Haarlemsche Courant Sovjet-offensief thans een worsteling der technische wapens. De situatie der As troepen op Sicilië. Nieuwsblad voor Noord-Holland Nieuw gelande Amerikanen op Sicilië vernietigd. CHURCHILL IN DE V.S. AANGEKOMEN. Verbitterde strijd duurt voort Zware luchtaanval op Terni. 288e Jaargang No. 186 Bureaux! Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10721, Redactie 10600 Postgiro 134058 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks •s, Vrijdag 13 Augustus 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Re inbrand liaan 55» IJ mui den-Oost Ultg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Zwaartepunten ten Z. van Bjelgorod en ten Z. van Wjasm&. De positie van Charkof. Doorbraakpogingen bij het Ladogameer verijdeld. In het Westen: Doelen te Plymouth en Bournemouth aangevallen. Het Duitsche weermacht bericht luidt als volgt: Op het Koebanbruggehoofd, aan den Mioes en aan den midden-Donetz verliep de dag zonder belangrijke gevechtshandelingen. In het gebied van Bjelgorod duurt de groote afweerslag voort. Ten Zuidwesten van Orel mislukten aanvallen van verscheidene Sovjet divisies. Ook in het gevechtsgebied ten Zuiden en ten Zuidwesten van Wjasma viel de vijand wederom san. Terwijl in het Zui delijke deel van dezen sector de gevechts handelingen nog niet geëindigd zijn, wer den de bolsjewisten aan de overige fron ten met zwaöe verliezen afgeslagen. De bolsjewisten verloren Woensdag 120 pantserwagens. De luchtmacht greep wederom in weerwil van het ongunstige weer op de brandpunten in de gevechten te land in. Zij vernietigde de laatste twee dagen 83 Sovjet-vliegtuigen. In den derden slag ten Zuiden van het Ladogameer hebben de onder bevel van ge- neraal-veldmaarschalk Küchler, general- oberst Lindemann en generaal der infanterie Wöhler staande Duitsche troepen, gesteund door de- onder bevel van generaal der vlie gers Korten staande luchtmachtformaties, in de periode van 22 Juli tot 6 Augustus den stormloop van het 8ste en het 67ste Sovjet- leger in heldhaftige gevechten afgeslagen en daarmede de doorbraakplannen van den vijand verijdeld. Buiten de in hét weermacht- bericht reeds genoemde 1ste infanteriedivisie onderscheidden zich in dezen slag de 5de divisie bergjagers en de Oost-Pruisische 14de infanteriedivisie bijzonder. In het hooge Noorden herhaalden de bols jewisten hun tegenaanvallen op de veroverde stellingen in den sector-Louhi, welke aanval len reeds voor de hoofdgevechtslinie werden uiteengeslagen. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten brach ten in den nacht van 10 op 11 Augustus voor de Kaukasische kust een Sovjet-kanonneer boot en een torpedomotorboot tot zinken en beschadigden een tweede torpedomotorboot ernstig. Andere Duitsche vlootstrijdkrachten namen in denzelfden nacht in de nabijheid van de kust gelegen Sovjet-stellingen aan het Mioesfront met succes onder vuur. Op Sicilië verliepen de distancieeringsbe- wegingen naar een verkorte bruggehoofd- stelling volgens de plannen. Den in den Noor delijken sector langs den kustweg opdrin- genden vijand werden in hardnekkige afweer- gevechten aanzienlijke verliezen toegebracht. Een vrij omvangrijke vijandelijke lan dingspoging ten Westen van Kaap Orlando werd in samenwerking met de lucht macht voor het grootste deel reeds vóór de kust afgeslagen. De gelande deelen van den vijand werden vernietigd. In het kustgebied van het bezette gebied in het Westen en bij vrije jacht boven den Atlantischen Oceaan werden 5 vijandelijke vliegtuigen en een groote vliegboot neerge schoten. Een formatie zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen heeft Woensdagnacht het gebied van de oorlogshaven Plymouth alsmede militaire doelen in Bournemouth, met een groot aan tal brisant- en brandbommen aangevallen. Alle vliegtuigen keerden terug. Storingsaanvallen van afzonderijlke Brit- sche vliegtuigen veroorzaakten Woensdag nacht in West-Duitschland slechts geringe schade aan gebouwen. De militaire medewerker van het D.N.B. schrijft: Het groote bolsjewistische zomeroffen- sief is een worsteling van de technische wapens geworden. Vooral geldt dit voor de zwaartepunten van de bolsjewistische aanvalsoperaties, voor het gebied ten Zuiden van Bjelgorod en voor het gebied ten Zuiden van Wjasma. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Er zijn tot dusver nog geen teekenen, die er op wijzen, dat de Sovje'-Russische aanvallen in het centrale deel van het front aan felheid afnemen. Aan den anderen kant is ook de Duitsche afweer tot dusver effectief geble-, ken en terwijl ten Westen van Orel alle po- Twee Sowjet-generaals gesneuveld. De Sowjet-Russische generaal Afanasen- ko is in den zwaren strijd bij Bjelgorod ge vallen. Een der verdedigers van Stalingrad, generaal-majoor Gurtyew, viel in den slag bij Orel. Verhouding Moskou-Tsjoenking. De verhouding tusschen Tsjoenking- China en de Sowjet-Unie is den laatsten tijd ten gevolge van den strijd tegen de communistische troepen in de provincie Shansi gespannen geworden. De Sowj et-vertegenwoordiging te Tsjoen- king zou zijn teruggeroepen. gingen der bolsjewisten, door het front te breken, zijn verijdeld, konden volgens ver klaringen van Duitsche militaire zijde de bolsjewistische strijdkrachten, die aanvan kelijk in 't gebied van Bjelgorod de Duitsche linies waren binen gedrongen, tot dusver in bedwang worden gehouden. De officieele Duitsche berichten spreken van gevechten ten Westen en Zuidwesten van Bjelgorod. Van den afloop dezer gevech ten, die van Duitsche zijde niet slechts defen sief, doch ook offensief worden gevoerd, hangt voor een groot deel het lot van Charkof af. De bolsjewistische berichten, volgens welke deze stad reeds grootendeels omsingeld zou zijn, zijn hoogst voorbarig te achten. Van Wjasma verloopt het front thans in ruwe trekken in een flauw gebogen lijn naar het meer zuidelijk gelegen Sjefsk. De Duitsche veldpost De Duitsche-veldpostorganisatie, die de verbinding tusschen front en vaderland on derhoudt, vervoert dagelijks 19 millioen veldpostzendingen. Hierbij komen per maand nog ongeveer 65.000 particuliere telegrammen, ongeveer 3 millioen aange- teekende stukken enz. Moskou en Washington over Stalins afwezigheid. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill de grens naar de Amerikaansche zijde van de Niagara Falls gepasseerd en is hij naar een nog niet bekend gemaakte plaats van be stemming in de Vereenigde Staten doorgereisd. De minister-president wordt verge zeld door zijn dochter Mary en door een groot gevolg. De Britscfle berichtendienst meldt uit Washington, dat het feit, dat Stalin niet aanwezig is bij de conferentie van Chur chill en Roosevelt, naar het schijnt niet zoo mag worden uitgelegd, dat hij niet deel neemt aan deze onderhandelingen. In militaire kringen in Washington laat men doorschemeren, dat een zeer gedetail leerd rapport over de huidige militaire stiuatie aan het Oostelijk front benevens Stalins opvattingen over de toekomstige strategie, in opdracht der Sowjets te Washington is overhandigd. Men is van meening, dat Churchill en Roosevelt dit rapport zullen voorleggen aan de chefs der gecombineerde generale staven bij hun aan komst ter conferentie. Radio Moskou heeft een bericht van Tass verspreid, waarin een standpunt bepaald wordt ten aanzien van de Engelsch-Ameri- kaansche berichten over de deelneming van een vertegenwoordiger der Sovjet Unie aan de conferentie. De Sovjetregeering, zoo wordt in dit Tassbericht gezegd, heeft voor deze conferentie geen uitnoodiging ontvan gen, daar overeenkomstig het karakter van de conferentie, de deelneming van een ver tegenwoordiger der Sovjetregeering