De redevoeringen van Speer en Göbbels Haven van Algiers gebombardeerd. Zware luchtaanvallen op Gorki aan de Wolga. 80ste luchtaanval op Messina Samenstelling en oogmerken van nieuwe Argentijnsche bewind (Vervolg van pag. 1) In stqgcnde mate worden thans reeds weer aanvallen gedaan op Engeland door het Duit sche Iuchtwapen. De aantal neergeschoten toe stellen der R. A. F. zijn gestegen in een mate, hetgeen slechts het begin zal zijn. Ieder geleerde en natuuronderzoeker, die in onze laboratoria den strijd voert tegen de vijandelijke oorlogstechniek, iedere arbeider en ingenieur, die bouwt aan ons nieuwe bombardementsw'apen, iedere jonge piloot, die van 's ochtends tot 's avonds laat oefent om eens ingezet te worden voor den tegenslag fegen de vijandelijke misdadigers, zij allen mogen het oog gericht houden op dat deel van ons volk, dat woont in de luchtoorlogs- gebieden van het Westen en Noordwesten, wanneer zij dag en nacht onvermoeid aan het werk zijn om het uur der vergelding te be spoedigen. Want eens komt het uur der vergelding. Uit dank voor den heden bewezen heldenmoed der bevolking in de luchtoorlogsgebieden zal het na den oorlog een eereplicht zijn van het geheele volk haar steden en huizen schooner dan ooit weer op te bouwen. Uit de ruïnes zal dan nieuw leijgn opbloeien. De oorlog ter zee. De minister ging vervolgens in op de acti viteit van het Duitsche duikbootwapen in den strijd tegen Engeland en wees er op, dat in Hen loop van dezen oorlog niet inbegrip van de maand Mei 1943 ruim 26.5 millioen brt. vijandelijke scheepsruimte door de Duitsche marine en het Iuchtwapen in den grond zijn geboord. Wat dat beteekent kan alleen hij bevatten, die zich voor oogen houdt, dat de Duitsche duikbootoorlog in den eersten wereldoorlog met nauwelijks 12 millioen brt. Engeland in de jaren 1917 en 1918 aan den rand van den afgrond heeft gebracht. Natuurlijk hebben de Engelschen dat pas na den oorlog toegegeven. Gedurende den oorlog daarentegen vochten zij en de Amerikanen precies zoo als thans met den beweerden omvang van hun nieuwe schepen en betwijfelen zij onze cijfers betref fende tot zinken gebrachte schepen. Wat de vijand ook tot stand brengt in den bouw van nieuwe schepen, onze cijfers van tot zinken gebrachte schepen kan hij daarmede niet in halen. Wat het aantal arbeidskrachten be treft, dat de basis der oorlogsproductie in het algemeen vormt. Maar ook de Amerïkaansche boomen groeien niet tot den hemel. Wij hebben alle reden de vijandelijke getallenfantasieën met gelaten- beid op te vatten. Het is een natuurlijke zaak in den strijd op de wereldzeeën, dat die met wisselende kansen gevoerd wordt. Op perioden van zeer groote successen volgen geringere, die in ver band staan met den stand van onze aanvals waplens aan den eenen kant en dien van de vijandelijke afweerwapens aan den anderen kant of omgekeerd. Deze strijd wordt daarom niet alleen op de Oceanen, in de* lucht of op het slagveld, maar ook in de wetenschap pelijke instellingen en laboratoria uitgevoch ten. Iedere nieuwe aanvalstechniek sleept op zekeren afstand een nieuwe afweertechniek achter zich aan, iedere nieuwe afweertechniek echter is volgens de ervaring weer de oorzaak van een nieuwe aanvalstechniek. Dit is voor al ook waar bij den duikbootoorlog. De vij and heeft zoo vaak reeds het duikbootgevaar overwonnen verklaard en is vervolgens in korten tijd weer overtuigd geworden van het krassf tegendeel, zoodat hij eigenlijk alle aanleiding zou hebben om zeer voorzichtig te zijn met zijn prognoses. De oorlog te land. Do minister ging vervolgens in op het Oos telijk oorlogstoonéel en constateerde, dat het front in het Oosten hecht staat. Er gaat we derom een onafgebroken stroom nieuwe wa- oens en manschappen uit het vaderland naar bet Oosten. De inspanning van het Duitsche "o'k in het teeken van den totalen oorlog i" -"et vergeefsch geweest. eir» een goeden dag zal zq ingezet worden. V"sneer en