Prestatiewedstrijd Duitsche bedrijven in Nederland. „Wie het waagt, (te bedrijfsgemeenschap ie storenverspeelt zijn hoofd. Ook de Nederlandsche vrouwen moeten werken. i Naar aanleiding van het einde van den tweeden prestatiewedstrijd der Duitsche be drijven in Nederland, is Zaterdag in Den Haag een plechtige bijeenkomst gehouden waarop talrijke bedrijfsleiders en bedrijfsvoormannen /«-verschenen waren. In aanwezigheid van ver tegenwoordigers van partij, staat en weer macht bracht de plaatsvervangende Obmann van het Deutsch Arbeitsfront m het Arbeits- bereich der N.S.D.A.P., Kretsehmar, rapport uit over de werkzaamheden van het laatste jaar. Door hun deelneming aan den prestatie- strijd der Duitsche bedrijven in 1942'43 heb ben de bedrijfsleiders van 79 Duitsche in dustrie-, 73 handels- en 40 handwerkbedrijven hun wil tot medewerking aan den dag ge legd. Deze cijfers beteekenen een stijging met 72 pet. vergeleken met het voorafgaande jaar. Ook de resultaten in de bedrijven zelf hebben merkbaren vooruitgang getoond. Naast de Oprichting van vele spel-, dans- en zanggroe pen en actief werkende sportgemeenschappen heeft ook de verzorging door de N.S.-Gemein- schaft Kraft durch Freude met 30 z.g. werk- pauzeeoncerten en evenveel variété-vertoo ningen tijdens een groot aantal gemeenschaps avonden in de bedrijven opmerkelijke suc cessen getoond. Bij 147 bedrijfsappèllen wer den 34.000 personeelsleden op de hoogte ge steld van het groote gebeuren in onzen tijd. Bijzondere aandacht werd gewijd aan de beroepsopleiding. Alle nieuw-ontworpert on- derwijs-werkplaatsen werden ingericht en het aantal der onderwijsinrichtingen van be drijven kon van zeven in het Voorafgaande jaar tot 34 met nog 106 afzonderlijke onder wijswerkplaatsen vergroot worden. De zorg voor de gezondheid der personeel leden blijft op den voorgrond der werkzaam heden staan. De plaatsvervangende Obmann ging ver der in op de buitengewoon gunstige ervarin gen, die konden worden opgedaan met de invoering van het prestatieloon in een reeks van bedrijven. Op verzoek van den plaatsvervangenden Obmann onderscheidde vervolgens de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., Haupt dienstleiter Schmidt, 16 bedrijven door over hand ting van gouw-diploma's. Ze' r nadrukkelijk ging Hauptdienstleiter Schmidt in op de jongste gebeurtenissen. Hij noemde het een dwaling te gelooven, dat lemf id, die zich vergrijpt aan de prestatie gen nschap in Duitschland of in de bezette gebi ien, zou worden ontzien of dat iemand, die opvolging van een oproep uit Engeland of Amerika hier in staking zou willen gaan, ongestraft zou blijven. Spreker wilde daar om nog eens met alle ernst verklaren, dat degene, die het waagt tijdens den oorlog de bedrijfsgemeenschap Ze storen hetzij een Duitsche of een Ncderlandsche bedrijfsgemeen schap door een staking of door andere misdaden, natuurlijk zijn hoofd verspeeld heeft. In het verdere verloop van zijn uiteenzet tingen erkende de leider van het Arbeits bereich de moeilijkheden die door den oorlog zijn ontstaan voor de Duitsche bedrijfsleiders om hun bedrijven in stand te houden. Het nieuwe Europa wordt met bloed en zweet bevochten. Wij hebben derhalve het recht, vooral van onze volksgenooten, maar bovendien ook van ojjze Nederlandsche ar beidskameraden en -kameraadskes te eischep, dat zij hun uiterste best doen. Wanneer een maal den Duitschen soldaat door het vader land niet de wapens iff handen zouden wor den gegeven, die hij voor den strijd noodig heeft, dan zou het Avondland in gevaar komen. Op grond van deze verantwoordelijkheid voor den nieuwen groei van Europa eischen wij ook, dat de