De luchtaanval op onze stad. Financiëele tegemoetkoming voor in het buitenland tewerkgestelden. Het Buitenland Eenheid bij de hulpverleening. Streven van het N.A.F. met succes bekroond. Nieuwe weekbon: 18 Eén rantsoen tabak v. d. L. De „strijd om de bruggehoof- den" is in vollen gang; aan het Oostelijk uont wordt verwoed gevochten om hei bezit van het Koebanbruggehoofd, dat bij het naderen van het seizoen voor offen sieven van eminent belang kan worden voor ae Duitsche strategie; in Noord-Afrika is thans de eerste fase ingegaan in den strijd om het bruggehoofd op Tunis, waar de le gers van maarschalk Rommel zich met suc ces verdedigen tegen een numerieke over macht van Britsche, Amerikaansche en Fransch-dissidente troepen. Het feit, dat de Spilmogendheden in het bezit zijn van Tu nis en Bizerta vormt een ernstige hinderpaal voor de Geallieerde plannen tegen de Noord kust van de Middellandsche Zee, die, moch ten zij eenmaal aan verwezenlijking toe komen, waarschijnlijk gepaard zouden gaan met „stooten" op den Westflank. Ook hier speelt het seizoen een rol; de Geallieerden moeten haast ïfiaken met hun pogingen Rommel van Afrikaanschen bodem te ver drijven, want weldra zal de Tunesische zo mer verde're actie hunnerzijds op die plaats onmogelijk maken. Tot nu toe is alleen het Duitsch-ltaliaansche pantserleger er een maal in geslaagd in dat heete jaargetijde een offensief in de woestijn te ontketenen. Op beide fronten dus een wedloop met den tijd. Op het staatkundig front was eveneens groote beweging. De ontvangsten in het hoofdkwartier van den Führer van koning Boris van Bulgarije, maarschalk Antonescu van Roemenië, den Hongaarschen rijks regent Von Horthy en den Noorschen mi nister-president Quisling vormden een be vestiging van de banden dezer staten met het Duitsche Rijk, de ontmoeting tusschen Führer en-Duce was een nieuwe bezegelin; van de vastbeslotenheid den gemeenschap pelijken oorlog voort te zetten tot de eind overwinning. In flagranten strijd met deze manifestatie was dan ook het van Londen- sche zijde verspreide bericht over bemidde ling door den Spaanschen minister van bui- tenlandsche zaken, Jordana, welke door Berlijn al zou' zijn aangenomen. N.a.v. een en ander wees men er in de Wilhelmslrasse op, dat van Duitsch stand punt nog altijd het woord „overwinning' voorafgaat aan het woord „vrede". De mutaties in den Duitschen diplomatic ken dienst waren noodzakelijk geworden als gevolg van den algemeenen gang van zaken, b.v. het overlijden van den verdienstelijken ambassadeur in Spanje, Von Moltke. Van de nieuwbenoemde vertegenwoordigers van het Duitsche Rijk in het buitenland is staats secretaris Ven Weiszaecker de belangrijkste. Als eerste protestant op dien post werd hij benoemd tot ambassadeur bij het Vaticaan. Terecht heeft men van Vaticaansche zijde hieruit afgeleid van welk groot belang men te Berlijn de betrekkingen met den Heiligen Stoel acht. Belangwekkend is te bemerken, dat de verhouding tusschen het Vaticaan en Moscou juist in dit stadium nog ongunsti ger- is geworden dan tevoren door de wei gering der Sovjets inlichtingen aan het be trokken Pauselijke bureau te verstrekken over het lot van katholieke Poolsche krijgs gevangenen? De sinistere vondst bij Smo lensk. die ook in het Geallieerde kamp be roering verwekte, vormde de onmiddellijke aanleiding tot een verzoek van Vaticaan- schen kant. Het vinden van de 12.000 lijken te Katyn vermeerderde de tegenstellingen tusschen de Sovjet-Unie en het