STAD ROTTERDAM A'1720 itmmum Luclitgevaar! niet telefoneeren Aan de Burgerij. 16 April 1943 is een datum, die met zwarte kool in de annalen der geschiedenis van de stad Haarlem zal blijven aangetee- kend. Dien avond werd het stadsgedeelte, gelegen aan den Amsterdamsche straatweg, geteisterd door een bombardement, dat rampspoedige gevolgen gehad heeft voor de in de buurt wonende stadgenooten. Vele tientallen slachtoffers hebben daarbij het leven gelaten, vele tientallen anderen zijn voor hun leven verminkt en vele honder den hebben alles verloren zien gaan wat zij hun eigendom konden noemen en wat zij door jarenlange vlijt en spaarzaamheid hadden saamgegaard. Denkt u eens in de namelooze zee van ellende, die deze arme stadgenooten toen heeft overspoeld. Per soonlijk heb ik dit alles gezien, ik heb dit alles zelf medegemaakt en ik spreek dus uit persoonlijke ervaring. Ik kan hier niet in bijzonderheden treden, het was alles zoo triest en zoo afschuwelijk en het waren mijn en uw stadgenooten, die van deze teistering het slachtoffer werden. In den vroegen morgen van Zaterdag 17 April 'neb ik de stakkers opgezocht, die onderge bracht waren bij de verschillende evacua- tieposten, heb ik een bezoek gebracht aan de ziekenhuizen en. voorzoover dat kon worden toegestaan, de zwaargewonden be zocht. Daarna was ik in de kamer, waar de eerste gesneuvelden waren nedergelegd. toen reeds 45 in aantal, mannen, vrouwen en.kinderen. En een groot brok schoot mij in de keel. En nu weet jk begrijpt mij goed, ik zeg niet „ik geloof", maar „ik weet" dat er hier in Haarlem verdwaasden geweest zijn, die op dien rampzaligen avond op de balkons voor hun woningen uitbundig ston den te juichen en de bombardeerende vliegtuigen welkom hebben geheeten. Ziet, mijne stadgenooten, ik wensch niemand iets kwaads toe en ik meen dit ook bewezen te hebben! Den verdwaasden echter, die zich dien avond zóó misdroegen, zou ik echter toewenschen ,dat zij eens één nacht gebracht werden in de kamer waar deze gesneuvelden mannen, vrouwen en kin deren naast elkaar lagen. Slechts één nacht! Om ze dan weer rustig naar hun eigen vrouw en kinderen terug te laten gaan, na hun de vraag gesteld te hebben: „En lacht ge nu nog?" Dit moest mij van het hart! Het is zoo makkelijk zich op 'deze wijze dapper te toonen, „vaderlandslievend" te zijn, wan neer het eens anders kinderen geldt, wan neer een anders vrouw het slachtoffer wordt, wanneer anderen al hun have en goed onder groote verschrikking verloren zien gaan. Hoe zouden zij zichzelf voelen, wanneer zoo'n ramp hen eens persoonlijk had getroffen/ En gelooft niet, dat ik over drijf, want ieder woord dat ik neerschrijf kan ik waar maken! Het was van een har teloosheid, die alle palen en perken te buiten ging en waarbij het uiterst moeilijk wordt zichzelf in bedwang te houden. Stelt hiertegenover de hulp van allen, die, diep begaan met de door hèt noodlot getroffenen, hun uiterste best deden om, vaak met zeer groot levensgevaar, hulp en steun te bieden daar waar die hulp zoo bitter noodig was. Ik heb dien nacht voor beelden gezien en medegemaakt van alles opofferende bereidheid tot hulp, die de diepste bewondering afdwongen. Ik zag mannen en knapen, die met vollen inzet van hun leven de slachtoffers uit de ineen stortende huizen droegen, die, na zich nat te hebben laten spuiten, met groot levens- gevaar fel brandende gebouwen binnen drongen om vrouwen en kinderen te red den. Ik heb vrouwen en meisjes gezien, die dag en nacht in de weer waren om den nood te helpen