Haarlemsche Courant BEKENDMAKING. Londen en Britsche Z.O. kust wederom bestookt. Leningrad beschoten. BEKENDMAKING. Nieuwsblad voor Noord-Holland Scheepvaart voor N.-Afrikaansche kust aangevallen. Havens van Pantelleria en Bizerta gebombardeerd. Geallieerde vliegtuigen boven Italiaansch kustgebied. 288e Jaargang No. 141 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Hel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarierasche Ct, Haarlem By kantoor, Soendapleln 31. Tel, 12230 Boofdredacteur: F. C. Berks Maandag 21 Jur.i 1943 Verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. f Kantoor Umuiden: Rembrandtlaan IJmuiden-Oost Wtg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Het Duitsche weermachtberieht van Zon dag luidt „Plaatselijke aanvallen der Sowjets aan het Koebanbruggehoofd ten Noordoosten van Soemy en. in het gebied van Kirof werden afgeslagen. In de overige sectoren van het Oostelijk front levendige actie van stoottroe pen. Zware artillerie van het leger bestookte voor den oorlog belangrijke doelen in Lenin grad met goede uitwerking. Bij een nieuwen aanval der luchtmacht op scheepsdoelen m den mond van de Wolga liepen wederom vier vrachtschepen zware bomtreffers op, zoadat verwacht kan worden, dat een deel van deze schepen vernietigd is. Andere Duitsche ge vechtsvliegtuigen bestookten industrieën ver in het vijandelijke achterland. Een vliegtuig keerde van deze vluchten niet terug. Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen wierpen op de haveninstallaties van Bizerta en Pantellaria met goed gevolg bommen. Eenige vijandelijke vliegtuigen maakten Zaterdagnacht storingsvluchten boven het Westelijke gebied van het rijk zonder bommen uit te gooien. Boven de bezette gebieden in het Westen werden vier vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bom bardeerden in den nacht van 19 op 20 Juni afzonderlijke, doelen in het gebied van Lon den en aan de Engelsche Zuidoostkust. Door varende eenheden van de marine, het luchtdoelgeschut van koopvaardijschepen en de luchtdoelartillerie der marine werden tus- schen elf en twintig Juni 49 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten." Het Italiaansche weermachtberieht van Zondag luidt „Het intensieve verkeer van den vijand op den weg naar Noord-Afrika werd opnieuw De weermachfberichten van Zaterdag. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend „Aan het Noordelijke front van h'et Koeban bruggehoofd mislukte' een nachtelijke aanval van twee vijandelijke brigades. De bolsje wisten leden zware, bloedige verliezen. De luchtmacht bracht in de monding van de Wolga opnieuw twee koopvaardijschepen van resp. 8000 en 3000 brt. tot zinken en bescha digde twee andere schepen van middelbare grootte. In het zeegebied van Pantelleria troffen snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen een trans portschip en een klein oorlogsvaartuig met zware bommen. Tijdens gewapende verkenning boven den Atlantischen Oceaan werd een vijandelijk vrachtschip zwaar beschadigd. De vijand verloor Vrijdag in het Middel- landsche Zeegebied 28 vliegtuigen. Een Duitsch jachtvliegtuig keerde niet terug. Bij den luchtaanval in den nacht van 17 op 18 Juni op de Algerijnsche haven Djidjelli werden, naar thans kon worden vastgesteld, een transportschip van 6000 brt. vernietigd en twee andpre schepen beschadigd. Het Italiaansche weermachtberieht van Zaterdag luidt als volgt Tijdens geslaagde nachtelijke acties lang: de kust van Algerije hebben onze torpedo vliegtuigen een schip van 6000 ton in den grond geboord en een ander schip eveneens van dezelfdetonnage beschadigd. Voor de- haven van Pantelleria voor anker liggende schepen werden ^gisteren door Duitsche vlieg tuigen aangevallen, die een voltreffer plaats ten op een schip van 5000 ton en een torpe dojager beschadigden. Op den terugweg werd een vijandelijke bommenwerper neergeschoten Formaties vijandelijke vliegtuigen en af zonderlijke .toestellen hebben de stedelijke gebieden en plaatsen op Sardinië, Sicilië, Calabrie en Campania met bommen en mi- trailleurvuur bestookt. Tijdens deze aanballen verloor de vijand 27 vliegtuigen, waarvan 6 "bij Trapani, 4 bij Olbia door het luchtdoel geschut werden neergeschoten en 17 door jagers van de Spil werden neergehaald, waar van 15 boven Sardinië