Haarlemsche Courant De Rijkscommissaris spreekt te Weert Sterke Sovjetaanvallen op verscheiden plaatsen afgeslagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Nieuwe eenheid van de Nederlandsche Landwacht heëedigd. Rede Rijkscommissaris. In Juli 550.241 ton in de Midd. Zee vernietigd. 28Se Jaargang No. 177 Bureaux; Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemscbe Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln 37. TeL 1227* Hoofdredacteur: F. C. Derks Maandag Z Augustus 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DrukkerijZ. B. Spaarne 12. Tel/ 127IS Kantoor IJmulden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 De Führer roept ons toe: „Het onwrikbare geloof aan het succes en onze gemeenschappelijke toekomst zal geen teleurstelling beleven, de overwinning zal ons zijn". In een kazerne te Weert is Zondagmorgen een nieuwe eenheid van de Nederlandsche Ladwacht op den Führer beëedigd. De plech tigheid werd bijgewoond d'oor den Rijkscom missaris, Rijksminister Seyss Inquart, den Höheren S.S.- und Polizeiführer .S.S.-Ober- gruppentührer Rauter en door Mussert, die tevens het woord tot de mannen richtten. Zij allen wezen er op, dat zij respect had- 'den voor het besluit dat de mannen op dit moment hebben genomen, omdat hun duide lijker dan anderen de draagwijdte daarvan thans voor oogen-rhoet staan. De formaties waren in carré opgesteld op het groote met vlaggen versierde oefenveld naast de kazerne, met op een vleugel een eere-compagnie en een muziekcorps van het wachtbattaillon der Waffen S.S. De oranje- blanje-bleu-vlag, die der beweging en die van het Nationaal Socialistische Duitschland vormd enden achtergrond voor het spreek gestoelte, waarvoor eenige infanteriewapens waren neergezet. Ter weerszijden hadden de genoodigden plaats genomen: vertegenwoordigers van Staat, weermacht en partij, waaronder de Beauftragte voor de provincie Limburg Schmidt, en functionarissen van het hoofd kwartier en de gewestelijke leiding der N.S.B., de commissaris voor de provincie Limburg Graaf de Marchant et d'Ansembourg en de burgemeester van Weert, de heer Ro- sener Manz. De Germaansche S.S. in Neder land was vertegenwoordigd door hoofdstorm- leider P. J. -Kooymans, tevens gewestelijk politiepresident. Nadat de commandant der Nederlandsche Landwacht, S.S.-Oberführer Knapp de ge lederen aan den Befehlshaber der Waffen- S.S., S.S.-Gruppenführer Demelhuber had ge meld, inspecteerde deze de manschappen, t Nadat de Rijkscommissaris, S.S.-Obergrup- penführer Rauter en Mussert met hun gevolg op het terrein waren aangekomen, leidde S.S.-Gruppenführer Demelhuber 'de plechtig heid in met een korte toespraak. Hij wees de manschappen er op, dat hij van hen de zelfde gehoorzaamheid en trouw aan den eed verwachtte, die hun voorgangers in Waffen- S.S., Legioen en Landwacht reeds hebben getoond. Na de bereidwilligheid te hebben geschetst waarmede de Schutzstaffel waaruit de Waffen S.S. ontstond zich in Duitschland had ingezet, zeide hij er van overtuigd te zijn, dat zij éven trotsch en even trouw hun plicht zouden vervullen en nimmer wat ook moge ge beurenwankelmoedig zouden worden. Hij wenschte hun tot slot veel wapengeluk. Mussert schetste den strijd op leven en dood. dien Europa voor zijn bestaan heeft te voeren en constateerde, dat de verdediging van één vaderland niet meer mogelijk is, -zooals de Meidagen van 1940 hebben aangetoond. Het komt thans derhalve aan op de gemeen schappelijke verdediging van ons' continent, waarin Duitschland ons voor gaat. De man schappen der Nederlandsche Landwacht, die hiertoe, evenals die van andere formaties, den wapenrok hebben aangetrokken, zijn pioniers van ons volk. Dat zij daarbij in een grooter verband worden opgenomen, behoeft hen niet neer te drukken. Integendeel, dit grooter ge heel brengt hen, en daarmede ons volk, eer der omhoog. Mannen der Nederlandsche Landwacht. Gij hebt in een uur, dat voor de toekomst van het continent van een beteekenis is als nooit te voren, den eed op Adolf Hitler af gelegd, waartoe U de Leider, Mussert, heeft opgeroepen. Uw eed op dit oogenblik is een manifestatie van het geloof en een gelofte der gehoorzaamheid. Gij hebt met dezen leed U uitgesproken voor den Führer, voor de lots- gemeenschap