Manschappen van Ned. Landwacht beëedigd. jfz? ADVIEZENv~C^, VOEDINGSRAAD Toespraken van Mussert, den Rijkscommissaris en SS-Gruppen- fuehrer Rauter. De manschappen van de Ned. Land wacht, hoewel deel yitmakend van een ter ritoriale verdedigingsorganisatie, zullen als politieke soldaten mede de wegbereiders zijn voor de G root-GermaarTsche weer macht, die eens de Germaansche levens ruimte zal beveiligen en beschermen. Zij legden een eed af op den Führer en ver bonden zich daardoor met hem, die het aan zien van Europa voor eeuwen zal verande ren. Zij werden daardoor opgenomen in de ondeelbare strijdgemeenschap van alle nation aal-socialisten, die slechts één ge meenschappelijk lot en één gemeenschap pelijke overwinning ként. Deze gedachten vormden het hoofdthema van de redevoe ringen, die Mussert, de Rijkscommissaris en SS-Gruppenführer Rauter te 's-Herto- genbosch hebben gehouden ter gelegenheid van de beëedigmg der eerste landwacht- recruten op den Führer. s De plechtigheid had plaats in de koning Willem I-kazerne. Eerst sprak Mussjrt, die herinnerde aan de gebeurtenissen der Mei-dagen 1940, hoe de Duitschers hier binnen moesten vallen om de Germaansche levensruimte te beveiligen tegen aanvallen yan buiten, en de regeering naar Londen vluchtte met alle gevolgen van dien. Hoe wel zij haar werkzaamheid schijnt te wil len voortzetten door van daaruit op te hit sen reden waarom thans de radiotoe stellen in beslag moesten worden genomen gevoelde hij zich mede-verantwoordelijk voor de toekomst van Europa en hij sprak nogmaals hoewel deze soms veraf schijnt zijn vertrouwen uit in de tot standkoming eener broederschap van vol keren. Nadat hij als taak der manschappen de afweer van een eventueelen aanval van het Amerikanisme had genoemd, dankte hij de Duitsche kameraden, die hen thans op leiden tot soldaten. De eed, dien velen der manschappen op hem, Mussert, hebben af gelegd, legt dan ook in geen enkel opzicht iets in den weg aan dien, welken zij thans op den Führer afleggen als soldaat. Terwijl twee groepen van vier mannen namens het geheel dien eed op den sabel aflegden, zegden zij allen de gelofte na. De Rijkscommissaris, hierna het woord nemend, noemde deze gelofte een bekentenis tot den Führer en diens werk, dat van historische be.teekenis is, een be kentenis tevens van politieke soldaten tot de levensvormen, die hij voor de toekomst heeft gegeven. Hij dankte den mannen voor hun kloek besluit, genomen op een oogen- blik dat richting geeft aan eeuwen. Op zulk een oogenblik leidt geen compromis tot het doel. Men zou daarmee het oude toch niet behouden en het nieuwe tevens niet vin den. Vooral legde hff er den nadruk op, dat de mannen door deze gelofte zijn opgeno men in de ondeelbare kameraadschap van strijdende nationaal-socialisten. wier zege er een gemeenschappelijke is. dje één band hebben, den trouw aan den Führer. SS-gruppenführer Rauter wees erop, dat dé Ned Landwacht is: een territoriale verdedigingsorganisatie ter afweer naar buiten zoowel als naar binnen. Hij hoopte echter dat zij nimmer zou behoeven op te treden met betrekking tot binnenlandsche aangelegenheden. Voorts schetste hij hetgeen Duitschland ra den wereldoorlog heeft meegemaakt en hij zeide aldus te kunnen aanvoelen wat het beteekent een oorlog te verliezen. Duitschland echter richtte zich op in dap perheid. trouw en gehoorzaamheid aan Adolf Hitler. Ook van de mannen van de landwacht verwachtte hij een revolutionai re geestesinstelling. De kapel besloot de plechtigheid met het spelen der volksliederen. Brandstoffen voor ondersteunde werkloozen enz. De verleden jaar ten behoeve van de onder steunde werkloozen getroffen voorziening, die de betrokkenen in staat stelde reeds in de zomermaanden een deel van hun wintervoor