lenigen en die onvermoei baar steeds weer opnieuw zich inzetten daar waar hun hulp werd gevraagd. Gij, belden in de allervolste en de schoonste beteekenis van het woord, gij. naamlooze helden, hartelijk dank zij u hier gebracht voor uw ongelooflijk prachtig werk en hulde aan uw kranig en moedig optreden Dit was Nederland, dit was Haarlem, op zijn allerbest! Dank, hartelijk dank, ook aan allen, die in geld en goederen de arme slachtoffers hebben gesteund. Ik heb giften voor hen gekregen, die mij in dankbare verbazing gebracht hebben. En nog steeds komen er gaven binnen, nog steeds geeft onze goede stad blijk, dat geholpen wordt, en goed geholpen wordt, als hulp zoo dringend noodig is. Ik kan niet allen nersoonliik dank zeggen, hoe gaarne ik dit ook zou willen, maar hier bij deze gelegenheid mij door de pers geboden is het mij een dringende behoefte, uit naam van a! die arme slachtoffers, u allen zeer hartelijk en oprecht te bedanken voor uw buitengewoon op prijs gestelde hulp, uw medeleven en voor alles wat gij hebt willen doen. Wij danken u allen zeer. Het ambt van burgemeester is in dezen tijd niet altijd eenvoudig, maar bij alle narigheid en ellende, die w.j in dezen tijd gezamenlijk doormaken, zijn er toch ook oogenblikken, die moed geven voor de toe komst en dit is er zeker één van. God be hoede Haarlem en haar bevolking in de zware tijden, die misschien nog zullen ko men. Laten wij trachten daarbij een koel hoofd te bewaren, maar ook en bovenal een warm hart. Haarlem, 22.5.1.943. ^LEKKER Uitreiking distributiebescheiden. Maandag vangt de periodieke uitreiking van distributiebescheiden weer aan. Uit gereikt worden de bonkaarten voor voe dingsmiddelen voor de 7e periode 1943, groentekaarten en textielkaarten. Maandag is het de beurt aan de letters A en C. PROV. BUREAU N.V.D. EN W.H.N. VERPLAATST. Met ingang van Dinsdag a.s. Is het provin ciaal bureau van den Nederlandschen Volks- dienst en Winterhulp Nederland gevestigd in de perceelen Hazepaterslaan 28— *rief. 10176 In verband met de verhuizing is het provin ciaal bureau Dinsdag en Woensdag a.s. ge sloten. Verduisteren van 21.45 tot 5 50 uur 24 Mei: zon op 5.33, onder 21.41 uur maan op 1.23, onder 10.14 unr 25 Mei: zon op 5.32, onder 21.42 unr maan op 2.04. onder 11.29 uur fOMM ttoc'ononf - ann «m o«« vuiieMM» »v. MAATSCHAPPIJ Een Nederlandsch Bedrijf door de eeatoen heen ERASMUSHUtS COOLSINGEL ROTTERDAM!! DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kaart Hoev. t.m. Aardappelen 22A Aard. Aardappelen 223 Aard. Aardappelen 576 Algem. Beschuit 22 Beschuit Bloem 569 tm. 572 Algem. Boter 21A, 21B Boter -.rood 22A Brood '.rood 22B Brood Brandstoffen 15 tim. 19 BV Brandst. 2 kg. 29 Mei 1 kg. 29 Mei 1 kg. 29 Mei 70 gr. 29 Mei 1 rants. 12 Juni 125 gr 3 Juni 400 gr. 29 Mei 100 gr. 29 Mei 1 eenh. 31 Dec. Cacao 3-27, Chocolade Eenh.zeep Eenh.zeep Gort De Rijkscommissaris tijdens zijn groote rede. (Bildarchiv Arbeïtsbereioh der N.S.D.A.P./Stapf Pax c) SPORTAGENDA VOOR ZONDAG De strijd om het kampioenschap van Neder land voetbal wordt Zondag voortgezet met Hee renveenADO en Willem 2—Enschedé. De Hage naars zullen geen gemakkelijke taak krijgen en raken-zij een puntje kwijt, dat stijgt de span ning. RCH trekt tot besluit van het seizoen in de tweede klas naar Enkhuizen, om West Frïsia te bekampen. Van belang is de strijd om het kam pioenschap reserve tweede klas tusschen RCH 2 en Stormvogels 2 op het terrein van Santpoort. Voor den NVB-beker zijn o.a vastgestel. Bever wijkTerrasvogels en ZandvoortmeeuwenADO 