing de vraag: „Wat zijn nu de feiten?" en hij antwoordt: Duitsche militaire kringen laten zich ook thans over deze vraag nog niet uit. Zij laten levenwel doorschemeren, dat het den Duitsch- Italiaanschen strijdkrachten onder Hommel gelukt is. aan alle omsingelings- en vernie tigingspogingen van Montgomery met succes [het hoofd tfe bieden en daarmede het doel Ivan alle Engelsc'h-Amerikaanschekrachts inspanningen in Noord-Afrika tot dusver nog steeds te neutraliseeren. Dat is inderdaad een niet gering succes en het zal nog blijken, hoe dit succes uiteindelijk van invloed zal zijn op de algemeene oorlogssituatie aan de Mid- dellandsche Zee. Thans heerscht er in Tunesië weer een pauze in den strijd. De derde faze van den Tunesischen oorlog "die eind Januari begon lis afgeloopen. Montgomery en Eisenhower [moeten zich voorbereiden op een vierde ron de. waarbij zij weer voor een a volkomen an deren roestand staan De vernauwing van het gebied, waarin thans de Duitsch-Italiaan- sche strijdkrachten voor de afweer staan samengevat, heeft automatisch een buiten gewoon sterke concentratie der krachten met |zich meegebracht, waarbij men van Duitsche zijde geenszins buiten beschouwing laat, dat er uiteraard ook bij den vijand een nieuwe [concentratie van krachten is ontstaan. Maar [Montgomery en -Eisenhower stormen thans niet meer tegen stellingen op. maar tegen I bergen en daarachter tegen de beide vestingen op het Afrikaansche continent: tegen Tunis en Biserta, waaromheen in een halven cirkel de Duitsch-Italiaansche linies loopen. I Hiertoe zullen niet in de laatste plaats ook |de steeds toenemende resultaten Van het Duitsche duikbootwapen bijdragen Het offen sief van Dönitz gaat onweerstaanbaar verder. iDe edrste dagen van April hadden een kleine [verademing gebracht aan vijandelijken kant. De nieuwe slag van Dönitz bewijst echter dat ide Duitsche duikbootvloten niet alleen haar [oude waakzaamheid behouden hebben, doch bij machte zijn, haar doeltreffendheid nog verder op te voeren. Het ïtaliaansche weermachtbericht luidt «In Tunesië leveren sterke achterhoeden van de Spil strijd met Engelsch-Amerikaan- scfl? colonnes. Duitsche jagers schoten twee tweemotorige vliegtuigen neer. Formaties„van de ïtaliaansche en de Duit sche luchtmacht hebben de vliegvelden van Algerije aangevallen en op doeltreffende wijze de havenwerken van Bóne gebombardeerd. Voor de Algerijnsche kust hebben onze tor- oedovliegtuigen een vijandelijke convooi aan bevallen efl een koopvaardijschip van 6600 ton getroffen. De vijand hernieuwde Maandag zijn bom bardementen op steden en centra in Zuid- Ttaüë en op de eilanden; slechts te Cosenza en Vibo Valentia (Catenzaro) wordt melding gemaakt van schade en slachtoffers onder de burgerbevolking, in totaal 60 dooden en 124 gewonden. - Drie toestellen werden vernield, een door onze jagers te Napels en twee door luehtdoelartyierie te Messina en Ustica (Palermo). In de afgeloopen weken heeft de Koninklijke marine door optreden vaiP de lucht- en vloot- strijdkrachten van den vijand drie torpedo booten, twee duikbooten erf een" kruiser ver loren. Een groot gedeelte van de bemanningen werd gered door eigen middelen of door den vijand gevangen gemaakt. In dezelfde periode brachten schepen der. Koninklijke marine twee vijandelijke duikbooten tot zinken." De leider van het Amerikaansche bureau voor militaire inlichtingen heeft intusschen verklaard dat men niet al te veel moet reke nen op een zeer snelle ontwikkeling in Tunis, daar thans de strijd in het gebergte voor de deur staat, een strijd die niet kan worden vergeleken me£ dien in de woestijn. Het is er Duitschland en Italië alles aan gelegen het Afrikaansche bruggehoofd te houden en hier naar zullen zij handelen. FAILLISSEMENTEN". s De Haarlemsehe rechtbank heeft op Dins dag failliet verklaard: A G. van Resteren, bollenkweeker, Jac. de Witst raat 10 te Heem stede. Qurator mr. J. C. V. Nieuwenhuys te Haarlem. Rechter-commissaris is mr. J. H. H. Hülsmann te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van Axel Lowerson, schip per, Bik- en Arnoldkade 28 a te iJmuiden. Curator mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. Verduisteren: van 20.45 tot 4.45 uur 16 April: maan onder 5.31, op 16.00 uur zon op 6.43, onder 20.39 uur 17 April: maan onder 5.54, op 17.09 uur zon op 6.40, onder 20.40 uur AGENDA Woensdag 11 April: Gem. Concertgebouw: Matthaus-Passion, 6.30 uur. Rembrandt: „Achter de coulissen" (alle leeft.) 2.30 en 7 uur. Palace: „Onzichtbare ketenen" (18 j.) 2 en 7 uur. Mo viae: „Hoera, ik ben papa" (alle leeft.) 2.30, 4.45 en 7 uur. Frans Hals: „Polonaise (alle leeft?) 2.30 en 7 uur. Luxor „De gouden stad" (18 j.) 2, 4.15 en 7.15 u. Donderdag 15 April: Stadsschouwburg: piano-avond George van Renesse, 7 uur. Bioscopen: zie Woensdag.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2