LANDDIENST GERMAANSCHE STADSJONGENS - STADSMEISJES: Distributie van insuline. Op oude bonnen mag na 31 Mei niet meer geleverd, worden. In den loop van deze maand werden aan patiënten nieuwe genummerde insulinebon- nen verstrekt, welke geldig zijn voor een ver schillenden tijdsduur. Patiënten met een in schrijvingsnummer van 1 t.m. 5000 ontvingen bonnen voor een periode van drie maanden, met een nummer van 5001 t.m. 10.000 voor vier maanden, en met een nummer boven 10.000 voor vijf maanden. Na verloop van deze perioden zullen patiënten wederom als ge bruikelijke bonnen ontvangen voor perioden van drie maanden, zoodat dus na 31 Augus tus maandelijks geregeld ongeveer 1'3 deel der bij het Rijksbureau ingeschreven patiën ten bonnen ontvangt. Patiënten, die nog geen nieuwe bonnen heb ben ontvangen worden verzocht hiervan zoo spoedig mogelijk, in ieder geval vóór den lsten Juni a.s., aangifte te doen bij het Rijks bureau voor genees- en verbandmiddelen, Vondelstraat 11E te Amsterdam, onder duide lijke vermelding van (zoo mogelijk in blok- letters): naam (eventueel meisjesnaam), adres en nummer van de oude insulinekaart (zie linkerbovenhoek). Adresveranderingen moeten steeds onver wijld aan dit bureau opgegeven worden. Op de oude (niet genummerde) bonnen mag na 31 Mei 1943 geen insuline meer geleverd wor den. De patiënten dienen deze bonnen dus vóór genoemden datum bij hun apotheker te gen insuline in te wisselen. Bij overlijden van een patient dient hiervan onmiddellijk aan het Rijksbureau opgave te worden gedaan, onder inzending per aange- teekend schrijven van de insulinekaart en de overgebleven bonnen. Landbouwers uit hun bedrijf gezet. Zij brachten tarwe in den sluikhandel. Zij, die zich schuldig maken aan knoeierijen t>p het gebied der voedselvoorziening, hebben kunnen ervaren, dat de overheid niet aarzelt let strenge straffen of maatregelen over te taan jegen3 overtreders van de voedselvoor- tieningsvoorschriften. Nadat onlangs de secre taris-generaal var het departement van Land bouw en Visscherij twee veehouders in Noord- Brabant uit hun bedrijf heeft gezet, omdat rij zich aan zeer ernstige overtredingen had- len schuldig gemaakt, hebben zich kortelings twee nieuwe gevallen voorgedaan, waarin de secretaris-generaal gebruik heeft moeten ma ken van de bijzondere bevoegdheden, hem toe gekend bij besluit van 23 Juli 1942. Aan twee landbouwers uit den Wieringermeerpolder is het gebrirk van hun gronden en bedrijfsge bouwen ontzegd voor een termijn van twee jaren ingaande 1 April j.l. De betrokkenen, die reeds door den econo- mischen rechter veroordeeld waren, resp. tot 3 maanden gevangenisstraf en 3000 boete en drie maanden gevangenisstraf en 1750 boete, 'zullen dus twee jaar lang de bedrijfsvoering aan andere handen moeten overlaten. Beide landt ouwers hebben aanzienlijke hoeveelheden tarwe achtergehouden en in den zwarten han del gebracht. Aangezien het niet-voldoen aan de verplichting tot inlevering van graan van zoodanigen aard is geweest dat zij niet langer tot deelneming aan de verzorging van de voedselvoorziening kunnen worden toegelaten, heeft de overheid tot den strengen maatregel van bedrijfsontzetting moeten besluiten. Levensmiddelen onder cadavers verborgen! Sluikhandelaar spotte met de hygiëne. Controleurs van den C.C.D. hielden dezer dagen in de provincie Groningen een vracht auto aan. waarmee