SPAAR- AKKERTJES RUKSPOST SPAARBANK INLEVEREN RADIOTOESTELLEN. Aan het Nassauplcin 5 hunnen alleen nog in leveren rü> wier namen beginnen met de let ters A t.ra. f. Overige personen moeten allen inleveren aan het gebouw Spaarne hoek Korte Veerstraat. De volgorde der straatnamen blijft ongewijzigd. De wnd. Politiepresident. Dit jaar geen luilakmarkt. Naar wij vernemen zal de z.g. luilak bloemenmarkt dit jaar niet worden ge houden. Haarlem's Muziek-instituut. 59e Leerlingen-uitvoering. De laatste auditie van Hoogerwerf's Muziek instituut, op Dinsdagavond in den Stads schouwburg, liet de meestgevorderde leerlin gen aan de beurt komen, uit de'pianoklas vz Gerard Hengeveld.en Simon Admiraal, uit de vioolklas van J. Wulff en uit de zangklas van J. Stroomenbergh. Ook een fluitleerling van G. A. Spaan mocht zich laten hooren. Bij dit alles kwam ook nog het optreden van het Jeugdorkest, onder leiding van Frans Vester. Voor dit aardig bezette ensemble had Jac. Bonset andermaal een compositie geschreven, een Symphonietta, die met Het noodige bra- vour. keurig afgewerkt en zuiver van stem ming ten gchoore werd gebracht. Bonset heeft met zuidelijk geaard melos zijn partituur een algemeene bevattelijkheid gegeven, maar tevens gezorgd voor interessante combinaties en een hechte structuur. Het is een zeer goed bruikbaar werk geworden dat niet alleen voor kinderorkest geschikt is, maar ook bij dilet tanten-ensembles van volwassenen op zijn plaats kan zijn. De jonge musicus Frans Vester haalt er eer van dat hij het uitvoerige stuk zoo accuraat liet vertolken. Wij hoorden dezen avond veel goede, ja zelfs opmerkelijke instrumentale solo-prestaties; voor klavier een Sonatedeel van Haydn, het Scherzo in bes van Chopin, een Nocturne van Chopin, en vooral de Ballade in As van Chopin en de Concert-étude in c min. van Pierné; voor viool een Concertdeel van Viotti en een van Spohr, prestaties die er eveneens wezen mochten. Ook vocaal werden goede dingen ge daan; ik kan ze allemaal niet gaan opsommen, maar citeeren moet ik toch de Freischtitz-aria, de Lakmé-aria (vlotte coloratuur), de bas-aria uit Die Jah^eszeiten en niet het minst de groote sopraan-aria uit II Barbiere. Als geheel was het een voortreffelijke leer- lingen-uitvo0-'"" JOS. DE KLERK. portefeuille met boterbonnen gevonden. De echtgenoote van den Bloemendaler J. J. F. Sargentini vond op de Platanenlaan een portefeuille, inhoudende eenige boterbonrfen. Zij gaf het gevondene aan haar man. die in Haarlem verschillende bonnen verkocht. Toen hij hiervoor werd aangehouden, kwam tevens aan het licht, dat de Haarlemmer C. J. v. d. Aar op onregelmatige wijze in het bezit was gekomen van de bonnen. Beiden hadden zich voor den Economischen rechter te verantwoor den. S. werd veroordeeld tot een geldboete van 100, subs, dertig dagen, nadat een ge vangenisstraf van drie weken was geëischt en de ander tot een geldboete van 30, subs. 18 dagen hechtenis. 2 maal 500 gulden gevallen Tijdens de Winterhulp lotenverkoop op de Ged. Oude Gracht werd Dindagmiddag binnen één uur tijd tweemaal een prijs van vijfhonderd gulden uitbetaald. Aan de geluk- dige winnaars, een vrouw en een eenvoudige arbeider werd het geld onmiddellijk uitbetaald. Zoowel voor de verkoopers als voor de win naars werd deze gebeurtenis een waar feest. faillissementen. De Haarlemsche rechtbank heeft op Dinsdag 8 Juni 1943 het navolgende faillissement uit gesproken; D. Poortvliet, loodgieter, wonende te Badhoevedorp, gemeente Haarlemmermeer, Sloterweg no. 212. Curatrice mevr. mr. E. A. J. Scheltema-Conradi te Haarlem. Rechter commissaris in bovengenoemd faillissement mr. E. A. J. Top te Haarlem. AGENDA. Woensdag 9 Juni: Gem. Concertzaal: Circus Mandera, 2 en 7.30 uur. Frans Hals: „Theo op het huwelijkspad" (alle leeft.) 2.30 en 7.30 uur. Luxor: „Kora Terry" (18 jaar) 2.30, 6 en 8.15 uur. Moviac: „Alaska" (18 jaar) 2.30 en 7.30 uur Palace: „Alarm" (18 jaar) 2 en 8 uur. Rembrandt: „Ik ben direct terug" (alle leeft.) 