Tweede luchtaanval op Rome. Nieuwe Sovjet aan vallen ten Zuiden van Ladogameer. Nieuwsblad voor Noord-Holland Zware verwoestingen te Milaan. MILAAN EN TURIJN GEBOMBARDEERD. Zes schepen tot zinken gebracht. Bonn en Bochum geteisterd. 288e Jaargang No. 187 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert, I0t34, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsctie Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 13330 Hoofdredacteur: F. C. Derks Zaterdag 14 Augustus 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagea Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmulden; Rem brand liaan 55, IJ mu ui en-Oost Ültg Graf. Be dry ven Damiate. Haarlem K 1297 Zooals in het Italiaansche weermachtbericht wordt gemeld, hebben formaties bommenwer pters Vrijdag opnieuw een aanval gedaan op Home en op de vliegvelden aan den rand van de stad. De schade wordt vastgesteld. Over het bombardement van Rome meldt Stefani de volgende bijzonderheden: Precies te elf uur werd alarm ge maakt en onmiddellijk kwam het af weergeschut in actie. In opeenvolgende golven, met een tusschenruimte van on geveer een half uur, vlogen vijandelijke vliegtuigen op groote hoogte over de woonwijken der bintendistricten. Zij lieten talrijke bommen vallen op de woonwijk Tuscolano en op den Tibur- tino, die reeds bij den eersten luchtaan val verwoest was. De kerk Madonna dell'Orto werd zwaar beschadigd. De bommen vielen bijna alleen op woonhuizen. Boven den straatweg naar Crotone daalden verschillende toestellen in duikvlucht om burgers met de boordwa- penen aan te vallen. Benige tijdbommen kwamen terecht op de Piazza viUa Fiorelli. De aanval duurde ongeveer™ anderhalf uur. De bevolking bleef rustig en toonde een bewonderenswaardige discipline. De Paus begaf zich eenige minuten na het einde van het alarm naar de zwaargetroffen wijken in gezelschap van den plaatsvervan- genden staatssecretaris van het Vaticaan, Montini. Voorts wordt nog bekend, dat op een spoor lijn bij Rome een volle personentrein door verschillende bommen werd getroffen. Tal rijke personen werden gedood of gewond. In de wijk Lorenzo, die bij den vorigen aan val reeds ernstig getroffen werd. zijn tal rijke woonhuizen vernield. Eenige brand bommen kwamen terecht op de Via Quattro Fontane, in het midden der stad Ir, de on middellijke nabijheid van het Quirinaal. De Paus De Vaticaandienst meldt: „De nieuwe bomaanval op Rome heeft in kringen van het Vaticaan nog diepere smart veroorzaakt dan de eerste. Met een zeker optimisme had men gehoopt, dat het den Paus zou geluk ken Rome voor nieuwe bomaanvallen te be hoeden. Onder de loggia's van .het plein van San TamaSb hebben prelaten, bewoners van het Vaticaan. diplomaten en bezoekers het verloop van den aanval gevolgd. Uit het venster van zijn woonvertrek aanschouwde de Paus de rookwolken, die steeds talrijker werden, Paus Pius zag het schouwspel met groote bezorgdheid en vol ongeduld om den slachtoffers van de bommen zijn troost te kunnen schenken. Kort na het signaal „alles veilig" stapte de Paus in zijn auto. Tijdens het bezoek van den Paus aan de door Ame- rikaansche bommen verwoeste plaatsen gaf de menigte in grootschen vorm uiting aan haar vertrouwen. Op de Piazza Lodi knielde de Paus en bad hij met d.e enorme menigte. Bij aankomst op de Piazzo San Giovanni in Laterano knielde hij opnieuw, op de trap van de kathedraal van Rome, waarvan hij bisschop is. 