Plaatselijke gevechten aan Oostelijk front. Haarlem wmt met 2-0 van Rotterdam. Duitsch afweersucces voor Ned. kust. DE ARBEIDSINZET. Laval, de Franjche minister-president, heeft dezer dagen in ten onderhoud met den correspondent van de N. R. Ct. gezegd: ,.Er zal een nieuw Europa uit dit cata clysme gebore.i worden of Europa zal on dergaan. Ik ben er van overtuigd, dat wij door ónze houding en onzen wil van Frank rijk een vrij land kunnen maken, met Duitschland en zijn bondgenooten ver- eenigd in den strijd tegen het communisme. De volkeren van Europa kunnen in broe derschap samenleven. Dit is meer dan mijn hpop het is mijn zekerheid." Wat Laval hier ten aanzien van Frank rijk opmerkt geldt voor alle landen van het Europeesche vasteland en zeker ook voor Nederland. Dit besef, de zekerheid, dat al leen.. een vereenigd, strijdbaar Europa nog een toekomst heeft en dat al het andere verwarring, ondergang en ellende betee- kent, doet de noodzakelijkheid verstaan van de nieuwe maatregelen inzake den ar beidsinzet, hierop neerkomende, dat alle voorloopige vrij stellingen voor de jaarklas sen 1923 en. 1924 worden ingetrokken. Uit gezonderd zijn nog slechts mijnwerkers en leerlingen van bepaalde onderwijsinrich tingen. Het is de noodzaak, waarop hier de klemtoon moet wofden gelegd. Wij leven in oorlogstijd en overheidsmaatregelen, die in dezen tijd worden genomen, beteekenen dikwijls voor velen ongemak en opoffering. Het heeft geen zin. dit te verbloemen. Maar ....het is noodzakelijk. Het Duitsche volk is ter wille van gansch Europa en de ge- heele Westersche beschaving tot den toe stand van den totalen oorlog overgegaan. Welke offers dit vergt behoeven wij hier niet uiteen te zetten, maar het is duidelijk, dat thans Europa zelf een overeenkomstige bijdrage moet leveren om zich te handha ven. Hier staan zulke geweldige mogelijk heden op het spel, dat met allerlei, dat be trekking heelt op vroegere omstandighe den, tradities, vrije arbeidskeuze en wa' dies meer zij, geen rekening mag worden gehouden. Nogmaals: veel van dit alles is onaangenaam en brengt teleurstellingen en moeiten mede, maar het gaat nu eenmaal niet om de vraag wat verkiesliik, maar om het oordeel, wat nóódig is. Wanneer, de Europeesche volken thans het Duitsche volk niet steunen in ziin machtigen strijd tegen het Russische bolsjewisme, tegen de verwildering en de ontreddering, tegen de onmenschelijkheden van Gepeoe en' volks commissaris. wanneer de Europeesche vol ken #ians niet het Duitsche volk in staat stellen, het barbarendom te beteugelen, dan zouden deze volken straks mede schuldig staan, wanneer onverhoopt de roode vloed golf zich over Europa zou ontlasten. Reeds in ziin :n Januari j.l. gehouden rede heeft de Rijkscommissaris aangekon digd. dat met de concentratie van arbeids krachten ook in Nederland ernst gemaakt zou worden. Misschien heeft het er een oogenblik op geleken, dat het hier te lande nog zulk een vaart niet zou loopen, dat er met vooHoopige vrijstellingen nog wel wat te bereiken viel. Gebleken is thans, dat voor deze verwachting geen grond bestaat. De jongere werkers, zij die nog niet aan een gezin gebonden ziin ofwel uit hoofde van hun ervaring moeilijk gemist kunnen worden, zullen in Duitschland hun bijdrage moeten leveren aan het groote werk, waar toe deze tiid roept. De nieuwe- maatregelen doen zien, dat nog steeds rekening wordt gehouden met de gerechtvaardgde behoefte van het eco nomisch leven hier te lande. Arbeiders in sleutelposities, gespecialiseerde vakarbei ders, werkkrachten, die noodzakelijk ziin voor het binnenhalen van den oogst, zul len hun werk hier kunnen blijven vervul len. Hun taak ligt hier. De anderen zijn elders noodig. Het gaat men bliive dit steeds be denken om het lot van Europa, dus ook om ons eigen welzijn. Kwaadaardige en misleidende geruchten over de tewerkstel ling mogen hier mede eens en vooral ziin weersproken Het gaat om den arbeid, die Duitschlar.d den rugsteun zal geven in zijn striid tegen het doodsgevaar. Wie dit goed inzietezal niet langer klagen om het eigen ongemak, maar begrijpen, dat ieders bij drage gevergd mag worden en gevergd moet worden omdat het gaat om zijn of niet-zijn van Eui'opa, omdat ons aller vei ligheid en lor op het spel staan! r van Riom gesloten. Het opperste gerechtshof te Riom, dat was ingesteld ter vonnissing van de personen, die verantwoordelijk waren voor de nederlaag van Frankrijk, is bij een in de Franschc Staatscourant gepubliceerde wet gesloten. