Haarlemsche Courant Groote politieke actie in geallieerde kamp. Hevige strijd in he Noorden van Sscilië. Nieuwsblad voor Noord-Holland Roosevelt naar Quebec. Andere functie van Sumner Welles? Successen van het lialiaansche luchtwapen. Nieuw ge ande Amerikanen samengedreven. 288e Jaargang No. 185 Bureaux: Groote Houtstraat 9J. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem B(j kantoor, Soendapleln 17. Tel. 12210 Hoofdredacteur: F. C. Derks Donderdag 12 Augustus 1943 Verschuilt dagelüks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukker^: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12711 Kantoor IJmuiden: Rem brandt laan 55, IJmuiden-Oost üitg Graf. Bedrijven Damlate Haarlem K 1297 Stalin ontvangt Engelschen en Amerikaanschen ambassadeur. Een Poolsche kolonel door Moskou tot generaal en commandant over een Poolsche divisie benoemd. In Canada gemeenschappelijke zitting van het Engelsche en het Canadeesche ooriogskabinet. Do Briteclie berichtendienst meldt, dat president Roosevelt voor besprekingen met Churchill naar Quebec zal komen. Hij zal met Churchill politieke en mili taire problemen bespreken. Volgens geruchten, die in diplomatieke kringen te Washington de ronde doen, zal onderstaatssecretaris Sumner Wel les van Roosevelt een zeer belangrijke diplomatieke opdracht ontvangen. Als gevolg van de nieuwe functie zal Sumner Welles dikwijls de Ver. Staten verlaten. Cordell Huil heeft de in omloop zijnde ge ruch'ten tegengesproken over het aftreden van Sumner Welles., Volgens de geruchten zou Welles in het kader der coördinatie van de oorlogsbewapening der Geallieerden een nieuwen post aanvaarden. Een Woensdag in Quebec door Churchill en Mackenzie Kino: uitgegeven communiqué verklaart, dat Woensdagochtend een ge meenschappelijke zitting is gehouden van het Engelsche en het Canadeesche oorlogs kabinet. Het Engelsche oorlogskabinet was vertegenwoordigd door Churchill en den Lord president van den Kroonraad. Sir John Anderson. De zitting heeft ongeveer drie ;uür geduurd. De oorlogstoestand en pro blemen, die in het bijzondere belang van de beide regeeringen zijn, werden besproken. Een nieuwe, gemeenschappelijke zitting van de oorlogskabinetten de*' beide regeeringen zal op een later tijdstip gehouden worden. De Engelsche ambassadeur te Washington Lord Halifax, is Woensdag per vliegtuig +n Groot-Brittannië aangekomen. Zijn reis wordt een* verlofreis genoemd. Stalin heeft Woensdag den Engel schen ambassadeur, Kerr, en den Ame rikaanschen ambassadeur, Standley, ontvangen. De Poolsche kolonel Berling is. naar in Moskou is medegedeeld, door Stalin benoemd tot generaal. Uit dit feit blijkt, naar men in Berlijn verklaart, dat de Poolsche divisie thans onder bevel van Berling door Stalin beschouwd wordt als een onderdeel van het Roode Deger waaruit indirect ook aanspraken der Sovjet-Unie op Poolsch gebied kunnen worden afgeleid. Persstemmen De bereidwilligheid van de Ver. Staten en Engeland om terwille van een betere ver standhouding met de Sovjets Polen en dè Oostz^estat^n uit te leveren, komt tot uiting in een artikel in de New-York Times, waar in het blad een toenadering tot de Sovjet- Unie dringend bchleft De Sovjets, zoo schriift het blad. vreezen ongetwijfem in Engeland en de Ver. Staten bepaalde in vloeden aan h'*t werk zijn voor het berst**7 van de politiek van bufferstaten. Doch de denkbeelden, die aan deze vrees ten grond slag liggen zijn allang doo-3. Het moet mogHiik zim de Sovjets er van te overtn!,ven. dat de belangstelling der Ver. Staten voor Polen en de Oost- zeestaten geenszins voortspruit uit den wensch om deze kleine naties te gebrui ken als hindernis voor de bolsjewisten of om de positie der Sovjet-TTnie te be dreigen. Tn breede kringen, zoo besluit het blad. ge looft men, dat ondanks 't verschil in ideo-? logieën de beide groote naties ,.in vriend schappelijke concurrentie" voor den voor uitgang kunnen werken. De New-York Herald Tribune wijst ook op de behoefte aan spoedige wederzijdsclm toenadering van de politiek van Engeland, de V^reenigde Staten en de