De nieuwe bonnen. lüandq^ediette Gedroogde pruimen op bon 4-41 Reserve. Wij verdelgen radicaal alle ongedièrte 'ZwseciuqsaHdecttemttig. r, Radicaal'" Een schuldvraag. D. - Op de in den zomer van 1907 ge houden Haagsche conferentie, de tweede der befaamde „Vredesconferenties", werd in art. 25 van de tusschen de staten ge sloten overeenkomst verboden, onverdedig de steden, dorpen, nederzettingèn of ge bouwen met welke middelen ook aan te vallen. Dit verbod vond ziin grond in de over weging, dat bii gewapende conflicten er voor gewaakt diende te worden, dat leven en eigendom der burgerbevolking gespaard werden. Met de ervaringen, die de oorlog in Zuid-Afrika in dit opzicht had opgele verd, was het niet te verwonderen, dat het inzicht was baangebroken dat het oor logsgeweld in ieder geval aan den weer- loozen burger, aan de onverdedigde stad, aan het eeuwenoude cultuurgoed bespaard behoorde te blijven. Zoo oordeelde men in 1907. Toen weinig jaren later de luchtvaart zich begon te ontwikkelen en alles er op wees, dat de staten elkander ook het luchtruim zouden betwisten trad de dreiging, die men in 1907 had trachten weg te nemen, eerst recht aan den dag. Want er behoorden geen groote profetengaven toe om te voorspel len. dat de tijd moest komen, die het oor logsvliegtuig in staat zou stellen, dood en verderf te strooien van onbedreigde, hoog te, niet slechts op het strategisch doel en het vijandelijke leger doch evenzeer op den niets vermoedenden burger en op de onbeschermde woonplaats. Er zijn dan ook talrijke pogingen in het werk gesteld, om tot internationale over eenkomsten te geraken, waarbij het lucht bombardement op niet-strategische doelen verboden werd. Groote en kleine staten hebben zich beijverd, de menschheid en haar werken te behoeden voor den bri santbom en de brandfakkel. Het was, als of men begreep, dat eens een oordeel zou richten over het menschonteerend bedrijf dat, liefst bij nacht en ontij dood en ver derf brengt in slapende steden en het werk der beschaving op volmaakt zinnelooze wijze aan de verwoesting prijs geeft. De weedom der bombardementen uit de lucht had dan ook betrekkelijk gemakke lijk voorkomen kunnen wordenals door de jaren heen niet één mogendheid zich steeds had verzet tegen zulk een om derlinge afspraak-. Die- staat was Groot Brittannië. De bepaling van 1907 wen met voeten getreden. Een ontwerp-over- eenkomst van 1923, opgemaakt door een in Den Haag bijeengekomen commissie van rechtsgeleerden, bracht h£t nimmer verder dan ontwerp en iedere verdere po ging strandde op den onwil van Engeland den oorlog binnen de perken van het men- schelijke te houden. Zoodra Hitler in Duitschland de leiding op zich had genomen, verklaarde hij zich bereid, mede te werken aan een beper king van den luchtoorlog. Frankrijk en Amerika vielen hem bij. Wederom was het Engeland, dat zich onwillig toonde, der mate, dat in 1933 het Engelsche blad „Eco nomist" in zijn nummer van 3 Juni schreef „Tot ons leedwezen moeten wij con- stateeren, dat de Britsche regeering in de belangrijke kwestie van de ont wapening in de lucht een houding heeft aangenomen, die bepaald absurd t obstructief genoemd moet worden. Duitschland heeft zich in beginsel be reid verklaard, zijn heroeps-rijksweer geleidelijk door een korten tijd die nenden troep te vervangen. Frankrijk is reeds bijna zoover overreed, om zijn landstrijdkrachten aanzienlijk te ver minderen. De Amerikaansche delega tie heeft ingestemd met een afzien van „neutrale rechten" en van de vrijheid der zeeën. De Britsche regeering daar entegen blijft eigenzinnig op het recht staan, den bommenoorlog te mogen ge bruiken, en met deze houding staat Brittannië practisch alleen. Wanneer de Britsche