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Slad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Kt ad; A. Overmeer, H'stede. Buitenland: J. C. vrfn dei- Laag, Heemstede. Haagsehi- Redacteur: B Kors ten, Heemstede. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Sanh- pr-rt Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. IN 1943 NOEMT MEN DIT O UN SANTE-BLAAOJE en SANTÉ IS GOED, IEDEREEN DRINKT HET Duitsche successen in den strijd achter O. front. Eenige Westduitsche steden aangevallen. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde ,Aan het Oostelijk front leefden de krijgs operaties Vrijdag weer op. Behalve activiteit van stoottroepen aan het Koeban-bruggehoofd en aan het Mioesfront ontstonden in den sector Orel gevechten, in het verloop waar van de na krachtige voorbereiding der artil lerie aanvallende bolsjewfëten bloedig wer den afgeslagen. i Bij den strijd tegen benden in het achter- waarsche gebied van den centralen fr^ont- sector hebben strijdkrachten der S.S. en politie in dagenlange, hevige gevechten, die door bijna ondoordringbaar bosch- en moeras achtig terrein bijzonder bemoeilijkt werden, groote gebiedsdeelen gezuiverd. 118 versterkte dorpen en kampen in de bosschen werden in weerwil van het taaie verzet veroverd; 116 kazematten werden opgehlazen. Behalve talrijke dooden ver loren de benden groote hoeveelheden wapens en materiaal. De Italiaansche bezetting van Pantelleria moest als gevolg van het gebrek aan water het verzet tegen de onophoudelijke vijande lijke aanvallen uit de lucht en van zee uit staken. Vrijdagmiddag drong een formatie Ameri- kaansche vliegtuigen op groote hoogte tot boven het Noord-Duitsche kustgebied door en wierp bommen neer op de steden Wilhelms haven en Cuxhaven. De bevolking leed ver liezen. Vrijdagnacht vielen Britsche bommenwer pers West-Duitscb gebied aan, vooral de stad Düsseldorf. Door bomtreffers in woonwijken ontstonden zware verliezen onder de bevol king en aanzienlijke schade aan woonhuizen en openbare gebouwen. Volgens het tot dusver ingestelde onderzoek verloor de vijand bij deze aanvallen in totaal 54 meerendeels viermotige bommenwerpers Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidde als volgt Van het Oostelijk front wordt slechts plaat selijke activiteit gemeld aan het Koeban- bruggehoofd en in het gebied van Belef, Het luchtwapen heeft doeltreffende aanvallen on dernomen op voor den oorlog belangrijke be drijven aan de Midden-Wolga en heeft het belangrijke overlaadstation Jelez gebombar deerd. Voor het Visschersschiereiland zijn twee koopvaarders van gemiddelde tonnage door neergeworpen bommen zwaar beschadigd. Bij de landingsoperaties van den tegenstan der tegen de eilanden Pantelleria en Lampe- dusa hebben Duitsche en Italiaansche vliegers ondanks krachtige vijandelijke jagersbescher ming voortdurend de zee- en landstrijdkrach ten aangevallen "Sn een transportschip van 8000 brt. en 14 landingsbooten in den grond geboord. Drie kruisers, 14 kleinere oorlogs schepen, o.m. verscheidene torpedojagers en zes transportschepen werden zoo zwaar be schadigd, dat verdere algeheele verliezen ver wacht kunnen worden. Britsche bommenwerpers hebben Zaterdag nacht West-Duitsch gebied aangevallen. Door neergeworpen bommen leed vooral de bevol king der stad Boehum verliezen. Er ontston den aanzienlijke verwoestingen aan woonhui zen en openbare gebouwen, o.m. aan twee ziekenhuizen. Tot dusver werden berichten ontvangen over het neerschieten van 29 vijan delijke bommenwerpers. Een sterke formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen heeft Zaterdagnacht stadsgebied en oorlogshaven van Plymouth gebombardeerd In de doelgebieden ontstonden uitgestrekte branden. Tegelijkertijd werden in Zuid-Oost Engeland voor den oorlog belangrijke instal laties gebombardeerd. 