waar, daarover mogen onze v(j- a*- "'n zich het hoofd breken. "anneer zij er over kletsen, dat het initia te' definitief op hen is overgegaan en de '^ding van Duitsehland met angst en schrik f op wacht, waar het zich ontplooien zal, z; 1 de toekomst beslissen, wie reden heeft voor zu'k een angst. Wij wachten af: maar in een anderen zin dan de vijand vermoedt. Men spreekt thans van de invasie in Europa, alsof dat de meest natuurlijke zaak ter wereld was. De joden vooral wil len invasie. De Engelsche en Amerikaan- sche soldaten intusschen zullen het bloe dige gelag moeten betalen. Onze weer macht is bereid hen te ontvangen. Duin kerken en Dieppe staan hier als waar schuwende teekens voor een Britsch- Amerikaansche invasie strijdmacht. De joden. Göbbels besprak vervolgens de rol van het jodendom in de landen van den tegenstander, neerkomende op een joodsch streven naar de wereldmacht. Het baat: zoo zeide hij, de coalitie der tegenstanders in het geheel ni'ets, wanneer zij thans tracht een uiterlijke aan neming harer opvattingen voor te spiegelen, her is voor ons slechts vleiend, dat de Sowjets zich onder den druk van onze omvattende •-oorlichting gedwongen zien de Komintern het instrument hunner wereldvernieling, voor "en schijn te ontbinden. Maar de joden in Londen en Washington jubelen te vroeg, wan neer zij njeenen daarmede het voor hen zoo eehate Nationaal Socialistische voorlichtings- go-.ouw ten val te brengen. Reeds ziet men in alle landen steeds duide- Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, H.lem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A Overmeer, H'stede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B, Kors ten, Heemstede. Nieuws- en reportage voor Veisen en omgeving: J. J. E. van Baarsei, Sant poort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. lijker in hoe de joden te werk gaan. Hgt oaat hun in het geheel niet, wanneer zij de parlementen en gerechtshoven mobiliseeren ter bescherming van hun parasitaire bestaan. Het zal niet lang meer duren of de roep om den schuldige aan dit vreeselijke volkeren- drama zal door de geheele wereld gaan. Wij «uilen er voor weten te zorgen, dat deze vraag ook een antwoord krijgt. Vergeleken met het joodsche wereldgevaar is er voor sentimenta- litelten geen plaats. De geheele uitschakeling van het jodendom uit Europa is geen moreel probleem, maar een probleem van de veilig heid van den staat. Laat men eens in het kamp van onze vijanden om zich heen kijken: waar men kijkt, joden en joden. Joden achter Roosevelt als zijn hersentruBt, joden achter Churchill als %ijn inspiratoren, joden als op hitsers en opruiers in de geheele Engelsch- Amerikaansche-Bolsjewistische pers, joden in de hoeken van het Kremlin als de werkelijke dragers van het bolsjewisme. De internationale iood is de lijm, die de vijandelijke coalitie bijeenhoudt maar hij is niet onoverwinnelijk Dr. Göbbels toonde vervolgens het onder scheid in de leiding van Duitsehland in de beide wereldoorlogen. Hij constateerde, dat de sterke nationale leiding, die Duitsehland in den eersten wereldoorlog miste, thans aan wezig is. Bijna geheel Europa, zoo ging de mi nister voort, - werkt in dienst van onze oorlogvoering. Het sal ook eens in het genot komen van de vruchten van onzen eemeensehappelijken strijd en ijver. Ons werelddeel zalna de overwinning een machtige continentale gemeenschap vor men, bestaande uit vrije volken, die zich wijden aan den dienst van een gemeen schappelijke groote zaak. Alleen zoo kan Europa voortleven. In het andere geval zal het in zijn atomen uiteen vallen en een gemakkelijke buit zijn van de anarchie en daarmede van het bolsje- misme. Dat kan geen werkelijk Europeaan willen. Thans meer dan ooit is aan het Duit sche volk in dezen oorlog zijn grootste historische kans gegeven. De nati« zal zich het groote oogenblik waardig toonen. Wij hebben den wereldoorlog vooral ver loren, omdat ons een groote