SPAAR- Hauptdienstleiter Schmidt herdacht. RU KS POST SPAARBANK WILT U EENS KIJKEN? (Vervolg van pag. 1) Onze kameraad Fritz Schmidt werd op 19 November 1903 in Eisbergen, district Minden in We—phalen geboren. Hij beleefde de ge beurt sen van -den eersten wereldoorlog, oen h'" t"«rymnasium in Rintelen aan de Weser bezocht. Hij zag zijn vader en zijn familie leden in den grijzen wapenrok vertrekken en hij zag hen militair ongeslagen, politiek over wonnen, terugkeeren, terwijl hij tevens in de leergierige jaren van zijn jeugd de ineenstor ting beleefde van de toenmalige patriottische! Idealen Hij leerde echter juist door het voor beeld, van deze in het vaderland teruggekeerde frontstrijders, vooral door het voorbeeld van zijn vader, de kracht van het karakter ken nen en het bezinnen op de laatste wortels van ons bestaan, op het behooren tot de bloedge- meenschap van het volk. Zoo was het voor hem vanzelfsprekend, da' hij tot de volksche jeugdgemeenschap toetrad en overeenkomstig zijn aanleg en zijn tempe rament weldra een leidende functie kreeg Toen hij 19 jaar was deed Schmidt den juist hem kenmerkenden stap. Hij meldde zich aar bij de Reichswehr en diende van 1922 tot 1926 in het zesde bataiion pioniers te Minden. Hij gaf zich niet over aan de toen nog onduide lijke gedachte van een verzet tegen het lot. dat het Duitsche volk zoo onverdiend getrof fen had en volstond niet met te debatteeren over ververwijderde doelen, doch hij werd dui delijk en onweerstaanbaar daarheen getrok ken, waar hij toen weerbaarheid van de natie als het belangrijkste wapen van de wederopstanding zag. 1 In deze jaren maakte hij de groote, zijn weg bepalende belevenis mede Hij werd, op lettend zooals hii nu eenmaal was, getrokken door de aankondiging van een vergadering en bezócht deze. echter tegen de militaire voor schriften in. Hij zag Adolf Hitler. Deze ge beurtenis henaalde zijn verderen weg. Hii werd politiek soldaat en een volgeling van den Führer die aan trouw voor niemand onderdeed. Korten tijd na het beëindigen van den militairen dienst werd hij lid van de partii. richtte de Ortssruppe Barkhausen aan de Porta op en werd in 1932 benoemd tot districtsieider van het district Minden West' falen. Partijgenoot Schmidt beleefde en doorleef de de worc'ing en het lot van den eenvoudigen partijgenoot met de zorgen van iederen dag met alle gevechten tegen de botte of fanatieke massa der omgeving en met de innerlijke loutering van den poiitieken strijder. Uit de zen tijd verwierf partijgenoot Schmidt der op een andere wijze in het geheel niet te verkrijgen schat van politieke ervaringen, die (hem -eer dien verbonden met de nationaal- «ociaiisiische idee en die hem tevens ziin wel haast bewonderenswaardige heldere politieke onderscheidingsvermogen gaven. In den verkiezingsstrijd in Lippe. die de politieke ontwikkeling in het Duitsche rijk besli^=end beïnvloedde, gaf hij reeds in zijn functie van districtsleider en daarenboven gedreven door ziin politieke hartstocht, zijn gehec'e nersoon. Weldra trok hij de aandacht ▼an de leidende politieke instanties en werd fci.i door de organisatieleiding van de Rijks- martij met verschillende taken belast en in <934 oo voorstel van den gouwleider en Rijks- •tadbouder dr Meyer door Rijksminister dr Goebbels. benoemd tot leider van het Riiks- propagandahureau Westfalen-Nord te Mün- ster. waarbij hij tevens als districtsleider het district Munster-Stadt leidde. In 1936 werd hij in den Rijksdag gekozen en in 1938 werd hij opgenomen >n de partijkanselarij, toen de staf van den plaatsvervanger «van den Führer Schmidt had in de partij den rang van een Hauptdienstleiter. in de S.A. bekleedde hij den rang van Rrigsdeführer Bij het instellen van het Rijkscommissa. riaat voor rle bezette Nederlandsche gebie den kwam partijgenoot Schmidt als onze medewerker in dit land met de bijzondere opdracht zich te belasten met de taken in den