Nieuwe week- en maandhonnen. BOLS Voor de volgende week zijn voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, be schuit, aardappelen en tabak de bonnen 21 aangewezen Vleescb Behalve de loopende tot 29 Mei geldig ver klaarde vleeschbonnen ziin tot dezen datum voor zwaren arbeid enz. nog aangewezen de bonnen M-27 en M-28 reserve voor ieder 5 rantsoenen, de bonnen M-31 en M-32 reserve voor ieder 3 rantsoenen en bon M-33 reserve voor 4 rantsoenen. De maandbonnen Voorts zijn voor de vierwekelijksche periode van Zondag 16 Mei tot Zaterdag 12 Juni geldir verklaard: bon 562 voor 1 K G suiker, bon 563 voor jam, bon 564 voor 250 gr. gort, bon 565 voor 250 gr. havermout, bon 566 voor 100 gr. vermicelli, enz., de bonnen 569, 570, 571 en 572 voor bloem, bon 567 voor 250 gr. koffiesurro- gaat. de bonnen 21B en 23B kindervoedsel ieder voor 250 gr. rijst, de bonnen 21A en 23A kindervoedsel ieder voor 250 gr. gort, de bon nen 3-27 en 4-27 reserve ieder voor 150 gr. cacao met suiker, bon 21 versnaperingen voor 100 gr. chocolade, en de bonnen 27 en 23 ver snaperingen ieder voor 100 gr. suikerwerk. Een bon voor peulvruchten is in de nieuwe lijst niet opgenomen. Kaas Nieuwe bonnen voor kaas zijn thans nog niet aangewezen, doch de geldigheidsduur van de bonnen 527, 528, 529. 541, 542 en 543 is ver lengd tot Zaterdag 29 Mei. Melk Behalve de bonnen 21 22 en 23 taptemelk, op elk waarvan gedurende het tijdvak van 16 Mei tot 12 Juni ljj liter taptemelk kan wor den gekocht, is nog aangewezen bon 24 tapte melk voor het koopen van 134 liter karne- of taptemelk. De bonnen 21. 22 en ?3 melk geven elk recht op 1^4 liter melk. Voorts is 5*4 liter melk verkrijgbaar op bon 4-28 reserve en 3'/2 liter karne- of taptemelk op bon 3-28 reserve. Extra rantsoen aardappelen. Van 15 tot en met 22 Mei 1943 wordt zoowel voor houders van stadkaarten als van land kaarten een extra rantsoen aardappelen van 1 k.g. op bon „algemeen 568" van de bon kaart voor voedingsmiddelen beschikbaar ge steld. SINAASAPPELBONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur van de sinaasappelbon nen 3-14 (land), 3-15 en 4-19 reserve is ver lengd tot en met 12 Juni 1943, zulks in afwij king van de mededeeling in de bonnenlijst van 14 Mei 1943, dat bedoelde bonnen na Za terdag 15 Mei niet meer geldig zouden zijn. Wat er op de nieuwe bonnen te verkrijgen is. Ter toelichting op de heden verschenen lijst pan nieuw aangewezen distributiebonnen wordt het volgende bekend gemaakt. MELK EN TAPTEMELK: Het is mogelijk ge bleken het melkrantsoen voor personen van 4 jaar en ouder teverhoogen en wel door naast de gewone bohnen voor deze personen, bonnen voor karnemelk geldig te verklaren. Indien in sommige gevallen de leveranciers niet in staat zijn op rjeze bonnen kanremelk te leveren, mag hierop de overeenkomende hoeveelheid taptemelk worden geleverd. In verband hiermede zijn de bonnen „re serve 3-28" voor personen van 4 tot en met 13 jaar aangewezen voor het koopen van 3V2 liter karnemelk of taptemelk en de bonnen „taptemelk 24" voor personen van 14 jaar en ouder voor 124-liter karnemelk of taptemelk. Hierdoor zijn de rantsoenen wederom gebracht op de voor de laatste verlaging van het melk rantsoen geldende hoogte, met dien verstan de echter, dat voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar op een vierde deel der bonnen in plaats van gestandariseerde melk, thans kar nemelk beschikbaar is gesteld. Het ligt in de bedoeling, zoo spoedig mogelijk voor deze kinderen in plaats