Duitschland's en Italië's verliezen in Noord-Afrika. DE NIEUWE WEEKBON: 22 8.500.000.000 ADVIEZEN VOEDINGSRAAD Het Duitsche weermachtbericht van heden. Aantal der ingezette troepen verrassend klein. De op de geallieerden buitgemaakte Wapens en munitie vormden aanvankelijk de voornaamste ravitailleering. Het D. N. B. verneemt; Tegenover vijande lijke berichten over het verloop der gevech ten in Afrika staan de volgende feiten: Ondanks geweldige overmacht aan raen- schen en materiaal konden de Britsch- Amerikaansche legers niet verhinderen, dat hun door de weinige Duitsche divisies tijdens den veldtocht in Afrika 120.000 gevangenen, onder wie-18 generaals, wer den ontnomen, terwijl het aantal van hun dooden de 50.000 te boven ging. Onder de dooden bevonden zich zeven generaals. Het aantal hunner gewonden zal om streeks 200.000 bedragen, daar op den Afrikaanschen bodem de uitwerking van splinters groot is. In totaal vielen den Duitschen troepen tijdens den veldtocht in Noord-Afrika 7337 vijandelijke pantserwagens, waarvan 4036 van zeer groote waarde, ten offer. Het spreekt vanzelf, dat omtrent de sterkte der Duitsche strijdkrachten niefs kon wor den gezegd zoolang de veldtocht nog aan den gang was. Thans kan men de geheimzinnig heid zonder gevaar laten varen. Het zal verrassen, dat een half jaar geleden in Tunis 238 Duitsche valschermjagers en in fanteristen landden, die in zeer korten tijd tusschen de Fransche strijdkrachten van zeer weifelende houding en tegenover de aanruk kende Engelscir-Amerikaansche pantscrfor maties een beveiligd bruggehoöfd schiepen voor de komende Duitsche troepen. Het mag niet vergeten worden, da' de mees te ondernemingen slechts mogelijk waren doordat de Duitsche leiding kans zag door verrassende harde slagen groote hoeveelheden vijandelijk oorlogsmateriaal buit te maken en daarmede eigen voorraden aan te vullen. Den eersten keer haalden de Duitsche troepen bij El Méchilli hun geheele moto riseering van den vijand, toen zeven Duit sche pantserwagens, behalve 2000 Engel- schen. die gevangen t werden genomen, 2000 auto's buit maakten. Slechts met be hulp van deze voertuigen en de tegelijker tijd buit gemaakte benzine was de op- marsch tot Solloem mogelijk. Het offensief van generaalveldmaarschalk Rommel in den zomer van 1942 tot El Ala- mein kon slechts daarom met zoo groote veer kracht worden uitgevoerd, omdat de Duitseh- Italiaansche formaties tevoren het 8ste Engel- sehe leger bijna den geheelen vooYraad voer tuigen, aanzienlijke hoeveelheden benzine, ra vitailleering voor drie maanden en belangrijke hoeveelheden geschut en munitie hadden ont nomen en onmiddellijk zelf gebruikt hadden. De Duitsche troepen hebben 80 procent van hun vrachtauto's, 40 procènt van hun wapens en munitie. 50 procent van hun pantserwa gens en 30 procent van de in 2V2 jaar in Afri ka gebruikte benzine uit de voorraden van den vijand aangevuld. Italië's verliezen Officieel zijn te Rome de verliezen bekend gemaakt, die den vijand aan het Noord- Afrikaansche front, in Libye, Egypte- en Tu nesië zijn toegebracht sedert den dag, dat Italië aan den oorlog ging deelnemen (10 Juni 1940-1 Mei 1943): 1) Vijandelijke verliezen aan troepen en ma teriaal: 68904 gevangenen, 5833 pantserwagens en tanks (buitgemaakt of vernietigd), 1524 stukken geschut van verschillende soort (ver nield of buitgemaakt), eenige duizenden vrachtwagens van verschillende soort (ver nield of buitgemaakt), een zeer groot aantal machinegeweren en geweren (vernield of buit gemaakt), 5739 vijandelijke vliegtuigen door de luchtmacht der Spilmogendheden neerge schoten. op den grond vernield, door de lucht doelartillerie vernietigd of door eenheden der vloot vernield. Ongeveer 2.000 waarschijnlijk vernietigde vliegtuigen. 