poiitieken sector. Als Generalkommis- gar z. h. V. waren hem alle gebieden in den staatssector, die zich bezig moeten houden met kwesties van de openbare meenings- vorming, toegewezen en in het Parteibereich werd hij in September 1940 belast met de leiding van het intusschen opgerichte Ar- beitsbereich der N. S. D. A. P. in Nederland. De arbeid, dien Schmidt gepresteerd heeft, is tegelijkertijd de zichtbaar geworden weg van ons programma en van ons politiek handelen in Nederland. Het resultaat van dezen arbeid is de vormgeving van de po litieke opdracht, die wij van den Führer gekregen hebben. Deze aan ons gegeven op_ dracht luidt: wegbereiders te zijn voor het Jiationaal-socialisnie als de levensvorm van de Germaansche menschen. En die weg kan alleen hierin bestaan, dat wij zelf een voor beeld geven van het nationaal-sociaiisme jn dit .deel van de Gemaansehe gemeen schap. Partijgenoot Schmidt heeft niet al leen een voorbeeld gegeven van dezen weg, bij heeft dezen voor ons allen al .strijdend gebaand en nu met zijn laatsten inzet be zegeld. Over de nauwelijks te overziene hoeveel heid werk en prestaties heen heeft hij zijn oog steeds gericht op het belangrijke en het doel nooit uit het oog verloren, want in dit land. dat zich van zijn Europeesche taak had afgewend en in een, naar thans zeer duidelijk blijkt, jegens het Europeesche verleden en de toekomst vijandige geestes wereld gevangen was. vormen juist de Ger maansche wezenstrekken van zijn bewoners zeker geen vergemakkelijking van de taak, doch eischen een des te grooter inzicht, vasthoudendheid en doelzekerheid. Met de ontwikkeling die onze arbeid genomen heeft, is partijgenoot Schmidt steeds over tuigender en duidelijker tot de laatste in zichten doorgedrongen, die het politieke le- In den Haagschen Dierentuin vond Maandag een rouwplechtigheid voor den over leden Generaikommissar, Hauptdienstleiter Fritz Schmidt plaats. Een overzicht tijdens de herdenkingsrede van den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss- Inquart. SS Bildberichter S. Fritz/Stapf Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buiten land: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarse!. Santpoort. Advertenties: W. van Ommen (Jeemstedc. ven en werken van de hier werkende men schen moeten beheerschen: Voor alles en onder alle omstandigheden moeten wij nationaal-socialisten zijn. Eli ten tweede moeten wij, nationaal-socialisten in dit gebied, een onwrikbare gemeenschap vormen, die als zoodanig boven alle andere eischen staat, De2e beginselen heeft partijgenoot Schmidt op ontelbare vergaderingen in steeds nieuwe beschouwingen en in nieuwe, aan de omstandigheden aangepaste wen dingen zijn partijgenooten en dat waren in dat geval Duitschers en Nederlanders steeds weer voorgehouden, terwijl hij allen tot dit belangrijkste gebod van den tijd op riep. Het gebod en de nood van den tijd doen de juistheid van deze eischen in de hoofden en harten van onze medestrijder steeds duidelijker worden en dit sluit ons allen tot een steeds meer onwrikbare lots- en strijdgemeenschap aaneen. Juist op dit oogenblik, waarop wij voor de alles over weldigende doorbraak van deze gezindheid en overtuiging van de onvoorwaardelijke nationaal-socialistische gemeenschap staan heeft ons het noodlot Schmidt ontrukt, doch 'zijn wil is voor ons een erfenis en zijn ie ven strekt ons ten voorbeeld. Zijn politiek handelen was gebaseerd op de groote erva ring, opgedaan tijdens zijn strijdperiodë. Niet bevelen, doch, leiden was het inzicht dat hij als den belangrijksten eiseh voor den poiitieken strijd uit deze periode had verkregen en medegebracht. Zijn leven en voorbeeld is een fanateke strijd voor de po litieke leiding van menschen en tegen de administratieve beheersching van menschen. Daarom vat ik zijn arbeid tenslotte in de volgende woorden"samen: Wij moeten nationaal-socialisten en niets anders dan overtuigd