en twee boven Mes sina. Eenige leden der bemanningen werden gevangen genomen. De luchtslag bij Lunga. Uit Tokio: Omtrent den succesvollen lucht slag bij Lunga op Guadalcanar wordt ver nomen, dat de vijand in totaal' ongeveer 45.000 brt. scheepsruimte heeft verloren. Het con- vooi had kostbare lading aan boord en stond op het punt de haven binnen te varen. Van Japansehe zijde w waren ongeveer honderd bommenwerpers en jagers in den strijd ge worpen. Hoewel de vijandelijke jagers groo- ter in aantal waren, gelukte het een aanval op het convooi te doen. De Japansehe-—ver liezen aan vliegtuigen kunnen in verhouding tot het behaalde Succes gering worden ge noemd. door onze formaties torpedovliegtuigen ge hinderd. Zij brachten ter hoogte van Bone een stoomschip van 10.000 ton tot zinken en troffen twee schepen van tezamen 10.000 ton Italiaansche en Duitsche bommenwerpers vielen met zichtbare resultaten de havens van Bizerta en Pantelleria aan. De kuststrook va*> Calabrie tusschen Villa San Giovanni en Reggio en de stad Messina werd Zaterdag door sterke formaties viermotorige vliegtuigen aangevallen. Twee toestellen werden nabij Messina neergeschoten door de luchtdoel- artillerie en een te Reggio door onze jacht vliegtuigen, die bovendien een vijandelijk verkenningsvliegtuig boven Sardinië ver nielden." „Ons werelddeel." Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum 1, in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Ons we- relddfeel" Britsche troepenconcentraties langs Turksche grens. Naar aanleiding van het feit, dat de Turksch-Syrische grens eenigen tijd is ge sloten geweest, vestigt men er in politieke kringen te Rome de aandacht op, dat con centraties van sterke Britsche troepenonder- deelen bij deze grens zijn waargenomen. Men concludeert hieruit, dat de Engelschen weer eens trachten druk op een neutraal land uit te oefenen. In dezelfde kringen heeft men de gevol gen onder oogen gezien die een druk van Engelsche zijde op Turkije zou kunnen heb ben, doch zij zijn van oordeel dat Turkije in de oorlogsjaren zi'jn strijdmacht genoeg zaam heeft uitgebreid om zijn neutraliteit te verdedigen. Men vermoedt te Rome. dat de Engel schen niet zoover met hun pressie zullen gaan, dat het tot een openlijk conflict zal leiden, maar dat alleen al hun bedreiging Turkije tot toegefelijkheid zal bewegen. Bose in Japan. De 'aanvoerder der Indische Vrijheids beweging Chandra Bose, die langen tijd in Duitschland heeft doorgebracht, is in Tokio aangekomen. Vrijdagmorgen is Bose ontvangen door den Japanschen pre mier Tojo, terwijl hij later op den dag be sprekingen heeft gehad met prominente functionarissen van het Japansehe mini sterie van buitenlandsche zaken en mili tairen. De in Friesland is in vollen gang. Hoog worden de wagens opgeladen en vopral wanneer er buien te verwachten zijn, wordt er veel haast gemaakt om het hooi in de schuren te brengen. (C.N.F./Hartog Pax c) Doordat een ge deelte van den hooizolder inzakte en 't vollende stroo op een brandend gastoestel terecht kwam, brak brand uir in de boerderij van S. aan den Lijsterweg te Hil versum. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de boer slechts één koe in veiligheid kon brengend Het overige vee kwam in de vlammen om, terwiil de geheele inventaris der boer derij verbrandde. Te Arnhem is op het stationsem placement de 41- jarige arbeider J. van L., toen hij werkzaamheden ver richtfe aan de hoog spanningsleiding, door de stroom gé- troffen. Hij is naar 'n ziekenhuis over gebracht, waar hij is overleden. 1. 2. 3. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladen gepubliceerde bekendmaking 'van den wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoqjd personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur in het „Wehrmachtïager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat: Het personeel van het 7e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 28 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 29 Juni 1943. Het personeel van het 10e regiment infanterie en zijn ooriggsonderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 1 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 2 Juli 1943. In de Frieslandkazerne te Assen: Het personeel van het 4e regiment veldartillerie en zijn oorlogsonderdeelen op 