LANDDIENST NASSAU-BANK N.V. GERMAANSCHE SPAARBANKBOEKJES Jongens en meisjes van hei land I Zijlstraat 61 Haarlem Telefoon 12779 ZET THEE VAN ui ii TTT Haariemsch Kinder. Operettekoor. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van deze bloeiende vereeniging, werd Zaterdag en Zondag in den Stadsschouwburg een operette opgevoerd, geschreven door Ely Huyboom leider van het gezelschap. In deze „Droom van een Prins" werken heel wat motieven van oudere kinder-oprettes na. Goede elfen en behulpzame kabouters mogen er weer een sympathieke rol in spelen. En aan deze tegen overgesteld zijn de booze geesten, wier macht moet worden gefnuikt. Een ontvoerde prins is het lijdelijk voorwerp in de handeling. Hoofdzaak is de gelegenheid die gegeven wordt om een groote bezetting in bonte tafe- reelen steeds wat te doen te geven, niet het minst om dansscènes in te lasschen. De mede werking van de dansieerares Leni van Tricht was in dit spel dan ook van bijzondere be- teekenis. Er waren zeer aardige groepsdansen en de kleurige costumeering werkte niet wei nig mee tot het beoogde effect. Het muzikale aandeel van de operette be stond uit diverse melodieën en dansstukjes, wat men in vakterm een pasticio-pasteitje zou noemen. Zoo hoorde men muziek van Beethoven, Schubert, Grieg, naast wijsjes van mindere goden. Over 't geheel werd er vrij goed gezongen; er is op dit punt vooruitgang te bespeuren. Men had aan mevr Mies Wes- terveldLucas een uitstekende begeleidster. Een royale bloemenhulde bekroonde deze lustrum-uitvoering. Jos. de Klerk Mandoline-Concert. Zondagavond gaven de Haarlemsche leer lingen van den mandoline-leeraar A. Hakken berg van Gaasbeek een uitvoering in den Stadsschouwburg. Benevens een Krontjong- club traden twee ensemble's op, een orkest van leerlingen boven de 17 jaar en een van jongeren. Beide groepen zijn nog in een sta dium waarin primaire rhythmische opgaven allereerst zorgen baren, zoodat de heer Hak kenberg er nog niet aan toe is zijn vaak ge prezen verfijnde dynamiek toe te passen, die pas toé haar recht kan komen wanneer alles technisch af is en het samenspel stevig in den haak zit. Maar bij een zeer eenvoudig nummer van de jongste groep, ik bedoel bij „Gretchens Traum", kwam er al zoo iets voor den dag, dat van een beter beheerscht samen spel getuigde en mgteen de charme meedeelde van een aardige nuanceering. Dus voorloopig nog niet te veel willen, dan kan het juist mooi zijn. Er licht trouwens voor de plectrum ensembles nog een mooi veld braak, dat met wéinig inspanning (maar met goed inzicht bewerkt zou kunnen worden; ik bedoel dat van de gezonde Nederlandsche volksmelodieën. Waarom moeten het altijd populaire mar- schen, walsen en operette-potpourri's zijn Het zou in den grootsten eenvoud zoo ver heffend mooi kunnen wezen. Het programma werd aangevuld met het optrede^ van het Duo Hofmann, dat het pu bliek in een vroolijke stemming wist te bren gen, Jos. de Klerk. ANTIGONE. Door het Amsterdamsch Tooneel wordt in den Stadsschouwburg tg Haarlem op Vrijdag avond 28 Mei om half acht de eerste opVoe=- ring te dezer stede gegeven van Sophocles' Antigone, in de vertaling van Dr. H. C. Mul ler. In deze opvoering, die onder regie staat van Cor Hermus treden op de dames Vera Bondam, Aline Markus. Nel Snel en de heeren Louis van Gasteren, Cor Hermus; Frits van Dijk, John Gobau. Johan Schmitz. Willem de Vries, Johan te Wechel. Guus Hermus, Kees van Iersel, Anton Grijnders. Jo de Boer, Bab Wijsman, Floor Middag, Dick Rieger, Joop Doderer, Kees Brusse en Wim Hoddes. Het décor is van Karei Bruckman. EINDEXAMENS