regeering de hoop koestert, een beslissenden in vloed ten goede te kunnen hebben op de inspanningen om de ontwapenings conferentie nog te redden, dan moet zij zich met betrekking tot de lucht bombardementen eerst eens voor de oogen van de geheele wereld rehabili- teeren, door haar moreel afschuwwek kende eischen zonder voorbehoud en zonder beperking te laten varen". Ook deze stem uit het eigen kamp mocht JJiet baten. Hitier ging voort met zijn voor stellen om den bommen-oorlog te verbie- #en. De jarèn schreden voort en met de ja- ïen namen de spanningen toe. Het werd 1938 en iedereen zag den oorlog van dag tot dag dichter bij komen. In dat jaar nam de Nederlandsche regeering naar een dezer dagen verschenen Duitsch Witboek thans onthult het initiatief tot een ge- dachtenwisseling tusschen de groote Euro- peesche staten en stelde de Fransche en Engelsche regeering de vraag, of 't met haar instemming kon zijn, dat de Nederlandsche regeering de Duitsche betrok in een gedach- tenwisseling over een algemeen verbod van luchtbombardementen tegen de burgerlijke bevolking. s '.V4® Het antwoord der Engelsche regeering viel uit als te verwachten was. Zij deelde mede, zelf een onderzoek naar den omvang van een luchtoorlog te zullen instellen, be toogde, dat zij op dat oogenblik haar in zichten niet kon uiten en verklaarde, dat zij er de voorkeur aan zou geven „wanneer elk initiatief in Berlijn verdaagd bleef, tot dit onderzoek geëindigd was en zij hoopte, dat de Nederlandsche regeering haar be moeiingen voorloopig zou staken". Wannéér men nu weet, dat de Engelsche delegatie ter ontwapeningsconferentie in 1932 al met precies dezelfde uitvlucht was gekomen, nl. met een voorstel om „het heele vraagstuk van het luchtbombardement in vergaanden omvang te onderzoeken", een onderzoek, dat blijkbaar in 1938 nog niet tot conclusies had geleid, wordt het duidelijk, wie voor den luchtoorlog, die thans reeds vier jaar zijn onschuldige slacht offers vergt, aansprakelijk zal worden ge steld. Want hier spreken de feiten overdui delijke taal. Wanneer thans Duitsche steden worden verwoest en voortbrengselen van een rijk verleden in-puin worden gestort, wanneer straks vergeldingsaa'nvallen vol gen bedenke men, dat het de Churchill's en de Eden's waren, die het zoo hebben ge wild. Militaire censuur in Portugal. Voor Portugal, de Azoren en Madeira is met ingang van heden de militaire censuur ingevoerd. O* teev Voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, aardappelen en tabak zijn de bonnen 30 aangewezen, Op bon 30 tabak kan deze week wederom 1 rantsoen tabak, sigaren, cigarillos of sigaretten naar keuze worden gekocht. Het aardappelrant soen bedraagt 3 kilogram. Voorts is voor de week van 18 tot 24 Juli voor het stadsge bied bon 4-41 reserve aangewezen voor het koopen van 100 gram gedroogde pruimen, jonger dan vier jaar. Kinderen van 0 tot en met drie jaar, woon achtig in stadsgebied, komen in aanmerking voor 100 gram gedroogde pruimen. Hiertoe dient men de bonnen Reserve 4-41 met roo- den opdruk bij den detaillist in te leveren, in de week van 19 tot en met 24 Juli a.s., desge- wenscht tegen ontvangstbewijs. De aflevering der pruimen zal vervolgens zoo spoedig moge lijk plaats hebben. Men moet zich hieromtrent met zijn leverancier in verbinding stellen, aangezien de pruimen uiteraard niet overal terzelfdertijd bij den kleinhandel aanwezig kunnen zijn. De jeugd van beide landen gaat zich meten in sportieve wed strijden. Op Zondag 18 Juli 1943 worden in het Gemeentelijk sportterrein te Hilversum des middags om drie uur wedstrijden in lichte athletiek gehouden ter gelegenheid van de kampioen schappen der „Befehlsstellen" in de lichte athletiek en in zwem men. De