Haarlemsche Courant Terugvoering in krijgsgevangenschap dienst plichtig en reserve personeel der landmacht. Zware SovjetverliezeE bij plaatselijke aanvallen Nieuwsblad voor Noord-Holland Doodvonnissen voltrokken. 10.376 bandieten achter 0. front vernietigd. 288e Jaargang No. 152 Bureaux: Groote Houtstraat ff. Tel Advert. 10724, Redactie J0609 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein ST. Tel. 121M Hoofdredacteur: F. C. Derka Ittag" 3 Juli v: Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmaiden: Rembrandtlaao IJmuiden-Oost Uitg s Graf. Bedrijven Damlate. Haar'" - K Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladen gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voorzoover het in Mei 1940 in werkeiijken militairen dienst was. Zij moeten zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: In het „IVehrmachtlager" Amersfoort, Zonnebloemstraat: Van hen, die behoorden tot het 15e regiment infanterie oh zijn ooriogs- onderdeeien Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 12 Juli 1.943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juli 1943. Van hen, die behoorden tot het 16e regiment infanterie en zijn oorlogs- onderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 15 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 16 Juli 1943. In de Waterlookazerne te Amersfoort: Van hen, die behoorden tot het 17e regiment infanterie en zijn oorlogs- onderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 12 JuH 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juli 1943. Van hen, die behoorden tot het 18e regiment infanterie en zijn oorlogs- onderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 15 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 16 Juli 1943. Bij de aanmelding moet worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributie- stamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grens- gangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afge geven is, moe'er. dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Be scheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt,-f worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor.de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef van het station van vertrelfe K 1 e e d i n g, voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra sehoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbcitseinsatz" in Duitschland of in de door de Dnifsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie'geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangen schap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor per«"neji. die de be^rnkk*""" hij dergelrike n°eingen steunen. Ie 2e le 2e Rijksminister Rosenberg in de Oekraïne. Op een dienstreis werd den Rijksminister voor de bezette Oostelijke gebieden, Alfred Rosenberg, door de bevolking naar oud gebruik brood en zout aai\geboden als symbool van gastvrijheid. (Hoffmann/Stapf Pax c) Zware Geallieerde verliezen aan vüecjend personeel. Van 1 Maart tot 30 Juni zijn in het Middel- landsche Zee-gebied 1586 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten door luchtstrijdkrachten en afweergeschut van de Spil. Daarmede ver loor de vijand tenminste 8000 man vliegend personeel. Het aantal dooden en vermisten van het Britsch-Amerikaansche luchtwapen alleen tijdens de terreuracties tegen Duitschland en de bezette gebieden van West-Europa het Middellandsche Zee-gebied niet meegerekend zijn geweldig gestegen In het afgeloopen halve jaar van 1943 zijn in de genoemde ge bieden 2507 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten en wel bijna uitsluitend viermotorige bommenwerpers. Dat beteekent een verlies van rond 17.000 man zorgvuldig geselecteerde en langdurig geschoolde leden van het vlie gend personeel, van wie het grootste deel tusschen de puinen der machines verminkt of verbrand werd, terwijl slechts een gering deel zijn leven wist te redden in Duitsche krijgs gevangenschap. KORT NIEUWS Bij beschikking van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming is ont bonden de commissie van advies inzake bevor dering der toonkunst van Rijkswege. Zweedsche stem over de vernieling van Keulens Dom. In een hoofdartikel over de verwoesting van den Dom te Keulen door den Engelschen terreuraanval wijst de Zweedsche krant Fol- kets Dagblad allereerst op de samenkomst van Churchill en Roosevelt aan boord van het slagschip Prince of Wales, waarbij deze beide Angelsaksische oorlogsheeren met de gebedenboeken in de hand en psalmen zin gend gefotografeerd werden en de Atlantische charta der vier vrijheden uitwerkten. Zij zongen