Haarlemsche Courant Verliezen der Geallieerden ter zee. Felle strijd op Noord Nieuwsblad voor Noord-Bolland Doorbraak der Sovjets bij Wjasma verijdeld- Britsch - Amerikaansche vloot ernstige verliezen toegebracht Nederlanders ter dood veroordeeld. 288e Jaargang No. 183 Bureaux: Oroote Houtstraat 9). Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemscbe Ct, Haarlem BUkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. G. Derks Dinsdag 10 Augustus 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12715 Kantoor iJmuiden: Rem brand tl aan 55, XJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Van 1 Januari tol 31 Juli door Duitsche duikbooten 3,1 millioen brt. tot zinken gebracht. De helft ging op den Atlantischen Oceaan verloren. van 1 Januari tot 31 Juli 1943 werden alleen door Dvitsche duikbooten 486 vijandelijke koopvaarders met rond 3.1 millioen brt. tot zinken gebracht, zoo verneemt hetD. N. B. Voorts werden in verschillende wateren nog 13 transportzeilschepen door treffers vernie tigd en 79 koopvaarders min of meer zwaar beschadigd. Bijna precies de helft van de tot zinken gebrachte tonnage, n.l. 241 schepen met 1.515.000 brt. werd het slachtoffer van duikbooten op den Atlantischen Oceaan, 63 andere met 409.000 brt. voor de Oostkust der Ver. Staten. 55 met 401.000 voor West-Afrika en 59 met 370.000 brt. op de Middeliandsche Zee. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: v Aan het Koebanbruggehoofd zetten de bolsjewisten hun door talrijke slagvlieg tuigen gesteunde aanvallen voort. Van den Mioes en den middenloop van de Donetz worden gevechten van plaatselijke beteekenis gemeld. In het gebied van Bjel- gorod en in den Orel-sector stortten tal rijke aanvallen van vrij sterke infanterie- en tankformaties der bolsjewisten ineen. De luchtmacht mengde zich vooral in deze beide gevechtssectoren in den strijd te land en vernietigde, behalve een groot aantal tanks en stukken geschut, meer dan 500 gemotoriseerde met manschap pen gevulde voertuigen van den vijand. Ook ten Zuidwesten van Wjasma viel de vijand met talrijke tanks aan. Alle doorbraak pogingen werden in zware gevechten afge slagen. De verliezen van den vijand zijn zwaar. Ten Zuiden van het Ladogameer heerschte slechts geringe plaatselijke gevechtsactiviteit. In de beide laatste dagen werden aan het Oostelijk front 352 tanks stukgeschoten. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten brach ten in het zeegebied van Noworossiisk twee met munitie gelaten bolsjewistische kustvaar tuigen met een gezamenlijken inhoud van 1400 brt. tot zinken. In den Noordelijken sector van 't €iciliaan- sche front hernieuwde de vijand met supe rieure strijdkrachten zijn aanvallen langs den kustweg. De gevechten zijn nog aan den gang. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen troffen voor de Noordkust van Sicilië een torpedo jager en een koopvaardijschip van 7000 brt. op vernietigende wijze. Bij aanvallen overdag van enkele vijande lijke vliegtuigen op de bezette gebieden in het Westen werden twee Britsche bommen werpers, boven den Atlantischen Oceaan een viermotorig Amerikaansche vliegtuig neerge schoten. SS en politieformaties hebben tezamen met eenheden van het leger in het ach- terwaartsche gebied van het Oostelijke front weer een vrij groote onderneming met de vernietiging van talrijke benden in het gebied ten Westen van Minsk be ëindigd. Bij geringe eigen verliezen wer-r den 4200 bandieten gedood, terwijl er meer dan 6000 gevangen genomen of gearre steerd werden. 154 Kampen van benden en 151 kazematten werden vernield. Behalve 60 "stukken geschut, werd een groote buit aan handwapens, munitie en ander oorlogsmateriaal behaald. De strijd in het gebied van Orel en Bjelgorod. In aansluiting op het weermachtbericht verneemt het D.N.B. dat de bolsjewisten door de zware gevechten in het gebied van Orel, die langer dan een maand duurden, zooveel van hun offensieve kracht hebben verloren, dat zij de reeds lang voorbereide en volgens de plannen uitgevoerde „distancieeringsbewe- ging" der Duitsche troepen ten Westen van Orel slechts aarzelend kunnen volgen. Klaar blijkelijk moeten zij eerst de resten van hun in hooge mate uiteengeslagen infanterie