Haarlemsche Courant Zware afweergevechten bij Bjeigorod. Engelschen melden val van Catania. Nieuwsblad voor Noord-Holland De ontrwming van Orel. Napels wederom zwaar geteisterd. 288e Jaargang No. 180 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert, 10721, Redactie 10600 Postgiro 134958 'Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. TeL 182?® Hoofdredacteur: F. C. Derks Vrijdag 6 AtSfc-«anvs 194? Verschijnt dagelijks» behalve op Zoo- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarné 12. Tel. 979è Kantoor IJ muiden: Reinbrandtlaan 1$, IJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damlate. Haarlet* K 1297 Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: De bolsjewisten zetten Woensdag aan de Mioes met sterke infanteriestrijdkrach- ten en talrijke tanks hevige tegenaanval len in op de nieuw veroverde Duitsche stellingen ten Noorden van Koeibisjewo, die echter met zware verliezen voor den vijand totaal mislukten. Ook aan den middenloop van de' Donetz bleven aanvallen- der bolsjewisten zonder succes. In het gebied van Bjeigorod duren de zware en afwisselende afweergevechten voort. In de bocht bij Orel werd in het kader der frontverkorting de reeds sedert lan gen tijd voorgenomen ontruiming van de stad Orel in den nacht van 4 op 5 Augus tus, door den vijand niet gehinderd, uit gevoerd. Alle voorraden werden volgens de plannen meegenomen, de voor den oor log belangrijke installaties werden totaal vernield. Ten Zuiden van hei/ Ladogameer stortten zware aanvallen der bolsjewisten voor onze linies ineen. Woensdag overdag werden aan het Oostelijk front 123 tanks stukgeschoten. Eskaders ge vechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en slagviiegtuigen brachten aan de brandpunten van den afweerslag vooral in het gebied van Bjeigorod en Orel den vijand zware slagen toe. In luchtgevechten werdeh Woensdag 161 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten. Zeven eigen vliegtuigen keerden niet terug. Bij de in de afgeloopen weken in het ach- terwaartsche gebied van het Oostelijk front geleverde gevechten tegen bolsjewistische benden hebben zich vooral Hongaarsche troe pen dapper geweerd, die in zelfstandige on dernemingen of tezamen met formaties van het leger en de Waffen SS in den strijd wa ren geworpen. Op Sicilië probeerden Amerikaansche troe pen ook Woensdag door den centralen front sector heen te breken. .N,a hevige met groote verbittering gevoerde gevechten stortten alle aanvallen %iet gevoelige verliezen voor den vijand ineen. Een krachtige formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen viel de haven Palermo aan, waar zich vele troepen bevin den. Behalve talrijke zware bomtreffers op de haveninstallaties werden twee koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 13.000 brt. en een torpedojager in den grond geboord, een lichte kruiser, drie torpedojagers en acht vrachtschepen beschadigd: 23 vijan delijke vliegtuigen .werden boven Sicilië en het Italiaansche kustgebied neergeschoten. Woensdagnacht drongen enkele vijandelijke storingsvliegtuigen het Westelijke Rijksgebied binnen. Door enkele neergeworpen bommen ontstond onbeteekenende schade. Bewakingsstrijdkrachten der marine en de luchtdoelartillerie der marine schoten boven het West-Europe&sche kustgebied tien vijan delijke vliegtuigen tteer. Duitsche motortor- pedobooten boorden voor de Engelsche Oost kust Woensdagnacht een Britsche motor torpedoboot in den grond. In aansluiting op het Duitsche weermacht- bericht verneemt het D.N.B.: Orel heeft voor de Duitsche oorlogvoering zijn taak vervuld: In de eerste plaats het af matten en geleidelijk ondermijnen van de vijandelijke aanvalskracht. Dit doel is bij de gevechten van de vorige week in hooge mate bereikt. De bolsjewisten verloren, om slechts een voorbeeld te noemen, sedert 5 Juli in dit gebied 3538 pantserwagens en hun verliezen De bocht van Orel, verschroeide ^arde. aan menschen en materiaal van allerlei aard zijn onoverzienbaar De stad werd door de Duitsche troepen, na dat alle voor den oorlog belangrijke installa ties vernield waren, stelselmatig en vlot ont- •uimd. Wel trachtten de bolsjewisten Orel te ïemen alvorens de vernielingen waren uitge voerd, en de Duitsche -achterhoede was weg getrokken, doch deze poging mislukte. Hoe gering de werkelijke beteekenis van de stad Orel is, blijkt uit het feit, dat de grootste fabriek een wagen- en sledenfabriek is met 130 arbeiders. Zware industrie bezitde stad in het geheel niet. Aan de