DE NIEUWE WEEKBON19 Drie jaar tegen ex-burgemeester van Heemskerk geëischt. Verduisteren van 21.15 tot 6.15 uur. Voor de volgende week is bon 19 aange wezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, aardappelen en In 't tijdvak van 2 tot 15 Mei kan vleeseh gekocht worden op de bonnen 19A (1 rant soen), 19B (1/4 rantsoen), 4-24 en M-20 reserve (1 1/4 rantsoen) en M-22 en M-2s reserve (2V4 rantsoen). Eert jaar Nederlandsch Arbeidsfront. Reeds is veel bereikt voor verbetering dei sociale positie van de werkers. Wat op 1 Mei van het vorige jaar velen voor onmogelijk hadden gehouden, is tot werkelijkheid geworden: het Nederland sche Arbeidsfront staat en is bovenal ge worden tot een levend begrip voor den Nederlandschen werker. Honderdduizenden hebben den weg naar het Nederlandsche Arbeidsfront gevonden. Hierin ligt het bewijs opgesloten, dat de Nederlandsche .verker juist in dezen buiten gemeen moeilijken tijd om leiding vraagt. Het Nederlandsche Arbeidsfront aldus de Arbeidsfrontleider H. J. Woudenberg in een vraaggesprek met het A.N.P. wil juist in de eerste plaats een organisatie zijn van menschenleiding. In de nieuwe sociale orde, welke thans wordt geboren, staat de levende scheppende mensch op den voor frond. Zijn wenschen en verlangens, het ehoeden van zijn arbeidskracht en het be nutten van die arbeidskracht ten behoeve van de gemeenschap, staan bij elke sociale activiteit op den voorgrond. Die sociale activiteit verwacht het Nederlandsche Ar beidsfront juist van de werkers zelf. De werkers moeten het socialisme verwezen lijken. Het Arbeidsfront, dat zijn sociale voormannen als gemachtigden heeft uitge zonden in de bedrijven, slaat de werkers van dag tot dag gade en neemt derhalve waar, welke wenschen en verlangens er leven en welke nooden er bestaan. Die sociale voorman is een van de werkers uit het bedrijf. Tezamen met den „Betriebs führer" die uiteraard als sociaal en econo misch verantwoordelijk leider de uiteinde lijke beslissing neemt, werkt de sociale voorman mede aan de vormgeving van de sociale behoeften der werkers in het bedrijf Bijna zesduizend sociale voormannen ver richten thans dat bij uitstek socialistische werk in het bedrijf. In het eerste Arbeidsfrontjaar kon reeds veel worden gedaan. Het Nederlandsche Arbeidsfront gaf den stoot tot de verbete ring der sociale positie van de werkers in vele bedrijfstakken, waarvoor de loon- en arbeidsvoorwaarden werden herzien. De rechten der sociale verzekering werden uit gebreid, met name wat betreft de Ziektewet en de Ziekenfondsverzekering. De kinder bijslag werd, mede dank zij het Nederland sche Arbeidsfront,verhoogd. Hetzelfde geidt voor de verbeteringen met betrekking tot de steunverleening en de werkloozenzorg. Het Arbeidsfront zorgde voor een hechte rechtsbescherming voor den Nederland schen werker. Ruim een half millioen gul den loon en andere gelden konden langs minnelijken weg behouden blijven. De bu reaux voor rechtsbescherming van het Ned. Arbeidsfront gaven 75.000 adviezen, terwijl voor een goede naleving der sociale ver zekeringswetten werd zorg gedragen. De geestelijke en lichamelijke verzorging van den Nederlandschen werker had dé bij zondere aandacht. De gemeenschap „Vreug de en Arbeid" organiseerde ruim duizend voorstellingen, welke een half millioen be zoekers trokken. Het Arbeidsfront organi seerde jeugdkampen, sport- en ontwikke lingscursussen. Enkele weken geleden stichtte de Arbeidsfrontleider een nieuwe afdeeling „arbeidsontspanning". Op 15 Mei a.s. zal voor de werkers wier gezondheids toestand door de verhoogde krachtsinspan ning van het oogenblik dreigt te worden aangetast, arbeidsontspanning in eigen oor den van het Arbeidsfront beginnen. Het practische sociale werk van het Ned. Arbeidsfront vond in het eerste jaar een waardige bekroning in de financieele te gemoetkoming voor de gezinnen, waarvan de vader en kostwinner in Duitschland werkt. Jeugd van Nederland. Schaar je bij de pioniers van ons volk, de in harden arbeid in het Oosten een be staan opbouwen en daarmee een rijke tra ditie van ons stoere voorgeslacht voortzet ten. Meld je als vrijwilliger (ster) voor den Germaansehen landdienst. Aanmeldingen en inlichtingen te richten aan het adres: Monseigneur v. d. Wetering straat 118, Utrecht. AGENDA Vrijdag 30 April: Gem. Concertgebouw: kin dervoorstelling „Jopie Slim en Dikkie Big mans" 2.30 uur. Luxor: „De muilkorf" (alle leeft.) 