arbeidsplaats, die door een Duitscher is vrijgemaakt omdat hij als soldaat te velde is getrokken, door een andere Euro- Van ern vliegveld in het Zuiden van het Oos telijk front start een gevechtsgroep voor den lO.WOsten inzet. De commandant klimt, na dat bij zijn valscherm heeft bevestigd, in zijn machine. (PK Hoffmann DV'R P. c.) peaan wordt ingenomen. Daarom zullen ook de jongere lichtingen hier in Nederland de arbeidsplaatsen der jonge Duitsche soldaten moeten innemen. Vele arbeidskameraden, die thans nog hier zijn, zullen hun plaats moeten ontruimen om in Duitschland nieuwe arbeidsplaatsen in te nemen. En Nederlandsche menschen, die wel licht geloofden van de opbrengst van hup. vroegere werk tè kunnen leven zullen weer in het arbeidsproces teruggebracht worden. Bovendien zal juist zooals dc Duitsche vrouw, ook de Nederlandsche vrouw moeten werken. Wij hebben niet het voornemen Ne derlandsche vrouwen naar Duitschland te brengen. Zij zullen echter de leeggeworden arbeidsplaatsen in Nederland moeten bezetten Die zelf in het arbeidsproces staat, begrppf dat volkomen. Alleen menschen, die zich van de werkelijkheid verwijderd hebben, kennen onzen zwaren door het noodlot opgelegden strijd niet en wijzen derhalve ook uit onkunde ten aanzien van den feitelijken toestand onze maatregelen af. Het moge waar zijn, dat deze regelingen den een of ander in zijn particu- liter-economische leven zwaar treffen, maar hij heeft het persoonlijk lang niet zoo zwaar als de Duitsche soldaat, die is aangetreden tegen de onmenschelijke horde der steppe. Onze eisch is derhalve rechtvaardig want hij is dienstig voor het gemeenschappelijk be houd van onze volken en daarmede voor den groei van een nieuw Europa. Daarom moet op dit oogenblik, nu wij dank zeggen voor alles wat gepresteerd is, terwijl wij ons opnieuw gereed maken voor den oorlogsprestatiewedstrijd, onze eed luiden „Alle hinderpalen worden door ons uit den weg geruimd. Een „onmogelijk" bestaat niet. Wij brengen het voor elkaar, omdat wij het voor elkaar moeten brengen. Wij dienen allen een rechtvaardige zaak en hebben thans reeds de ruimte voor oogen, die ons de vrijheid van het brood waarborgt. De gangster aan gene zijde in Amerika en de horden van Stalin mogen het zich voor gezegd houden, dat wij van zins zijn ons leven en onze eigen aard tot aan de overwinning strijdende met inzet van alle krachten te verdedigen en te bevechten. Zoo eischt het lot van ons, dat naast de groote gemeenschap van de soldaten de groote gemeenschap der arbeiders en daarmede de gemeenschap van de boeren treedt. Wanneer wij zoo, zooals wij tot dusverre onzen plicht gedaan hebben, ook verder het beste van ons geven en de soldaat in het vaderland even hecht staat als de soldaat aan het front, behoeven wij ons geenerlei zorgen te maken voor de toekomst van Europa. Voorloopig is van deze legers, die ons in Europa willen vernietigen nog in het geheel niets op het vasteland te zien. Vooreerst zijn wij het nog, die het lot van Europa bepalen Daarom kijken wij als Nationaal Socialisten vol vertrouwen naar de toekomst. Dat deze strijd eenmaal zou komen, dat wisten wij. Dat wij dezen strijd willen doorstaan en als man nen die den Führer volgen, zijn wij bereid ten allen tijde het beste van ons te geven Mijn verzoek aan de personeelsleiders even als aan het personeel is derhalve Laat ieder indachtig zijn aan dezen grooten t(jd, dien hij mede mag beleven Laat ieder op zijn plaats zijn plicht doen Laat hij pres- teeren, zooveel hij slechts prestecren kan daardoor bespaart hü bloed. Bloed van beste Duitsche soldaten en het bloed van vrouwen en kinderen, die deze moordenaars en ban