toen het Angelsaksische lied „Voor waarts, Christelijke soldaten". Sinsdien heb ben de Christelijke soldaten 'n even omvang rijken als eigenaardigen kruistocht onderno men. Alleen al in Duitschland hebben zij 150 kerken, bijna 200 scholen en meer dan 100 ziekenhuizen verwoest, ruim 500 kerken, twee maal zoovele scholen en meer dan 200 zie kenhuizen zwaar beschadigd. „Zoo ziet dus de Anglo-Amerikaansche oor logvoering met al haar Christelijk-puritein- sche idealen er uit", schrijft het Zweedsche' blad. „Dit zijn de eerste rijpe vruchten der kruisvaarders van tegenwoordig en van hun bevrijdingsstrijd voor Europa. Dat zijn dus de Christenen, die er aanspraak op maken, de cultuur van Europa te hervormen en de beschaving van het Avondland te herstellen. Dat de Westelijke democratieën door haar verbond met de bolsjewisten in haar eigen .mentaliteit diep en ontstellend zouden worden beïnvloed, was te voorzien. In dit opzicht is de ergste vrees bewaarheid geworden. De geest van Al Capone triomfeert tezamen met dien van Trotzki en Bela Khun. Uit hun „hemel" kunnen deze grooten met voldoe ning de daden hunner opvolgers bewonderen, waarover de Anglicaansche Kerk met den aartsbisschop van Canterbury aan het hoofd den zegen van Jehova heeft afgesmeekt." „De Dom te Keulen", zoo vervolgt Folkets Dagblad, „beteekent waarschijnlijk voor een Amerikaanschen bomvlieger even weinig als de St. Pieter te Rome voor een Mongoolschen piloot uit Sovjet-Turkestan. Voor ons Euro peanen echter is dit bouwwerk getuigenis van het meest essentieele wezen der cultuur van het Avondland, die thans uit alle wind richtingen door de machten van haat en ver nietiging geterroriseerd wordt." De stem der SS. Luistert op Zondag 4 Juli van 11.30 tot 11.45 uur qver den zender Hilversum 1, op golf lengte 415 meter, naar de stem der S.S., onderwerp: „Een schrede in de toekomst". Officieel wordt medegedeeld: De beide Nederlanders Douwinus Janse en Karei Walet zijn -bij vonnis van het Duitsche Obergericht van 18 Mei 1943 wegens sabo tage ter dood veroordeeld. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. De beide veroordeelden heb ben actie gevoerd voor de illegale C.P.N. en ten slotte deelgenomen aan drie aansla gen met ontplofbare stoffen te Amsterdam. De drie Belgen Harry Volders, Jean P. Wathiong en Raoul J. C. Thijs zijn bij von nis van het Duitsche Obergericht in het bezette Nederlandsche gebied van 11 Mei 1943 wegens verboden wapenbezit en zwa- ren roof ter dood veroordeeld. Hef vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid tot gratie voltrokken. De drie daders hebben gemaskerd en voorzien van vuurwapenen in Februari 1943 een roofoverval gepleegd op een hofstede aan de Belgisch-Neder- landsche grens en daarbij de overvallenen geboeid en op ruwe wijze mishandeld. Volgende week 1 k.g. aardappelen extra. Daar de aanvoer van aardappelen thans onverwacht groot is, is het mogelijk, voor één maal een extra rantsoen aardappelen van 1 Kg. beschikbaar te stellen. In verband hiermede geeft bon Algemeen 599 van de bonkaart voor voedingsmiddelen van 5 tot en met 10 Juli a.s. recht op het koo- pen van 1 Kg. aardappelen. Nieuw spoorboekje. Op 5 Juli a.s. zal een nieuw spoorboekje verschijnen. In deze uitgave zullen, behalve de dienstregeling van 1 Maart 1943, alle sinds dien reeds ingevoerde, alsmede enkele per 5 Juli a.s. in te voeren' wijzigingen, zijn opge nomen. Meisje vermoord bij Apeldoorn. De Apeldoornsche politie kreeg dezer dagen de aangifte binnen van de vermissing van de 29-jarige Geertruida Simons te Apeldoorn, die op 29 Juli om 18 uur op haar fiets de ouder lijke woning aan den Chr. Geurtsweg had verlaten om boschbessen te gaan zoeken. De politie heeft daarop de bosschen afgezocht, echter zonder resultaat. Donderdagmiddag heeft een persoon, die paddestoelen zocht, haar lijk gevonden nabij den Paalweg in de Wiesselsche bosschen. Het 'vertoonde teekenen, dat een lustmoord was gepleegd. Vermist worden haar persoonsbewijs, haar donkerblauwe gabardine regenmantel, een donkerblauwe sjaal en haar rijwiel, merk Veritas. Wederom hebben honderden Nederlandsche Vrijwilligers, die zich voor den strijd tegen het Bolsjewisme zullen gaan inzetten, in den Haagschen Dierentuin afscheid genomen. Tijdens het spelen der volksliederen. In het midden SS-Obergruppenführer en General der Polizei, Rauter. (C.N.F./M?,:jcr Fax c) KORT NIEUWS Met ingang van 20 September heeft de burge meester van Am sterdam op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan prof. dr. J. D. van der Waals als gewoon hoog leeraar in de na tuurkunde aan de gemeentelijke (universiteit