Sovjet-Unie en schrijft: ,,De politiek van de Vereenigde Staten en die van de Sovjet Unie zijn in een reeks van gevallen uit elkander gegaan. waartoe een onverstandige houding aan beide zijden heeft bijgedragen, doch dit be- teekent geen radicaal politiek meeningsver- schil. De discussie over de toekomst van de Baltische en Midden-Europeesche buren der Sovjet-Unie mag niet tot ernstiger ge volgen leiden. De Amerikanen hebben in het: geheel geen lust hun bloed te vergieten voo* de verdediging van nevelachtige aanspraken op een nationaliteit." Ter gelegenheid van de nieuwe samen komst tusschen Churchill en Roosevelt be pleit de Times eveneens een .regeling der Europeesche aangelegenheden" door een gemeenschappelijk optreden van Engeland. Sovjet-Rusland en de Vereenigde Staten. In dien „wederzijdsche naijver of verdacht makingen" deze drie landen op de uiteen- Ipopende wegen van een bekrompen opge vat eigenbelang zouden drijven, aldus ver volgt het blad. of wanneer d<* nationale rivaliteiten en ambities der kleinere mo gendheden" zich zouden doen gelden ten nadeele van een hechte organisatie ter voorkoming van aanvallen en tot handha ving van den vredé, zou men weinig; kans hebben, een nieuw onheil van Europa en de geheele weréld af te wenden. Engeland en de Sovjet-Unie hebben zich verplicht sa men te werken en uit -4e uitlatingen der Amerikaansche politici blijkt duidelijk, dat zij met hun geheele kracht aan de bereiking van een gemeenschappelijk doel willen me dewerken. De reis van Churchill naar Canada en zijn aanstaande ontmoeting met Roosevelt interesseert politieke kringen te Berlijn minder wegens het feit als zoodanig dan wel de vraag of Stalin aan deze ontmoeting zal deelnemen, resp. zich zal laten verte genwoordigen. Nu de Anglo-Amerikaan- sche pers sedert dagen een ontmoeting van de drie leiders niet alleen wenschelijk, doch ook noodza'kelijk heeft genoemd, moet het wel opvallen, zoo meent men te Berlijn, dat de heerscher in het Kremlin voor zoover totdusver bekënd. in zijn te rughoudendheid blijft volharden, zoodat Roosevelt in zijn eerste verklaring aan de pers genoodzaakt was uiting te geven aan -zijn leedwezen ©ver het wegblijven van Stalin. Of Eden zich werkelijk, zooals de geruchten willen doen gelooven, naar Mos kou heeft of zal begeven en of hij tot taak zou hebben Stalin* te bewegen zijn totdus ver ingenomen standpunt te wijzigen, moet naar de meening te Berlijn worden afge wacht. Musici voor de Waffen SS. Het SS-Ersatzkommantlo deelt mede: Ter aanvulling van de bekende militaire kapel van liet SS-vrachtbataljon In Amersfoort, worden eenige musici gevraagd. Ook ama teurs kunnen zich melden. Voor een muzi kale opleiding wordt zorggedragen. Persoon lijke of schriftelijke aanmelding bij het SS- Ersatzkommando, Den Haag. Korte Vij verberg 5. Bij onze vrijwilligers. De mannen maken deel uit van de bemanningen der „Tijger"-tanks en maken den grooten slag van nabij mede. (SS PJK. Grönert O-H-P. c) Het Italiaansche opperbevel maakt het volgende bekend: De Italiaansch-Duitsche troepen le veren felle verdedigende gevechten In den Centralen en Noordelijken sector van het Siciliaansche front, teneinde den opmarsch van den vijand in be dwang te houden. Messina is door de vijandelijke luchtmacht herhaalde ma len intensief gebombardeerd. Italiaansche torpedovliegtuigen vielen konvooien aan in de wateren van Sicilië, waarbij zij een lichten kruiser en 2 sche pen van middelbare tonnage troffen, terwijl bommenwerpers des nachts met succes aan vallen deden op de havens van Palermo en Syracuse. In de haven van Augusta en langs de Noordkust van het eiland hebben Duit sche vliegtuigen ernstige schade toegebracht aan 4 transportschepen met een totalen in houd' van 17.000 ton, aan een torpedojager en aan eenige landingsvaartuigen. Een Engelsch vliegtuig werd aan de kust van Sardinië door een van onze duikboot ja gers neergeschoten. (w.g. Ambrosio.) In een aanvulling op het weermachtbe- richt wordt nog .gemeld: De door den vijand ondernomen aanval len op de steden Turijn. Milaan én Genua. Waarvan