KRUSCHEN HERDENKING. D. Zondag 16 Mei is dit jaar in Fin land gewijd aan de herdenking der dooden, die gesneuveld zijn in de twee oorlogen tegen het bolsjewisme. De Finsche minis ter-president heeft een rede gehouden ter gedachtenis aan de Finsche gesneuvelden en zelde daarbij o.m.: „De oorlog is nog niet ten einde en dit einde is nog niet in zioht, evenmin als men den definitieven prijs voor de vrijheid kan taxeeren. Fin land weet slechts, dat het op den goeden weg is." Aan deze herdenking heeft het Neder- landsche volk geen deel genomen. Ook in dat opzicht is er iets veranderd. Er is een tijd geweest, en die tijd ligt nog maar een jaar of drie achter ons, dat in Nederland diepe bewogenheid heerschte met het lot van het zwakke maar moedige Finland, welks zonen zich tot den prijs van bezit en leven opmaakten tot den strijd tegen het overmachtige Sovjet-Rusland, dat zijn imperialisme wenschte te vestigen tot de Oostzeehavens. Er is menige bijdrage ge leverd ten behoeve van het zwakke Fin land. Er is geofferd in geld en goed. Er zijn ook bijdragen van ideëelen aard ge bracht: woorden van opbeuring en troost, niet het minst: woorden van gebed in de Nederlandsche kerken voor de Finsche overwinning. Drie jaren zijn voorbijgegaan en de dreiging heeft zich uitgestrekt over heel Europa. Het bolsjewisme heeft zijn schuil hoeken verlaten en zijn masker afgewor pen en het gaat niet meer om enkele Oost zeehavens, maar om al wat tot de Wester- sche beschaving behoort tot aan de Noord zee, om al wat materieel én ideëel in den loop der eeuwen werd gewrocht. Brie jaren zijn voldoende geweest, om den waan te voltooien. Van een regime, dat drie jaar geleHen in al zijn afzichte lijkheid werd afgeschilderd, verwacht men thans de redding, den nieuwen tijd, den opgang. Van een schrikbewind, dat zijn slachtoffers bij duizenden en honderddui- zenden heeft gemaakt, om 't even of het Russische boeren pf Poolsche officieren, Spaansehe geestelijken of Russische kin deren waren, verwacht de waanzin onzer dagen uitkomst. Heeft er dan >och iets ge haperd aan de mooie woorden en sefloone beloften, drie jaren geleden? Aan de ver zekeringen van mede-lijden, aan de ge beden in Nederlandsche kerken en aan alle overige Nederlandsche bijdragen tot den goeden strijd der Finnen? Ieder beantwoorde deze vraag voor zich zelf. Maar nu wil het wel gebeuren, dat er in onzen tijd jonge mannen zich aan melden, die begrijpen wat het zeggen wil, godsdienst en cultuur te beschermen tegen de dreiging der steppe. Jonge mannen, die er nog precies zoo over denken als ons geheele volk voor drie jaar en die daarom bloed eri leven wagen ter bevei liging van de Westersche beschaving. Die maar één doel kennen: Hun land èn hun volk, hun huis en haard, gespaard te zien voor alles waarmede het rampzalige Oost- Europa bezocht werd. En de hoon, die den Fin wordt aangedaan, wordt ook den Ne- derlandschen vrijwilliger niet onthouden: Smaad en verdachtmaking zijn zijn deel, vriendschap bewijst niemand hem meer en de kleine bedienaartjes des geloofs sluiten voor hem hun hemelpoortje. En blijkbaar bedenkt niemand dergenen, die Finland hebben vergeten en den Nederlandschen vrijwilliger, die schouder aan schouder met. Finnen en Norea, Vlamingen en Fran- schen strijdt om zijn land te beveiligen, verguizen, er aan, wat er reeds nu van ons land en ons volk zou zijn geworden, wan neer niet aan het Oostfront een strijd op leven en dood