KAPITEIN SCHERPDEGEN De DclUec w: Borstvoeding en daarna Nieuwe Argentijnselie regeering tot stand gekomen. AGENTEN EIKEN BUREAU (Land)Huis Circus Mandera ts SPAREN RIJ DE KOOP Indische Pakken Khaki Pakken PIANO Helena Haverkamp Begemann „EUREKA" DE POST FEUILLETON door H. GERMAIN 107) „Kies dan," hernam de markiezinop vastberaden toon. Of gij legt tegenover mij dadelijk de benoodigde bekentenis af en van dat oogenblik of komt gij in mijn ge heimen dienst. Of, als gij weigert te spre ken, dan laat ik uw weer in uw donker cachot opsluiten van waaruit gij nimmer meer te voorschijn zult komen." „Dat zou de ergste willekeur zijn',, waag de du Toureil brutaalweg te zeggen. „Wij verdienen een betere behandeling. Wij zijn ridders mevrouw." „Ridderj van de misdaad!" riep de mar kiezin, die beefde van woede en verachting „O, gij durft mij weerstand te bieden, dat zal u berouwen. Vervolgens riep de markiezin: „Mijnheer de Girac!" De'officier der musketiers verscheen met zijn ontbloote degen in de hand. „Breng die twee ellendige schurken naar hun gevangenis terug! Ik zal spoedig over hun lot beschikken." „Goed mevrouw," zei de Girac met een buiging. Vervolgens wendde hij zich tot de twee handlangers van den markies-de Saint Clément. „Kom," beval hij, „vooruit jullie!' Du Toureil en Passebrun liepen met een gezicht, waarop geslepenheid te lezen stond achter elkaar twee of drie kamers door op de hielen gevolgd door den officier dei- musketiers, wiens dreigende degen in hun gluiperige oogen teveel glinsterde. Madame de Pompadour bleef alleen ach ter. Zij ging zitten en peinsde: „De Fiers heeft wel de waarheid gezegd. De houding van deze twee schurken en de woede van den markies vormen een vol doende bewijs. Nu is het van belang om die Jeanne Patrick te leeren kennen, of liever Jeanne de Saint-Clément. Ik zou haar moe ten kunnen onttrekken aan iedere poging tot misdadigheid. De markies zou dan moe ten denken aan een gewelddadige verdwij ning!" De markiezin bleef langen tijd over dit vraagpunt nadenken. Uit dankbaarheid voor den graaf de Fiers en daarnaast gedreven door haat jegens den staatssecretaris, ging zij zich in een moeilijken strijd begeven. Tenslotte was haar trots ermee gemoeid en zij had besloten tot eiken prijs te winnen Zij wilde de vernedering de moreele ver nietiging van den markies.... HOOFDSTUK X De strijd wordt vinnig. De ernstige beschuldigingen van madame de Pompadour hadden den markies van zijn stuk gebracht. Hij verliet het appartement van de favorite ten prooi aan de hevigste verwarring, ondanks zijn aanmatigende houding..Toen hij in zijn kabinet was te ruggekeerd, viel hij in een stoel neer. „Beteekent dat een definitieve val?" mompelde hij. „Zou het niet verstandig en vooral handig zijn, dezen gevaarlijken strijd op te geven en me gewonnen verklaren?. Ik kan mijn ontslag .nemen en me op miin landgoederen terugtrekken. Dan laat ik die duiveische favorite doen wat 'haar goed dunkt. En dan die dochter, die me nu in eens op den hals wordt geschoven.... na haar twintig jaar aan haar lot te hebben overgelaten! Maar welke man, welke on bekende heeft zich destijds van mijn ge heim kunnen meester maken en het zoo lang kunnen bewaren, zonder het te verra den?. De Fiers misschien. de Fiers, die door mijn toedoen, van zijn fortuin be roofd is?....'' 'Wordt vervolgd.) P.T.T. OP TWEEDEN PINKSTERDAG. De P.T.T.