LANDDIENST GERMAANSCHE KAPITEIN SCHERPDEGEN OOSTLAND Zóó zeker? »DE CENTRALE 'Mhrzjeke/dt ~we/ikj&nd Nede/iUwd FEUILLETON KORT NIEUWS floor H. GERMAIN 85) „Maar ik ken bovendien een onfeilbaar middel om het meisje in kwestie ertoe te brengen, aardig tegen den koning te zijn," ver volgde de politieman. „Ën wat is dat middel dan?" informeerde de kamerdienaar onmiddellijk op begeerigen toon. „Dat is een nieuwe wetenschap: de magne tische suggestie. Zet mij achter de deur, waar het meisje in kwestie wordt vastgehouden, en ik zal haar zelfs op een afstand mijn wil opleggen „Ongelooflijk! Verbazend!" liet Lebel zich ontvallen. Hij was volkomen overbluft. „De koning kan het experiment zelfs bij wonen. als hij dat wil." voegde Finot eraan toe, terwijl hij den ander scherp en doordring- gend aankeek. „Helaas!" zuchtte Lebel. „Waarom heb ik M niet eerder gezien..?" „O. gisteren of vandaag; het kan altijd." „Welnee, welnee, het is te laatte laat." „En waarom?" Lebel scheen te aarzelen om nog meer te vertellen „Nu. wat?" hield Finot aan. „Nu ja, het is te laat!" herhaalde Lebel. „De koning is plotseling van gedachte veran derd en is het meisje zelf gaan opzoeken om haar de vrijheid te geven." „En wat is er dan van haar geworden? vroeg'de politiebeambte wiens verwondering Sn verbazing overging. „Zij ic in een karos naar Parijs terugge bracht." „Wie heeft dat gedaan?" „Ja dat is juist het geheimzinnige. De ko ïiing heeft er zorg voor gedragen, zelf de reis gezel voor het kleintje te kiezen Ik heb alle reden om te gelooven, dat het een musketier Is; maar ik kan er niets met zekerheid van «eggen Ach, Finot, Zijne Majesteit wordt erg oud. De koning is al vijftig jaar....!" De politiebeambte deed alle moeite om zijn gelaat, waarop even een trek van spot te zien was. weer de gewone uitdrukking van kalme rust te her-geven. „Wat jammer." zei hij op spijtigen toon, 'dat ik nu niin kleine talenten niet kan laten zien. Dat - zal dan een anderen keer moeten gebeuren. Er zullen zich nog wel genoeg ge legenheden voordoen.... Tot ziens!" Mijnheer Finot draaide zich op zijn hielen Toen hii buiten het gezicht was van den slim- men vos, haastte hij zich naar het apparte ment van den graaf de Fiers. Daar wachtte hem een teleurstelling Kapitein Scherpdegen was uit'ff'aan en zou niet voor den avond te- rugkeeren. Daarop begaf Finot zich naar het logies van den baron de Grandmaison. Tus- schen de beide mannen had een lang en ge heimzinnig onderhoud plaats. Na afloop daar van ging Finot peinzend heen en vatte den bewakingsdienst bij den markies de Saint- Clém°--' weer op Om tien uur 's avonds ver scheep hii volgens de door hemzelf gemaakte afspra-'- op het terras achter het paleis. In zachten schijn van een herfstigen hemel, waarin tal van sterren schitterden, herkende hij van. verre de omtrekken van ka pitein Scherpdegen. De officier der muske tiers leunde in zijn mante! gehuld over de steen'n borstwering. Zijn blikken dwaalden over dc prachtige tuinen die tegen den ach tergrond begrensd werden door d.e blauwe lijn van den grooten vijver. Finot liep niet dadelijk op hem toe. Integendeel, hij trok zich terug in de scha duw van een der vleugels van het prachtige paleiv Opmerkzaam onderzocht hij het uit gestrekte terras in het halfduister