cadavers naar het destruc- torbedrijf in Friesland werden vervoerd. Het vermoeden, dat de chauffeur van het vehikel clandestien graan vervoerde, bleek maar al te juist te zijn. want onder de cadavers van een koe, een paard en eenige kalveren werd een hoeveelheid tarwemeel en een partijtje gort aangetroffen. De geschiedenis vermeldt niet, op welke wijze de voor den destructor bestemde dieren zijn gestorven, maar ook zonder dat men de verbeelding vrij spel laat, kan ieder tot de conclusie komen, dat in dit geval de hygiëne op stuitende wijze met voeten is getreden. Er blijken lieden te bestaan, die in den sluikhan del door geen enkelen, zelfs meer klemmen den eisch van hygiene, in hun bedrijf worden weerhouden. Veehouders hielden melk achter. Nu moeten zij koeien inleveren. De extra-leveringsplicht van rundvee is een scherp wapen, dat de secretaris-generaal van het departement Landbouw en Visscherij han- teeit jegens hen, die zich niet houden aan een regelmatigen gang van zaken bij de voedsel voorziening, waardoor maar al te vaak de zwarte handel bevorderd wordt. Ditmaal heeft de secretaris-generaal van zijn bijzondere be voegdheden gebruik gemaakt door op te tre den tegen vier veehouders, die in strijd met de voorschriften hebben gehandeld door zich aan ernstige verzuimen schuldig te maken Aan vier veehouders is, hoofdzakelijk wegens het achterhouden van melk, extra-inleverings plicht opgelegd. Daarbij is een geval van een veehoucer, die niet minder dan tien koeien van zijn rundveestapel op deze wijze zal ver liezen. Het gaat hierbij om een aanmerkelijk deel van den veestapel, eeh bewijs temeer, dat men niet terugdeinst voor scherpe maatrege len in der strijd voor de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk Verduisteren van 21.45 tot 5.50 uur 28 Mei: zon op 5.29, onder 21.46 uur maan op 3.33, onder 15.18 uur 29 Mei: zon op 5.29, onder 21.47 uur maan op 3.57, onder 16.30 uur Hoofdredacteur; J. V. Baudewyns, H.lem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. O vermeer, H'stede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, H'stede (afw.). Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsei, Sant poort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Ook voor jullie is plaats in den Germaanschen Landdienst in Oost-Europa. Trekt er op uit en ziet meer van ons werelddeel. Leert daar het boerenhandwerk, strijdt mee In den grooten productieslag voor ons nieuwe Europa. Duizenden hectaren vruchtbare grond liggen nog braak. Het wachten is op rappe, stoere handen. Gij verzekert daarmede tevens de voedselpositie van Nederland. Als ge goed gezond zijt en werken kunt, zult ge daar boer o( boerin kunnen worden op een eigen boerderij. Wilt ge weten HOE? Vraagt gratis brochure en inlichtingen bij hek adres: Monseigneur Van de Weteringstraat 118 Utrecht KORT NIEUWS Te Delft is de 48-jarige arrestant Van der S. bij een ontvluchtingspogirig door een recher cheur neergescho ten. De nr»n, die ge zocht werd wegens diefstal van een groote partij gedis tilleerd in Schie dam, trachtte ovfer de daken te vluch ten en sloeg geen' acht op een her haalde sommatie om blijven staan noch op een waar schuwingsschot. Door een tweede pistoolschot werd de man doodelijk getroffen. Te Eindhoven was het 7-jarige dochtertje van de familie E. met en kele vriendinnetjes aan het schomme len. Plotseling knapte een der