niet in het voornemen lag en ook niet in het voor nemen ligt. Te Washington werd nog medegedeeld, dat president Roosevelt Woensdagmiddag de leden van den oorlogsraad voor den Stillen Oceaan in het Witte Huis had bij eengeroepen. Amerikanen boven de Koerilen. Het hoofdkwartier voor de verdediging van Noord-Japan deelt mede, dat Donder dagochtend vroeg acht Amerikaansche vliegtuigen boven de Noord-Koerilen zijn verschenen. Drie der aanvallende toestellen werden neergeschoten. De Japanners ver loren één vliegtuig. U-boot-kameraadschap in de Zwarte Zee. Een Duitschiï onderzeeër zet zich af van een Roemeenschen kameraad, waarnaast hij gedurende den rusttijd heeft gelegen. (PIK. Jank Sch/C.N.F. P. c) Geen Geallieerde communiqué's over den duikbootoorlog meer. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft het Amerikaansche bureau voor oorlogsvoorlichting een verklaring ge publiceerd, volgens welke de maande- lijksche communiqué's over de operaties ter bestrijding van de duikbooten „voor onbepaalden tijd" worden uitgesteld. Hiertoe is, aldus de verklaring, door Roosevelt en Churchill besloten. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de waf- fen-SS of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt inet betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der oplei ding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrij gesteld. 16 Aug. 9-14.00 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 17 Aug., 9-12.00 uur, Breda, restaurant Modern, Markt. 17 Aug., 15-18.00 uur, Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18 Aug. 9-12.00 uur, Venlo, Deutsches Haus Egmondstraat 16. 18 Aug. 15-18.00 uur, Arnhem, café Royal 19 Aug., 9-12.00 uur, Hengelo, café Mo dern, Spoorstraat 18. 19 Aug., 15-18.00 uur, Zwolle, hotel Gij- tsnfoöGk 20 Aug., 9-12.00 uur., Assen, concerthuis a. d. Vaart. 20 Aug., 15-18.00 uur, Groningen, con certhuis, Poelestraat. 21 Aug., 9-12.00 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug., 9-14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 23 Aug., 9-13.00 uur, Utrecht, N.V.-huis, Oudegracht 245. 24 Aug., 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25 Aug., 9-14.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. Bij onze vrijwilligers. Een der commandanten bezoekt onze jon gens in hun pantserwagen in 't Oosten SS PK Fritsch-O-H-P m Het bezoek van d e Bulgaarsche Zwarte Zee-haven Varna is dit jaar verboden. De gas ten moeten de stad binnen een bepaal den termijn ver laten. Het landgoed van den Franschen staatschef Maar schalk Pétain te Ville Neuve Loubet is een prooi der vlammen geworden België zal een millioen K.G. Ne- derlandsche mosse len invoeren, welke bestemd zijn voor Brussel, Luik, Ant werpen en Gent.-In ruil hiervoor zal België aan Neder- .land 700.000 K.G. mosselenzaad af staan. De Anglo-Amerikaansche troepen zijn se dert 12 dagen gewikkeld in een verbitterden strijd tegen de posities van de Duitsche en Italiaansche troepen in den Noordoostelijken sector van Sicilië. In den centralen sector van het front, in de laagte tusschen de-Etna en de Caronische bergen, tracht de vijand al verscheidene dagen onafgebroken den weerstand der verdedigers te breken en door te stooten naar {tandazzo en verder naar Messina. De Italiaansche en de verbonden troepen strijden al bijna twee weken met hardnekkige taaiheid tegen de talrijke En- gelsch-Amerikaansche divisies. Bij de plaats namen, die door felle gevechten bekend zijn geworden, komen nieuwe. Vroegere stellin gen worden door nieuwe vervangen, die den opmarsch der binnendringers met succes te genhouden. San Pratello, Bronte, Adrano, Acireale zijn, zooals reeds eerder Troina, Regalbuto, Centuribe en Catania met succes tegen den vereenigden aanval van vijande lijke strijdkrachten op den grond en in de lucht verdedigd. Overal is het tot felle bot singen gekomen, in den loop waarvan de ver dedigers heldenmoed hebben bewezen en den vijand bloedige verliezen hebben toege bracht. Randazzo. dat reeds eenige dagen onder het vuur van de vijandelijke artillerie ligt, biedt evenals andere kleirere plaatsen nog steeds weerstand. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: De hevige aanvallen van den vijand in het centrum van het Siciliaansche front duren voort. Langs de kusten van het eiland onder schepten onze torpedovliegtuigen vijandelijke oorlogsbodems en koopvaardijschepen, waar bij geraakt werden: een kruiser van 10.000 ton, een kruiser van 5000-ton en drie koop vaardijschepen. Terni werd Woensdag door formaties vier motorige Amerikaansche bommenwerpers bestookt. Talrijke openbare gebouwen, waar onder het ziekenhuis en .verscheidene andere panden werden vernietigd of beschadigd. Er zijn zware verliezen onder de bevolking. Onze jagers vielen de vijandelijke vliegtui gen aan en schoten er tijdens hevige lucht gevechten, die zelfs werden voortgezet tot op zee aan de kust, negen van neer. Tijdens aanvallen die de vijand ondernam op plaat sen in de provincie Reggio di Calabria scho ten de luchtdoelbatterijen drie vliegtuigen neer. (w.g. generaal Ambrosio) In een aanvulling wordt nog gemeld, dat de luchtaanval op Terni onder de burger bevolking 72 dooden en 493 gewonden heeft veroorzaakt. Terstond na den aanval hebben de Koning-Keizer en de Koningin-Keizerin zich naar Terni begeven om de getroffen wijken te bezoeken. 55 bommenwerpers neergeschoten. In de ochtenduren van Donderdag drongen vijandelijke luchtstrijdkrachten, voortdurend door eskaders Duitsche jagers bestreden, on der bescherming van het wolkendek in West- Duitschland door. Zij lieten bommen vallen op verschillende plaatsen, vooral op de bin nenstad van Bonn. Het aantal neergeschoten Amerikaansche bomenwerpers bedraagt vol gens de tot dusver ontvangen berichten 35. De telling is nog niet geëindigd. Besprekingen te Tokio. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Sjigemitsoe,heeft gisteren in zijn ambtswoning een onderhoud gehad met den Duitschen en den Italaanschen ambassadeur Naar verluidt, vormden de vraagstukken der gemeenschappelijke oorlogvoering van de landen van het Pact van Drie het onder werp der besprekingen De Prijsbeheersching straft. De inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam heeft den schoenenwinkelier G. J. H. Schut te Amsterdam een boete op gelegd van 1000.en zijn winkelvoorraad ter waarde van 15000.verbeurd ver klaard. Schut had nog schoenen van oude kwaliteit, welke echter niet voor geld te koop waren. Een bakker die graag een paar schoenen wilde hebben, moest zeven kilo suiker of veertig vooroorlogsche wittebroo- den leveren, plattelandsklanten van den win kelier konden schoenen krijgen tegen zes pond boter. De groentewinkelier H W. Ojevaar te Am sterdam kreeg 1000.boete, terwijl zijn zaak voor den tijd van twee jaar wordt ge sloten, omdat hij te hooge prijzen voor groente vroeg. Hij was voor dergelijke over tredingen reeds tienmaal veroordeeld. Voorts moesten ziclvtwintig tuinders uit de naaste omgeving van Amsterdam ver antwoorden, omdat zij groenten aan het pu bliek hadden verkocht, hetgeen hun verbo den was en bovendien te hooge prijzen had den berekend. Zij kregen geldboeten welke varieerden van 6000.tot 1500. JONGEMAN VERMOORD IN DE BOSSCHEN BIJ OOSTERHOUT, Een wandelaar heeft in de bosschen bij Oosterhout een zwaar gewonden jongeman, den 18-jarigen Peters uit Dongen gevonden, die met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen was. Hij werd naar het ziekenhuis te Oosterhout vervoerd, waar hij is over leden. De politie meent reeds een spoor van den dader van den moordaanslag gevonden te hebben.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1