61 Britsche bommenwerpers neergeschoten. De in het Duitsche weermachtbericht van Zaterdag 'opgegeven verliezen van de Britsche en Amerikaansche luchtmacht bij den aanval op het Duitsche Rijksgebied op 11 Juni en in den nacht van 11 op 12 Juni zijn tot 61 bommenwerpers gestegen. Daarenboven wer den talrijke vijandelijke vliegtuigen door het vuur van de Duitsche afweer zoo zwaar be schadigd, dat ook hiervan een aanzienlijk tel wel niet de thuishaven zal hebben bereikt De aanval, in den nacht van 12 op 13 Juni Ondernomen op Bochum, was wederom vrij wel uitsluitend gericht op de woonwijken der iwaarbeproefde bevolking. Voorts vielen aan de Britsche terreur 5 kerken, 3 ziekenhuizen en 4 scholen ten offer. Admiraal Cunningham te Ankara Admiraal Sir John Cunningham, de opper bevelhebber van het Britsche Levant-eskader is per vliegtuig te Ankara aangekomen. Hij is van plan den Turkschen operbevelhebber, den minister-president Saradzjogloe, den mi nister van buitenlandsche zaken, Menemendz- jogloe, en het hoofdkwartier van de Turksche vloot te bezoeken. De Paus richt zich tot de arbeiders Paus Pius XII hdfeft voor 30.000 arbeiders een groote programmarede gehouden, waarin hij zich in het bijzonder met het sociale vraag stuk bezig hield. De Kerk wenscht, als de principieele eischen van sociale gerechtigheid voor den arbeider, een loon, dat het gezinsbestaan waarborgt. Voorts een woning, die in overeenstemming is met de waardigheid der menschelijke per soonlijkheid, de mogelijkheid, dat kinderen eenvoldoende en behocfrlijke opvoeding ge nieten, vérstrekkende voorzorgsmaatregelen voor tijden van nood, ziekt$ en ouderdom. Deze voorwaarden van sociale zorg moeten beslist vervuld worden, indien men wil, dat de menschelijke samenleving niet bij iedere verandering aan het wankelen wordt gebracht door geheime voedingsstoffen en gevaarlijke ontwikkelingen. In het verdere verloop van zijn toespraak verklaarde de Paus, dat hij zich verzet heeft tegen het uitbreken van den oorlog en tegen het voortduren daarvan en dat hij getracht heeft, de verschrikkingen van den oorlog te verminderen. Bremen en Kiel met bommen bestookt. Het Duitsche weermachtbericht van Maan dag luidt: Aan "het Oostelijk front werden plaat selijke aanvallen- der bolsjewisten in het gebied van Bjelgorod en Belef afgeslagen. Zondagnacht hebben zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen industrie-installaties ver achter het Sovjetfront gebombardeerd. Twee vliegtuigen worden vermist. Duitsche en Italiaansche vliegtuigen heb ben Zondag de aanvallen op de vijandelijke scheepsconcentraties bij Pantelleria voortge zet. Een transportschip van middelbare groot te werd tot zinken gebracht, drie andere schepen leden ernstige schade. Zondag overdag hebben formaties Brit sche en Amerikaansche vliegtuigen aan vallen gedaan op het bezette gebied in het Westen en het Noordduitsche kustgebied en bommen laten vallen, vooral op woon wijken der steden Bremen en Kiel. Er ontstonden verliezen onder de bevolking en schade aan woonhuizen en openbare gebouwen. Zes en veertig der vijandelijke vliegtuigen, waarbij tenminste 29 Ameri kaansche viermotorige bommenwerpers, werden vernietigd. Waarschijnlijk zijn nog meer vijandelijke bommenwerpers neer geschoten. Voorts zijn van een formatie vijandelijke vliegtuigeij, die voor de Nederlandsehe kust een Duitsch convooi trachtten aan te val len, 4 toestellen door de escortevaartuigen vernietigd. Tenslotte hebben Duitsche duik- booten op den Atlantischen Oceaan 7 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten, waaronder verscheidene viermotorige bommenwerpers. Zondagnacht vlogen enkele vijandelijke vliegtuigen Duitsch gebied binnen; zij wier pen op enkele plaatsen bommen, waardoor onbelangrijke schade werd aangericht. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Zondagnacht stadgebied en haven van _Grimsby aangevallen. Door brisant- en brandbommen werden talrijke branden veroorzaakt. Een tweede luchtaanval was gericht op voor den oorlog belangrijke installaties in het Zuid-Oostén van Enge land. Twee eigen vliegtuigen gingen ver loren. United Press meldde van een Engelsch vliegveld, dat de vliegtuigen, die Bremen aan vielen, op een buitengewoon-hevig afweer- vuur stieten. Een piloot, die aan den aanval had deelgenomen, verklaarde, dat het afweer- vuur enorm krachtig was geweest. Het Italiaansche weermachtbericht van Maandag luidt „Bij herhaalde aanvallen op de vijandelijke scheepvaart in de Straat van Sicilië en langs de kust van Tunis hebben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen een koopvaardijschip tot zinken gebracht en drie beschadigd. In lucht gevechten hebben jagers van de Spil 5 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten, n.l. 2 boven Pantelleria en 3 boven Sicilië. Formaties viermotige vliegtuigen hebben de omgeving van Messina en Catania gebombar deerd: lichte schade eneen beperkt aantal slachtoffers. Twee aan deze aanvallen deel nemende vliegtuigen werden door het afweer geschut van Messina neergeschoten; een vfel neer tusschen Gazzi en Contesse, het andere ten Noordwesten van Ortoliuzzo. In een aanvulling wordt gezegd, dat men als slachtoffers van deze luchtaanvallen tot dusverre 4 dooden en 2 gewonden onder de burgerbevolking heeft geteld. ARMENRAAD. In de vergadering van den Armenraad is tot voorzitter in de vacature mr. dr. W. P. Vis gekozen de heer mr. R. C. Bakhuyzen van den Brink. Tot bestuurslid resp. plaatsvervangend be stuurslid werden in de vacatures C. Fortgens en F. Nijenhuis gekozen de heeren D Boer en A. J. v. Houwelingen Rijkhoek. Voetbal e. Waterpolo. H. P. C.Het IJ. Woensdagavond a.s. wordt het poloseizeen te Heemstede geopend met den wedstrijd H.P.C.Het IJ. De Heem stedenaren beschikken over een goede ploeg zoodat een prachtige strijd is te wachten. Voor af spelen de H.P.C.-reserves tegen D.A.W. 1 uit Alkmaar. CVic?C6t. ROOD EN WIT—HAARLEM. In een wedstrijd van lage totalen heelt de thuisclub den plaatselijken wedstrijd gewon nen met 36 runs (5 wickets in handen) op de eerste innings; Haarlem batte eerst en nadat op 3 reeds twee wickets neer waren, zetten Hub. Boeree .(11) en Kleefstra (22) een stand op van 32 runs. Daarna vielen de wickets regelmatig en op 63 hadden allen een beurt gehad. Het veldwerk bij Rood en Wit was goed, hetgeen bewezen wordt door zeven vangen Hagenaar bowlde 529, Sodderland 3—23 en P. tigterïstein 2—7. De Gebr. Kramer zorgden voor de overwinning en zonder wicketverlies passeerden zij het totaal. Op 70 werd W. Kramer (27) door Han Boeree ge bowld en nadat Hagenaar run out was ge gaan, ving Boeree op zijn bowlen R. Kramer (40). Op 98 bij verlies van vijf wickets werd gestopt. Bowlingcijfers Haarlem: P. Peschar 0—29, O. Abendanon 0—24,«Han Boeree 3—19, A. Maas 013 en P. Goossens 16. Verduisteren: van 22.15 tot 5.15 uur 16 Juni: zon op 5.16, onder 22.05 uur maan onder 4.25, op 19.47 uur 17 Juni: zon op 5.16, onder 22.05 uur maan onder 5.01, op 21.04 uur In de afgeloopen dagen heeft de afdeeling Haarlem van den N'ed. Voetbalbond drie wed strijden organiseerd, waarvan er een werd ver loren en twee werden gewonnen. Zaterdag stonden de vertegenwoordigende elftallen van de Zaterdagmiddag-competitie uit Amsterdam en Haarlem tegenover elkaar op het terrein van E. D. De hoofdstedelingen wonnen met 32. Op het R.C.H.