AKKERTJES De nieuwe bonnen. Volgende week minder aardappelen. Zóó sterlc? »DE CENTRALE 'Ve/uzeJ<jeJit "ute/vkwd NedzfU/wd ■fi -x"*' LAAYSYE WAARSCHUWING. Morgen, Zaterdag 26 Juni, is het de laatste dag waarop te Haarlem de radiotoestellen móéten worden ingeleverd. Een ieder, wien zulks aangaat, neme deze waarschuwing ernstig ter harte Tegen de overtreders van de beschikkin:" van den Höhere S.S.- und Polizeiführer d.d 13 Mei 1943 wordt met de strengste middelen opgetreden. Tweede Volksconcert der H.O.V. Adam dirigeert het Residentieorkest. De H. O. V.beschikte ditmaal over het Resi dentieorkest en Marinus Adam kon naar wel gevallen zijn zin voor klank en expressie be vredigen, met het boetseeren van de rijke e soepele sonoriteiten van dit prachtige appa raat. Hij verkreeg al direct een bezielde ver tolking van Lalo's Le Roi d' Ys-ouverture waarvan de stralende orehestratie de kwal teiten van de verschillende instruments! groepen zulke gunstige kansen biedt. Allee het fagot-geluid, dat door overmatig vibrec ren al te zeer een saxophoon-timbre nab> komt, kan mij in dit klankencomplex minde bekoren. Als tweede nummer van het programma ging het celloconcert in a-mineur van Saint Saëns, met C. O. v. d. Beélc als solist. Het werd een vlotte vertolking zonder noemenswaar dige ongelukken, maar die ten slotte toch weinig boeiende en overtuigende kracht be zat. Mogelijk had het aan tijd ontbroken om in nauw contact een goed evenwicht te be trachten tusschen solist en orkest. Routine en handigheid zijn prijzenswaardige eigen schappen, maar het lukt niet steeds om haar inconveniënten te maskeeren. Het concert werd besloten met de Sympho nic van César Franck, die naar vorm en in houd, naar kleur en sentiment door dirigent en orkest eerlijk en met smaak gediend werd De prachtige verklanking maakte ons weer eens duidelijk hoe persoonlijk de orkestratie van Franck is en hoezeer zij met zijn wezen als organist verband houdt. Waar hij eener- zijds getuigde „Mon orgue c'est mon orchestre" had hij anderzijds ook mogen zeggen: „Mijn orkest is mijn orgel". Onwillekeurig denkt men bij het beluisteren van zijn Symphon'e aan registreeren, aan wisseling van manualen, aan het oproepen van tongwerken, enz., en stelt men zich den meester voor, zooals wij hem kennen van het bekende portret aan zijn orgel der Ste Clothilde, waar hij met de eene hand een accoord neemt, terwijl hij met de andere een registerknop grijpt. En toch kent hij ook het geheim van de zuivere orchestrale effecten, wat wel het treffendst blijkt uit de fladderende middenvariatie van het Alle gretto; maar ook dan blijft het persoonlijk' een speelsch facet van innerlijk wezen. Zijn klankentaai te beluisteren, zooals ons Donderdagavond geboden werd, is een zeld zaam genot, te meer omdat in dit idioom zoo veel heerüiks en belangrijks gezegd wordt. JOS. DE KLERK. Uitreikinn distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Zaterdag de beurt aan de letter H vanaf Ha tot en met Heen EXAMEN APOTHEKER-ASSISTENTE. Bij de te Amsterdam gehouden examens voor apotheker-assistente is geslaagd mej. I. M. J. Gottmer te Haarlem. „JACOB VAN LENNEP". Deze vereeniging, die dit jaar 35 jaar be staat, heeft een vijftal populaire voorstellin gen gegeven, benevens twee uitvoeringen op „Kareol". Zondag a.s. zal zij haar zesde volks voorstelling geven in den Stadschouwburg Daar zal worden opgevoerd „pe Sabijnsche Maagdenroof" waarmede de vefeeniging reeds veel succes oogstte. ..Jacob van Lennep" is voornemens op 20 September het seizoen te openen met een blijspel in 4 bedrijven ..Verwikkcding Grand Hotel", door Henri van Wermeskerken, naar het