2.30, 6 en 8.15 uur. Donderdag 10 Juni: Groote Kerk: Orgel bespeling 34 uur. Bioscopefi: zie Woensdag. Meisjesleidsters uit de Germaansche landen zijn de gasten van H.D.M.-Ieidsters in de Rijkssportschool der Hitler-Jugend bij Stuttgart tijdens een leergang van meerdere weken. De kaart als een belangrijk middel ter orienteering. De Duitsche leidster met haar Nederlandsche en Noorsche collega's. Hier geldt het parool: helder denken, vlug en doortastend handelen. (Weltbild/C.N.F. Pax c) KORT NIEUWS. De Labourparty in Australië heeft he ran de hand gewe ien over te gaan tot iet vormen van een :enheidsfront met de communisten. Di ippositie was van .-en dusdanige sterk ;e, dat stemming iverbodig was. Volgens een be- •icht uit Teheran lebben de Sowjet- lutoriteiten in het iraansche deel van Azerbeiasjan alle •eligieuze feesten rerboden. Het feest Ier geboorte van ien profeet wordt lit jaar vervangen loor een militair 'eest. De in Spanje heerschende hitte is vooral in het Zui den nog toegeno men. Te Sevilla be droeg de tempera tuur Zaterdag 51.8 graden Celcius de zon en 41.3 in de schaduw, hetgeen sedert vele jaren in deze stad niet is voorgekomen. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Oerks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad. A Overmeer, H'stede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B- Nik s- en. Heemstede. Nieuws- en reportage voor velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Sant- ooort Advertenties: W. van Ommen, Heemstede Duldeloos T y maar niet hul-j •Mm**- pelooa, mits AKKERTJES in huis. De AKKER-I TJES nemen wel niet de oorzaak, maar wel die nare pijnen ver- /CCv rassend^snel en zeker weg.Li$) Oe Nederlandsch« Pijnstil teraardebestelling j. v. baudewyns De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van den heer J. V Baudewyns, in'leven hoofdredacteur van de Haarlemsche Courant is bepaald op Vrijdag 11 Juni des middags 12 uur op het R.K. Kerkhof St. Barbara. 'nijverheidsexamens. Bij de te Amsterdam gehouden examens voor de akte NA Nijverheidsonderwijs, eerste gedeelte, zijn geslaagd H. van Buuren, E. C. G. Kuip, H. A. Oosterom en A. M. M. van der Knaap, allen te Haarlem en A. W. von Wol zogen Kühr, Bloemendaal COÖP. VERBRUIKSVER. DE EENDRACHT. v Op de Dinsdagavond gehouden algemeene le ienvergadering der coöperatieve verbruiksver- eeniging „De JSendracht" U. A., deelde de voor zitter de heer J. M. J. Hulsman in het openings woord mede, dat onder de slachtoffers van het bombardement ook leden van „De Eendracht waren en kinderen van leden. Ter herdenking hunner nam de vergadering staande eenige oogenblikken vari stilte in acht. In het verder gedeelte van zijn toespraak wekte de voorzitter op de coöperatie en de idee van de coöperatie getrouw te blijven Nadat in een toelichting, die de penningmees ter de heer A. Koomen op de jaarrekening gaf, hulde en dank was gebracht aan den bedrijfs leider, den heer Waalewijn en het personeel wegens hun toewijding en hun plichtsbetrach ting in dienst van de coöperatie, werd de jaar rekening zonder discussie goedgekeurd. Over het verbruik van de kruidenierswaren zal 2 8/o divi dend worden uitgekeerd, Aan de orde was ver volgens een voorstel van de Commissie van Advies om te besluiten aan de leden per circu laire te vragen of zij bereid zijn het hun uit te keeren dividend, geheel of gedeeltelijk, vrijwil lig te storten in een fonds voor bijzondere doel einden, waaruit dan onder meer gelden zullen kunnen worden getrokken voor het maken van propaganda enz. ter gelegenheid van de her denking van het 40-jarig bestaan „De Een dracht" in het volgende jaar. Het voorstel werd aangenomen, gewijzigd in dien zin dat ook aan verbruikers van artikelen uit andere afdeelingen dan die van -kruidenierswaren een vrijwillige bijdrage zal worden gevraagd. Als leden van het bestuur werden herkozen de heeren M. Plant en P. Kluit; als commissaris de heer G. W. N. de Korte en als leden der commissie van advies de heeren W. J. A. Berendonk, H. J. Doorn, M. H. Heemstra en P. de Jong. Als nieuw lid der commissie van advies is gekozen de heer Joh de Wijs. orgelbespeling in de Groote-' of St. Bavokerk, alhier, op Donderdag 10 Juni, des namiddags van 3 tot 4 uur, door den stadsorganist George Robert. Programma: 1. Suite du deuxième ton, L. N. Clérambault. 