Poolsche comité te Londen. Zoowel van Poolsche als van Duit sche zijde is het Internationale Roode Kruis te Ge'nève in deze zaak gemoeid; een bewijs dat men zich aan Duitschen kant volkomen zeker voelt. Des te pijnlijker voor de Ge allieerden is daarom het zwijgen der Brit sche regeering. De Britsche economische en militaire druk op Turkije blijft toenemen. De opper bevelhebber in het midden Oosten, generaal Maitland Wilson, keerde zoojuist van een bezoek aan Ankara terug en verklaarde daarop, dat hij zijn hoofdkwartier van Cairo naar de omgeving van Beiroet denkt te ver plaatsen. Het Duitsch-Turksche handelsver drag en het diner, dat de Turksche regee ring den vertegenwoordigers van de As aan bood, vormen symptomen van de andere basis der Turksche neutraliteitspolitiek, welke men hoopt voort te kunnen zetten tot het pleit is beslicht. Dat er in deze omstan digheden extra belangstelling bestond voor de reis van den Duitschen ambassadeur te Ankara, Von Papen, naar Berlijn, is niet te verwonderen. Eventu'eele agitatie werd dan ook direct door de Wilhelmstrasse ter zijde geschoven met de opmerking, dat het hier slechts een routinebezoek geldt. Intusschen gaat in Europa de totale inzet van werkkrachten ongestoord voort en ook de bombardementen van niet-militaire doe len kunnen daarin geen verandering bren gen. Evenmin staat de kolonisatie in het Oosten stil; binnenkort zal b.v. een com missie van Nederlandsche deskundigen Re- val bezoeken om de mogelijkheden voor Nederlandsche boeren en tuinders in de Oostelijke gebieden na te gaan. Öp uitnoo- diging van de Ned. Oost compagnie is dezer dagen de eerste groep Nederlandsche tuin ders naar de Oekraïne vertrokken. Te Reval verwacht men spoedig de aankomst van de eerste Nederlandsche visschers, die met 15 schepen hun werkzaamheden op het Peipus- meer zullen beginnen. In Amerika gaf Roosevelt een persoon lijke bijdrage tot zijn buitenlandsche poli tiek door aan de grens een samenkomst te hebben met den president van Mexico. De beteekenis van dat land voor de V. S. is tweeledig: de olierijkdom en het feit, dat México het sluitstuk vormt in de brug naar Zuid-Amerika, waar reeds in het grootste deel der staten de Noord-Amerikaansche dollar onbeperkt heerscht. De jongste kabinetswijziging in Japan heeft Sjjgemitsoe op buitenlandsche zaken gebracht. Deze staatsman had een groot aan deel in de teruggave der Westersche conces sies en opheffing van exterritoriale rechten in China, waardoor hij de toenadering van het nationale China tot Japan vergrootte. Uit zijn opneming in het kabinet valt af te leiden, dat Japan steeds grooter waarde gaat hechten aan het doen verdwijnen van het Tsjoenking-bewind en wel met behulp van de legers van Wang Tsjing-wei; ongetwij feld om de handen binnenkort vrijer te heb ben aan andere fronten, in het bijzonder aan dat in Burma of dat tegen Australië. Dat niettemin ook elders Japansche militaire verrassingen kunnen worden verwacht, bleek uit de recente uitlatingen te Tokio over de mogelijkheid den luchtoorlog boven de Vereenigde Staten zelf te brengen. De mogendheden van het Pact van Drie, Duitschland, italië en Japan, hebben in den verjaardag van den Führer een welkome gelegenheid aangegrepen wederom hun een heid van wil efi de eenheid hunner doelstel lingen te demonstreeren. Deze verjaardag is voorbijgegaan zonder groot vertoon of fees telijkheden. Het is een oorlogsdag als alle andere geweest, met dit verschil, dat overal, waar dat mogelijk was, eerbiedig getuigenis werd afgelegd van het vertrouwen in Hitier en zijn gesternte. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad f F. C Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H.stede. Stad en Reportage: J. A. Steen Jr., Zand voort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving; J. J. E. van Baarse], Santpoort. Advertenties: W. van Ommen. Heemstede. Aan familieleden van vrijwilligers in de Waffen SS en het Legioen. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Het is weer mogelijk pakjes voor de vrijwilligers in de Waffen-S.S. en het Legioen te verzen den. Pakjes tot 100 gram zijn portvrij, van 100 tot 250 gram portvrij met „Zulassungs- marke". van 250 tot 1000 gram met porto en „Zulassungsmarke" Het bovenstaande is al leen geldig voor hen. die een veldpostnummer hebben, terwijl de z.g „Zulassungsmarke" alleen aan soldaten worden uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden wor den. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar Voor vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noo- dig. Aan hen kumten pakjes tot 100 gram zonder zegel worden verzonden. In het belang van een goede en snelle verzending is hei noodzakelijk, dat de adressen duidelijk lees baar en met inkt geschreven worden en met het volledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten geadresseerd worden als volgt I An das S.S.-Ersatzkommanda Niederlande Den Haag Korte Vijverberg 5. Te zenden aan Rang Naam Veldpostnummer of adres: DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kaart Aardappelen 17A Aard. Als er iets is wat bij de ramp tengevolge van den luchtaanval op onze stad. de alge- meene aandacht heeft getrokken en tot groote voldoening heeft gestemd, dan is het wel het feit, dat van alle kanten zoo spontaan en van harte hulp is verleend. Er werd geen oogen- blik geaarzeld, maar met echt Nederlandsche energie en voortvarendheid werden de han den uit de mouwen gestoken. Vol lof kan men zijn voor de hulp. die de bewoners van het getroffen kwartier hun buurtgenooten hebben verleend. Zooals reeds herhaalde malen is gezegd verdient ook de Technische Noodhulp uit onze stad, later afgelost door die uit een andere stad, een woord van dank voor haar snel en krachtig ingrijpen. De provinciaal eider van den Nederlandschen Volksdienst had :ich persoonlijk met de leiding van de sociale ïulpverleening belast Een R.K. schoolgebouw velwillend door de Broeders ter beschikking gesteld, werd als hulppost ingericht en reeds Zaterdagmorgen waren 60 medewerkers van den N. V D. druk bezig met het uitreiken van schadekaarten. In hetzelfde gebouw was tevens de distributiedienst ondergebracht en werden ook de overbruggingssteun en even tueel de voorschotbonnen voor nieuwe klee ding uitgereikt. Voor de huisvesting van de dakloozen wer den terstond de noodige maatregelen geno men en evacuatieposten. in zooverre die niet reeds aanwezig waren, ingericht. Voor het warme eten zorgde de Centrale Keuken en de St.