Haarlemsche Courant Pantelleria en Lampedusa staken ongelijken strijd. BEKENDMAKING. Reserve-officieren opgeroepen. Jongere lichtingen voor den arbeidsinzet opgeroepen. Zesde, achtste en twintigste regiment opgeroepen Nieuwsblad voor Noord-Holland Bij de lichtingen 1923 en 1924 kan geen rekening worden gehouden met voorloopige vrijstellingen De Italiaansche weermachtherichten Politieke moord. 288e Jaargang No. 136 Bnrettuxt Groot* Houtstraat SS. *el. Advert. 1072*. Redactie 1060» Postgiro 13185» Haarluuscb* Ct, Haarlen UI) Kantoor, Soeudapleln II, T*L WH 1 Dinsdag 15 Juni 194.: Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- ï:n Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarna 12. Tel. 12711 Kantoor IJmulden: Rembrandtlaan 55. IJmuiden-Oost Ultg Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem K 1297 Van bevoegde zijde wordt omtrent de kwestie der tewerkstelling meegedeeld Het leven van het Nederlandsche volk is niet te scheiden van het lot van Europa. Het moet derhalve .zijn bijdrage leveren tot Europa's strijd om het be staan. Dit doel dienden tot dusver de maatregelen in verband met de tewerk stelling van werkkrachten in Duitschland. Met de behoeften van het Nederland sche economische leven zelf werd hierbij in aanzienlijke mate rekening gehouden. Op de royaalste wijzen werden derhalve vrijstellingen van de tewerkstelling in Duitschland verleend. Het voornemen bestaat de oudere werkkrachten, die over waardevolle ervaring in hun beroep beschikken en meestal reeds gehuwd zijn, in het vader land te laten, dus de reeds uitgereikte bewijzen van vrijstelling te handhaven. Om deze redenen worden thans de jongere lichtingen, om te beginnen de lich tingen 1924 en 1923, in haar geheel ter tewerkstelling naar Duitschland over gebracht en wel zonder rekening te houden met wellicht reeds verstrekte bewijzen van voorloopige vrijstelling. Uitgezonderd zijn bij deze beide lichtingen slechts de mijnwerkers, die onder den grond werken, en leerlingen van middelbare, algemeene en technische scholen of hoogescholen. De lichting 1922 en nog vier a vijf lichtingen zullen telkens naar rato van het voor rekening van het Nederlandsche volk komende aandeel aan de behoefte, die de Europeesche oorlogseconomie aan werkkrachten heeft, in haar geheel worden opgeroepen. Principieel worden evenwel bij deze lichtingen slechts die werkkrach ten, die door haar sleutelpositie voor de Nederlandsche industrie, voedselvoorzie ning, landbouw en mijnbouw noodzakelijk zijn, van tewerkstelling in Duitschland vrijgesteld, waarbij ook rekening wordt gehouden met de werkkrachten, die in den landbouw tot aan het binnenhalen van den oogst werkzaam zijn. Het Italiaansche weermachtbericht v Zaterdag meldde het volgende „Tengevolge van massale aanvallen uit de lucht en van zee uit, die wat betreft de sterkte en hevigheid tot düsver hun gelijke niet had den, was het eiland Pantelleria. geheel ver stoken van water voor de burgerbevolking, Vrijdag gedwongen het verzet te staken. De vijand deed nieuwe en krachtiger aan vallen uit de lucht en van zee uit op het kleine garnizoen van Lampedusa, dat de eisch tot overgave van de hand wees en helfhaftig verzet biedt. In een aanvulling op het bericht werd nog gemeld Op Pantellaria, dat op 66 K.M. van Keuringen voor de Waffen SS, hef Legioen en de Landwacht Het SS-Ersatzkommando ^Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leef tijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het SS- Waehtbataillon in—Amersfoort. Tijdens deze keuringen kynnen zich ook diegenen melden, jlie tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldingspliehtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en wórden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juni 9-14 uur Rotterdam, Deutsehes Haus, Westzeedijk. 18 Juni 9-12 uur Breda, restaurant „Mo dern" Markt. 18 Juni 15-18 uur Den Bosch, hotel „Noord-Brabant", Markt 45. 19 Juni 9-12 uur Venlo. Deutsehes Haus, HflBiontsti-aat 16. 19 Juni 15-18 uur Arnhem, café ..Royal". 20 Juni 9-12 uur Hengelo, Café „Mo. dern", Spoorstraat 18, 20 'Juni 15-18 uur Zwolle, hotel „Geiten beek". 