Nieuwe textielkaart wordt uitgereikt. In verband met de velerlei geruchten, welke den laatsten tijd de ronde doen,over de uitgifte van een nieuwe kleedingkaart, deelt de directeur van het Rijksbureau Distex te 's-Gravenhage rèeds thans het navolgende mede. Eerste punten gaan in per 28 Juni a.s. De nieuwe kleedingkaart zal op de ge bruikelijke wijze in de uitgifteperiode 23 Mei tot 12 Juni a.s. worden uitgegeven, zonder dat hiervoor een inlevering van lompen zal worden verlangd. Ten einde de productie van textielgoederen regelmatig voortgang te doen vinden zal het wel nood zakelijk zijn dat een ieder zooveel mogelijk lompen aan de erkende lompenhandelaren verkoopt. De navolgende kaarten zullen worden uitgegeven voor: 1. Mannen en jongens van 15 jaar en ouder, groot 80 punten, waarvan 20 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zij».. 2. Vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, groot 80 punten, waarvan 20 meb ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn. 3. Jongens van 3-15 jaar, groot 100 pun ten, waarvan 20 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn. 4. Meisjes van 3-15 jaar, groot 100 pun ten, waarvan 20 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn. 5. Voor jongens en meisjes van 1-3 jaar, groot 100 punten, waarvan 10 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn. 6. Babykaart, groot 100 punten,/ terwijl eerstgeborenen, tweelingen en baby's, ge boren 5 jaar na de laatste bevalling een toeslagkaart van 50 punten ontvangen. Alle punten van de babykaarten zijn direct geldig. 7. Jongens en meisjes van 15 tot 18 jaai een toeslagkaart van 30 punten, waarvan 10 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn. Slechts kleedingstukken op punten verkrijgbaar. De kleedingkaart dient aReen voor de aanschaffing van kleedingstukken, in te genstelling met hetgeen thans het geval is, nu ook huishoudgoederen op de textielkaart verkrijgbaar zijn. Deze laatste moeten vol gens de nieuwe regeling Op speciale pun ten worden gekocht. Aanvragen hiervoor kunnen na 28 Juni a.s. bij de plaatselijke distributiediensten worden ingediend. Ge zien de textielpositie zullen aanvragen tot de meest dringende gevallen beperkt die nen te worden, bijv. bij huwelijk, bij scha de door bombardementen e. d. Punten o.ude textielkaart kunnen worden ingewisseld. De printen van de oude textielkaarten blijven haar geldigheid behouden. Op het oogenblik,' waarop de uitgifte van de levensmiddelenkaarten in Jiet tijdvak van 12 Juni tot 11 Juli plaats vindt, zal gele genheid worden gegeven de eventueel aan thans nog geldige textielkaarten zich be vindende punten in te wisselen tegen nieu we punten. Het is aan het publiek en den handel verboden op de nieuwe textielkaart textiel goederen te koopen, resp. te verkoopen en/of af te leveren vóór 28 Juni a.s. Inventarisatie Zoowel door de industrie als door den handel zal in de periode van 12 Juni tot 28 Juni a.s. geïnventariseerd moeten wor den. In verband hiermede vervalt voor den handel de 12-wekelijksche inventarisatie, welke per 17 Mei a.s. zou dienen plaats te vinden. Gedurende voormelde periode Worden de textielondernemingen (zoowel industrie als handel) voor den verkoop en de aflevering gesloten. Zondag weer spoit Naar wij vaiS den Ned. Voetbalbond ver nemen, zullen Zondag a.s. alle vastgestelde voetbalwedstrijden (het programma van 2 Mei j.l.) doorgaan, met uitzondering van den Kam pioenswedstrijd HeerenveenA.D.O. De Ned. Lawn Tennisbond heeft besloten Zondag a.s. met de tenniscompetitie een begin te maken. Hiervoor geldt het programma, dat oorspronkelijk was vastgesteld op J2 Mei. De courses op Duindigt zullen ooi doorgaan. Het cricketseizoen wordt morgen geopend; vastgesteld zijn voor de eerste klas: H.C.C. 2 H.C.C.; Rood en Wit—Haarlem, A.C.C.