-dienst zal op den Tweeden Pink sterdag geheel als op Zondagen worden uit gevoerd. DE RESTAXJRANTPRIJZEN VERLAAGD. Blijkens een prijsvoorschrift in de Staatscou rant van 28 Mei 1943 zijn de pi ijzen, waarvoor in restaurants spijzen verkrijgbaar mogen wor den gesteld, herzien. Deze herziening heeft verschillende wijzigingen met zich meege bracht die over de geheele linie neerkomen op een verlaging met ongeveer 10 pCt. De indee ling in de prijsklassen, zooals die tot nu toe geldend was. in onveranderd gebleven. Een nieuwe bepaling in het jongste voorschrift is, dat voor een vleeschvervangend gerecht van ten minste 100 gram (bijv. schijngehakt) dat bij een menu of dagschotel wordt verstrekt, ook maximumprijzen gelden. Burgerlijke Stand. HAARLEM 9 Juni 1943. BEVALLEN: 7 Juni. J. Kok—Corver, z.; M. Ridder van RappardKobus, z.; M. J. A. Stel tenpool—Bayer, z.; 8 Juni, C. M. van Gooi—van Tol, z.; 9 Juni, C. M. van Bakel—Elfering. z.; J. M. Groeneveldvan der Zalm, z. OVERLEDEN: 8 Juni, J. V. Baudewyns, 48 j., Moliinstraat. Uitsluitend verkrijgbaar PP de daarvoor bestemde Bon. Na kabinetscrisis. - De Britsche berichtendienst meldt uit Buenos Aires, dat generaal Raw- son zijn functie van chef der Argen- tijnsche regeering reeds weer 'heeft neergelegd en generaal Ramirez 'heeft belast met de vorming van een nieuwe regeering. Voorts heei't generaal Domingo Martinez zijn ontslag verzocht als minister van bui- ténlandsehe zaken. De sedert ^Zondag durende beraadsla gingen over de vorming van een nieuwe voorloopige regeering onder generaal Ra mirez zijn inmiddels geëindigd. Vice-pre sident blijft Sueyro. Overigens is het kabi net in groote mate gereorganiseerd. De minister van financiën is de eenige burger in het kabinet. Naar aanleiding van de vorming der re geering is Maandagmiddag een door gene raal Ramirez onderteekende verklaring uitgegeven. „De Argentijnsche republiek bevestigt opnieuw haar traditioneele poli tiek van vriendschap en oprechte samen werking met de overige Amerikaansche naties overeenkomstig de bestaande over eenkomsten. Tegenover alle andere landen ver tegenwoordigt zij thans een neutrali teitspolitiek." Overigens acht de voor loopige regeering het noodig er op te wijzen, dat zij vóór het beginsel van volstrekte autonomie der staten ten aanzien van de vaststelling hunner regeeringsvormen is. Zij zal derhalve geen inmenging van buiten dulden. Het Argentijnsche volk heeft overeenkomstig de grondwet des lands tot dusver steeds vastgehouden aan den republikeinsch-representatieven staats vorm en zal ook in het vervolg zelfs onder de moeiliikste omstandigheden niet daar van afwijken". De nieuwe regeering is Maandagmiddag in het regeeringsgebouw beëedigd. De chef van den staat ad interim, Ramirez, heeft in een toespraak verklaard, dat het leger de verantwoordelijkheid heeft overgeno men, teneinde in volkomen onzelfzuchtig heid de zuivering van het bestuur te her stellen. In juridisch opzicht is inmiddels de po sitie van de nieuwe Argentijnsche régee- ring opgehelderd door de erkenning door het opperste gerechtshof. Het blad La Prensa meldt uit Buenos Aires, dat de Argentijnsche revolutie waarschijnlijk geen wijzigingen op in ternationaal gebied zal brengen. Men heeft de gegronde hoop, dat nmt zal worden afgeweken van de vastbera den gedragslijn van Castillo. Een regeering, die in haar eerste mani fest de politieke verslapping toeschrijft aan het gebrek aan Christelijke opvoeding der jeugd en van 'plan is de communisti sche infiltratie te bestrijden, kan, aldus het blad, in Spanje