2.30 en 7.15 uur. Frans Hals: „Men- schen vom Variété" (18 jaar) 2.30 en 7 uur. Moviac: „Levensvreugd" (14 jaar) 2.30, 4.45 en 7 uur. Palace: „Onschuldige zondaars" (18 jaar). Rembrandt: „Hab mich lieb" (alle leeft.) 2.30 en 7.15 uur. Zaterdag 1 Mei. Gem. Concertzaal: open bare vergadering Ned. Arbeidsfront 6.30 uur. Stadsschouwburg: „Spoken" 7 uur. Bioscopen: zie Vrijdag; (Rembrandt 2.30, 4.45 en 7.15 uur; Palace: 2, 4.15 en 7 uur; Luxor 2, 4.30 en 7 uur) Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: 3. C. van der Laag, Heemstede. Haagscb Redacteur: B. Kors ten. H.stede. Stad en Reportage: J. A. Steen Jr., Zand voort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Nederlandsche visschers naar het Oosten. Vertrek naar het Peipus Meer. (Van onzen Haagschen redacteur) De directeur der Nederlandsche Oostvis- scherij, een dochtermaatschappij van de Ne- derl. Oost-Compagnie, de heer N. Roskam, heeft op een persconferentie eenige mededee- lingen gedaan over het vertrek van Neder landsche visschers naar hel Peipus-meer. Na dat eenigen tijd- geleden een commissie van deskundigen de mogelijkheden had bestu deerd om Nederlandsche visschers ook in het Oosten in te schakelen is men thans zoo ver dat een tachtigtal visschers met ongeveer achttien schepen n^iar het Peipus-meer zul len vertrekken. Dit meer dit eenige keeren grooter is dan het IJsselmeer. is uitermate vischrijk en bevat bijna dezelfde vischsoorten die ook in het IJsselmeer worden aangetrof ten, zooals snoekbaars baars brasem, voorn enz. De inheemsche bevolking heeft de vis- scherij tot nu toe zeer primitief uitgeoefend, doch kon desalniettemin 6 tot 8 duizend Dond visch per nacht binnen halen Men kan zich dus voorstellen, dat met moderne methoden hier groote resultaten zijn te verwachten. In het plaatsje Ustje weiden terreinen en ge bouwen, die vroeger als douane-stations dienst deden, door de Duitsche autoriteiten ter be schikking gesteld en dooi Nederlandsche des kundigen verbouwd. De animo onder de vis schers was bijzonder groot. Aanvankelijk had men gedacht 30 a 40 visschers uit te zenden doch de toeloop was zoo enorm, dat men het aantal opvoerde tot tachtig. Ook monteurs, timmerlieden, een kok en een tuinman ma ken de reis mede. Alle soorten visschers van den eenvoudigsten kustvisscher tot de mo derne snorrevaard-visschers zijn vertegen woordigd. De getrouwden verdienen 300 in de maand en de ongetro.iwden 200, terwijl een seheidingstoeslag wordt verleend van 3 per dag. Aan de vrouwen van de getrouwden wordt hiervan wekelijks f 42.50 uitgekeerd en aan de familieleden van de ongetrouwden 22.50 De visschers zijn bovendien tegen ziekte en ongevallen verzekerd. De heer J. C. den Duik commissaris van de Nederl. Oostvisscherij, wees er nog op, dat nu naast de boeren ook de visschers, die beiden d-e oerkernen van ons volk vormen, in het Oosten zijn vertegenwoordigd. Vele jongere visschers konden vroeger niet meer naar zee gaan, omdat de vischvangst niet loonend meer was. Thans zullen zij ook weer de gelegenheid krijgen dit echt-vaderlandsche beroep weer op te nemen. Men moet deze geheele uitzending natuurlijk zien in het kader van de inschake' ling van het Nederlandsche economische leven in het Oosten, hetgeen voor de toekomst van Nederland van zeer veel belang is. De vis schers zullen Woensdag a.s. in den Dieren tuin in Den Haag bijeenkomen en daarna af reizen. De booten en het overige materiaal zullen over land worden vervoerd. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebescheiden is het morgen Zaterdag de beurt aan de letter H van Ha tot en met Heen en het restant van de letter C vanaf Coo. GOUDEN HUWELIJKSFEEST Op 17 Mei a.s. hoopt het echtpaar Jan Mus en Gerda Loerakker, wonende Roosveldstraat 28, het feit te herdenken, dat het vóór 50 jaar in den echt werd verboden. Man en vrouw genieten naar omstandigheden nog een goede gezondheid. De a.s bruidegom is een uitste kend vakman en is werkzaam geweest in het timmerbedrijf van den heer Beceari, waar hij op zijn 65-jarigen leeftijd zijn ontslag nam In de Betuwe heeft men zich de laatste jaren ook toegelegd op het kweeken van tulpen. Daar deze gelijktijdig met appel-, peren- en kersenboomen in bloei zijn ge komen, is op sommige plaatsen de bloemenpracht overweldigend. (Stapf/Bilderdienst/Pax c) HAARLEMSCHE RECHTBANK. Wegens verduistering en oplichting. De behandeling van de geschorste zaak tegen den ex-burgemeester van Heems kerk W. M. J. A. V. aan wien ten laste was gelegd, dat hij zich schuldig had ge maakt aan verduistering ten nadeele van Winterhulp-Nederland, zijn gemeente, de gemeente Castricum en bovendien aan op lichting, werd gistermiddag voortgezet. In zijn uitvoerig requisitoir vroeg de of ficier van justitie drie jaar gevangenis straf en ontzegging van het recht ambten te bekleeden voor den tijd van acht jaar. Den ex-burgemeester was o.m. ten laste ge legd, dat hij benzine verduisterd zou hebben t.en nadeele van zijn gemeente en mandaten aan den garagehouder Van T. had laten uit betalen, zonder dat deze daarover competeer de. De garagehouder H. van T uit Heemskerk had voor een zijner wagens benzinetoewij zingen ontvangen voor verschillende gemeen tediensten als brandweer, politie, ziekenver voer en luchtbescherming Van deze wagens maakte de ex-burgemeester veelvuldig ge bruik, waarbij van T. geregeld met toestem ming van den heer V van de bij hem opge slagen benzine voor de gemeentediensten ge bruik maakte. Van T. reed den burgemeester naar het station Beverwijk. Haarlem en Cas tricum, van welke laatste gemeente de heer V. van Januari tot Juli 1942 waarnemend bur gemeester was. Voor de rechtbank verklaarde van T., die hij in den zomer van 1942 eenige rekeningen bij den burgemeester had inge diend, welke deze voor zijn noodlijdende ge meente wel wat hoog vond Hij zou toen aan van T. hebben voorgesteld deze rekeningen te splitsen, 168.40 zou door de gemeente Castricum betaald moeten worden voor reis kosten, 84 door de gemeente Heemskerk voor sneeuwruimen. Dit had van T. gedaan. De ex-burgemeester ontkende echter op de zitting, dat hij van T had gezegd deze metho de van geld-innen te gebruiken. Ook ontkende hij de auto voor andere dan gemeentediensten gebruikt te hebben. Zoo was de ex-burge- meester door van T. naar Haarlem gereden zonder dat was gebleken dat de heer V. voor de gemeente in deze stad moest zijn. Den ex-burgemeester was ten laste gelegd, dat hij onder valsche voorwendselen een be drag van 1000 geleend zou hebben van den autobusondernemer C. B uit Heemskerk. Tn Mei 1940 was hij nl. bij B. gekomen en had hem geld ter leen gevraagd, daar hij finan cieele moeilijkheden had Dit geld zou op 1 Januari 1942 worden terugbetaald. Als zeker heid zei hij tegen B.. dat bii nog een vnrderihe had op een wijnzaak in Breda van 5000. B. leende den ex-burgemeester het geld. dat hij echter niet terug kreeg. Uit het verdere ge tuigenonderzoek bleek echter dat de heer V. geen vordering van f 5000 had uitstaan. De ontvanger-secretaris van Heemskerk, die als getuige werd gehoor!, verklaarde, dat hij de f 300 voor Winterhulo niet had ontvan" noch doorgegeven, hoewel alle giften voor deze stichting over hem doorgegeven plachten te worden. Hij wilde echter wel aannemen, dat de