- Vincentiuskeuken. Reeds in den nacht van de ramp werd 1000 L. pap vérstrekt en den volgenden Zaterdag 1200 L. pap, 1550 L stamppot en des avonds nog eens 1800 L. pap. Geleidelijk zijn deze hoeveelheden vermin derd, zooals wij reeds in ons blad van Dins dag mededeelden. Wat de huisvesting betreft had men het voordeel dat op instigatie van den burge meester reeds weken van te voren adressen waren verzameld van stadgenooten. die be reid waren de tengevolge van een lucht aanval dakloos geworden medeburgers op te nemen. Deze lijst met adressen kwam nu natuurlijk uitstekend van pas. Over het werk van de W. A. en de Jeugd storm zijn ook de getroffenen zeer te spreken Een Jeugdstormer heeft zich blijkens een brief van een inwoner uit de getroffen buurt, zelfs zeer bijzonder onderscheiden. Ook leden Aardappelen 17B Aard. Beschuit 17 Beschuit Bloem 544 tm. 547 Algemeen Boter 13A Boter Boter 13B Boter Boter 17A Boter Boter 17B Boter Brood 17A Brood Brood 17B Brood Cacao m. suiker 3-21, 4-21 Reserve Chocolade 17 Versnap. ïenh.zeep 514. 534. S T Eenh.zeep jilcren 540 Algem. Eieren 2-20, 3-2n 4-20 Reserve Gort 550 Algem. Gort 17A, 19A Kind.voeds. Havermout 551 Algem. Jam 549 Algem. Kaas 527 tm 529 Algem Kaas 541 tm 543 Algem. Koffiesurr. ■Margarine Margarine Margarine Margarine Melk Peulvruchten Petroleum Rund vet, vet Rundvet, vet Rundvet, vet Rundvet, vet 526 Algem. 13A Boter 13B Boter 17A Boter 17B Boter 17, 18, 19 Melk 4-22 Reserve 552 Algem. 05 Petrol. 13A Boter 13B Boter 17A Boter t7B Boter RUst 17B, 19B Kind.voeds. Scheerzeep n Textiel (m) Sigaren 17 Tabak sigaretten 17 Tabak Sigariilos 17 Tabak Sinaasappelen 3-14 (zw) 3-15 4-19 Reserve Suiker 540 Algem. Suikerwerk 18, 19 Versnap Tabak 17 Tabak Toiletzeep s, 7 Toiletzeep Taptemelk 17, 18, 19 Taptemelk Vermicelli enz. 553 Algem. Vleesch I7A Vleesch VIeesch 17B Vleesch Vleesch 4-23. M-19 Reserve Vleesch M-21. M-23 Reserve Waschpoeder S. T Waschp. Waschpoeder 515-535 Algem. De Arbeidsfrontleider H. J. Woudenberg heeft op de persconferentie mededeelingen gedaan over de financieele tegemoetkoming voor in het buitenland tewerkgestelden. Sinds het Aanstellingsbesluit zijn duizenden Nederlandsche werkers buiten onze grenzen verplicht tewerkgesteld. Zij hebben hun ge zin verlaten. Het Nederlandsche Arbeids front is hierdoor voor bijzondere problemen gesteld. De omstandigheden hebben er toe geleid, dat de tewerkstelling daadwerkelijk een offer beteekent. Intusschen heeft Het Nederlandsche Ar beidsfront, dat uit het leven der werkers zelf zijn impulsen ontvangt en hen van dag tot dag gadeslaat in de bedrijven en daar buiten ,den laatsten tijd in toenemende ma'te een verschijnsel geconstateerd, dat den Ne derlandschen werker onwaardig is en in strijd met zijn eer. Wat is namelijk het ge val? Het is inderdaad waar, dat de Neder landsche werker, die verplicht werd buiten de grenzen werk te aanvaarden, eén offer brengt; het grootste offer werd echter ge bracht door de vrouw, die nu voor alle kleine en groote moeilijkheden in bet gezin alleen kwam te staan. Nog erger werd dit toen bleek, dat de overgemaakte gelden niet voldoende waren om vooral de financieele moeilijkheden het hoofd te bieden. Veelal kwam het voor, dat de huisgenooten den onwaardigen gang naar Maatschappelijk Hulpbetoon moesten gaan om hulp in te roepen. Nu is het waar, dat er eenige gemeenten zijn geweest, die bij deze hulpverleening een royaal standpunt innamen, maar het mag niet verzwegen worden, dat in de meeste gemeenten, deze werkersvrouwen officieel behart'deld werden als armlastigen, ja zelfs, dat bijv. in de grootste gemeente van het land deze arbeidersvrouwen met steund in natura naar huis gezonden wer den. Het behoeft geen betoog, dat dit laat ste verschijnsel bij Het Nederlandsche Ar beidsfront de grootste ergernis heeft op gewekt, maar dat in feite tevens het ver schijnsel als zoodanig moest verwerpen. Hij, die, onder welke omstandigheden ook. zijn arbeidsplicht nakomt, moet daaraan 