lHa-ha! iSavora! KERTJES NIEMEIJER'S fAV©RA Altijd verpakt Uw RADIO defect? RADIO MOORS N.V. VAN OUDS BEKEND Frick sprak op Moederdag. De Duitsche minister van binnenlandsche raken, dr. Frick, heeft. Zondag op Moederdag een rede gehouden, waarin hij o.a. het vol gende zeide: Juist de Duitsche vrouw beseft wat het bols jewisme voor"het gezin beleekent, waarvan de moeder het middelpunt en de ziel vormt. Het voor de Duitschers hei'ige gezinsleven zou voor altijd weggevaagd worden, zijn 'eden zouden naar alle vier windstreken verspreid worden, tot slavendiensten vernederd, aan honger en ellende prijsgegeven, waarbij ook de kinderen niet worden gespaard, zooals van de Sovjet-Unie bekend is Vervolgens zeide dr. Frick. dat na de oproep van den Führer 'n stroom van vrouwen naar de arbeidsbureaux is gevloeid om de door de uitgebreide mobilisatie ontstane gaten te dich ten en zoo een grootere bewapeningsproductie te waarborgen Door haar houding bij de terreuraanvallen van de vijandelijke 'ucht- macht hebben vrouwen zieli de hoogachting van alle Duitschers verworven In ontelbare gevallen is het aan haar optreden te danken geweest, dat branden gebluscht, kostbaar ma teriaal behouden en menschen gered konden worden. De moorden in Bulgarije. De Bulgaarsche minister van binnenland sche zaken, Gabrofski. heeft in verband met de laatste ontdekkingen van de politie ten aanzien van de in SdTia gepleegde moorden verklaringen afgelegd. Hij zeide o.m.: De vijanden van Bulgarije trachten met alle krachten de orde. veiligheid en rust in het land te verstoren Met dat alles hebben zij echter geen resultaten behaald. In de overtui ging, dat zij niets anders kunnen doen, gaan de vijanden van Bulgarije over van den moord op individueele persoonlijkheden tot de indi- vidueele terreur De laatste zes moorden zijn op één en dezelfde wijze gepleegd en door één en denzelfden aanstichter geleid uit vijf bui- tenlandsche vijandelijke centrales. De politie'heeft groote successen behaald, die echter in het belang van de zaak niet be kend gemaakt zijn. Het aandeel der joden is zeer groot. Melk moet ook des Zondags verwerkt worden. Nu de weersgesteldheid warmere tempera turen gaat brengen, worden verschillende producten aan spoediger bederf onderhevig In bijzondere mate geldt dit voor melk. In vorige zetners konden Aanzienlijke hoeveel heden melk niet gebruikt worden, doordat de melk zoo zuur was, dat ,zij' voor geen ertke! doel meer geschikt bleek en zelfs nipt meer als veevoeder kon worden gebruikt. Speciaal w^s dit het geval met melk, welke bij de leve ranciers van Zaterdags en Zondags tot des Maandags bleef overstaan alvorens ze naar de fabrieken werd gebracht, of wel aange voerd op de fabrieken bleef overstaan alvo rens zij voor consumptie of ter verwerking tot producten „in behandeling" zou worden genomen. In dezen tijd mag in geen geval een liter melk onnoodig bederven. Met het oog op den zomer zijn daarom bijzondere maatregelen getroffen. Het bedrijfsschap voor zuivel heeft aan de producten van zuivel en melkproducten en aan de standaardisatiebedrijven de ver plichting opgelegd tot en met 26 September a s. ook op Zondag melk te ontvangen, te be- of verwerken of af te leveren overeenkomstig de door het bedrijfschap te geven richtlijnen Als gevolg hiervan zijn de melkleveranciers van genoemde bedrijven eveneens verplicht over hetzelfde tijdvak de in hun bedrijven gewonnen melk ook des Zondags aan de fa brieken, resp. het standaardisatiebedrijf. af te leveren. Het belang der voedselvoorziening eischt deze maatregelen. De daartoe noodige Zon- dagsarbeid is derhalve dringend noodzakelijk Zeker zal dit allerwegen worden beseft. AGENDA. Maandag 16 Mei: Palace „De Pelsjagers van het hooge Noorden", 14 jaar. 2, 6 err 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Groot alarm", 18 jaar, 2.30, 6.15. 