van de thans gegeven kar nemelk of taptemelk, wederom gestandaardi seerde melk beschikbaar te stellen. KAAS. In verband met de moeilijkheden met de kaasvoorziening, zullen de nieuwe kaasbonnen voor dè distributieperiode van 16 Mei tot en met 13 Juni a.s., die op 15 Mei zouden worden bekend gemaakt, eerst op een later tijdstip in deze periode worden aange wezen. De geldigheidsduur van de oude kaas bonnen, de nummers 32/ tot en met 529 al gemeen en 541 tot en met 543 algemeen, is verlengd tot en met Zaterdag 29 Mei. VLEESCII. Zooals reeds eerder' is bekend gemaakt, zullen voor de arbeiders die zwa ren, zeer zwaren of Iangdurigen arbeid ver richten, voor het tijdvak van 16 tot 30 Mei vleeschbonnen worden geldig verklaard, waar door zij zoowel het normale rantsoen als den voor deze arbeiders geldenden toeslag ont vangen. Op grond hiervan ziin thans voor dit tijdvak bonnen „reserve m-27 en m-28" van de bonkaart m 116 voor zeer zwaren arbeid, elk aangewezen voor het koopen van 5 rant soenen vleesch of vleeschwaren, de bonnen „reserve m-31 en m-32" van de bonkaart m 216 voor zwaren arbeid elk voor 3 rantsoenen. Bon „reserve m-33" van de bonkaart m 316 voor Iangdurigen arbeid is geldig verklaard voor 4 rantsoenen. Verduisteren van 21.30 tot 5.45 uur. 15 Mei: zon op 5.46, onder 21.28 uur maan onder 4.20, op 15.57 nur 16 Mei: zon op 5.44, onder 21.29 uur maan onder 4.42, op 17.08 uur Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns; H.lem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. c Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A Overmeer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H.stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. De heer W. Eggink jubileert 25 jaar werkzaam bij de Prov. Griffie. Maandag a.s. hoopt de heer W. Eggink, commies bij de provinciale griffie van Nooi'dholland zijn zilveren ambtsjubileum te vieren. Reeds bijna een halve eeuw is -de jubilaris in het ambtelijk leven werk zaam. Na de lagere school in zijn geboorte plaats Hoofddorp bezocht te hebben', trad hij op veertienjafigen leeftijd in dienst op het kantoor van- den Rijksontvanger. In Maart 1902 volgde zijn overplaatsing naar het kantoor der directe belastingen te Haar lem en in 1911 werd hij benoemd bij de inspectie. 17 Mei 1918, toen de heer Eg gink meer dan vier en twintig jaar bij de belastingen gewerkt had, ging hij over naai de Provinciale Griffie, welke destijds in de Jansstraat gevestigd was. Thans viert hij een zilveren jubileum. De heer Eggink staat bij zijn collega's hoog aangeschreven en ook buiten zijn werkkring heeft hij zich vele vrienden gemaakt. De jubilaris is ver der penningmeester van het college van kerkvoogden, waarvan hij sedert 1930 deel uitmaakt en vervult het secretariaat van het Provinciaal college van Toezicnt op de kerkelijke goederen en fondsen der Ned. Hervormde Kerk. TERAARDEBSTELLING C. VERMAAS In tegenwoordigheid van vele oud-colle ga's van de posterijen is Donderdagmiddag ter ruste gelegd het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. Vermaas, gep commies der PTT, die vroeger beheerder was van bet hulppostkantoor aan het Plein. Nadat een neef van den overledene een af scheidswoord gesproken had, waarin hij zijn oom schetste als een voorbeeldig echtgenoot en vader, dte door een ieder gewaardeerd werd, sprak de heer C. J. Uriot als vriend en collega. Deze kende den overledene der tig jaar en in die jaren was de heer Vermaas een goed kameraad, met een opgewekt hu meur. Steeds