1920 in Uitgeest. - De cricketcompetitie begint in Haarlem met Rood en wit—ACC, HaarlemHBS en CVH— Rood en Wit 2. In den strijd om met kampioenschap van Nederland hockey kan de beslissing in Enschedé vallen. Als Venlo van PW wint, zijn de zuider lingen kampioen. - De tweede Zondag voor de tenniscompetitie brengt een volledig programma, Westrust heeft een uitwedstrijd tegen Hilverheide en voor de tweed eklas zijn vastgesteld: HLTC—Ruïne; Wim bledonGroenendaal; Beverwijk—HLTC 2; Groe- mendaal 2—Heemstede; Jatilo—Wimbledon 2; Westrust 2Groenendaal 3. In de korfbalcompetitie vragen de wedstrij den Blauw WitDOS en PSV—Deetos voor het Nederlandsch kampioenschap de aandacht en Oosterkwartier speelt een promotiewedstrijd te gen SAMOS. Hoofdredacteur: J. v. Baudewyns, H.lem (afw.).. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Slad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land; S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buitenland: J. 'C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H'stede. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving; J. J. E. van' Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. ADSPIRANTENTOURNOOI D. I. O Zondag wordt het adspiranten tournooi van D.I.O. dat eenige vertraging heeft gehad voortgezet. Er komen elftallen in het veld van Terrasvogels, Schoten, VI. Vogels, V.V.H., Spaarndam, D.C.O., T.Y.B.B., O. Ge zellen en van D.I.O. 's Morgens vangen de wedstrijden reeds aan. Des middag? speelt het eerste elftal tegen Blauw Wit II op het terrein aan den Muiderslotweg. Waterpolo. INDEELING COMPETITIE 1943. De waterpolocommissie van den N.Z.R.B heeft voor het komende seizoen de indee ling van de nood-competitie gereed ge maakt. De polo-commissie heeft tal van be zwaren overwonnen door zooveel mogelijk regionale indeelingen te maken. Voor de spelers van 16-19 jaar züllen juniores com petities worden gehouden, waaraan de polo commissie de meeste aandacht zal schenken en voor welke competitie door de P. C. oen speciale prijs is beschikbaar gesteld. De nummers een van deze zes afdeelingen zul len tegen elkaar uitkomen volgens afvalsy- steem. De indeeling vermeldt o.a.: HEEREN: Afd. A.: A. Z„ D.J.K., Meeuwen Nereus, H.P.C. 2, Y 2, Dolfijn, A.P.G.S. Chalve competitie). Afd. K.: D.W.R. H.P.C.V.Z.V., Y. Afd. L.: H.P.C. 3, V.Z.V. 2 H.V.G.B. 2, Haarlem 2. Afd. M.: Haarlem 3 D.W.R. 2, H.V.G.B. 3, Watertrappers 4. Afd. T.: D.A.W., Neptunis (z), Haarlem. H V G B DAMES: Afd. A.: A.D.Z., H.D.Z.. Meeuwen DW.R.. Afd. F.: H„PC. 1 en 2, V.Z.V.. Haar lem. Heeren juniores: Afd. 4: Dolfijn, Y Meeuwen, H.V.G.B. Schaken. ZOMERWEDSTRIJD HAARLEMSCHE SCHAAKCLUB. In het clublokaal der H. S. C., het voor malig Militair Tehuis, zijn j.l. Dinsdagavond de schakers weer begonnen elkaar de zege te betwisten. De gelegenheid tot inschrijving voor de zomerwedstrijden blijft nog openge steld. BIOSCOOPNIEUWS VAN DEZE WEEK. REMBRANDT: „De groote schaduw". Dit is weer eens een geschiedenis uit de tooneelwereld, waarin schijn en werkelijkheid parallel loopen en tot een hevig conflict lei den tasschen een beroemden acteur op jaren en éfti jongen collega, die het met liefdes zaken niet al te nauw neemt. Hij ontfutselt den beroemden man zijn geliefde en bedreigt daarna zijn dochter, die zich uit wanhoop van de rotsen stort. Het toeval wil, dat de beide mannen op het tooneel tegenover elkaar komen te staan en het spel bittere werkelijk heid wordt, hetgeen voor beiden ernstige ge volgen heeft. Eenige jaren later herhaalt zich dezelfde