touwen af, waar door de kleine de schommel op het hoofd kreeg. Het slachtoffer was op slag dood. Piano-avond Willem Andriessen. Onze Nederlandsche meester-pianist kwam ons op een Beethoven-programma vergasten: de As-dur met de marcia funebre; de cis-moll (Mondschein-S.); de E-dur op. 109 en de f-moll (Appassionata), te zamen een sonaten-reeks van groote verscheidenheid. De As-dur, hoe wel reeds rijk aan experiment en innovatie (uitgebreide variatievorm en marcia -funebre) staat nog betrekkelijk los van de romantische tendenzen die in den componist woelen. De cis-moll markeert op dit punt een beslissende stap; wat den vorm betreft trachtte Beethoven zich daaromtrent te verantwoorden door het werk „sonate quasi una Fantasia" te noemen, en wat den geest der muziek betreft, voelt men zich in de nabijheid van Schubert en het beroemde Adagio sostenuto, waarmee het stuk aanvangt, is om zijn poëtische stemming niet ten onrechte oorzaak dat men nu algemeen over de Mondschein-sonate spreekt, wanneer men op. 27 no. 2 bedoelt. In de midden-periode van Beethoven's scheppingswerk troont de dramatisch geladene „Appassionata", waarin de leeuw zich moest uitrazen; de finale althans is een van de stormachtigste composities van den meestert Bij dat alles vergeleken klinkt de E-dur op. 109 als een bovenaardsche open baring; de gemoedsmensch.die ook een kracht figuur was, heeft zich nu geheel verinnigd en de romantische vormproblemen zijn opgelost in een eenheid door den geest van het genie beheerscht en bepaald. Geen wonder dat Willem Andriessen zich bij dit wondermooie opus prachtig als her schepper ontplooide, geïnspireerd door een kunst van oneindig sterke potentie. Wel had hij zich reeds heerlijk gegeven, vooral in de Mondschein-sonate, doch in op. 109 raakte hij direct van de materie los om te planeeren in de regionen van zuivere schoonheid. En in de Appassionata, die na de pauze ging, gaf hij zich met al de viriele kracht die in hem is. Het stormachtig applaus, dat daarna in de volle schouwburgzaal losbarstte, toonde aan hoe overtuigend deze machtige vertolkings kunst tot het auditorium gesproken had. Wegens den enormen bijval zal Willem An driessen op 11 Juni nogmaals een Beethoven- programma komen spelen. JOS. DE KLERK. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen, Vrijdag, de beurt aan de letters D en F. „BREDERODEDUIN" De heer S. J. van Slooten deelt in het jaarverslag van „Brederodeduin" mee, dat in 1942 52 (vorig jaar 40) patiënten in het nachtverblijf verpleegd werden; 19 (18) pa tiënten in het dagverblijf; 28 meisjes en jongens (30) in het kindernachtverblijf en 162 (139) in het kinderdagverblijf. De ge middelde gewichtstoeneming voor de na een volledige kuur ontslagen patiënten be droeg in het nachtverblijf 10,7 (6,6) k.g., in het dagverblijf 6,4 (8,3) k.g., in het kin dernachtverblijf 4,4 (4,9) k.g. voor de jon gens en 10,0 (10,8) voor de meisjes en in het kinderdagverblijf voor de jongens 1,6 (2,2) k.g. en 2,0 (3,0) k.g. voor de meisjes. Het verslag gewaagt met dankbaarheid de hulp van het J. H. Ludenfonds, dat de verpleging in het dagverblijf van zestig kinderen mogelijk maakte. DE BOERENRAAD. Naar wij vernemen is de Boerenraad voor Haarlem opgeheven. De belangen van den Ned. Landstand worden thans waargenomen door de heeren A. G. Prinssen, Goudsbloem plein 8, Aerdenhout en G. Wijkhuizen, Bip- nenweg 