en wachtte. Weldra verscheen een silhouet niet militaire houding aan het andere einde van het groote piein Mijnbeer Finot maakte zich uit de schaduw los, liep recht op deze figuur toe en sprak hem aan. „Nu mijnheer de baron, hebt ge uw onder zoek ingesteld?" vroeg Finot. „Ja", antwoordde de Grandmaison. „Mijn heer de Girac heeft de geheime opdracht van den koning vervuld." „Het meisje werd op haar eigen verlangen en zonder nadere aanduiding afgezet aan het begin van de Rue Saint-Antoine, in Parijs." „Is dat alles?" „Absoluut „Dat is jammer! Daten we er dan nu mijnheer de Fiers van op de hoogte stellen; hij zal wel zien, wat ons nu te'dóen staat." De twee mannen begaven zich gezamenlijk naar kapitein Scherpdegen. Deze kon zijn le vendige verrassing niet verbfergen bij het zien van baron de Grandmaison. „Wat nu. mijn vriend, gij hier, op dit uur?" „Verwonder u niet. heer kapitein," zei Finot dadelijk. „De aanwezigheid van mijnheer de baron is te wijten aan miin initiatief. Gij zult spoedig weten waarom." De politieman liet zijn stem dalen en bracht verslag uit van zijn gesprek met Rebel en ver volgens van zijn onderhoud met den baron. „Dus", zuchtte de Fiers, die smartelijk ver rast was, „dus men weet niet, waar zij op het oogenblik is? Wat zal er van haar worden, zoo alleen in het groote Parijs. Zij weet niet, waar ik tegenwoordig mijn logies heb." „Wees niet ai te veel bedroefd over dit avon tuur mijn vriend", antwoordde de baron. Is uw lieve Jeanne hierdoor niet gered van de galanterieën van den koning". „Zeker", vulde Finot aan „Dat is een resul taat van werkelijk belang. Nu moeten we haar zien terug te vinden, maar dat moet mogelijk zijn, wanneer we de Rue d'Anjou in het oog houden, ze zal in de buurt uw spoor zoeken." - „Goed dan", zuchtte de Fiers. „Ik heb dus hiets anders te doen dan naar Parijs terug te keeren. Ik zal het lieve en ongelukkige kind, waarvan het noodlot me steeds weer schijnt te willen scheiden, probeeren terug te vinden. Dank u wel," de Grandmaison, voor al uw toe wijding. Dank u, mijnheer Finot, voor uw kos telijke diensten. De graaf de Fiers schudde de hand van den politiebeambte en liet daar stilletjes een beurs, gevuld met goudstukken, in achter. (Wordt vervolgd.) i Alle auto's, die in Duits-chland tijdens lucht alarm op straat mogen zijn, heb ben een bijzonder kenteeken gekre gen, een mat- blauw schild met de afbeelding van een vliegtuigbom. De Führer heeft de presi dente van de Fin- sche vrouwenor ganisatie „Lotta Svaerd", mevr. Fanni Luukkonen, die op uitnoodi- ging van de Reichsfrauen- führerin, mevr. Scholtz-Klink, in Duitschland ver toeft, ontvangen. Naar aanleiding van dit bezoek overhandigde de Führer mevrouw Luukkonen, uit waardeering voor den voorbeeldi- gen inzet van de Finsche vrouwen organisatie in den gemeenschappe- lijken vrijheids strijd tegen het bolsjewisme, de ster van de Duit- sche Adelaars orde. In don Gormaamchon Landdienjt, waarin vrijwilligers uit Noorwegen, Denemarken, Duitschland, Nederland en Vlaanderen, zich in het Oosten een bestaan verwerven, is plaats voor eiken stoeren Nederiandschen jongen en voor ieder lier Nederlandsch meisje. Reeds staan eenige honderden Nederlandsche jongens en meisjes in Oostland voor hun Vaderland op den bres. Thans