der Germaansche volken en vo»r een nieuwe orde in Europa. Gij hebt met dezen eed tevens beleden, dat voor U het nationaal- socialisme als de levensvorm der Germaan sche menschen de leidraad voor Uw handelen voor alle komende tijden moet zijn. Gij hebt, evenals Uw kameraden der vroegere oproe pingen, deze belijdenis afgelegd op een oogen blik, waarin U de grootte der beteekenis van dit uw besluit in alle klaarheid voor oogen staat. Daarom is Uw eed dubbel waardevol en Uw hierdoor afgelegde belijdenis van trouw, dapperheid en gehoorzaamheid tot in den dood boven eiken twijfel verheven en sterk. Gij hebt in een oogenblik, waarin het volle ge#icht en de volle hardheid van dezen wereldoorlog in krasse duidelijkheid voor ons staan, U niettemin uitgesproken voor onzen weg. Ik ben er mij van bewust, dat dit besluit voor U, Nederlanders, die tot voor kort wat beteekenen drie of vier jaar? 7— meenden buiten de politieke, economische en militaire twistvragen te staan, niet gemakkelijk is. Het bewijst een helder denken en een krachtig hart. Wij staan op het hoogtepunt van den be- slissingsstrijd, van de afweer der tegen de kern en tegen de dragers van den strijd van het nieuwe Europa gerichte groote aanvallen der vereenigde krachten van onze vijanden. Op dit oogenblik vindt bij een onzer mede strijders de wisseling plaats van het systeem, dat als eerste den strijd tegén de on-Europee- sche wanorde, in het leven geroepen door het dictaat van Versailles, heeft aanvaard. Het is duidelijk: in een oogenblik, waarin alle krach ten van een volk tot het uiterste en het laat ste noodig zijn, kan slechts de meest volkomen concentratie van alle levende krachten van een volk succes beloven. Het kan zijn, dat de gebeurtenissen in Italië in den zin van een dergelijke concentratie der conservatieve en autoritaire krachten bedoeld zijn. Voor ons beteekent het werk van Mussolini den eersten oproep van eén evenzeer scheppenden als strijdbaren wil tot een nieuw Europa; tegen een geestelijk en moreel afstervende wereld en tegen den worgenden greep van het com munisme. Ik ben er zeker van, dat het volk der Italianen, dat de nalatenschap van een der grootste imperieele concentraties van 't avond land heeft te behoeden, in de eindfaze der worsteling om het behoud en de vernieuwing van het avondland in onze gelederen zal marcheeren. Churchill heeft reeds gefaald. De ontwikkeling der dingen in Italië en om Italië is een der zwaarste en daarom be langrijkste vuurproeven van deze worsteling, voor het Italiaansche volk in de eerste plaats, maar evenzeer voor onze vijanden en voor ons zelf. Eén man heeft in zijn menschelijke kwaliteiten bij deze vuurproef in smadelijke jammerlijkheid reeds gefaald: Winston Chur chill. Het is in overeenstemming met zijn cynisme, dat nog slechts verachting en wal ging wekt, als hij thans verklaart: „Wij zul len de Italianen in hun eigen vet gaar laten smoren en het vuur daarvoor door onze lucht macht nog wat laten opstoken". Ik kan U zelfs nog verraden, hoe het bevel van dezen man aan de Britsche cuituurvernietigende lucht macht luidt: „Voorwaarts, Christelijke solda ten, laat uw brisant- en brandbommen vallen op de hoofden der moeders en kinderen van het Christelijke Italiaansche volk." Wellicht is ook het doel, dat volgens den normalen loop der dingen verwacht kan wor den, in het cynisme van dezen man begrepen, als hij met zijn menschonwaardige plannen gelijk zou krijgen. Want het wegvallen van dit autoritaire regime zal nooit terugleiden tot de huichelachtige democratie van een reeds lang overwonnen én reactioqnaire geesteshouding, hetzij liberalisme of politiek confessionalisme, maar het zou in steeds nieu we golven van vernietiging slechts kunnen uitloopen op het anarchisme als wegbereider van het bolsjewisme. Eén man ziet zijn zaad in onvermijdelijke consequentheid rijpen bij iedere vermeende overwinning der westelijke mogendheden: Stalin. En hij bereidt den oogst, waarop hij hoopt, consequent voor. De Pool- sche emigranten schijn-regeering heeft hij ten val gebracht, om in Moskou een bevrij dingscomité te vestigen. Met het oog op dit verschijnsel is het -overbodig en belachelijk als de westelijke mogendheden nog op de een of andere manier den schijn willen