202, Heemstede. Hun werkterrein wordt gedeeld door de spoorlijn Amsterdam HaarlemZandvoort. BEROEPSKADERLEERGANG VAN DEN JEUGDSTORM. Op 15 Juli a.s. begint de tweede beroeps kaderleergang, die den Jeugdstorm weer een aantal uitstekende jeugdleiders zal leveren. Arische jongemannen in den leeftijd van 18 tot 25 jaar, die zoo mogelijk hun arbeids dienstplicht vervuld hebben, kunnen zich voor den achtsten Juni schriftelijk melden bij het stafkwartier Koningslaan 9, Utrecht. Het lid maatschap van den Jeugdstorm Is voor het deelnemen niet vereischt. <25 i* Opgepast! Sar. Werpt explosieve potlooder» «UtI Nederlanders bij de Duitsche zeemacht. Voor personen van 18 tot 35 jaar, die vallen onder den aanmeldingsplicht ten behoeve van den arbeidsinzet, bestaat indien zij dit wen- schen, gelegenheid zich aan te melden voor onderzoek voor den dienst bij de Duitsche zee macht. Zij worden gedurende hun diensttijd oij de Duitsche zeemacht vrijgesteld van den arbeidsinzet. Nadere inlichtingen worden door de Orts- kommandanturen verstrekt. Scholingscursus luchtbescherming. Eerste bijeenkomsten voor Haarlemmers. Woensdagavond is op vijf plaatsen in de stad een cursusavond gehouden, waarop voorlichting is gegeven op het terrein van de zelfbescherming tegen de gevolgen van luchtaanvallen. Vanavond en de volgende dagen worden deze bijeenkomsten voortge zet, en iedere Haarlemmer, die een uitnoo- dlging ontvangen heeft. Is verplicht te ko men. Anders kan straf volgen. Op het oogen- blik zijn de groote steden aan de beurt en dan de andere gemeenten. In het geheele land zullen de Nederlanders boven 15 jaar worden opgeroepen een cursusavond bij te wonen. Hiermee zijn natuurlijk enkele maanden gemoeid. Op de cursusavonden in Haarlem worden drie korte voordrachten gehouden. Een vak- of wijkhoofd spreekt over de organisatie in de blokken en over de wijze, waarop de be woner^ direct moeten ingrijpen, als er ge- veer is. Een expert van de brandweer be handelt het onderwerp van het blusschen van een brand. Tenslotte voert een verpleeg ster of dokter het woord over geneeskun dige behandeling en vertelt hoe wonden ver bonden moeten werden e.d. De bedoeling is de onderwerpen zoo beknopt mogelijk te behandelen, zoodat een cursusavond niet langer dan een uur behoeft te duren. De Haarlemmers worden alphabetisch opge roepen, BEGRAFENIS Jhr. J. B. VAN ANDRINGA DE KEMPENAER. Gistermiddag werd te Haren on(3er groote belangstelling het stoffelijk overschot van jhr. J. B. van Andringa de Kempenaer, in leven notaris te Haren, ter aarde besteld. Vele vrienden en afgevaardigden van verschillende vereenigingen, waarvan de overledene deel had uitgemaakt, waren aanwezig. Aan de groeve voerden tal van sprekers het woord. De wnd. burgemeester van Haren mr. Rovers, betuigde, mede namens den Com missaris van de provincie Groningen, de fa milie zijn hartelijke deplneming, Ds. A. Os kamp bad het „Onze Vader". De oudste zoon dankte voor de belangstelling. «.*<)'- HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 5000: 3425. ƒ1500: 16085. 1000: 7056, 7524, 10930, 12672, 12938, 13121. 400: 2672, 13277, 14979, 15408, 17557. 200: 1739, 7333, 9889, 9937, 10768, 20994. 