in letterlijken zin werd ge streden. Als wij ons onze bewondering van ruim drie jaar geleden nog eens te binnen rie pen? Al*-wij eens zagen naar het heldhaf tige, kleine Finland, dat rustig en onver vaard zijn weg gaat, hoe dicht het ook bij den haard van den brand ligt, als wij ons eens spiegelden aan zijn offervaardigheid, zou ons oordeel en dat van den pastoor en dat van den dominee niet wat milder wor den? Als wij ons eens realiseerden, dat het in deze dagen gaat om behoud óf verlies van al de werken der beschaving in ons werelddeel, zouden wij dan niet, als vóór drie jaren, God bidden, dat Finland mocht winnen en dat ons land daartoe het zijne mocht bijdragen? „Finland weet, dat het op den goeden weg is" zeide de Finsche premier. Mocht ons volk dien weg ook vinden! AGENDA. DONDERDAG 20 MEI: Groote Kerk: orgel bespeling 3-4 uur. Stadsschouwburg: „Waar is mijn dochter", 7 uur. Gem. Concertzaal: 5e concert le Beethovencyclus H.O.V., 7.30 uur. Muziekzaal Brinkmann: lezing over Beethoven 7 uur. Palace: „De Pelsjagers van het hooge Noorden" (14 jaar) 2 en 8 uur. Frans Hals: „Groot Alarm" (18 jaar) 2.30, 6.15 en 8.30 uur. Moviac: „De vrouw met de blauwvos" (18 j.) 2.30, 4.45 en 7.30 uur. Rembrandt: „Nacht der vergelding" (18 jaar), 2.30, 6 en 8.15 uur. VRIJDAG 21 MEI: Stadsschouwburg: „De mooiste oogen van de wereld", 7.15 uur. Gem. Concertzaal: 5e concert 2e Beethoven-cyclus H.O.V. 7.30 uur. Bioscopen: Zie Donderdag (Nieuw programma). ia. basf Woeker in Nederland. Zelden heeft de woeker zoo onbeschaamd den kop opgestoken als juist wel in deze be wogen en tragische tijden. Steeds grooter wordt het aantal boeren en kleine midden standers, dat in den dans om het gouden kalf ieder menschelijk gevoel vergeten heeft. Twee weken zit ons volk nu zonder boter, vleesch en kaas, dank zij de „witte joden" van het platteland, ide niet alleen schromelijk hun leveringsplicht verzaakten, maar van de door hen zelf geschapen noodtoestand nog boven dien wisten te profiteeren door de prijzen van de clandestien gekarnde boter met 100 percent te verhoogen. In vele gevallen kan de hongerige stedeling bij deze woekeraars zelfs niet eens meer met geld terecht. Goud wil men op het platteland zien, juweelen of andere waardevolle artikelen Maar in de steden is het niet anders. Hier zijn het venters, winkeliers, schoenmakers en andere kleine middenstanders, die op schaam- telooze wijze profiteeren van den nood van duizenden. Schoenmakers kunnen slechts reparaties ga randeeren, wanneer zij ter „aanmoediging" een paar vleesch- of kaasbonnen krijgen. An deren worden eerst actief wanneer zij een pakje sigaretten of een paar maatjes oude klare ten geschenke hebben gekregen. Dezer dagen zagen wij, hoe een groentenventer, die een paar bakjes aardbeien op zijn wagen had. tegen de meeste klanten beweerde, dat de aardbeien niet van hem, maar van een collega waren, zoodat hij ze niet mocht verkoopen. Even later, weggemoffeld onder wat groenten, verkocht hij ze toch en tegen een prijs, die zeker niet normaal geweest zal zijn. Geheele wijken worden door dergelijke gewetenlooze schurken geterroriseerd en de bewoners ervan staan hier vrijwel mach teloos tegenover, Zeker, zij kunnen aangifte doen, maar de vrees om dan op een „zwarte meesten hiervan. Men is immers op genade lijst" te worden geplaatst weerhoudt de of ongenade overgeleverd aan deze woe keraars, wil men zijn bonnen nog gehono reerd zien. Komt