leidende per- soonlijking ontbrak. Dezen oorlog zullen wij winnen, omdat die persoonlijkheid er thans is. Wij kunnen niet verslagen worden, tenzij wij onszelf verslaan. Van deze zelfmoorde naarsbedoelingen is het Duitsche volk echter thans verder af dan ooit. Moge de vijand den strijd tegen onze zenuwen voortzetten met list, sluwheid en boosaardigheid, niemand zal hem het genoegen doen week te worden. Hij moet met de wapens aantreden en op dat ter rein zullen hem onze soldaten het passende antwoord geven. De minister besloot met de woorden: aan het einde van dezen strqd staat onze over winning. Onze vqanden willen het niet ge- looven. Wij zullen het hun bewijzen. De Berlijnsche pers over de beide redevoeringen. De beide groote redevoeringen der rijks ministers, dr. Göbbels en Speer worden door de geheele Berlijnsche pers in grooten op maak gepubliceerd. De Völkischer Beobachter spreekt in zijn commentaar van volksrede voeringen in den besten zin van het woord. Voor de echtheid van alle verklaringen en eischen der beide ministers is er geen tref fender bewijs dan de geestdriftige instemming waarmede zij werden aangehoord. Wat mi nister Speer aan cijfers over de Duitsche be wapening kon noemen, overtreft de hoogge spannen verwachtingen. De gevolgtrekkingen, die minister dr. Göbbels maakte uit de mili taire, politieke en moreele positie van Duitsehland, breekt den ban van alle vijan delijke agitatie, nog voor die uitwerking kon hebben. De Berliner Börsenzeitung schrijft, dat de bijeenkomst werd gedragen door den geest van de hardste vastberadenheid. Twee facto ren zijn beslissend geweest voor het succes. In de eerste plaats de offervaardigheid van de Duitsche werkers, in de tweede plaats de organisatie van de eigen verantwoordelijk heid, waardoor de Duitsche industrie er in geslaagd is, ten bate van het algemeen ge bruik te maken van den schat aan ervaringen, welke in de afzonderlijke bedrijven waren verkregen. Na de officieele opening der arbeidsontspan- ningsverblijven te Valkenburg' brachten de (alrijke autoriteiten o.w. de leider van het Nederlandsch Arbeidsfront, H. J. Woudenberg een bezoek aan de grotten. Het gezelschap bq de „eeuwige drup". (C.N.F./W.P. Zeylemaker Pax c) Doelen in West-, Midden- en Zuid- Engeland bestookt. Het Duitsche weermachtbericht van Za terdag luidde „Aan het Oostelijk front verliep de dag uitgezonderd plaatselijke gevechtsactivi teit, kalm. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen viel Vrijdagnacht een belangrijk bolsjewistisch bewape- ningsbedrijf aan den middenloop van de Wolga aan. Talrijke bomtreffers in de groote montagehallen en hierop vol gende branden over groote oppervlakten werden waargenomen. Zaterdagochtend vroeg boorden snelle ge vechtsvliegtuigen in de Noordelijke IJszee twee koopvaardijschepen met een geza- menlljken. inhoud van 6000 brt. in den grond. Vergezellende jagers schoten volgens de totdusver ontvangen rapporten 22 Sovjet vliegtuigen neer. Een eigen vliegtuig ging verloren. De haveninstallaties van Algiers werden in den nacht van 4 op 5 Juni gebombar deerd Bij een aanval van vijandelijke jacht vliegtuigen op bewakingsvaartuigen der Duitsche marine voor de Nederlandsche kust schoten deze, twee vijandelijke vlieg tuigen neer. Een formatie snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen bestookte Vrijdag de haven- en fabrieksinstallaties der Zui'd- Engelsche kuststad Eastbourne. Vrijdagnacht vielen zware gevechts vliegtuigen voor den oorlog belangrijke doelen in West-, Midden en Zuid-En- geland aan. Van deze operaties keerden twee Duitsche vliegtuigen niet terijg. Het Duitsche weermachtbericht van Ztjn dag luidt: Aan het Oostelijk front verliep de dag afgezien van levendiger gevechten aan het Koebanbruggehoofd, kalm. In het gebied ten Noord-Westen van Kryntskaja sloegen Duitsche en Roemeensche troepen verschei dene vijandelijke aanvallen af. Zaterdagnacht heeft een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen op nieuw wapenfabrieken in de tad Gorki aan den middenloop van de Wolga aangevallen. Er ontstonden groote branden in de fa brieksinstallaties en de benzine-opslag- plaatsen. Twee vliegtuigen zijn niet terug gekeerd. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen heb- ,ben Zondagmiddag Eastbourne aan de Zuid kust van Engeland wederom aangevallen. In scheervlucht stortten zij zich op de voor den oorlog belangrijke doelen der stad en bestreden die van een hoogte van 20 tot 30 meter met bommen en boordwapens. Vol treffers kwamen bovendien in het Oosten der stad op een groot fabrieksterrein neer. Het Itnliaansclie weermachtbericht vui^ Zaterdag luidde als volgt: ,,De luchtmacht der Spil heeft Vrijdag nacht de haven van Algiers gebombardeerd Boven Pantelleria werden tijdens hevige luchtaanvallen vier vliegtuigen door de ar tillerie vernietigd. Twee vijandelijke lucht aanvallen veroorzaakten schade en slacht offers in de omgeving van Tarente. Een*1i- berator werd door het afweergeschut neer geschoten. Batterijen luchtdoelgeschut kwamen in actie tegen een vijandelijke for matie die boven hét gebied van de provin cie Trapan! vloog en schoten door nauw keurig schieten vier vliegtuigen neer. Een ander tweemotorig vliegtuig stortte in zee bij het eiland Favignana na een gevecht niet onze jagers. Boven Malta schoten Duit sche jagers een Spitfire neer. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt: "Vlootstrijdkrachten hebben net eiland Pantelleria beschoten, dat ook door de vijandelijke luchtmacht herhaaldelijk en hevig gebombardeerd werd. Vijandelijke luchtaanvallen op La Spezia en plaatsen in de provincie Caglia*\ eischten eenige slacht offers en veroorzaakteii beperkte schade. In den loop van din dag werden 10 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, en wel 3 door jagers en een door het afweer geschut boven Sardinië, één door jagers en drie door het afweergeschut boven Pantel leria, één dodr jagers en één door het af weergeschut boven La Spezia. Tijdens een luchtaanval op onze eilanden in de Egeische Zee viel een vijandelijk vliegtuig, door het afweergeschut getroffen, brandend in zee. De Giornale d'Italia schrijft, dat Messina, dat bij den laatsten Amerikaanschen ter- reuraanval buitengewoon zwaar getroffen is, sedert het uitbreken van den oorlog 80 maal uit de lucht' is aangevallen. Bij den laatsten aanval viel het opnieuw op, dat de Amerïkaansche vliegers, niet het station of de haven bombardeerden, maar hun bom men lukraak en zonder scrupules lieten val len op woonwijken. Alleen al bij dat laat ste bombardement werden 3 kerken, een ziekenhuis en vele woonhuizen verwoest. Geen enkele wijk werd verschoond. Dat het aantal slachtoffers betrekkelijk gering was, is slechts te danken aan het feit, dat Messina reeds geruimen tijd over zware cementen schuilplaatsen voor de be volking beschikt. De bevolking neemt een kalme houding aan en niemand denkt er aan, de stad te verlaten. Kort na den aan val had een onbekende op een muur ge schreven: „Wij zullen niet deserteeren". Dit is de leuze, die geheel Messina beheerscht. Nergens hoort men klagen. De bevolking is vaster dan ooit besloten vol te houden en tegenstand te bieden tot het uiterste. Noguès en Bergeret nemen ontslag. Generaal Noguès, de resident-generaal van Fransch Marokko, heeft aan Giraud zijn ontslag verzocht. Giraud heeft dit ver zoek ingewilligd. Reuter meldt uit Algiers, dat Pueux tot opvolger van Noguès benoemd is. Ook généraal Bergeret, die een com mandopost in West-Afrika bekleedde, is ontslagen. a De Britsche en /Bnerikaansehe regee ring hebben het nieuw gevormde Fran- sche „nationale bevrijdingscomité" nog niet erkend. Een dergelijke erkenning, al dus verklaart men tè Stockholm, is slechts mogelijk wanneer cfe nieuwe organisatie haar definitieven vorm heeft gekregen. Twee ministers reeds weer afgetreden. Congres ontbonden. Volgens berichten