beste Duitsche krachten van de „Reichsleistungsklasse" der lichte athletiek werken hieraan mee. De toegang is vrij. KORT NIEUWS Sinds Juli 1942 is men in Sjang hai bezig met een stelselmatige zui vering der stad van on'gewensch- te politieke en militaire elemen ten. Men heeft reeds 2700 perso nen in hechtenis genomen. Alle Berlijn sche theaters zijn door de stad over genomen. De bo ven alle verwach ting groote be langstelling van het publiek heeft ertoe geleid, dat men langs dezen weg ook de klei nere thèaters in de gelegenheid wil stellen hun prestaties op te voeren. In Britsch-Indië hebben de Britten, teneinde den aan hangers van Soe- bhas Chandra Bose de baas te kunnen worden, een nieuw corps speciale po litie opgericht, het welk geheime op drachten heeft uit te voeren. TWISK GEEFT HET VOORBEELD Door den burgemeester en den dorpsboe renleider Twisk is een vrijwillige arbeids inzet van den middenstand georganiseerd Ten gemeentehuize werd een bijeenkomst gehouden, waartoe gemeentepersoneel. win keiiers, renteniers, enz. persoonlijk waren opgeroepen. De resultaten der besprekin gen waren, dat alle aanwezigen hun vrije uren ter beschikking stelden om op oogst dagen, als het nijpende tekort aan arbeids krachten zich deed gevoelen, mede te ar beiden. Zoo kan men thans, nu het werk met het koolzaad voor de vetvoorziening ve Ier handen vraagt, naast den boer en zijn arbeider, meisjes, politie, schilder, monteur „slager, caféhouder, enz. allen op het land 'aan het werk zien, geleid door begrip van lotsverbondenheid en plicht en gemeen schapsgevoel. Een mooi voorbeeld, dat laat Ttien, dat waar een eensgezinde wil is, ook de weg ge vonden wordt om moeilijkheden het hoofd te biëden. Ds. I>. HENSTRA BEDANKT VOOR EEN BEROEP Ds. D. Henstra, predikant bij de Chr. Ge reformeerde Kerk te Haarlem-Noord heeft bedankt voor het beroep naar Sneek. IN JUNI VERDRONKEN 51 MENSCHEN. Gruwelijk groot is het aantal kinderen be neden zes jaren, dat in Juni in het water om kwam; niet minder dan 23 jongens en 7 meis jes, is 30, beëindigden hun jonge leven in het voor hen vijandige element. Dringend her halen we: Ouders, past beter op Uw kinderen Er verdronken in het geheel 28 jongens, be neden 16 jaren, 7 meisjes, 9 mannen, 3 vrou wen en bovendien 4 mannen bij auto te wat^r, in totaal 51 dooden. In Mei 1943: 40; Juni 1942: 45; Bij baden (vermoedelijk hartverlamming) verloor één jonge man het leven. Is het aantal verdron kenen groot (51), het aantal geredden bedraagt 109. Vorige maand Mei: 46; Juni 1942: 33. Er werden gered: 26 jongens, 13 meisjes, 11 man nen en 2 vrouwen, is 52; bovendien bij onge vallen met bus en auto's te water 57, in totaal gered: 109. KORT NIEUWS Onder zeer groote belangstelling is te Amsterdam het stoffelijk overschot ter aarde besteld van G. A. baron Tindal, een der pio niers van de radio in ons land en een voor aanstaande figuur in kynologische kriifgen. De heer W. Vogt heeft de groote beteekenis van baron Tindal voor de radiobeweging in Nederland geschetst. De heer J. L. J. J. Harms wees op het vele, dat baron Tindal dee^j voor de kynologische vereenigingen. Aanmelding voor arbeidsinzet. Werkgevers moeten verzuimden arbeidstijd doorbetalen. Het blijkt herhaaldelijk voor te komen, dat werkgevers in gebreke blijven hun werknemers, wanneer deze zich kwijten van hun aanmeldingsplicht voor den arbeidsin zet, den verzuimden arbeidstijd door te be talen. Daarom zij nog eens herinnerd aan de beschikking van (Ten Gemachtigde voor den Arbeid, waarbij aan iederen werkgever de verplichting hiertoe is opgelegd. LOGIESPRIJZEN MET 5 VERLAAGD, De hotel- en restaurantprijzenbeschikking nr. 1, die in November 19 41 is afgekon digd, is thans herzien en met de