situatie, maar dan behaalt de oude tooneelspeler een groote overwinning op zich zelf en vergeeft den man, die hem zijn ge liefde en zijn dochter ontnam. Men moet deze film vooral gaan zien om de prachtige creatie van Heinrich George, wiens spel vrijwel elke scène beheerscht. Zijn tegenspeelster is Heidemarie Hatheijer, die eveneens zeer boeiend en gevoelig spel te zien geeft. Sj. Kuiper. PALACE „Een stap in het duister". Wie van gezonde sensatie houdt, zal zich met de film „Een stap in het duister" uit-, stekend amuseeren. Deze geschiedenis is rijk aan spanning, griezeligheden, verwikkelingen en spitsvondigheden, zoodat gezegd kan wor den, dat zij aan de voorwaarden voor een echten detectiveroman voldoet. Bovendien is Rolf Wanka een geknipte figuur om in het middelpunt van al die geheimenissen te staan: een waas van mysticiteit hangt om zijn ge- heele wezen. Het slot van de film brengt op min of meer onverwachte wijze de identiteit van den hoofdpersoon aan het licht. Bij alle emtrtie is overigens ook de humor niet ver geten. H. Voskuil. FRANS HALS: „Twee meisjes en één man". Als een meisjes Magdalena heet, een voort varende natuur heeft en op het idee komt, in een dubbele betrekking een dubbel salaris te toucheeren, ligt het middel voor de hand: dan verdeelt ze zich in een „Magda" en een Lena" en al brengt zulk een dubbel leventje zijn problemen mee en al loopt alles uit op een blijspel vol verwarring, het slot is na tuurlijk, dat alles op zijn pootjes terecht komt en het einde een blijspel waardig is, te weten het huwelijk van Magdalena met den zoon van den directeur. Wie Hilda Krahl in haar knap gespeelde doublure wil bewonderen, ga deze uitstekende film deze week in Frans Hals zien. Het journaal geeft van het binnenlandsch nieuws een reportage van de rede die de Rijkscommissaris deze week heeft gehouden en andere actualiteiten. Tot de buitenlandsche afdeeling behoort een kijkje in een Duitsche fabriek, waar locomotieven in serie worden gebouwd en een door Japanners opgenomen film van den ondergang van een Ameri- kaansch vliegkampschip. F. C. Derks. LUXOR THEATER: Manége". Het circus heeft reeds meermalen de kunste naars van het witte doek geïnspireerd en dat verwondert ook niet, want het bonte circus leven is altijd éen dankbaar onderwerp. Carmine Galione is er echter ditmaal wel bijzonder in geslaagd 'n film te maken, die volkomen van de echte eircussfeér doortrok, ken is. Talrijke fraaie en sensationeele circus nummers vormen den achtergrond van het gegeven een conflict tusschen twee broers twee trapeze artisten, dat natuurlijk zooals alle conflicten begint en eindigt om 'n vrouw Attile Hörbiger, even „stoer mannelijk" als altijd en Albert Mattcrstock nog immer jeugdig en knap vervullen de hoofdrollen perfect, daarbij terzijde gestaan door Anne- liese Uhlig en 'n keur vèn oude vertrouwden B. Korsten MOVIAC: Een hopeloos geval Jenny Jugo speelt in deze amusante film de rol van het verwende meisje, dat als het „hopelooze geval" betiteld wordt. Dit ge schiedt bij monde van een professor, die haar na een auto-ongeluk behandelt. Jenny laat dit niet op zich zitten en gaat met on- 11 KF Brandst. 1 eenh. 30 Apr. '44 4-27 Reserve 150 gr. 12 Juni 21 Versnap. 10O gr. 12 Juni 556 Algem. 1 rants. 31 Mel U Eenh.zeep 1 rants. 31 Mel 5S4 Algem. 