divisies en pantserbrigadës uit het front ne men en opnieuw door nieuwe vervangen, al vorens zij hun aanvalsactie kunnen hervatten. Nog altijd trachten zij zonder succes van het gebied van Kromy uit een doorbraak te for- ceeren om daardoor druk te oefenen op de Duitsche zuidflank ter Westen van Orel. In den sector ten Zuiden en ten Zuidwes ten van Bjelgorod verminderde de aanvals actie der bolsjewisten ook Zondag niet. In gevechten, die hier en daar zeer. zwaar wa ren, verijdelden de Duitsche troepen de vij andelijke doorbraakpogingen, terwijl zij 92 pantserwagens kapotschoten. Een Sovjet- pantsergroep werd uiteengeslagen, toen zij een rivier trachtte over te steken. Overigens hebben zich twee nieuwe zwaar tepunten der bolsjewistische ontlastingsaan- vallen gevormd: Het Koebanbruggehoofd en het gebied van Wjasma. Terwijl de Sovjet troepen aan de Mioes, den Midden-Donetz en ten Zuiden van het Ladogameer de hevige aanvallen van den laatsten tijd voor het grootste deel moesten staken tengevolge van hun buitengewoon zware verliezen, zetten zij met talrijke infanterie-divisies en pantser brigades hun doorbraakpogingen op het Koe banbruggehoofd voort, terwijl zij ook ten Zuidwesten van Wjasma hun aanvallen ver sterkten. Hoewel zij in de vijf slagen, die tot dusverre om het Koebanbruggehoofd zijn ge leverd, niet minder dan 600 pantserwagens en minstens 300.000 man aan dooden, gewon den en gevangenen hebben verloren, hebben zij klaarblijkelijk toch de hoop nog niet op gegeven dit bruggehoofd te kunnen opruimen. Zooals aan alle andere fronten moeten de bolsjewisten ook hier hun uiteengeslagen formaties steeds weer geheel vervangen door versche troepen, zoodat het groote slijtage proces, dat het Sovjet-zomeroffensief is ge worden, hier in even sterke mate voortgang heeft als aan de andere brandpunten der ge vechten in het Oosten. Hoe sterke strijd krachten de bolsjewisten aan de Koeban ook ditmaal in het vuur brengen, "blijkt uit het feit, dat Zondag aan het front van een enkele Duitsche divisie 742 aanvallende vijandelijke vliegtuigen geteld werden. Ondanks het mas sale gebruik van Sovjet-strijdkrachten bleef de hoofdlinie ook ditmaal hecht in Duitsche handen. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: In het Noordelijke deel van Sicilië duren de hevige gevechten tegen de stelling der Italiaansche en Duitsche strijdkrachten voort. Enkele plaatsen achter de vijandelijke linies zijn door onze vliegtuigen aangevallen. Voor de kust van het eiland hebben Duitsche vlieg tuigen twee torpedojagers zwaar beschadigd. Engelsch-Amerikaansche vloot- en vliegtuig formaties hebben gisteren enkele kustplaat sen op Sicilië en Calabrië aangevallen. De aangerichte schade is onbelangrijk. In vier weken van uiterst zware gevechten tegen de Britsch-Amerikaansche landingsvloot in de wateren van Sicilië heeft het Duitsche luchtwapen, naar het D.N.B. verneemt, een groot deel van de ter beschikking van den vijand in de Middeliandsche Zee zijnde scheepsruimte geheel of tenminste voor ge- ruimen tijd buiten gevecht gesteld. 325 tran sportschepen met een totale tonnage van ruim 1.2 millioen brt. zijn door Duitsche bommen ^en luchttorpedo's getroffen. Ondub belzinnig kon worden vastgesteld, dat in den grond geboord werden 33 vrachtschepen met een tonnage van 154.000 brt., twee torpedo- bootjagers, 3 motortorpedobooten, 2 corvetten een geleideboot en een groot aantal landings booten. Aangenomen kan worden, dat totaal vernield zijn nog 58 koopvaarders met een totale tonnage van 278.750 brt. Onder de door de Duitsche gevechtstoestellen aangevallen en beschadigde oorlogsbodems bevinden zich een slagschip, een vliegtuigmoederschip, 19 kruisers, 14 torpe'dobootjagers en een aan zienlijke aantal kleinere eenheden. Ook het Italiaansche luchtwapen heeft in den strijd tegen de vijandelijke transportvloot goede resultaten behaald. Het bracht 24 koop vaarders tot zinken met een totalen inhoud van ruim 170.000 ton, voorts een kruiser, zes torpedobootjagers, drie duikbooten en ver scheidene kleinere oorlogsbodems. De aan vallen van het Duitsche en het Italiaansche luchtwapen begonnen toen de vijandelijke scheepsfbrmaties in den nacht van 9 op 10 Juli de Zuidoostpunt van Sicilië naderden. Het zwaartepunt der aanvallen werd toen verplaatst naar de havens Augusta, Syracuse en de in de wateren van Catania liggende transportschepen. Zware aanvallen hebben de Duitsche bombardementsformaties voorts gericht op Malta en Bizerta, vanwaar de vijand in hoofdzaak zijn troepen op Sicilië ravitailleert. Behalve de formaties zware ge vechtstoestellen bombardeerden jachtkruisers eh slagvliegers op alle uren van den dag vijandelijke scheepconcentraties en brachten den vijand in onverschrokken ten uitvoer ge legde scheervluchten nieuwe gevoelige ver liezen aan scheepsruimte toe. 