—V.R.A. en V.O.C.Hermes. (Het is niet zeker of deze wedstrijden doorgaan). De Néd. Korfbalbond heeft besloten Zondag a.s. geen korfbalwedstrijden te spelen. Het programma, dat oorspronkelijk voos 2 Mei j.l. was vastgesteld, zal thans Zondag 23 Mei worden verwerkt. Zondag a.s. zullen geen athlétiekwedstrijden worden gehouden. De trainingswedstrijden zullen nu Zondag 23 Mei doorgaan. De wedstrijden van den Ned. Hockeybond gaan niet door. Het doel de.r Sovjetverdragen. (Zie ook pag. 1'.) Commentaar. De Deutsche Diplomatische Korrespondenz karakteriseert den inhoud der gevonden docu menten als een uiteenzetting van de grondbe ginselen der buitenlandsche politiek van de Sovjet-Unie. Met een openhartigheid en brutaliteit als tot dusver uit officieele documenten nog niet ge bleken is, worden hier twee beginselen ont wikkeld: 1. het beginsel, dat de Sovjet-Unie met burgerlijke staten elk verdrag kan slui ten, omdat zij besloten is het weer te verbre ker! zoodra zulks voor de SovjéMJnie nuttig en voor de andere verdragsluitende partij schadelijk is. Daarmede is de vraag of de Sovjet-Unie tot het sluiten van een verdrag capabel is en of men in haar handteekening kan vertrouwen, naar de Korrespondenz ver klaart, negatief beantwoord. 2. Het beginsel om zich tot het bereiken van het doel der ver nietiging van staten en volken, teneinde de wereldrevolutie te .-ontketenen, zonder scru pules te mengen in de binnenlandsche toe standen van andere volken en zich daarbij te bedienen van elke groep, die gebruikt kan worden om de revolutioneering te bewerkstel ligen. Het zwaartepunt van de beteekenis der beide documenten ligt echter daar, waar zij in in nerlijken samenhang staan met het Engelsch- Russisch verdrag van bondgenootschap van Mei 1942. In dit verdrag werd n.I. van Europa gevergd, zijn lot gedurende 20 jaren te stellen op het vertrouwen in Stalin, waarbij deze niet zou streven naar territoriale veroveringen en zich niet zou mengen in de binnenlandsche toestanden van andere volken. Door de beide documenten is ook voor degenen, die vertrou wen stelden in de handteekening van Stalin dit verdrag moreel ontwricht. Amerikaansche landing op Attoe. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede: 1600 belangrijke Amerikaansche' eenheden zijn op 12 Mei begonnen zich óp het eiland Attoe, dat deel uitmaakt van de Aleoeten, te ontschepen. Het Japansche garnizoen deed een tegenaanval en voort op het oogenblik een hevigen strijd. Het eiland, dat sedert Woensdag weer een onderdeel van het slagveld in het Verre Oos ten is geworden, werd door de Japanners 7 Juni 1942 bezet. Van dien tijd af is het Japan sche leger bezig geweest van het eiland een steunpunt te maken tegen Amerikaansche luchtaanvallen op Japan De bezettingsstrijdkrachten van het eiland zijn, ondanks hun numerieke inferioriteit ter stond overgegaan tot tegenaanvallen op de landende Amerikanen. Een Duitsche luchtvloot in reserve. ï>i^V.