H. B. S. Bij de eindexamens van de H. B. S. a welke van 8 tot en 17 Juni worden gehou den, zijn in de eerste commissie van des kundigen benoemd de heeren W. G. de Bas. gep. majoor der artillerie te Utrecht, J. H. Textor, accountant te O verveen en ds. P. W. Foeken, te Haarlem, en in de tweede commissie dr. G. Gorris, hoofdredacteur der Katholieke Encyclopaedie. J. Peper, oud directeur eener Handelsschool te Barne- veld en H, Oberman, oud-leeraar bij het M. O. te Voorburg. Bij de eindexamens der afd. H. B. S. a van het Kennemer Lyceum (26 tot 31 Mei) R.-K. Lyceum voor jongens (7 tot 11 Juni) Ohr. Lyceum (21 tot 25 Juni) zijn deskun digen dr. J. E. B. Blase, predikant te Go- rinchem, mr. A. W. J. Vrijberghe de Co- ningh, rechter te 's Gravenhage en mej. dr. P. Fransen, oud-leerares bij het M. O. te Leiden. De eindexamens van de tweede HBS wor den gehouden van 2 7 Mei tot 9 Juni; des kundigen zijn dr. L. H. Louwe Kooymans, Bilthoven en dr. S. Elzinga, inspecteur van het M. O., te Haarlem. De eerst» HBS houdt van 2 tot en met 18 Juni eindexamens en deskundigen zijn dr. G. van H»rk, Leiden, ir. J. C. Arkenbout Schokker, Rijswijk en me vrouw M, Hempenius-Hissink. Overveen. Bij de eindexamens der afdeeling hoogere burgerschool B van het R.-K. Lyceum (28 Mei tot 2 Juni), Chr. Lyceum (4 tot 11 Juni), Kennemer Lyceum (21 tot 26 Juni) zijn deskundigen ir. A. w. A. Jacometti. Den Haag, dr. M. Mandersloot, Den Haag en mevrouw M. M. A. Verschuur-Smits, Oegstgeest. HOUDT DE STRAAT NETJES! Een lezer gaat accoord met de klachten over op straat weggeworpen ijscopapiertjes, doch vestigt er de aandacht op. dat in de buurt van de straatverkoopen van Winter- hulploten eveneens heel wat papier over de straat zwerft. Onze correspondent heeft ge lijk. Het is natuurlijk toe te juichen, dat er flink wat Winterhulploten aan den man worden gebracht, maar de restanten behoo- ren niet op straat thuis! Komt ook In den Germaanschen LanddiensI In het Oosten. Reeds honderden jaren geleden zijn Nederlandsche boeren als kolonisten naar Oost-Europa getrokken en hebben daar den grondslag gelegd voor een bloeienden landbouw. Opnieuw kunt ge thans pionierswerk verrichten en mee strijden in den Europeeschen productieslag voor onze voedselvoorziening. Kinderen van groote gezinnen biedt het Oosten een prachtige levenskans. Daar wordt de mogelijkheid geopend, om na eenige jaren hard werken een eigen boerenhofstede te verkrijgen. De Landdienst is er, om dit werk te leiden. Meldt je aan bij het adres: 3 Monseigneur Van de Weteringstraat 118 Utrecht KORT NIEUWS De Duitsch-Ja pansche vriend- schapsbond te To kio heeft den Duit- schen ambassadeur Stahmer een voor den Führer be stemd oud-Ja- pansch houten pa neel overhandigd, dat is voorzien van letterteekens, die den bezitter geluk, succes, een lang le ven en de overwin ning zijner wape nen totfwenschen. Binnenkort zal in de Ver. Staten ook tot in voering van tex- tielkaarten wor den overgegaan. Fransche krijgs gevangenen, die zich tijdens den laatsten luchtaan val op Bochum door bijzondere kloekmoedigheid onderscheiden heb ben en met levens gevaar aan het reddingswerk deel namen, zijn met Duitsche orden be loond en onmiddel lijk uit de gevan genschap ontslagen Nicolaas Copernicus. 1543 24 Mei 1943 Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, H.lem (afw.).. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H'stede. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J, E. van Baarse], Santpoort. Advertenties: V/. van Ommen, Heemstede. (Archief H. C.) Maandag was het 400 jaar geleden dat de groote astronoom Nicolaas Copernicus over leed. Het is zijn groote verdienste, dat hij brak met de traditioneele voorstelling, die de aarde tot middelpunt van 't heelal maakte waarom de zon en de planeten wentelden. Copernicus leerde daartegenover in zijn le venswerk „de revolutionibus orbuun coeles- tuun", dat de zon het middelpunt vormt en dat "de aarde om de zon draait. Hij streefde niet naar een verklaring, slechts naar een beschrijving van de beweging der hemelli chamen en Kepler completeerde met zijn wetten het werk van Copernicus tot het mo derne wereldbeeld. Nicolaas Copernicus werd 19 Februari 1473 te Thorn geboren en studeerde wis kunde en sterrenkunde aan de universiteit van Krakau, daarna kerkrecht, astronomie en medicijnen te Bologna en Padua. In 1500 hield hij een reeks astronomische lezingen te Rome en vestigde zich in 1506 te Heilsberg als arts en raadgever van den bisschop, zijn oom. Hier bleef hij zes jaar en stelde in dien tijd zijn nieuwe theorie op. Zijn hoofdwerk ..De Revolutionibus" voltooide nij hier, maar hij kon niet tot de uitgave besluiten. In 1512 verhuisde Copernicus naar Frauenburg, waar hij vicaris-generaal van het bisdom werd en tot zijn dood op 24 Mei 1543 bleef wonen. Aan het eind van zijn leven besloot hij op ;ymdrang van vrienden en leerlingen tot uitgave van zijn boek, waarvan hij het eerste exemplaar op zijn sterfbed in han den kreeg. Buiten zijn weten had degeen, die de uitgave verzorgde, om tegenstand van de geestelijkheid te voorkomen het werk van een voorrede voorzien, waarin de indruk werd gewekt, als had Copernicus den inhoud slechts als hypothese bedoeld. Aanvankelijk stuitte het boek, dat aan Paus Paul III was opgedragen, op weinig verzet, maar in 1616 werd het tengevogle van Galilei's conflict met de heerschende opvatting op den index geplaatst en eerst in 1757 vrijgegeven. In 1617 verscheen te Amsterdam een nieuwe druk, voorzien van verklarende aanteekeningen. Copernicus heeft overigens nog medege werkt aan een verbetering van het muntwe zen en astronomische waarnemingen verricht die als grondslag zijn gebruikt voor de be kende Gregoriaansche kalenderhervorming. ^Nederlanders bi] de Duitsche zeemacht. Voor personen van 18 tot 35 jaar, die vallen onder den aanmeldingsplicht ten behoeve van den arbeidsinzet, bestaat indien zij dit wen- schen, gelegenheid zich aan te melden voor onderzoek voor den dienst bij de Duitsche zee macht. Zij worden gedurende hun diensttijd bij de Duitsche zeemacht vrijgesteld van den arbeidsinzet. Nadere inlichtingen worden door de Orts- kommandanturen verstrekt. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen, Woensdag, de beurt aan het restant van- de letter B vanaf Roar Gestolen koe op gruwelijke wijze afgemaakt. Zware straffen voor clandestiene slachters. Voor den economischen rechter te Utrecht hebben terecht gestaan de 28-jarige stra tenmaker A. C. van der Linden en de 25- jarige metaalbewerker J. Soest, beiden uit Zeist, die uit een schuur van een boer een koe hadden gestolen en deze off de meest afschuwelijke wijze in de keuken van Van der Linden hadden gedood. In de beperkte" ruimte van de keuken had Van der L. de koe eerst een klap met den scherpen kant van een bijl op haar kop gegeven. Het dier was echter niet bewusteloos toen men baar met een gewoon mes probeerde den hals af te snijden. Het door felle pijn gemartelde beest verweerde zich nog zoo goed mogelijk, sloeg met den kop in het rond, zoodat de keuken onder het bloed zat en is, nadat men nog haar bek met een touw had dicht gebonden, langzaam doodgebloed. Op zeer