's-Gravenhage, 10 Aug. Officieel wordt bekend gemaakt. De Nederlandsche burgers J. H. Janzen, J. Posthuma, C. Aarnouts, C. Schuurman, N. J. Bergsma, H. Godfroid en B. G. Muider zijn door het Duitsche Obergericht wegens sabo tage, resp. hgt overtreden van het verbod op het in het bezit hebben van vuurwapens, ter dood veroordeeld. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie, voltrokken. De veroordeelden waren meerendeels reeds voor den oorlog leden van de C,P.N. en be kleedden daar ten deele functies. Van Juni 1940 tot Februari 1943 hebben zij geijverd voor den wederopbouw van de verboden C. P.N. en illegale communistische tijdschriften vervaardigd en verspreid. Zij leefden ten deele met valsche papleren, ten deele zonder zich te hebben aangemeld. Mulder heef.t ondanks alle waarschuwingen tot het voorjaar van 1943 leen vuurwapen in voor het gebruik gereeden toestand, bij zich gehad. De Nederlandsche staatsburger M. Slort is door het Deutsche Obergericht in» de bezette Nederlandsche gebieden wegens misdaden, gepleegd tijdens den duur van het politie- standrecht ter dood veroordeeld. Het vonnis is, nadat de mogelijkheid van gratieverlee- ning was onderzocht, voltrokken. Slort, die zich reeds vroeger op actieve wijze aan anti-Duitsche kuiperijen heeft schuldig gemaakt, heeft tijdens den duur van het politiestandrecht pamfletten geschreven, vermenigvuldigd en verspreid, waarin tot staking en ongehoorzaamheid aan de veror deningen van de bezettende macht werd aan gespoord. BovendienVheeft hij een slagwapen bij zich gedragen. Sauckei: „Duitschland heeft alles wat het neodig heeft". Gouwleider Sauckei heeft Zondag op een groote betooging van de N.S.D.A.P. het woord gevoerd in de groote zaal van het Trocadero te Parijs. Sauckei begon met zijn toehoorders te verzekeren, dat hij dezer dagen den Führer gezien heeft, die bedaard, kalm en vol ver trouwen in de overwinning is. Het Duitsche volk beleeft op dit oogenblik zijn grootste, zij het ook hardste tijdvak. Er zijn Joodsche leugens door de wereld gegaan die den in druk probeeren te wekken dat Duitschland aan het eind van zijn krachten is, of dat er een revolutie voor de deur staat. Deze leugen zal het Duitsche volk weerleggen door zich in volle rust «chter den Führer te plaatsen en vastberaden den strijd voort te zetten. Sauckei herinnerde het Fransche publiek eraan, dat de Duitsche legers niet meer voor Verdup, in de Argonnen of in de modder- loopgraven van Vlaanderen staan. Dit moet gebeuren om de Franschen voor illusies te behoeden. Duitschland beschikt thans over alles wat het noodig heeft. Het kan dus af wachten. De voedselvoorziening is gewaar borgd, in tegenstelling tot 1918, en van den Atlantischen Oceaan tot aan de steppen van Rusland wordt een rijke oogst binnengehaald. Terwijl de Duitsche wapenindustrie in 1918 door stakingen werd geschokt, werkt thans het veelvoud van arbeiders in rust en orde !n de fabrieken. Wanneer de vijandelijke propaganda bij gebrek aan een ander tweede front, een tweede front in de „heimat" wil oprichten, zoo besloot Sauckei, dan kan daar tegenover slechts verklaard worden dat dit tweede front niet tot stand zal kómen en dat er ditmaal geen verraad aan de overwinning mogelijk zal zijn. Een nieuwe vrucht. Het Berlijnsche instituut voor groenteteelt is er in geslaagd een nieuw soort fruit te kweeken. Het product, zal onder den naam paprikafruit in de toekomst op de markt verschijnen. De smaak ligt ongeveer tus- schen die van de tomaat en de perzik. De vrucht is zeer vleezig. 