geen bezorgdheid wekken. Kabinetswijziging in Chili. De Chileensche minister van binnen- landsche zaken Beltrami, die aangewezen was als vicepresident tijdens de afwezigheid van president Rios, is afgetreden. Als mo tief voor zijn handeling gaf hij op, dat hij niet meer het vertrouwen heeft van zijn nartij, n.l. de radicalen. Het geheele Chi leensche kabinet is daarop Maandagmiddag afgetreden. De ministers hebben zich so lidair verklaard met Morales. President Rios heeft besloten zijn reis naar de Ver. Staten uit te stellen. Volgens een officieuze mededeeling zal de Chileensche minister van buitenlandsche zaken, Fernandez, thans in Dlaats van den president een bezoek aan de Vereenigde Staten brengen. Rios heeft in- tusschen gezien het gebrek aan medewer king der partijen, besloten 'n onpolitiek ka binet te vormen. Het ministerie van bui tenlandsche zaken blijft in handen van Fernandez. Naar uit latere berichten blijkt, heeft het nieuwe Chileensche kabinet reeds den eed afgelegd. Alle leden der radicale partij zijn uit het kabinet verdwenen. Rede van den president van Turkije. De president van Turkije, Ineunu, heeft ter gelegenheid van de opening van het zesde par tijcongres te Ankara een rede gehouden, waar in hij er vooral den nadruk op legde, dat het doel van de Turksche politiek ook op het huidige oogenblik van den wereldoorlog is den vrede voor het land te behouden. Het volk is echter vastbesloten en bereid de veiligheid van het land" te allen tijde te ver dedigen Wanneer het bestaan van het Turk sche volk dit noodig maakt, zal het volk alle menschelijke en materiale hulpmiddelen op roepen. Niemand Jean voorspellen hoe en wan neer de wereldoorlog zal eindigen. Tot deze afgeloopen is, en zelfs daarna, kan Turkije niet voorspellen welke ontwikkeling nog kan intreden. In elk geval zal er nog veel tijd verstrijken voor de definitieve pacificatie. De volken, die van goeden wil zijn en tevens goede zenuwen hebben, waaronder ook Turkije zullen dan tot de sterkste volken gerekend kunnen worden. Tijdens zijn verdere verklaringen wees de president van den staat op de groote politieke beteekenis van de groote nationale vergade ring en haar beslissenden invloed op het lot van het land in deze critieke tijden. Wij verwachten, dat de groote nationale vergadering met kalmte het hoofd biedt aan de gebeurtenissen der toekomst en dat zij, in dien noodig, zonder aarzelen gezonde en ra dicale maatregelen zal nemen. De president besloot met de publicatie van het besluit, om zoo snel mogelijk en zonder vrees-voor hin derpalen van de Turksche natie een mate- rieele en vooruitstrevende eenheid te maken. Tegen Pinksteren worden in Volendam de „hullen", de bekende witte kapjes in grooten getale bij de schoonmaakster ge bracht, om gewasschen en gestreken té worden. Dit schoonmaken en weer in vorm brengen is een werkje, dat slechts door weinigen kan worden verricht. Na gewasschen en gesteven te zijn, worden de hullen te drogen gehangen. (C.N.F./KU Pax c' De beteekenis van Panteileria. Het eilandje Panteileria, dat reeds maan denlang aan zware bombardementen heeft blootgestaan, werd in de afgeloopen week drie maal door Engelsche zeestrijdkrachten aan gevallen, die klaarblijkelijk de kustbatterijen tot zwijgen trachtten te brengen. Ook van Italiaansche zijde is Panteileria meermalen vergeleken met Malta. De geografische om standigheden zijn echter te verschillend om deze parallel te trekken. Met een grootste lengte van 