AKKERTJES lüaudgedietie Stationsbrandwacht stal fietsen. Voorsehotregeling voor in Duitsch- land werkende arbeiders. Geen „decoratie" meer in winkeletalages. Pakjes voor in krijgsgevangenschap teruggevoerde müitairen. Verduisteren: van 21.15 tot 6.00 uur Correspondentie met Ned. arbeiders in Duitschlaiid. zotK KORT NIEUWS 75 jaar Vrijwillige Brandweer. Burgerlijke Stand. Verhuurder had een wrakke boot. RADIO-FftOGRAMMA Wij verdelgen radicaal alle ongedierte Gen, Cronjéstraat 155, Telef. 11657 Drie-en-een-half jaar gevangenisstraf geëischt. Naar de offidier van justitie van de Utrechtsehe rechtbank in een requisitoir mededeelde, hebben de Nederlandsche Spoor wegen in elf maanden tijds ruim 7 1/2 mil- lioen gulden uitbetaald aan schadeloosstel ling voor gestolen goederen. Per dag worden er 20 fietsen bij de spoorwegen gestolen, en, zoo vervolgde de officier zijn requisitoir, vele landgenooten zijn bevrêesd geworden in dezen tijd hun fietsen per trein te ver zenden. Het betrof hier de zaak tegen den 27-ja- rigen stationsbrandwacht M. uit Utrecht, dié meer dan 30 fietsen van de perrons had weggenomen^ welke hij voor gemiddeld 200 gulden verkocht, zoodat hij circa, f 6000 had ontvangen. De officier eischte tegen M. drie Jaar en zes maanden gevangenisstraf. Aan de door de directeuren van de Ge westelijke Arbeidsbureaux aangewezen be gunstigden van in het buitenland geplaatste arbeiders kan, indien wegens vertraging in de overeenkomst van postzen dingen geen lobnoverschotten worden ontvangen, een voorschot op toekomstige loonovermakingen worden verleend. Het voorschot wordt berekend naar de volgende normen, met dien verstande, dat het voorschot niet meer mag bedragen dan 90 procent van het vroeger verdiende loon. Gemeenteklasse 1: f 2 0, klasse 2: f 17.50: klasse 3: f 15. klasse 4 f 13, bovendien f 1 voor ieder kind beneden den leeftijd van 10 jaar. Deze regeling geldt voorloopig gedurende zes weken, te beginnen me* deze week. Zoolang een voorschot wordt verleend, wordt geen sociale toelage verstrekt. Het voorschot moet. voor zoover nog geen ver rekening plaats vond. te zijner tijd door be trokkenen worden terugbetaald. Bij het verleen en van het eerste voorschot dienen betrokkenen een machtiging te tee kenen, waarbij zij den directeur der poste rijen machtigen om alle voor haar of hem uit het buitenland binnenkomende postwis sels te doen bezorgen bij het desbetreffende Gewestelijk Arbeidsbureau of bijkantoor. In verband met de bedriegelijkheid der verlokkende étalages, die men schier overal te zien krijgt, heeft, naar De Telegraaf meldt, de directeur van het Rijksbureau Distex (Dis tributie Textielproducten) >oor alle bij het Rijksbureau aangesloten winkelzaken het vol gende voorgeschreven: „Wanneer van goederen in etalages, vitri- ngs, of uitstalkasten e.d vermeld wordt, dat zij „verkocht" of „gereserveerd" zijn, dient het artikel niet alleen verkocht en betaald te zijn, doch ook dienen de distributiebescheiden te zijn ontvangen. De ingeschrevene van dit Rijksbureau dient in een register aanteeke- ning te houden van den naam en het adres van den kooper en van de reden, waarom het artikel niet onmiddellijk is afgeleverd. Het etaleeren van artikelen met opschriften zooals „decoratie" e.d. is verboden." Van de bevoegde Duitsche militaire auto riteit Is toestemming verkregen, dat aan de eedert 7 Mei 1943 weder in krijgsgevan genschap teruggevoerde Nederlandsche mili tairen kunnen worden gezonden z.g. brief- pakjes van maximaal 2 kg. (inclusief ver pakking); inhoudende levensmiddelen, rook gerei en andere artikelen, waarvan de ver zending niet verboden is en wel. In verband met de bestaande postale omstandigheden, voorloopig tot een aantal van 2 briefpakjes per krijgsgevangene per maand. Op grond" dezer toestemming verzoekt het hoofd der afdeeling 4 b van het Informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis de naastverwante of gevolmachtigde dezer krijgsgevangenen zoo spoedig mogelijk, voorzoover zulks nog niet is geschied, op