nationaal-socialistèn zijn en als zoodanig met onze harten verbon den zijn tot een onwrikbare gemeenschap. Daarom roep ik u, partijgenoot Schmidt, in dit uur als gemachtigde van den Führer toe: Gij hebt de u gestelde taak in Neder land volbracht niet alleen tijdens uw leven maar ook voor den tijd na uw verscheiden. De basis van dit werken lag in het ka rakter van onzen kameraad, een mensch met een onovertroffen politiek instinct. Schmidt's meening in de een of andere po litieke kwestie en welke kwestie is van daag den dag niet ook een politieke niet gehoord of hieraan aandacht geschonken te hebben, zou een gebrek, een fout zijn geweest. Onverstoorbaar was Schmidt in de eischen van zijn nationaal socialistische ge zindheid, taai en onverschrokken kwam hij voor zijn meening op en liet niet los, zoo lang zijn politiek geweten niet gerustge steld was. Dit was -de voornaamste karak tertrek, die hem tot een voortreffelijke» ad viseur maakte voor dengeen, die voor de politieke leiding verantwoordelijk was. Steeds met het volk het Duitsche of het Nederlandsche veroonden en voor diens levenseischen opkomend, strijdvaar dig en trouw, was Schmidt een waar natio- naal-socialist. Als politicus de beste mede werker en als man de beste vriend, dit te hebben mogen beleefd is boven zijn ver scheiden de groote menschelijke winst van onze samenleving in Nederland zijn han delen was mijn wil en mijn wil is de op dracht, die ons door den Führer gegeven is. De vurigste wensch van Schmidt kon niet worden vervuld. Sedert 1940 heeft hij zich herhaaldelijk gemeld voor den militairen dienst aan het front. Hij, die zijn grondigste opleiding gevonden had als jongeling in de gelederen van de Duitsche Reichswehr, hield het in het uitsluitend politiek front niet uit. Steeds weer. ook nog in de laatste dagen, uitte hij zijn wensch om naar het front te mogen gaan. De Führer zelf droeg hem op in het politieke front te blijven staan. En in dit politieke front is hij blij ven staan, trouw aan zijn opdracht en trouw den Führer, trouw tot het laatste oogenblik. Herhaaldelijk heb ik ter gele genheid van het uitbrengen van onze rap porten in het hoofdkwartier uit de woorden van den Führer de waardeering vernomen voor den arbeid van onzen kameraad Schmidt Hij was drager van het gouden eereteeken en heeft als éerste van zijn me dewerkers van den Führer het Kriegsver- dienstkreuz le klasse gekregen. Onze deelneming gaat ook uit naar zijn gezin. Zeer gelukkig getrouwd leefde hij met zijn vrouw en vier flinke zoons zijn uit dit huwelijk voortgekomen. Zij waren zijn trots en zij zetten zijn leven in de Duit sche toekomst voort. Onze zorgen te kun nen wijden aan zijn gezin is voor ons de menschelijke troost op dit oogenblik. Zoo groeten wij nog eens den van ons heengeganen medewerker^ en vriend, par tijgenoot Schmidt, wiens "politiek Avillen als nalatenschap onzen verderen weg zal be palen. Wij sluiten de gelederen en mar- cheeren verder. Hij zal bij ons zijn, wan neer de dag van de overwinning'den Führer en het Rijk greet, hij, onze goede kameraad, partijgenoot Fritz Schmidt. Na de rede van den Rijkscommissaris speelde het orkest: ,,Ich hatte ein ka meraden", welk lied door alle aanwezigen staande en met den Germaanschen groet werd aangehoord. Stabsleiter Bereichsleiter Bühner sprak een kort slotwoord, waarop de plechtige sa menkomst werd heNindigd met het ten ge- hoore brengen door het orkest van het Deutschlandlied efi het Horst Wessellied. NIEUWE ZEEPBONNEN Tot en met 31 Juli 1943 geeft bon „Alge meen 597" van de bonkaart voor voedings middelen en bon „W eenheidszeep" van de aan kinderen beneden acht jaar uitgereikte kaarten recht, hetzij op het koopen van een stukje luchtgevulde eenheidstoiletzeep 40 of 57 hetzij op het koopen van een stukje eenheidstoiletzeep 14, 15 «of 21 hetzij op het doen wasschen van vijf kilogram droge vuile wasch. Voorts geeft bon „Algemeen 598" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon „W waschpoeder" van de aan kinderen beneden acht jaar uitgereikte kaarten tot en met 31 Juli a.s. recht: hetzij op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder, hetzij op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch. Tenslotte geeft bon „W toiletzeep" van de aan kinderen beneden twee jaar uitgereikte kaarten tot en met 31 Juli a.s. recht op het koopen van een stukje van 50 of voor zoo ver voorradig 75 gram toiletzeep oude samenstelling. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan de letter K vanaf Kre en de letter M. DE SLIJTENDE ZOOL. Ons stukje over den nood der schoen zolen verschafte ons het bezoek van een fabrikant van houten schoenzolen, die meent, een goed eind op weg naar de op lossing der sohoenenmisère te zijn. Hij vervaardigt nl. zolen en hakken van hout, dat op 45 graden gezaagd is, d.w.z. voor de helft „kops" en voor de helft „langs", het geen de slijtage het bekende euvel van houten zolen tegengaat. Door dwars- sneden is dè gewenschte buigzaamheid verkregen en met speciale lijm wordt de zool aangebracht. Het fabrikaat zou heden in den handel gebracht worden. ORGELCONCERT Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem, op Donderdag 1 Juli 1943 den namid dags van 34 uur door den stadsorganist George Robert. Programma: 1. Preludium en Fuga C gr. t„ J. S. Bach. 2. Voorspelen (met koraal): a. Kyrie, Gott Vater in Ewigkeit; b. Christe, aller Welt Trost; c. Kyrie. Gott Heiliger Geist, J. S. Bach. 3. Symphonisch koraal: Ach bleib mit Deiner Gnade, S. Karg-Elert. 4. Prélude, Méditation et Prière, P. de Brevllle. 5. Pièce héroïque, C. Franck. 6. Choral III. H. Andriessen. Burgerlijke Stand. HAARLEM 30 Juni 1943. BEVALLEN: 28 Juni, J. C. van E verdingen Vermond, z.; 29 Juni, J. M. Koningsteinvan der Hoeven, d.; J. P. M. Schoutenvan Reijsen, zL. A. H. HoesKorstjens. d.; B. de Groot Bouwer, d.; 30 Juni, J. H. Ruijs—Opbroek, d.; J. C. WigchertNieuwpoort, z.; M. J. Laadstra— de Bruin, d.; M. M. BakkerBöhm, 2 z.; P. Heil- Visser z OVERLEDEN: 28 Juni. J. Kruijer, 66 j„ Scho tersingel; M., 4 j., d. v. D. van Duijn, Gasthuis- vest; P. Behrens, 58 j., Kamperlaan; L. F. Robin —de Reus, 73 j.., Spaarnwouderstraat; G. Been Timmer, 43 j., Kamperlaan. ONDERTROUWD: 30 Juni, J. Dikkeboom en C. H. M. van Wooning; B. B. van Minnen en C. Nunnink; H. J. Timmerman en W. de Weerdt; J. Sipma en G. M. van Houten; J. P. Nupoort en W. Buising; A. M. Koestal en D. M. E. Spruijt; P. F. D. de Munnik en M. E. Ackermann; J. A. van der Geest en H. Turk; F. van Zijl en A. J. van Roon; P. Bakker en S. Blaauw; J. Meijer étn A. P. Jansen; J. Schraal en J. Diks; S. van der Linde en J. de Wit; C. J. Verlaan en F. A. M. van Krieken; J. H. van Vugt en J. E. M. van Leeuwen; J. H. Cliteur en S. Bakker. SPAARBANKBOEKJE By DE BET SPAARBANKLOKET IS OOK NA 3 UUR GEOPEND Examens. R.K. LYCEUM. Aan het R.K. Lyceum zijn geslaagd voor het examen gymnasium, diploma A: de heeren J. van der Does. Th. Duyn, L. Roozen, H. Schepers, J. Suiker, C. van Vlijmen en voor diploma B de heeren: J. van Doorn. E. van Emmerik, S, Moo- lenaar. P. "'heelen, F. Veringa en E. van der Vossen. Afgewezen twee candidaten. MULO DIPLOMA. Te Haarlem zijn geslaagd voor het MTJLO- diploma A: W. Meijer, M. C. Groot, L. L. Lam, J. H. Hilgerman, allen Haarlem, A. C. Barg, M. B. Scholten. J. Bragt, M. M. Keus, J. d. Pagter, M. C. van Es, allen IJmuiden. H. van Zonneveld, D. J. J. van der Schaus, Benne'oroek, M. Pauw, A. H. van der Horst, P. C. Kuvëner, H. S. Mooy, H. H. Wisseling, allen Heemstede, J. Frugte, Halfweg. Acht candidaten zijn geëxamineerd voor aanvulling B, waarvan slaagden N. C. Blom, Haarlem. J. Kruyt, W. Steenpoorte, Santpoort, A. Romeijn, Beverwijk. A. Gorter, Wormerveer, A. van Kruistuin en H. J. van Otterloo, Velsen- N. Verder slaagden voor diploma A: R. C. Boxs en H. Groennou, Haarlem en voor diploma