bekende boek van Robert Neuner „Drie man in de sneeuw". De regie zal wederom worden waargenomen door Joh. Kaart Jr. en J. van Dongen. CONCERTEN. Dinsdag 29 Juni geven de dames Akke de Vries (alt) en Ans Bouter (piano) een concert in de tuinzaal van het Concertgebouw. Piano- soli van Joh. Brahms en C. Saint Saëns zul- lens worden uitgevoerd en Akke de Vries zal werken van Hugo Wolf en André Caplet ten gehoore brengen. In de Groote Kerk wordt Maandag 5 Juli een kerkconcert gegeven, waaraan medewer king verleenen Albert de Klerk, orgel; Annie Hermes, alt en Willem Noske, viool. Be N.S.B. heeft in den Haagschen Dierentuin een grogte ver gadering gehouden, waar het woord werd gevoerd rffbr den Leider; den voorman der Germaansche SS in Nederland, I. H. Feldmeijer; den commandant der W.A., mr. F. J. Zondervan en ien Hoofdstormer C. van Geelkerken. Een overzicht tijdens de bijeenkomst. (C.N.F. 'Meijer Pax c) KORT NIEUWS. Naar uit Gi braltar wordt ge meld heeft zich eenigen tijd ge leden aan de Oostelijke zijde van de Britsche vesting een groo te aardverschui ving voorgedaan. Daar de oprui ming van de aardmassa's meer dan een jaar zou vergen, is beslo ten aan dien kant van de rots nieu we toegangen naar het inwen dige aan te leg gen. Te Terwolde is de 8-jarige Willem Esselink, die aan den IJssel spelen derwijs een kano losgemaakt en daar in plaats genomen ha.d, midden op het water ui» angst over boord gesprongen en verdronken. Na eenige dagen heeft men te Veessep het lijk opgehaald. AGENOA. VRIJDAG 25 JUNI; Stadsschouwburg: „Zon nebloemen" 7.15 uur. Luxor: „De Postmees ter" (18 jaar) 2.30, 6 en 8.15 uur. Moviac: „Een nacht in Venetië" (14 jaar) 2.30 en 8 uur. (Za terdag 2.30, 4.45 en 8 uur). Rembrandt: „Wien de goden liefhebben" (14 jaar) 2.30, 6 en 8.15 uur. Frans Hals: „De man op den achter grond" (18 jaar) 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Mil- lionnair tegen wil en dank" (18 jaar) 2 en 8 uur. (Zaterdag 2, 6 en 8.15 uur. ZATERDAG 26 JUNI: Gem. Concertgebouw pianoconcert George van Renesse, 7.30 uur. ÏVoscopen: zie Vrijdag. lofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van nst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. >'>rt en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buiten- nd: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch dacteur: B. Korsten. Heemstede. Nieuws- en lortage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van nrsel. Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, ■Tistede. Elk. „AKKERTJE" la verpakt in eer» cartonncn doo3je; zooals hiernaast afgebeeld wordt? Let daar goed op! Pc Nederland sche Pijnstiller Haariemsche Hypotheekbank. Eervol ontslag aan den heer E. Thierry de Bye Dolleman verleend. De onder leiding van den onlangs tot voorzitter van commissarissen en van den raad van toezicht benoemden jhr. E. J. van Holthe gehouden algemeene vergadering heeft den heer A. E. Thierry de Bye Dolle man op diens verzoek, in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag verleend als direc teur, onder dankzegging voor de belangrij ke diénsten door hem bewezen. De periodiek aftredende commissarissen Mr. A. S. Miedema en H. Smidt van Gelder werden herkozen, terwijl in de vacatures, ontstaan door het overlijden van Mr. S. H. Vening Meinez en Mr. Dr. W. P. Vis wer den benoemd de afgetreden directeur en Mr. F. van der Goot. In de daarop gevolgde commissarisver gadering werden de heeren Thierry de Bye Dolleman en Van der Goot aangewezen als leden van den raad van toezicht, laatstge noemde tevens als secretaris van commis sarissen en van den raad van toezicht. EEN VROOLIJKE AVOND VAN „KRAFT DURCH