aannemen dat zij in het Weichselgebied onder welke omstandigheden ook, een woordje zouden kunnen meespreken. Vervolg op paa. 2 Gevechtsgroep aan de Mioes vernietigd. Strijd in hevigheid iets afgenomen. Plaatselijke afgrendeiingsactie bij Orel. Sinds 5 3u!i 7.110 tanks door het ieger vernietigd. Kassei en Remscheid gebombardeerd. Het Duitsehe weermachtbericht van Za terdag luidde: „In de voornaamste gevechtssectoren van het Oostelijk front namen Vrijdag de krijgsoperaties in sterkte toe. De vijand deed in de bocht bij Orel nieuwe zware aanvallen op onze stellingen met geconcentreerde infanterie- en pant serstrijdkrachten. Zij zijn in afwisse lende gevechten onder zware, vijande lijke verliezen mislukt. Aan het Koebanbruggehoofd en aan het Ladogameer viel de vijand weer met sterke strijdkrachten aan. Ten Westen van Krymskaja stortte de aanval van verschei dene bolsjewistische divisies voor onze linies ineen. Ten Zuiden van het Ladogameer werden de met krachtigen steun vai) artil lerie en slagvliegers aanvallende bolsjewis ten afgeslagen, vijandelijke strijdkrachten, die het front waren binnengedrongen, wer den vernietigd. In de afgeloopen dagen vernielden onze troepen aan het Oostelijk front 148 tanks. Een duikboot boorde in de Zwarte Zee een tankschip van 7.000 brt. in den grond. Op Sicilië behaalden Vrijdag onze troe pen bij de hevige gevechten in den centralen sector van het front een volledig afweer- succes. Alle vijandelijke deels met versche strijdkrachten ondernomen doorbraakpo gingen werden onder zeer zware verliezen afgeslagen. Boven het Middellandsche Zeegebied werden 16 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In-den strijd tegen den vijande lijken aanvoer naar Sicilië beschadigde de luchtmacht een groot transportschip zwaai en plaatste treffers tusschen landingsboo ten, op benzine opslagplaatsen en installa tie van de haven Avola aan de Zuidooste lijke kust van het eiland. Vijandelijkevliegtuigformaties vielen Vrijdag overdag tJe stad Kassei en enkele plaatsen in de bezette gebieden in het Wes ten aan. Zij bombardeerden Vrijdagnacnt de stad Remschei<f. De inwoners van de aangevallen steden leden verliezen. Vooral in het gebied van Remscheid ontstonden zware verwoestingen en brandschade. Strijdkrachten van de luchtverdediging vernietigden volgens de tot dusverre ont vangen rapporten in totaal 60 vliegtuigen, voor het meerendeel viermotorige bommen werpers. Duitsehe duikbooten boorden op den At- lantischen Oceaan drie schepen met een gezamenlijken inhoud van 15.000 brt. en op de Noordelijke IJszee een bewakings- vaartuig in den grond. Bij de afweer van Steeds weer bombardeeren Anglo-Amerikaansche vliegtuigen Nederlandsche steden en brengen door het van groote hoogte lukraak uitwerpen van bommen aan de bevolking zwaie ver- lieam toe. Verwoestingen in een stad in het Westen. (C.N.F./M Pax c) KORT NIEUWS De Zweedsche kroonprins is atot eerste luitenant bij den generalen staf gepromoveerd. Gustav Adolf is den laatsten tijd in Zweden zeer popu lair geworden door de brochure „Als de oorlog komt". Tusschen twee leden van het La gerhuis Cunning- ham-Reid en Loc ker Lampson is 'n vechtpartij. ont staan in -de voor vertrekken van het Huis. Naar het Slo- wahksche blad „Gardista" mee deelt, ligt het in 't voornemen alle zich thans nog in Slowakije ophou dende joden in speciale kampen bijeen te brengen. vijandelijke' luchtaanvallen schoten zij op den Atlantischen Oceaan een Amerikaansch luchtschip en een vliegtuig r.eer". Het Duitsehe weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: „De gevechtsactie aan het Oostelijk front die op 30 Juli was herleefd, nam Zaterdag weer af met uitzondering van de gevechten in den sector van Orel. Aan het Mioesfront gingen onze troepen ten Noorden van Koeibisjewo gesteund door sterke gevechts formaties der luchtmacht, tot den tegen aanval over, sloten een sterke Sowjetge- vechtsgroep in en vernietigden haar. In het gebied van Bjelgorod mislukten plaatselijke Sowjetaanvallen. Eigen tegenacties in dezen sector hadden een geslaagd verloop. In den sector van Orel zetten de bolsjewisten den geheelen dag hun aanvallen met sterke infanterie en ge pantserde strijdkrachten voort. Met zware, bloedige verliezen en groote