't recht kunnen ontleenen, dat zijn gezin in het vaderland kan bestaan Ik heb den laatsten tijd duidelijk doen uitkomen, dat een terugvallen op maat- schappelijken steun door de achtergebleven gezinnen onduldbaar is. Kortelings kon ik mededeelen, dat er een regeling in voor bereiding was, welke o.m. het achtergeble ven gezin van den in het buitenland ge plaatsten werker minstens vier weken van het laatstverdiende loon zou garandeeren. Thans kan ik U mededeelen, dat Het Nederlandsche Arbeidsfront tezamen met Hoev. Lm. 2 kg. 24 Apr. 1 kg. 24 Apr. 70 gr 24 Apr. 1 rants. 15 Mel 250 g) 28 Apr. 125 gr. 28 Apr. 250 gr. 28 Apr. 125 gr. 28 Apr. 400 gr. 24 Apr. too gr. 24 Apr. 150 gr 15 Mel 100 ST 15 Me] 1 ranis 30 Apr. 1 e! 15 Mel I et 15 Mel 250 gi 15 Mel 250 gr 15 Mel 250 gr 15 Mel 500 gi 15 Mel 100 g» 15 Mel 100 er 15 Mel 250 gr 15 Mel 250 gr. 28 Apr. 125 gr. 23 Apr. 250 gr 28 Apr. 125 gr 28 Apr. l?i lit 15 Mel 514 111 15 Mel 250 gr 15 Mel 1 lit 21 Apr. 200 gr 28 Apr. 100 gr 28 Apr. 200 gl 28 Apr. 100 gr 28 Apr. 250 gi 15 Me] 45 gr 30 Apr. 5 stuks 24 Apr. 20 stuks 24 Apr. 10 stuks 24 Apr. 350 gr. 15 Mel 1 ka. 15 Mel 100 gr. 15 Mel 25 sr. 24 Apr. 1 rail's. 30 Apr. 144 lit. 15 Mel 100 gr. 15 Met 1 rants. 1 Mel !,i rants 1 Mel Hi rants 1 Mel 2M» rants 1 Mel 250 g: 30 Apr. 250 gr. 30 Apr. het departerrfent van Sociale Zaken verder gewerkt heeft aan de uitwerking van de financieele tegemoetkoming ten behoeve van werkers, die in het buitenland tenge volge van dienstverplichting of daarmede gelijk te stallen omstandigheden tewerk werden gesteld. Thans kan ik hierover meer mededeelen. -Het betreffende Besluit zal niet lang meer op zich laten wachten. Met nadruk moet ik e» op Wijzen, dat hier sprake is van een tegemoetkoming; het steunkarakter is hieraan volkomen vreemd en derhalve is zij geheel onttrokken aan de sfeer eener armenzorg. Dit is de principieele zijde van het onderhavige probleem. Van steun ten behoeve van gezinnen, waarvan de kostwinner in het buitenland werkt ihag en kan voortaan geen sprake meer zijn De financieele tegemoetkoming kan ver schillende vormen aannemen. Direct na de tewerkstelling in het buiten land zal gedurende vier weken het volle loon doorbetaald worden, dat de betreffen de werker verdiende voor zijn tewerkstel ling. Dit is het z.g. „overbruggingsgeld". Voorts zal van de 5e week af van zijn tewerkstelling de mogelijkheid bestaan een sociale toelage te ontvangen, wanneer blijkt, dat zijn nieuw verdiende loon belangrijk minder is dan wat hij vroeger ontving. Voor waarde hierbij is ecliter, dat 60 van h nieuw verdiende loon overgemaakt wordt. Door deze tegemoetkoming zal het mogeijk zijn, dat het inkomen van den werker hem en zijn gezin in staat stelt rond te komen. Het overbruggingsgeld en de sociale toe lage zijn de voornaamste vormen, welke de financieele tegemoetkoming kan aannemen. Er zijn n.I. ook nog de volgende vormen: reiskostenvergoeding, verteringsgeld bij lange reizen en een kleedingtoelage. Ten aanzien van de reiskosten is een uit breiding van een bestaande regeling door Het Nederlandsche Arbeidsfront bewerkstel ligd kunnen Worden, waarbij de reiskosten voor de aansluitende reisgedeelten in Neder land voortaan ook vergoed zullen worden bij officieel verlof (voor gehuwden twee maal én' voor ongehuwden éénmaal per jaar). In algemeenen zin kan worden gezegd dat de nieuwe regeling een, einde zal maken aan den toestand, die voor duizenden Ne derlandsche werkersgezinnen onhoudbaar was