HaarJemsche Courant BEKENDMAKING. 55.000 brt. tot zinken gebracht. Nieuwe bestuursraad van N. Holland benoemd Nieuwsblad voor Noord-Holland Zware luchtaanval op Dortmund. Duïtsche aanvallen op Engelsche steden. ERNSTIGE WAARSCHUWING 888e laargang No. 134 Bureaoxj Groot* Houtstraat S3, SCol Advert. 10724, Redacts* mot Bojtglro MISS» Haarlemsch* ct, Haarlem Bijkantoor, Bosndaplrtn tl. ï«t. vast Hoofdredacteur» I. V. Boudewyn* Dinsdag 35 Mei 1943 Vcrschynt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: z. b. Spaarne 12. TeL IZllM Kantoor IJmniden: Rembrandtlaan 55, Umuiden-Oost Uitg Graf. Bedreven Damiate, Haarlem K 1297 {Ten vervolge op de op 39 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekend, making van den Wehrmachlbefelilshabcr in den Niedprlanden betreffende terug voering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht Borden, bij deze, voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reserve-personeel beneden den rang van officier van het regiment Grenadiers en alle in de jaren 1939 en 1940 uit dit regiment voortgekomen oorlogsonderdeclen, voor zoover bedoeld personeel in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden in het „Wehrmachtslager" te Amersfoort, SEonnebloenistraat, en wel: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1934 tot en met 1915 op 39 Mei 1943; Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 1 Juni 1943, op beide dagen tusschen 8 en 13 uur. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distribu tiestamkaart en voor zoover mogelijk militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in" Duitschland werkende „grens- jgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afge geven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belan gen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggeven. De werkgevers zijn verplicht degenen die zich moeten melden daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. K1 e e d i n g. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei én lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de DuiïSche weermacht bezette ge bieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangen schap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Het opperbevel van da Duitsche weer macht maakt bekend: Aan het Oostelijk front hadden slechts krijgsoperaties van plaatselijke beteekenis plaats. In het Middellandsche Zeegebied vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen Zondagnacht schepen en militaire installaties in de haven Djidjelli aan. Duikbooten brachten in zware gevechten Van krachtig beschermde convooien in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan en bij afzonderlijk optreden tien schepen met een gezamenlijken inhoud van 55.000 brt. tot zinken. Vier andere sche pen werden getorpedeerd. Het zinken van deze schepen kon wegens sde sterke af weer niet meer waargenomen worden. Een gevechtsvliegtuig beschadigde een vijande lijk koopvaardijschip op den Atlantischen Oceaan door bomtreffers zwaar. Een duik boot schoot boven de Golf van Biscaye een Yijandelijken bommenwerper neer. Formaties vijandelijke bommenwerpers Wierpen Zondagnacht talrijke brisant- en brandbommen op Dortmund. Er ontston den verliezen onder de bevolking en aan zienlijke materieele schade werd aangericht Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden 33 der aanvallende vliegtuigen, Voornamelijk viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen de den Zondag een verrassenden aanval over dag op de Zuid-Engelsche havensteden Bournemouth en Hastings, In den nacht van 23 op 24 Mei viel de luchtmacht opnieBm- het seheepsbouwcentrum Sunderland met sterke strijdkrachten aan. In stad- en. ha vengebied ontstónden na bomtreffers zware branden. Het aantal neergeschoten vijandelijke Vliegtuigen bij den terreur-aanval op Dort mund' is thans gestegen tot 40. Het zijn