Vi Amsterdam. Volgens den Britschen berich tendienst is De Va lera met groote meerderheid her kozen tot minister president van Eire. Adolf Hitler heeft den Thai- landschen minister van buitenlandsche zaken, Wichit Wa- thakan, het Groot kruis van den Duit- schen Adelaar ver 'eend. Zeven Britsche vliegtuigen voor Hoek van Holland neergeschoten Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het bruggehoofd van den Koaban stortten vijandelijke aanvallen in het af- weervuur ineen. Verscheidene plaatse lijke aanvallen in het gebied van Doro- gobusch werden afgeslagen en de Sovjets onder verlies van verscheidene honderden dooden en gevangenen uit hun stellingen van uitgang verdreven. In het achterwaartsche gebied van den cen- tralen frontsector hebben formaties SS en politie, versterkt door eenheden van het leger en formaties van de luchtmacht, een groote zuiveringsactie met succes voltooid; 350 ka zematten werden opgeblazen en 194 versterkte kampen van benden ingenomen. De bandie ten verloren talrijke dooden en groote hoe veelheden wapenen en materiaal. Bij een aanval van talrijke Britsche jachtbommenwerpers op een Duitsch con- vooi voor Hoek van Holland schoten onze bewakingsvaartuigen en het boordgeschut der transportschepen 7 vijandelijke vlieg tuigen neer. Een onzer schepen werd door bomtreffers beschadigd. Boven het kustgebied der bezette Westelijke gebieden vernietigden Duitsche jagers Don derdag nog 4 andere vijandelijke vliegtuigen. Het D.N.B. voegt hieraan toe Bij de nieuwe zuiveringsactie tegen sterke bolsjewistische benden in den cen- tralen sector konden 10.376 bandieten on schadelijk gemaakt worden: 194 bosch kampen en 422 gevechtsstellingen werden door de Duitsche troepen vernietigd. Zij vernielden bovendien een vliegtuig en meer dan 50 sleepzweefvliegtuigen. Behalve vele lichte infanteriewapens en mu nitie alsmede een groote hoeveelheid uitrus tingsstukken, maakten zij 19 kanonnen buit, 9 pantserafweerkanonnen, 18 granaatwerpers, 30 zware en 31 lichte machinegeweren, 16 pantserbuksen, 9 radiostations, groote hoe veelheden mijnen en ontplofbare stoffen, als mede uitgebreide inrichtingen voor de ravi tailleering. De inlijving van de in Roemenië wonende Russische emigranten in het Russische vrij willigerscorps voor den strijd tegen het bols jewisme, is door de Roemeensche autoriteiten goedgekeurd. In het -corps worden vrijwilli gers tusschen 18 en 50 iaren opgenomen. In de door plunderende bendengroepen ge teisterde Montenegrijnsche gebieden heeft de door de Duitsche en verbonden troepen thans bevrijde bevolking zwaar te lijden ge had onder de terreur der bandieten. Hon gersnood en epidemieën bedreigden de boe ren en hun gezinnen. De Duitsche weermacht verschaft de noodlijdende bevolking de eer ste hulp. Levensmiddelen worden verdeeld en Duitsche artsen en dierenartsen verzorgen de zieke menschen en vee. Reeds thans is het gelukt, het gevaar voor epidemieën te keeren. Deze eerste maatregelen der Duitsche weer macht hebben in de geteisterde gebieden merkbare opluchting gebracht. Palermo wederom gebombardeerd. Victor Emanuel te Livorno. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Palermo is Donderdagnacht opnieuw door de vijandelijke luchtmacht gebom bardeerd. Onder de talrijke gebouwen die schade opliepen bevindt zich 't Koninklijk paleis. De door de bevolking geleden ver liezen zijn nog niet vastgesteld. Het afweergeschut schoot vier machines neer, die als volgt neerkwamen: 1 te Romag- nolo, 2 op zee nabij dezelfde "plaats en 1 ten noorden van Sferracavallo Aanvallen van minder belang werden ge daan op Catania en Cagliari Het afweerge schut schoot te Catania een toestel neer. Tij dens luchtgevechten met Duitsche jagers vielen twee Spitfires in de wateren van Malta. Als gevolg van den aanval van 30 Juni, waarvan in het weermachtbericht van Don derdag is melding gemaakt, heeft men later onder de bevolking van Palermo 74 dood n en 286 gewonden geteld. Het aantal slac' - offers veroorzaakt onder de bevolking c' kust van Calabrië aan de Straat van Mess: als gevolg van den vijandelijken aanval den nacht van 30 Juni bedraagt 10 dood - 36 gewonden. De Italiaansche Koning-Keizer Victor Em - nuel is te Livorno aangekomen, om zich v de verwoestingen der stad te overtuigen. Ao autoriteiten der stad maakten hem hun op wachting. De Koning-Keizer heeft alle getroffen di stricten in oogenschouw genomen en een bij zondere belangstelling getoond voor de drin gende nooden van Livorno en de werkzaam heden om de voedselvoorziening weer nor maal voortgang te doen vinden.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1