Haarlemsche Courant Nieuw kabinet in Italië. BEKENDMAKING Nieuwsblad voor Noord-Holland Militaire autoriteiten tot handhaving der orde bevoegd. Oproep van Badoglio. Oogstliulp voor de boeren. 288e Jaargang No. 172 Bureaux: Groote Houtstraat 95. Tel Advert. 10124, Redactie 10G00 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. TeL 1223* Hoofdredacteur: F. C. Derks Dinsdag 27 Juli 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12711 Kantoor IJmuiden: Rembrandtiaan 55, IJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven D nlate. Haarlem K 1297 Stefani meldt, dat Zijne Majesteit de Koning en Keizer op voorstel van den chef der regee ring en minister-president van Italië, maar schalk Badoglio, de volgende ministers heeft benoemd: Minister van buitenlandsche zaken am bassadeur Raffaele Guariglia; minister van binnenlandsche zaken prefect Bruno For- naciari; minister voor Italiaansch Oost-Afrika generaal senator Melchiade Gabba; minis ter van justitie Gaetano Azzariti, directeur- generaal van het min. van justitie; minister van financiën directeur-generaal senator Domenico Bartolini; minister van oorlog staatsraad generaal Antonio Sorice; minister van marine schout bij nacht Raffaele de Courten; minister van luchtvaart generaal der vliegers Renato Sandalli; minister van op voeding saatsraad dr. Leonardo Severi; mi nister voor openbare werken dr. Domenico Romano, directeur-generaal van het ministe rie van openbare werken; minister van land en boschbouw senator professor Alessandro Brizzi; minister van verkeer generaal Fre- derico Amoruso; minister voor de corporaties staatsraad dr. Leopoldo Piccardi; minister van volksvoorlichting ambassadeur Guido Rocco, tot dusver directeur-generaal van de buitenlandsche persafdeeling in het ministerie van volksvoorlichting; minister voor den bui tenlandsche handel directeur-generaal van de Banca d'Italia dr. Giovanni Acanfora; mi nister voor de bewapeningsindustrie gene raal Carlo Pavagrossa; onderstaatssecretaris van het minister-presidium dr. Pietro Ba- ratalo. Carmine Senise is benoemd tot chef van de Italiaansche politie en heeft zijn nieuwe functie reeds aanvaard. Senise werd in 1932 tot prefect benoemd en vervulde vervolgens het ambt van ondercommandant der politie. Maarschalk Badoglio heeft een oproep uit gevaardigd aan de bevolking om overal den arbeid te hervatten. Volgens dezen oproep znllen betoogingen, die de openbare orde ver storen, niet geduld worden. Voor de handhaving der openbare orde zijn van dit oogenblik af de militaire autoriteiten bevoegd. Een uitgaansverbod van zonsonder gang tot zonsopgang is afgekondigd. Het dra gen van wapens is verboden en er is op ge wezen, dat de handhaving "der openbare orde en der door de militaire autoriteiten afgekon digde maatregelen zoo noodig met geweld van wapens doorgezet zal worden. De.diplomatieke correspondent van het D. N. B. schrijft: Wie Zondag in de gelegenheid was waar te nemen hoe de berichten uit Rome door de Duitsche openbare meening werden opge nomen, is wel tot de conclusie gekomen, dat de sedert maanden door den vijand met alle middelen van terreur en propaganda gevoerde zenuwoorlog geen succes heeft gehad. Natuurlijk hebben de Italiaansche gebeur tenissen het Duitsche volk in overgroote meerderheid verrast, daar de interne gebeur tenissen in Rome, in Duitschland even wei nig bekend waren, als elders buiten de on middellijk daarbij betrokken kringen van Italië. Doch deze verrassing kon niets ver anderen aan de door kalme vastbeslotenheid gedragen zelfverzekerdheid, die kenmerkend is voor de houding van het Duitsche volk tegenover alle vraagstukken van dezen oor log. Dat beteekent niet, dat het de Duitsche openbare meening niet volkomen duidelijk was, dat met het aftreden van Benito Mus solini, die 21 jaar de geschiedenis van het bevriende, verbonden volk heeft geleid, een nieuwe ontwikkeling is begonnen. Doch het Duitsche volk van heden is dank zij de politieke scholing, die het sedert tien jaar heeft gehad, zoo gerijpt, dat het zonder overijld oordeel pleegt te staan tegenover ontwikkelingen, die nog gaande zijn. Het ver langt ook niet, dat van bevoegde zijde een definitief oordeel over ontwikkelingen wordt gegeven, alvorens deze ten volle gerijpt zijn. De Duitsche openbare