Haariemsche Courant Besluiten van het ltaliaansche kabinet Verliezen der Sovjets „gruwelijk hoog" Nieuwsblad voor Noord-Holland De Fascistische partij opgeheven. Duitsche successen ter zee. 288e Jaargang No. H4 Bureaux; Grooto Houtstraat SS. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem HU kantoor, Soendaplein 37, Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Donderdag 29 Ju!i 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel, 32713 Kantoor iJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost llltg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Het agentschap Stefani meldt, dat de lta liaansche ministerraad tijdens de eerste zit ting die Dinsdag gehouden is onder voorzit terschap van maarschalk Badoglio met het oog op den nieuwen toestand die in het poli tieke leven van het land is ontstaan, in de eer ste plaats last heeft gegeven tot ontbinding van de fascistische partij. Er zijn maatregelen genomen dat de aan deze partij verbonden in stellingen met betrekking tot de opvoeding en de sport zullen kunnen blijven functio- neeren. Tijdens dezelfde zitting is voorts besloten, dat de wet van 9 December 1928 met betrek king tot den grooten Fascistischen Raad on- vereenigbaar is met den terugkeer naar de normale grondwet. Bovendien heeft de raad last gegeven tot het opheffen van de bijzondere rechtbanken voor de verdediging van den staat. De door deze rechtbanken behandelde gevallen zullen nu voor den duur van dezen oorlog worden afgedaan door de militaire rechtbanken van de afzonderlijke legergroepen. Radio-Rome heeft een oproep uitgezon den tot de bevolking, waarin gewaar schuwd wordt voor geruchten van onver antwoordelijke elementen en voor sensa- tioneele berichten. Dergelijke berichten, zoo wordt in den oproep gezegd, kunnen slechts de openbare rust en orde versto ren. Het gebied der provincies Napels, Benevento, Avellino en Salerno is tot „operatiegebied" verklaard. In aansluiting op een vroegere verordening werden ook de provincies Potenza en Matera tot operatiegebied verklaard. De leider van de ltaliaansche frontstrijders- vereenigingen' Amilcare Rossi heeft via de radio een oproep gericht tot de ltaliaansche frontstrijders, den Koning en maarschalk Ba doglio te volgen. Badoglio heeft in deze uiterst zware en beslissende uren het politie ke bevel overgenomen om de toekomst van het vaderland te verzekeren. Een antwoord op Churchill's rede Radio Rome meldt inzake de door Churchill in het Lagerhuis afgelegde verklaring het vol gende; De verklaring van Churchill in het Lager huis over de politieke veranderingen in Ita lië heeft den Italianen niet verrast. Wij wisten heel goed, dat de verklaring zoo zou zijn en niet anders. In de Britsch-Ita- liaansche betrekkingen is niets veranderd. De gebeurtenissen van de afgeloopen dagen zijn een zuiver binnenlandsch ltaliaansche aangelegenheid. De commentator van radio-Rome, Fabio Maximo, heeft Woensdagavond, verklaard: „Terwijl de Anglo-Amerikanen tot nu toe in radio en pers steeds slechts Mussolini en zijn regeering hebben aangevallen, toonen zij thans hun ware gezicht en geven zij toe, dat hun strijd het ltaliaansche volk geldt. Het ltaliaansche volk weet thans, waaraan het zich te houden heeft. De Italianen hebben reeds van de ervaring geleerd. Ook de Brit ten en Amerikanen moeten nog een harde les leeren. Zij zullen ervaren, hoe de Italianen strijden zullen en deze les zal hun duur te staan komen. Italië strijdt thans gesloten, als één blok, voor het ltaliaansche volk en voor het vaderland. Dat zullen Roosevelt en Chur chill nog moeten leeren. Italië strijdt thans tegen het communisme. Het strijdt om de ketenen te doen springen, waarmede Britten en Amerikanen het poog den te boeien. Het strijdt voor de vrijheid on der leiding van zijn Koning. Persstemmen De Duitsche bladen brengen thans en kele commentaren op de gebeurtenissen in Italië. In een aantal hoofdartikelen wordt betoogd, dat de gebeurtenissen een zuiver binnenlandsch karakter dragen