„Het gaat thans tusschen nationaal- socialisme en bolsjewisme". WIJ .ZIJN VERLEGEN i de daktec oei: Borstvoeding en daarna: Arbeidsfrontleider Woudenberg en Hauptdienstleiter Schmidt spraken in Zwolle. Te Zwolle is Zaterdagmiddag een verga dering gehouden van sociale voormannen en functionarissen uit de provincies Friesland, Groningen, Drente en Overijsel van het Deut sche Arbeitsfront en van het Nederlandsche Arbeidsfront. De leider van het N.A.F., H J. Woudenberg, zeide in een rede o.a.: Wij beleven een groot- schen, revolutionairen tijd, en de werkers van het Arbeidsfront, die zich positief heb ben ingesteld, schrijven mede aan de geschie denis, die thans wordt gemaakt. In de dagen, die wij thans beleven, wordt het fundament gelegd voor een betere toekomst Later zal blijken, dat juist zij, die zich positief instel den en zich inzetten voor hun arbeidskame raden, de ware Nederlanders zijn geweest. De mensch was onder het kapitalisme im mers niets anders dan een winstobject. Thans bezien wij den arbeid en zijn drager als de basis van de volksgemeenschap. De plutocra tische machten, die in het verleden voor de arbeiders het verwezenlijken eener socialis tische rechtvaardigheid onmogelijk maakten verzetten zich thans tegen het doorbreken van de nieuwe socialistische idee. Want het is immers zoo, dat deze nieuwe idee, welke in Duitschland dooi een eenvoudige front soldaat werd gebracht, de onttroning betee- aent van het goud, dat tot dusverre de volken in zijn ban hield. De aanvaarding van de idee dat de arbeid en zijn drager de basis vormen van de gemeenschap, stelt automatisch de noodzakelijkheid van een nieuwe economi sche orde op den voorgrond. De Duitsche arbeider heeft den zin van deze revolutie be grepen. Het Duitsche -volk organiseerde zijn arbeid; het kreeg weer vertrouwen in de toe komst. Het werd wederom sterk. Zulks wekte de afgunst op van de naamlooze plutocrati sche machten in de landen van het westen En om het doordringen van deze socialisti sche idee ook tot hun landen te voorkomen, werd aan Duitschland de oorlog verklaard. Het eerherstel van den arbeid zou immers de catastrophe van de economische en politieke machthebbers in die landen inluiden. Woudenberg riep de aanwezige sociale voormannen en functionarissen van het Ar beidsfront op om solidair met de andere Ger- maansch# volkeren te bouwen aan het nieuwe socialistische Europa. Rede Hauptdienstleiter Schmidt Vervolgens sprak Hauptdienstleiter Schmidt, die o.a. zeide: Het Ned. Arbeidsfront, dat door dr. Ley als zusterorganisatie van het Duit sche Arbeidsfront erkend is, staat evenals dit in de gemeenschap van het volk en streeft in de eerste plaats het doel na voor den mensch de hoogachting voor den arbeid te demon streeren. Om de prestaties van het nationaal- socialisme, dat alleen naar zijn daden' beoor deeld wil worden, op juiste wijze te kunnen waardeeren, moet men de gevolgen van het bolsjewisme voor oogen houden, zooals zij eerst in de recente jaren van 1939 tot 1941 in de Baltische landen aan den dag zijn getreden. In dit verband herinnerde spr. aan de wan daden, die het bolsjewisme op zijn rekening heeft genomen, waarbij hij in herinnering bracht hoe tienditizenden arbeiders wegge sleept 'en ontelbare zelfstandige existenties uit den middenstand