21 Juni 9-12 uur Assen, Concerthuls a. d. vaart. 21 Juni 15-18 uur Groningen, Concert- tiuis, Poelestraat. 22 Juni 9-12 uur Leeuwarden, Huis Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 9-14 uur Amsterdam, Dam 4, 24 Juni -9-13 uur Utrecht N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Jurii 9-14 uur Amersfoort, Polizei- durchgangslager, Leusder weg. 26 Juni 9-14 uur Den Haag. Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Tunis en op 94 K.M. van Sicilië gelegen is, concentreerde het vijandelijke luchtoffensief zich sedert een maand met ononderbroken hevigheid en vernielde tenslotte de geheele watervoorziening. Voor deze aanvallen waren alle Engelsche en Amerikaansche luchtstrijdkrachten in den strijd geworpen die in 13 dagen op het enkele vierkante kilometers groote eiland 15 tot 17.000 ton bommen neerwierpen. Alleen op 10 Juni werden 2000 ton ontplofbare stoffen op de verdedigingsinstallaties en de woonwijken van Pantellaria neergeworpen. Tevens namen de aanvallen uit de lucht en van zee uit op het slechts 120 K.M. afstand van de Tunesische kust en op 165 K.M. af stand van Malta gelegen kleine eiland Lam pedusa in hevigheid toe.' Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakte Zondag bekend: Het eiland Lampedusa heeft na een onafgebroken bombardement van vijan delijke lucht- en zeestrijdkrachten den ongelijken strijd opgegeven. In de Straat van Sicilië is een vijandelijke seheepsformatie door Duitsche vliegtuigen aangevallen, die een transportschip van 8000 ton en 14 landingsbooten tot zinken brachten en 3 kruisers, 14 kleinere oorlogseenheden en 6 koopvaarders zwaar beschadigden. In den strijd tegen het convooi schoten Duitsche jagers 4 vijandelijke vliegtuigen neer. Succesvolle nachtelijke acties werden door onze torpedovliegtuigen uitgevoerd tegen een vijandelijk convooi in de wateren van de Cyrenaica en in de Golf van Philippeville 3 stoomschepen, o.m. een van groote en twee van middelbare tonnage, werden getroffen. Vijandelijke luchtaanvallen op Reggio de Calabria, Catania en Palermo veroorzaakten slachtoffers onder de burgerbevolking en schade van beperkten omvang in de woon plaatsen. De luchtafweer van Trapani ver nielde een vijandelijk, tweemotorig vliegtuig. Op 19 Mei 1943 deed de echtgenoote van den aannemer E. Koopman uit Zwolle bij de politie aangifte, dat haar ecthgenoot op 18 Mei de woning had verlagten en sindsdien niet was teruggekeerd. Het door de politie ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat Koopman 18 Mei zijn in Kaalte wonenden broeder had bezocht en op den terugweg naar Zwolle in Heino een café aandeed. Reeds bij zijn binnen komen zochten' de Nederlanders Klaas Muller en Willm Haaijc, beiden woonachtig in Heino, twist met Koopman, die een N.S.B.-speldje droeg, wegens diens lidmaatschap van de N. S. B. Daarop ontstond een p'olitieke ruzie, die echter door den waard en de andere aanwezi gen werd bijgelegd. Koopman verliet daarop het lokaal om zijn tocht naar Zwolle voort te zetten. Sedert dit tijdstip werd hij niet meer gezien. Uit het door de politie ingestelde on derzoek naar de verblijfplaats van Koopman bleek, dat hij; op weg van Heino naar Zwolle door Muller en Hhaije op beestachtige wijze bewusteloos geslagen en hierop in een kuil van een meter diep onder den grond is ge stopt. Naar bjj de lijkschouwing is komen vast te staan, is Je dood door verstikking veroor zaakt. De beide moordenaars konden opge spoord en gearresteerd worden. Zjj hebben een bekentenis afgelegd en wachten thans het vonnis af. i Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Alle reserve-officieren van land- en zeemacht, die geboren zijn na 31 Decem ber 1897 voor zoover deze reserve-officieren in het tijdvak 1015 Mei 1940 in werkelijken militairen dienst waren. Deze reserve-officieren moeten zich tusschen 8 en 12 uur melden in het „Wehrmachtlager" te AMERSFOORT, Zonnebloemstraat, en wel: a. Zij, wier geslachtsnaam begint met een van de letters A tot en met N op 21 JUNI, b. Zij, wier geslachtsnaam begint met een van