dieten willen vernietigen. Laat daarom een ieder zijn plicht doen en er aan denken, dat ons alleen de gemeenschap in strijd en pres tatie tot de overwinning leidt. Hiermede open ik den oorlogsprestatiewed strijd 1943'44 en roep u op onzen eed samen te vatten in den uitroep: „Leve onze Führer. Prof. L. Knappert overleden. Op ruim 79-jarigen leeftijd is te Oegst- geest overleden prof. dr. Laurentius Knap pert, oud-hoogleeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk in de geschiedenis en leerstel lingen van de Ned. Herv. Kerk aan de Leid sche universiteit gedurende de jaren 1902- 1933. Laurenfius Knappert werd in 1863 te HCarlingen geboren. Hij volgde het gymna sium te Leiden en studeerde in deze stad en te Amsterdam theologie. In 1 887 promo veerde hij aan de universiteit te Amsterdam tot doctor in de theologie. Hij was daarna achtereenvolgens Ned. Herv. predikant te Kwadijk, Dokkum en Assen en werd 1902 benoemd tot hoogleeraar. vanwege de Ned. Hgrv. Kerk in de geschiedenis en leer stellingen der Ned. Herv. Kerk aan de rijks universiteit te Lelden. Bij het bereiken van den 70-jarigen leeftijd legde hij zijn hoog- leeraarsambt neer. Hij werd in dit jaar, 1933, privaat docent aan de Leidsche uni versiteit 1n de geschiedenis van de Chris- telike kerk en zending in Oost- en West- Indië. Hij behoorde tot de vrijzinnige protes tanten, tot welker voormannen men hem mag rekenen. Verscheidene malen was hij voorzitter van den Ned. Protestantenbond. Ook buiten het terrein van do kerkge schiedenis liet hij zich gelden. Bijzondere verdiensten had nrof. Knappert voor de Ne derlandsche taal, welker zuiverheid hij ten zeerste nastreefde. Drie maal was hij voor zitter van de Maatschappij der Nederland sche Letterkunde. De begrafenis geschiedt Dinsdag om vier uur OT> de begraafplaats van het „Groene Kerkje1' te Oegetgeeet. Dr. F. E. Posthuma. Dr. F. E. Posthuma, wiens overlijden dezer dagen gemeld is, werd geboren te Leeuwarden 20 Mei 1874. Hij bezocht daar de H.B.S. en vervolgens té Wageningen de Landbouwschool waaraan hij in 1893 het diploma van land bouwkundige behaalde. Later ging hij weder eenigen tijd naar Wageningen om zich voor de middelbare akte voor school- en huis onderwijs te bekwamen. Deze akte behaalde hij in 1896. Daarna studeerde hij nog eenige jaren aan de landbouwhoogeschool te Halle./ In 1919 promoveerde hij tot doctor honoris causa aan de Landbouwhoogeschool te Wage ningen. Intusschen had hij reeds onder scheidene func ties op land bouwgebied ver vuld, zooals die van secretaris van den bond van coöperatieve zuivelfabrieken in Friesland,#üi- velconsulent van het genootschap ter bevordering van den land bouw in Drente, adviseur voor 't coöperatief ver werken van aard appelen, voor 't gemeenschappe lijk aankoopen van kunstmest en veevoeder en (Arch. H.C.) voor het bevor deren van de pluimveeteelt. Tijdens zijn consulentschap werd de heer Posthuma aangewezen als secretaris van den Alg. Ned. Zuivelbond. Dit was in 1905, in welk jaar hij naar Den Haag verhuisde. In 1907 werden pogingen in het werk ge steld om een Nederlandsche Landbouwver- eeniging op te richten, die zich o.a. speciaal met het tentoonstellingswezen op landbouw gebied zou bemoeien. Hij werd toen aange zocht om van deze vereeniging secretaris te worden, doch tegelijkertijd ontwikkelde zich een beweging om de land- en tuinbouw on gevallenverzekering langs particulieren weg te regelen. Hieruit ontstond de coöperatieve vereeniging „Centraal Beheer" te Amsterdam. In 1909 werd de heer Posthuma hiervan direc teur. Als zoodanig was hij o.a. tevens belast met de leiding van de Centrale Werkgevers Risico Bank. Op 