vernietigd zijn. Wanneer men van zekere zijde tracht hiermede een vergelijking te trekken met den inzet van Nederlandsche arbeiders in Duitschlan'd. moet men antwoorden, dat de Nederlanders met grootere kennis en rijkere ervaringen in hun vaderland terugkeeren ..Wij willen", zoo zeide spr. met nadruk, dat de Nederlander zijn vaderland lief heeft, maar wij eischen ook, dat hij ons vaderland'erkent, want wij hebben door onze offers bewezen, dat wij, gelegen in het hart van Europa, de ordenende macht willen zijn." Terwijl het bolsjewisme de werkenden plunderde, hebben wij met de nieuwe organisatie van het N.A.F. de organi saties van den Nederlandschen arbeider in een eenheid aaneengesloten, hem zijn. oude rechten doen houden en geen cent genomen van de spaargelden. Hun, die zich vleien in de hoop, dat men weer tot de oude toestan den zou kunnen terugkeeren,riep Hauptdienst leiter Schmidt waarschuwend toe. „Er is geen keus meer, 'het bolsjewisme zit immers reeds als bacil in alle kapitalistische landen. Het komt er alleen op aan, wanneer het er in slaagt door te breken. 'Het gaat niet meer om een keuze tusschen bolsjewisme, democratie en nationaal-socialisrne maar alleen tusschen nationaal-socialisme en communisme. Zooals de Führer op het laatste oogenblik Duitsch land gered heeft van den bolsjewistischen chaos, zoo gaat het er than? om, dat de Ger- maansche volken er in slagen zich hecht aan een te sluiten en de nieuwe orde te vormen. In scherpe woorden rekende spr. af met de misdadige methodes van de tegenstanders van Duitschland, waarbij hij vooral de on- menschelijke methodes van den Anglo- Amerikaanschen bommenoorlog aan de kaak stelde, welke niets anders is dan een ver- '-'arngingsmiddel voor de hongerblokkade. waarmede men de vrouwen, kinderen en ■trijspaards in den wereldoorlog van 1914 tot '918 wilde treffen. Het doel is hetzelfde ge lieven, alleen de methodes heeft noen ver anderd. Op de vereenigde kracht van het olk van 90 millioen, dat aaneengesloten achter den Führer staat, zal echter ook deze ïeedoogenlooze aanslag op het leven van het Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer. Heemstede. Buiten land: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Heemstede. Nieuws- en leportage voor Velsen én omgeving: J. J. E. van Baarsel, santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Duitsche volk stranden. Eenmaal zal de da? tomen, waarop Duitschland zal terugslaan. Wanneer de tegenstanders van de Spil- mogendheden op het continent iets willen uit richten, moeten zij met het geweer in de hand aantreden. Dan zullen zij den in der >orlog beproefden soldaat van Adolf Hitlet leeren kennen. Wanneer echter veldslagen -relcverd worden, is er voor toeschouwer een plaats. Daarom heeft men ook de leden van de vroegere Nederlandsche weermacht moeten terugbrengen in krijgsgevangenschap :n wanneer deze maatregel thans vaak nop •iet wordt begrepen, zal men toch eens dank- aar daarvoor zijn. Ook de laatste Nederlan- ler moet thans hebben begrepen, dat op dit logenblik in dit land waarschijnlijk geen steen meer op den anderen zou staan, wan neer de Duitsche troepen niet in 1940 dit land •varen binnengerukt en het onder hun be scherming hadden genomen. Het lijdt geer twijfel, dat anders Engeland al lang Neder land