kunnen wederom jongens en meisjes met belangstelling en liefde voor het boerenhand werk, zich melden als vrijwilliger voor den Germaanschen Landdienst. Wil je meer weten over het werk van hen, die reeds in Oostland staan, wil je iets lezen over onze voorvaderen, die eeuwen geleden al naar het Oosten zijn getrokken of over de idealen, die de pioniers van toen envan thans gedreven hebben, vraagt dan de gratis brochure „Oostland roept" aan bij het adres a Monseigneur Van de Weteringstraat 118 Utrecht HET TOONEEL VAN VROEGER. Haarlem in den Patriottentijd. Tot in de 19e eeuw bleef de „provincie" vrijwel gespeend van voorstellingen door be- roepstooneelisten. Naast het gezelschap van den Amsterdamschen schouwburg bestonden er wel groepen reizende comedianten, doch hun artistieke invloed was niet van dien aard, dat zelfs een stad als Haarlem een waar too- neelleven kende althans niet wat we daar thans onder verstaan. Zij moest het hebben van de vereenigingen, die eertijds rederijkers kamers heetten en die tegen het eind van de 18e eeüw den naam van letterkundige genoot schappen kregen. Het loont hellicht de moeite de historie van een dezer na te gaan en in gedachten te vergelijken met die onzer dilet- tantenvereenigingen. Sedert 1777 bestond in onze stad het genoot schap Honos alit Artes (Eer voedt de Kunst), waarvan Adriaan Loosjes Pzn. de stichter en de ziel was. Hoewel het aantal leden aanzien lijk moet zijn geweest vooral na een fusie met het oudere gezelschap „Vlijt, Moeder der Wetenschap", werden de opvoeringen gewoon lijk bij de leden aan huis gegeven. Dat deze ruimten tenslotte geen bevrediging schonken, is begrijpelijk. De bekende dichter Jan van Walré, die zin voor grootscheepsche zakelijk heid paarde aan artistieke durf, wist de leden van het genootschap, waarbij hij zich* weldra aansloot, er toe te bewegen, een kerkgebouw aan het Klein Heiligland, leeg staande na de samensmelting van twee Doopsgezinde ge meenten, te koopen en als schouwburg in te richten. Het genootschap heette, van den dag af waarop het den nieuwen schouwburg ^in ge bruik nam (1 Oct. 1785), „Leerzaam Vermaak". Als alle letterlievende gezelschappen van dien tijd stelde h?t zich ten doel, de zeden te ver beteren, het verstand te verscherpen en den smaak van het publiek te beschaven. Een an der punt uit de statuten verraadt nog onver- bloemder het karakter van den tijd van op stelling, den woeligen „patriottentijd". Er wer den n.l. geen personen als lid toegelaten, die uit hoofde van geboorte of rang privilegiën bezaten, welke zij ten aanzien van de mede leden zouden kunnen doen gelden. Wellicht is dit artikel mede een der oor zaken van den „onwaardigen laster en lage partijzucht", die zich rondom „Leerzaam Ver maak" ontwikkelden en die de stedelijke over heid zelfs deden dreigen, het gezelschap te ontbinden. Gedurende den winter van 1787 hebben de leden, uit angst misschien voor de te nemen maatregelen, niet gespeeld. Van op heffing was echter nog geen sprake. De zeden verbeteren. Hoezeer was het het bestuur ernst daarmee! De acteerende dames Door de vrouwelijke landjeugd wordt mo mentcel veel zorg besteed aan het ver bouwen van tuinbouwgewassen, hetgeen geschiedt onder deskundige voorlichting. In verschillende streken