de letters O tot en met Z op 22 JUNI. Van deze aanmelding zijn uitgezonderd: De reserve-officieren van GEZONDHEID, de reserve-officieren-TANDARTS, de reserve-MILITAIRE-APOTIIEKEHS en de reserve-P AARDENARTSEN. Personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distri butiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grens- gangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onpiisbaarheid) af gegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de aanmelding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weer aan den werkgever, resp. de instantie, die de belangen behartigt worden terug gegeven. De werkgevers ziin verplicht degenen, die zich moeten melden, daar voor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den ver zuimden tiid uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor dé aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer. Degenen, die tot aanmelding verplicht ziin, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef van het station van vertrek. Kleeding Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aangeraden wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Wie geen gevolg geeft aan de oproening van den WehrmachtsbefehJsbaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krügsgevangen- schap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Den Haag, 15 .Tuni 1943. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten, voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in- Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur. IN HET „WEHRMACHTLAGER" TE AMERSFOORT, ZONNEBLOEMSTR. 1. Het personeel van het 6e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 24 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 ip 25 Juni 1943. IN DE FRIESLANDKAZERNE TE ASSEN 2. Het personeel van het 20e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de' jaren 1924 tot en met 1915 op 21 Juni 1943, Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en piet 1904 op 22 Juni 1943, 3. Het personeel van het 8e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 24 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 25 Juni 1943. Bij de aanmelding moet worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributie stamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grens- gangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afge geven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Be scheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. tëe instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den Stationschef, van het station van vertrek. Kleeding, voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee nbrmale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangen schap tracht te onttrekken, meet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bii dergelijke pogingen steunen. Spanje's plaats. Op een demonstratie der Phalange te Ca- stellon de la Plana heeft de Spaansche onder staatssecretaris ,Figueroa, verklaard, dat Spanje weet, dat het nog te strijden zal heb ben tegen het matelooze en ongerechtvaar digde egoïsme dergenen, die uit een zuiver materialistisch streven' de wereld willen be- heerschen. Spanje kan zich niet tevreden stellen met de plaats, die het thans inneemt. Het is onmogelijk, de ontbinding der Komin tern ernstig op te vatten; deze manoeuvre is te dom om geloof te kunnen vinden. Figueroa riep de oude phalangi^ten op, zich gereed te houden om als eerste weder tegen den ouden vijand, het communisme, te strijden. NIEUWE BOTERBON. Van Woensdag 16 tot en met Zondag 27 Juni a-s. geeft bon „Boter 25A" recht op het koo- pen van 250 gram boter of margarine voor personen van 4 jaar en ouder. Bon 25B Boter geeft gedurende dit tijdvak recht op het koo- pen van 125 gram boter of margarine voor kinderen beneden 4 jaar. VERZENDING ONGEFRANKEERDE POST PAKKETTEN NIET MEER MOGELIJK. Ingaande 1 Juli a.s. worden in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden ongefran- keerde postpakketten tot nader order niet ter verzending aangenomen.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1