28 Juni 1943. Het personeel van het 5e regiment veldartillerie en zijn oorlogsonderdeelen op 29 Juni 1942. Het personeel van het le regiment veldartillerie en zijn oorlogsonderdeelen op 1 Juli 1943. Het personeel van het 8e regiment veldartillerie en zijn oorlogsonderdeelen op 2 Juli 1943. Bij de aanmelding moqt worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributie stamkaart en, voor zoover mogélijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grehs- gangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afge geven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Be scheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De .werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die totaanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. K1 e e d i n g, voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale haftdkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg" geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op an'dere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangen schap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. In mijn bekendmaking van 29 April 1943 heb ik bevel gegeven, dat de leden der vroegere Nederlandsche weermacht in krijgsgevangenschap teruggebracht moes ten worden. Naar ik verneem, is de opvat ting verspreid, dat de door mij ter aanmelding opgeroepen personen bfl niet- aanmelding in het ergste geval een kleine disciplinaire straf te verwachten hebben. Dit is een ernstige vergissing. Ik wjjs met nadruk op het volgende: Wie zich niet aanmeldt, overtreedt m(jn bevel van 29 April 1943 en heeft zich voor den krijgs raad te verantwoorden wegens militaire ongehoorzaamheid, waarop volgens het Duitsche militaire strafwetboek de zwaar ste straffen staan. De Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, Fr. CHRISTIANSEN. General der Flieger Keuringen Waffen SS en Ned. Legioen. Tijdens de keuringen der Waffen-S-S. en Nederl. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers. kunnen zich Nederlanders aanmelden in den leeftjjd van 1745 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt in ruime' mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenver pleging, extra levensmiddelen, extra kolen- toewijzing, enz. Zij, die om bijzondere redenen of wegens familieomstandigheden in Neder land moeten blijven, kunnen zich aanmelden bjj een der in Nederland gevestigde S.S.- onderdeelen. Degenen, die zich bij de S.S. of het Ned. Legioen vrijwillig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis v r'jj- gesteld van den arbeidsinzet. Alle verdere inlichtingen worden tijdens de keuringen verstrekt. Aanslag tegen eilandje bij Martinique. Naar eerst thans 'bekend wordt.» hebben tegenstanders van don jouve-n»"r van Mar tinique, admiraal Robert, 4 Juni een poging gedaan, om het eiland Guadalaje. ha welk naast Martinique is gelegen, te overrompelen. De opstandelingen werden aangevoerd door den president van den raad der inboorlingen op het genoemde eiland, den neger Valenin. De opstand werd tenslotte onderdrukt door den kruiser „Jeannead' Arc", die gebruik maakte van zijn lichte artillerie. Keuringen voor de Waffen SS, het Legioen en de Landwacht Het SS-Ersatzkommanrlo Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leef tijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), dia lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen. teneinde gekeurd te wordeh. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familielede®, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. Bij onze Vrijwilligers. Met een rubberboot over de rivier naar het bruggehoofd. (SS PK Ahrens O/H P, c) De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het SS- Wachtbataillon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18-30 jaar. die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zieh eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 22 Juni 9-12 uur Leeuwarden, Huis Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 9-14 uur Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 9-13 uur Utrecht N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 9-14 uur Amersfoort, Pollzei- durohgangslager, Leusderweg. 26 Juni 9-14 uur Den Haag. Öafë „Den Hout". Bezuidenhoutscheweg.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1