geworden. Het Nederlandsche Arbeids front is er van overtuigd, dat voor de Ne- derlancfsche werkers in het buitenland nog niet alles in bereikt. Na het in werking treden van het Tege- moetkomingsbesluit zal echter aan een nood toestand, waarin het achtergebleven gezin van den Nederlandschen werker door den drang der omstandigheden was geraakt, een einde zijn gekomen. van de Duitsche weermacht deden wat zij konden om den nood te lenigen. Een soldaat liet zich geheel nat spuiten en ging daarna een brandend huis binnen en bracht de be woners in veiligheid. Hoezeer het ook te betreuren is, toch zijn er nog stadgenooten geweest, die de niet nader te omschrijven mentaliteit bezaten om te trachten van de in allerijl opgeslagen in boedels nog iets weg te nemen. Over deze hyena's der samenleving kan men beter zwijgen. Op wonderbaarlijke wijze werden soms nog slachtoffers, die onder het puin bedolven waren gered. Zoo werden nog Maandag middag een moeder ep een kindje levend onder het puin vandaan gehaald. Voor de begrafenis van de slachtoffers heeft de gemeente vrijstelling van grafrechten verleend. Woensdag en Donderdag van 1112 uur is de groote klok van de St. Bavo geluid, terwijl de vlaggen van de open bare gebouwen halfstok hingen. Bur gemeester Plekker zal aan de nabestaanden persoonlijk een condoleance-brief schrijven. Betreffende de uitstekende hulpverleening van den Ned. Volksdienst vernamen wij nog het volgende. Er is door ruim honderd leden van den N. V. D. terstond alle mogelijke hulp ver leend. De eerste zorg gold het onderbrengen van de dakloozen, terwijl de medische diensten zich om de slachtoffers bekommer den. Via distributiedienst en Centrale Keuken werd gezorgd voor voedsel voor al diegenen, die onafgebroken op het terrein van de ramp en op de posten behulpzaam waren. Aan de wachtenden en aan de medewerkers werd met medewerking van een restaurateur koffie verstrekt. Letterlijk aan alles had de N. V. D. ge dacht, zoodat de organisatie der hulpmaat regelen een vlot verloop had. Het verstrekken van gratis maaltijden is thans stopgezet Zij. die in hun evacuatie- perceelen moeilijkheden hebben met het be reiden van maaltijden, kunnen zich thans wenden tot den Ned. Volksdienst, ter ver krijging van een tijdelijke kaart tegen inleve ring van distributiebescheiden en betaling van 10 cent per portie, waarna op deze kaart warm voedsel verstrekt zal worden. Ten aanzien van de schaderegeling kunnen wij namens den N. V. D. nog mededeelen, dat men zich aanvankelijk moest behelpen met een voorloopige lijst, zoodat eenige vertraging onvermijdelijk was De definitieve lijst is in middels gereed gekomen. Voor de volgende week zijn ter verkrijging van de gebruikelijke rantsoenen brood, be schuit en aardappelen de bonnen 18 aange wezen, terwijl de bon 18 der tabakskaart recht geeft op het koopen van 1 rantsoen tabak (20 sigaretten of 10 sigariilos of 5 siga ren of 25 gram tabak). „ONZE VROUWEN IN TIJD VAN OORLOG". In de serie „Brandende kwesties" spreekt Max Blokzijl hedenavond om kwart voor zeven over Hilversum II over „Onze vrou wen in tijd van oorlog." JONGENS, OPGEPAST! Verniel niet alles wat je ziet. Spaar de nesten van vogels en pluk geen bloemen. Je hebt er meer plezier van als je alles laat waar het hoort. - Ga naar buiten maar houd je handen thuis De Directeur van den Hout en Plantsoenen Vogelbeschermingswacht Haarlem en Omstr. I Verduisteren: Win 21.00 tot 6.30 uur

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2