'Hij bad daar wederom, ter wijl de menigte zijn voorbeeld volgde. Ver volgens keerde hij naar Vaticaanstad terug. De verwoesting te Milaan Het bombardement op Milaan begon tegen 1 uur. en eindigde te ongeveer 2 upr. De vlieg tuigen vlogen in opeenvolgende golven over de stad en lieten boven de wijken der bin nenstad een groot aantal bommen vallen, die aanzienlijke schade aanrichtten. De apsis van den Dom werd zwaar beschadigd. Er vielen ook bommen op het paleis van den aartsbisschop, in de onmiddellijke nabij heid van den dom. Verschillende historische gebouwen werden getroffen. Onder de kerken, die getroffen zijn, bevindt zich ook de kerk Santa Maria Delia Grazie met het beroemde Avondmaal van Leonardi da Vinei. De aartsbisschop van Milaan, kardi naal Schuster, heeft Vrijdag om 7 uur des ochtends de mis gelezen in de kapel van het aartsbisschoppelijk paleis, terwijl het dak van het gebouw nog brandde. Vervolgens begaf hij zich te voet naar de getroffen stadsdeelen en bezocht de in bet ziekenhuis opgenomen gewonden. Nader wordt gemeld: Alle ramen van den majestueusen dom zijn gesprongen, terwijl de apsis zware schade heeft opgeloopen. Het mag een wonder genoemd worden, dat de dom niet nog erger beschadigd is, vooral ook »4jmdat er talrijke brandbommen gevallet! zijn op gebouwen in de omgeving. Commentaar. Als ondubbelzinnige bekentenis van de be doeling om vrouwen en kinderen te vermoor den, om woonwijken, kerken en cultuurmonu menten stelselmatig te vernielen, noemt de Berliner Börsen-Zeitung een door den Engel- schen nieuwsdienst ter gelegenheid van den jongsten aanval op Rome, Milaan en Turijn afgelegde verklaring, dat dit de „terrorisee- rende nieuwe luchtstrategie der Geallieerden" is. (Terrifying new air strategy on allies part). Daarmede, zoo schrijft het blad, is ook het laatste omhulsel der camouflage weggevallen, daar hiermede door de Engelschen bepaald met trots verkondigd wordt, dat de Engelsch- Amerikaansche bomaanvallen niet bedoeld zijn op militaire doelen en inrichtingen van industrie en verkeer die voor de oorlogvoe ring van belang zijn, doch op de burgerbevol king, haar leven en haar bezittingen. Wij nemen de verklaring van Londen niet allee?1 aan als een bewijs voor het feit, dat Enge land elk gevoel van ridderlijkheid mist, doch ook als een teeken van zwakte en een bewijs van onvermogen om de beslissing in een eer lijken strijd op het slagveld te zoeken. Britsche vliegtuigen hebben weer over Zwit serland gevlogen. Het Zwitsersche luchtdoel geschut is in werking getreden. Er zijn geen bommen gevallen. Er werd luchtalarm ge maakt in Genève, Lausanne en eenige plaat sen van de kantons Freiburg en Bern, als mede in Wallis en in Tessino. Een Amerikaansch viermotorig vliegtuig is op Zwitsersch gebied geland. Het toestel werd door de bemanning in brand gestoken. De bemïnning van 10 koppen werd^geïnterneerd Zware verliezen der Geallieerden op Sicilië. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: De vijandelijke aanval, voortgezet met een groot aantal pantsereenheden en ge steund door een massale luchtmacht in samenwerking met de vlootstrijdkrachten, dwong den Italiaansch-Duitsche troepen zich verder ten Oosten van het Etna- massief terug te trekken. Milaan en Turijn werden Donderdagnacht door formaties Britsche vliegtuigen gebom bardeerd. De schade is aanzienlijk, vooral in de centra van beide steden. Batterijen lucht afweergeschut schoten 4- vliegtuigen neer. Formaties bommenwerpers deden Vrijdag opnieuw'een aanval op Rome en op de vlieg velden aan den rand van de stad. De schade wordt vastgesteld. Donderdag werden door Italiaansche en Duitsche jagers 9 vliegtuigen neergeschoten o»:ven het eiland Ventotene en in de omge ving van Napels. De verliezen der Geallieerden in hët ge bied van Randazzo op' Sicilië zijn zeer hoog. Iedere meter grond moet met groote offers worden veroverd. „De reserves der asmo- gendheden schijnen hier onuitputtelijk te zijn, aldus United Press. „Steeds weer wor den nieuwe Duitsche en Italiaansche troe pen in den strijd geworpen. Een aan het Siciliaansche front gewonde Engelsche officier vertelde in een Lazaret te Gibraltar, dat, wanneer de verovering van het vasteland van Italië in verhouding even veel slachtoffers zou eischen als de bezetting van Catania, er groote kans is, dat de En gelschen door uitputting zelf om vrede moe ten vragen. Generaal-veldmaarschalk von. Manstein