100: 3114, 3832, 4003, 5948, 7878, 11558, 12573, 14723, 15723, 17779, 19886, 21879, 21974. Voetbal KENNEMER ELFTAL—ZAANSCH ELFTAL. Hemelvaartsdag wordt In het Sportpark te Beverwijk een interessante wedstrijd gespeeld tusschen een Kennemer elftal (spelers van de clubs uit Velsen en Beverwijk) en een Zaansch elftal. Het Kennemer elftal is als volgt samenge steld: doel: Kraak (Stormv.); achter: Kolde wijn en Reinders (beiden Kennemers); midden: Van Dongen (Stormvogels), De Vries (V.S.V.) en Maenhout (Beverwijk); voor: Tervoort (D.E.M.) Balvers (V.S.V.), Van Bakkum (Santpoort), J. van Gelder (Terrasvpgels) en Sterk (V.S.V.), Korfbal HAARLEM II PROMOVEERT NAAR DE EERSTE KLASSE Haarlem II heeft haar promotiewedstrijd te gen T.H.B. 2 met 7-1 gewonnen. Reeds voor de rust werd de grondslag voor deze overwinning gelegd, daar Haarlem 2 toen een 4-0 voorsprong kon nemen. Dit was vooral te danken aan het uitstekend benutten van verdedigingsfouten van T.H.B. 2. Voorts ontbrak het laatstgenoemde twaalftal aan het noodige doorzettingsvermogen. Door deze overwinning promoveert Haarlem 3 naar de eerste klasse afd, Haarlem N. K. B. Watervliet speelde haar eersten promotiewed strijd tegen Sport Vereent 2 en won dezen met 3-1. De returnwedstrijd is bepaald op Hemel vaartsdag. Aan een gelijk spel heeft Watervliet genoeg om naar den N.K.B. te promoveeren. OOSTERKWARTIER 2 PROMOVEERT. Het is voor de vereeniging Oosterkwartier een goede dag geworden. Het eerste twaalftal won den tweeden promotiewedstrijd met 2-0 van Sa- mos te Utrecht, en het tweede won van Amster dam Zuid I met 5-4, waardoor Oosterkwartier 2 naar de tweede klasse N.K.B. promoveert. Het eerste twaalftal was den geheelen wedstrijd in de meerderheid. In het bijzonder speelde het middenvak uitstekend. Echter was het terrein uitermate moeilijk bespeelbaar, zoodat het langen tijd duurde eer het twaalftal zijn vorm gevonden had. Dit kwam eerst na de rust, toen Hommers in betrekkelijk korten tijd tweemaal wist te doelpunten, welke doelpunten tevens de eenige van den wedstrijd achteraf bleken, te zijn. Cricket PROGRAMMA VOOR 30 MEI EN HEMELVAARTSDAG. Het cricketprogramma der eerste klasse voor Zondag 30 Mei luidt: V.V.V.V.R.A., H.D.V.S.—Rood en Wit, Quick (N.)—Haarlem, H.C.C. 1—A.C.C.. V.O.C.—Excel sior. Hemelvaartsdag wordt voor de eerste klasse gespeeld: Excelsior—V.V.V., H.C.C. 2— V.R.A.A.C C., HaarlemRood en Wit. Tennis WEDSTRIJDPROGRAMMA. Voor Zondag a.s. zijn de volgende wedstrijden van den Ned. Lawn Tennisbónd vastgesteld: Overgangsklas: DDV 3Hilverheide; Westrust— Groen Wit; tweede klas: De RuïneGroenen- daal; WimbledonHLTC; Groenendaal 2Bever wijk; HLTC 2Heemstede; JatilooWestrust 2) Groenendaal 3Wimbledon 2; derde klas: Heem stede 2—Ruïne 2; Duinlust—Groenendaal 4; Jatil loo 2Wimbledon 3; Groenendaal 5Duinlust 2; ALTVHavenmeeuwen; NikeBallen jagers; HL TC 3Nike 2; Heemstede 3Jatiloo 3; Ballen- jagers 2—Nike 3; Wimbledon 4—HLTC 4; West rust 3Jatiloo 4; Havenmeeuwen 2Ready 5. Dammen. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1942/1943 Zondag j.l. werden bovengenoemde wedstrijden voortgezet met de volgende resultaten: Hoofdklasse: J. B. Sluiter Jr. wint van J. van Looij; J. W. van Dartelen remise met J. van Looij. Zomerwedstrijden: J. H. Meure wint van P. van Dijk; A. J. Oremus remise met H. L. Phi- lippo; A. J. Oremus remise met J. Piek. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN VAN HAARLEM 1943. Bovengenoemde wedstrijden werden voortge zet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: Aebe de Jong wint van G. El- zing; J. B. Sluiter Jr. wint van Louis Kisch; A. Miedema wint van A. F. van Leuffen; J. P. van Eijk remise met P. H. Meure; F. Raman wint van J. C. Draijer. Eerste klasse: A. Smit wint van G. de la Rie; B. v d. Kroft wint van H. van Duijn (onder pro test van Van Duijn); I. Risseeuw wint van H. Willemse; J. de Ree remise met A. J. Verwoerdt; J. Holm remise met H. J. Oudhof; W. Dijkhoff remise met G. Bakker; H. A. Hoddenbach wint van J. Oosterling; H. Wals wint van Joh. Pht- lippo; J. Boerkoel wint van W. de Goede; P. Klaasen remise met D. Schrijnemaekers; Y. Bo terbloem wint van J. G. Kuntze; Jac. v. d. Kroft wint van J. Harwijnen; G. Hekelaar wint van P. de Kort: J. de Ree remise met J. Holm RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 28 MEI 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 BNO Nieuwsberich ten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Licht ochtend- spel (gr.). 7.45 Programma-overzicht. 8.00 BNO Nieuwsberichten. 8.15 Composities van Franz Le- hór en Eduard Ktinneke (gr.). 9.00 Licht klassiek ochtendconocert (gr.). (9.309.37 Spiegel van den dag opn.). 10.00 Orkest Malando. 10.45 Joan Lancé en zijn orkest. 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.05 Orkestrhapsodieën (gr.). 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Tusschen de bedrijven. 15.00 In het Reigersbosch. 15.30 Gevleugelde me lodietjes (gr.). 16.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Musette orkest en soliste. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 18.30 BNO Nieuws berichten. 18.40 Voor de kleuters. 18.45 Sympho- nie orkest (gr.). 19.00 Duitsche Taalcursus. 19.45 Het wekelijksche sportpraatje. 19.45 Omroep orkest en solist. 20.45 In de sterren staat geschre ven, luisterspel. 21.10 BNO Nieuwsberichten. 21.15 Vroolijke Vrijdagavondklanken. Vanaf 22.10 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de studio beschikken. 22.15 Piano en orgel (gr.). 22.4524.00 Film in den Nacht (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Brandende kwes ties opn.). 8.30 Voor de binnenschippers. 8.45 Ge varieerd ochtendconcert (gr.). (9.159.20 Voor de huisvrouw). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Pianocomposties (gr.). 11.00 Voor de kleu ters 1120 Omroep Meisjeskoor (opn.). 11.30 Willy Kok en zijn salonoorkest en gramofoonmuziek. 128.30 De uitwisseling van Nederlandsche en Duitsche boerenjeugd. 12.45 BNO Nieuwsberich ten. 13.00 De Groninger Orkestvereeniging en soliste. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Sa lonorkest. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Zang en piano. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Operette fragmenten (gr.). 18.00 Spie gel van den dag en BNO: De Jordaner vertelt over> sociale nooden. 18.15 Zang en piano. 18.45 Voor de rijpere jeugd van het platteland. 19.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 19.45 BNO Nieuwsberichten. 19.55 Wenken voor onze volkstuniders. 20.00 BNO Engelsche iutzen- ding: „Holland's political aspects". (Voor de Ra dio-Centrales: Filmliedjes gr.). 20.15 Omroep Symphonie ^Orkest (opn.). 20.45 Viool en piano. 21.15 Omroep Symphonie Orkest (opn.). 21.45 B NO Nieuwsberichten en actueele beschouwing. 22.05 Avondwijding. 22.15 Alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met studio beschikker* 2.15—24.00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2