Haarlemsche Courant De stabiliteit van het Oostelijk front. Pante'leria met 1000 vliegtuigen bestookt. Nieuwsblad voor Noord-Holland De gevechten in Montenegro 238e Jaargang' No. 135 Buraauxi Groots Houtstraat 93, Stel. Advert. 10724, Redactie 10608 Postgiro 134038 Haarlemacha Ct, Haarlet BUkantoor, Soendaplein It, Tel, 12234 Aateraag a ,sn«i IÜ" Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Kembrandtlaan 55, IJmulden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 129T Hevige gevechten in den centralen sector. Zware Sovjet.verliezen. In het Middellandsche Zeegebied 22 vliegtuigen neergeschotéit. Qns Oostelijk front is stabiel geworden en effl stabiel front biedt allerlei mogelijkheden, aldus de luitenant-generaal Dittmar in zijn radio-commentaar van Donderdagavond over den toestand in het Oosterf. De stabiele toestand is. na ononderbroken gevechten van bijna twee jaren, ingetreden. Vermoedelijk zal deze rusttoestand worden gehandhaafd om onder de meest gunstige om standigheden den grooten slag te gaan voeren, die vroeger of later is te verwachten. Men kan thans in geheel andere beteekenis van Duitsche zijde van een „front" spreken als bij het begin der operaties. Vroeger heersch- ten er zekere misverstanden omtrent de sterkte der tot beschikking slaande krach ten en de uitgestrektheid van de te dekken ruimte. Zonder een stabiel front evenwel is het een moeilijk op te lossen kwestie de Sovjets, die nu eenmaal in de meerderheid zijn, af te weren. Voor het voortzetten van den strijd is thans een basis geschapen die een resultaat is van den winteroorlog. Deze kan zoowel dienen tot bescherming van de wijde, ver overde uitgestrektheden als tot uitgang voor offensieve operaties. De groote vastheid de zer basis zal de snelheid in handelen en den ken waarin de Duitsche legerleiding de meerdere is van de bolsjewisten niet kun nen beïnvloeden. Vervolgens noemt Dittmar drie factoren op die den strijd in het Oosten voor Duitschland gunstig zullen- kunnen beïnvloeden, n.l. het verhoogde aantal der tot beschikking staande soldaten, het groeien van de inheemsche troe pen, die aan de zijde van Duitschland vechten en de gestegen en verbeterde productie van de wapens. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Van het Oostelijk front wordt activiteit van verkennings- en stoottroepen gemeld. Bij een aanvalspoging van sterke Sovjet-luchtstrijd krachten op Duitsche frontvliegvelden in den centralen sector van het Oostelijk front ont stonden hevige luchtgevechten in het verloop waarvan de vijand zware verliezen leed. In den nacht van 10 op 11 Juni vielen zware Duitsche gevechtsvliegtuigen een Sovjet-be- wapeningsbedrijf aan. In het gebied van de Middellandsche Zee schoten Duitschen en Italiaansche jagers Don derdag 22 vliegtuigen neer. Duitsche duikbooten boorden in een zwa- ren strijd tegen beschermde convooien en af zonderlijk varende schepen 9 schepen met een gezamenlijken inhoud van 43.000 brt. in den grond en plaatsten torpedotreffers op twee andere schepen. In de periode van 1 tot 10 Juni werden door vlootstrijdkrachten en Nieuwe sommatie tot overgave afgewezen. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Machtige formaties vijandelijke bommen werpers en jagers wisselden elkander Don derdag en den daarop volgenden nacht boven Pantelleria af. Het garnizoen, hoewel door een duizendtal toestellen bestookt. Het een nieuwe sommatie tot overgave op fiere wijze onbeantwoord. Jagers van het 53ste regiment en de 150ste groep, die op stoutmoedigs wijze den strijd aanbonden met numeriek superieure strijd krachten, schoten 12 toestellen tijdens verbit terde gevechten neer. Tevens werden 8 vlieg tuigen boven het eiland neergeschoten door Duitsche jagers, die bovendien twee Curtiss- vliegtuigen nabij Kaap Bone tot den strijd dwongen en in zee deden storten. Ter hoogte van Kaap Blanc in Tunesië vielen onze tor pedovliegtuigen een convooi aan en troffen een stoomschip van 3000 ton. Zeven toestel len zijn