27 October 1914 werd £c heer Posthuma benoemd tot minister van Landbouw, Nijver heid en Handel. Dat was toen het crisis departement, dat hij beheerde tot September 1918. Eenige maanden later aanvaardde hij 'n benoeming tot president-directeur van „Cen traal Beheer". Van dat oogenblik af nam hij een steeds grooter aandeel in het landbouw- vereenigingsleven. Van 1919 tot 1927 was dr. Posthuma voor zitter van de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel en tengevolge van deze functie werd hij in 1921 door den toenmaligen minister van Landbouw, Nijverheid en Han del in gemeenschappelijk overleg met den Nijverheidsraad aangezocht om als voorzitter van den raad op te treden. Eveneens in 1921 werd hij gekozen tot voorzitter van den Al- gemeenen Nederlandschen Zuivelbond. Het zelfde jaar 1921 bracht hem het voorzitter schap van de Genetische Vereeniging, waar voor hij in 1928 bedankte. Via den Nijverheids raad werd hij lid van de Commissie tot Be vordering van de Herziening van de Handels verdragen en via de Maatschappij van Nij- verheid was hij eenige jaren lid van den Hoo- gen Raad van Arbeid. Via den F.N.Z. werd hij bij zijn oprichting voorzitter van het Crisis- Zuivelbureau. Behalve de reeds hier genoemde functies heeft dr. Posthuma nog onderscheidene an dere bekleed, zoo was hij o.a. voorzitter van het Nederlandsch Instituut van Landbouw kundigen, voorzitter van de Vereeniging tot Bevordering van de pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland (V.P.N.), bestuurslid van den Ned. Coöp. Bond, van de Handelskamer, voorzitter van den Haag^ien Coöperatieven Bond, commissaris van .TP^en Hulp" te 's-Gravenhage, voorzitter der 's-Gra- venhaagsche Cbntractenvereeniging. Bij K. B. van 8 September 1939 werd dr. Posthuma benoerod tot lid van het college van curatoren der Landbouwhoogeschool te Wageningen. Ter ondersteuning van de maatregelen voor de regeling van de landbouwproductie werd bij besluit van den Rijkscommissaris van 19 Maart 1941 onder voorzitterschap van dr. Posthuma de commissie ingesteld, die sinds dien als „Commissie-Posthuma" algemeene bekendheid verwierf, vooral wegens haar ac tiviteit voor den productieslag. Bij de instelling van den Nederlandschen Landstand, in het najaar van 1941, toen de commissie-Posthuma haar taak had volbracht, werd dr. Posthuma als generaal-adviseur aan den Landstand verbonden en in het voorjaar 1943 werd hij Gemachtigde van den Leider voor Land- en Tuinbouwaangelegenheden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 23 tot en met 29 Mei kwa men in Noordholland 160 gevallen van diph- terie voor, waarvan 89 in Amsterdam, 8 in Beverwijk, 1 in Bloemendaal, 14 in Haarlem, 2 in Haarlemmerliede, 1 in Heemstede en 3 in Velsen. Het totaal aantal roodvonkge- vallen bedroeg 164, waarvan 125 in Amster dam, 1 in Bloemendaal, 7 in Haarlem, 1 in Haarlemmerliede en 3 in Velsen. HALTE HAZEPATERSLAAN VERPLAATST Ten behoeve van het verkeer is de halte aan de Hazepaterslaan 'een aantal meters verplaatst on wél naar het grasveld aan den oostelijken kant van de Dreef. Ook het wachthuisje wordt verplaatst. Inlevering radiotoestellen. Ook verplicht voor de door P.T.T. verzegelde en de in bewaring genomen toestéllen. De door P.T.T. verzegelde en in bewaring genomen radio-ontvangtoestellen moeten eveneens worden ingeleverd. De aangebrach te zegels mogen door de bezitters der ont vangtoestellen worden verbroken teneinde het toestel op de goede werking te kunnen controleeren. in bewaring gegeven toe stellen moeten door de eigenaars worden te ruggehaald, opdat deze aan de inleverings plicht kunnen voldoen. PAK MEE AAN! Tusschen de kuituur