hebben de boe rendochters een stukje grond gekregen, om er verschillende gewassen op te kweeken. Nauwgezet worden de boonen in den grond gedaan: drie in een kuiltje. (CJT.F./Van Buiten Pax c) mochten, om een enkel voorbeeld te noemen, haar verloofde als lid introduceerenmits zij konden aantoonen, werkelijk ernstige trouwplannen met het jongmensch te hebben! Men gaf zes voorstellingen per winter. De stukken van den ongelooflijk vruchtbaren Jan van Walré ondergingen aan het Klein Heilig land hun doop, waarnaast echter de blijspelen van Langendijk en o.a. een treurspel van Loosjes „Menzikof" een warm onthaal vonden. Van Walré was niet alleen de schrijver en regisseur hij moet ook een zeer bekwaam vertolker der hoofdrollen zijn geweest. De taalgeleerde prof. Siegénbeek durfde zelfs van hem getuigen, dat hij „in het treur- en blij spel voor geen onzer vermaarde tooneelspelers behoefde onder te doen, ja zelfs velen wer kelijk overtrof." De Fransche tijd en vooral de'inlijving bij Napoleon's rijk met de daaraan inhaerente taalmoeilijkheden, was voor ettelijke gezel schappen onoverkomelijk. Leerzaam Vermaak was een der weinigen die er „met opgeheven hoofd" uit te voorschijn kwamen. Toch bleek het alras, dat de innerlijke kracht danig ver zwakt was. De meeste leden stelden in de jaren onmiddellijk na 1813, door den literator Bilderdijk met een kernachtig sarcasme ge karakteriseerd, geen belang meer in de fraaie Ietteren en het tooneel. In 1816 moest het be stuur dan ook overgaan tot liquidatie. De coulissen en requisieten van het gebouw gingen over aan den schouwburg op het Plein, die tijdens de Fransche overheersching eigen dom van Van Walré en zijn schoonzoon was geworden en waarin de groote Ward Binglev met zijn Koninklijke Nederduitsche Toonee- listen een tijdperk van hoogen bloei inluidde. K. Dansavond va'n den West-Indiër Assid. De Surinaamsche danser Assid beperkt zich niet tot demonstraties van inheemsche dansen van zijn vaderland, 't is zelfs nog de vraag in hoeverre hij deze aanwendt of zuiver folklo ristisch interpreteert, dat kunnen wij niet be- oordeelen; maar hij gunt zijn belangstelling aan allerlei exotische onderwerpen, die zoo wel het Aziatisch als het Amerikaanseh Indië mitsgaders Japan^en Oost-Afrika betreffen; in 't kort gezegd, zijn kunst wil allerhande stijlen suggereeren, behoudens die van de Wes- tersche beschaving. Zoo demonstreerde hij een interessante zwaarddans uit Tibet (gevecht met een demon), liet ons een Japansche dans zien, die ten slotte meer anecdote dan dans was, verbeeldde met krachtige uitdrukking eenige Ethiopische slaven-episoden, wist te boeien met een Caraibisch-Indiaansch jacht tafereel, enz. Muziek in den geijkten zin zou bij een dergelijk mimeeren kwalijk passen, maar het oerelement van de muziek, het rhyth me van trommen en bekken, is voor deze kunst de eenig juiste motor. Dit primitieve orkest werkte dan ook zeer suggestief. De rhyth- mische verscheidenheid bij „Feestdans ter eere van den Zonne-God" was voor oor en oog dan ook uiterst belangrijk. Het „lm An- fang war der Rhythmus" werd hier opnieuw gestaafd. Een verrassend staaltje van Assid's kunst was het uitbeelden van een reiger, èn om het primitieve van het gegeven, èn om de grap pige synthese, die de