niet van de operaties van dien dag teruggekeerd. Een vijandelijk vliegtuig, dat met mftrailleurvuur enkele motorpatrouille vaartuigen trachtte aan te vallen voor de kust van Calabrië, werd door de luchtdoelartillerie neergeschoten. Het staat ondubbelzinnig vast, aldus de Re gime Fascists, dat de Engelsche regeering den luchtoorlog in zijn tegenwoordigen vorm reeds lang voor het uitbreken van het conflict heeft voorbereid. Het is thans ook bewezen, dat het Britsche commando sedert het uit breken van den oorlog het Fransche com mando heeft voorgesteld de Duitsche steden aan te vallen, om de burgerbevolking te tref fen en daardoor een revolutie tegen de regee ring te bewerken. De Fransche regeering heeft zich tegen deze plannen alleen uit vrees voor repressailles tegen Fransche steden ver zet. Het struikrooverskarakter van den tegen woordigen Engelschen luchtoorlog tegen Eufopa heeft niets uitstaande met.de Duitsche en Italiaansche aanvallen, die daaraan voor afgingen en de Engelschen en Amerikanen beweren slechts het tegendeel om te trachten de zware verantwoordelijkheid voor dezen luchtoorlog op de tegenpartij af te wentelen. de luchtdoelartillerie van de marine 10 vijan delijke vliegtuigen vernietigd. De gevechten tegen de ingesloten bolsjewis tische benden aldus het D.N.B. hebben zich na dë stelselmatige zuivering van Zuid- en Oost-Montenegro door afdeelingen van de Duitsche, Kroatische, Italiaansche en Bul- gaarsche weermacht verplaatst naar het hoog gebergte, waar hier en daar met groote ver bittering wordt gevochten. Doordat zij uit de dichtbevolkte dalen zijn verdreven naar de rotsachtige wildernis van de hooge Karst, hebben de benden, behalve talrijke dooden en wapenen, een waardevol ravitailleeringsgebied verloren. Argentinië en het buitenland. De nieuwe Argentijnsche regeering is thans erkend door alle andere regeeringen van Zuid-Amerika en door Mexico. Verder besloten Duitschland, Italië. Jap_an, Honga rije en Bulgarije daartoe. Van dé neutrale landen gingen Spanje en Zweden ertoe over. Bovendien erkenden de Vereenigde Staten en Grpot-Brittannië de regeering- Ramirez. De erkenning do<5r de Duitsche regeering is, zoo werd in de Wilhelmstrasse verklaard, het gevolg van een stap van de Argentijn sche regeering. die door middel van haar zaakgelastigde liet mededeelen, dat zij op het oogenblik neutraal blijft. Daar de aan leiding tot de regeeringswijziging blijkbaar van binnenlandsch politieken aard was en Duitschland zich niet mengt in de binnen- landsche kwesties in de met Duitschland in vrede levende staten, bestond er geen reden de nieuwe regeering niet te erkennen. Te Buenos Aires is een officieele mede- deeling verstrekt over de arresöatie van communisten. Volgens deze mededeeling zijn in de federale hoofdstad en in de pro vincie Buenos Aires talrijke bekende com munistische agitators gearresteerd toen zij pamfletten verspreidden. De minister van buitenlandsche zaken, vice-admiraal Storni. heeft Vrijdagmiddag voor vertegenwoordigers der pers een korte verklaring afgelegd. De betrekkingen van Argentinië met het buitenland, zoo zeide hij, zijn bevredigend. Het land zal den koers inslaan, die het nemen moet. Argentinië is op den hesten weg naar vriendschap en medewerking met de overige Amerikaan- sch-e naties. Expresboodschappen voor krijgsgevangenen. Om sneller postverkeer tusschen krijgsge vangenen en hun vaderland mogelijk te ma ken, zal voortaan de gelegenheid worden opengesteld gebruik te maken van expres boodschappen. Al eenigen tijd geleden heeft het Inter nationale Roode Kruis te Genève de bellige- renten van deze nieuwe regeling op de hoogte gesteld en tot dusver hebben twaalf van hun in deze schikking toegestemd. Keuringen Waffen SS en Ned. Legioen. Tijdens de keuringen der Waffen-S-S. Nederl. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kunnen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt in ruime mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenver pleging, extra levensmiddelen, extra kolen- toewijzing, enz. Zij, die om bijzondere redenen of wegens familieomstandigheden in Neder land moeten blijven, kunnen zich aanmelden bij een der in Nederland gevestigde S.S.- onderdeelen. Degenen, die zich bij de S.S. of het Ned. Legioen vrijwillig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis vrij gesteld van den arbeidsinzet. Alle verdere inlichtingen worden tijdens de keuringen verstrekt. Keuringen voor de Waffen SS, het Legioen en de Landwacht Bij onze Vrijwilligers. Straks zal de eigen gemaakte koffie best smaken. (SS PK Ahrens O/H P. c) Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leef tijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de elschen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het SS- Waehtbataillon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich.ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldiagsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juni 9-14 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 18 Juni 9-12 uur Breda, restaurant „Mo dern" Markt. 18 Juni 15-18 uur Den Bosch, hotel „Noord-Brabant", Markt 45. 19 Juni 9-12 uur Venlo. Deutsches Haus, Egmontstraat 16. 19 Juni 15-18 uur Arnhem, café ..Royal". 20 Juni 9-12 uur Hengelo, Café „Mo dern", Spoorstraat 18. 20 Juni 15-18 uur Zwolle, hotel „Geiten beek". 21 Juni 9-12 uur Assen, Concerthuls a. d. vaart. 21 Juni 15-18 uur Groningen, Concert huis, Poelestraat. 22 Juni 9-12 uur Leeuwarden, Huis Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 9-14 uur Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 9-13 uur Utrecht N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 9-14 uur Amersfoort, Polizei- durchgangslager, Leusderweg. 26 Juni 9-14 uur Den Haag. Café „Deij Hout", Bezuidenhoutscheweg, De stem der SS. Luistert op Zondag 13 Juni van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der S. S. Onderwerp: „Op-weg naar het front". Wegens de PINKSTERDAGEN verschijnt het eerstvolgende nummer op Dinsdag 15 Juni. Nederlandsche verpleegsters in opleiding. Voordrachten van be kende professoren vormen een belangrijk onderdeel van het onderwijs. De meisjes moeten ernstig werken, om alles wat zij moeten weten te beheerschen. Maar ondanks alle moeilijkheden met de taal lukt het uitstekend. (G. L, [Holland Pax c) KORT NIEUWS Te Compiègne zijn 1100 vrijgelaten Fransche krijgsge vangenen aangeko men, het eerste transport van de 9000, die op grond van de laatste Fransch - Duitsche onderhandelingen worden vrijgelaten. De secretaris generaal van -het F i n s c h e Roode Kruis, kolonel Tau- cher, is vereerd met de gouden me daille van 't Zweed- sche Roode Kruis. De eerste front universiteit ter we reld is inOost-Ka- relië ingericht. Pro fessoren van alle Finsche universitei ten geven aan deze instelling college aan soldaten en verlofgangers. JEUGD IN NOOD D. - De stoet keert terug van het land. De een of andere teler is er voordeeliger mee uit, aan particulieren bosjes half vol groeide wortelen en onrijpe sla te verkoo- pen in plaats van zijn producten te laten rijpen en naar de veiling te brengen. Hij handelt daarmee tegen de wet en de koo- pers zijn eveneens in overtreding. Een politie-agent- fietst voorbij en kijkt den anderen kant uit. De kinderen mogen helpen dragen. De kinderen hooren de gesprekken aan, ver nemen dat de tuinier in overtreding is en dat moeder buiten haar boekje gaat, dat de poiitie-agent zijn plicht verzaakt. De kin deren zien, hoe straffeloos een serie voor schriften overtreden wordt terwille van het voordeel, straks een beetje meer groen ten op tafel te hebben dan anderen, die hun fatsoen houden. 