en dat de hoogere idee der gemeenschappe lijke oorlogvoering er niet door aangetast wordt. De Roemeensche bladen wijzen er opnieuw op dat de hoeksteen der internationale situatie Nieuwe functie voor Maisky. Iwan Maisky. de ambassadeur der Sovjet-TTnie in Engeland, is door een besluit van den raad van volkscommis sarissen benoemd tot plaatsvervangend volkscommissaris van buitenlandsche zaken. Algemeen wordt verondersteld, dat het hier niet slechts een titel doch een benoe ming betreft, zoodat men gelooft, dat Mais ky, zal aftreden als ambassadeur in Groot- Brittannië. i De Britsehe minister van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Britsehe regeering niet vooraf is geinformeerd over de oprichting van het zoogen. „Comité Vrij Duitsehland" te Moskou. Eden heeft hieraan toegevoegd, dat de Britsehe regeering niet bereid is, een derge lijk comité in Engeland te erkennen. Rommel in Saloniki. De Donder.dagochtendbladen te Ber lijn publiceeren foto's waaruit blijkt, dat generaal-veldmaarse^alk Rommel zich in Saloniki bevindt. De foto's geven de aankomst weer van generaal- veldmaarschalk Rommel te Saloniki. het front van Europa tegen het bolsjewisme is en dat uitsluitend de toestand aan dit front' het uitgangspunt kan worden gemaakt voor een algemeene beoordeeling. De oorlog gaat zijn bekenden gang en het beslissende karakter komt toe aan de gevech ten ter vernietiging van het bolsjewisme. Daar wordt het lot van Europa beslist. Roemenië staat, zoo verklaart de Timpoel, in het we reldhistorische selectieproces der volken met helderen wil en rustig geweten. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken heeft tot nieuwen gezant van Spanje in Bulgarije benoemd den diplomaat De Puja- das y Caston. Voorts is de attaché voor het luchtwapen aan de Spaansche ambassade in Rome, Luis Navarro, die tegelijk bij de Spaansche legaties in Ankara, Sofia, Boeka rest en Belgrado was geaccrediteerd, terug geroepen. ®C H' Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in de serie bran dende kwesties over „De Meipatriotten". Een Bolsjewistische bandietenbende, die zich in een tot steun punt omgebouwd dorp heeft genesteld, wordt door SS-grena- diers onschadelijk gemaakt. De bandietennesten worden afzon derlijk omsingeld. Terwijl eenige grenadiers iwït lichte machine geweren hun kameraden beveiligen, werken deze zich naar de reeds in vlammen staande huiaen toe. Sterke explosies toonen de aanwezigheid van grootere munitieopslagplaatsen in dit bandietennest aan. (SS PK Weiss Sch/C.N.F. P. c) KORT NIEUWS In Zweden worden proefne mingen met den aanplant van rub- berhoudende plan ten gedaan. Na de mislukking met an dere planten wil men het thans pro- beeren met een uit Kaukasië afkom stige soort boter bloem, welke 2 tot 3 pet. rubber bevat. Met een aan- vangskapitaal van twaalf millioen lire is in Italië een nieuwe filmmaat schappij gesticht, die in vele opzich ten met de reeds bestaande onderne ming Scalera zal samenwerken. Naar de Britsehe berichte ndienst meldt,is Lord Wedg wood op 71-jarigen leeftijd overleden. Volgens berich ten uit Damascus zijn de eerste Irak- scbe troepen in Sy rië aangekomen. Deze troepen heb ben de sterkte van een regiment. Oordeel van de Times. Totnu.oe verloren de bolsjewisten in het offensief o.a. 7000 tanks. Behalve bij Orel namen de aanvallen in omvang af. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: De zware afweergevechten in den sector Orel duren voort. Aan de rest van het Ooste lijk front namen de aanvallen der Sovjets aan sterkte en uitgebreidheid af. Van de afzonderlijke gevechtssectoren wordt gemeld: Aan het bruggehoofd van den Koeban, aan den Mioes en aan den Donetz mislukten vijandelijke aanvallen. In het gebied van Orel viel de vijand ook Dinsdag met onvermin- lerde kracht aan. Alle aanvallen stortten on der hooge verliezen voor de Sovjets ineen. Aan dit front heeft zich de laatste dagen de Rijnsch-Westfaalsche 86e divisie infanterie bijzonder onderscheiden. Ook ten Zuiden