raad brandstoffen in te slaan, zal ook voor 1943 gelden. Er zal een kolenbon worden uit gereikt, waarvan de waarde voor kostwinners op f 7.en voor alleenwonenden op 3.50 is pesteld. Voor deze verstrekking komen slechts in aanmerking de ondersteunde werklooze kostwinners en 'alleenwonenden, die in het tiidvak van 1 Juni tot 15 October 1943 tenmin- sm in totaal vier weken steun genieten. De verstrekking van de koleribon zal te zijner tijd worden verrekend met den in den komenden winter uit te keeren brandstoffen- bijtiag. Indien verrekening niet mogelijk is, "ïidat 3e betrokkene inmiddels niet meer in «te steunregeling is opgenomen, zal terugbeta ling worden gevorderd. Aan kamerbewoners kan geen kolenbon worden verstrekt, aange zien voor deze categorie nog geen brandstof- fcnbonnr.n geldig zijn verklaard. Ook de kleine boeren en tuinbouwers kun nen dit jaar voor de verstrekking van een kolenbon in aanmerking komen, mits de ter zake gebruikelijke voorwaarden vervuld zijr. De kolenbon zal, voor zooveel noodig, even eens worden uitgereikt aan arbeiders, die. wegens verkorten werktijd een tegemoet koming ontvangen. Het Amsterdamsch Tooneel begon Zon dagmiddag in den Stadsschouwburg met de wederopvoering van Ibsen's „Peer Gynt", waarin alle rollen door dezelfde acteurs en actrices zullen worden ver- ctric Tlie vuld, behalve rlie van „Solvegg", welke loor Jos van Gasteren vertolkt zal worden. Tohan Schmitz en Jos van Gasteren als ''eer Gynt en Solvegg. (C.N.F./Noske Pax cl Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, H.lem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Berks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad. A Overmeer, H'stede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagscli Redacteur: B. Kors ten, Heemstede. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarse!, Sant poort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede Distributienieuws. Brandstoffen voor groote gezinnen. De distributiediensten zullen na 31 Mei geen aanvragen meer in behandeling nemen voor de verstrekking van extra bónnen voor vaste brandstoffen voor groote gezinnen. Hiertoe zal echter over eenige maanden op nader in de pers bekend te maken data wederom ge legenheid worden gegeven. Degenen, wier gezin ten gevolge van ge boorte, e.d. thans uit meer dan 6, respectieve lijk 9 personen bestaat* of die hun aanvrage te laat hebben ingediend, dieneh tot dien tijd te wachten. Honden- en en kattenbrood Van 1 tot en met 30 Juni worden op bon 7 van de voederkaart voor honden dezelfde hoeveelhedeg. hondenbrood beschikbaar ge steld als voor de afgeloopen periode. Op bon 7 van de voederkaart voor honden brood (groep K) wordt over dezelfde periode 1Kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Tfa 30 Juni is bon 7 van deze kaart ongeldig. Nieuwe zeepbonnen Tot en met 30 Juni geeft bon „Algemeen 578" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en de bon ,.V eenheidszeep" van de aan kin deren beneden acht jaar uitgereikte kaarten recht: hetzij op het koopen van een^stukje van 24V2 of 28 gram luchtgevulde eenheids toiletzeep 40 of 57 pCt„ hetzij op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheids toiletzeep, 14, 15 of 21 pCt., hetzij op het doen wasschen van vijf kilogram droge vuile wasch. Bon „Algemeen 579" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon „V waschpoeder" van de kaarten, uitgereikt aan kinderen be neden acht jaar geven voorts tot en met 30 Juni a.s. elk recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder, of op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch. De met ,,V' toiletzeep" gemerk te bon van de aan kinderen beneden twee iaar uitgereikte kaarten geeft recht op het koopen van één stuk van 50 of - voor zoover