men immers in een vreemde zaak, tien tegen een, dat men dan heelemaal niets krijgt. Men slikt dus alle ergernis weg en vraagt deemoedig, of de winkelier, wan neer hij weer eens kaas aankrijgt, een stukje bewaart vóór de bonnen verloopen zijn. En offert gedwee het pakje sigaretten of koopt noodgedwongen zwarte melk tegen een daal der de liter, omdat boter en kaas alleen voor de „goede klanten" verkrijgbaar wordt ge steld. Aan deze wantoestanden kan alleen 'een einde gemaakt worden, wanneer gena deloos wordt ingegrepen. Zeker, wij mogen de moeilijkheden van de controle niet on derschatten en wij kunnen begrijpen, dat in bepaalde gevallen zonder de hulp van het publiek weinig gedaan kan worden. Doch de omvang, die deze woeker in Ne derland heeft aangenomen is zóó groot ge worden, dat geen middel onbeproefd gela ten kan worden om hieraan voor goed een einde te maken. BOONENTEELT. De Meimaand is de eigenlijke tijd voor boo- nen zaaien. Voor de stokboonen worden eerst de stokken in den grond gezet en daarna de boontjes gelegd. Wij zorgen bij het plaatsen der stokken vooral, dat de planten in den zomer voldoende licht kunnen krijgen, daarom zaaien wij de stokboonen niet alle op één bed bij elkaar, doch leggen zoo hier en daar een bedje aan, waartusschen dan kool of andere groente groeien kan, welke zich met wat min der licht tevreden stelt. Van de snijboonen leggen we 5 en van de princesseboonen 7 of 9 zaden bij eiken stok. Teneinde later bij het plukken Voldoende ruimte in de paden te heb ben, leggen we de boontjes achtei de stokken. Voor snijboonen nemen we bij voorkeur „slag zwaard", welke de fijnste peulen levert, of „Veensche stok" en „Verbeterde Veensche", welke tegen ons ongestadig klimaat het beste bestand zijn. Voor princesseboontjes zijn de enkele zonder draad het meest aan te bevelen voor den particulier, daar deze niet alleen rijk draagt, doch ook lekker van smaak is. Ook de gewone boontjes voor winterprovi sie, bruine, gele, witte of gespikkelde, kunnen thans gelegd worden. We geven ze een behoor lijke ruimte, opdat ze zich vrij kunnen Ontwik kelen, wat voor het goed rijpen in den .herfst van veel belang is. Op afstanden van 40 cM. leggen we telkens drie zaden bijeen. Stam- en stamprincesseboontjes worden op dezelfde wijze gezaaid. Om de tussehengelegen ruimten zoo goed mogelijk te benutten, kan den eersten tijd, als de boontjes nog klein zijn, voor tus- schenteelt kropsla worden uitgeplant. De boonenakkers moeten van te voren goed omgewerkt en bemest zijn. Ook is het van be lang, dat de mest eerst goed verteerd is. Om te kunnen ontkiemen hebben de boonen tame lijk veel warmte (10 gr. Celcius) noodig. Is het weer begin Mei kbud, dan kan men met het uitzaaien gerust tot half Mei wachten. Men zoeke voor de boonenbedden bij voorkeur een warm hoekje, waar de bodem göed los en rul is. Hoewel de grond niet geheel droog mag zijn, toch is een natte bodem veel nadeeliger en ook te koud. Is de moestuin laag gelegen en daardoor nog al vochtig, dan is het beter de boontjes eerst op een droog, warm hoekje dicht bijeen uit te zaaien, waarna de plantjes later op de bedden worden uitgepoot. Zaait men direct ter plaatse, dan moeten de boontjes niet te diep worden gelegd, 3 cM. is in den regel wel voldoende. Op droge gronden kan iets dieper en op natte gronden iets min der diep worden gezaaid. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN.' Armband, Lenselink, Parklaan 76 rd.; broche, Teske, Wllgenstraat 55; beursje, Smink, Dolfijn straat 32; bril, v. Scheppen, Marsstraat 60; duim stok, Bakker-, Amsterdamsehevaart 96; hand schoen, Peterse. Spionkopstraat 44; hondje, Agri- cola, Eschdoornstraat 39; hondenhalsbar.d, Bu reau van Politie, Smedestraat 9; maat, Vermeer, Joh. de Breukstraat 41; portemonnaie met Inh. de Boer, Havikstraat 63; portemonnaie met Inh., Kolijh, Spaarnwouderstraat 112 rd.; portefeuille met Inhoud, Bureau van Politie, Smedestraat 9; rozenkrans, Wijnands, Prof. v. d. Waalsstraat 23; rozenkrans, Heyland, Caninefatenstraat 22; sleu tels, Serné, v. Oosten de Bruinstraat 141, tasch met inhoud, v. d. Vlugt, Roosveldstraat 30; tee- kening, Smit, Zoetestraat 26 rd.; tasch met inh., Smit, Raamvest 37 rd.; vulpen in étui, v. Deven ter, Scl;agchelstraat 22 rd.; verhuisvergunning, Bureau van Politie, Smedestraat 8. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Uitspraken. De officier had veertien dagen geleden een jaar en zes maanden gevangenisstraf ge eischt tegen den betonijzervlechter W. de N uit Haarlem, die zich schuldig had gemaakt aan een serie rijwieldiefstallen. De rechtbank veroordeelde hem toj een jaar en drie maan den met aftrek van den tijd in voorarrest door gebracht. Vier Haarlemsche jongelieden J. T., H. van D., L. T. en Th. P. T. hadden veertien dagen geleden ieder tien maanden tegen zich hooren eischen voor een inbraak in een vleeschwarenfabriek aan de Lange Heeren- vest in Maart van dit jaar. J. T., M. van D. en L. T. werden tot 10 maanden, T. P. T. tot 8 maanden veroordeeld. Achter een woning in Haarlem-Noord had zich op 26 Augustus 1942 een oneenigheid voorgedaan tusschen M. G. en H. J. S., waar bij G. S. bedreigd en geslagen zou hebben. G. moest voor de rechtbank terecht "t.-an wegens bedreiging en mishandeling, doch ontkende het tenlastegelegde. Op grond van de getui genverklaringen oordeelde de officier hem schuldig en vorderde drie maanden gevan genisstraf. De raadsman van G., mr. F. van Blerkom, vroeg vrijspraak omdat hij G.'s schuld niet bewezen achtte. Uitspraak over veertien dagen. CONTROLE OP VOLKORENBROOD Aangezien het veelvuldig voorkomt, dat on der de benaming „volkorenbrood" een pro duct in den handel wordt gebracht, dat noch wat zijn samenstelling, noch wat zijn berei dingswijze betreft, beantwoordt aan de eischen die aan een deugdelijk volkorenbrood moeten worden gesteld, heeft de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken een wijziging in het Broodbesluit doen aanbren gen, waarbij te dezer zake nadere voorschrif ten worden gegeven. Daardoor zullen de keu ringsdiensten voor* waren er voortaan toe zicht op kunnen oefenen, dat in het volkoren brood werkelijk de volledige graankorrel is verwerkt, met uitsluiting van andere zetmeel houdende grondstoffen, terwijl bij de berei ding de volzuurmethode moet zijn gevolgd. Bovendien is voorgeschreven, dat in ieder vol korenbrood een ouwel moet zijn ingebakken, die door de stichting tot instandhouding van een volkorenbrooddienst wordt uitgegeven. Op dezen ouwel staan de woorden „volkorenbrood- volksgezondheid" gedrukt, met als merkteeken drie korenaren. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 2.000: 19375; 1000: 5288; 400: 8816; 100: 3720 8956 10268 10858 16038 16609 De chef der OT, Rijksminister Speer, laat zich door den drager van het Eikenloof, Korvettenkapitan Schütze, inrichtingen der Kriegsmarine aan de kust van den Atiantischen Oceaan verklaren. (OT Kriegsber. Tober Wb/C.N.F. P. c) BEVERWIJK Steeds toenemend schoolverzuim. 