van Midden- en West-Euorpa en de uit de laagste lagen der menschheid afkomstige wereld van het bolsjewisme is een strijd-ontbrand op leven en dood. Ook Nederlandsche mannen heb ben zich ingezet. Zij begrepen dat niet lij delijk toegezien en afgewacht kan worden wat het lot ons brengen zal. Daadwerkelijk aanpakken is de plicht van iederen waren Nederlander. Wij kunnen zelf onze toekomst bepalen door ons volkomen in te zetten in den stiijd tegen de wereldpest, het bolsje wisme. Begrijpt landgenooten dat alles wat ge tfw eigendom kunt noemen met vuur en zwaard verwoest zou worden: de roode dui vel zou u en alles wat u lief en heilig is niet ontzien. Zet u in en stort op giro 432100 Verzorgingsfonds van het Vrijwilli- gers-legioen Nederland. DE AANSLUITING IN UTRECHT. De Centrale Persdienst van het Neder landsche Arbeidsfront meldt: Voor werkers, die met de dagtremen- naar Duitschland vertrekken of van Duitschland met verlof terugkeeren, en wier reis over Utrecht gaat, zijn van 1 Juni af Gemeentebussen beschikbaar ge steld voor vervoer van het Maliebaansta tion naar het Centraal Station in Utrecht en omgekeerd. De bussen naar het Centraal Station vetrtrekken na aankomst der treinen, ter wijl de bussen naar het Maliebaanstation een half uur voor het vertrek der treinen vertrekken. Voor de nachttreinen volgt spoedig een dergelijke regeling. NED. ZWEM- EN REDDINGSHOND. In Mei verdronken 40 menschen. Er verdronken in Mei niet minder dan 20 jon gens, beneden 16 jaren, 6 meisjes, idem, 13 man nen en 1 vrouw, in totaal 40 dooden. (In April 1943—43; in Mei 1942—28). Onder het aantal van 40 zijn er niet minder dan 10 jongens nog geen zes jaren oud en 5 meisjes, is 15. Bij baden de zwemkunst onvoldoende mach tig in te diep of stroomend water kwamen om: 3 jongens en 3 mannen. Bij zeilen, ook zonder de zwemkunst meester te zijn verloten 2 het leven en idem bij het varen in een kano óók twee. Baden, zonder behoorlijk deskundig toe zicht en dat ontbreekt gewoonlijk, is levensge vaarlijk! HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 50.000: 20175. 1000: 3992, 5691, 13925. 400: 5887, 7956, 8437 11489, 12018. 12904. 200: 1244, 3336, 4455, 10641, 16215, 2J142. 100: 2190. 5543, 8240, 12621, 12739, 17142, 18581, 21485. SLA VAN SPINAZIE. Het voorlichtingsbureau van den Voedings- raads schrijft Spinazie is rijk aan zouten en vitaminen. In het bijzonder bevat deze bladgroente ijzer en kalkzouten, veel carotine en vitamine B 1. Het is dus goed deze groente af en toe klaar te maken. Iedereen kent wel de gekookte spinazie; een stamppot met rauwe spinazie raakt ook al ingeburgerd, maar de spinaziesla is nog onbekend. Toch laat spinazie zich even goed als an dijvie tot een sla verwerken. Probeert u het eens te samen met komkommer. Het ls weer eens wat anders en de bereiding van deze groente vraagt geen brandstof. Sla van spinazie met komkommer. t/2 Kg. spinazie, 1 komkommer, 2 gekookte aardappelen, azijn, zout, pepersurrogaat, zoo mogelijk een ui of prei, aroma. De spinazie uitzoeken, wasschen en zeer klein snijden. De komkommer wasschen en in plakjes schaven, (een groene komkommer kan met de schil gebruikt worden). De aard appelen fijn wrijven en met de azijn, het ge snipperde uitje en de kruiden vermengen. De komkommer, spinazie en saus luchtig met elkaar vermengen en de sla direct opdienen. Zoowel de komkommer als de spinazie moe ten zoo laat mogelijk voor den magltijd klein gesneden worden. Aan het Atlantische front. De opperbevelheb ber van een leger, Generaloberst Bollmann, bezichtigt een bouwterrein der O. T. (PK Schmid O/H P. e.)

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 6