voorraadig - 75 gram toiletzeep van oude samenstelling. Zeep voor personen, die „vullen arbeid" verrichten. Personen die z.g. „vuiien arbeid" verrich ten komen met ingang van 1 Juni a.s. voor een tijdvak van 2 maanden in aanmerking voor extra rantsoenen eenheidszeep en/of waschpoeder. Zij dienen zich ten spoedig ste tot den plaatselijken dlstributiedienst te wenden, ten einde een aanvraagformulier MD 233-71 af te halen. Zij moeten dit for mulier voor 5 Juni a.s. wederom inleveren. Belanghebbenden worden verwezen naar de publicatie van den distributiedienst van hun gemeente van Inwoning. FIETSENDIEFSTALLEN OP STATIONS De Bossche rechtbank heeft weer een zeer groot aantal fietsendiefstallen berecht. De dieven opereeren bij voorkeur op de sta tionsemplacementen, waar zij fietsen, die uit de bagagewagens worden uitgeladen, rustig in ontvangst namen, van een andere in^el voorzagen.en ze naar een andere plaats doorbevrachtten, waar zij de op deze wijze gestolen karretjes zonder gevaar afhaalden. Tegen de fietsendieven, meest uit Eind hoven afkomstig, werden straffen van 1 1/2 en 2 jaar geëischt. Burgemeester van Heemstede De Commissaris-generaal voor bestuur en jüstitie heeft tot burgemeester van Heemstede "benoemd den kapitein b.d. J. 'H. van Riesen te Voorburg. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 1000: 1192, 4097, 12734, 15068, 19820. 400: 13685. 200: 3152, 6440. 100: 3195, 4248, 4593, 3795, 9719, 11120, 14004, 15312, 16914, 18621, 19738, 20767. MAN DOODT ZIJN VKOUW. Te Kieiwjndeweer in de gemeente Hooge- zand heeft de ongeveer 40-jarige losse ar beider J. Klein, toen de kinderen naar school waren, zijn echtgenoote door wurging van het leven beroofd en daarna zelfmoord ge pleegd. De oorzaak moet zijn' een vermoe den van den man, dat zijn vrouw een ver houding had met een kostganger. Het echt paar heeft zeven kinderen van wie de oud ste 11 en de jongste 1 jaar oud is. Uitreiking distributiebescheiden. (Ook voor Spaamdam) Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen, Dinsdag, de beurt aan de letters I, J en L. Voor Spaamdam van 912 uur voor de letters A t/m G; en van 1416,30 uur voor de letters H t/m N. INLEVERING VAN RADIOTOESTELLEN De Staatspolitiegezagsdrager, wnd. Politie- president te Haarlem maakt bekend dat op I Juni 1943 nieuwe inleveringsbureaux wor den opengesteld Spaarne hoek Korte Veer- straat, voor degenen wier familienaam be gint met de letters N tot en met Z. De volg orde der straten zooals aangegeven in de bekendmaking van 25 Mei 1943 blijft onge wijzigd. DË HEER P. J. VAN TRUYEN OVERLEDEN In den ouderdóm van 45 jaar is alhier over leden de heer P. J. van Truyen, commies ter gemeente-secretarie. 1 November 1919 trad hij in dienst der gemeente, eerst tijdelijk en 1 October 1920 volgde zijn vaste aanstelling en was hij werkzaam op de afdeeling Openb. Werken en Volkshuisvesting. Na half Mei 1940 werd de overledene verbindingsambte naar fusschen de Duitsche weermacht en het gemeentebestuur. De begrafenis is bepaald op Woensdag a.s. om twaalf uur op de algemeene begraaf plaats aan de Kleverlaan. v Voetbal Groote overwinning voor het Westen. De districtswedstrijd Zuid-West heeft een groote overwinning opgeleverd voor het Westelijk elftal. De eerste helft bracht een volkomen on productief spel van beide kanten. Enkele minuten voor de rust werd het technische overwicht van het Westelijk elfial beldbnd met een goed doelpunt van Dumortier Aanvankelijk zag het er naar uit. dat de tweede helft een getrouwe copie van de eer ste zou worden Na een kwartier slaagde de Westelijke voorhoede erin het juiste samen spel te vindeh. Het trio SmitMijnders Dumortier hr.d elkaar gevonden. Het falen van v. d. Vegt op de rechtsbinnenpiaats leg de den rechtervleugel lam Daarentegen