-terrein wonnen Maandag de junioren met 5—2 en de senioren met 20 van Rotterdam. De jeugdwedstrijd stond op een behoorlijk peil en de Haarlemmers waren productiever dan de gasten. Met rust hadden zij een 21 voorsprong, dank zij doelpunten van Dam- miaans (Haarlem) en Van der Velden (O.G.) Plugge scoorde tegen en kort na de hervat ting maakte Poels gelijk. Daarna drukten Dammiaans, Van der Velden en Groeneveld (E.D.O.) de meerderheid in drie doelpunten uit (52). Voor den tweeden keer heeft het Haar- lemsch elftal gezegevierd op Rotterdam, in een voor het publiek aantrekkelijke partij. Jammer was het, dat de voorwaartsen der gasten te veel samenspeelden en te weinig op doel schoten, anders had de strijd spannender verloopen. In het begin b.v. hadden zij goede kansen, omdat de samenwerking in de Haar- lemsche verdediging niet vlotte. Groeneveld liep te veel naar voren en Schijvenaar trok zich te veel terug. Later herstelde de achter hoede zich en de spelers hadden met het zwak ke spel der Rotterdamsche voorhoede niet veel last. Na een Rotterdamsch overwicht van twintig minuten, kwam Haarlem opzetten en legde den grondslag voor de overwinning. Smit plaatste op fraaie wijze naar Spek; deze- zette voor, waarna Hanse langs Van der Heijde ging en op het leege doel schoot. Sterk deed het laatste werk en doelpuntte (10). Kort daarop brak Hanse handig door en bracht den stand op 20. Het begin van de tweede helft was wat saai. In die periode waren de Rotterdammers weer meer in" den aanval en goed gesteund door de middenlinie kwamen zij dicht bij het Haarlemsche doel. Ook thans ontbrak een schutter. Wel moest Kraak enkele malen han delend optreden, o.a. na een schot van Kup- pen en ook schoot Wilkes een keer den bal tegen de kruising van de lat en d^n paal. Een opluchting was het, toen de Haarlemmers weer in actie kwamen, doch met schieten had den zij geen geluk. Aan den eenen kant kwam dat door fraai werk van doelman Pil en aan den anderen kant doordat de lat en paal redding brachten. Wij noteerden achtereen volgens een schot van Smit, dat te zacht was, een schot van Sterk tegen de lat; Pil redde, na een hard Ischot van Spek; Hanse schoot van korten afstand in, waarna Pil een hoekschop maakte en tenslotte een schot van Spek, dat via den paal in handen van Pil kwam. Na deze spannende oogertblikken, volgde het einde. Over het algemeen kan Haarlem op een vlotten wedstrijd terugzien. Er werd door allen goed gespeeld, met Kraak, Onland, Pou- lus en Hanse als uitblinkers. De doelman had het kalmer dan zijn collega, doch wat hij te verwerken kreeg, deed hij correct. Als een vertegenwoordigende ploeg gekozen moest worden is de keuze voor doelman niet ge makkelijk. Zooals we reeds schreven kon de achterhoede haar taak wel af. Ook de midden- linie kan op een goeden wedstrijd terugzien. De voorhoede was voor rust actiever dan daarna. Dat moet vooral van Smit gezegd worden, die voor rust voortreffelijk werk- liet sien. Hanse wérkte den geheelen wedstrijd en aan hem zijn beide doelpunten te danken. Sterk en Balvers waren na rust minder goed en de rechtsbuiten Spek heeft ook een groot aandeel in het succes gehad.Bij de Rotter dammers was Pil de beste en hij he?ft er voor gezorgd, dat de nederlaag zoo klein is ge weest. waarvan de verhouding 21 de beste te noemen is. A. D. O. KAMPIOEN. Voor den tweeden keer in achtereenvolging is A. D. O. er in geslaagd het kampioenschap van Nederland te behalen. Maandag werd met 10 van Enschedé gewonnen; het doelpunt maakte Vreeken vijf minuten voop het einde. A.D.O. heeft 11 pnt.; Feijenoord 9 pnt.; Wil lem II 8 pnt.; Enschedé 7 pnt. en Heeren veen 5 pnt. N. V. B.-bcker. In de kwart-finale om den N.V.B.-beker zijn gespeeld: AjaxH.S.C. 2—0; D.F.C.—Excelsior 4—1; M.V.V.—D.O.S. 32; WageningenH.B.S. 42. In den halven eindstrijd komen Ajax en Wageningen tegen over elkaar en M.V.V. met D.F.C. Technische Dag. Behalve HaarlemRot- terdag zijn voor den Technischen Dag gespeeld UtrechtAmsterdam 51; HelderVolewij- ckers 2—2. - 1 i Korfbal. DEETOS KAMPIOEN. Door een 51 overwinning opBlauw Wit heeft Deetos in Den Haag het kampioenschap van Nederland behaald.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2