2) Vijandelijke verliezen aan oorlogs- en koopvaardijschepen: 32 kruisers, 3 hulp kruisers, 40 torpedojagers, 88 duikbooten, vier hulpvaartuigen, zeven kleinere vaar tuigen, 178 stoomschepen, van in totaal Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, H.lem (afw.).. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H'stede. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Halfjaarlijksche Schaderegeling! Totaal werd reeds verzekerd voor ruim GULDEN Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt Inlichtingen bij vw Assurantie bezorger I 1.137.500 brt., twee transatlantische stoom schepen van tezamen 40.000 brt., zestien tankschepen van tezamen 150.500 brt., zes tien motorschepen van verschillende soort. Daarbij moeten nog worden gevoegd de vol gende den vijand in Samenwerking met de Duitsche luchtmacht toegebrachte verliezen: 3 torpedojagers, zeven kleinere vaartuigen, tien koopvaardijschepen, een tankschip. Verder werd nog een kruiser door de Ita:- haansche luchtmacht in samenwerking met Ouitsch-Italiaansche lucht- en zeestrijdkrach ten tot zinken gebracht. Uit New York wordt gemeld: naar Associa ted Press meedeelt, heeft Roan Waging, de commandant van het Amerikaansche legioen (verbond der deelnemers aan den eersten wereldoorlog) verklaard, dat generaal Eisen hower slechts een deel der verliezen in Noord-Afrika toegeeft. De Amerikaansche strijdkrachten hebben volgens Waring „ver schrikkelijke verliezen" geleden. Eisenhower, aldus Waring, geeft altijd slechts een deel van de cijfers toe. De verliezen vormen het veel voud van hetgeen Eisenhower heeft medege deeld, en nu gaat het pas goed beginnen. Tu nis is maar geschermutsel vergeleken met hetgeen ons in Eujppa staat te wachten. Generaal Eisenhower is zoojuist uit Noord Afrika teruggekeerd. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend Aan het Oostelijk front werden verscheidene plaatselijk aanvallen der bolsjewisten afge slagen. Eigen operaties van stormtroepen ver liepen succesvol. De luchtmacht bestookte troepen, transporttreinen en ravitailleerings- bedrijven van den vijand. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten boorden voor de kust van den Kaukasus twee ravitail- leeringsvaartuigen der bolsjewisten in den grofld en schoten vier, alsmede boven het Oostelijk deel van de Oostzee zes Sovjet bommenwerpers neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookten in den «naeht van 20 op 21 Mei het havengebied van Djidjelli aan de Algerijnsche kust op nieuw met bommen van zwaar kaliber. In het Middellandsche Zee-gebied schoten Duitsche jagers en de luchtdoelartillerie der luchtmacht acht vijandelijke vliegtuigen neer. Een eigen jachtvliegtuig ging verloren. Enkele lichte Britsche bommenwerpers on dernamen in den afgeloopen nacht storings- aanvallen zonder eenige uitwerking op het Noordelijke Duitsche rijksgebied. Lewis wil terugkeeren. Volgens een bericht van United Press heeft het bestuur van de American Federa tion of Labour medegedeeld, dat John Lewis heeft voorgesteld, dat hij en zijn aanhan gers in deze vakorganisatie worden opgeno men. De voorzitter der organisatie. William Green, heeft verklaard, dat hij nog niet kan overzien, in hoeverre deze ontwikkeling gevolgen zal hebben voor den kritieken toe stand in verband met de dreigende staking der arbeiders in de kolenmijnen'. Hoewel deze dreiging voorloopig is opgeheven, is zij nog lang niet uit den weg geruimd. In een bericht uit New York wordt de terugkeer van Lewis een der sensationeel ste gebeurtenissen genoemd in de geschie denis van de Amerfkaansche arbeidersbe weging. Lewis heeft de mijnwerkers aange spoord, de C.I.O. te verlaten en weer terug te keeren tot de AFL. Er wordt veel over de gevolgen van dezen stap gesproken, vooral omdat de A.F.L. zich verplicht heeft, tijdens den oorlog geen stakingen toe te laten. JUBILEUM W. J. WOLTERINK. Vandaag viert de heer W. J. Wolterink, ad junct-commies