kwam het grootste gevaar van den anderen vleugel, toen Mijnders er eindelijk in slaagde aan de slrenge bewaking van Pellikaan te ontsnappen. Samenspel tusscben Kick Smit en Dumortier bracht een uitstekend doel punt van den Utrechtenaar (0-2). Hiermede u^as het met het evenwicht in het 'veld ge daan. Uit een hoekschop door Mijnders goed genomen, kopte Drager den bal tegen de onderkant van de lat. De bal kwam -opnieuw binnenzijn bereik, waarna hij onhoudbaar doelpuntte (0-3) Een kwartier voor het einde belandde de bal uit een voorzet van Mijnders goed voor de voeten van Dumortier. die doelman Sares geen schijn van kans gaf (0-4) Tien minuten voor het einde slaagde Mijn ders er opnieuw in met succes tot voor het Zuidelijk doei te komen, waarbij hij thans zelf hard inschoot (0-5). A.D.O. wint van Heerenveen. Voor de kampioenseompetitie speelde A.D.O. tegen Heerenveen. en won met 8-2, zoodat de Hage naars hun kans voor den titel behouden heb ben. Van belang is de Zondag a.s. te spelen wedstrijd FeijenoordA.D.O. Stormvogels- op de onderste plaats. De beslissingswedstrijd voor de onderste plaats in district 1 tusschen Stormvogels en Xerxes is op het terrein van V.U.C. gespeeld en door de Rotterdammers met 5-1 gewonnen. Storm vogels bezet dus de laatste plaats. Tcrrasvogels uitgebekerd. In Santpoort werd voor de tweede ronde om den N.V.B.- beker de wedstrijd TerrasvogelsA.D.O. 1920 gespeeld en door de gasten met 2-1 gewonnen, zoodat de Santpoortenaren uitgebekerd zijn. Uit het district Haarlem is alleen R.C.H. nog in den strijd. De Racing moet Donderdag bij Bxcelsior op bezoek. Cricket. Quick (N.)Haarlem. Gewonnen door Haarlem met 53 runs. In de eerste innings maakte Haarlem 118 runs. J. Fortgens 16; H Peschar 10, H. Boeree 32. B. Kleefstra 17, O. Abendanon 22. Bowlingeijfers Quick: C. Frege 3-57, H. Burki 5-44, F. Vengelers 1-10. Quick scoorde 65 runs; Maas de Hartogh 16. Bowling cijfers Haarlem: H. Peschar 2-24, A. Maas 3-11, J. Fortgens 2-5. O. Abendanon 3-4. Rood en Wit 2H.C.C. 3. Gewonnen door H. C. C. 3 met 2 runs (nog 1 wicket in han den). Rood en Wit 2 122 runs en H.C.C. 3 124 runs voer 9 wickets. SCHC.—C V.H Gewennen door SCHC., met innings en 14 runs. SCHC 170-8 en C.V.H. 59 en 57 runs. Hermes D.V.S.Rood en Wit Het resul taat was een draw. De thuisclub scoorde 218 voor 8 wickets: H. Stolk 53 n.o. J. Offerman 77; F. Horn 20; L. Borrani 18 en C. Kettelaar 17. Bowlingeijfers A. en W.: L. Sodderland 6 voor 60; J. Meeuwenoord 2 voor 48; Rood en Wit 130 runs voor 5, waarna Hermes D.V.S. den strijd opgaf. P. van Buuren 14. P. Hage naar 25. J. de la Mar 13 en Kramer 11; A. van Baasbank 20. P. Ligtenstein 26 n.o. Bowling eijfers Hermes D.V.S. A. Molenaar 2 voor 27; L. Borrani 1 voor 37; R. v. d. Hammen 1 voor 23; H. Stolk 1 voor 8. Athletiek Mevr. Blankers-Koen verbetert het wereld record hoogspringen. Mevr. Blankers-Koen heeft bij de trainingswedstrijden voor dames te Amsterdam het Nederlandsch, Europeesch en wereldrecord in hoogspringen, dat met I.64 M. ten name stond van mevr. Van Balen Blanken aanzienlijk verbeterd. Nadat zij reeds bij een der eerste sprongen een hoogte van 1.641/» cM. bereikt had, werd de lat op 1.67 M. gelegd, d.w.z. 1 cM. haoger dan het tot nu toe geldende, alhoewel nog niet offi cieel erkende werelrecord ten name van mej. Schimmelpfennig (Zwitserland). Ook deze hoogte haalde zij gemakkelijk, evenals die van 1.69 M. Onder groot enthousiasme van de aanwezigen wist zij zelfs een hoogte van 1.71 M. te bereiken, waarmede zij haar beste prestatie leverde. GORT MET STOOFSLA. Ter aanvulling van den broodmaaltijd of als voorgerecht bij het middagmaal kan onderstaand gerecht dienst doen. Gort met groenten is,zoowel wat voedingswaarde als wat smaak betreft, een goede combinatie. Wil men boter, Jam' of kaas sparen, dan kan men dit gerecht op de droge boterham eten. Het smaakt goed. Wel is het aan te bevelen zoo mogelijk een restje saus van een jusblokje door de gort met groenten te mengen. De stoofsla kan vervangen worden door andij vie, postelein of spinazie. GORT MET STOOFSLA. 