2. Concert d kl. t., G. F. Handel. Andante, Air, Adagio, Fuga, 3. Herr Gott Dich loben wir, J. S. Bach (per omnes versus). 4. a. Intermezzo; b. Basso ostinato, Max Reger. 5. Pastorale, Cor Kint. 6. Carillon, L. Boëll- mann. JUBILEUM. Op 29 Juni a.s. hoopt de heer J. van Berloo thans werkzaam als onderchef op de afdeeling plaatdrukkerij van de N. V. Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting den dag te herden ken waarop hij 25 jaar bij genoemde N. V. in dienst is. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen, Donderdag, de beurt aan de letters N en R en de letter M van Ma tot en met Mes. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 10.000 6782. 15005220. 1000: 2046, 4243, 9667, 11413, 11528, 15564, 21029. 400: 14350, 18064, 18178, 18633. 200: 4373, 4434, 9253, 12002, 13674, 15434, 17310, 19511. 100: 1550, 2163 2683, 3066, 3587, 5319, 5355, 5574. 8087, 9529, 9851, 13527, 13761, 15486, 16024, 16607, 20066, 20303, 20959, 21964. vijftien jaar voor kinder moordenaar. De Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen "den 34-jarigen land bouwersknecht D. J. P. uit Aalten, die op 28 Januari j.l, te Hummelo het zes-jarig jon getje Guus van Zadelhof met een bijl zoo danig op het hoofd heeft geslagen, dat het ventje vrijwel onmiddellijk overleed. Over- eenkomstièg den eisch heeft de rechtbank P. veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. belastingontvanger verduisterde gelden. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft te rechtgestaan de 41-jarige J. A. W., ontvanger der directe belastingen te Schoonhoven, die verdacht werd van verduistering van 17.000 in 1939 en 1700.in 1942, benevens van valschheid in geschrifte. De Officier van Justitie eischte twee jaar gevangenisstraf. Hollandsche meisjes in Beieren. Dertig Hollandsche meisjes stonden te Mün- chen op het perron, waar zij door de hoofd zuster van de „Landesführerschule" van het Duitsche Roode Kruis te Furth werden afge haald om haar eerste opleiding te ontvangen „Wij dachten dat de menschen in Duitsehland niets meer te eten hadden en hebben daarom zelf maar voor proviand gezorgd", zegt Ans direct al den eersten avond terwijl zij met ver wonderde oogen de groote bonte schalen met aardappels nakijkt. Meteen worden ook de gewone stadsehe kleeren uit Den Haag en Amsterdam ingeno men, want nu worden de blauw-wit gestreepte kleeren met de flatteuse witte schorten aan getrokken, die dëze groote blonde meisjes zoo goed staan en die haar van den aanvang af tot leden van één gemeenschap stempelen. „Wij kunnen zoo onze leerlingetjes ook beter in de hand houden, waar nog bij komt, dat de sociale verschillen wegvallen en ze leeren hun dienst- kleeding op de juiste wijze te dragen", merkt de hoofdzuster terloops op. Deze Hollandsche meisjes kennen net als alle overige Germaan sche vrijwilligsters slechts één doel. dat overi gens alle echte vrouwen gemeen hebben: te helpen waar duizenden handen gebruikt kun nen worden, om een gemeenschappelijk ideaal te verdedigen. „Ik heb den oproep van de SS het eerst in een Rotterdamsche courant gelezen", vertelt Miep, en kijkt triomphantelijk naar haar zus ter, „we hebben ons toen.samen direct bij het Ersatz-kommando van de Waffen-SS gemeld om dienst te nemen bij het Duitsche Roode Kruis. Onze broer staat aan het Oostfront en ook wij willen doen wat wij kunnen". „En mijn verloofde strijdt nu als Panzerschütze bij de Waffen-SS", zegt Greta, het jongere zusje. „En vader is als electrotechnicus in Duitseh land. Wij hebben dus allen onze wapenbroeder schap bewezen en zouden dan