Sicilië volgens plan ontruimd. Nieuwsblad voor Noord-Holland Alle Duitsehe en Italiaansche troepen met hun gelieele uitrusting over de Straat van Messina naar het vasteland overgebracht. Aan het O.front nieuwe Sovjetdoorbraak verijde.d Duitsch succes ter zee voor Lissabon. Roosevelt te Quebec. 288e Jaargang No. 190 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10800 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem BU kantoor, Soendaplein 37. Tel. 122?» Hoofdredacteur: F. C. Derks Woensdag 18 Augustas 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en F^stdageo Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor ïJmuiden; Rembrandllaan 55» IJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Het Duits'che weermachtbericht luidt als volgt: Aan het Mioesfront werden plaatselijke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. Aan den middenloop van den Donetz ging de vijand in het gebied van Isjoem na hevige voorbereiding door de artillerie met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten tot den verwachten aanval over. Alle doorbraakpo gingen der bolsjewisten werden verijdeld. De vjjand leed zware verliezen aan menschen en materiaal. In het gebied ten Zuidwesten van Bjelgo- rod deden de bolsjewisten slechts plaatselijke aanvallen, die overal afgeslagen werden. Bij een Maandag gemelden succesvollen Duitschen tegenaanval verloor de vijand volgens de tot dusver ontvangen berichten 4200 dooden, meer dan 1600 gevangenen, alsmede 25 tanks, 110 stukken geschut, 112- granaatwerpers, talrijke andere wapens en een groote hoeveelheid oorlogstuig. Terwijl de Sovjets in den sector ten Westen van Orel slechts zwakke tevergeefsche aan vallen deden, zetten zij ten Zuiden en ten Zuidwesten van Wjasma, alsmede ten Zuid westen van Belyj en aan het Ladogameer hun krachtige aanvallen voort. Ook deze mislukten als gevolg van het taaie verzet van onze troepen, die in totaal 283 vijandelijke tanks vernietigden. De luchtmacht viel vijan delijke concentraties en troepenbewegingen aan den middenloop van den Donetz en in het gebied ten Zuidwesten van Bjelgorod aan en vernielde 9 transporttreinen. Op 15 en 16 Augustus werden bij 6 eigen verliezen 110 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. In het zeegebied van Sicilië werden 2 vijan delijke koopvaardijschepen van middelbare grootte door bommen van Snelle Duitsehe ge vechtsvliegtuigen getroffen. Bij de afweer van een luchtaanval op Zuid-ïtaliaansch ge bied schoten Duitsehe jagers zonder eigen verliezen 13 viermotorige bommenwerpers neer. Zoodoende vernietigden strijdkrachten van de Duitsehe luchtverdediging in de periode van 13 tot 16 Augustus in de Middellandsche Zee 35 Britsche en Amerikaansche vliegtui gen. Duitsehe motortorpedobooten torpedeerden voor de Oostkust van Sicilië een vijandelijken torpedojager. In de Straat van Messina wer den door bewakingsvaartuigen der marine een Britschen motortorpedoboot tot zinken gebracht en een artilleriemotorboot door kust artillerie vernietigd. Een voor den aanvoer van Sicilië gebruikte motorveerboot van de marine schoot tijdens een aanval overdag 4 vijandelijke vliegtuigen neer. Door andere vaartuigen van de marine werden in het zeegebied ten Noorden van Sicilië van 8 aan vallende Britsche torpedovliegtuigen er 4 neergeschoten. Een formatie Duitsehe gevechtsvlieg tuigen met groote actieradius boorde op 15 Augustus des avonds in de wateren West- Noordwestelijk van Lissabon van een door luchtafweerkruisers en torpedojagers be schermd vijandelijk convooi 3 transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 25.000 'brt. in den grond en bescha digde tenminste 2 andere groote schepen door bomtreffers Alle vliegtuigen keer den op hun steunpunt terug. Aanvallen overdag en 's nachts van vijan delijke vliegtuigen op verscheidene plaatsen in de bezette gebieden in het Westen, waar