gave te doen van zijn (haar) naam, adres en graad van verwantschap tot den krijgs gevangene (bijv. echtgenoote, vader, moeder, verloofde, gevolmachtigde, enz.) alsmede van de naam en voornamen, militairen rang troepenonderdeel, eventueel krijgsgevangene nummer en kamp van den krijgsgevangene. Deze schriftelijke opgaven moeten in dui delijk schrift gesteld en gefrankeerd gericht worden aan het hoofd der afd. 4 b van het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. Hamerstraat 17 te 's Graven- hage, van welke afdeeling zoodra mogelijk aanwijzingen voor deze zendingen e.a. in lichtingen kunnen worden tegemoet gezien. 12 Aug.: zon op 6.15, onder 21.14 uur •v maan onder 2.13, op 18.35 uur 13 Aug.: zon op 6.17, onder 21.12 uur maan onder 3.07, op 19.36 uur Vele Nederlandsche arbeiders in Duitschland en hun verwanten klagen er over dat zij den laatsten tijd met zeer veel vertraging of geen post ontvangen. Van bevoegde zijde deelt men naar Het Volk meldt, hieromtrent mede, dat er een middel bestaat om een sneller postverkeer te bevorderen. Wanneer men in de brieven slechts het meest noodzakelijke nieuws ver werkt, de brieven dus zoo kort mogelijk houdt en bovendien duidelijk schrijft, bij voorkeur in blokletters of machineschrift, kan men er verzekerd van zijn, dat deze brieven snel be handeld zullen worden. Voor eenige Onge rustheid bestaat in het algemeen geen grond. MAANSVERDUISTERING. Zondag is het volle maan. Wie echter meent, de maan dan 's avonds om 21.05 in al haar luister te zullen zien opkomen, vergist zich: het zal misschien zelfs eenige moeite kosten, haar in het Oost-Zuidoosten aan de horizon te ontdekken, en dan nog slechts als een smal, zwak-llchtend sikkeltje. Wij beleven namelijk de tweede gedeelte lijke maansverduistering van dit jaar, en op het oogenblik. dat de maan opkomt, is deze al ruim een uur aan den gang. Langs een flauw gebogen, schuin omlaag loopende baan is de maan bezig van rechts naar links door de kernschaduw van de aarde heen te trek ken. Het smalle sikkeltje wordt intusschen steeds smaller, want de verduistering Is nog aan het toenemen. Het maximum der eclips wordt bereikt om twee minuten Voor half tien, de breedte van het sikkeltje isf dan nog slechts U8 van de middellijó van de volle maan. Op dit tijdstip begint de tweede phase van de verduistering, waarbij de maan zich weer langzaam uit de schaduw vrij maakt. Dit duurt tot twee minuten voor elven, zoodat zij hiervoor nog precies anderhalf uur noodig heeft. Gedurende dezen tijd zal het aangroeien van het door de bijschaduw trouwens nog omfloerste sikkeltje tot de helder verlichte maanschijf zeker opvallend zijn, hetgeen door het stijgen van de maan aan den hemel en door het invallen van den nacht nog ge accentueerd zal worden. Het zoogenaamde „aschgrauwe licht", dat door het verduisterde gedeelte van de maan wordt uitgestraald, zal waarschijnlijk eveneens zichtbaar zijn. Als de hemel Zondagavond helder is, zal deze eclips zeker bij velen de aandacht trekken. Vdg geen struisvogel-politiek Onder een boom bent U niet te zien Maar wel te treffen (SS P.K. Zschackel O-H-P. c) (£.N.F./Voorl. actie H. Inspectie Luchtbescherming - Pax c) Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buiten land: J. C. van der Laag, Heemstede (afw.). Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W van Ommen. Heemstede (afw.). Elk. „AKKERTJE" i3 verpakt is een cartonnen doosje, zooals hiernaast afgebeeld wordt.' Let daar goed op! Er Nederland sche Pijnstiller Bij besluit van dén secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming is aan de af deeling werktuigbouwkunde en scheepsbouw- kunde van de Technische Hoogeschool te Delft een onderafdeeling vliegtuigbouwkunde toegevoegd. Tusschen de halte Lichtenvoorde en het station Dedemsvaart ontspoorde de locomotief van een trein, welke van Zwolle in de rich ting Dedemsvaart reed. Het rijtuig achter de locomotief derailleerde eveneens, schoof langs de locomotief en trok deze om. De locomotief kantelde, terwijl