FREUDE". Onder den titel „Fröhlichkeit und Heiter- keit" gaf de N.S.G. Kraft durch Freude" voor het Deutsche Arbeiterfront een vroolijke bonten avond in den Stadsschouwburg. In vlot tempo werden de verschillende num mers ten tooneele gebracht, afgewisseld door conférences van den humorist Leonardi. De muzikale clown Borano werkte zeer met zijn fratsen op de lachspieren van het publiek. De twee Allan's een man en een vrouw, vertoon den in vlot tempo tal van kunststukken op hun fietsen, waarbij men wel mag zeggen, dat niet te hopen is dat het publiek in 1 het dagelijksch leven ook zoo op hun rijwielen zal gaan zitten Veel succes mochten de drie Willard's, va der met zoon én dochter, genieten. Vooral het jongetje met zijn charmante manieren en onbedorven schijnend spel kreeg een daverend applaus. Twee dames voerden in verschillen de postuums nationale dansen uit Oost-Europa op, hetgeen zij op charmante wijze deden. De jongleur Harrisson en de twee Movers mensch of pop? kregen ook hun deel van het succes van den avond. Voor het muzikale gedeelte van het vlotte programma zorgde een orkestje onder leiding van Joop Orvan. De stampvolle zaal betuigde na ieder num mer met enthousiast handgeklap haar bijval met het gebodene. v. Heyningen RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. De recherche heeft aangehouden een 36- jarigen schilder, die zich schuldig had ge maakt aan diefstal van 5 rijwielen, waarvan een drietal is opgespoord en in beslag ge nomen. SCHEERMESJES. Men klaagt algemeen, dat er geen scheer mesjes te koop zijn bij den bonafiden win kelier en dat de pakjes slechts tégen woeker prijzen worden aangeboden. Moeten wij daar uit, gezien de gladgeschoren gezichten, be sluiten, dat half Nederland „zwarte" mesjes koopt Hoe het zij, in elk geval schijnt de toestand op de markt van veiligheidsscheermesjes niet bevredigend te zijn. Wat is daarvan de reden? Vóór den oorlog kwam een zeer groot ge deelte van de in ons land gebruikte scheer mesjes uit het buitenland; 25 pet. van het in Nederland gebruikte aantal scheermesjes werd in eigen land vervaardigd, de overige 75 pet. werden ingevoerd. Import van scheermesjes voor Nederland- sche behoefte is er niet meer. Aan twee Ne- d^rlandsche fabrieken, welke voldoende outil lage hebben, worden thans grondstoffen voor de vervaardiging van scheermesjes ter be schikking gesteld. Teneinde te voorkomen, dat de uit die grondstoffen vervaardigde mesjes in den zwarten handel verdwijnen, is een controle-systeem ingesteld, volgens het welk deze fabrieken en de wederverkoopers verplicht zijn kennis te geven van de namen en adressen dergenen, aan wie het product wordt afgeleverd. Men tracht voorts al de genen, die ook vroeger in mesjes handelden, zooveel mogelijk ingeschakeld te houden. De hoeveelheid mesjes, welke thans door de Nederlandsche fabrieken wordt gemaakt wordt eenerzijds bepaald door de behoefte daaraan, doch is anderzijds begrensd door de hoeveelheid staal, welke voor dit doel kan worden toegewezen. Voor het koopen van de gebruikelijke hoe veelheden brood, beschuit en tabak, zjjn voor de volgende week aangewezen de bonnen 27. Ook voor aardappelen is bon 27 geldig ver klaard, met dien verstande echter, dat per A-bon in plaats van 2 kilogram de volgende week 1 Yz kilogram beschikbaar zal zjjn. Op de B-bonnen kan men 1 kilo blijven betrekken. Gedurende het tijdvak van 28 Juni tot 9 Juli is voorts bon 26 aangewezen voor het koopen uitsluitend van boter. (1 rantsoen op bon A en een half rantsoen op bon B). Ten slotte is voor het koopen van vleesch gedurende de periode van 27 Juni tot 10 Juli bon 28 geldig verklaard (2 rantsoenen