14 K.M. en een grootste breedte van 8 K.M. is het veel te klein, terwijl zijn oppervlakte van 83 vierk. K.M. zoozeer met uitgebrande kraters is overdekt, dat 't eiland slechts over één enkel vliegveld beschikt dat niet alleen geringe afmetingen heeft, maar bovendien nog zeer ongunstig beïnvloed wordt door de wind. Daar Panteileria niet meer dan 70 K.M. van de Tunesische kust verwijderd ligt, is het uiteraard onbruikbaar geworden als steunpunt voor Italiaansche zee strijdkrachten. Het eilandje telt 10.000 in woners, waarvan alle weerbare mannen on der de wapenen zijn geroeepn. terwijl de rest zich eveneens in den dienst der verdediging heeft gesteld door wegen aan te leggen, ver sterkingen op te werpen enz. Ofschoon Pan teileria sinds eenige jaren tot militair gebied is verklaard, beschikt het in de verste verte niet over de installaties, die Malta tot schier onneembare vesting hebben gemaakt. „Wan neer de Geallieerden thans strijdkrachten concentreeren, om Panteileria uit te, schake len, dan beteekent zulks zoo zegt de Ro- meinsche correspondent van de Volk. Beo- bachter niet het begin van een nieuw ope ratief plan, doch slechts de slotfase van de bezetting van Tunesië. KAAS BUITEN DEN NORMALEN HANDEl VERKOCHT. De veehouder G. van Dorp uit Aalsmeer had zich voor den Tuchtrechter te Haarlem te verantwoorden, omdat zijn administratie voor de boter- en kaasproductie niet klopte en hij een aantal kazen had voorzien van ongeldige kaasmerken. Het onderzoek had uitgewezen, dat de man een groot aantal kazen niet af leverde voor den handel, doch ze aan parti culieren verkocht. De tuchtrechter rekende uit, omdat de vee houder zijn boeken niet goed bijgehouden had, dat de jaarlijksche productie ongeveer 7000 Kg. bedroeg; 2590 Kg. was niet afgeleverd en verkocht voor f 1.60, hetgeen neerkomt op een bedrag van f 4000 per jaar. De veehouder ver klaarde geen winst te hebben behaald, om dat hij de kaas tegen den normalen prijs ver kocht. Wel gaf hij toe, een groot aantal kazen verkocht te hebben, ook toen er nog geen dis tributie was. De ambtenaar eischte een geld boete van f 1500, waarna de Tuchtrechter een boete van f 1000 oplegde Door het Kaas Con trole Station is de mam reeds veroordeeld tot een boete van f 250. BLOEMENDAAL DE BLOEMENDAALSCHE BRIGADE BESTAAT 20 JAAR. Nadat door den heer A. J. Meijerink, op een propaganda-avond in het schoolgebouw aan den Vijverweg te Bloemendaal gewezen was op de wenschelijkheid een brigade op te richten voor de Bloemendaalsche kust, waar dikwijls men* schen bij het baden verdronken, heeft de heer W. Kuneman, voorzitter van de Bloemendaal sche Gymnastiek Vereeniging het initiatief ge nomen om den heer Meijerink voor een nadere bespreking uit te noodigen, met het gevolg, dat op 15 Junl^ 1923 de Bloemendaalsche brigade werd opgericht. Heel spoedig ontstond een goed contact met het gemeentebestuur en met den heer A. Hiemstra, commissaris van politie. Het eerste bestuur bestond uit de heeren: P. A. Kok, voorzitter, A. Hiemstra, Dr. S. H. Bron- gersma, A. J. Meijerink, A. Cassée en J. C. de Viles. Nog, na 20 jaar maken de heeren Hiemstra en Meijerink deel uit van het bestuur. De brigade heeft veel leed voorkomen, heeft mooi en zegenrijk werk verricht, maar is op het oogenblik door de tijdsomstandigheden ten deele uitgeschakeld; het mooie Strandhuis, een ge schenk van de gemeente, is gesloopt. Verschil lende leden maken zich nog verdienstelijk met E.HT.B.O., luchtbescherming en