stond zijn huis open en allen worden getroffen door de ontvangst. Bij ver hindering van den directeur van het Post kantoor voerde de heer G. H. Klunhaar het woord, om namens de administratie van het bedrijf der PTT dank te zeggen voor den arbeid van den overledene. Deze werd als ambtenaar geschetst als iemand, die met toe wijding en ijver zijn taak vervulde. Tenslotte dankte een zoon voor de blijken van deel neming. i NED. HERV. GEMEENTE. Blijkens een bericht in de Mededeelingen van de Ned. Herv. gemeenten in de classis Haarlem, heeft het provinciaal kerkbestuur de vestiging van de zevende predikantsplaats bij de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem met in gang van 1 Juni a.s. goedgekeurd. OVER FRANS HALS. Gisteravond hield de heer Piet Nieuwdorp voor de kunstgeschiedeniscyclus een lezing: over Frans Hals en zijn school. Wanneer men van Hollandsche kunst spreekt, denkt men aan schilderkunst, aldus spreker. Van Haarlem uit is de beweging ontstaan, die een nationale Hollandsche schilderkunst in het leven riep De eerste vertegenwoordiger van deze na tionale stijl is Frans Hals. Nadat leven en wer ken van onzen grootsten virtuoos op schilder- gebied, met tal van lichtbeelden verduidelijkt besproken was, in het bijzonder werd stil gestaan bij het sublieme regentessestuk uit het Frans Hals Museum, op 84-jarigen leeftijd geschilderd betoogde spr., dat een schilder van het formaat als Hals, vanzelf sprekend een groot aantal leerlingen om zich heen ver zamelde, die, zoodra zij voldoende geleerd hadden en Haarlem verlieten, zijnr kunst en werkwijze over heel Holland verspreidden. Zijn leerlingen hielden zich niet zoozeer aan zijn portretten, als wel aan uitbeeldingen uit het volksleven en zoo ontstond in Haarlem een school van genre ^childers. die niet alleen het volksleven der boeren, doch ook dat der betere standen, en wel in het bijzonder dat der officieren, uitbeeldden. Dirk Hals, Pieter Codde, onze grootste Hol landsche boerenschilder Adriaan van Ostade. zijn begaafde broer en leerling Isack van Ostade, Jan Steen en Gerard TerborcH, van «eiken laatsten schilder de heer Nieuwdorp eenige onbekende juweeien van schilderkunst uit buitenlandsche musea liet zien, besloten de rij Terborch was de laatste grootmeester der Hollandsche schilderkunst Deze vertoonde reeds teekenen van verval toen Terborch in 1681 sti^ff en zijn leerling Kaspar Netscher verviel spoedig in het gemaniereerde van den Franschen barokstijl. Een belangstellend gehoor volgde met aan dacht deze interessante lezing. DE HEER IL NIJGH 70 JAAR. Vandaag viert de heer H. Nijgh, oud-direc teur van de Nieuwe Rotterdamsche Courffnt zijn zeventigsten verjaardag. Op velerlei ge bied heeft de jarige vruchtbaar werk verricht, niet alleen in het dagbladbedrijf in het alge meen, doch ook in Rotterdam; waar hij in ver schillende besturen zitting had. Ook hadden de schilderkunst en het tooneel zijn belangstel ling. J. VINCENT 50 JAAR ORGANIST Zondag a.s. zal de bekende beiaardier J. Vincent, die thans in Bussum woont, zijn gouden jubileum als organist bij de Hersteid Luth. Gemeente te Amsterdam vieren. De gelegenheid om den jubilaris geluk te wen- schen, bestaat van 12-1 uur in het Hersteld Luth. Weeshuis. Burgerlijke Stand. HAARLEM 14 Mei 1943. BEVALLEN: 11 Mei, C. P. Hallie—Ruljgrok, z.; 13 Mei, C. D. de LeeuwBruijn, z.; A„ Quick Pannekoek, z.; W. H. V. AlmaHeeretis, d.; G. Malefijtvan $e Vlag, d.; C. J. van de Ree—de Roode. z.; S. C. C. ZijlstraDix, d.; 14 Mei, P. M. Wittebrood—Oostendorp, zL. de Bruijn van Roode, z.; S. W. de JoodeBakker, z.; H. A. de NooijerChristiansen, z. OVERLEDEN: 13 Mei, W. P. Vis, 61 j., Vijver laan. ONDERTROUWD: 13 Mei, J. de Jong en N. S. Boom; J. W. Groten en A. M. A. Huis in 't Veld. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebescheiden is het morgen de laatste dag. Alsdag heb ben degenen, die tot heden verzuimden de be scheiden af te halen, alsnog daartoe de gele genheid. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De los werkman J. P. en de koopman J. van P. uit Amsterdam waren op 21 Februari van dit jaar naar Zaandam getogen om uit een pakhuis kaas weg te nemen. De officier eischte tegen ieder van hen acht maanden ge vangenisstraf wegens diefstal. Op 30 Januari j.) hadden de Zaandam- sche jongelingen J. var. der S., C. H. en H de R. ingebroken in een woning in Zaandam, waar zij een radiotoestel een regenjas en zil veren voorwerpen wegnamen. De volgende avond was J van der S. met C. H. en J. T. P. naar de woning van een Zaandamschen tandarts gegaan, waar zij ver schillende voorwerpen stalen, o.m. distributie bescheiden en tandaTtsengoud. Wegens diefstal eischte de'officier tegen J van der S. en C. H. twee jaar, tegen H. de R en J. T. P. een jaar en zes maanden en tegen P. P., die voor medeplichtigheid eenige van de gestolen goederen had gekregen, en J. J. A. wegens heling resp drie en acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. GEVONDEN VOORWERPEN. Armbandje, Van Asselt, Lorentzkade 320; autoped, Vliet, Kleverparkweg 238: das, v. d. Werf, Overtonweg 2: geld, Clubhuis, Dam straat 19; horloge, Hartink. Klarenbeekstraat 50rd.; jasje, Loerakker, Vlamingstraat lrd.; muntjes, Preyer, Havikstraat 38; portemon naie met inhoud, De Jong, Thorbeckestr. 55; papiervouwer, Jansen, Kastanjeplein 3; por- temonnaie met inhoud, Roelofs, Kruistocht straat 2; portemonnaie met inhoud, Bur. van politie, Smedestraat 9: rozenkrans, Koopen, Eendrachtstraat 29; sleutel, Bur. van Politie, Smedestraat 9. Bril in étui, Incassodienst, Jacobijnestraat; broche, Haanstra. Jan Haringstraat 7; broche, v. d. Werf, Zaanenlaan 1; boek, Prinsen, Van 't Hoffstraat 77; doosje met inh., Fr. van Dalen, Ged. Raamgracht 6; horloge, v. d. Kroft. van Keulenstraat 4; manteltje, Huysman, 2e Zuid Pol derstraat 12; portemonnaie met inh., Staritsky, Leidschevaart 556; schoentje, Arend, Spoorweg straat 8 zw.; shawl. v. Sitter, Javastraat 18; vul pen, Eenhoorn, Delftlaan 53; vulpen, v Kessel, Oranjekade 5; windjack, Kemps, Dennenstraat 8; zweep, Serné, Mentawistraat 17; zwempak. Bu reau «an Politie, Smedestraat 9; zakmes. V. Dijk Ged. Oude Gracht. TERAARDEBESTELLING Mr. Dr. W. P. VIS De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen mr. dr. W. P. Vis, advo caat en procureur alhier, is bepaald op Maan dag a.s. te Westerveld na aankomst van trein 13.47 uur. OPHEFFING VAN EEN AANTAL GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAUX. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken is het aantal gewestelijke arbeidsbureaux van 37 op 24 verminderd. Opgeheven zijn de geweste lijke arbeidsbureaux te Amersfoort, Bergen op Zoom, Gouda, Heerenveen, Heerlen, Hilver sum, Roermond, Ternetlzen, Tie], Vlaardingen Winschoten, Winterswijk en Zaandam. In fiaarlem en omgeving wordt geen wijzgiing ebracht. GEHEIMZINNIG GEVAL TE LAGE VUURSCHE. De bewoner van een midden in het bosch gelegen zomerhuis „Het Meer" te Lage Vuur- sche, een Amsterdamsche bankier, hoorde, ter