op bon A en rantsoen op bon B). Boter op bon 26. Van Maandag 28 Juni tot en met Vrijdag 9 Juli a.s. geeft de bon „Boter 26 A" recht op het koopen van 250 gram boter en de bon ,,26 B" boter recht op het koopen van 125 gram boter. Margarine is op deze bonnen niet verkrijgbaar. Het koopen op genoemden bon is reeds Zaterdag 26 Juni a.s. toegestaan. Het aardappel-raatsoen. In verband met de toenemende aflevering van vroege aardappelen wordt de hoeveel heid aardappelen, die per bon ter beschikking wordt gesteld, van 2 op IV2 Kg. terug ge bracht. Tengevolge daarvan geeft in het tijd vak van 27 Juni tot en met 3 Juli 1943 elk der met „27 A aardappelen" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen recht op het koopen van IV2 Kg. aardappelen. Daar personen van 4 tot en met 13 jaar en van 21 jaar en ouder over 2 boniven „27 A" beschikken, ontvangen zij dus 3 Kg. por week. Personen van 14 tot en met 20 jaar beschik ken over 3 bonnen, zoodat zij 4'/2 Kg. per week zullen ontvangen, terwijl de hoeveel heid, die voor kinderen van 1 tot en met 3 jaar ter beschikking gesteld wordt IV2 Kg. bedraagt, daar deze kinderen maar over één bon beschikken. De bonnen „27 B aardappelen" geven, zoo als vroeger, recht op het koopen van 1 Kg. per week, zoodat de toeslag voor personen, die op grond van hun inkomen over L-inleg- vellen beschikken, geen vermindering zal ondergaan. Op de z.g. rantsoenbonnen, waarop is ver meld „aardappelen een rantsoen", zal in de toekomst 3 Kg. aardappelen in plaats van 4 Kg. gekocht kunnen worden. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd deelt bij deze tijdelijke verlaging van het rantsoen nog het volgende mede: In verband met den zachten winter en het vrij warme weer in de afgeloopen maanden is de kwaliteit van de aardappelen zoodanig achteruit gegaan, dat specials maat regelen moesten worden genomen om de aardappelen van den oogst 1942 zoo spoedig mogelijk te ruimen, waartoe gedurende enkele weken een extra bon voor aardappelen is aangewezen. Na 28 Juni a.s. kunnen geen oude aardappelen meer voor consumptie wor den aangevoerd. De bij den kleinhandel aan wezige voorraden oude aardappelen zullen uiteraard nog wel in consumptie worden ge bracht. In de week van 28 Juni tot 3 Juli zal het publiek derhalve een klein gedeelte oude aardappelen en voor het overige nieuwe aard appelen bij den kleinhandel kunnen betrekken. ONDERSTEUNDEN IN ONZE STAD. Haarlem telde op 1 Januari van dit jaar, naar uit een statistiek van de afdeeling Ge rechtelijke- en Armenzorg van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, 144.917 inwo ners. Op dit inwoneraantal telde de gemeente ln totaal 2048 ondersteunde gezinnen en 387 alleenwonenden en andere personen, die uit eigen hoofde ondersteund werden. Deze ge tallen vormen het gemiddelde per week in het eerste kwartaal van dit jaar. In totaal werd een bedrag van f 380.337 uitgegeven voor deze ondersteuningen, hetgeen op een gemiddelde van f 2625 per 100 der bevolking neerkomt. Gemiddeld werd per ondersteunde partij per week een bedrag van f 12.59 uit gekeerd. Verduisteren: van 22.15 tot 5 uur. 26 Juni: zon op 5.18, onder 22.07 uur niaan op 2.28, onder 15.33 uur 27 Juni: zon op 5.18, onder 22.07 uur maan op 2.50, onder 16.45 uur „Wilt ge morgen eens g iels fijn» op tafel Hren j gen? Vraagt Uw winlte-1 Ikr dan nog Heden r>aar> A i P. PUDDING voedzaam, zuiper en Divrheeni/kvane-Tiack )si5 .ij®' DE TRAGEDIE DER SCHOENEN. Lapper Chrispijn laat ons in den steek. Het wordt met de schoenen langzamerhand een drama. Nieuw schoeisel komt er zoo goed als niet los het duurt zeker een half jaar voordat de distributiedienst