ondeskundige wijze zijn de verdachten den volgenden dag tot de slachting overgegaan, doch doordat het afslachten met leeken- hand werd verricht was het vet bedorven, voordat het clandestien werd verkocht. De koe vertegenwoordigde een waarde van bij na 600 gulden en woog 340 kilo. Tegen Van der L., die in Amersfoort en Vught in voorarrest heeft gezeten.eischte de officier drie en een half jaar gevangenis straf en tegen D. twee jaar. Zij werden ver oordeeld tot resp. 2 jaar en 9 maanden en 1 jaar en 6 maanden. POLITIERECHTER STRAFT FIETSEN DIEVEN. Een zeven en dertig jarige koopman, die 18 April een fiets, welke onbeheerd stond in de Overtonstraat had weggehomen, werd door den politierechter veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden en een los arbeider, die reeds negen vonnissen ach ter den rug heeft, werd wegens diefstal van een fiets tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. DIENSTBODE STAL GOUDEN VOOR WERPEN iff HEEMSTEDE. Een mevrouw in Heemstede vertrouwde haar negentien jarige dienstbode uit Haar lemmermeer niet volkomen. Bewijzen had zij echter niet, totdat bleek, dat de dienst bode in het bezit was van een gouden hals ketting. een gouden broche en een zilveren hangertje. De politie werd van den diefstal in kennis gesteld en Maandagmiddag stond de dienstbode voor den Politierechter terecht Het bleek, dat zij vroeger reeds wegens ver duistering van een paar kousen tot twee weken gevangenisstraf was veroordeeld. De officier van justitie verwachtte van een ge vangenisstraf niet de juiste uitwerking, want een volgenden keer steelt zij misschien weer. Daarom stelde hij voor een psycia- trisch onderzoek in te stellen, waartoe de politierechter besloot. BEIAARDPROGRAMMA. "Woensdag 26 Mei van 8—8.45 uur: 1. Varia ties op 't Ros Beiaard Staf Nees. 2 a. Een kalemanden rok; b. 't Keerken v. Maldeghem: c. Lied v. d. H. Barbara. 3. Allegro, Schepers. 4. Aria, P. de Paep (1689). 5. a. Liedje v. d. Beiaardier Hullebroek: b. Waar de blanke top der duinen; c. Ases tod, Grieg. Zaterdag 29 Mei, van 88.45 uur: 1. Suite in ouden stijl, G. Clément, a. Rigoudon; b. Pavane; c. Menuet. 2. Fantasia, Benoit. 3. a. Een paterken langs den kant; b. Gekwetst ben ic van binnen. 4. Menuet. Baustetter. 5. a Naar Oostlant; b. Er stond een clooster. 6. Postludium, Jack. Vermaak. EEN JUBILEERENDE KLEUTERSCHOOL In „Mededeelingen van de Ned. Herv. Gemeenten in de classis Haarlem wijdt Ds. W. J. van Elden een artikeltje aan de Kleu terschool aan de Oranjestraat die deze maand 60 jaar bestaat. De school werd ge opend nadat een jaar te voren op initiatief van wijlen Ds. J. M. Snethlage de „Ver eeniging der Christelijke Bewaarschool in de Oranjestraat te Haarlem" was opgericht en heeft steeds in bestaande behoeften voorzien, niet alleen ten aanzien van het voorbereidend onderwijs maar ook voor het Wiikleven. Vsnmidriov ie het iuhil<;iim gevierd. 100 koppen heerlijke Thee uit 1 zakje van 13 tabletten ECONOMISCHE RECHTER KERSENBLAD DOOR TABAK GEMENGD Voor den economischen rechter moest de Bloemendaalsche sigarenfabrikant L. C. van "Osch zich verantwoorden voor het feit, dat hij zonder vergunning" in het tijdvak No vember, December 1942 en de eerste week van 1943 door een hoeveelheid van 300 kg. tabak 6 pond kersenblad had verwerkt. De sigarenfabrikant voerde tot zijn veront schuldiging aan, dat hij het had gedaan om wat tabak over te houden om dat te kunnen ruilen tegen boter en andere producten. De officier noemde het dehct zeer ernstig. Hij kwalificeerde het als oplichting en verduis tering. De menschen, die tabak op hun