meening neemt aller eerst kennis van de feiten, die de eerste aan- knoopingspunten geven voor deze nieuwe ont wikkeling. Naast een oproep van den Koning-Kei zer heeft de door Victor Emanuel III met de leiding van de regeering belaste maarschalk Badoglio," van wien men ook in Duitschland weet, dat hij als een der eerste en bekwaamste soldaten van zijn land geldt, in zijn proclamatie verklaard dat de oorlog wordt voortgezet en tot uitdrukking gebracht, dat Italië trouw blijft aan het gegeven woord. Hiervan wordt door het Duitsche volk, dat zich door een gelijkgerichte politiek en door het tegen denzelfden vijand gemeenschappe lijk vergoten bloed aan de zijde van het Italiaansche volk geplaatst ziet. en dat zich bovendien door begrip voor de levensrech ten van dit Italiaansche volk daarmede ver bonden voelt, met voldoening kennis ge nomen. Het voelt zich daarbij gedragen en dit Is een essentieele en beslissende factor voor de houding van het Duitsche volk tegenover de huidige gebeurtenissen,: door het bewust zijn van zijn kracht en de duidelijke vastbe slotenheid om den hem opgedrongen oorlog onder alle omstandigheden tot een zegevie rend einde te voeren. De normale verbindingen met Rome zijn niet verbroken of gestagneerd. Buitenlandsche vragenstellers, die onmid dellijk na het bekend worden van de door Radio-Rome verspreide eerste berichten zich tot de bevoegde Duitsche instanties wend den, hadden niet den indruk, dat deze pas via de Romeinsche radio van deze regee- ringswijziging kennis gekregen hadden, doch dat zij reeds tevoren van Rome uit over deze komende belangrijke verandering op de hoogte gebracht waren. Ook overigens werd in buitenlandsche kringen geconstateerd, hoe volkomen rustig de bevoegde instanties der Duitsche hoofdstad, die in contact staan met de buitenlandsche pers en diplomatie, haar gebruikelijke gedachtenwisseling hield met de buitenlandsche kringen. Italiaansche en Duitsche perscommentaren. ,Er bestaat geen twijfel", zoo schrijft het Italiaansche blad de „Tribuna" of Italië be vindt zich op den weg tot verzekering van zijn toekomst. Het Italiaansche volk mag nooit uit het oog verliezen, dat ook maar de ge ringste verstoring van het nationale leven door den vijand zou worden uitgebuit. Slechts dan zou de vijand uit de regeeringswijziging voordeel trekken. Eenheid en vastbeslotenheid daarentegen zullen den vijand plaatsen tegen over een volk, dat den oorlog op energieke wijze weet te voeren. Terwijl de Italiaansche provincies door den vijand bezet zijn en Italiaansche steden onder den bommenregen van den vijand liggen, is er slechts één wil van het volk mogelijk vastbesloten strijden en zich het roemrijke verleden waardig toonen. De Duitsche pers levert met afwachtende rust commentaar op de regeeringswisseling in Italië. De Berliner Börsenzeitung schrijft: „Zij die geloofden, dat de politieke gebeurtenissen in Italië de seismografen te Berlijn in heftige» beroering zouden brengen, zijn slecht ingelicht. Duitschland is vastbesloten, alle proeven te doorstaan en .onder alle omstandigheden tot de overwinning te komen. Deze oorlog wordt niet beslist door woorden en politieke reken kunsten van profeten die brood eten, maar door de Duitsche daad op het slagveld." Moord met brandstichting in een Zweedsch gezantschap. Donderdagmorgen is in alle vroegte brand geconstateerd in het gebouw van het Zweedsche gezantschap te Ankara. Toen de brandweer het gebouw betrad, was de brand reeds gebluscht. Bij de opruimings werkzaamheden vond men echter het lijk van den portier van het gezantschap, Lukic. Een onmiddellijk ingesteld politieonderzoek heeft uitgewezen, dat de portier door een slag in de hartstreek van het leven is be roofd. De dader heeft daarop, om zijn daad aan het oog van de wereld te onttrekken, een brandende sigaret in bet bed van den portier geworpen, waarop hij h'et lijk had neergelegd. De verdenking voor de daad viel op den tuinman, die, na zes uren onafgebro ken te zijn verhoord, door den mand is ge vallen. Generaalveldmaarschalk Von Rundstedl, die dezer dagen mili taire inrichtingen in Nederland bezichtigde, tijdens een uiteen zetting betreffende een sector van de kustverdediging. Rechts naast den Generaalveldmaarschalk de Wehrmachtsbefehls- haber in den Niederlanden, General