B: L. Visarius, Haarlem, W. H. van Paasschen, Bloemendaal en J. Vogel, Velsen. JUBILEUM J. VAN BERLOO Dinsdag was het een kwarteeuw geleden dat de heer J. van Berloo. thans onderchef van de afdeeling plaatdrukkerij der Grafi sche Inrichting Joh. Enschedé en Zoon N.V. bij deze N.V. in dienst trad. Nadat hij des morgens van zijn woning was afgehaald word hij op zijn afdeeling achtereenvolgens toegesproken door de hee ren F. Uittenbosch, H. J. van Vliet en ir. Buijn. De heer Uittenbosch bood hem een geschenk in enveloppe aan. In de directiekamer werd de jubilaris ge- lukgewenscht door den heer B. F. Enschedé die het gebruikelijke geschenk overhandigde De heer Van Berloo keerde vervolgens naar zijn woning terug, om dezen dag in eigen kring verder te vieren. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft op Dins dag de navolgende faillissementen uitgespro ken: W. Tolman, werkzaam bij de Luchtbe scherming, wonende te Koog a. d. Zaan, J. Bestèvaerstraat no. 3. Curator rar. A. Beets te Haarlem. Mevr. M. C. Stuten, wed. C. H. J Meinhardt, zonder beroep, wonende te Haarlem, Parklaan 4rood. Curator mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. Rechter-commissa- ris in beide faillissementen mr. E. J. W. Top te Haarlem. Waterpolo. YDWR 31. In Amsterdam is de wedstrijd YDWR gespeeld en door de thuisclub met 3—1 gewonnen. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 1 JULI 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Morgenspel (gr.). 7.00 BNO Nieuwsberich ten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Morgenspel (gr.). 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma-overzicht. 8.00 BNO Nieuwsberichten. 8.10 'n Muzikale bloe- menruiker (gr.). (8.458.50 Voor de vrouw). 9.00 Godsdienstige uitzending. 9.15 Pianovoordracht. 9.45 Zangvaria (gr.). 10.15 Vobr de vrouw. 10.30 Bandi Balogh en zijn Hongaarsch orkest. 11.00 Sport in letters. 11.20 Piano en zang met piano begeleiding. 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Mas- man en zijn dansorkest. 12.45 BNO Nieuwsbe richten. 13.00 Zelf tuinieren. 13.05 Melodisten en solist. 14.00 Oud-Nederlandsche tegels. 14.15 Or gelconcert en zang. 15.00 Karl Erb, een kunste naarsportret. 15.30 En hier is de koffergramof. 16.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Het Amusements orkest. 17.30 Departementtri houden spreekuur. 17.40 Het Amusementsorkest. 18.00 BNO Pers overzicht. 18.05 Het Groote Omroeporkest. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuwsberich ten. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Zang en piano (gr.). 19.30 Het Concertgebouworkest en solist. 20.30 De Apotheek ,,In de koperen Vijzel". 21.00 Het Concertgebouworkest. 21.45 Twee pia no's. 22.00 BNO Nieuwsberichten en actueele be schouwing. 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 22.15 Vertrouwde wijzen in bonte rij (gr.).—24.00. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.30 Concertino (gr.). 18.00 Het Sylvestre Trio (opn.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Van alles wat *tgr.). 20.15 Van vrouwen en almanakken in vroeger tijd. 20.30 Vijf kwartier plezier (opn.. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuwsberichten en actueele be schouwing. Verduisteren van 22.15 tot 5.15 uur. 1 Juli: zon op 5.20, onder 22.06 uur maan op 4.52, onder 20.59 uur 2 Juli: zon op 5.21, onder 22.06 uür maan op 5.34, onder 21.50 uur Wilt U eena kijken of U wellicht nog1 leege Togal-flacons hebt staan. Zoo ja, wilt U deze dan tegen beta ling inleveren bij Uw apotheker of drogist? Wij kunnen daarin dan weer Togal, het befaamde ongeë venaarde middel tegen rheumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijnen afleveren en behoeven er dan geen noodverpakking voor te gebruiken. U bewijst er ons en anderen een grooten dienst mee. Wilt U ona helpen By voorbaat onzen dank.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2