melding is gemaakt in weermacht bericht no. 1170, hebben, volgens de tot dusver binnengekomen rapporten, de vol gende slachtoffers gemaakt onder de bur- erbevolking: in Turijn 12 doodet^ en 48 gewonden, in Milaan 101 dooden en 267 ge wonden, in Genua 11 dooden en 37 ge wonden. Op Sicilië wordt op het oogenblik in het Noorden het hevigst gevochten. Generaal Pattoh heeft nieuwe versterkingen, o.a. evechtswagens, voor den linkervleugel van het Amerikaansche leger doen aanvoe ren en valt thans met groote hardnekkig heid de Duitseh-ïtaliaansche stellingen tusschen St. Agata en Aso aan. Hij heeft, hoewel 'hij tot nu toe geen groote resultaten heeft kunnen bereiken, op eenige plaatsen terreinwinst geboekt. De Geallieerde landingspoging van onge veer 500 man, die ten doel had in den rug van de Astroepen verwarring te stichten, noemt men te Berlijn absoluut misïukt. Men deelt mede, dat de gelande troepen van den tegenstander weliswaar ongeveer 10 kilometer landinwaarts konden opruk ken, doch dat zij toen door de Duitsche troepen werden aangevallen en naar de kust teruggedreven. Zij zouden thans op een klein gebied zijn samengedrongen en nog tegenstand bieden. Het ligt voor de hand, dat Patton er naar streeft deze troe pen uit hun kritieke positie te bevrijden.' hetgeen blijkt uit de bijzonder hevige aan vallen der Amerikanen ten Oosten van St.- Agata, Communistische demonstratie te Bazel. Tijdens een redevoering te Bazel van dr. Miville, president van de Zwitsersche Sociaal- Democratische partij, waarin hij eischte dat de communistische partij moest worden ver boden, hieven de communisten luide de „In ternationale" aan en maakten het den spre ker aldus onmogelijk zijn betoog voort te zet ten. De vergadering werd verdaagd. Hoe wordt de tijd besteed in de weersportkampen? - Eiken morgen trekken de jongens de bergen in. In het prachtige Karinthische bergland leeren zij kaartlezen, het kompas ge bruiken, telefoonlijnen aanleggen, kortom al die dingen, welke beantwoorden aan het romantische gevoel van iïderen gezonden jongen. Aarzel dus niet langer en ga mee naar het volgende weersportkamp. Aanmelding: Koningslaan 9, Utrecht. (Fritz Emde/Stapf - Pax c) KORT NIEUWS Volgens een be richt uit New-York is te Hollywood de villa en dê verza meling origineele films van Harold Lloyd door brand verwoest.De schade wordt geraamd op 2 millioen dollar. De filmacteur liep ernstige brandwon den op. Uit New-York wordt vernomen, dat het ontvoeren van kinderen, met het doel van de ouders een groote losprijs af te per sen, in de Ver. Sta ten het hoofd weer begint op te steken. Reeds zijn er weer verschillende ge vallen gesignaleerd. Volgens een be kendmaking van de Italiaansche regee ring is het protec toraat Dalmatië af geschaft. De pre fecten van Spalato, Za»a en Catarro zijn geplaatst on der het ministerie van binnenlandsche zaken. ILLUSIES. D. De zomerslag aan het Oostfront woedt reeds langer dan een maand met ongekende hevigheid. Fantastische hoeveelheden men- schen en materiaal worden van Sc jet- Russschen kant in den strijd geworpen en af en toe worden cijfers gepubliceerd, die een indruk geven van wat zich daar tus schen het Koeban gebied en het Larioga- meer afspeelt. Dit zomer-offensief is ken merkend voor de Russische strategie, die immers altijd ook in vorige oorlogen de tactiek heeft toegepast van een defen sieve krijgvoering in den zomer, daaren tegen van het offensief in den winter. Die tactiek is ditmaal verlaten. Met een verbe tenheid, die aan de wanhoop grenst wisselt het eene offensief het andere af en men ontkomt niet aan den indruk, dat het de Sovjet-legerleiding er om te doen is, een beslissing te forceeren. Een beslissing, die de Oekraïne weer in handen der Sovjets moet brengen. Want er is honger in Sovjet- Rusland, zoo erg,-dat de rantsoenen der soldaten reeds zijn ingekrompen en de nood in de groote steden hoog, zeer hoog ge stegen is. Om tot dit doel, de herovering van de Oekraïne, te geraken, beproeven de Sovjets over een breed front door de Duit sche linies heen te breken, waarbij natuur lijk