rest van het Oostelijk front her nieuwden de bolsjewisten op verschillende plaatsen hun ontlastingsaanvallen, zonder suc ces te hebben. Het hevigst waren hun aan vallen in het gebied van Bjeigorod. De zeer zware heen- en weergolvende gevechten zijn daar nog niet ten einde. De bolsjewisten leden opnieuw zeer zware verliezen. Hooge Geallieerde oetliezen op Sicilië. De Engelschen meldden Donderdag dat Catania is ingenomen, maar naar in Berlijnsche militaire kringen ver klaard wordt, hinkt dit bericht achter de gebeurtenissen aan. In werkelijk heid is den Duitschen formaties op Si cilië een groote schijnmanoeuvre ge lukt, want sinds geruimen tijd was er voor Catania slechts een beschermende sluier gelegd, die tot taak had den vij and op een dwaalspoor te brengen ten aanzien van de sterkte en vuurkracht der camouflagelinie aldaar. Deze taak is volkomen geslaagd, zoodat de hoofdgevechtslinie van de Duitschers nu zoo verloopt, dat de vijand opnieuw met nog sterkere strijdkrachten moet aantreden om den strijd hier te kunnen aanvaarden. Naar de Italiaansche omroep meldt, aldus het D.N.B., wordt in het Italiaan sche weermachtbericht meegedeeld, dat op Sicilië de formaties der Spil heftige aanvallen der vijandelijke strijdkrach ten hebben afgeweerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen deden een aanval op de haven van Palermo en brach ten een torpedojager en twee koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 13.000 ton tot zinken; zij beschadigden een kruiser, 3 torpedojagers en 8 koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 30.000 ton. Napels is hevig gebombardeerd door een formatie meermotorige vliegtuigen; er zijn talrijke slachtoffers onder de burgerbevol king. Vier vijandelijke vliegtuigen werden door het afweergeschut en 3 door Duitsche iagers neergeschoten. Gedurende de laatste dagen hebben de Italiaansche strijdkrach ten, die belast zijn met de bescherming van convooien, '6 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Bij den luchtaanval op Napels zijn vol gens de tot dusverre binnengekomen be richten onder de burgerbevolking 159 per sonen om het leven gekomen en 228 ge wond. Het historische, uniek schoone San Paolo- theater uit de vroege achttiende eeuw is vernield. Voorts zijn talrijke kerk en pa leizen van unieke artistieke en historische waarde volkomen verwoest. Het Italiaansche Koningspaar heeft den prefect van Napels een half millioen lire ter beschikking gesteld voor de slachtoffers van het bombardement. De minister van oorlog der V.S., Stimson, heeft op de persconferentie meegedeeld, dat de verliezen der Amerikaansche troepen op Sicilië tot aan 22 Juli bedroegen: 501 doo- den, 3870 gewonden en 2370 vermisten. De ANP-correspondent te Berlijn meldt: Op Sicilië ligt het zwaartepunt van den strijd ten Westen van de Etna, alwaar Amerikanen en Canadeezen nog steeds in den aanval zijn. De Duitsche en Italiaan sche bergstelhngen worden voortdurend door pantserwagens aangevallen. Volgens te Berlijn binnengekomen berichten zouden de Geallieerde troe pen in de afgeloopen dagen in dezen sector alleen al de strijdkracht van drie divisies verloren hebben. De bloedige verliezen der Canadeezen en Amerika nen, die telkens weer zonder resultaat de sterke steunpunten in de bergen be stormen, zijn volgens deze berichten zeer hoog. Scherpe bezuiniging in Italië aangekondigd. Jeugdorganisatie opgeheven. De Italiaansche ministerraad, die Donder dag om 17 uur onder voorzitterschap van maarschalk Badoglio is bijeengekomen, heeft geduurd tot 20 uur 30. In het over de zitting uitgegeven communiqué wordt o.m. het vol gende gezegd: De controle op de oogst en vooral op de graanaflevering wordt opgedragen aan mili taire provinciale commissies. De ministerraad besloot verder overtredingen op het gebied der aflevering te stellen onder de jurispru dentie van de krijgsraden. Na een rapport van den minister van finan ciën hechtte de ministerraad goedkeuring aan een agenda waarin uiteengezet wordt, dat de financieele politiek op de gedachte der be scherming van dè valuta en de bezuiniging wordt opgebouwd en stapsgewijs evenwicht tracht te bereiken op de normale begrootirtg. Hieruit vloeit voort, afgezien van de maat regelen der oorlogvoering, waarop niet valt af te dingen, dat de scherpste bezuiniging op de uitgaven noodzakelijk is. Op belastingge bied moeten de offers rechtvaardig verdeeld worden om te vermijden, dat eenige lagen der bevolking uit den oorlog buitengewone win sten trekken, terwijl