meerendeels. viermotorige bommenwerpers van de typén Halifax, Stirling, Lancaster en Wellington. Majoor Lent, drager van het Eikenloof, behaalde bij deze gevechten zijn 50e overwinning in de lucht. Het Italiaansche weermachtberieht luidt als volgt: „De havens van Bizerta. Djidjelli werden door de luchtmacht der Spilmogendheden met goede uitwerking aangevallen. Forma ties vijandelijke vliegtuigen hebben de eilan den Pantellerla en Lampedusa alsmede de «tad Messina herhaaldelijk gebombardeerd, ïn het centrum der stad werd aanzienlijke schade veroorzaakt. Het aantal slachtof fers onder de burgerbevolking wordt op het oogenblik onderzocht. De luchtdoelartillerie op de beide eilanden vernietigde zes vlieg tuigen. Voorts werden door Duitsche jagers twee Spitfires boven Malta en een tweemo- torig vliegtuig ten Zuiden van Sardinië neergeschoten. Van vluchten naar den vijand In de laat- iste dagen zijn vier van onze vliegtuigen niet teruggekeerd. Sowjet Unie verloor 30 miilioen menschen. Volgens ramingen van den Moskouschen correspondent van de „Daily Express" die thans in Londen vertoeft, heeft de Sovjet- Unie in den oorlog tegen Duitschland 30 miilioen menschen aan dooden en gewonden op de slagvelden, krijgsgevangenen en aan burgers verloren, die gestorven zijn door honger en ziekten. Men moet derhalve niet gelooven, aldus deze correspondent, dat de reserves der Sovjet-Unie aan soldaten onuit puttelijk zijn. Ruim 70 miilioen Russen le ven thans in gebieden die door de Duit- schers bezet zijn. De zuiveringsactie in Zd.-Kroatië. De eenige dagen geleden hervatte zuive ringsactie der Duitsche en Kroatische troe pen tegen de communistische benden in Zuid-Kr'oatië wordt met succes voortgezet. Overal waar de benden zich wanhopig ver weerden, braken de Duitsche soldaten ïn korte felle gevechten den vijandelijken te genstand versnipperden de gevechtsgroe pen en dreven de wijkende benden het on gebaande bergland en de eenzame wou den in. Banket voor Davies. Stalin heeft den specialen afgezant van pre sident Roosevelt Davies een maaltijd aange boden. Bij dit banket waren o.a. aanwezig de ambassadeur der Sovjet-Unie te Washington, Litwinaw, de volkscommissaris voor buiten- landsche zaken, Molotov alsmede maarschalk Worosjilow. Labour en de opheffing der Komintern. Maandag kwam te Londen de Britsche com munistische partij bijeen. Op het programma staan besprekingen in verband met de op heffing der Komintern. Een bijzondere commissie van de Britsche communistische partij heeft een resolutie ge publiceerd, waarin wordt aangespoord tot een „krachtigen veldtocht tót fusie met de Labourparty". In de Labourparty wordt het besluit van 'Moskou levendig besproken. Het bericht kwam voor de leidende kringen der Labourparty volkomen verrassend. Men verklaart, dat er geen aanleiding bestaat, om de vroegere be sluiten waarbij de communistische partij van het lidmaatschap wordt uitgesloten, te ver anderen. Naar verder gemeld wordt, houdt men zich gereed op nieuwe verrassingen van commu nistische zijde en gelooft men, dat op den Moskouschen coup de théatre een Londen- sche coup de théatre zal volgen, die zal be- staarr in het uit eigener beweging ontbinden van de Engelsche communistische partij. Pol- litt, de leider van de Engelsche communisten, zal na de ontbinding zijn leden aanraden, toe te treden tot de Labourparty en „in den schoot van de Labourparty te werken voor de com munistische idealen". Naar de meening van toonaangevende per sonen uit de Labourparty en van de vakver- eenigingen zou dit een ernstig gevaar met zich meebrengen, daar de gecamoufleerde commu nistische actie eerlang de organisatie der par tij wel moet ontwrichten. Welingelichte per sonen te Londen staan op het standpunt, dat de communisten binnenkort de leiding in de partij naar zich zouden kunnen toehalen. Daarmede zou Moskou een groote overwinning