danser van het gebaar van den watervogel wist te geven, om nog niet te spreken van de fijne rhythmischc en coloristische effectjes van de trom-begeleiding alsmede van de costumeering van den geim- provlseerden kikkerslikker.. Zoo was er op deze demonstratie belang rijks genoeg om een ruimere belangstellilng waard te zijn. JOS. DE KLERK. Mr. dr. G. Sterringa f Burgemeester van Marken en oud-Haarlemmer. In Utrecht, waar hij eenigen tijd verpleegd werd, is in den ouderdom van 38 jaar over leden onze oud-stadgenoot, mr. dr. G. Ster ringa, burgemeester van Marken. De overledene, die geboren is op 2 Juni 1904 te Sloten (thans gem. Amsterdam), waar zijn vader, dr. Tj. Sterringa, oud-inspecteur bij het lager onderwijs, werkzaam was, genoot zijn opleiding in Doetinchem op het internaat van de christelijke philantropische inrichtin gen. Na zijn eindexamen in 1926, vervolgde hij DISTRIBUTIEBONNEN floev. t.m- 2 kg. 22 Mei 1 kg. 22 Mei 70 gr 22 Mei 1 rants. 12 Juni 250 gr 22 Mei 125 gi. 22 Mei 400 gr. 22 Mei 100 gr. 22 Mei Artikel Bo» Kaart Aardappelen 21A Aard. Aardappelen 21B Aard. Beschuit 21 Beschuit Bloera 669 tm. 572 Algem. Boter 18A Boter Boter 188 Boter Brood 21A Brood Brood 21B Brood arandstoffen 15 t/m 19 BV Brandst. 1 eenh. 31 Dee. 11 KF Brandst. 1 eenh. 30 Apr. '44 Cacao m. suiker 3-27, 4-27 Reserve 150 gr. 12 Juni Chocolade 21 Versnap. 100 gr. 12 Juni Eenh.zeep 558 Algem. 1 rants. 31 Mei Eenh.zeep U Eenh.zeep 1 rants. 31 Mei Gort 564 Algem. 250 gr. 12 Juni Gort 21A, 23A Kind.voeds. 250 gr 12 Juni Havermout 565 Algem. 250 gr 12 Juni Jam 563 Algem. 500 gr. 12 Juni Kaas 527 t.m. 529 Algem. 100 gr. 12 Juni Kaas 541 tm. 543 Algem. 100 gr 12 Juni Karnemelk 3-28 Reserve 194 lit. 12 Juni 24 Taptem. 194 Ut 12 Juni Koffiesurr. 567'Algem. 250 gr. 12 Juni Margarine 18A Boter 250 gr. 22 Mei Margarine 18B Boter 125 gr. 22 Mei Melk 21, 22, 23 Melk 1% lit. 12 Juni 4-28 Reserve 5)4 Ut 12 Juni Petroleum 07. 08 Petrol. 1 lit. 13 Juni Rundvefc, vet 18A Boter 200 gr. 22 Mei Rundvet, vet 18B Boter 100 gr 22 Mei Rijst 21B, 23B Kind.voeds. 250 gr. 12 Juni Scheerzeep s Textiel (m) 45 gr 31 Aug. Servies 2-14, 2-15 Reserve 4 pnt Sigaren 21 Tabak 5 stuks 22 Mei Sigaretten 21 Tabak 20 stuks 22 Mei Sigaflllos 21 Tabak 10 stuks 22 Mei Suiker 562 Algem. 1 kg. 12 Juni Suikerwerk 22, 23 Versnap. 100 gr. 12 Juni Tabak 21 Tabak 25 gr. 22 Mei Toiletzeep u Toiletzeep 1 rants 31 Mei Taptemelk 21, 22, 23 24 Taptemelk 194 Ut. 12 Juni Taptemelk 3-28 Reserve 3:-j ut. 12 Juni Vermicelli enz. 569 Algem. 100 gr. 12 Juni VIeesch 19A Vleesch 1 rants. 22 Mel Vleesch 19B Vleesch (4 rants 29 Mei Vleesch 4-24. M-20 Reserve 1)4 rants. 29 Mei Vleesch M-22, M-24 Reserve 2)4 rants. 29 Mei Waschpoeder u Waschp. 250 gr. 31 Mei Waschpoeder 557Algem. 250 gr 31 Mei zijn studie in de rechten In 1930 slaagde de heer Sterringa voor zijn doctoraal en in 1934 promoveerde hij op een proefschrift,, getiteld „Leerplicht en Leerplichtswet". In 1930 werd de heer Sterringa repetitor in strafrecht en strafvordering te Leiden en in 1933 ambtenaar bij de gemeente-secretarie van Haarlemmer meer. Met ingang van 1 April 1940 werd de overledene benoemd tot burgemeester van Marken, welke gemeente hij slechts kort be stuurd heeft. Vrijdagmiddag om half twee zal zijn stoffe lijk overschot te Marken worden ter aarde besteld. RADIO.PROGRAMMA VRIJDAG 21 MEI 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Kinderkoor ,,Zanglust" (opn.). 