burgemeester het geld voor een bepaald doel opzij had gelegd Verder verklaarde hij, dat hij indertijd geweigerd had het bedrag van 84 aan van T. te voldoen, omdat hij dit niet verantwoord vond. Op verzoek van den burgemeester had hij het echter toch uitbe taald. Reeds jaren was de ex-burgemeester aan het onderhandelen met den commissaris van het Noorderbad een zeehad in de gemeente Heemskerk, alleen te bereiken via Beverwijk en Wijk aan Zee J. S. uit Koog aan de Zaan over den aanleg van een weg van Heemskerk naar dit bad, teneinde zoo den welstand van de gemeente te kunnen bevorderen. Deze on derhandelingen met den heer S„ met wien de heer V. op vriendschappelijken voet was ge raakt in den loop der jaren, werden ook in den oorlog voortgezet. Teneinde een overko men naar Heemskerk te vergemakkelijken had de ex-burgemeester eenige malen den fleer's, met de auto van van T. laten halen. Ook had, naar de heer S. verklaarde, de ex- burgemeester eenige malen geld van hem ge leend, o.a. een bedrag van 4000, dat echter nooit was terugbetaald. Na de uitvoerige getuigenverhooren hield de officier van justitie zijn requisitoir. Hij achtte de vijf ten laste gelegde feiten bewe zen. Niettegenstaande de grondige onderzoe kingen van de marechaussee waren de drie honderd gulden voor Winterhulp niet terecht gekomen, en verdachte had ze op vordering niet kunnen produceeren. Het was hier wel zeer duidelijk, dat de burgemeester indertijd dit geld, dat hij als plaatselijk hoofd van Win terhulp had ontvangen, niet aan Winterhulp had overhandigd en verduistering moest hier worden aangenomen. Bovendien had hij aan Winterhulp geschreven, dat hij sinds Maart 1942 geen gelden voor de stichting had ont vangen. De officier noemde de zaak met de benzine niet glashelder, doch hij meende op grond van de getuigenverklaring tot het bewijs te kun nen komen. Verdachte had de benzine onder zich en hij mocht deze niet gebruiken voor Op 1 Mei a„s. herdenken de brugwachters K. Paap, F. D. Joustra, W. Koster, H. W. Handgraaf, J. M. Geurts en M. v. d. Zeep, den dag, dat zij 25 jaar als brugwachter in Gemeente-dienst zijn. Door de vele omgang met de schipperij en burgers hebben zij zich in dien tijd vele vrienden gemaakt en zal het hun op dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. (Familiefoto's) persoonlijke doeleinden als ritjes naar Haar lem, zonder dat hiermede gemeentebelangen gebaat waren. Direct in verband hiermede stond de uitbetaling van de beide mandaten aan van T De handelwijze var» den ex-burge meester was hier wel zeer eigenaardig en ongebruikelijk Wanneer deze zaak in orde was geweest, was wel niets eenvoudiger ge weest dan de bedragen gewon - uitbe talen. Dit was echter niet geschied; van T. had op last van den heer V. twee rekeningen moeten uitschrijven, de burgemeester had mandaten laten opstellen en met zijn hand- teekening bekrachtigd, terwijl hij wist dat zij niet juist waren Hier was duidelijk een ver keerde handelwijze aan het licht gekomen. Ook de geschiedenis me* het geleende geld van den autobusondernemer achtte de offi cier bewezen. Verdachte had gezegd geld te vorderen van een wijnzaak hetgeen niet de waarheid was gebleken. Dit geld was wel zeer duidelijk onder valsche voorwaarden ter leen gevraagd. De figuur van verdachte was. volgens den officier, wel zeer eigenaardig. Hij had een zeer hoogen dunk van zichzelf en zijn ambt, hetgeen zich in het aagelijksch leven zeer duidelijk uitte. Hij leefde op grooten voet, terwijl hij dat niet kon doen Geld had hij niet meer, want zijn erfdeel had hij opge maakt. hij leefde nog slechts van leeningen en maakte overal schulden, zelfs bij de klein ste leveranciers. De officier concludeerde, dat verdachte zeer gevoelig gestraft moest worden en hij eischte drie jaar gevangenisstraf met ontzegging van het recht een ambt te beklee den voor den tijd van acht jaar De raadsman van