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De militaire woordvoerder van de Wil- helmstrasse heeft verklaard, dat Duitsch- land een groote luchtvloot voor zeer bij- zonderevdoeleinden in reserve houdt. Generaal Messe maarschalk. De commandant van het eerste Italiaan- sche leger, generaal Messe, is Donderdag, op den laatsten dag van den weerstand der As in Afrika, benoemd tot „maarschalk van Italië". De Sowjet Unie en Bulgarije. Het Nbericht dat de Sowjet Unie en Bul garije de diplomatieke betrekkingen zouden hebben verbroken, wordt in de Wilhelm- strasse niet bevestigd. Zet U in tegen het communisme. Wij strijders aan het Oostfront kunnen ons best indenken dat onze brave Nederlanders niet beseffen, welke toestanden in Sovjet- Rusland heerschen. Ons volk is te fatsoenlijk om zich in deze barbaarschheid te kunnen verplaatsen. Onze soldaten zagen de aldaar bestaande armoede, bekrompenheid en zede lijke verwildering ook eerst met verbazing aan. Zij hadden van dat oogenblik af slechts één doel, te strijden en hun leven in te zetten, op dat het dierbare vaderland gespaard moge blijven voor satans uitvinding „het commu nisme". Nederland dankt zijn bestaan nog slechts aan de strijders aan het Oostfront. Bedenkt dat, gij die u zoo gaarne en vol trots Nederlander noemt. Strijdt tegen den vijand der menschheid het communisme en stort op 432100 Verzorgings fonds van het Vrijwillfgers-legioen Nederland. Studie op lateren leeftijd. Door een geheimzinnig licht omstraald staat duizenden een universitaire opleiding als een "droombeeld voor oogen. Een droom beeld Inderdaad. Want ook hier gold tot voor kort het: velen voelen zich geroepen, doch weinigen zijn uitverkoren. De' mogelijkheden om een universitaire studie té kunnen volgen, waren wel zeer klein voor hen, die niet over een vader met een ruim inkomen beschikten. Het beurzensysteem heeft getracht, deze grove onbillijkheid uit den weg te ruimen. In hoofdzaak is het echter bij de goede be doelingen gebleven. Thans biedt het Langemarck-studium aan hen, die meenen, dat zij voor deze studie den noodigen aanleg hebben, de gelegenheid. Het nadeel, dat ontstaat, doordat zij eenige jaren later met hun studie beginnen, wordt grootendeels opgeheven dóór het feit, dat ze door hun grootere geestelijke rijpheid ge makkelijk een tweetal jaren kunnen inhalen en dat ze daarnaast de leerstof gemakkelij ker verwerken en beter tot hun geestelijk eigendom maken. De ervaring leert, dat de Langemarck- studenten zich aan de upjversiteiten ook in wetenschappelijk opzicht" gunstig van de andere studenten onderscheiden door hun grooteren critischen zin en de gedegenheid van hun kennis. Ongehuwde jonge mannen tusschen 16 en 22 jaar, hoogstens tot 24 jaar, die geen eind diploma van een middelbare school bezitten, kunnen zich voor ngdere inlichtingen tot het Langemarck-studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. wenden. DE AANMELDING VOOR DEN ARBEIDS INZET. Betreffende de aanmelding voor den ar beidsinzet wordt van bevoegde zijde de aan dacht er op gevestigd, dat de bedrijfsleiders er de verantwoordelijkheid voor dragen, dat de onder hen geplaatste tot aanmelding ver plichte personen hun aanmeldingsplicht na komen. Vooral moet den in aanmerking komenden leden van het personeel de noodige tijd ge geven worden om zich persoonlijk op het arbeidsbureau aan te melden. Er zal een beschikking worden uitgevaardigd, volgens welke het loon doorbetaald moet worden. Voorts wordt de aandacht er op gevestigd, dat ieder misbruik van de aanmeldings formulieren onder de strafbepalingen valt. DE ZWEMINRICHTINGEN ZIJN OPEN Nu de zweminrichtingen hier ter stede ge opend zijn, blijkt weer opnieuw dat onze stad vele zwemlustigen telt, want reeds den eer sten dag werd gebruik gemaakt van de gem. zweminrichtingen. Men verwacht na morgen een grooteren toeloop, wanneer ook de oude ren van het frissche water kunnen genieten en zich wijden aan de schoone zwemkunst. OPROEP Op 30 April 1943 omstreeks 19,30 uur is door een man op het voormalige exercitie veld aan den Middenweg in Haarlem-Noord openbare scFTennis der eerbaarheid ge pleeg-d, tegenover