wijl hij zich op de bovenverdieping bevond, in de benedenwoning gerucht. Hij ging hierop af en toen hij ook de woonkamer wilde door zoeken en daarvan de deur wilde openen, werd deze aan de binnenzijde tegengehouden. Hier op ging hij naar buiten, waar hij twee dames zich van de woning zag verwijderen. Hij ach terhaalde deze dames en informeerde, waarom zij zijn woning waren binnengedrongen, doch terwijl hij deze'vraag stelde, voegde zich nog een heer bij het tweetal, die beweerde er ook bij te hooren. De eigenaar van het huis nam hierop de twee dames en den heer mee naar binnen en waarschuwde den dichtbij wo nenden boschwachter, die de namen der drié verdachte personen noteerde, waarna deze de politie te Baarn een en ander meldde en ver zocht het drietal te komen halen. Toen de politie zich evenwel na korten tijd aan de woning vervoegde, waren de vogels echter ge vlogen, want inmiddels waren twee mannen met automatische pistolen gewapend de wo ning binnengedrongen, die het papiertje met namen van den boschwachter afpakten en de beide dames en den heer medenamen naar buiten onder bedreiging tot den boschwachter en den bewoner, hen te zullen neerschieten als zij zich verzetten. De drie verdachten met de twee gewapende mannen, dus met hun vijven, verdwenen daarop op drie fietsen in het bosch. Bij hun vlucht hadden zij zich van kleeren van den bewoner voorzien. Des avonds kreeg deze een telefonische mededeeling, dat hij de kleeren op een bepaalde plaats in het bosch terug kon komen halen, waar hij ze inderdaad ook vond. Woensdagavond weid te Baarn een 19-jarig meisje aangehouden, dat zich na 9 uur op straat bevond. Dit meisje, afkomstig uit Baarn bleek een van de verdachte dames te zijn. Haar verhoor leverde tot dusvere nog niets op. AFSCHEID VOORMAN J. SAAL De ->rov. boerenleider van Noord-Holland de heer J. Saai, die zooals gemeld, benoemd is tot Voorman van den Nederlandschen Landstand heeft officieel afscheid genomen van het personeel van het provinciaal kan toor te Alkmaar. Hij herinnerde aan de goede trouw en kameraadschap, welke was ge kweekt en hoopte dat deze ook na zijn ver trek zou blijven bestaan omdat deze beide factoren slechts de ba$is kunnen vormen voor den arbeid in het belang van den Ne derlandschen boer. De oudste medewerker in dienstjaren,, de heer J. A. Dekker over handigde den scheidenden chef met eenige toepasselijke woorden namens het personeel van binnen- en buitendienst een boekwerk. De Radiotoestellen. Voor velen is het ongetwijfeld een hard gelag, dat zij hun radio-ontvangtoestel dezer dagen moeten inleveren. De verstrooiing, die de radio in deze tijden bracht, heeft menig een vele uren van ontspanning bezorgd en het heeft dan ook geen zin. te verbloemen, dat de maatregelen, die getroffen zijn, tal- loozen trouwen luisteraars hard zullen Val len. Zonder in beschouwingen te treden over de oorzaken, die aanleiding hebben kunnen zijn van dit ingrijpend besluit, zij hier in- tusschen met nadruk gewezen op den ernst van de genomen beschikking. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden, of de maat regelen, waarvan de beschikking gewaagt, zullen ten volle ten uitvoer worden gelegd en overtredingen zullen worden gestraft. Men bedenke hierbij, dat deze beschikking is afgekondigd tijdens het Politiestandreoht en dat overtredingen dus gebracht kunnen worden onder de bepalingen van dit Stand recht, zoodat bijvoorbeeld gevallen van sabotage berecht kunnen worden in over eenstemming met de z.g. sabotageparagraaf van de Verordening Openbare Orde d d. 9 Januari 1943 en derhalve met den dood kunnen worden gestraft. Men beseffe daarom den ernst van deze beschikking en hoede zich voor hande lingen, die men zich ongetwijfeld later bitter zou berouwen. HET TOONEEL VAN VROEGER. Het oordeel van Van Effen. Over den staat en de kwaliteit van ons tooneel in de 18e eeuw leert Justus van Effen in zijn Hollandsche Spectator ons en kele bijzonderheden. Men vergete bij het lezen van zijn opmerkingen niet, dat deze knappe proza-schrijver zijn omgeving dikwijls maar al te graag in een lachspiegel bekeek, doch gezien wat zijn voorgangers over den Am- sterdamschen (en eenigen) schouwburg in de gouden eeuw schreven, lijkt het ons niet bovenmate overdreven, als Van Effen ons vertelt, hoe hij eens in 's lands eersten kunst tempel „altemet een hagelbui notendoppen en appelschillen op het hoofd (kreeg); zoodat ik mij verbeeldde op een dorp in een rede rijkerstent te zijn." Onze andere nationale Justus van Mau- rik vertelt hopderd jaar later nog even pikante ervaringen in een hoofdstedelijk theater. Waarom dan Van Effen niet te ge- looven uit een geschrift van 1772? Hij is plastisch genoeg in zijn beschrijving van de vrouwspersonen, die tusschen de bedrijven in alle la wijt overschreeuwden met haar „Motje hier ook bier en „Belieft er ook iemand van boekjes (programma's) gediend te wee-zen Waar de Spectator het over de tooneel- spelers zelf heeft, komt hij ons eer didactisch dan realistisch voor. Men oordeele „Kan 'er wel iets aanstotelyker voor een verstandig toeziener uitkomen, als een held of koning, op het cierlykst uitgedost, die het toneel komt betreden met voor nit stekende kniën, binnenwaards gekeerde voeten, smalle borst en ronde rug; die niet weet hoe luiden van fatzoen een ongedwongen groet maken; die, om den hoed af te nemen, met het hooft zyn hand te gemoet komt; die twyfelt, waar een dame aan te vatten om- haar uit te lei den; die, zyne boersheid bewust, de toezien- deren deel dwingt te nemen in zyne verlegent- heid, en, niet wetendewaar zyne armen te ber gen, dezelve gebruikt tot onophoudelyke, onbesuisde en niets beduidende gebaarden Vry no?; walgelyker is die andere, die, deze dorperheid en de daar uit spruitende ver- legentheid door ongegronde verwaandheid en onbeschaamdheid, willende overwinnen, met een uitgestrekten hals en borst, met inge- bogene lendenen, den arm in de zijde, met opengesparde blikken, trotsch gelaat, valsche en gemaakte swier, voor den dag komt; met zyne gedwonge schreden door het tooneel dreigt heen te trappen; en, in plaats van een verheven man te vertoonen, een -zwetzende en windbrekende quakzalver volmaaktelyk nabootst". Over de wijze waarop de acteurs hun stem gebruiken, is Van Effen al evenmin tevreden: „Men moet zich doen verstaan, dat is waar; maar dat geschied beter met duideiyk te spreken, als met gillen en bulderen; en men tracht luiden van aanzien, die doorgans niet schreeuwen, af te beelden, en geen kruijers en appelwyven". Ook deze schrijver, hoewel geen Europee- sche vermaardheid, was zijn tijd vooruit. Terecht betwijfelt hij, of zijn lezers zullen goedkeuren zijn „gewaagde" passage: „Ik ben van gevoelen dat het volstrekt onmogelijk is een goed acteur te zyn, zonder geest en oor deel te hebben"! En zegt deze enkele verzuchting, geslaakt onder de rook van 's lands eerste tooneel- gezelschap, niet meer dan menig lang relaas? K.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2