dei r. - \u nemeester. mr. Th. Muller Massis uit Amsterdam, meende dat de officier de zaak wel wat te erg voorstelde. Niet alles van hetgeen ten laste was gelegd, was bewezen. Uit de getuigenverklaring van den Heemskerkschen ontvanger was bijv. ge bleken dat de burgemeester vertrouwen ge noot en dat hij volgens dezen <*otniie hot geld niet verduisterd behoefde te hebben. Ook de benzinekwestie achtte mr. Muller Massis niet bewezen. Niet de burgemeester, maar van T. was verantwoordelijk voor de benzine, die onder van T. berustte. De eiscb van den of ficier was wel zeer hoog te noemen en de raadsman meende, dat een straf gelijk aan den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht zes maanden voldoende was. De rechtbank zal op 13 Mei a.s. uitspraak doen in deze zaak. Lichamelijke opvoeding van het Opvoedersgilde. De afdeeling lichamelijke opvoeding van het opvoedersgilde liield haar landdag in Utrecht, onder leiding van den heer M. J. van der Lijke. Hij behandelde als onderwerp de lichamelijke opvoeding in dezen tijd en herinnerde aan de veranderingen, welke op nagenoeg elk gebied hebben plaats gehad als gevolg van de inschake ling voor den totalen oorlog. Ondanks alle door gevoerde beperkingen zijn uiteindelijk de licha melijke opvoeding en de sport onaangetast ge bleven. Hieruit blijkt duidelijk, hoe geheel anders de overheid van tegenwoordig tegenover de licha melijke opvoeding en de sport staat dan die in het verleden. De heer J. G. N. Möhlmann besprak de licha melijke opvoeding bij het nijverheidsonderwijs en speciaal op de middelbaar-technische scholen. Spr. behandelde uitvoerig zijn werkwijze en be sprak de groote moeilijkheden, welke overwon nen moeten worden, deels als gevolg van een onvoldoende begrip bij de overheid, deels als ge volg van een afkeerige houding van de leerlingen. Mevrouw A. J. J. Meyerink, sprak over „De lichamelijke opvoeding van de vrouwelijke jeugd". Spreekster wees op het groote belang, hierbij vooral rekening te houden met de vrou welijke eigenschappen. Noordzakelijk is hier voor in de eerste plaats een gezonde karakter vorming volgens de begrippen van den nieuwen tijd. Het gemeenschapsgevoel zal in de plaats moeten komen voor de verouderde individuali teit. Bij de lichamelijke oefeningen van de vrouw moeten in het oog worden gehouden de specifiek vrouwelijke eigenschappen. De vrouw zal hierbij anders beoordeeld moeten worden als de man. Krachtoefeningen zooals kogelstooten enz. zijn in strijd met de vrouwelijke psyche. Hier komen dus meer in aanmerking harmonische lichaams oefeningen, waarbij niet de topprestatie als hoofd factor moet gelden. De wedstrijdvorm is hier evenwel van groot nut voor de vorming en ver sterking van het gemeenschapsgevoel. De heer F. v. d. Siuiis behandelde de lichame lijke opvoeding en de sport. De opvoeding moet gezien worden als een kweeken van egocentri sche menschen tot zedelijk, geestelijk en moreel hoogstaande gemeenschapsmenschen. Het school onderwijs en de jeugdvorming zullen hier hand in hand moeten samenwerken. Op dezelfde wijze zullen de lichamelijke opvoeding en de sport in elkaar grijpen. Spreker bepleitte sportbeoefening bij de school vrije jeugd door inschakeling van de jeugd organisaties, bedrijfssport en den sportbond. Ten slotte wees spreker op de noodzakelijkheid van een centrale opleiding van jeugd- en sportlei ders. Hiervoor gaf spreker richtlijnen aan. daar bij wijzende op de taak van den Rijkssportleider en betoogde de wenschelijkheid om te komen tot de stichting van een rijkssportbond met ver schillende onderafdeelingen. Korfbal PROMOTIE EERSTE KLASSE AFDEELING HAARLEM Zondag wordt op het terrein van Oosterkwar tier van 1012 uur de promotiewedstrijd T.H.B. 2Haarlem 2 gespeeld. Wint Haarlem, dan pro moveert dat twaalftal naar de eerste klasse van de afd. Haarlem N.K.B.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2