ook graag heel ver naar voren aan het front willen, daar waar men ons het meeste noodig heeft". Maar zij moeten nog leeren geduld oefenen, want eerst krijgen de Germaansche vrijwillig sters in Duitsehland zelf de gelegenheid te be wijzen wat zij waard zijn, in de SS-hospitalen in de tandheelkundige klinieken van de SS en in de gewone ziekenhuizen. Binnen 14 dagen worden de meisjes verder in de praktische verpleging onderwezen. Nu gaat het erom zich alles eigen te maken, wat zuster Walpurga den beginnelingetjes leert, s Middags worden meestal belangwekkende voordrachten door bekende professoren uit München gehouden over allerlei biologische en medische onderwerpen. „Morgen mogen we een college over anatomie bijwonen", deelt een flink uit de kluiten gewassen meisje met een vèrstandigen rustigen oogopslag mee. Zij was vroeger reeds verpleegster en men kan goed zien hoeveel waarde zij eraan hecht haar ana tomische kennis te verrijken. „Er zijn velen onder ons", vertelt zij, „die den weg naar de toekomst nog niet helder voor oogen zien, want ook in Holland zijn er nog verschillende stroomingen. Sommige van mijn vriendinnen zijn tegen den wil van haar familie naar hier gekomen, zuiver en alleen uit verlangen zelf ook iets te presteeren Daar aan het open venster staat Corrie, die zeker nog nooit van haar leven schoenen heeft •gepoetst. Terwijl zij onhandig den borstel vast houdt, zwerven haar blikken vol verlangen naar de bergen. „Natuurlijk, ons heerlijke Beiersche berglandschap is voor de meisjes uit de lage landen iets onbegrijpelijks schoons. Wij hebben dan ook reeds een uitstapje naar Schiersee en Fischbachau op het programma staan", vertelt zuster Walpurga. onder wier moederlijke leiding reeds zooveel cursussen in dit mooie landhuis zijn gehouden, dat in een stil dorpje buiten het groote stadsgewoel ligt. Aanvangs- en hulpzustercursussen voor help sters uit alle Duitsche landen, die precies zoo als nu de Hollandsche meisjes haar na aan het hart lagen. Als een dezer dagen de nieuwe leerlingen door de straten loopen, dan kijken nieuwsgie rige gezichten door de kleine vensters van de boerenhofsteden en luistert men naar de vreemde liedjes. „Beiersch" kan dat niet zijn, en „Hollandsch" verstaan de menschen hier niet. Maar ze glimlachen vriendelijk, want alles wat witte kappen met een rood kruis erop draagt, behoort bij hen en helpt overwin nen. En daar is heA om begonnen. „ALS- DE KLOK WAARSCHUWT Zondagavond 13 Juni (le Pinksteravond) om kwart over zeven wordt in den Stadsschouwburg door het Amsterdamsch Tooneel een voorstel ling gegeven van „Als de Klok waarschuwt...." een vroolijk mysterie van R. C. H. Feenstra, SPAAR 8 AN K U06 Ktf BU DE VOOfi SPAREN OP «HOOI SMAUE6H5 VAN I CENT SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voetbal JEUGDWEDSTRIJD HAARLEM—ROTTERDAM- Zooals gemeld zal Maandag a.s. als voorwed strijd van den stedenwedstrijd HaarlemRotter dam op het terrein van" RCH een wedstrijd tus- schen juniores van beide steden worden gespeeld. Het Haarlemsch elftal is als volgt samengesteld: Doel: N. J. Hofboer (Zandvoortmeeuwen); ach ter: W. Joppe (EDO) en G. Bodenstaff (RCH); midden: C. van Duin (Haarlem), J. Koning (Zandvoortmeeuwen) en J. Bakker (HFC)voor: P. C. Bakker (Kennemers), J. van der Velden (Onze Gezellen), J. Damiaans (Haarlem), J. Ket ting (Stormvogels) en J. W. Groeneveld (EDO); reserves zijn: G. W. Bosma (Haarlem), Q. van Rooyen (BSM). J. Kossen (RCH), C. Warmenho- ven (Santpoort) en J. Keemink (Stormvogels). Rotterdam verschijnt als volgt: doel: Cleton (Sparta); achter: Van Leeuwen (St. Volharden), Worseling (RFC); midden: Martinot (Spartaan) Hoogstad (TOGR), Schenk (Sparta); voor: Van der iagt (De Musschen), Niesink (Sparta), Roels (HDVS). Wolman (Sparta) en Pluggen (RFC). het voetbalseizoen. De rijksgevolmachtigde voor de sport heeft goedgevonden, dat het voetbalseizoen met twee weken wordt verlengd voor die wedstrijden, waarvoor een beslissing