u be richt stuurt en dat is niet prettig, maar het allerergste is, dat het met de reparatie nu ook al mis gaat. Bij de meeste schoenmakers hangt al een bordje, waarop vermeld staat, dat er geen reparaties worden aangenomen, gevolg van het vele werk, dat voortdurend onafgedaan blijft liggen Men werkt dus uitsluitend voor de oude klanten en de anderen moeten maar zien, dat ze zich zelf helpen. Veel verschil maakt het overigens niet. Ook de vaste klant moet dikwijls een paar maan den wachten voordat zijn schoenen aan de beurt komen. Tntusschen, hij komt na ver loop van tijd nog aan bod. De arme, die door welke omstandigheden ook, niet tct de vaste clientèle van een schoenmakerij behoort, heeft heelemaal geen kans: geen schoenmaker, die hem helpen zal. Natuurlijk zijn de gebruikelijke loopjes en middeltjes, om een voordeeltje boven anderen te behalen, ook hier niet onbe proefd gebleven en het schijnt, dat de aan bieding van een douceurtje in natura of in bonvorm hier en daar wel eens een schoen maker er toe brengt, van zijn principes af te wijken, maar niet iedereen heeft een pond suiker of een tabaksbon te missen en als men niettemin met kapotte schoenen loopt wordt de zaak onbehaaglijk. Natuurlijk doet bij dit alles ook de schaarschte aan zoolleer, rubberzolen e.d. zich voelen. Ware dit materiaal voorhan den, menigeen zou trachten zich zelf te hel pen. maar in den leerhandel is voor den particulier geen snipper zoolleer te koop en wat voor rubberzooi wordt gesleten is over het algemeen even duur als waardeloos surrogaat. Twee moeilijkheden doen zich dus voor: een tekort aan schoenmakers en de schaarschte aan materiaal. De eerste kan tot oplossing worden gébracht door flink wat aspirant-schoenmakers in de opleiding te nemen en aldus een korps van hulp schoenmakers te vormen. Bij het Departe ment van Handel en Nijverheid bestaan thans plannen, daartoe cursussen in het leven te roepen. Wie er liefhebberij in heeft, te zijner tijd dit onderricht te volgen, kan er in ieder geval van verzekerd zijn dat zijn nering zonder veel moeite van stonde aan dê noodige klanten zal trekken. Moeilijker is de kwestie van het mate riaal. Hier kan de Overheid weinig meer doen dan een beroep op de uitvindersgees ten. Schoendragend Nederland vraagt, bidt en jammert om een deugdelijk vervangings middel voor zoolleer. Wie voorziet de schoenmakerij van dit surrogaat? Het woord is aan de heldere koppen. Ze kunnen zich roem, eer en voordeel verschaffen en den diepgevoelden dank bovendien, van de velen, die thans buiten hun schuld in wat al te letterlijken zin op 's heeren straten wandelen. Nogmaals: Uitvinders voor! EXAMEN AKTE L.O. Geslaagd voor de akte L. O. aan de Bis schoppelijke Kweekschool te Beverwijk C. J. M. Janssen-Schmidt, Haarlem. Wielrennen. NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN OP DE BAAN. Zaterdag 17 en Zondag 18 Juli zullen de per soonlijke wielerkampioenschappen op de baan worden gehouden en wel in het Olympische Sta dion te Amsterdam. De wedstrijden beginnen op Zaterdag en dan worden verreden de sprint- series voor amateurs, onafhankelijken en profs tot en met de halve finales en voorts het kam pioenschap in de achtervolging over max. 5 km. voor beroepsrenners. Zondagmiddag worden de finales van den sprint verreden, alsmede het kampioenschap over 50 km. zonder gangmaking, dat alleen voor onaf hankelijken en beroepsrenners open staat. Inderdaad zóó sterk. Een onwrikbare mout van solide beleggingen en reserves be schermt de polishouders van „De Centrole" levensverzekering Maatschappij Rijnstraat 28, Den Haag

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2