8.30 uur. Moviac: „De vrouw met de blauwvos", 18 jaar, 2.30, 4.45 én 7.30 uur. Rem brandt: „Nacht der vergelding", 18 jaar. 2.30. 6 en 8.15 uur. Dinsdag 17 Mei: Groote Kerk, orgelconcert 20-21 uur Bioscopen, middag- en avondvoor stellingen. NACHTDIENST APOTHEKEN. Deze week houden de volgende apotheken nachtdienst: C. G. Loomeijer«en Zn.. Bartel- jorisstraat 11, Telef. 10175 Park-apotheek. Kle verparkweg 13, Tel. 11793; Teyler Apotheek, Teylérplein 79, Tel. 17946: Apotheek Schots man, Binnenweg. Tel. 28320. Voor den productieslag 1943 mag geen vierkante meter grofid ongebruikt blijven. In het hartje van Rotterdam worden smalle strooken grond langs de wegen machinaal bepoot met bruine boonen. Een eg dekt daarna het pootgoed netjes met aarde toe. (C.N.F./Hof Pax c) KORT NlSzi-SftS Donderdag avond zijn er in Frankrijk twee aanslagen gepleegd tegen leden van de Fransche volks partij. De eerste aanslag werd op een burgemeester gepleegd, die aan de gevolgen over leed; de tweede gold een journalist die door messte ken doodelijk werd gewond. Op het oogen- blik mogen er geen Turksche kranten in de door de En gelsche militaire autoriteiten gecon troleerde Syrische grensgebieden wor den ingevoerd. De Syrische autoritei ten in deze gebie den hebben op dracht gekregen een en ander nauw keurig na te gaan Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, H.lem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derk9, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagscb Redacteur: B. Kors ten, H.stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. ,J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W vaD Ommen. Heemstede No. 3. T.f.ltj. dok-jol Tofeltje dekje, sprok de snaak, ''k Zal later op jouw gaven klinken, lik kan nu eien naar mijn smaak |En dagelijks SAV0RA drinken! kei surrogaat dat ais thee smaakt. De moord te 's-Gravenhage. Het meisje was clandestien gehuisvest. Met betrekking tot den moord op het 16- jarig meisje B. de V., gepleegd op 21 Maart j.l. te 's-Gravenhage, kan nog het volgende worden gemeld. Bij het onderzoek is geble ken. dat het slachtoffer, een jodin, gedurende eenigen tijd clandestien was gehuisvest bij de ouders van den 22-jarigen jongeman H., die in verband met dezen moord is gearresteerd. Daarna werd het meisje door mejuffrouw N op illegale wijze geholpen. De familie H wilde baar niet «langer in hufs hebben, waarna zij bij een andere kennis onderdak vond. Zij hield het aldaar niet uit en verdween. Na eenige dagen dook zij weer op en ontmoette op straat den 22-jarigen jongeman H.. aan wien zij om geld en distributiebescheiden vroeg. H. vernam in dien tijd van twee ken nissen. waaronder mejuffrouw N., dat het meisje hen had bedreigd hen aan te geven bij de Duitsche politie, omdat zij haar hadden verborgen en op andere wijze behulpzaam waren geweest, indien zij haar geen geld en distributiebescheiden gaven. De betrokkenen hebben geen kans gezien zich van deze ern stige chantage bij voortduring door B. de V. gepleegd te bevrijden. In stede van bij de politie autoriteiten aangifte van deze afdrei ging te doen hetgeen onder alle omstan digheden beter ware geweest hebben zij het plan gevormd hun kwelgeest uit den weg te ruimen. Pianomiddag André Jurres. De pianist André Jurres gaf ditmaal zijn gebruikelijk voorjaars-recital in den Stads schouwburg; hij speelde Liszt en Chopin. Het is opmerkelijk hoe deze begaafde jonge klaviervirtuoos zich met geestdrift, met eer lijken drang en overtuiging uitleeft in» de rhetoriek van Liszt. Er blijft voor een pianist van onzen tijd natuurlijk altijd nog de zeer aantrekkelijke technische kant aan het ge