de massa zwaar door den oorlog wordt belast. De agenda waarschuwt tegen het oppotten van bankbiljetten. De minister van justitie kreeg opdracht van den ministerraad om de noodige studiën te laten instellen, teneinde uit de wetboeken voor burgerlijk en strafrecht 'de bepalingen te laten verwijderen, die in tegenspraak staan tot de geestelijke en juridische traditie der natie. De minister van onderwijs diende een ont werp in betreffende de opheffing der fascis tische jeugdorganisatie G. I. L. en de ontbin ding der daartoe behoorende organisaties. Het vermogen der fascistische jeugdorgani saties gaat over op den staat. De minister voor de corporaties diende een ontwerp in, betreffende de wijziging der tot dusver bestaande corporatieve provinciale raden en -bureaux in „provinciale economi sche raden en -bureaux", benevens van het „corporatieve inspectoraat" in een „inspecto raat voor industrie en arbeid". Volgens een ander ontwerp van den minis ter voor de corporaties zullen de „nationale raad der corporaties", de „centrale commis sie der corporaties" en de corporaties zelf, voorts de interministerieele commissie voor rtvitailleering en prijsvorming en de inter ministerieele commissie voor de autarkie worden opgeheven. Aangenomen werd verder een ontwerp van den minister voor de volksopleiding betref fende de discipline der pers in oorlogstijd. Volgens dit ontwerp heeft iedere overdracht van dagbladagentschappen of andere uitge versondernemingen toestemming noodig van Het zich losmaken van den vijand voor Orel wordt in Berlijnsche militaire krin gen bestempeld als een tactisch intrekken van de punt van de neus aan dit deel van het Oostelijk front. De Sovjets zijn uit sluitend een tevoren volgens de plannen ontruimd gebied der verschroeide aarde binnengetrokken. Met de bekendmaking der ontruiming, van Orel wint, naar men verder veridaart, de Duitsche formuleering der laatste weken aan beteekenis, n.l., dat het bij de Duitsche lei ding in dezen zomerslag 1943 in het geheel niet er op aankomt, zich op enkele punten zonder rekening te houden met den algemee- nen toestand, vast te bijten, doch dat zij, wanneer tactische overwegingen er voor plei ten, ook gebiedsstrooken weet prijs te geven, om dan op een inmiddels voorbereide nieu we stelling den vijand nog grootere verlie zen te berokkenen. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Van bevoegde militaire zijde te Berlijn deel de men mede, dat de ontruiming van Orël gedurende den nacht geschiedde en dat de Duitsche troepen zich' uit de stad terugtrok ken op stellingen, die even ten Westen van Orel gelegen zijn. Deze stellingen zijn reeds vier weken geleden aangelegd en sedertdien aanmerkelijk versterkt. De ontruiming van Orel, zoo verklaart men- te Berlijn, beteekent allerminst een door braak van den vijand. De stad werd verlaten om sterkere stellingen te bezetten. Alle mili taire gebouwen en bouwwerken, alsmede de verdedigingsinstallaties, zijn voor de ontrui ming vernield. De terugtocht der Duitsche troepen geschiedde ln volmaakte orde en werd door kleinere strijdkrachten gedekt. NSKK-transportregimenteo in het gebied van Bjilgorod. De materiaalslag vreet ongekende hoeveelheden artillerie-munitie. Het verladen van stukken van zwaar kaliber. In de ver vooruit geschoven munitie-opslagplaatsen zijn de „Tarnungen" ver wijderd. Koortsachtig werkt men, om de vrachtwagens der NSKK-compagnieën voor de verzorging der in den zwaarsten s+r'-d "-"wikkelde artillerie vol te laden. (Orbis/Holland Pax c) Nadat weer de verkoop van wit brood nog wel zonder bon aan de bevolking van Roemenië is toege staan en het rant soen voor zwart eenheidsbrood ver hoogd is, heeft de Roemeensche mi nister van land bouw thans verhoo- •ging van de rant soenen suiker en vet aangekondigd. In een Duitsch scheikundig labo ratorium is men er ln geslaagdeen vloeistof te vinden die, wanneer men kleeding daarmede impregneert, den drager immuun maakt voor luizen Deze uitvinding is van groot belang voor de soldaten aan het Oostelijk front. De kleeder- luis is niet alleen lastig, maar ook overbrengster van vlektyphus. het ministerie voor de volksopleiding, dat door den staat bezoldigde buitengewone com missarissen kan benoemen bij nieuwsagent schappen. Hoofdredacteuren en verantwoor delijke redacteuren van dagbladen en tijds schriften hebben voor de uitoefening van hut» beroep de goedkeuring noodig van het mini sterie voor de volksopleiding. De verleend* goedkeuring kan volgens het. ontwerp inge trokken