'De kinderen trekken hun conclusie: Het schijnt, dat men tegenwoor dig met een beetje ruim geweten en een beetje brutaliteit nog \yel eens een slagje kan slaan. De tram stopt. Er zijn veel passagiers en weinig plaatsen. Dies heeft er een kleine veldslag plaats, waarbij lichaamskracht en brutaliteit het winnen. Vrouwen en ouden van dagen worden naar achteren gedrongen. Dat er af en toe een passagier op den grond terecht komt en alleen het Jobs geduld van den conducteur een vechtpartij kan voorkomen, zijn zaken, waarover geen sterveling zich bekommert. De jeugd ziet het aan. De jeugd trekt de conclusie: wie maar' flink met zijn elbogen werkt en een grooten mond opzet brengt het het verst. Beleefdheid, voorkomendheid, wat schikken en geven en nemen, dat alles is overbodjg. Er loopt een landgenoot in uniform op straat ofwel iemand, die blijkbaar tot de gevloekte kasté der N.S.B.'ers behoort. De hoofden worden bijeen gestoken en de noo- dige liefelijkheden gedebiteerd, 's Mans ontijdig einde is al het minst wat hem wordt toegewenscht en iedere onvriendelijke beje gening verwerft instemming. De jeugd slaat dit gade. De jeugd hoort, tot welk een hoogte ongemotiveerde haat kan stijgen als onverstand en wanbegrip aan het woord komen De jeugd ziet er bijgevolg geen beAvaar in, iederen jeugdstormer, liefst ieder jeugdstormmeisje te bevuil- bekken, te beleedigen en, als 't even kan, te molesteeren. De jeugd weet, dat de vol wassenheid. zooiets over 't algemeen wel aardig vindt. De spoorboomen gaan de hoogte in. Eerst komen de auto-peds, dan de minderjarige voetgangers, dan de volwassenen, voor wie 't begrip „rechts houden" een doode letter is, dan de fietsers, dan "het snelverkeer. Dat 't precies andersom hoorde, wie be kommert zich er om? Wie geeft het voor beeld? De ouderen niet en omdat de oude ren nalatig zijn, vergeet de jeugd alle wijze lessen op 't gebied van het verkeers wezen. Er is luchtalarm. Een sport dezer dagen is, de bepalingen zooveel mogelijk te overtreden, dug dóór te loopen met de kans, straks getroffen te worden. De jeugd men vuile de rest zelf in. Waartoe verdere voorbeelden? Als wij in deze dagen moeten klagen over jeugdig vandalisme, over bandeloosheid der jeugd, over toeneming der jeugd-criminalïteit, dan kan maar één oordeel gelden en dat is, dat het kwade voorbeeld der ouderen rijke vrucht heeft gedragen. En nu moge het waar zijn, dat het nu eenmaal een karakter trek van ons volk is, te vluchten in het verzet zoodra er sprake is van een voor schrift, een hoogst bedenkelijke stijging van het gemis aan gemeenschapsdiscipline is in dezen tijd oorzaak van een verwildering, die van den meest nadeeligen invloed moet zijn op onze nationale prestaties. In een land, waar geen muur, geen standbeeld, geen parkaanleg veilig is voor beschadi ging, waar de vernielzucht geen lantaarn, auto of fiets spaart, waar platheden en scheldwoorden op straat voor geestigheden, moeten doorgaan, waar het beschavings peil op alle wijzen daalt omdat de ouderen voorgaan en de jeugd navolgt, dan gaat het met de natie den verkeerden kant uit, daar is geen gezond onderscheidingsvermogen meer, daar treedt verval in van de volks kracht en daar dreigt het meest voor de jongeren een treurige toekomst. Hier dient, hier moet een beroep wor den gedaan op het verantwoordelijkheids besef van hen, die de zorg dragen voor het opgroeiend geslacht. Zij allen, ouders, onderwijzers, geestelijken, die thans, uit welke oorzaak zij hier daargelaten, de oogen sluiten voor de tuchteloosheid onzer jeugd, mogen bedenken, dat zij straks mede schuldig zullen staan, wanneer ons volk tol. een verwildering zou vervallen, onzen naam en onze tradities onwaardig. Wat buiten de schreef gaat, kan nooit in den haak zijn. Mogen wij dit allen beden ken. Om onzer kinderen wil! CLANDESTIEN SLACHTEN. De laatste weken schijnt in deze omgeving het clandestien slachten weer in omvang toe te nemen. De dieren worden in de wei ge stolen, gaan door 2 of 3 handen en worden daarna geslacht. De Economische politie heeft kans gezien in 2 weken tijd 25 personen te arresteeren, die aan dergelijke feiten debet waren. 7 paarden en 2 kalveren waren reeds geslacht; één paard kon nog levend worden achterhaald. De verdachten worden ter be schikking gesteld.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1