val, die in zekeren zin waard is het holle bravour en een tamelijk verbleekt sentiment op den koop toe te nemen. Maar bij André Jurres krijgt men niet d£i indruk van een dergelijke tweespalt in zijn liefde voor de kunst van Liszt; hij dient ze volkomen, niet alleen om het technisch probleem, doch ook met .zijn hart en zijn gemoed. Dit konden wij ervaren aan zijn gloedvolle, romantisch .be wogen vertolkingen van de Phantasie en Fuga over het thema B.A.C.H. en van „Vallée d'Obermann" uit „Années de pèlerinage": vooral dit laatste stuk, dat, zonder een sterjj meeleven in den geest dezer lyrische confi dentie, allicht zou dreigen te verwateren. Zoo werden deze beide Liszt-prestatie? in iuiste verhoudingen op een vrij hoog plan gebracht. Van Chopin bracht de concertgever de Sonate in bes kl. t„ de Nocturne in Fis gr. t en het le Scherzo (b. kl. t.) We kunnen het in Jurres prijzen, dat hij bij de confrontatie Liszt-Chopin de noodige réserves vis-a-vis in acht neemt. Toch lijkt het mij dat Liszt hem van nature het best licht, al moet gezegd worden dat de Nocturne zeer fijntjes be- heerscht en poëtisch gespeeld werd en dat de Sonate goeddeels een zeer waardige en muzi kaal geladen vertolking kreeg. De eigenaardige finale-soort unisono-taccata kon wellicht iets klaarder gerealiseerd worden. Het Scherzo werd een goed stuk Chopin-muziek. Alles bij elkaar een zeer te waardeeren auditie van een technisch knap toegerust en romantisch warm voelend kunstenaar. JOS. DE KLERK Twee edellieden van Verona. Eerste voorstelling: op 25 Mei. Het Noord Hollandsch Toonéel (intendant Jan C. de Vos) zal Dinsdag 25 Mei om half acht in den Stadsschouwburg, alhier, de eerste voor stelling geven van „Twee edellieden van Ve rona", van William Shakespeare. ERNST VOORHOEVE IN NEDERLAND. Ernst Voorhoeve, de propagandaleider der N. S. B., is na zijn verblijf in een lazaret in ons land aangekomen. Hij brengt zijn zieken verlof bij zijn gezin te Nijmegen door. ORGELCONCERT. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 18 Mei 1343 's avonds van 8—9 uur, door den stadsorganist George Robert. Programma 1. Toccata F gr. t„ J. S. Bach 2. Fuga over B. A. C. H., R. Schumann 3. Introductie en Passacaglia d kl. t„ Max Reger 4a. Herzlich tut mich erfreuen die iiebe Som- merzeit. Joh. Brahms b. O Gott, du frommer Gott, S. Karg-Elert 5. Prélude, Fugue et Variation, C Franek 0. Toccata, H. Andriessen Wielrennen. WEDSTRIJDEN IN HET UTRECHTSCHE STADION. In het Utrechtsehe stadion is een interes sant wielerprograroma afgewerkt. A. van Vliet en G. Schutte waren in hun besten vorm en hebben vele malen het publiek in extase ge bracht. Sprintwedstrijd over twee baanronden had het volgend verloop: le serie: A. van Vliet 13 sec., 2. J. Pronk; 2e serie: 1. J. van de Vijver 13.6 sec., 2. J. de Gans: 3e serie: 1. J. Derksen 13.2 sec.. 2. P. Smits; 4e serie: 1. B. Ramkes 13.4 sec., 2. G. Peters. Tusschenrit sprintwedstrijd: 1. J. Pronk, 2. P. Smits Halve finale: le serie 1. Van Vliet, 14 sec., 2. Remkes. 2e serie: 1. Derksen 13 sec., 2. Van de Vijver. Finale." 1. Van Vliet 12.6 sec., 2. Derksen, 3. Van de Vijver en 4. Remkes Koppelwedstri.id over 70 K M. met 5 klasse menten: 1. Schulte-Boeyen 1 uur 35 min. 59.8 sec.; 2op een ronde: BraspenninxVan Am sterdam 8 pt.; 3 Van Swelm-Verschuren 8 pnt. 4 SteenbakkerFranken 5 pnt.; 5. Remkes Groenewegen 2 pnt. 6 PronkEvers 2 pnt.: 7 PetersVooren 1 pnt. Tennis* DE COMPETITIE INGEZET. Het was voor de tennisclubs niet moeilijk de wedstrijden te laten doorgaan en zoo goed als alle wedstrijden zijn gespeeld. Westrust had echter een vrijen dag in de overgangsklas. doordat de tegenpartij zich terugtrok. In de tweede kla^ begon Groenendaal goed door met niet minder dan 7-1 van H.L.T.C. te winnen. Bij de wedstrijden van de tweede ploegen was H.L.T.C. echter sterker. De uit slagen luiden: Tweede klas: GroenendaalH.L.T.C. 7-1; HeemstedeBeverwijk 3-5; H.L.T.C. IIGroe nendaal II 6-2; De RuïneWimbledon 5-3; Groenendaal IIIJatilo 4-4; Wimbledon II Westrust II 4-4. Derde .klas: DuinlustHeemstede II 7-1; Groenendaal IVDe Ruïne II 0«6 gest.; Jatilo IIGroenendaal V 8-0; Wimbledon IIIDuin- rust II 4-1 gest.:HavenmeeuwenDe Ballen- iagers 1-7: Nike II—Jatilo III 4-4: A.L.T.V.