tot oorlogstooneel had gemaakt. Niemand moet daarom zeggen, dat Nederland niet be rokken is bij dit conflict. „Wij leven in een groote omwenteling". zo< erklaarde de spreker, „het komt er op aan >f eens de Nederlandsche man kan zeggen .ik heb meegeholpen". Thans staat je Ger- maansche broeder in den strijd, thans moe» ie je uitspreken en niet eerst na den oorlog" i^t de sociale voormannen van het Neder- ■andsche Arbeidsfront keerde Hauptdienst- 'eiter Schmidt zich met de vermaning, hur werk niet moede te worden en steeds hun 'aak indachtig- te zijn. Bij alle offers, die hans ook in dit land moeten -worden g^- eischt, mag men niet vergeten, dat de be woners het hier beter hebben dan de Duit sche menschen in het Ruhrgebied of de sol daten aan het front. Het Duitsche Arbeidsfront en het Neder landsche Arbeidsfront zijn er toe geroepen de gemeenschapsgedachte te helpen doorbreken welke gedachte gefundeerd is op nationalis me en socialisme. Uit deze beide krachten moefe het nieuwe Europa gevormd worden Dan zal ook voor geheel Europa de aanspraak op arbeid en brood verwezenlijkt worden Als nationaal-socialisten zetten wij ons Steed< slechts voor de gemeenschap in, onder -de leiding van Adolf Hitler, dien wij volgen air Führer van het tegenwoordige Duitschland en Führer van het Europa van morgen. Technische schooi der Motor W.A. Zaterdagmiddag is het nieuwe gebouw der Motor W. A. in de Lange Margaretha- straat officieel in gebruik genomen. De Motor W. A. die, zooals de naam zegt in W. A. verband practisch en theoretisch het motorwezen beoefent, bezit hier ter stede een vendel van circa 80 man, dat on der den vendelcommandant C. J. Jagten- berg onderricht krijgt in terreinkennis, kaartlezen, geoegrafische orienteering/ col- ione rijden, wapenbehandeligg, motorken- nis* en verkeerstechniek, Bovendien moet ook voor de gewone W. A. opleiding' vor ming, zang en sport nog tijd worden gevon den. Het spreekt dan ook vanzelf, dat deze opleiding zware eischen stelt, vooral omdat dit alles in den vrijen tijd moet worden ge- pdaan. Een goede behuizing is dan ook een eer ste eisch en deze is' thans, nadat de Motor W. A. te Haarlem een paar jaar van behel pen heeft doorgemaakt,- in het nieuwe schoolgebouw gevonden. De officieele opening \terd behalve door een aantal weermannen bijgewoond door wethouder Dr. Ch. A. Götte namens het ge meentebestuur, opperbanleider Nederkoorn. Landwirtschaftsrat G. Ufer, N. S. K. K.- Oberfübrer Hegendorfer, den kringleider der N. S. B. J, W. 'Zw&rt, en vertegenwoor digers van het W. A. staf kwartier. Nadat al len zich verzameld-#hadden in de groote zaal, wahr een groot aantal onderdeelen en modellen van motoren, motorrijwielen, auto mobielen afbeeldingen "en grafieken was tentoongesteld, werd 't welkomstwoord ge sproken door den vendelcommandant Jag- tenberg, clie zijn;-dankbaarheid uitsprak vo.or de fraaie Inrichting van 't gebouw en zijn hertrouwen uitsprak in de medewerking van de Duitsche en Hollandsche kameraden. Bij zonderen dank bracht hij aan den inspecteur der Motor W. A. banleider Eman, die voor de totstandkoming der school zeer veel heeft bijgedragen doch helaas deze offi cieele in. gebruikstelling niet kon bijwonen. In zijn plaats verrichtte kompaan Ten- del oo van het Stafkwartier de opening met een