brandweer. POLITIE-ELFTAL VERLIEST IN EDE. Dinsdag bracht het voetbalelftal van de Heem* steedsche politie een bezoek aan Ede, om tegen het plaatselijk elftal te spelen. Over het alge meen waren de Heemstedenaren meer in den aanval, doch de gastheeren waren productiever en behaalden een voorsprong van 2—0. Daarna slaagde Heemstede er in, gelijk te maken. Na de hervatting was Heemstede weer, sterker, doch doelpunten kwamen aan den anderen kant. Nog twee maal werd de Heemsteedsche doelveraedi- ger gepasseerd, zoodat de thuisclub met 42 won. OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEKLINGEN HUISSLACHTING. Het is ons gebleken, dat verschillende grootere land- en tuinbouwbedrijven zich aan de contract verplichting trachten te onttrekken door op naam van hun landarbeiders een varken voor huis slachting aan te vragen, terwijl op eigen naam geen varken voor contract en niet voor huis slachting wordt gemest. Landarbeiders verkrij gen geen vergunning tot huisslachtng meer als hun patroon niet het voorgeschreven aantal var kens contracteert. Indien reeds vergunning is uitgereikt, moet de patroon alsnog contracten afsluiten. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. NETTE DIENSTBODE gevr., per 1 Aug., in gez. m. kl. kind, bij voorkeur zelfst. werkend. Hulp v. d. kind. en Werkster aanw. Mevr. Du- four, Verspronckweg lOTr' In gezin m. 3 kinderen, 27 j., gevr. een beschaafde HULP voor de HUISVROUW Werkster voor ruw werk. Mevr. SMIT, Camplaan 28. Heemstede, Tel. 28687. Gevr. weg. huw. v. tegenw. DAGMEISJE van 9 tot 4 u. Hoog loon, hulp aanw. Aanm, tuss. 6 en 8 u„ Heemst. Dreef no. 86, Heemstede. Gevraagd per 1 Juli of later APOTHEKERSASSISTENTE voor 4 uur per dag. Uitzicht op betrekk. voor 7 uur p. dg. Br. no. 210 Bur. v. d. blad. gezocht voor het verzamelen van groote partijen AARDBEIENBLAD e.a. bladsporten. Br. no. 1465 Adv.-Bur. JAN C. VERHEUL Co., Amsterdam-C. In het in mooie omgeving rustig gelegen Rust- en Her stellingsoord „In de Dennen" te Huis ter Heide zijn nog eenige gezellige KAMERS er beschikking. Duinweg 8/ 10, Telefoon no. 505. te koop gevraagd. Adres: C. SCHEFFER, Spaarnrijkstr. no. 30, Haarlem-N. Bescherm a.s. moeders, geeft voor rang aan houdsters van kaarten van den Nedcrlandschen Volks- dienst. Te koop gevraagd, geriefelijk met garage en flinken tuin. op 't Zuiden, omtrek Zaa nenlaan. Br. met uitv. be schrijving interieur en prijs enz. aan W. v. BUUREN. 'sGravenzandelaan no. 139. Den Haag. Gem. Concertgebouw Het Circus op Tooneel met menschen- en dieren- sensaties Dagelijks avondvoorstell. Woensdag, Zaterdag, Zon dag en Maandag Matinee om 2 uur De Matinee's op Zaterdag, Zondag en Maandag 2en Pinksterdag vangen aan om 2 uur en brengen een onverkort programma. Plaatsbespr. van 103 u. Telef. 11372 Orgel, Piano of Vleugel gevraagd. Opg. prijs en merk JOH. ALGRA, Linnaeus- parkweg no. 18, Amsterdam Telef. 52963. witte broeken te koo gevr. (ook buiten Haarlem Br. A. Peters, Tuindersho 13. Velsen I^muiden-Oost. te koop gevraagd. Br. met merk en prijs aan' v. WOUW Bloemendaalscheweg no. 225 Overveen. HOOGTEZON Massage tegen Haaruitval en Roos MIDDENLAAN 9 HAARLEM TELEF. 19062 Inkoop van Bceke Albums, Bibliotheken Kruisweg 13 - Telef. 21677 aoek Stationsplein. Geeft de hoogste waarde voor Uw Meubelen, Zolder opruimingen, Antiek, Perzi* sche kleeden, kachels, for* nuizen, enz. ZIJLSTR. 51, H. ZOETESTB. Telefoon 21670

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 3