7.00 BNO Nieuwsberichten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 De Vroegte wint (gr.). 7.45 Programma overzicht. 8.00 BNO Nieuwsberichten. 8.15 Morgenwerk, gulden werk (gr.) 9.00 Het Berlijnschu Staats- opera-orkest (gr.). (9.30—9.37 Spiegel van den dag opn.). 10.00 Willy Eberlé en zijn orkest. 10.45 Boekbespreking. 11.00 Will Glahé en zijn orkest (opn.). 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.05 Licht orkestconcert (gr.). 12.45 BNO Nieuwsbe richten. 13.00 Tusschen de bedrijven. 15.00 De houtdief komische opera (opn.). 16.00 Peter Kreuder speelt (gr.). 16.10 Vaudeville orkest en solisten (opn.). 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Dick Willebrand en zijn dansorkest. 17.30 Viool en piano. 18.00 Bandi Balogh en zijn Hongaarsch orkest. 18.30 BNO Nieuwsberichten. 18.40 Voor de "kleuters. 18.45 Walsjes (gr.). 19.00 Duitsche Taal cursus. 19.25 Het wekelijksche sportpraatje. 19.45 Mi Schöni Schwyz, muzikaal programma. (20.00 Een nieuwe partner in den .buitenlandschen han del van Europa", lezing) 20.15 Septet Jonny Om- bach en soliste. 20.45 Luisterbeeld: ,,Wie zee houdt, wint de reis". 21.10 BNO Nieuwsbeiichten. 21.15 Omroeporkest en solisten. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnver binding met de studio beschikken. 2.15 In de roef (gr.). 23.0024.00 Avondmelodieën (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Brandende kwes ties (opn.). 8.30 Voor de binnenschippers. 8.45 Licht morgenconcert (gr.). (9.159.20 Voor de huis- vrouft). 10-00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Kwartetten (gr.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 De Wiener-Sangerknaben (gr.). 11.30 De Melodisten en gramofoonmuziek. 12.30 De tuinderij in Oostland. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Het Sylvestre Trio. 13.35 Symphonie concert (gr.). 14.00 Gods dienstige uitzending. 14.30 Salonorkest en gramo foonmuziek. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Zang en piano. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Composities van Franz von Suppé (gr. en opn.). 18.00 Spiegel van den dag en BNO De Jordaner vertelt over sociale nooden. 18.15 Kamerorkestcomposities (gr.). 18.45 Anneliesjes dag in Zeeland. 19.00 Van Fransche kusten, mu zikaal programma. 19.45 BNO Nieuwsberichten. 10.55 Wenken aan de volkstuinders. 20.00 BNO Engelsche uitzending: Holland's political asp^ts. (Voor de Radio-Centrales: Berliner Mozartchor gr.). 20.15 Pianovoordracht. 20.45 Stedelijk Or kest van Maastricht en solist. 21.45 BNO Nieuws* berichten en actueele beschouwing. 22.05 Avond wijding. 22.1524.00 Zie Hilversum I. Verduisteren van 21.45 tot 5.50 uur. 21 Mei: zon op 5,37, onder 21.37 uur maan onder 7.12, op 23.25 uur 22 Mei: zon op 5.36, onder 21.38 uur maan onder 8.02, op 0.30 uur Inderdood, zóó zeker 1» hel dot leder die een levensverzekering bij ,De Centrole" heeft foopen zich' doarbl) vvkl gevoel! en geen vrees heef! dol vrouw en kinderen onverzorgd ochterblijven oil „er eens tets gebeurt". Rijnstraat 28, Den Haag

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 6