korte beschouwing over doel en wezen der Motor W. A., waarna Oberführer Hegen dorfer nog enkele woorden tot vendel en vendelcommandant richtte, memoreerde, dat dit reeds de 10e lyiotor W. A. school in het land is en het. vertrouwen uitsprak, dat de goede verstandhouding tusschen W.A. en Motor W.A. bestendigd zou blijven. De aanwezigen maakten daarna een .rond gang door het gebouw, bezichtigden het groote leslokaal gelijkvloers, het aangren zende lokaal, waar wapenonderricht wordt gegeven en de lokalen op tie le verdieping, waar o.m. het verkeerswezen aan de hand van diverse modellen wordt bestudeerd. Des avonds vereenigden de mannen van de Motor W. A. zich tijdens een goed ge slaagden kameraadschapsavond. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Dinsdag de beprt aan de letter B van Ba tot en met Boen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Zwemmen HA ARLFMSCHE ZWEM KAMPIOENSCHAPPEN De door HPC georganiseerde zwemwedstrijden met als inzet de Haarlemsche Zwemkampioen schappen zijn een bijzonder succes geworden. De 100 meter borstcrawl dames werd op uitmun tende wijze gewonnen door Ida Smit van HPC in den fraaien tijd v^n 1 m. 11.2 sec. Hiermede verbeterde zij haar besten tijd van 1 m. 13.2 sec. aanzienlijk en zij heeft zich gevoegd in den kop groep -van de Nederlandsche zwemsters. Onge twijfeld zal zij nog vele successen behalen daar zij pas 16 jaar is. Mej. R. Verhagen van DWR was een goede tweede met een tijd van 1 m. 16.6 sec., terwijl mej. E. van Duyn van HVGB de derde plaats innam met 1 m. 20.2 sec. F. de Geest van HPC won op overtuigende wijze de 100 meter rugslag heeren in den eveneens fraaien tijd van 1 m. 10.6 sec. voor F. Maus die 1 m. 15 sec. noodig had. J. v. Merkesteyn eindigde derde in 1 m. 20 sec De tijd van de Geest belooft veel nu het seizoen nog voor de deur staat. Bij de 100 meter schoolslag dames toonde mej. A. v. Wijk zich de meerdere van mej. C. Kraft zij liep regelma tig uit en tikte bis eerste aan in 1 m. 28.8 sec. waarmede zij tot nu toe haar beste prestatie leverde. Derde werd mej. N. Turkenburg van DWT met den goeden tijd van 1 m. 32.4 sec. De 25 meter schoolslag voor HPC-meisjesadsplranten eindigde als volgt: 1. W. Eysker 21.1 sec,: 2. L. v. d. Hoonaard 21.2 sec.: 3. L. Wensing 22 sec.; 4. L. Schijffelen 23.3 eec. 50 meter oorstcraw adspiranten van HPC gaf den navolgenden, uit slag: 1. B. Beszelzen 32 sec.; 2. P. Smit 32.4 sec.; 3. T. Mazurel 32.0 sec.; 4. H. Bouwer 33.3 sec.; 5. F. Meier 34.2 sec. Een spannende race was de 3 x 50 meter wisselslagestafette heeren. Met De GeestMauritz en Kloots bezette HPC de eerste plaats in 1 m. 35.4 sec. Haarlem was tweede in l m. 36 tec. HVGB derde in 1 m. 40.3 sec. De 10 x 50 meter borstcrawl dames was voor DWR in 6 m. 32.5 sec. waarin Riet van Veen voor het eerst medezwom. HVGB eindigde tweede in 6 m 43 sec. terwijl Haarlem de derde plaats bezette in 6 m. 45 sec. Hetzelfde nummer voor heeren bracht een nieuw succes voor HPC. Haar ploeg zwom evenals in 1941 met een gemiddelde van beneden de 30 sec. per zwemmer. De zwemclub Haarlem haar groote concurrent werd tweede met den tijd van 5 m. 6.8 sec. De Waterratten werden derde in 5 m. 29 sec., na diskwalificatie van HVGB. Een interessante waterpolo-ontmoe- ting tusschen HPC en de rest van