bij de Nederlandsche Spoorwe gen zijn zilveren jubileum. Van verschillende zijden ontving hij blijken van belangstelling, o.a. van den Stationschef, die hem in zijn woning aan de Jan Gijzenkade gelukwenschen aanbood. ZONDAG A.S. BLOEMBOLLENMARSCH. De bloembollenmarsch van de W. A„ die 2 Mei uitgesteld moest worden, is nader bepaald op Zondag a.s. De deelnemers vertrekken om halfelf of elf uur van het Concertgebouw. Pucheu voor Geallieerde rechtbank. De voormalige minister van binnenland- sche zaken der regeering-Pétain, Pucheu, die er in geslaagd was, naar Noord-Afrika te vluchten, is na zijn aankomst aldaar op last van Giraud gearresteerd. De Engel- sche bladen melden thans, dat dit besluit van Giraud in Gaullistische kringen wordt toegejuicht. Het lijkt waarschijnlijk, dat Pucheu wegens zijn actieve medewerking aan de regeering te Vichy voor een recht bank zal worden gedaagd. Er is zelfs een actie gaande om hem ter dood te doen ver oor deelen. Radio Algiers heeft omgeroepen dat de Fransche admiraal Deriand, die tijdens de Duitsche bezetting de havenvestingen van Bizerta heeft verdedigd, zich in Geallieer de gevangenschap bevindt en voor een krijgsraad zal worden geleid. Volgens een ReutcAjpericht heeft de kan selier van de Britsche schatkist, Sir Kings- ley Wood, in het Lagerhuis verklaard, dat de strijdkrachten der strijdende Fran- schen" worden gefinancierd met middelen, die door de Engelsche regeering ter be schikking worden gesteld. Hij voegde hier nog aan toe, dat het niet in de bedoeling ligt voor dit doel de Fransche goudreserves aan te spreken. 125 gram boter op bon 21; op 29 Mei nog 125 gram. Voor de volgende week zijn voor het koo- pen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, aardappelen en tabak (naar keuze) aangewezen de bonnen 22. Van 23 Mei tot en met 3 Juni 1943 zijn de bonnen „21A boter" en „21B boter" aan gewezen voor het koopen van 125 gram boter of margarine. Op deze bonnen mag echter reeds van 22 Mei a.s. af worden ge kocht. In tegenstelling met de normale hoeveel heid, waarop de „A-bonnen" recht geven, nl. 250 gram, wordt ditmaal dus de helft, nl. 125 gram, per bon beschikbaar gesteld. Met ingang van 29 Mei a.s. zal echter een tweede boterbon „A" worden aangewezen, eveneens voor 125 gram, geldig tot en met 3 Juni a.s. Op deze wijze ontvangen zij. die over „A"-bonnen beschikken, evenals de houders van „B"-bonnen, hum normale rantsoen per tijdvak van 12 dagen. nl. 125 gram voor kinderen beneden 4 jaar en 250 gram voor personen van 4 jaar en ouder. DE EENHEIDSSIGARET Over twee weken zal de Nederlandsche een heidssigaret aan de markt verschijnen onder den naam Consi. een samentrekking der be ginletters van „Concentratie Nederlandsche Sigarettenindustrie" Slot van den Beethoven-cyclus. Met de ouverture „Leonore II", de aria „Ah! Perfido" en de „Negende" werd Donderdag avond, onder leiding van Marinus Adam, de Beethoven-cyclus (eerste reeks) van dit jaar besloten. Aan 't eind van het seizoen heeft aldus weer de geniale hymne van de Vreugde, de machtige kreet om Broederschap als een apotheose geklonken; en de geestdriftige, overtuigingsvolle uitvoering van solisten, koor en orkest, was zoo aanstekelijk, dat ze een oogenblik kon doen vergeten .hoe oneindig verre wij nog verwijderd zijn van de idealen, die den kunstenaar tot het scheppen van dit meesterwerk brachten,opdat generatie na gene ratie deze boodschap zou doorgeven aan allen die van goeden wil zijn. Maar Beethoven geeft ons met zijn Negende de les mee, hoe de ideale vreugde en de menschenliefde verworven moe ten worden door strijd en leed en inspanning. Wat een kamp met zich zelf, en met de mate rie heeft hij te leveren gehad, eer hij zijn ideaal kon uitjubelen! Doch dat fundament van lijden en worstelen geeft tenslotte de hooge wijding en de kracht aan den bevrij- Jenden juichkreet van een groot menschen hart. Adam heeft ditmaal de grandiose finale tot een culminant van beheerschte geestdrift op gevoerd. Hij beschikte over een uitstekend solisten-kwartet (Ankie van Wickevoort Crom- melin, Roos Boelsma, Louis van Tulder en Laurens Bogtman), maar zijn dapper H.O.V.