bijzondere aandacht aan de toegangs poorten van de Oekraïne dts Bjelgorod en Charkóf wordt gewijd. Ofschoon bezwaar lijk voorspellingen gedaan kunnen worden over den afloop van deze worsteling, die plaats vindt over een front, langer dan de krijgsgeschiedenis ooit aanschouwde en waarin naar aangenomen mag worden, twaalf millioen soldaten tegenover elkan der staan, kan het geen tegenspraak ont moeten, dat de Sovjets er gedurende de Zoo uiterst belangrijke Julimaand er niet in ge slaagd zijn, waar dan ook aan het Oostfront een doorbraak op eenigzins ruimen schaal uit te voeren. De frontlijn is dan ook sedert maanden niet noemenswaard gewijzigd en berichten uit Berlijn stellen vast: dat men in kringen van militaire deskundigen den toestand zeer rustig beschouwt en er op wijst, dat de Duitsche legerleiding slechts een zorg heeft: e>- voor te waken dat deze frontlijn intact blijft. Met dat ai blijft het door sommigen zoo vurig verbeide Sovjet-succes van dag tot - dag uit en de hoop op groote gebeurtenissen aan het Oostfront vervaagt meer en meer. Het is bijna half Augustus. Nog een maand, dan loopt de zomertijd ten einde en worden de winterkwartieren weer betrokken en Rusland gaat een zwarten winter tegemoet. En zoo ziet Staln zich zijn illusie ontgaan en met hem zoovelen, die weer eens te vroeg hebben gejuicht, dathet heel goed ging, toen ze zich aan plaatselijke successen vergaapten. Maarmen geeft den moed niet spoedig op. Het moge op Sicilië niet al te vlug gaan en in Rusland iets langzamer dan men wel wenschtehet einde zal alles vergoeden en vergelden O, dat nevelige einde, dat de vervulling van allerlei wen- schen moet schenken en de herinnering zal verlevendigen aan een wei-aangenaam ver leden, dat wazige verschiet, die schijn- schoone illusie, hoe weinig rekening houdt dit alles met den loop der dingen en met de feiten, die hun duidelijke taal spreken voor wie ooren heeft om te hooren. Want het gaat bijvoorbeeld heelemaal niet goed tusschen de heeren Churchill. Roose velt en Stalin. De eerste kan zich Franklin den Slokop niet van het lijf houden en als wij lezen, dat het bekende Gallup-Instituut zoo juist heeft vastgesteld, dat nog maar 49 der bewoners van Canada zich vóór een verder verblijf in 't Britsche imoerium hebben uitgesproken,dan valt wel iets te gis sen over de reis van den Britschen eersten minister naar het Canadeesche dominion. En Stalin briescht al weken lang van woede, wijl zijn bondgenooten hem met hun tweede front in den steek laten, te weinig van dit en te weinig van dat sturen en hem bovendien conrrarieeren op het punt van zijn inzichten ten aanzien van de Baltische Staten en de midden-Europeesche gebieden. Het- is dan ook geen wonder, dat zoowel de New York Herald Tribune als de Times den bondgenooten bezweren, spoedig te komen tot een wederzijdsche toenadering óp politiek gebied. En nu is het wel aardig, te lézen, dat ,de Times (dat is het blad, waarin de heer Van Kleffens eenigen tijd geleden zoo roerend de rechten der kleine naties verdedigde) dit o.m. argumenteert: „Wanneer de nationale rivaliteiten en am bities der kleine mogendheden zich zouden doen gelden, zou men weinig kans hebben, een nieuw onheil van Europa en de geheele wereld af te wenden." En het New Yorksche blad zegt het nog duidelijker: „De Ameri kanen hebben in het geheel geen lust, hun bloed te vergieten voor de verdediging van nevelachtige aanspraken op een nationali teit." Indien zij, die thans juichen, dat het heel goed gaat, soms nog illusies'mochten heb ben over het lot, dat ons land beschoren zou zijn ingeval van een overwinning der Geallieerden, dan weten zij thans, waar zij aan toe zijn: Ambities der kleine mogend heden noch aanspraken op een nationali teit zullen eerag gewicht in de schaal leg gen. Dat is de les onzer dagen uit Londen en New-York. Men zal dit alles wel sterk overdreven vinden. Totdat. „De slimmerikken van vandaag." Max Blokzijl spreekt hedenavond over Hil versum I om 18.45 uur over: „De slimmerik ken van vandaag."

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1