Haarlem be sloot dezen middag, welke door HPC met 32 werd gewonnen. Windhondcnsport GROOTE BELANGSTELLING VOOR DL WINDHONDEN'REN'NEN. De belangstelling voor de windhondenrennen op het terrein van R.C.H. was Zondag grooter dan vorige keeren en bij den kaartverkoop was daarmee niet voldoende rekening gehouden. Hét ge volg was, dat een gedeelte van het publiek ■de wedstrijden pas kon volgen, toen ze a! begonnen waren. Het uit vijftien nummers bestaande programma bracht veel spanning en in het bijzonder de beslissingen. Groote verrassingen hadden niet plaats, al viel hel loopen van de out-sider Barco 0:eer op. De greyhounds liepen eerst in de vijf serres-: daarna volgden twee halve beslissingen en d^" eindstrijd won Topper op fraaie wijze in1 23.6 sec.; tweede werd Barco; derde Triple Sec; vierde Lomb?. De honden, die in de series niet geplaatst werden, namen daarna deel aan een -wedstrijd orj een Alcmaria-prijs. Ans won den eind strijd in 23.8 sec.; gevoigd door Frok Win- speedt Hans en Charming girl van de kaas stad. Bij de hindernis-heat voor greyhounds won Triple sec op fraaie wijze, nadat Barco den eersten loop voor zijn rekeping had ge- Wij zijn verlegen om Togal-flaeons en daarom verzoeken wij U leege Togal-flaccns tegen betaling bij Uw apotheker of drogist in te leveren. Wij kunne; er dan weer de beroem de Togal-taletten tegen rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen in doen en behoeven we geen nood- verpakking te gebruiken. U bewijst er ons en anderen een grooten dienst mee. Wilt U ons helpen Bij voor baat onzen dank. Bij de officieele opening v»n de technische schoo] van de Motor W.A. te Haarlem werden verschillende motoren gedemonstreerd. In het midden Oberführer Hegendorfer; derde van rechts vendelcommandant Jagtenberg. (Foto Peperkamp) nomen. Luuk toonde zich de snelste whippet onbeslist de sterkste en won beide rennen. Een uitgebreid programma weid afgewerkt, dat eigenlijk wel wat te veel tijd in beslag nam. Honkbal. E.D.O. LOOPT 5—0 ACHTERSTAND IN. De plaatselijke ontmoeting tusschen E.D.O. en Haarlem heeft vele staaltjes goed honk bal- te zien gegeven. Aanvankelijk was het woord geheel aan Haarlem. In 'de eerste in nings konden reeds door een misgooi van Odenthal naar het eerste honk en door honk- slagen van Ferment en Vrugt drie runs ge scoord worden, terwijl in dé tweede beurt door slagen van Mye, Corsten en Hunik de stand op 50 werd gebracht. Schijvenaar veranderde daarna zijn aanvalswapen en wierp curve ballen. Met goeden steun van zijn velders hield hij de score daarna blank. Met E.D.O. ging het net andersom. Aanvan kelijk presteerden de rood-zwarten niets, maar na de derde innings scoorden zij regel matig. daarbij goed profiteerend van de fou ten in het Haarlem veldwerk. Kloos werkte zeer slordig en ook Voetelink had zijn dag in het verre veld niet. De score verliep als volgt: Haarlem 320000000 5 E.D.O. 00211331- 11 De werpersprestaties waren: Schijvenaar 9x3 slag, 1x4 wijd en 7 h.s. tegen; Ferment 7x3 slag, 11 x 4 wijd en 6 h.s. tegen. H.H.C. verloor met 82 van de V.V.G.A., doo.rdat in het binnenveld van de Haarlem mers erg geknoeid werd en ook het slaan van de rood-witten op het werpen van Nott- rot beneden het middelmatige was. De G.A.