- Koor stond volkomen op het peil, dat bij deze prominente coryphaeën paste, en het orkest werd mede aangestoken door den gloed van öegeestering. De zeer uitgebreide Tweede Leonore be wees haar belangrijkheid als concert-ouver ture. Jammer, dat de zuiverheid van de hout blazers in dit werk nu en dan te wenschen liet. Ankie van Wickevoort Crommelin maakte een uitstekende beurt met de Ah! Perfido- jria, die zij met veel spanning en in de Adagio gedeelten met expressief geluid vertolkte. Deze proeve van dramatische compositie (Beethoven schreef ze tijdens zijn leerperiode bij Salieri) is beslist een van de gelukkigste vocale composities van den meester. Een volle zaal heeft dit slotconcert van den cyclus blijk baar zeer op prijs gesteld. Na afloop van de Negende nam het applaus den vorm aan van een ovatie aan de uitvoerders en vooral aan den dirigent Marinus Adam. Het was ruim schoots verdiend. a JOS. DE KLERK. DE EERSTE SLACHTOFFERS Nog was het open zwemseizoen niet aan gebroken of de eerste slachtoffers van het water zijn reeds gevallen. De heer M. Cree- mers, zoon van den burgemeester van Stamprooi en ambtenaar ter secretarie te Heythuizen, oud 22 jaar, verdronk bij het baden, tusschen Haelèn en Heythuizen; voorts verdronk de 8-jarige jongen M. C., wonende te Wijk-Maastricht bij het z.g. pootjebaden in de Maas. Laten deze eerste slachtoffers een ern stige waarschuwing zijn voor de velen die in buitenwater willen gaan zwemmen en baden. Daar ontbreekt elk deskundig toe zicht en ook zijn daar geen reddingsmidde len aanwezig. Gaat zwemmen en baden in goede open- of overdekte inrichtingen; daar voldoet het water aan hygiënische voorschriften alle inrichtingen staan thans onder staatstoe zicht daar is geschoold personeel aan wezig en wordt nauwlettend toezicht ge houden op de baders en zwemmers. NACHTWAKER BLEEK EEN DIEF TE ZIJN De politie te Bussum heeft de hand gelegd op een bewaker van een nachtveiiigheidsdienst die zich schuldig maakte aan diefstal. Dezer dagen bemerkte een ingezetene gestommel in zijn tuin en, denkende dat het de nachtwaker was, besteedde hij er aanvankelijk weinig aan dacht aan. De man vertoefde echter geruimen tijd bij de schuur in den tuin en de bewoner vond het daarom gewenscht eens een onder zoek in te stellen. Een fiets bleek verdwenen te zijn. De fiets werd in half gesloopten toe stand bij den nachtwaker thuis aangetroffen. De man beweerde de fiets in dezen toestand gevonden te hebben, doch vergeten bij de po litie aangifte te doen. Toen de gesloopte ban den echter om de fiets van den nachtwaker werden aangetroffen kon ontkennen niet meer baten .Wilt ge morgen eens I iet» fijn» op tale! kreri- j gen?VraagtUwwinke- Iter Jan nog he Jen naar: PUDDING: voedzaam, zuiver err: van sniool JilF'' mr m m VAN DEN BOTERHAMMEN ZONDER BOTER. Boterhammen, die niet met boter besmeerd worden, zijn toch smakelijk, wanneer men ze met één van onderstaande smeerseltjes bedekt. Mosterdsmeersel. 2 theelepels mosterd, 12 fijngehakte uitjes uit het zuur en wat zout door elkaar mengen en in een dun laagje op de boterham smeren. Zachter van smaak is dit smeersel wanneer men er wat fijngewreven gekookte aardappelen door mengt. Smeersel van tomatenslasaus. 3 eetlepels vlugkokende gortmout, of haver mout, 1 dl. water, 4 eetlepels slasaus met tomaat of 1 eetlepel tomatenpurée of als ze weer te krij gen zijn versche tomaten, zout, 2 theelepels pa prikapoeder. De gortnjout of havermout met het water weeken, de slasaus of de tomatenpurée toevoegen en het mengsel onder goed roeren gaarkoken en koud laten worden. Bij gebruik van versche tomaten deze schillen, doorsnijden en met een vork fijnwrijven. Naar smaak zout en paprikapoeder (pl.m. 2 theelepels) tobvoegen. Het mengseltje in een dun laagje op de boter ham smeren. Smeersel voor de boterhammen van de kinderen. 