der Flieger Christiansen. (Stapf/Martens Pax c) KORT NIEUWS Er zal een olie leiding worden aan gelegd van Texas naar Pennsylvania. Het traject van deze leiding be draagt 1388 mijl. Het moet de groot ste olielèiding der wereld worden. Het Amerikaan- sche departement van marine maakt bekend, dat de duik boot „Triton" is verloren gegaan. De „Triton" was een der meest mo derne onderzeeboo ten der Vereenigde Staten. Met ingang van den nieuwen cursus zal het Spaansch de voornaamste vreemde taal op de Fransche middel bare scholen zijn. Men wil op deze wijze de cultureele banden tusschen Frankrijk en Spanje nauwer aanhalen. Japan en de gebeurtenissen in Italië. De Japansche keizer heeft Zondagochtend achtereenvolgens minister-president Tojo en den minister van buitenlandsche zaken, Sji- gemitsoe, ontvangen, die rapport uitbrachten. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Op wensch van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Sjigemitsoe, had Maandagmiddag in de ambtswoning van Sji gemitsoe een onderhoud van ongeveer een uur met den Duitschen ambassadeur, Stahmer. over den Europeeschen toestand plaats. Sjigemitsoe heeft voor het Japansche kabi net, dat hedenochtend bijeen is gekomen, een voordracht gehouden van twee uur over de laatste ontwikkelingen in den internationalen toestand. In het middelpunt van het rapport stonden de jongste gebeurtenissen in Italië. In aansluiting op dit rapport werd een ge dachtenwisseling gehouden tusschen de ver schillende leden van het .kabinet. In verband met de kabinetszitting wijst de Osaka Mainitsji Sjimboen er op, dat de Japansche regeering de veranderingen in Italië en haar consequenties in Europa met de allergrootste aandacht volgt. De geheele Japansche pers publiceert de berichten over de recente ontwikkeling in Italië groot opgemaakt, doch onthoudt zich van iederen commentaar. Alleen de Hotsji Sjimboen merkt op, verwijzende naar de kabi netszitting van heden, dat het plotselinge af treden van Mussolini in verschillende Japan sche kringen verrassing heeft gewekt. Nadat met de thans geldende bekendmaking van den Wehrmachtbefehls- haber in den Niederlanden de leden van alle troepenonderdeelen der voor malige. Nederlandsche weermacht en van alle van deze in de jaren 1939 en 1940 gevormde formaties opgeroepen zijn tot melding en terugvoering in krijgsgevangenschap, wordt hiermede een laatste oproeping tot aanmelding uitgevaardigd aan al die personen, die zich wegens onbekendheid met hun juiste vredesonderdeel of op grond van redenen van gezondheid of beroep of Ingevolge andere feitelijke verhindering niet gemeld hebben. Deze personen moeten zich in het Wehrmachtslager, Amersfoort, Zonne bloemstraat, telkens tusschen 8 en 12 uur melden ais volgt Degenen die geboren zijn in 1924-1915 (inb.) A t/m L op 2 Augustus 1943. Degenen die geboren zijn in 1924-1915 (inb.) M t/m Z op 3 Augustus 1943. Degenen die geboren zijn in 1914-1904' (inb.) A t/m L op 5 Augustus 1943. Degenen die geboren zijn in 1914-1904 (inb.) M t/m Z op 6 Augustus 1943. Er wordt nogmaals de nadruk op gelegd, dat ook diegenen die van terug voering in krijgsgevangenschap vrijgesteld zijn, t.w. de houders van z.g. „Freistellungsbescheinigungen" niet vrijgesteld zijn van aanmeldingsplicht en dat de aan den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden of aan een ander Duitsch bureau toegezonden doktersverklaringen geen erkende reden van verontschuldiging vormen. Vrijgesteld van deze meldingsplicht zijn slechts; 1) Personen, die zich op 25 Mei 1943 „im Arbeitseinsatz" in Duitschland of in door de Duitsche* weermacht bezette gebieden buiten Nederland be vonden; 2) De van terugvoering in krijgsgevangenschap vrijgestelde personen, die de Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden met een uitdrukkelijke goedkeuring aan hun werkgevers vrijgesteld heeft van aanmeldings plicht; i 3) Personen", die door een bijzonder schrijven van den Wehrmachtbefehls haber in den Niederlanden van aanmelding en terugvoering in krijgs gevangenschap voorloopig vrijgesteld zijn. Vóór '7 Augustus 1943 moet dus ieder lid van de voormalige Nederland sche weermacht, die in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was, zich op grond van de bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden omtrent terugvoering in krijgsgevangenschap van den 29sten April 1943 aangemeld hebben. Degene, die ook aan deze laatste aanmaning tot aanmelding geen gehoor geeft, wordt ter verantwoording geroepen en moet met de reeds bekend gemaakte strafmaatregelen rekening houden. De aandacht wordt erop gevestigd dat een aantal leden van de voor malige Nederlandsche weermacht, die opzettelijk of zonder gegronde ver ontschuldiging hun'aanmeldingsplicht- niet nagekomen zijn, reeds' ge arresteerd en naar „Wehrmachtgefangnisse" overgebracht zijn, waar zij hun vonnis afwachten. Giraud in Noord Afrika terug. Naar United Press uit Algiers meldt is generaal Giraud van zijn bezoek aan de Vereenigde Staten en Engeland in Noord— Afrika teruggekeerd. Het is bekend, dat de boeren op het oogen blik arbeidskrachten te kort komen voor het binnenhalen van den oogst, Reeds is er op ewezen, dat de schoolgaande jeugd haar vacantiê niet beter kan besteden, dan naar buiten te gaan en de boeren te helpen bij allerlei werkzaamheden, die juist in dezen tijd dringend gedaan moeten worden en waarvoor men handen tekort komt. Niet al leen dat de jeugd op deze wijze zeer nutti gen arbeid verricht welke van niet te onder schatten belang is voor de voedselvoorzie ning, maar ook leert zij den boerenstand be_ ter waardeeren. Honderden flinke jongens en meisjes heb ben zich reeds de laatste dagen bij de Ge westelijke Arbeidsbureaux voor den arbeid op het platteland aangemeld. Het is echter gebleken, dat er nog verscheidene boeren zijn, die de hulp van deze jongens en meis jes behoeven, maar niet op de hoogte zijn met de adressen waar zij opgave hiervan kunnen doen. Behalve aan het adres van den Nederlandschen Landstand, Korteivaerkaüe 9 in Den Haag. tel. 116408, kunnen zij zich bij alle provinciale kantoren en buurtboe- renleiders vervoegen, zoowel persoonlijk, schriftelijk, telefonisch en telegrafisch. In de omgeving van Haarlem kunnen zij zich voor het aanvragen van oogsthulp wenden tot G. Wijkhuizen, Binnenweg 202, Heem stede, voor Haarlemmermeer tot J. Bulk. Middenweg 111, Nieuw Ven.nep, voor den Houtrakpolder tot H. A. Pruissen. Zijkanaal C 8, Spaarndam en voor Velsen en omgeving tot ;V. de Graaf, P. C. Hooftstraat 30, Velsen Tuchtrechters leggen gevoelige straffen op. Een Brabantsehe bakker had meel ge bruikt, dat hij niet op regelmatige wijze verkregen had. De tuchtrechter te Breda heeft hem veroordeeld tot sluiting van het bedrijf voor niet minder dan tien maanden. De tuchtrechter te Leeuwarden heeft een Frieschen bakker de uitoefening van het be drijf verboden voor een half jaar, omdat de man met op ongeoorloofde wijze verkregen meel bonloos brood en gebak vervaardigde en verkocht. De tuchtrechter te Breda heeft het bedrijf van een slager die met clandes tien vleeséh handelde, zes maanden uitge sloten van toewijzing van vleesch en leeschwaren. Dezelfde tuchtrechter velde in twee gevallen vonnissen mee intrekking van het rundveehandelaarsboekje voor een jaar tegen handelaren, die op eenigerlei wijze de bepalingen voor den handel in vee hadden overtreden. Behalve een boete van f 3000 heeft het Centraal College voor de Tuchtrechtspraak een Geldersehen veehandelaar intrekking van het veebandelaarszakboekje voor een jaar opgelegd. De man had ergerlijk ge knoeid in den rundveehandel. De Utrechtsehe tuchtrechter sloot een vischventer, die viseh verkocht te Laren, terwijl hem Baarn als standplaats was aan gewezen. van toewijzing uit. De tuchtrechter te Groningen heeft het bedrijf van een melkgrossier vier maanden doen sluiten wegens het koopen van bo ter zonder afgifte van de vereischte distri butiebescheiden. KORT NIEUWS Terwijl de bewoners van een perceel op de Muiderschans te Amsterdam op vacantie waren, maakten inbrekers van de gelegenheid gebruik om er binnen te komen en een groot aantal kleedingptukken en eenige sieraden te stelen. De gezamenlijke waarde daarvan be draagt ongeveer f 5000. Doordat het 3-jarig zoontje met lucifers speelde, is brand ontstaan in de groote schuur van de boerderij van den heer L. Elema, onder Onnen. Het vuur verspreidde zich zeer snel, zoodat ook de aangrenzende boerderij weldra in lichtelaaie stond. Boerderij en schuur brandden geheel af.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1