eischen des tijds in overeenstemming gebracht. De wij ziging, welke dit prijsvoorschrift heeft on dergaan komt in de practijk neer op een verlaging met 5 pet. van de prijzen voor lo gies met of zonder ontbijt. De prijs, die op 9 Mei 1940 in de betrokken ondernemingen gold, is namelijk in eere hersteld. De volkslogementen, d.w.z. in het alge meen die ondernemingen* welke voor het gebruik vah een slaapkamer met of zonder ontbijt niet meer dan f 1 berekenden, mo gen hun tot dusver geldende prijzen even wel handhaven. Voetbal DE KARAKTERTREKKEN VAN HET NEDER LANDSCHE VOETBALSPEL. In de sportpers conferentie. sprak de voorzitter van de techni sche commissie en keuzecommissie van den Ne derlandschen Voetbalbond de heer H. W. G. Herberts over de karaktertrekken van het Ne derlandsche voetbalspel. Na betoogd te hebben dat inderdaad gesproker, moet woi'den van een Nedeiiandsch speltype be sprak hij de fouten en voordeelen, welke hier aan vastkleven. De gelukkige fusie, aldus de heer Herberts heeft ons thans gelegenheid geboden met meer succes dan voorheen te werken aan de opvoering van ons nationale spelpeil. In verband hiermede is het juist, de richtlijnen na te gaan. welke gesteld dienen te worden aan h,et juiste Nederlandsche speltype. In de eerste plaats ls hiervoor noodzakelijk de noodige technische vaar digheid. Vervolgens dient een sterke verdediging gecombineerd te zijn met een snelle (beweeg lijke) aanval over de geheele lengte van het veld. Er moet een vlot open spel worden gespeeld., Natuurlijk is het niet juist onder alle omstan digheden vast te houden aan hetzelfde systeem, indien men daarvoor niet de geschikte spelers zou hebben. Onze taak is, de cultiveering van de speeltrarït, welke het grootste geleelte van onze Nederlandsche voetballers het beste ligt. In het Nederlandsche speltype zijn tal van variaties mogelijk. De taak van iederen speler in het elf tal besprekend, zeide spreke*-, op de noodzake lijkheid, iedere speler zonder uitzondering een zekere baltechnische vaardigheid moet bezitten. Snelheid of nog beter beweeglijkheid gepaard gaande met balvaardigheid en startsnelheid zijn noodzakelijke grondslagen om tot het juiste sneltype te komen. Gen, Cronjéstraat 135, Telef. 11657 Nationale Jeugdstorm. Kampioenswedstrijden in Eindhoven. Vrijdag en Zaterdag 23 en 24 Julj worden te Eindhoven de kampioenschappen gehouden van de Nationale Jeugdstorm. In het afgeloopen jaar is bij den Jeugdstorm uitstekend wetk verzet met als gevolg, dat zoowel bij de jongèns als de meisjes betere resultaten verwacht kunnen worden. Verschillende Jeugdstormrecords zul len vermoedelijk worden verbeterd. Vooral bij de meisjes worden fraaie resultaten verwacht. Bij de jongens zullen velen als gevolg van het dienst nemen bij de N. S. K. K., S.S. en Land stand niet uitkomen. Daardoor zal het niet tot een aanmerkelijke verbetering der -prestaties kunnen komen als bij de meisjes. Thans zullen ook de zwemkampioenschappen. worden gehou den, waarvoor zich het Sportfondsenbad in Eindhoven uitstekend leent. De resultaten zul len ongetwijfeld aantoonen, dat een groote vooruitgang heeft plaats gevonden, zoodat bij een eventueele afvaardiging naar de Europee- sche kampioenschappen onze nationale ploeg een beter figuur zal kunnen slaan dan in het verleden. Vrijdagmiddag 23 Juli- om 16.30 uur vindt op de Markt de begroeting van de deelnemers en deelneemsters plaats met toespraken door den burgemeester van Eindhoven en den stafleider van den Jeugdstorm 's Avonds wordt te 18 uur in het Philips Sportpark een aanvang gemaakt met de voorronden der athletiekwedstrijden. Tezelfdertijd zal de modelmuzièkgroep een marsch door Eindhoven maken, welke om 21.00 uur besloten wordt