uit Buenos Aires heeft generaal Rawson het Argentijn sche congres ontbonden. Te zijner tijd, zoo zegt het desbetref fende decreet van Rawson, zullen maatregelen voor de vorming van een nieuw parlement worden getroffen. De pers heeft Zondag een lijst met de Samenstelling van het nieuwe Argentijn sche kabinet ontvangen, volgens wélke de leider der militaire beweging, generaal Rawson, president ad interim is. Vice- president is vice-admiraal Sueyro, oud- commandant, der slagvloot. Minister van buitenlandsche zaken is generaal Martinez, van binnenlandsche zaken schout-bij nacht Storni, van financiën Rosa, van ma rine schout-bij-nacht Benito Sueyro, van oorlog generaal Ramirez. Maandag zou het kabinet den eed afleggen. Alle leden zijn, met uitzondering van de ministers van financiën en justitie, hoog geplaatste officieren. De leider Van de mi litaire beweging en nieuwe president der regeering, brigade-generaal Rawson is 59 jaar. Gedurende zijn zuiver militaire loop baan heeft hij actief gediend in cavalerie regimenten. Vice-president schout bij nacht Seba Sueyro en minister van marine schout bij nacht Benito Sueyro zijn nauw verwant. De vice-president is o.a. werkzaam ge weest als marine-attaché bij de Argen tijnsche ambassade te Washington. De minister van buitenlandsche zaken generaal Domingo Martinez js 54 jaar, het jongste lid van het kabinet. In 1941 was hij door Castillo benoemd tot president van politie der federale hoofdstad. Politiek is hij tot dusver niet op den voorgrond ge treden. Tusschen den nieuwen president en den minister van oorlog Ramirez bestaat een kameraadschap van vele jaren. Ramirez, de eenige minister die uit het kabinet van Castillo is overgenomen, had eerst eind November 1942 deze functie op zich ge nomen. Als minister van oorlog streefde hij vooral naar uitbreiding van de Argen tijnsche vliegtuigmotoren- en munitie fabrieken. Volgens de jongste berichten uit Buenos Aires zijn inmiddels Rosa en Calderon, die in het nieuwe Argen tijnsche kabinet respectievelijk mi nister van financiën en van justitie waren, weer afgetreden. Zij waren de eenige burgers in het nieuwe kabinet. In de afgeloopen dagen heeft de nieuwe regeering in drie proclamaties de bedoe lingen der revolutionnaire beweging uit eengezet. De eerste oproep werd uitgevaardigd, terwijl de troepen onder generaal Rawson haar opmarsch naar de hoofdstad begon nen. Hierin wordt verklaard, dat de be- .weging optreedt in het belang van het va derland en op de bres staat voor d£ inte griteit van het bestuur, de eenheid van alle Argentijnen en de restitutie van ten onrechte verworven bezit aan den staat. Zij strijdt voor een ware en volledige sou- vëreiniteit van het land, voor loyale een heid en samenwerking in Amerika en voor de nakoming van internationale verplich tingen. Eenige uren na het overnemen van de macht publiceerde Rawson een door hem geteekenden oproep, waarin gezegd wordt, dat de weermacht de verplichting heeft aanvaard, de nationale en stoffelijke groot heid van het land te redden. Vooruitgang van het land is onmogelijk geworden door den woeker der kapitalisten. Het commu nisme dreigt vasten voet te krijgen. De justitie heeft haar hoog gezag verloren én de weermacht is in discrediet gekomen. Later werd een derde proclamatie uit gevaardigd, die hoofdzakelijk is gericht tot leger en vloot. Een volkomen reorganisatie der regeeringsmethoden en van de oriën teering der politieke partijen liggen in het Voornemen. Voorts wordt gemeld, dat de politie op dracht heeft gekregen energiek op te tre den tegen communistische agitatoren, die trachterf pamfletten uit te deelen. Zij moe ten onmiddellijk gearresteerd en met het oog op het standrecht ter beschikking van de regeering gesteld worden. „Beschimmelde klachten" Max Blokzijl spreekt hedenavond om kwart voor zeven via den zender Hilver sum I' over „Beschimmelde klachten".

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2