materieele verliezen stortten hun aan vallen in het afweervuur van alle wa pens ineen. Een plaats, waar zij binnendrongen, werd afgegrendeld. Ten Zuiden van het Ladogameer was de vijandelijke aanvalsactie aanmerkelijk ge ringer dan op de voorgaande dagen. Duit sehe jagers wierpen tijdelijk binnengedron gen vijandelijke strijdkrachten in een te genaanval terug. De bolsjewisten verloren Zaterdag aan het gelicele Oostelijk front 217 pantserwagens. Door dit succes stijgt liet aantal der pantserwagens, die sedert 5 Juli 1943 alleen door troepen van liet leger kapotgeschoten zijn, tot 7110. Op Sicilië zette de vijand zijn pogingen om door het centrale front te breken voort. In beweeglijke gevechtsvoering ver ijdelden onze troepen de plannen van den vijand en brachten hem zware verliezen aan menschen en materiaal toe. Ook aan het Noordelijke en het Zuidelijke front stortten alle vijandelijke aanvallen ineen. De luchtmacht verstrooide met snelle ge vechtsvliegtuigen vijandelijke gemotori seerde afdeelingen en stelde vijandelijke luchtdoelkanonnen buiten gevecht. Boven het Duitsehe krijgsgebied vonden overdag en des nachts geen gevechtshan delingen plaats. Door vlootstrijdkrachten der marine, afweergeschut van koopvaar dijschepen en marineafweergeschut werden van 21 tot 31 Juli een Amerikaansch lucht schip en 56 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In don strijd tegen de Britscli-Ame- rikaansche zeeverbindingen en de lan- dingsvloten in de .Middellandsche Zee zijn in de maand Juli 94 soliepon met eeil gez. inhoud van 550.241 ton tot zinken gebracht en 53 andere schepen met een gez. inhoud van 246,750 ton vernietigend getroffen. Bovendien werden tenminste 220 ..sche pen met een gez. inhoud van ongeveer 780.000 ton door lom. en torpedotreffera beschadigd. Ook van deze laatste schepen kan een deel verloren worden geacht. Aan dit resultaat heeft de duikbootvloot deel met 351.243 ton tot zinken gebrachte en 30.000 ton door torpedotreffers beschadigde scheepsruimte. Ook de vijandelijke oorlogs vloten leden zware verliezen. Schepen der marine- brachten tot zinken: 3 torpedoja- ers, 7 torpedomotorbopten, een duikboot, een bewakingsvaartuig, een kruiser en meer dan 15 torpedomotorbooten werden zwaar beschadigd. Formaties der lucht macht brachten tot zinken: een torpedo jager. drie torpedomotorbooten, een escor- tévaartuig, twee korvetten, een groot aan tal landingsbooten. Zij beschadigden: een slagschip, verscheidene kruisers, negen tor pedojagers, een veerboot en vele landings booten." Rust in Italië: Officieele mededeeling- van Rome. Officieel wordt te Rome het volgende mede-, gedeeld De vijandelijke radio heeft beweerd, dat in alle Italiaansche steden revolutionaire onlus ten zijn uitgebroken, dat Triest, Pola en Fiume door Duitsehe troepen zijn bezet, dat de Italiaansche troepen in Griekenland zijn ont wapend en dat het gebied Udine door Slo- waaksche partisanen is veroverd. Een tegenspraak van deze leugenachtige be richten is overbodig en zou een beleediging zijn van het gezonde verstand van het Itali aansche volk. De berichten van radio-Londen zijn zooals te begrijpen is geheel gelogen. Het Italiaansche volk schaart zich gedisciplineerd rond zijn Koning en Keizer en zijn regeering. De toestand in Noord-ltaiië. Volgens berichten van uit Lombardijs ko mende reizigers bedraagt het aantal in Noord-Italië aangekomen geëvacueerden op het oogenblik twee en een half millioen. Een half millioen menschen heeft Mi.aan verlaten om elders rust te zoeken Gedurende de afgeloopen dagen is men in Milaan doende de fascistische vakver- eenigingen te vervangen door geïmprovi seerde. Volgens een verordening van maar schalk Badoglio zullen de vakvereenigingen voorlopig blijven bestaan, echter onder di rect toezicht van den prefect. De bedoe ling hiervan is het werk in de fabrieken en vooral in de oorlogsindustrie ongestoord voortgang te doen vinden. Tenslotte wordt nog vernomen dat de levensmiddelenvoorziening van Milaan niet slechter is geworden. „VOOR HEN DIE NIET WIJZER WILLEN WORDEN." Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in zijn politieks weelcpraatje over het onderwerp: „Voor hen die niet wijzer willen worden".

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1