noodzakelijk is. Dammen PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN 1943 VAN HAARLEM. Bovengenoemde wedstrijden zijn voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: G. El- zing remise met J. Kroon; J. B. Sluiter Jr. wint van J. W. van Dartelen. Eerste klasse: C. M. Beek wint van Joh. Philippo; G. Bakker wint van J. de Ree; W. Dijkhoff wint van J. Holm; J. Oosterling remise met H. J. Oudhof; P. de Kort wint van W. van Wort; B. v. d. Kroft remise met H. Willemse; D. Schrijnemaekers wint van W. de Goede; Y. Boterbloem wint van G. Heke laar; E. Zuijderduijn remise met H. van Duijn. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1942,1943 HAARLEMSCHE DAMCLUB. Voor deze wedstrijden werden de volgende partijen gespeeld: Eerste klasse: C. Vrolijk remise met I. Risseeuw; Joh. Philippo wint van J. Ot ter; A. Smit remise met J. Otter; I. Risseeuw wint van G. J. S'.eenkist; Y. Boterbloem wint van G. J. Steenkist. Zomerwedstrijd: J. B. Sluiter Jr. wint van P. L. Schrijnemaekers; Louis Kisch wint van P. L. Schrijnemaekers; W. de Goede wint van A. J, Oremus; A. J. Oremus wint van J. H. Meure; J. H. Meure wint van Joh. Philippo; H. L. Philippo wint van J. Piek; J. Holm wint van W. de Goede. Wielrennen. paul duyns verslaat bijster. Maandagavond kwamen op de Stadionbaan te Amsterdam in onderlinge wedstrijden van „De Kampioen", Haarlem en „Olympia" Am sterdam, voor de eerste maal de twee felle concurrenten van het vorige seizoen, de ama teursprinters Cor Bijster en Paul Duyns tegen elkander uit. Dit eerste treffen leverde ter stond een sensatie op, want de kampioen Cor Bijster werd verslagen. Duyns verraste hem volkomen, dook op 180 M. schitterend onder den Haarlemmer door, toen deze een gaatje openliet. Als onderdeel van een omnium werd een klassementsrit over 15 K.M. verreden, die eveneens door Duyns gewonnen werd. Bijster werd door een val uitgeschakeld. De voor naamste uitslagen waren: Sprint: 1. P. Duyns, laatste 100 M. In 13^ sec. 2. C. Bijster, 3. Fransman, 4. Thoolen. Klassementsrit over 15 K M.: 1. P. Duyns, 2. Van Hekken. Totaal: 1. P. Duyns, 2. Van Hek ken, 3. C. Bijster. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 10 JUNI 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Ochtendgroet van Ludwig Rüth (gr.). 7.00 BNONieuwsberichten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Solistenspel (gr.). 7.45 Programma-overzicht en sportnieuws. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.10 Bonte melodieënreeks (gr. en opn.). (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Godsdienstige uitzen ding. 9.15 Rhapsodie en toccata voor piano (gr.). 9.45 Zang en orgel. 10.15 Voor de vrouw. 10.30 Bandi Balogh en zijn Hongaarsch orkest. 11.00 Voordracht. 11.15 Alt en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Dansorkest Theo Uden Masman. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Land en volk brengt.... 13.05 Gerard van Krevelen en zijn orkest, solist en gramofoonmuziek. 14.00 Reisgenoot van den voerman, voordracht. 14.15 De Melodisten. 15.00 Orgelconcert. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 Omroeporkest en solisten (opn.). 18.00 BNO: Persoverzicht. 18.05 Aria's en koren uit Italiaansche opera's (gr.). 18.45 Bran dende kwesties. 19.00 BNO: Nieuwsberichten. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Omroep Symphonie orkest. 19.50 Klankbeeld Verwachting". 20.15 Omroep Symphonie Orkest. 21.05 Viool en piano. 21.30 Voordracht voor twee piano's. 22.00 BNO: Nieuwsberichten en actueele beschouwing. 22.15 allen voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 22.15 Om roep Opera Orkest en solist (opn.). 22.45 Piano voordracht (gr.). 23.00—24.00 Licht orkestcon- cert (gr.). Verduisteren van 22 tot 5.15 uur 10 Juni: zon op 5.18, onder 22.01 uur maan onder 2.03, op 12.33 uur 11 Juni: zon op 5.17, onder 22.01 uur maan onder 2.25, op 13.39 uur (E. K.)

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2