— Nike 0-8; H.L.T.C. III—Heemstede III 5-3; De Ballenjagers II—H.L.T.C. IV 0-8; Nike III Wimbledon IV 7-1; Westrust IIIHavenmeeu wen 7-1. Cricket. ENKELE WEDSTRIJDEN GESPEELD. Tn Amsterdam en Utrecht zijn enkele cricket wedstrijden gespeeld, doch Rood en Wit Haarlem en C.V.H.Rood en Wit 2 gingen niet door. A.C.C. won in Amsterdam met 41 runs op de eerste innings van V.V.V. (V.V.V 55 en A.C.C. 96 runs) en S.C.H.C. won met 24 runst op de eerste innings van Kampong. Op het terrein aan de Spanjaardslaan speelden de leden van Rood en Wit een onderlinge partij. Dammen. OM 'T NEDERLANDSCH KAMPIOENSCHAP De uitslagen van de wedstrijden om het per soonlijk kampioenschap dammen van Neder land, die te Rotterdam zijn gehouden, luider, als volgt: DukelVos 1-1: Van DartelenKei ler 1-1; Van der KraanHam 2-0; P. Roozen- burgAnsens 2-0; W Roozenburg—Kalden 1-1: Keiler—De Graaf 2-0. P. Roozenburg heeft de leiding met 10 pun ten uit 5 partijen, gevolgd door Keiler met 6 punten uit 4 partijen. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN VAN HAARLEM 1943. Zondag j.l. werden bovengenoemde wed strijden voortgezet. Hoofdklasse: Louis Kiseh remise met G. Eising; Aebe de Jong remise met J. W. van Dartelen; J. C. Draijer rémise met P. H. Meure Eerste klasse: Y. Boterbloem remise met P. de Kort; P. Klaasen -wint van C. M. Beck; H. Wals wint van D. Rump D Schrijnemaekers remise met J. Boerkoel; A. J. Verwoerdt re mise met H. A. Hoddenbach; J. de Ree remise met J. Oosterling; G. Bakker remise met J. Holm; Joh. Philippo remise m§t W. de Goede; G. Hekelaar. wint van J. Harwijnen; G. de la Rie remise met H. van Duijn A. Smit wint van I. Risseeuw. HAARLEMSCHE DAMCLUB. De Clubkamfioenschappen 1942-1943 der Haarlemsche Damclub werden Zondag j.l. Voortgezet met de volgende resultaten: Hoofdklasse: Chr. Gerritsen remise met J. G. Kuntze. Zomerwedstrijden: J. H. Meure wint van P. L. Schrijnemaekers. Elk „AKKERT J R'* Is verpakt in eéw cartonnen doosje? zooals hiernaast afgebeeld wordt? Let daar goed op? De Nederlandsche Pijnstiller Voetbal H.B.C. WINT VAN W'.F.C. Het was niet velen bekend, dat de wedstrijd H.B.C.W.F.C. doorging, daarom was het aan-, tal toeschouwers niet groot. Er werd echter af en toe goed voetbal vertoond, dat jammer genoeg niet altijd even prettig aandeed. De thuisclub miste Van der Veldt en Kiok Smit. De laatste is van een ernstige ziekte herstel lende. Met rust had H B.C. reeds een 1-0- voorsprong, welke later verhoogd werd. W.F. C scoorde tegen, miste een strafschop en A. Martin maakte asm alle onzekerheid een ein de door den stand op 3-1 te brengen. In Alkmaar won West-Frisia van Alkmaar- sche Bpys met 7-3 en nu moet het resultaat van West-Frisia—R.C.H afgewacht worden,om te weten, of de Heemstedenaren of de Enk- huizenaren de derde plaats zullen bezetten. H.B.C. heeft na 20 wedstrijden 26 p. en West- Frisia na 19 wedstrijden 25 punten. R.C.H. IN DE VOLGENDE RONDE. In Heemstede kwamen R.C.H. en Hillegers- berg (vierde klasser) tegenover elkaar voor den N.V.B.-beker en het resultaat was, dat de Racing zich na een 3-0 overwinning in de vol gende ronde werkte. De club heeft echter eerst een vrijen Zondag. De wedstrijden Beverwijk- Terrasvogels en ZandvoortmeeujvenA.D.O. (Uitgeest) gingen niet door. De uitslagen van de wedstrijden uit het Wcsiten luiden- Blauw Wit—Zaandijk 2-3; Z F.C.