met den generaal der infanterie Hollidt op weg naar het strijdgebied aan het Mioes-front. (P.K. Schneider Kunat/HH/St. P. c) Sjjgemitsoe brengt verslag uit. De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Sjigemitsoe heeft na zijn besprekingen met den Duitschen ambassadeur Stahmer en met den Italiaanschen ambassadeur Indelli tijdens de gewone vergadering van het kabi net verslag uitgebracht over den Europee- schen toestand. Sjigemitsoe is bovendien door den Keizer in audiëntie ontvangen om rap port uit te brengen. De positie van Spanje. „De huidige gebeurtenissen in de wereld dwingen ons meer dan ooit met een helderen blik de werkelijkheid te bekijken, want een volk dat zijn zenuwen verliest of zich door verrassende gebeurtenissen laat beïnvloeden, kan nooit meester zijn over zijn beslissingen" aldus omlijnt het orgaan der Spaansche Fa lanx „Arriba" de houding van Spanje in de zen oorlog. Niet de uit het buitenland komen de propaganda doch wijzelf zijn het, zoo schrijft het blad verder, die onze houding bepalen. Von der Golz herdacht. Naar aanleiding van den honderdsten ge boortedag van generaal-veldmaarschalk Von der Golz, heeft Donderdag een Turksche mi litaire delegatie een bezoek gebracht aan het kerkhof van de Duitsche ambassade in The- rapia aan de Bosporus. Daar heeft zij met een sobere plechtigheid een krans op het graf van een Duitschen veldheer gelegd, die als Golz-Pasja een groote plaats in de Turksche militaire geschiedenis inneemt'. x De stem der SS. Luistert op Zondag 15 Augustus van 11.30 tot 11.45 over den zender Hilversum I op golflengte 415 M. naar de stem der SS over het onderwerp: „SS opleidingskamp Avegoor I. Een vraaggesprek met den commandant." Terwijl aan het Koebanbfuggehoofd de vijand zijn door tanks en slagvliegtuigen ge steunde aanvallen ten Westen van Kryms- kaja zonder succes herhaalde, kwam het aan den Mioes en aan den middenloop van den Donetz tot geringe plaatselijke gevechtsacti viteit. N In het gebied ten Zuidwesten van Bjei- gorod vielen de bolsjewisten met sterke infanterie- en pantserformaties ook Don derdag weer aan. In zware afweergevech- ten gepaard met tegenaanvallen werden de ononderbroken aanvallen der bolsje wisten afgeslagen, verscheidene vijande lijke gevechtsgroepen vernietigd en een groot aantal tanks stukgeschoten. Flinke kerels meiden .zich nu voor de Waffen SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede; Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de waf- fen-SS of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der oplei ding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijy^j, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveens aanmelden. Personen tusschen 18-50 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrij gesteld. 16 Aug. 9-14.00 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 17 Aug., 9-12.00 uur, Breda, restaurant Modern, Markt. 17 Aug., 15-18.00 uur, Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18 Aug. 9-12.00 uur, Venlo, Deutsches Haus Egmondstraat 16. 18 Aug. 15-18.00 uur, Arnhem, café Royal 19 Aug., 9-12.00 uur, Hengelo, café Mo dern, Spoorstraat 18. 19 Aug., 15-18.00 uur, Zwolle, hotel Gij- tenbeek. 20 Aug., 9-12.00 uur., Assen, concerthuis a. d. Vaart. 20 Aug., 15-18.00 uur, Groningen, con certhuis, Poelestraat. 21 Aug., 9-12.00 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug., 9-14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 23 Aug., 9-13.00 uur, Utrecht, N.V.-huis, Oudegracht 245. 24 Aug., 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol Durchgangslager, Leusderweg. 25 Aug., 9-14.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. Bij onze vrijwilligers. Het dorp moet gezuiverd worden. Als eersten gaan onze mannen den vijand tegemoet. (SS P.K. Obermüller O-H-P. c) KORT NIEUWS Te München zal binnenkort een woordenboek het licht zien voor 25 Europeesche talen. Van elk dezer ta len vindt men de duizend meest ge bruikte woorden, toegelicht met illu straties in kleuren, druk, en voorzien van notities inzake de uitspraak. In een passagiers trein op de lijn Treviglio-Cremona (Italië) is brand uit gebroken. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel, met 't noodlottige gevolg, dat 13 personen le vend zijn verbrand en meer dan 50 reizigers gewond werden. Ook ten Noordwesten van Orel en aan het front ten Zuiden en ten Zuidwesten van Wjasma bleven bolsjewistische aanvallen zonder succes. Ten Zuiden van het Ladoga meer hervatte de vijand nadat versc'ne strijd krachten waren aangevoerd zijn aanvallen opnieuw. Behalve zwarmbloedige verliezen, verloren de bolsjewisten Donderdag overdag aan het Oostelijk front 380 tanks. De luchtmacht ont lastte vooral in hpt gebied van Bjelgorod de strijdende troepen door vernietigende aanval len op Sovjet-tankformaties, concentraties van infanterie en artilleriestellingen, In lucht gevechten werden Donderdag bij 4 eigen ver liezen 91 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. Op Sicilië kwamen geen groote_ gevechts handelingen voor Formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen vielen in den nacht vlieg velden va» den vijand aan, waarop zich vele vliegtuigen bevonden en veroorzaakten door brisant- en brandbommen aanzienlijke ver woestingen onder de op den grond staande vliegtuigen en aan de vliegveld-installaties. In het zeegebied bij Catania beschadigde de luchtmacht overdag door bommen een vijandelijken torpedojager. Bij dp afweer van luchtaanvallen op het Italiaansche vaste land schoten Duitsche jagers Donderdag 7 vliegtuigen neer ïn den ochtend van 12 Augustus drongen formaties vijandelijke vliegtuigen onder be scherming der wolken tot boven het Weste lijke Duitsche rijksgebied door en wierpen op verscheidene plaatsen, in het bijzonder Bonn en Bochum brisant- en brandbommen neer. Dg bevolking leed verliezen. Strijd krachten* der luchtverdediging vernietigden 37 vijandelijke vliegtuigen^ voor het meeren- deel viermotorige Amerikaansche bommen werpers. Donderdagnacht vlogen enkele vijandelijke storingsvliegtuigen boven het Duitsphe Rijks gebied en veroorzaakten geringe materieele schade. Boven de bezette gebieden in het Westen schoten nachtjagers en luchtdoel artillerie 5 Britsche bommenwerpers neer. In den nacht van 12 op 13 Augustus vielen Duitsche vliegtuigen afzonderlijke doelen in Zuidoost-Engeland met bommen aan. Duitsche duikbooten brachten in zware ge vechten op den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee 6 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 33.000 brt. tot zinken en beschadigden een ander schip door tor pedo's. Aangifte van radiotoestellen. Alle houders van een radio-ontvangtoestel moeten hun toestel opnieuw aangeven met een formulier, model AX, dat van 16 Augustus e.k. af verkrijgbaar is op de postkantoren. Ook zij, die, naast een aansluiting op de rijksradiodistributie een ontvangtoestel mo gen houden, moeten dat aangeven, evenals zij, die in het bezit zijn van een verzegeld toestel. Zij moeten in punt 5 van het formu lier achter het woord „radio-ontvangtoestel" de aanwijzing „verzegeld" schrijven De ingevulde formulieren moeten binnen 14 dagen worden ingeleverd op een postin- richting. Daarna zullen zij, die nog geen luis tervergunning hebben, er een toegezonden krijgen. De loitterverguninngen 1942 (blauw) zullen geleidelijk opgevraagd en door nieuwe vervangen worden. De genummerde luister vergunningen 1933-44 (grijs) moeten in de maand, welke in le „belangrijke mededee- lingen" op de achterzijde is vermeld, worden ingewisseld tegen een luistervergunning 1944- 1945. KORT NIEUWS Dr. E. van Everdingen is op zijn verzoek eervol ontslagen als buitengewoon hoog leeraar in de meteorologie, klimatologie^ en oceanografie aan do rijksuniversiteit te Utrecht

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1