van het Ladogameer bleven vijandelijke aanvallen, die echter met zwak kere strijdkrachten dan de vorige dagen wer den uitgevoerd, zonder succes. Op Sicilië nam de wederzijdsche bedrijvig heid der artillerie aanzienlijk toe. In den centralen frontsector bleven aanvallen van Britsehe en Noord-Amerikaansche formaties in het afweervuur voor de Duitsch-Italiaan- sche stellingen steken of werden door ter stond opgezette tegenaanvallen afgeslagen. In de wateren van het eiland vernietigde de luchtmacht bij aanvallen overdag en des nachts een tankboot van 7000 brt. en een korvet. Voorts werden zes groote transport schepen beschadigd. Sterke vijandelijke formaties bommen werpers zetten haar terreuraanvallen op de stad Hamburg Dinsdagnacht voort. Er werden nieuwe verwoestingen aangericht en ten deele uitgebreide branden in ver scheidene stadswijken. De bevolking leed Weer verliezen. Door nachtjagers en lucht doelartillerie werden volgens de voorloo- pige berichten 47 der aanvallende bom menwerpers neergeschoten. Dinsdag overdag schoten luchtverdedigings strijdkrachten boven de bezette Westelijke ge bieden nog 9 vijandelijke vliegtuigen neer. In den strijd met een Britsehe formatie motortorpedobooten brachten Duitsche be wakingsstrijdkrachten voor de Nederlandsche kust een artilleriemotortorpedoboot tot zin ken en beschadigden een andere boot zoo ernstig, dat zij als vernietigd beschouwd kan worden. Onze vaartuigen keerden voltallig op hun steunpunten terug. Gevechtsvliegtuigen voor den langen af stand vielen opnieuw het op den Atlantischen Oceaan waargenomen vijandelijke convooi aan en brachten twee koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 12.000 brt. tot zinken. Een schip van 5000 brt. kreeg zoo zware bomtreffers, dat het slagzij vertoonde. Twee andere groote vrachtschepen werden beschadigd. Duitsche duikbooten boorden op den Atlan tischen Oceaan en in de Middellandsche Zee acht schepen in den grond met een gezamen lijken inhoud van 44.241 brt., beschadigden een lichten kruiser alsmede zes vrachtschepen en schoten in de afweer drie vijandelijke vliegtuigen neer. Het D.N.B. verneemt volgens een later ont vangen bericht: Tijdens de elastisch gevoerde afweergevech ten in den centralen sector van het front is de plaats Bolchof op 28 Juli in andere handen overgegaan. De Duitsche troepen hebben, door den vijand ongehinderd, een nieuwe stelling betrokken na in Bolchof alle militaire instal laties, die den bolsjewisten van nut zouden kunnen zijn, te hebben vernield. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: In militaire kringen te Berlijn stelt men vast dat de vierde week van den gigantischen slag in het Oosten is ingegaan, zonder dat de bols jewisten erin geslaagd zijn strategische of operatieve voordeelen uit hun offensieve strijdwijze te behalen. De zevenduizend pantserwagens, de duizen den vliegtuigen en kanonnen en de honderd duizenden soldaten, die de bolsjewisten op het slagveld hebben moeten achterlaten, wer den vergeefs opgeofferd. In welingelichte kringen alhier schat men dat de bolsjewisten in de drie afgeloopen weken ongeveer de helft van hun staan de materieel aan het front hebben inge boet, waardoor zij niet meer in staat zijn langs het geheele front hun offensieve plannen uit te voeren. Twee zwaartepunten treden op het oogenblik nog op den voorgrond en wel Leningrad en Orel. Hier hebben de bolsjewisten •hun voor naamste krachten geconcentreerd en in den strijd geworpen, doch evenals bij Orel be haalden de bolsjewisten ook bij Leningrad tot nu toe geen noemenswaardige voordeelen. - De „Times" schrijft in een beschouwing over de ontwikkeling aan het Oostelijk front, dat de Duitschers, of zij strijden dan wel zich van den vijand losmaken, nog steeds zoo sterk als tevoren zijn. Het blad legt er verder den nadruk op, dat de verliezen van de Sovjets aan menschen en materiaal „gruwelijk hoog" zijn. De Sovjet- Unie heeft bovendien zooveel vruchtbaren bo dem moeten prijsgeven dat thans de voeding