—Z.S.G.O. 2-1: Ajax -DWV 5-0: V.V.A.—Swift 6-0 Jan Hsr.zen- Irwartier—A.S.V.K. 1-7: D.W.S.—S D.W. 6-0; ZeeburgiaVolewijckers 1-4: MeteoorO.V.V. O. 2-2: Gooi—Holland 4-1: H.B.S.—S.V.V. 4-3; n.C H.Hillegersberg 3-0 WILLEM 2 EN FEI.TENOORD DEELEN DE PUNTEN. Voor het kampioenschap van Nederland is in Tilburg de wedstrijd Willem 2Feijenoord gespeeld. Het resultaat was 2-2. waardoor Wil lem 2 voor het kampioenschap uitgeschakeld werd A.D.O. zal met_ dit resultaat het beste tevreden zijn, omdat 'Se kansen voor de Ha genaars er door stegen. De stand luidt: Feyenoord 7 3 3 1 9 86 Enschede 5 2 1 2 5 97 Willem 2 7 2 2 3 6 14—17 A.D.O4 12 14 6—7 Heerenveen 5 2 0 3 4 1313 RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 18 MEI 1943. HILVERSUM I 414.4 M. 6.45 Georg Freundorfer en zijn orkest (gr.). 7.00 BNA Nieuwsberichten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Ochtendstart (gr.). 7.45 Programma-overzicht 8.00 BNO Nieuwsberichten. 8.15 Licht klassiek "och tendconcert en pianosoliste (gr.). 9.00 Licht och tendprogramma (gr). (9.30—9.37 Spiegel van den dag opn.)-10.30 Sopraan met orkest (gr.). 11.00 Pianovoordracht. 11.30 Orgelconcert en de Zin gende Zwerver. 12.00 Almanak. 12.05 Dick Wille- brandts en zijn dansorkest. 12.45 BNO Nieuwsbe richten. 13.00 Neerlands schoone stemmen. 13.20 Het groote Omroeporkest (opn.). 14.00 Momenten die jfe nooit vergeet, cabaret-revue (opn.). 14.45 Harmonika-orkest „Alle Neune" (gr.). 15.00 Zweedsch mannenkoor „De Svenske" (gr.). 15.30 Orkest Willy Kok. 16.00 Zang, fluit en clavecim- bel. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 De Lichte Toets. 18.00 Orkestmuziek (gr.). 18.30 BNO Nieuwsberichten. 18.40 Voor de kleuters. 18.45 Pianovoordraeht (gr.). 19.00 Duitsche Taalcursus. 19.25 Gerard van Krevelen en zijn orkest, Da meskoor „Aethercharme" en de Speellieden. 20.30 Rondom den Meiboom, klankbeeld. 21.10 BNO Nieuwsberichten. 21.15 De Melodisten en gramo- foonmuziek. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken 22.15 Gevarieerd avondpro gramma (gr.). 23.0024.00 Uit film, revue en ope rette (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Politiek week- praatje (opn.). 8.30 Licht ochtendconcert (gr.). (9.15—9.20 Voor de huisvrouw) 9.30 Sonaten voor viool en piano (gr.). 10.00 Godsdienstige uitzen ding. 10.30 Orkest Wim Ripken en gramofoonmu- ziek. 11.25 Der Rosenkavelier, opera (gr.). 12.30 Voorjaar op de Zuid-Hollandsche eilanden. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Otto Hendriks en zijn orkest, soliste en gramofoonmuziek 13.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Kamerorkest van de Nederlandsehe Kameropera. 15.30 Zonnestralen in ziekenzalen. 16.00 Orgelconcert en zang. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Emanuel Ram en zijn orkest en soliste (opn.). 18.00 Spiegel van den dag en BNO Binnenlandsch gesproken verzicht. 18.15 Kleine wenschen van groote menschen. 18.45 N.S.B. antwoordt. 19.00 Het groote Omroeporkest. 19.45, BNO Nieuwsbe richten. 19.55 Nieuws voor boer en tuinder. 20.00 BNO Engelsche uitzending: „Holland and the economie reorganisation. (Voor de Radio-Centra les: Marschen gr.). 20.15 Scandinavisch pro gramma. 21.15 Omroep Symphonie orkest van Brussel (gr.). 21.45 BNO Nieuwsberichten en ac- tueele beschouwing. 22.05 Avondwijding. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.15— 24.00 Zie Hilversum I. Verduisteren van 21.45 tot 5.50 uur. 18 Mei: zon op 5.41, onder 21.32 uur maan onder 5.29, op 19.38 nur 19 Mei: zon op 5.40, onder 21.34 uur maan onder 5.57, op 20.57 uur (V. M.) Bel op 14609 KRUISSTRAAT 38

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2