- 'ers sloegen op Engelsen en Van Holst regel matig en boekten een verdiende 8-2 overwin ning. Ajax versloeg Blauw-Wit na een spannen- den wedstrijd met 6-4. De overige uitslagen luidden: Overg. klasse: Ajax 2Zeeburgia 6-17, OVVO—DWS 3-16. TYBB—BI. Wit 2 9-10, EDO 2—HCK 2-10,,' HHC 2—DOS 3-15, Hilver sumRCH 3-9, SpartaanAFC 12-14. Tweede klasse: HHC 3HCK 2 12-25, Laakkwartier HFC Haarlem 1-13, HBC—Schoten 2 9-11, ZandvoortmeeuwenEHS 10-16. Derde klasse HFC Haarlem 3—Schoten 3 15-16, THB 2— Kennemerland 2 20-1, EDO 5—RCH 3 7-14, Schoten 4Beverwijk 8-8, HalfwegHaven meeuwen 2 21-20, HFC Haarlem 2—E.D.O. 6 18-19, EDO 6—EDO 4 3-12. Kennemerland 1— EDO 3 3-16, Haarlem 3—HHC 5 16-21. v, Cricket. HAARLEM WINT VAN1 VOC. Op fraaie wijze won Haarlem na een spannend slot van VOC. De thuisclub batte eerst en hoewel de eerste wickets snel vielen, bood Hub Boeree krachtigen tegenstand. Hij ontving eenigen steun van Kleefstra (12). w. Peschar (13) en O. Aben- danon (13). totdat hij op 92 voor 52 runs gevan gen werd. Het totaal werd tenslotte 112. J. Nieu- wenburg bowlde 424, J. Ovaa 2—39 en Van Span je 213. Bij de Rotterdammers vielen de wickets in het begin eveneens snel en op 48 hadden reeds acht spelers een beurt gehad. Met H. Grijseels ging het echter beter en vooral laatst genoemde was op dreef. Hij sloeg drie zessen en vier vieT ren. Op 98 viel het negende wicket. De laatste speler steunde Grijseels niet voldoende en op 108 nam Peschar het laatste wicket. Grijseels bleef met 60 niet uit. Abandanon bowlde 1—32, Pe schar 622. Han Boeuee 231 en A. Maas 118. Haarlem won dus met 4 runs op de eerste in nings. OVERWINNING VAN ROOD EN WIT IN EN SCHEDE. Ook de strijd jn Enschede tusschen Rood en Wit en PW is spannend geweest. De Haarlemmers wonnen met 3 runs en nog één wicket ln handen. De thuisclub maakte 87 rans, waarvan M. Schnitger 18, en A. Stroink 25. Hage naar bowlde 5—32. L. J. Soddenand 4—38 en P. Ligtenstein 15. Hierna scoorde Rood en Wit 90 ,|runs voor het verlies van 9 wickets,waarna ge stopt werd. J. J. de la Mar 43 en Hagenaar 12. J. Visser nam 339, B. Höpink 3—'14, H. Schjtger 0—12, en A. Stroïnk 09. Tijdens het bowlen raakte Höpink gewond en moest van verder spelen afzien. AFDEELING HAARLEM NCB. Zaterdagmid dag won Rood en Wit 4 (86 runs) met 32 runs van Bloemendaal (58) en de strijd Haarlem 4 (95) runs) tegen RCH (21 voor 4 wickets) eindigde in een gelijk spel, wegens gebrek aan tijd. QUICK—C.V.H. In Den Haag won Quick met 91 runs op de eerste innings. Quick scoorde 179 runs voor 6 wickets en C. V. H. 88 runs. KORT NIEUWS De Nederland sche Toeristen bond A. N. W. B heeft de aandacht van den Secreta ris-generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cu ltuurbescher- ming gevestigd op het feit dat de schoolgaande jeugd zich her haaldelijk schul dig maakt aan ,het vernielen, be schadigen of be smeuren van weg wijzers, verkeers- paddestoelen, spoorwegbakens, waarschuwings borden e.d. Naar aanleiding hier van heeft de Se cretaris-generaal een rondschrijven tot de onderwijs- instanties gericht. Verduisteren: van 22.15 tot 5 uur. 22 Juni: zon op 5-16, onder 22.07 uur maan op 0.42, onder. 10.29 uur 23 Juni: zon op 5.17, onder 22.07 uur maan op 1.14, onder 11.49 uur Uitsluitend ^erkn*ii;ba»r Op .de daarvoor bestelde

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2