worden, wanneer het blad optreedt tegen de nationale belangen. Deze maatregel heeft een tijdelijk en uitzonderingskarakter en is geldig tot drie maanden na het eindi gen van den oorlogstoestand. Dalmatië operatiegebied. De provincies Laibach (Lubljiana) en Fiumm alsmede het gouvernement Dalmatië zijn tol operatiegebied verklaard, zoo meldt het D. N. B. uit Rome. Zweedsch-Duitsche overeenkomst Tusschen de Duitsche en Zweedsche regee ring is overeenstemming bereikt over h«S stopzetten van het transitoverkeer van ver lofgangers en oorlogsmateriaal door Zwede* in Augustus. Bespreking met Von Papen. De Tih-ksche president heeft Donderde-» middag in zijn zomerverblijf den premier Sa- radzjogloe en den minister van buitenland- sche zaken Menemendzjogloe ontvangen. D. laatste heeft Donderdag eveneens een lang durige bespreking gehad met den Duitschen ambassadeur in Turkije Von Papen. De con ferentie had plaats op het buitengoed van d. buitenlandsche ambassade te Therapia. Von Papen heeft Donderdagavond een diner aan geboden ter eere van Menemendzjogloe in hal zomerverblijf. Zweedsch gezantschap in Canada. De Zweedsche regeering heeft besloten, t. Ottawa in Canada een gezantschap in te stel len. Het consulaat-generaal te Montreal wordt opgeheven. Tot gezant is benoemd Wijkman, tot dusverre consul-generaal te Montreal. Wenscht Moskou goon invasie op den Balkan? Volgens berichten uit Londen in de Zwit- sersche pers is er in Engelsche politieke krii» gen sprake van een nota der Sovjet-regeerin^ aan Engeland en Amerika, waarin nadrukke lijk wordt verzocht af te willen zien van eventueele landingsoperaties op den Balkan, daar de Sovjet-Unie dit gebied als haar in vloedssfeer beschouwt. Te Berlijn wijst men er op, dat het voorshands onmogelijk is uit te maken, welke waarde aan cleze geruchten moet worden toegekend In elk geval, zoo zegt men, zou dit een nieuw bewijs zijn, dat Moskou, hetwelk tot dusverre al zijn krach ten op de oorlogvoe.ring concentreerde, thans in navolging van het Engelsche en Ameri kaansche voorbeeld op zijn beurt begint met „de organisatie van den vrede" Centrale civiele raad op 3ava. De Japansche opperbevelhebber op Java, luit.-generaal Harada, heeft de oprichting be kend gemaakt van een z.g. centralen civielen raad. Deze raad, waartoe vooraanstaande ■Javaansche persoonlijkheden behooren, res sorteert onder het militaire bestuur en dient voorloopig als een adviseerend lichaam. Ooit in het plaatselijke provinciale bestuur zulle* voortaan in grooten omvang inheemschett voor het bestuur en voor advies worden-, in geschakeld. Hierdoor is het Japansche mili taire bestuur op Java in den zin van de door Tojo op de jongste speciale vergadering va» den Japanschen rijksdag afgelegde verklarin gen in een nieuwe faze gekomen. De houding der Hamburgsche bevolking. Een Zweed, die tijdens de zware luchtaan vallen op Hamburg uit de stad was vertrolo» ken en die thans naar Göteborg is terugga» keerd, heeft verklaard, dat hij' geïmponeerd' was door de houding der bevolking van Ham burg. Er is geen paniek ontstaan. Ieder heeft de luchtaanvallen rustig opgenomen. De lan delijke bevolking is met wagens melk et» levensmiddelen gekomen en heeft die ver deeld onder de bevolking. Overal zorgt men voor de stadsbevolking, wanneer zij zich thans over het land verspreidt. De Zweed had den indruk, dat de bomaanvallen het geheel, volk in Duitschland vereenigen. Duitschland, zoo zeide hij, kan niet uit de lucht bedwon gen worden. De Duitschers zullen zich even taai toonen als de Engelschen in 1940. Burma door Duitschland erkend. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, heeft den Burmaan- schen minister van buitenlandsche zaken in kennis gesteld van de erkerthing vah den staat Burma door de Duitsche regeering. V.S. leveren Engeland koopvaarders. Churchill heeft in het Lagerhuis meegedeeld dat de Vereenigde staten in de komende tien maanden aan Engeland? ongeveer 200 koop vaardijschepen zouden leveren, die voor den duur van den oorlog onder Britsche vlag zou den varen. Na deze verklaring las Churchill een brief van Roosevelt voor, waaruit blijkt, dat de Vereenigde Staten dit doen, omdat En geland den bouw van koopvaarders volkomen op geeft. De overeenkomst betreffende het tijdelijk afstaan der koopvaardijschepen aan Engeland is gesloten „ter voorkoming van een verspilling der scheepsbouwmogelijkheden, welke Engeland noch de Vereenigde Staten zich kunnen veroorloven".

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1