een over dat veld loo- pen-fle vrouw, die daarover haar misnoegen te kennen gat aan een man en een vrouw- Bedoelde vrouw wordt verzocht zich be kend te willen maken en zich voor het geven van inliohtingen'j^te willen vervoegen aan het Bureau van Politie, Afd. Recherche, Smedestraat alhier; de dader is bekend. WIE MIST ZIJN FIETS? De Politiepresident te Haarlem verzoekt den-gene, die op 2 Mei 1943 een heerenrij wiel vermiste in de Tempeliersstraat alhier, zich te vervoegen aan zijn bureau Smede straat, afd. Recherche. TRAMDIENSTEN. Met ingang van heden is de normale dienst van de N.Z.H. weer van kracht. De laatste tram van Amsterdam naar Zand- voort vertrekt om 20.35 uur, van Amster dam naar Haarlem orn 21,55 uur, vanj Haar lem naar Zandvoort om 21,14 uur, van Zandvoort naar Amsterdam om 20,45 uur, van Haarlem naar Amsterdam om 21,05 uur en van Zandvoort naar Haarlem om 21,45 uur. De laatste trams van het Soendaplein naar Heemstede vertrekken om 21,28 en 22,13 uur en van Heemstede naar het Soendaplein om 22,05 en 22,50 uur. De laatste tram naar Leiden vertrekt om 20.32 uur van het Soen daplein en van Leiden naar Haarlem om 21,02 uur. DIRECTIE VAN HET CENTRAAL DISTRI BUTIEKANTOOR VAN DEN HAAG NAAR ZWOLLE In aansluiting op het bericht inzake over plaatsing van het Centraal Distributiekantoor naar Zwolle, Zeven Alleetjes, wordt er de aan dacht op gevestigd, dat thans ook de direc teur van dit kantoor op bovengenoemd adres is te bereiken. Het spreekuur van den direc teur is uitsluitend des Vrijdags na tijdige aan vrage en op vertoon van een schriftelijke be vestiging, dat het gevraagde onderhoud kan plaats hebben. Bij hoofdpijn, kies pijn, rheumatische en andere pijnen MET VITAMINE B, ft* rtoouct oh o«o* DISTRIBUTIEBONNEN Artikel BoD Kaart Aardappelen 21A Aard. Aardappelen 21B Aard. Beschuit 21 Beschuit Bloem 569 tm. 572 Algem. Boter 18A Boter Boter 188 Boter Brood 21A Brood Brood 21B Brood Cacao m. suiker 3-27, 4-27 Reserve Chocolade 21 Versnap. Eenh.zeep 556 Algem. Eenh.zeep U Eenh.zeep Gort 564 Algem. Gort 21A, 23A Kind.voeds. Havermout 565 Algem. Jam 563 Algem. Kaas 527 t.m, 529 Algem. Kaas 541 tm. 543 Algem. Karnemelk 3-28 Reserve 24 Taptem. Koffiesurr. 567 Algem. Margarine 18A Boter Margarine 18B Boter Melk 21, 22, 23 Melk 4-28 Reserve Petroleum 07, 08 Petrol. Runcfvet,' vet 18A Boter Rundvet, vet 18B Boter Rijst 21B, 23B Kind.voeds. Scheerzeep S Textiel (m) Servies 2-14, 2-15 Reserve Sigaren 21 Tabak Sigaretten 21 Tabak Sigarillos 21 Tabak Suiker 562 Algem. Suikerwerk 22, 23 Versnap. Tabak 21 Tabak Toiletzeep u Toiletzeep Taptemelk 21. 22, 23 24 Taptemelk Taptemelk 3-28 Reserve Vermicelli enz. 566 Algem. Vleesch 19A Vleesch Vleesch 19B vleesch Vleesch 4-24. M-20 Reserve Vleesch M-22, M-24 Reserve Waschpoeder U Waschp. Waschpoeder 557 Algem. Hoev. t.m- 2 kg. 22 Me 1 1 kg. 22 Mei 70 gr 22 Mei 1 rants. 12 Juni 250 gr 22 Mei 125 gl". 22 Met 400 gr. 22 Mei 100 Si 22 Mei 150 gr. 12 Juni 100 gr. 12 Juni 1 rants. 31 Mei 1 rants. 31 Mel 250 gr. 12 Juni 250 gr 12 Juni 250 gr 12 Juni 500 gr. 12 Juni 100 gr. 12 Juni 100 gr 12 Juni 1lit. 12 Juni 1lit. 12 Juni 250 gr. 12 Juni 250 gr. 22 Mei 125 gr. 22 Mei 1lit. 12 Juni 514 lit 12 Juni 1 lit. 13 Juni 200-gr. 22 Mei 100 gr 22 Mei 250 gr. 12 Juni 45 gr. 31 Aug. 4 pnt 5 stuks 22 Mei 20 stuks 22 Mei 10 stuks 22 Mei 1 kg. 12 Juni 100 gr. 12 Juni 25 gr. 22 Mei 1 rants 31 Mel 1lit. 12 Juni 3Mt lit. 12 Juni 100 gr. 12 Juni 1 rants. 22 Mei 'A rants 29 Mei iVi rants. 29 Mei rants. 29 Mei 250 gr. 31 Mei 250 gr 31 Mei KORT NIEUWS Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, H.lem (afw.). Plaitsvervangend Hoofdredacteur èn Stad: P. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A Overmeer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H.stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. -van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Dr. ECKENER. Uit een foto in de Berliner Illu- strierte Zeitung blijkt dat dr. Ecke- ner, de wereldbe roemde Duitsche Zeppelinbouwer bij de Duitsche bewa peningsindustrie werkzaam is. De foto die het ge- heele titelblad in beslag neemt, toont dr. Eckener "bij den proefrit van een tank. Aan het stuur van de tank zit de Duitsche minister van bewapening en munitie Albert Speer. Ook ziet men nog op de foto den bekenden con structuur van den Dultschen volks wagen dr. Porsche en den rnotoren- bouwer Maybach. Voor het vertrek voor den arbeidsinzet in Duitschland worden de studenten in een kamp samengebracht. Het eten smaakt best. (C.N.F./0 Pax c) Het spoorwegongeluk te Sliedrecht. Tegen een stations-ambtenaar zes maanden geëischt. Vrijdag 27 November van het vorige jaar gebeurde te Sliedrecht een ernstig spoorweg ongeluk. De z.g. werkliedentrein, die uit de richting Giessendam kwam, liep met een snelheid van zestig -kilometer op een stil- staanden personentreirj. Er was een enorme ravage ontstaan. Achttien personen kwamen om het leven, terwijl een groot aantal passa giers gewond werd. Het zou aan de schuld van den stations ambtenaar A. O. te Sliedrecht te wijten zijn geweest, dat het sein voor den werklieden- trein op veilig was gesteld. Bij de behandeling van de schuldvraag doof de arrondissements rechtbank te Dordrecht was de zaak naar de instructie verwezen, omdat .meeningsverschil was- ont staan over een z.g. kruisingsbriefje. Een der getuigen namelijk, de haltechef J. van de K., kwam plotseling met bezwarende verkla ringen voor den machinist. Volgens dezen getuige had de machinist van den werk liedentrein ondanks het veilige sein niet hebben mogen doorrijden, omdat hij van den Sliedrechtschen stationschef een kruisings briefje had moeten vragen. In de voortgezette behandeling achtte het openbaar ministerie A. O. schuldig aan het geen hem ten laste was gelegd en eischte zes maanden hechtenis. Uitspraak over veer tien dagen. DE BIJZONDERE PLICHTEN DER AMBTENAREN Het Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsclie gebied bevat een verorde ning van den Rijkscommissaris over ar- beidsdelicten van ambtenaren en zekere be_ ëedigde personen. Zij bedreigt tegen het staken door ambtenaren en personen, die op grond van een privaatrechtelijk contract werkzaam zijn bij den staat, een provincie, een gemeente of'een ander-publiekrechtelijk lichaam, straffen, die in ernstige gevallen tot tuchthuis of zelfs tot de doodstraf kun nen gaan. Dezelfde straf wordt bedreigd voor het geval, dat deze personen hun arbeidspres tatie verminderen met de bedoeling, de vol brenging van faken der autoriteiten te be moeilijken, te vertragen of onmogelijk te maken, of dat zij deze bedoeling op andere wijze trachten te verwe^nlijken. Deze bepalingen gelden ook voor perso nen, van wie voor het aanvaarden van hun werkzaamheden de aflegging van een eed of een belofte wordt verlangd, daartoe be- hooren vooral ook dokters, tandartsen, die renartsen, apothekers, apothekers-assisten ten en vroedvrouwen. Burgerlijke Stand. HAARLEM 15 Mei 1943 BEVALLEN: 13 Mei, P. Hilbrink—Prop, z.; J. L. I>ekkersBoeree, z.; 14 Mei, A. L. van Ton gerenSchilstra, d.; W. SchaartKluijt, d.; M. de Winter—van der Zwan, z.; J. M. Veenings— Droog, d.; A. H. M. de BruinSwartjes, z. ONDERTROUWD: 14 A. Kater en E. Leunia.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2