3 lepels vlugkokende gortmout of havermout, 1% dl. water, 3 theelepels kindercacao. De gort mout of havermout in het water weeken, onder goed roeren gaar koken, de cacao er door mengen en de massa koud laten worden. Bevordering en verzorging van den Germaanschen volksaard. In opdracht van den Reichsführer SS zijn door den gouw Zuid-Hannover-Brunswijk aan den gouwleider SS-Gruppenführer Lauter- bacher voor de bevordering en verzorging van den Germaanschen volksaard bijzondere op drachten verleend. Middelpunt van het werk zal het Germaansche Huis in Hannover zijn. Het Germaansche Huis is uitverkoren om voor de oorlogsvrijwilligers der Waffen-SS, de ar beiders en Langemarck-studenten der Ger maansche landen en voor de jongens der Ger maansche Wehrertüchtigungslager en van den Germaanschen Landdienst een cultureel en kameraadschapscentrum te zijn. SS-Gruppenführer en Generalleutnant der Waffen-SS Steiner heeft in opdracht van den Reichsführer-SS het Germaansche Huis in Hannover onder de hoede van de Germanische Leitstelle des SS-Hauptamtes genomen. Korfbal JUBILEUM-WEDSTRIJDEN. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Nederlandschen Korfbal Bond zijn door alle afdeelingen in het geheele land seriewedstrijden georganiseerd op 30 Mei a.s. Korfbal zal dien dag dus van zich doen spreken. Wat de wedstrijden voor de afdeeling Haarlem betreft, zuilen deze gespeeld worden op het terrein van SPORT VEREENT te Santpoort. Om het nut var. propa ganda zoo groot mogelijk te doen zijn, zal noch voor de spelenden, noch voor belangstellenden entree, geheven worden. De volgende afdeelingen zijn geformeerd: A. Oosterkwartier; Sport-Vereent; T.H.B.; Wa tervliet. B. Oosterkwartier 2; Animo Ready 1; Sport-Vereent 2; Aurora. C. Oosterkwartier 3; Nieuw Flora; Oosthoek; T.H.B. 2; Watervliet 2. D. Haarlem 2; Nieuw Flora 2; Watervliet 3; Aurora 2. E. Haarlem 3 Oosthoek 2/3 comb.; War tervliet 4, Animo Rèady 2. F. (adspiranten) Oos terkwartier A; Sport Vereent A; A-Ready A; Oosterkwartier B. G. (adspiranten) Oosterkwar tier C; Animo Ready B; Oosterkwartier D. In deafdeelingen A t/m. F wordt een halve competitie gespeeld, in de afdeeling G een heele competitie. EINDENHOUTTOURNOOI GAAT DOOR. Het is te verwachten, dat het Eindenhouttour- nooi, waaraan een A tournooi verbonden zal worden, dit jaar door zal gaan. De A speelsters en spelers zullen worden uitgenoodigd deel te nemen. Bij 't B tournooi zullen geen enkelspelen worden gehouden, doch een groot aantal dames en heeren kan aan de dubbelspelen deelnemen. Ook het jaarlijksche tournooi van „Groenen- daal" zal worden georganiseerd. WEDSTRIJDPROGRAMMA. Voor Zondag zijn voor de Haarlemsche clubs twee wedstrijden op eigen terrein vastgesteld. Haarlem krijgt bezoek van H.B.S. en Rood en Wit van A.C.C. HAARLEMSCHE COMPETITIE BREIDT ZICH UIT. In de competitie van de afdeeling Haarlem van den Ned. Cricketbond komen dit seizoen acht ploegen uit. De CCW die tot nu toe met succes aan de jongerencompetitie heeft deelgenomen, speelt nu in de hoofdcompetitie. Haarlem 3 en 4 Rood en Wit 3 en 4, CVH 3, CCW, Bloemendaal en RCH hebben ingeschreven voor de Zaterdag middagcompetitie en Rood en Wit en Haarlem met twee elftallen en CCW met één elftal voor de Woensdagcompetitie. Het programma voor Zaterdag luidt: Plaarlem 3—Rood en Wit 3; Rood en Wit 4—Haarlem 4 en CVH 3—CCW. Verduisteren van 21.45 tot 5.30 uur. 22 Mei: zon op 5.36, onder 21.38 uur maan onder 8.02, op 0.30 uur 23 Mei: zon op 5.34, onder 21.39 uur maan op 0.30, onder 9.04 uur

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2