448 gevallen behandeld. Verschenen is het verslag over 1942 van de Commissie tot wering van schoolverzuim. In het verslag merkt de commissie op, dat de lichte stijging in het schoolverzuim, welke in de laatste twee jaren was ingetreden, zich in het afgeloopen jaar in versneld tempo heeft voortgezet, zoo zelfs, dat het verzuim veront rustende vormen gaat aannemen. Het aantal gehoorde personen (365). zoowel als het getal behandelde gevallen (448) heb ben een hoogte bereikt als door de statistiek der laatste tien jaren nimmer werd aangege ven. Het meerendeel der gevallen was vorig jaar een gevolg van gebrek aan kleeding en schoeisel, terwijl toen ook het in de rij staan voor winkels als excuus werd aangevoerd. Soms was er geen geld om een en ander te koopen, vaker waren de middelen er wel, doch de goederen niet te krijgen. Vooral het schoei sel-vraagstuk acht de commissie zeer urgent. Een regeling, waardoor het mogelijk kan zijn, dat de schoolkinderen op een eenvoudige ma nier schoenen of klompen konden krijgen, is wel zeer noödig. Over het volstrekt schoolverzuim, waarvoor tien ouders werden opgeroepen, laat de com missie ook al geen optimistsich beeld zien. Het aantal gevallen van absoluut schoolverzuim was in 1942 grooter dan in andere jaren. Bijna steeds betrof het leerlingen, die nog leerplich tig zijnde, overgingen naar het Nijverheids onderwijs, om dan deze school in het geheel niet of slechts zeer korten tijd te bezoeken. De werkkring der commissie strekt zich uit over 12 scholen. SANTPOORT Sluikhandel in tabak. Als verdacht van sluikhandel in tabak en sigaretten heeft de politie een inwoner van Santpoort op het hoofdbureau in bewaring gesteld. Er kon behalve een partij sigaretten en een aantal pakjes shag een hoeveelheid boekjes sigarettenpapier inbeslag worden genomen. Hoogstwaarschijnlijk waren deze artikelen voor den clandestienen verkoop bestemd. S. V. II SPEELT OM TWEE UUR. De korfbalwedstrijd voor de promotie-degrada tie S. V. IIWatervliet I (IJmuiden) zal niet (zooals oorspronkelijk was vastgesteld) v.m. 10.30 uur doch om 2 uur gespeeld worden op het ter rein van Sport Vereent, Duin en Kruidberger* weg te Santpoort Station (nabij Ruïne van Bre- derode). Voetbal Afdeelingscompetities gestopt. Alleen nog beslissingswedstrijden. Het bestuur van de afdeeling Haarlem heeft besloten naar aanleiding van verzoeken, om geen wedstrijden meer vast te stellen, de afdeelings competities geen verderen doorgang te doen vin den. Dit geldt voor de senioren, junioren en adspiranten. De nog te spelen wedstrijden ver vallen dus, tenzij beide partijen op het spelen van een bepaalden wedstrijd prijs stellen. In dat ge val wordt de wedstrijd ingelascht, indien ook de tegenpartij -daarmee instemt. Van bondswege worden nog vastgesteld de finale voor^den Ken- nemerlandbeker cp Zaterdag 22 Mei tusschen WIJ en VEW en de beslissingswedstrijd Droste— Hdarlem 3 a op een nader vast te stellen datum. AFDEELINGSELFTAL TEGEN NOORD-HOLLAND Zooals gemeld is speelt het elftal van de af deeling Haarlem Zondag a.s. te Krommenie te gen het elftal van Noord-Holland voor het Vier- bonderitournooi. Het elftal is als volgt samen gesteld: doel: K. Offenberg (DIO); achter: P< Hoeker (Geel Wit) en J. Roest (DSK); midden: W. van der Moolen (Zandvoortmeeuwen). A. Vink (OIV), A. Prins (Droste); vóór: J. Koelemeijer (RCH), F. Elsinga (SV '34), D. Elsinga (SV »34), J. Bon (EDO) en L. van der Wal (NAS). Reserven zijn: H. v. d. Bos (Terrasvogels), J. Jansen (Al liance), B. Bosse (Geel Wit) en J. W. Groene- veld (EDO). JUBILEUM BIJ DE NEDERLANDS CI^È SPOORWEGEN. Morgen, Vrijdag 21 Mei zal den heer W. J. Wol- terink adj. commies bij den Dienst van het Ver voer den dag herdenken waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam bij de Ned. Spoorwegen Zwemmen KRING HAARLEM GAAT AAN DEN SLAG. Het bestuur van den kring Haarlem van den Ned. Zwem Reddingshond heeft besloten de wa- terpolocompetitie en de zwemcompetitie in de zomermaanden af te werken. Gehoopt wordt, dat vele dames en heeren medewerking zullen verleenen aan een vlot verloop! Tennis. PRÖGRAMMA VOOR ZONDAG. Het programma voor Zondag a.s. bevat de vol gende wedstrijden: Overgangsklas: HilverheideWestrust: DDV 3 —Groen Wit; tweede klas: HLTCRuïne; Wim bledonGroenendaal; Groenendaal 2Heemste de; BeverwijkHLTC 2; JatiloWimbledon 2; Westrust 2Groenendaal 3; derde klas: Ruïne 2 Duinlust; Heemstede 2Groenendaal 4; Duin- ust 2Jatilo 2; Groenendaal 5Wimbledon 3; NikeHavenmeeuwen; BallenjagersALTV; Heemstede 3—Nik e 2; Jatilo 3HLTC 3; Wimble don 4Ballenjagers 2; HLTC 4Nike 3; Haven- meeuwen 2—Jatilo 4. Korfbal. N.K.B.-PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. Kampioènschap van Nederland: Blauw Wit—* D.O.S. Promotie-degradatie eerste/tweede klasse: Sa- mosOosterkwartier; SportiefD.V.D. Promotie-degradatie tweede/derde klasse: Oos-> terkwartier 2Amsterdam Zuid I. Promotie-degradatie derde klasse/afd. Haarlem! Sport Vereent 2Watervliet. PROMOTIEWEDSTRIJD EERSTE KLASSE AFDEELING HAARLEM. Voor a.s. Zondag isc vastgesteld de promotie wedstrijd voor de eerste klasse afdeeling Haarlem van den N. K. B. T.H.B. 2Haarlem 2. Deze vindt plaats van 1012 uur op het terrein van Ooster* kwartier aan de ZomervaaFt. Te Santpoort wordt om 2 uur gespeeld SV 2Watervliet. Honkbal. ZATERDAG BEGINT DE COMPETITIE. Zaterdag zal, na een uitstel van twee weken, de honkbalcompetitie beginnen. Voor de eerste klassetrekt E.D.O. naar Amsterdam, om tegen V.V.G.A. te spelen. De andere, Haarlemsche eerste klassers spelen thuis. Het volledig programma voor de Haarlemsche negentallen is: Zaterdag 1ste klasse: V.V.G.A.E.D.O. 4 uur. Overgangs* klasse: A.F.C.T.Y.B.B. 3.30 uur, BI. Wit. 2—H. H.C. 2 3.30 uur. 2de klasse: CatchersZandvoortmeeuwen. 3de klasse: R.C.H. 2—H.F.C. Haarlem 3, E.D.O. 3- Kennemerland 1, Schoten 3H.H.C. 4, H.H.C. 5 H.C.K. 3, Kennemerland 2—H.F.C. Haarlem 4, T.H.B. 2H.B.C. 2. Zondag: 1ste klasse: SchotenBlauw Wit, 10 uur, H.H.C.—Haarlem, 2.30 uur. Overgangsklasse: Haarlem 2—H.C.K.10 uur, Spartaan—R.C.H., 12 uur. 2de klasse: T.H.B.—Laakkwartier, 10 uur, H.D.M.—H.H.C. 3. 11 uur, H.F.C. Haarlem 1—H. C.K., 22 uur, E.H.S.—Schoten 2, 10 uur, Haven meeuwenHBC, 12 uur. 3de klasse: E.D.O. 4—» Havenmeeuwen 2, H.CJC. 4H.F.C. Haarlem 2, Beverwijk—T.Y.B.B 27^R.C.H. 3—E.D.O. 5, H.S. 2—Schoten 4 Haak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten in Kruschen zui veren Uw bloed en voeren Uw lichaam nieuwe levenskracht toe, waardoor de oor zaak van Uw rheumatische pijn wordt weg genomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheet te verdwijnen. Gezondheid voor een'cent per dag Apoth. en Drog. 0.41,0.76,1.47. N.V. Rowntree

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 7