22 gram dekt de be hoefte aan vitamine-c van den mensch vol komen. Dezelfde hoeveelheid vitamine is in 583 gram tomaten vertegenwoordigd. Het paprikafruit groeit bij voorkeur op laagveen en humusgrond. Flinke kerels meiden zich nu voor de Waffen SS en de Landwacht. De jeugd is weerbaar, wanneer zij bewust wiïet te leven en reeds jong weet, wat er in de wêreld te koop is. Uit zes Germaansche landen komen jongens in weersportkampen bij elkaar. Op de z.g. Heimabende vertellen zij elkaar de geschiedenis van hun land en van den strijd, die daar gestreden moet worden voor een betere toekomst. Blijft niet achter, maar meld je aan voor het volgende weersportkampUtrecht, Koningslaan 9. KORT NIEUWS Koning Peter van Joego-Slavië zal. met zijn ge- heele regeering, naar Caïro verhui zen Een en ander geschiedt na rugge spraak met de Ge allieerde bondge- nooten. De Italiaansche radio meldt dat het bij Marsale op Si cilië is gekomen tot een ernstige bot sing tusschen be schonken Ameri kaansche soldaten en de Sicilianen. Daarbij zouden 7 personen gedood en 14 gewond zijn. Voor de belang rijkste werkgevers- en werknemersor ganisaties in Italië zijn volgens Stefani regeeringscommissa rissen en plaatsver vangende regee- ringscommissaris- sen benoemd. Bij onze Vrijwilligers. De mannen zijn zeer gezien bij de bevolking. Vluchtelin gen vertellen hoe de Sovjets hen van ailes hebben beroofd. (SS PK Büsohel O/H P. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaaii kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de waf- fen-SS of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der oplei ding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrij gesteld. 16 Aug. 9-14.00 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 17 Aug., 9-12.00 uur, Breda, restaurant Modern, Markt. 17 Aug., 15-18.00 uur, Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18 Aug. 9-12.00 uur, Venlo, Deutsches Haus Egmondstraat 16. 19- Aug. 15-18.00 uur, Arnhem, café Royal 19 Aug., 9-12.00 uur, Hengelo, café Mo dern, Spoorstraat 18. 19 Aug., 15-18.00 uur, Zwolle, hotel Gij- tenbeek. 20 Aug., 9-12.00 uur., Assen, concerthuis a. d. Vaart. 20 Aug., 15-18.00 uur, Groningen, con- certhuis,Poelestraat. 21 Aug., 9-12.00 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug., 9-14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 23 Aug., 9-13.00 uur, Utrecht, N.V.-huis, Oudegracht 245. 24 Aug., 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25 Aug., 9-14.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. De strijd in den Stiiien Oceaan. Het Japansche keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend: In den nacht van 6 op 7 Augustus hebben Japansche torpedojagers in de wateren ten Westen van Koelambangra een ontmoeting gehad met een eskader vijandelijke torpedo booten. Een vijandelijke torpedoboot werd tot zinken gebracht. Ook een Japansche torpedo jager is hierbij gezonken en een andere werd beschadigd. Boven het eiland Shortland scho ten Japansche marinejagers op 6 Augustus van 16 aanvallende toestellen 15 omlaag. De Japanners verloren één machine. Bij een aan val van de Japansche luchtmacht op de haven van Rendova werden de volgende resultaten behaald: twee middelgroote transportschepen en 2 kleine, alsmede 8 landingsbooten tot zin ken gebracht, een ander transportschip en I sleepboot beschadigd, 5 vijandelijke jagers neergeschoten. Een Japansche machine keer de niet op haar basis terug Bovendien meldt een frontverslag van een onbekend steun punt, dat op 5 Augustus des ochtends 28 vijandelijke vliegtuigen Japansche stellingen in de buurt van Madang ten Noordwesten van Laelae hebben aangevallen. De Japan sche afweer schoot 3 machines neer. Bastianini Italiaansch ambassadeur te Ankara. Van bevoegde zijde in de Turksche hoofd stad wordt officieel bevestigd dat Bastianini, tot dusver onderstaatssecretaris in het Ita liaansche departement van buitenlandsche zaken, benoemd is tot Italiaansch ambassa deur in Ankara. DIRECTORAAT-GENERAAL VAN POLITIE VERPLAATST. Met ingang van heden is het' Directoraat- generaal van politie, dat te Hoog Soeren gevestigd was, verplaatst naar Nijmegen. Het nieuwe adres luidt: Groesbeekscheweg 329, postbus 71.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1