100 g. gort, 4 dl. water, Va kg. stoofsla, 2 thee lepels, kerriesurrogaat, zout, aroma. De gort een nacht in het water weeken, met het weekwater aan de kook brengen, 20 min. laten koken en In de hooikist bijna gaar laten worden, pl m. 3 uur. De stoofsla snijden, wasschen en met aanhangend- water aan de kook brengen. Wanneer de groente geslonken is, de gort en het zout toevoegen en de massa gaar laten wofrden (kooktijd 20 min.). De gort op smaak brengen met aroma en, voor wien er van houdt, wat kerriesurrogaat toevoegen. Eventueel een rest jus oo klontje vet door de gort mengen. Honkbal. Slagenregen in het Noorder Sportpark. De Mon en Geurts hebben In Amsterdam de V. V. G. A. weinig kans tot slaan gegeven. 2 6 spelers sneuvelden op drie slag en slechts drie zagen kans een honkslag te geven. Met 7-0 bleven Zandstra en zijn mannen de meer deren van de Amsterdammers. Meer strijd moest H. H. C. voor een benauwde 6-5 zege op Quick voeren. Pas in de laatste beurt konden de rood-witten door enkele slagen van Hartog en Engelse een 4-2 achterstand in een 6-5 vporsprong omzetten. twee honken bezet maakte Engelse door een snel dubbelspel een einde aan de laatste Innings van Quick. Ondanks de groote aderlating, die de S. C. „Haarlem" heeft moeten ondergaan, geven Beets en zijn mannen nog goed spel te zien. Het werpen van Ferment was voor de Ajax slagploeg niet gemakkelijk. Nadat de Haar lemmers in de eerste beurt door slagen van Hunik, Ferment en Langereis een 2-0 voorsprong hadden genomen, was in de ze vende innings de stand weer gelijk. Ferment deed toen in de achtste innings een misgool naar Missaar, waarop Ter Heide het win nende punt scoorde. Schijvenaar en Wilders ontbraken op het appel bij EDO-Blauw Wit. Door het zwak kere werpen van Iïarmsen en Linke werd er veel geslagen en had de wedstrijd een aan trekkelijk verloop. Harmsen hield, al kreeg hij van Colijn een homerun te incasseeren, in de eerste zeven innings de touwtjes aar dig in handen. Pas in de laatste twee innings zakte hij af en miste hij den steun van zijn velders. EDO roerd? zich aan slag eveneens geducht. Vooral de staart met Straver. Pe- rukel, Kelder en Harmsen sloeg er lustig op los. De score verliep al% volgt: EDO 2 0 0 3 3 2 0 0 0 10 BI. Wit 003120200 14 De overige uitslagen: Overgangsklasse: Ajax 2-Haarlem 2 7-5; HCK-DWS 11-8, BI. Wit 2-DOS 10-9. RCH- AFC 4-28, E'DO 2-Zeeburgia 7-4. Hilversum- HHC 2 8-12, TYBB-Spartaan 5-5. Tweede klasse: HCK 2-THB 10-8, HHC 3- HFC Haarlem 1 2-29; HBC-EHS 11-10, Schoten 2-Catchers 11-3, Zandvoortm.-Ha- venm. 12-17. Derde klasse: HFC Haarlem 3- HHC 4 5-22, EDO 3-RCH 2 -17-4. Kenne- merland 1-Schoten 3 20-5, IIBC 2-HFC Haarlem 4 1-34. THB 2-HCK 3 22-12, HHC 5-Kenneme.rland 2 15-15, TYBB 2-Schoten 4 5-18, Beverwijk-EDO 5 20-16, Havenm. 2- Sehoten 5 8-10, Halfweg-HFC Haarlem 2 17-33. Zilveren Handschoen-tournooi te Hilversum. Hemelvaartsdag zal in het Hilversumsche Sportpark het Zilveren Handschoen-tournooi worden gehouden. De deelnemende ploegen zijn dit jaar in afdeeling-'a: Schoten, Ajax, D.W.S. en D.O.S.; in b: E.D.O., Quick, A.F.C. en Spartaan; in c: V.V.G.A, Hilversum, Eind hoven C.B. en Haarlem en in d: Blauw Wit, H.H.C., Zeeburgia en Watergraafsmeer. Verduisteren van 22.tot 5.30 uur. 3 Juni: zon op 5.34, onder 31.53 uur maan op 5.39, onder 31.09 uur 3 Juni: zon op 5.33, onder 31.53 uur maan op 6.13," onder 33.09 uur op o 00V.-

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2