bonnen kochfen, werden door verdachte op gelicht, want zij kregen minderwaardige mengsels, waardoor surrogaat verwerkt was. Bovendien had verdachte de tabak toegewezen gekregen om te verwerken en niet om er een gedeelte van achter te houden. Hij eischte derhalve een gevange nisstraf voor den tijd van twee maanden. Ook de economische rechter oordeelde het feit zeer ernstig. Het was een bewijs van vertrouwen geweest, dat verdachte tabak had mogen verwerken en dat vertrouwen had hij deerlijk beschaamd. Hij veroor- deelde den fabrikant tot zes weken ge vangenisstraf. EEN BEKEND HAARLEMMER VERTREKT Morgen gaat een bekend Haarlemmer ons verlaten. De heer P. J. M. van Tetering, eige naar van het bekende „Wijnhuis De Gulden Druyf' heeft de zaak aan een zijner zoons overgedaan en zal zich na Woensdag a.s. te Princenhage vestigen en wel in Huize Lucia. De heer van Tetering is in deze streek gebo ren en opgegroeid en vindt er dus vele jeugd herinneringen terug. De heer Van Tetering heeft zich gedurende 35 jaar een goed burger getoond. Op vereenigingsgebied heeft hij veel werk verzet en vooral den R.K. Middenstand heeft hij aan zich verplicht. Korten tijd had hij ook zitting in den Gemeenteraad. Hij neemt dus goede herinneringen naar het Zuiden mede en de verzekering, dat zijn vriendenkring hem bij zijn vertrek ntfg vele gelukkige jaren van ongestoorde rust samen met zijn echtgenoote toewenscht, INBRAAK DOOR MIDDEL VAN EEN VALS CHEN«SLEUTEL. De recherche heeft aangehouden een 46-jarigen timmerman, wonende alhier, die zich in de laat ste maanden bij herhaling had schuldig gemaakt aan diefstal van geld en distributiebescheiden uit woningen, die hij door middel van een val- schen sleutel binnenging. JUBILEUM J. A. C. GEBHARD. Vandaag viert de heer J. A. C. Gebhard zijn zilveren jubileum in dienst der Noord Zuid Hol- landsche Tramwegmaatschappij. De heeren J. Jurissen, onder-directeur en P. M. Gieske, chef van den Uitvoerenden dienst, hebben den jubi laris in zijn woning gelukgewenscht. Ook het jubileumfonds zond een afvaardiging. Van de directie en het jubileumfonds ontving de heer GeWhard geschenken en ook van andere zijden werden hem blijken van waardeering aange boden. SPORTALLERLEI Voor het kampioenschap hoofdklas dam men zijn gespeeld: Keiler-Ham 2-»; Dukel-De Graaf 1-1; Van Dartelen-De Jong 1-1; Roozen- burg-Vos 1-1; Van Dartelen-Vos 2-0; v.'d. Kraan- De Graaf 1-1; W. de Jong-Kalden 1-1 Bij de nationale trainingswedstrijden athle- tiek in Amsterdam werd de Haarlemmer Decker derde in het nummer 400 meter hardioopen la 51.6 sec., achter Blok en Bakels. Kluft won het nummer discuswerpen met een worp van 37.24 meter. De strijd om het kampioenschap biljarten driebanden is In Utrecht begonnen; het resul taat is dat Sweering met vier gewonnen partijen de leiding heeft, gevolgd door Verbeek. Zater dag en Zondag 5 en 6 Juni wordt het tournool voortgezet. Cor de Buy heeft in Den Bosch het kam pioenschap tafeltennis gewonnen. Hét Nederlandsch sabelkamptoenschap is door D. Driebergen (Amersfoort) gewonnen, ge volgd door F. A. Mosman en Montfoort. Peters reed Zondag op de wielerbaan in Den Bosch en werd derde in den sprint, achter Pronk en Remkes. In den koppelwedstrijd over 60 K.M. reed hij met Pronk en zij eindigden op de derde plaats achter Boeyen-Bakker en Ver- schuren-Klink. De vijfde ronde van Alkmaar is bij de be roepsrenners en onafhankelijken gewonnen door Lakeman, bij de amateurs door Bijl en bij do nieuwelingen door Van der Veen. Verduisteren van 21.45 tot 5.30 uur

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2