het rijtuig van den berm in de dijksloot stortte. Van de on geveer veertig inzittenden werden twintig reizigers licht gewond. De Staatscourant van 9 Augustus bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie, waarin is be paald dat veroordeelden tot hechtenis en on veroordeelden,' gedetineerd in strafgevange nissen en Huizen van Bewaring, evenzeer als de veroordeelden tot gevangenisstraf, ver plicht zijn den arbeid te verrichten, die hun wordt opgedragen. Het besluit is reeds in werking getreden. De Ned. Spoorwegen adviseeren den rei zigers, die rijwielen verzenden, hun rijwiel- kaart ter bescherming tegen regen, onder het zadel aan een der zadelveeren te bevestigen.' Nog beter is het, zelf te zorgen voor een stevige label of een houten plankje en dit onder het zadel aan te brengen. Verder ver dient het aanbeveling op een der spatborden een papier te plakken, waarop de plaats van bestemming en het nummer der rijwielkaart staan vermeld. Spuit 10 werd in 1868 opgericht. 19 Augustus 1868 is een belangrijke da tum geweest voor de ontwikkeling van de Haarlemsche brandweer. Toen werd de grondslag gelegd voor het corps van vrij willigers, dat dus dezer dagen vijf en ze ventig jaar actief deelneemt aan het be strijden van branden in onze stad en enkele malen ook elders. Op het oogenblik onder gaat de vrijwillige brandweer echter een reorganisatie in verband met het vormen van een beroepscorps. Het vrijwilligers corps bestaat dus over enkele dagen drie kwart eeuw en daarom vragen wij aandacht voor het werk, waaraan zoo vele Haarlem mers een aandeel hebben gehad. Vóór 1868 telde het corps van Haarlem sche brandblusschers ruim vijfhonderd be taalde krachten die verdeeld waren over negen compagnieën. Goed geschoold wa ren zij echter over het algemeen niet en over bekwame leiders had men evenmin de beschikking. Daarin kwam vijf en ze ventig jaar geleden een verbetering. De ge meenteraad besloot, in verband met de aan koop van een nieuwe spuit, om over te gaan tot het vormen van een tiende compagnie, welke de bekende naam van „Spuit 10" kreeg, en het personeel te doen bestaan uit jongelieden, die den dienst gratis zouden vervullen. De meening werd uitgesproken dat dit personeel met der tijd de geschikte personen kon opleveren, om te worden op geleid tot onderofficier of officier van het corps, daar deze jongelui door het doen van dienst als geaffecteerden als van zelve ge heel met den dienst der brandspuiten be kend werden en dus geschikt waren, om later tot een goede bediening der spuiten mee te werken. Op deze basis begon de toenmalige commandant de heer J. van Ek. die reeds een kwart eeuw in dienst der brandweer was, zijn taak. De belangstelling onder de jongelui was groot en velen meld den zich aan. In 1877 werden twee nieuwe spuiten gevormd en het personeel bestond uit vrijwilligers. In den loop der jaren is het beroepsDersoneel door vrijwilligers ver- yangen, behalve voor speciale diensten waarvoor een beambte noodzakelijk was. De brandweerlieden in de vorige eeuw hebben het niet gemakkelijk gehad. Als er via dé brandklok of later op andere wijze brand gemeld was, moesten de bestrijders van het vuur zich eerst naar het spuithuis ie begeven, om het materiaal te halen en het dan uwend of trekkend naar de plaats, waar hulp noodig was, te vervoeren. Over voldoende slangen beschikte men niet en er is een periode geweest, dat de menschen elkaar emmers water moesten overreiken. Toen in 1898 de waterleiding in dienst werd gesteld, werden er eenige honderden kra nen aangelegd, \yaardoor het werk verge makkelijkt werd. In den loop der jaren kwam een aanzien lijke vooruitgang in het alarmeeren tot stand. De telefoon, waarvan in 1887 ge bruik gemaakt kon worden beteekende een groote verbetering, doch de alarminstallatie ingevoerd na de automatische telefoon in 1924, leidde er toe, dat de brandweerlie den gelijktijdig in hun woning gewaar schuwd werden. Grappig zijn de verhalen van oude vrij willigers over het blusschingswerk, over het vervoer en andere moeilijkheden. Gaarne werd een wedloop gehouden met andere spuiten en in het begin van deze eeuw ook met „Jetje", de politiespuit, welke door een paard getrokken werd. Aan deze sporti viteit kwam een einde bij het ingebruik nemen van snelrijdend materiaal. 