behaald hebben en een overheerschende posi tie in Engeland hebben verkregen. Een Russisch vrijheidsleger. De ANP-correspondent te Berlijn meldt: De geruchten over het opstellen van een Russisch vrijheidsleger onder commando van generaal Wlassow namen den laatsten tijd ook te Berlijn steeds vasteren vorm aan. Thans kan officieel worden medegedeeld, dat generaal Wlassow inderdaad opdraeht heeft gekregen een dergelijk leger op te stellen. In welke mate deze Russische strijd krachten, die thans nog voor een groot deel in opleiding zijn, straks aan de operatieve acties aan het Oostelijk front zullen deel nemen, kan nog niet gezegd worden. Wel staat vast, dat het leger van Wlassow bereid is het bglsjewisme met de wapenen te bestrijden en een nieuwe" ordening in Rusland te vestigen. Generaal Wlassow was vroeger opperbe velhebber van het 37ste bolsjewistische le ger eh werd in den slag om Kief gevangen genomen. Roosevelt naar Canada? De Canadeesche ministerpresident, Mackenzie King, heeft te Ottawa aan journalisten ver klaard, dat Roosevelt binnen afzienbaren tijd een bezoeK. zal brengen aan Canada. Plan voor internationale levensmiddelenbank. De Britsche delegatie op de thans te Hot Springs bijeenkomende levensmiddelenconfe rentie, heeft voorgesteld een „internationale levensmiddelen bank" op te richten, met vér strekkende volmachten en mogelijkheden tot ingrijpen in den landbouw der afzonderlijke staten. Deze bank moet tevens een prijspoli tiek voeren op het gebied der verbruiksgoe- deren. De Duitsche bladen noemen het voor stel een nieuwe poging van het jodendom om m te grijpen in het leven der volken, en door de beheersching van den wereldhandel op dit belangrijke gebied zaken te doen. Het Duitsche weermachtberieht van 16 Mei 1943 maakte hekend, dat aan het Oostelijk front van het Koeban-bruggehoofd drie Sovjetdivisies werden verslagen. De vernietiging was het gevolg van een uit een 13-daagsche harde afweer aan Duitsche zijde ontwikkelden aanval. Met het Koeban-bruggehoofd staat het front van het landhoofd ten Zuiden van Noworossisk in nauw strategisch verband. Hier trachten de Bolsjewisten steeds weer vanuit zee versterkingen te landen, die gedeeltelijk door den inzet der artillerie vernietigd of, waar zij zich konden vastzetten, door aanvallen der Duitsche grenadiers uit hun stellingen ver dreven worden. Duitsche grenadiers gereed voor een aanval in het gebied van Noworossist- fTW Kaxvü DV./ü p. c) Belangrijke aanwijzing voor de verordening inzake den aanmeldingsplicht. Woensdag 26 Mei 1943 moeten zich alle in de maanden September, October, Novem ber en December van 't jaar 1922 geboren mannen overeenkomstig den op 21 Mei j.l. in dit blad gepubliceerden oproep op 't be voegde Arbeidsbureau resp. het bevoegde bijkantoor op bepaalde uren van 8 uur af persoonlijk aanmelden, waarbij zij het in gevulde aanmeldingsformulier en de an dere identiteitspapieren en gegevens moe ten medebrengen. De distributiestamkaart moet medegebracht worden. De werkge vers zijn verplicht de tot aanmelding ver plichte personen gedurende den tijd dien zij hiervoor noodig hebben, van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldingsplichtigen en werk gevers maken zich strafbaar wanneer zij handelen in strijd met de bepalingen der verordening of trachten deze te ontduiken. KORT NIEUWS Voor de maand Juni is 't vleesch rantsoen voor Zwitserland per hoofd vastgesteld op 850 gram. Tot nu toe was dit 2100 gram. Het Portugee- sehe legioen zal deze week levens middelenkaarten aan de bevolking van Lissabon ver strekken. De Turksche ambassadeur te Londen is Donder dag te Ankara aan gekomen. De am bassadeur, die nu al een jaar niet meer te Ankara is geweest, zal zijn regeering rapport uitbrengen. Om de zelfde reden zijn de Turksche am bassadeur te Tokio en de Turksche ge zant te Boekarest te Ankara aan wezig. Alle scholen te