van de bevolking daarvan de nadeelige gevol gen ondervindt. Hot ltaliaansche weermachtbericht. De verdedigingslinie op Sicilië. Het ltaliaansche weermachtbericht luidt als volgt: Aan het front van Sicilië hevig artillerie vuur. Vijandelijke aanvallen in den centralen sector mislukten. Duitsche vliegtuigen vielen •/oor anker liggende vijandelijke schepen in de haven Augusta aan en brachten een korvet alsmede een tankboot van 7000 ton tot zinken. Voorts wierpen zij zes transportschepen met een gezamenlijken inhoud van ruim 40.000 ton in brand. Aanvallen van de Engelsch-Ameri- kaansche luchtmacht op kleine plaatsen van Calabrië veroorzaakten geringe schade. Er vielen eenige slachtoffers onder de burger bevolking. Twee vliegtuigen werden neerge schoten, een daarvan door het luchtdoelge schut te Messina en een door jagers bij Capua Bij een mislukten aanval op een onzer con- vooien in de Tyrrheensche Zee werden vier vijandelijke vliegtuigen door escorteerende eenheden vernietigd. Op den Atlantischen Oceaan plaatste onze duikboot onder bevel van corvetten- kapitein Giuseppe Roselii Lorenzini uit Rome twee torpedotreffers op een vijandelijk vlieg kampschip. De slag om den Noordoostelijken hoek van Sicilië gaat, aldus deelt het Geallieerde hoofd kwartier mede, voort. Men heeft geconsta teerd, dat de troepen der verdedigers nog steeds overzee en door 'de lucht versterkingen ontvangen. Uit het feit dat de Britsehe troepen nabij Catania zich op verdedigingsstellingen hebben teruggetrokken, maakt men op dat ook de vijand zich op zware gevechten voorbereidt. De linie, die aldus door de Duitsche en lta liaansche verdedigers is geconsolideerd, loopt van Catania om het Etnamassief door het ge bied van Enna naar Cefalu. Het gebied dat aldus door de troepen der as moet worden verdedigd, bemoeilijkt door de bergachtigheid van het terrein een snel aanvallen zeer. Een Canadeesch verslaggever meldt: De Duitschers hebben hun stellingen goed geko zen en uitstekend versterkt. Zij liggen tus- schen heuvels, rotsen, vruchtboomen en zand- velden. Het zal geen gemakkelijke taak voor de Geallieerde troepen zijn, een doorbraak door deze stellingen te forceeren. De strijd krachten der Asmogendheden beschikken over zeer vele machinegeweren en andere automa tische wapens, zoodat een zware strijd kan worden verwacht". Nieuwe voorzitter van Italiaanschen senaat De president van den Italiaanschen senaat, graaf Suardo, is afgetreden. De Koning en Keizer heeft op voorstel van den chef der regeering, Badoglio, groot-admiraal Thaon di Revel, ridder in de Orde van de Annunziata, tot voorzitter van den Senaat benoemd. Thaon dj. Revel is in 1859 te Turijn geboren. Van 1913 tot 1915 was hij chef van den marine staf, van 1915 tot 1917 commandant van de Adriatische vloot, van 1917 tot 1919 chef van den marinestaf, van 1919 tot 1922 voorzitter van den raad van admiraals, van 1922 tot 1925 minister van marine. Hij is drager van de hoogste ltaliaansche onderscheidingen en heeft na den wereldoorlog den hertogstitel gekregen. Sedert 1917 is hij lid van den Senaat KORT NIEUWS Een achttal jongens tusschen 17 en 5 jaar, waarvan drie uit één "gezin, was te Westerlee bij Winschoten aan het experimenteeren met een gevonden bom. Het protectiel ontplofte en allen werden zwaar gewond. In het R.K. ziekenhuis te Winschoten, waarheen zes der jongens werden vervoerd, is een hunner, de vijf-jarige V. Bouwman, overleden. De toe stand van de anderen is ernstig. Op uitnoodiging van de Duitsche jeugd kunnen Nederlandsche jongens van zes tien tot achttien jaar vier weken vacantia doorbrengen in een weersportkamp van de Hitlerjugend. Volgens verordening van den Rijkscommissaris moeten werkgevers deelnemers aan een weersportkamp vrij geven met behoud van loon, terwijl het verblijf in het kamp niet als vacantia mag worden aangerekend. Meld je dus aan voor het volgende weersportkamp. Aanmelding: Koningslaan 9, Utrecht. (Stapf/Pax c)

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1