16 De cember 1924 verscheen de eerste automo biel-gereedschapswagen in de stad; daar na zijn nog meer motorspuiten aangeschaft, niet alleen voor het centrum maar ook voor het noordelijk deel, dat na de annexatie in 1927 tot HaaHem behoorde. Gedurende de periode van 75 jaar heb ben velen verdienstelijk werk voor de ge meenschap verricht; verscheidenen van hen hebben de brandweer veertjg en vijftig jaar trouw gediend. Namen te noemen zou ons te ver voeren Alleen willen we in herinne ring brengen het werk van den laatstïn commandant, den heer C. J. v. d. Broek, on der wiens leiding veel verbeterd is. We noemen uitbreiding van het materiaal, in voering alarminstallatie, de opening van de brandweerkazerne aan de Ged. Oudegracht in 1937 en de beveiliging van den toren van de Groote Kerk. Verder is door het invoe ren van vele preventieve maatregelen het aantal branden de laatste jaren zeer be perkt. Onder de leden van het corps heeft steeds een goede geest geheerscht, waartoe de bij eenkomsten van de Haarlemsche Vrijwillige Brandweervereeniging „De Tien", opge richt 20 Mei 1891 veel hebben bijgedragen. Het 25, 50 en 60 jarig bestaan van de brandweer is er in 1893, 1918 en 1928 feeste lijk gevierd. Het komende jubileum zal 'onopgemerkt voorbij gaan. ORGELBESPELING In de Groote- of St. Bavokerk geeft Gé Michels Donderdag 12 Augustus, des middags van 34 uur, een concert. Het programma luidt: 1. Fantasia sopra: „Ich ruf' zu dir. Herr Jesu Christ", S. Scheidt. 2. Noël pour l'amour dc Marie en Les Cloches, N. A. Ie Bèque. 3. Zwei Fugen über „B.A.C.H.", R. Schumann. 4. Cantabilé, J. Jongen. 5. Prelude,-"Fugue et Variation, C. Franck. 6. Toccata, Jan Nieland. HAARLEM 10 Augustus 1943 BEVALLEN: 7 Aug., H. A. Blok—Morseld. Aug., M. J. v. AalstSondorp, d.; T. E. C. HeemstraVogel, d.; 9'Aug., P. OostingKeijzer, z.; M. BeuteStoorvogel, v..J. SchoutenPol derman, d.; J. BloemBottelier, z., d.; 10 Aug., A. KoornSchaap, d. OVERLEDEN: 7 Aug., G. Kos, 02 j., Sprulten- boschstraat; 8 Aug., C. Jas, 75 j., Ceramstraat; P. VroomBerghauser. 80 j., Pres. Steijnstraat; 9 Aug., N. HovenierStam, 81 j., Schotersingel; E. v. d. WielenWalburg, 89 j., Lorentzkade; P. Jansen, 63 j., Verspronckweg; A. P. Inpijnvan Heel, 53 j., Vinkenstraat. ONDERTROUWD: 10 Aug., A. van Viersen en H. C. van Sinderen;" M. Boterblom en J. M. van Dokkum. GEHUWD: 10 Aug. G. Douma en H. Verkaaik. Twee kinderen verdronken. Dezer dagen is op de Mooie Hel (gemeente Haarlemmerliede) een droevig ongeluk ge beurd. waarbij twee Haarlemsche kinderen van elf en veertien jaar het slachtoffer zijn geworden. Vier kinderen hadden bij den boo tenverhuurder W. een roeibootje gehuurd, dat wrak was en niet geschikt was, om te varen, in ieder geval niet door kinderen, die onvol doende op de hoogte zijn van booten. Het wrakke bootje kantelde en het gevolg was, dat de kinderen te water raakten. Twee van hen konden den kant bereiken, doch de an deren .verdronken. De politie van Haarlemmerliede heeft-naar aanleiding van dit ongeval proces-verbaal opgemaakt tegen den bootenverhuurder W., wegens dood door schuld. JUBILEUM D. SCHOUW Dezer dagen was het een kwart eeuw ge leden. dat de heer D. Schouw, chef van de pettenmakerij en reparatieafdeeling der fa. Lippits, Kruisweg 72, biideze firma in dienst trad. Van de directie ontving de jubilaris een geschenk in enveloppe en ook het per soneel huldigde hem met geschen-ken en bloemen. BACHPROGRAMMA IN DE GROOTE KERK. Maandag 16 Augustus zal in de Groote of Sint Bavo kerk een concert gegeven worden, waaraan medewerken Albert dc- Klerk (orgel), Max Kloos (bariton) en Jaap Stotijn (hobo). Zij zullen een Bach-programma ten gehoore brengen. Voetbal STORMVOGELS SPEELT OP HET TER REIN VAN ..TERRASVOGELS". Het bestuur