Bordeaux zulleir op last van de re geering worden ge sloten. Verder zul len alle kinderen uit de stad worden geëvacueerd, met het oog op het InfhtcfPtiaar Met ingang van heden is benoemd tot be stuursraad van Noordholiand de heer ir. J. H. Copius Peereboom, ingenieur bij de Rijks, Ver zekeringsbank te Amsterdam. De nieuwe bestuursraad werd 27 Januari 1899 te Amsterdam geboren en behaalde in 1921 het diploma als werktuigkundig ingenieur Van 19231925 was de heer Copius Peere-, boom ingenieur bij de Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker te Amsterdam, daarna bij de Kon. Fabriek Braat te Delft, sedert 1928 bij het Technisch Bureau van het Dep. van Koloniën en tenslotte bij de R. V. B. te Amsterdam. De heer Copius Peereboom, die dus opvolger is van rar. W. J. Schönhard, is lid van d« N. S. B. BEKENDMAKING Het S.S. Ersatzkommando Nederland deelt mede: De Fiirsorge-Offizier der Waffen SS Is voortaan Woensdags niet meer te bereiken in de Nieuwe Parklaan 74, Den Haag, maar iederen Woensdag van 912 en van 1417 uur, in het gebonw Korte Vijverberg 5, Den Haag. Het vaste adres van de Dienststelle des Fiirsorge-Offiziers blijft: 's-Hertogen- bosch, Sonniusstraat 3. Handel in radiotoestellen verboden. Het heeft de aandacht van de politie ge trokken, dat zich een levendige handel in oude radio- ontvangtoestellen begint te ont wikkelen met het doel om deze in te leveren en het eigen toestel te behouden. Daar betwijfeld wordt, of het publiek wel ten volle beseft, dat zij die aldus handelen, zich aan zware -straffen blootstellen, komt het den politieautoriteiten gewenscht voor om thans, nu de voorgeschreven inlevering nabij is, nog een ernstige waarschuwing tot het- publiek te richten. Zooals bekend is, zijn sedert 13 Mei 1943 bij beschikking van den Höheren S.S. und Polizeiführer alle radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen met onmiddel lijke werking verbeurd verklaard en is sedert dien ieder beschikken over deze verbeurd verklaarde zaken alsmede de beschadiging daarvan verboden. De houders zijn verplicht deze zaken op nader bekend te maken data in te leveren. Ook zijn verboden het afstaan en het in houderschap nemen van radio ontvangtoestellen, -toebehooren en -onder deelen. Luidsprekers bij aansluitingen op radio- distributiecentrales, uitsluitend daarbij te ge bruiken, zijn alleen uitgezonderd. Al wie in strijd handelt met de bepalingen dier beschikking wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste 5 jaren en met geld boete tot een onbeperkt bedrag, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaar dere straf kan worden opgelegd. Churchills besprekingen. Churchill heeft zijn residentie van het Witte Huis naar de Britsche ambassade te Washington verlegd. Hij heeft daarmede te verstaan gegeven, aldus wordt gezegd, dat definitieve beslissingen onmiddellijk op handen zijn. Roosevelt heeft Vrijdag op de persconfe rentie medegedeeld, dat het grootste deel der Amerikaansche troepen, die buiten het land vertoeven, op het oogenblik is geconcen treerd in het gebied van den Stillen Oceaan. Verder verklaarde de president, dat de Brit sche en Amerikaansche militaire deskundi gen Churchill en hem denzelfden avond een voorloopig programma voor de komende operaties zouden voorleggen. De uiteinde lijke beslissing over deze plannen kan in den loep van deze week worden verwacht. Reconstructie Engelsche kabinet verwacht. De „News Chronicle" sehijft, dat na den terugkeer van Churchill een reconstructie van het kabinet aanstaande is. Het is mo gelijk, dat de minister van binnénlandsch© zaken, Morrison, benoemd wordt tot mi nister van financiën. In dat geval zou sir Kingsley Wood lid van het Hoogerhuis worden. Bij die gelegen heid, zoo verklaart het blad. zou ook de post van Onderkoning van Indië, opnieuw hAZAt wor^An

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1