met een groote taptoe op de Markt. Zaterdag om 9 uur beginnen in het Sport fondsenbad de zwemwedstrijden, 's Middags ora 14 uur vinden wederom in het Philips Sport park de eind wedstrijden van de athletiekwed strijden plaats, aangevuld met een demonstra tie schermen, kringspelen uitgevoerd door meeuwen en rhythmische oefening door storm- sters. Belangstellenden hebben op beide Jeugd storm hoogtijdagen vrije toegang tot het Philips Sportpark en het Sportfondsenbad. Honkbal WEDSTRIJDPROGRAMMA. Zaterdag: 1ste klasse: VVGA—Ajax 3.30 uur op Ajaxterr. Over gangsklasse: ZeeburgiaEDO .2 3.30 uur, AFC RCH 3.30 uur, DWSHCK 4.00 uur. Derde klasse: EDO 3Schoten 3 3.30 uur, KennemerlandHHC 4 3.30 uur, HHC 5—HFC Haarlem 4 2.30 uur, THB Haarlem 3 3.30 uur, RCH 3TYBB 2 4 00 uur. Zondag: 1ste klasse: Blauw Wit—HHC 2.00 uur. Schoten—Haarlem 10.00 uur, EDO—Quick 2.00 uur. Overgangsklasse: 'Haarlem 2Ajax 2 10.00 uur, HHC 2—Hilversum 2.30 uur. Spartaan—TV BB 12.00 uur. Tweede klasse: LaakkwartierHCK 2 11.00, Celeritas—HFC Haarlem 12.00 uur, Ha venmeeuwenEHS 10.00 ur, Zandvoortmeeuwen —Schoten 2 11.00, HBC—Catchers 2.00 uur. Derde klasse: EDO 6—HFC Haarlem 2 10.00 uur, Scho ten 5—Havenmeeuwen 2 12.00 uur, Beverwijk— EHS 2 2.00 uur. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 17 JULI 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Frissche ochtendklanken (gr.). 7.00 BNO Nieuwsberichten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Frissche ochtendklanken (gr.). 7.40 Sportnieuws 7.50 Programma-overzicht. 8.00 BNO Nieuwsbe richten. 8.10 Week-einde vreugde (gr.). (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Godsdienstige uitzen ding. 9.15 Vioolsoli met pianobegeleiding (gr.). 9.30 Sopraan met piano. 10.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Orkest Willy Kok. 11.45 Zeesterren (gr.). 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 12.30 BN O Nieuwsberichten. 13.00 Land en volk brengt.... 13.05 Musette orkest zang met pianobegeleiding. 13.30 De wekelijksche wandeling. 13.40 Musette- orkest. 14.00 Rotterdamsch Philharmonisch or kest en solist. 15.00 Bont Zaterdagmiddagpro gramma. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 BNO: Uitzending voor Nederlandsche Zeelieden. 17.20 Frans Wouters afgewisseld met zang. 18.00 BNO Politiek weekoverzicht. 18.10 Septet Jenny Om- bach en soliste. 18.45 Hier W.A. 13.55 Argentijnsch orkest (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Zingend marcheeren (gr.). 19.30 Wie doodde Dr. Wijnand Geerlings, luisterspel. 20.00 Omroeporkest en solist. 20.40 Vroolijk Zaterdagavondprogramma. 22.00 BNO Nieuwsberichten en actueele beschouwing. Van af 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.15 Hartkloppingen op de plaat (gr.). 23.15—24.00 Avondcomposities (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Das ist mein Wien (opn.). 15.00 De jeugd mag vragen, Oom Jaap weet het. 15.30 Strijk kwartet (gr.). 15.55 Cantate „Davidde penitente", W» A. Mozart (opn.). 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Harmonikamuziek met koorzang (gr.). 17.30 Orgelconcert (opn.). 18.00 Instrumentale opera- en operetteklanken (gr.). 19.00 BNO Nieuwsbe richten. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Het Lamou- rous Orkest (gr.). 19.35 Sonateconcert (gr.). 20.15 Boekenschouw. 20.30 Berlijnsch Philharmonisch Orkest (gr.). 21.00 Omroep Symphonie Orkest (opn.). 21.45 Avonöwijdiftg. 22.00 BNO Nieuwsbe richten en actueele beschouwing. Verduisteren: van 22.tot 5.50 uur 17 Juli: zon op 5.37, onder 21.54 uur maan onder 5.29, op 21.52 uur (V. M.) IN 1943 NOEMT MEN DIT EEN SANTÉ-TANTE)} SANTÉ IS GOED,IEDEREEN DRINKT HET

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2