250 gr. 12 Juni 250 gr. 12 Juni 250 gr. 12 Juni 500 gr. 12 Juni 100 gr. 29 Mei 100 gr. 29 Mei 1% lit 12 Juni 1% lit. 12 Juni 250 gr. 12 Juni 125 gr. 3 Juni 1% Ut. 12 Juni 514 lit. 12 Juni 1 lit. 13 Juni 100 gr. 3 Juni 250 gr. 12 Juni 45 gr. 31 Aug 4 pnt 5 stuks 29 Mei 20 stuks 29 Mei 10 stuks 29 Mei Gort 21A, 23A Kind-voeds. Havermout 565 Algem. Jam 563 Algem. Kaas 527 tm. 529 Algem. Kaas 541 tm. 543 Algem. Karnemelk 3-28 Reserve 24 Taptem. Koffiesurr 567 Algem. Margarine 21A, 21B Boter Melk 21, 22, 23 Melk 4-28 Reserve Petroleum 07, 08 Petrol. Rundvet, vet 21A, B Boter Rijst 21B, 23B Kind.voeds. Scheerzeep S Textiel <m) Servies 2-14, 2-15 Reserve Sigaren 22 Tabak Sigaretten 22 Tabak Sigarillos 22 Tabak Sinaasappelen 3-14, 3-15, 4-19 Reserve Suiker 562 Algem. Suikgrwerk 22, 25 Vershap. Tabak 22 Tabak Toiletzeep U Toiletzeep Taptemelk 21, 22, 23, 24 Taptemelk Taptemelk 3-28 Reserve Vermicelli enz. 566 Algem. Vleesch 19A Vleesch Vleesch 19B Vleesch Vleesch 4-24, M-20 Reserve Vleesch M-22, M-24 Reserve WsRchpoeder U Waschp. Waschpoeder 557 Algem. J rants 12 Juni 1 kg. 12 Juni 100 gr. 12 Juni 25 gr. 29 Mei - 1 rants. 31 Mei 1% Ut. 12 Juni Ut. 12 Juni 100 gr. 12 Juni 1 rants. 29 Mei Vt rants 29 Mei 114 rants. 29 Mei 2:3 rants. 29 Mei 250 gr. 31 Mei 250 gr. 31 Mei Nederlanders bij de Duitsche xeemacht. Voor person'en van 18 tot 35 jaar, die vallen onder den aanmeldingsplicht ten behoeve van den arbeidsinzet, bestaat indien zij dit wen- schen, gelegenheid zich aan te melden voor onderzoek voor den dienst bij de Duitsche zee macht. Zij worden gedurende hun diensttijd bij de Duitsche zeemacht vrijgesteld van den arbeidsinzet. Nadere inlichtingen worden door de Orts- kommandanturen verstrekt. BEGRAFENIS Mr. Dr. G. STERRINGA Marken heeft Vrijdagmiddag zijn burge meester uitgedragen. Mr. dr. G. Sterringa die op 1 April 1940 in die functie geïnstal leerd was en dezer dagen in Utrecht Over leden was, werd op het vredige kerkhof ter aarde besteld. Ook uit Haarlem, waar de overledene gewoond heeft en zijn vrienden had, waren velen naar Marken gegaan, om den beminden doode de laatste eer te be wijzen. Aan de groeve hebben het woord gevoerd ds. G. W. Kwant, predikant der Ned. Her vormde gemeente van Marken, de heer P. Schipper, loco-burgemeester en ds. P. C. Jongbloed, predikant bij de Ger. Kerk, als vriend. De sprekers herdachten in tvaardee- rende woorden hetgeen de overledejie voor velen heeft beteekend. Nadat ds. Kwant het „Onze Vader" had .gebeden, dankte dr. T. Sterringa, vader van den overledene, voor de blijken van deelneming. „FRAUEN HABEN DAS GERN". „Die Spieloperette" geeft hedenavond in den Stadsschouwburg een opvoering van Walter Kollo's operette „Frauen haben das gern". GEEN BLOEMBOLLENMARSCH. Naar wij vernemen is de Bloembollenmarsch die voor Zondag a.s. was uitgeschreven, afge last. Burgerlijke Stand. HAARLEM 22 Mei 1943. BEVALLEN: 20 Mei, N. C. Beilschmidt—de Jong, z.; 21 Mei, P. G. CasseeRozijn, z.: J. M. Kopps—Ebbing. z.; A. M. van der ZaimKap- pelhof, z.; A. BrandsèHogeveen, d.; A. Dreijer dé Braai, d.; M. MoneHoogendijk, 1 z. en 1 d.W. SleemanCival, z.22 Mei A. H. van der PolNeeven. z.; L. van Duijn—-Plasberg, z. OVERLEDEN: 19 Mei, A. Kraaijenoord, 57 }j, Voortingstraat; 20 Mei, A. C. Kroon, 70 j„ Maer- ten van Heemskerkstraat; J. Wories, 65 j„ Kle- verlaan; B. SchaapPaap, 71 j„ Drossestraat; 22 Mel, J. Welboren, 81 j„ Craijenesterlaan. gekenden ijver medicijnen studeeren, waar bij zij velerlei obstakels op haar weg. vindt. Toch blijkt tenslotte dat dit geval niet zoo hopeloos is als menigeen aanvankelijk ver moedde. Jenny Jugo heeft Karl Ludwig Diehl en Hannes Stelzer als partners. XXX het gaat om menschenlevens

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2