van de IJmuidensche voetbalvereeniging „Stormvogels" heeft besloten de thuiswed strijden te spelen op het terrein van „Terras vogels" te Santpoort. Honkbal. SCHOTEN TOURNOOI. Dinsdag is voor ten halven eindstrijd van het Schoten-tour- nooi de wedstrijd SchotenH.C.K. gespeeld en na een spannenden strijd door Schoten met 41 in de verlenging gewonnen. Maandag spelen H.F.C. „Haarlem" en H.C.K. om den derden en vierden prijs en Dinsdag volgt de eindstrijd tussch<»s E.D.O. en Schoten „OM DEN ZILVEREN MEEUWENBEKER". De Honkbalclub „De Havenmeeuwen" orga niseert Zondag a.s. in het Noordersportpark een honkbaltournooi, om den zilveren Meeu wenbeker, waaraan deelnemen Schoten 2. E.H.S.. E.D.O 2, H.C.K. 2, H.H.C. 2, Shell, De Kanaries, T.H.B., Zandvoortmeeuwen en Ha venmeeuwen. De wedstrijden duren den ge- heelen dag. Wielrennen. DEUKSEN' WINT VAN VAN VLIET. Opnieuw heeft het duel tusschen Jan Derk- sen en Arie van Vliet de volle aandacht voor zich opgeëischt. Kreeg Derksen Zaterdag jl. op de Bossche baan geen schijn van kans, op de Utrechtsehe baan werd Van Vliet Dinsdagavond wederom vernietigend gesla gen door Derksen. Bij de amateurs leverde Kropman de- zelfde prestatie en won van Bijster. De re vanchewedstrijd over 50 K.M. op eigen kracht verliep zeer eentonig. De beslissing viel in den eindsprint zonder dat één ren ner er In slaagde een ronde uit loo.pc-n. Van j Vliet zag zijn kans, hij greep deze door in de vijfde positie liggend In de laatste 300 meter over Schulte, Boeyen, van Amster- dam en Peters (de winnaar In den Bosch) heen te komen en aldus dezen zwaren rit te winnen. Tweede werd de Haarlemmer Pe- ters. die tevoren de achtervolging van Evers, had gewonnen. Zwemmen WILLY DEN OUDEN VERLOOFD. Blijkens I een bericht van den Berlijnschen correspon dent van de N.R.Crt. is in Zweden bericht ingekomen, dat Willy den Ouden zich ver loofd heqft met deri attaché bij het Zweed- sche gezantschap in de Engelsche hoofdstad. Het huwelijk wordt binnenkort gesloten. In 1 Zweden verwacht men, dat men in landen-1 ontmoetingen op haar steun. kan rekenen. DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Kinderkoor „Zanglust" en piano (opn.). 7.00 BNO Nieuwsberichten. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Wilfried Krüger en zijn orkest (gr.). 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma-overzicht. 8.00 BNO Nieuwsberichten. 8.10 Disco Varia (gr.). (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Godsdienstige 1 uitzending. 9.15 Bas en ipano. 9.45 Otto Hendrik en zijn orkest en soliste. 10.15 Voor de vrouw. 10.30 Otto Hendriks en zijn orkest en soliste. 11.00 Voordracht. 11.15 Rotterdamsch Pianokwartet. 12.00 Almanak. 12.15 De Melodisten. 14.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Zelf tuinieren. 13.05 Werk- pauzeco.ncert. 14.00 Exera Voeding, luisterflits. 14.00 Omroeporkest. 15.00 Een Nederlandsch Pianoduo. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Amusementsorkest. 16.45 BNO Nieuwsberich ten 17.00 Frans Wouters en zijn orkest. 17.30 De partementen houden spreekuur. 17.40 Kinder koorzang (gr.). 18.00 BNO Persoverzicht. 18.05 Het groote Omroeporkest. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Spiegel van dan dag. 19.15 Residentie-orkest en solist (opn.). 20.30 Gesprek met een vreemde, luisterspel (opn.). 21.00 Viool en piano en zang en piano. 22.00 BNO Nieuwsberichten en actueele beschouwing. Van af 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.15 't Is louter Melodie (gr.). 23.00—23.00 Lichte orkestmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Viool en orkest (gr.). 17.30 Kamermuziek (gr.). 18.00 In vacantie stemming (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Po pulaire orkestmuziek (gr.). 20.15 Wat een paard al niet te weeg kan brengen. 20.30 Allerhande voor allemaal (opn.). 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuwsberichten en actueele beschouwing ZuiwcUtgsoHdecttemiiig) „(Radicaal"

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2