onder ook op de buitenwijken van de stad Parijs, veroorzaakten aanzienlijke verliezen onder de bevolking. Tijdens hevige luchtge vechten, alsmede door de luchtdoelartillerie werden volgens de totdusver ontvangen rap- norten 20 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Duitsehe gevechtsvliegtuigen vielen Maan dagnacht aan de Zuidoostkust van Engeland en in het gebied van de monding van de Theems afzonderlijke doelen met bommen van zwaar kaliber aan. Het opperbevel van de Duitsehe weermacht maakt voort bekend: Sedert vijf weken leveren Duitsehe troepen en onderdeelen van enkele Ita liaansche divisies op Sicilië tegen een vier- tot vijfvoudige vijandelijke over macht een harden verbitterden strijd. Door het heldhaftige verzet van onze troe pen. die in zeer moeilijk terrein en bij tro pische hitte bovenmenschelijke prestaties hebben geleverd, werd de vijand gedwongen steeds nieuwe formaties in den strijd te wer pen om zijn zware verliezen aan menschen en materiaal aan te vullen. Sedert 14 dagen is de stelselmatige ontrui ming van het eiland aan den gang. Den op- dringenden vijand werden bij de afweer en door krachtige tegenaanvallen zeer zware verliezen toegebracht. Alle pogingen van den vijand om door onophoudelijke luchtaanvallen op het verkeer in de Straat van Messina of door aanvallen van vlootstrijdkrachten onze troepen op Sicilië te isoleeren, mislukten. Vijandelijke landingsstrijdkrachten achter ons front werden vernietigd. Ondanks een zeer groote vijandelijke supe rioriteit in de lucht gelukte het de reusach tige transporten naar Calabrië volgens de plannen uit te voeren, zoodat op 17 Augustus 06.00 uur alle Duitsehe en Italiaansche troe pen met inbegrip van hun zware wapens, tanks, stukken geschut, auto's en het oorlogs tuig via de Straat van Slessina op het vaste land waren overgebracht. t Als een der laatsten verliet de generaal der pantsertroepen Hube, die de gevechten op Sicilië geleid had, het eiland. Deze reusachtige militaire en organisato rische prestatie is mogelijk geweest door de dapperheid der troepen, die te land elke door braak verhinderden, door den onvermoeiden, heldhaftigen arbeid van de marine, die slechts met kleine vaartuigen het verkeer beheerschte en het met lichte vlootstrijdkrachten in de flanken beschermde, en door het krachtige scherm, dat de luchtmacht met jagers en af weergeschut over de Straat van Messina spande. Leiding en troepen hebben een pres tatie geleverd, die in de oorlogsgeschiedenis evenzeer gememoreerd zal worden als een zegevierende aanvalsslag. De Duitsehe bevelhebber op Sicilië. De opperbevelhebber der Duitsehe troe pen op Sicilië, de generaal der pantser troepen Hube, die de Spiltroepen naar het Italiaansche vasteland heeft terug gebracht, is 52 jaar. Hij heeft zich reeds onderscheiden in den werel'doorlog, waar in hij door een ernstige verwonding den rechterarm verloor. In den tegenwoor- digep oorlog heeft hij tijdens den veld tocht in Frankrijk met groot succes een infanterie-divisie aangevoerd; in den strijd tegen het bolsjewisme kreeg hij het bevel over een pantserdivisie, waarmede hij onder meer den overtocht over den Boeg forceerde. In Augustus 1941 werd hem het Ridderkruis verleend, in Decem ber 1942 een der hoogste Duitsehe oorlogs onderscheidingen, hét Eikenloof met de Zwaarden. Het italiaansche weermachtbericht. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: De voor Messina gelegen stellingen werden Maandag den vijand door de Italiaansch- Duitsche achterhoeden zwaar betwist. Voor de reede van Syracuse schoten onze duikbommenwerpers twee koopvaardijschepen in brand. Een groot schip werd door een torpedovliegtuig aan de kust van Tuiys ern stig getroffen. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen aan vallen op Turijn en op de omgeving van Vi- terbo en Foggia. Men is nog bezig de schade na te gaan en het aantal slachtoffers vast te stellen. In de omgeving van Foggia werden 13 viermotorige machines door Duitsehe ja gers en twee door het afweergeschut neerge schoten. Drie andere toesteller* werden te Turijn vernietigd* door het afweervuur en door onze nachtjagers. Het afzonderlijke op treden van vijandelijke vliegtuigen in de provincies Lecce, Salerno en Reggio di Cala bria, veroorzaakte lichte schade en maakte eenige slachtoffers. Tijdens vergeefsche aanvallen op convooien werden vijf Britsche torpedovliegtuigen neer geschoten. Vier werden getroffen door het afweervuur van onze escorte-vaartuigen en een door dat van onze verkenningsvliegtuigen Met de aan de kust van Tunis ondernomen actie heeft de kapitein-vliegtuigbestuurder Cimicchi Giuseppe uit Orvieto tijdens de laat ste 7 dagen twee kruisers en twee vracht schepen getorpedeerd, met een totalen in houd van 42.000 ton. Daily Express over ontruiming van Sicilië. De Londensche correspondent van „Af- tonbladet" meldt, dat de ..Daily Express" zijn teleurstelling over de stelselmatige ont ruiming van Sicilië door de Duitschers niet kan verbergen. Het blad schrijft: Alle op Sicilië gevestigde hoop is niet in vervulling gegaan. De Duitsehe speciale troepen zijn er voor de neus van de Geallieerde lucht macht in geslaagd zich in veiligheid te bren gen. Vliegers van de Britsche luchtmacht verklaren, dat het door de Duitschers over de straat van Messina gelegde scherm van luchtdoelartillerie het opmerkelijkste is, dat zij in dezen oorlog hebben meegemaakt. Duiisehe kinderen naar Litauen, Tweehonderd Duitsehe kinderen, afkom stig uit de gouwen Oost-Hannover en West- falen, zullen voor een verblijf van zes we ken naar Litauen worden gebracht. Telefoonverkeer Zwitserland-ltalië. Sedert Maandagmorgen zijn de telefoon- en telegraafverbindingen tusschen Zwitserland en Italië verbroken. Churchill voert besprekingen met zijn medewerkers. Naar volgens den Engelschen nieuws dienst te Quebec is bekend gemaakt, is president Roosevelt aldaar aangekomen. Roosevelt was op zijn reis naar Quebec vergezeld van Harry Hopkins en zijn par ticulieren secretaris Early. Cordell Huil heeft op een persconferentie verklaard, dat hij waarschijnlijk tegen het einde van deze week aan de Engelsch-Ame rikaansche besprekingen te Quebec zal deel nemen. De Britsohe minister-president Churchill heeft Maandag eenige uren geconfereerd met den chef van den Britschen generalen staf. Sir Allan Brooke, met den Britschen eer sten Zeelord, admiraal Sir Dudley Pound, ên den chef van den generalen staf der Brit sche luchtmacht Sir Charles Portal. Voor deze besprekingen is een confe rentie gehouden tusschen den Britschen stafchef en zijn Amerikaansche collega's. Churchill heeft in den loop van Maandag eenige transatlantische telefoongesprekken met Londen gevoerd, waar het oorlogskabi net bijna den geheelen dag heeft vergaderd. De Britsche minister van voorlichting Bren dan Bracken zal zich naar Quebec begeven om deel te nemen aan de conferentie Roose velt-Churchill. Scala te Milaan getroffen. Naar verluidt zijn bij den jongsten Geal lieerden luchtaanval op Milaan eenige be kende gebouwen vernield. Daaronder bevindt zich de Opera della Scala die zwaar is ge troffen. Rijstbouw bij Mannheim. Op het laaggelegen en vaak overstroomde gebied van den Altrhein nabij Mannheim heeft men een proef genomen met den ver bouw van rijst. De oogstvooruitzichten schijnen, de omstandigheden in aanmerking genomen, niet al te ongunstig te zijn. Frankfurter Zeitung verdwijnt. In verband met de papierschaarschte en de concentratie van dagbladen zal de Frank furter Zeitung worden opgenomen in het partijorgaan ^et Frankfurter Volksblatt. Daarmede zal een der meest vooraanstaan de Duitsehe dagbladen na een bestaan van bijna 88 jaar ophouden te verschijnen. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen SS en de Landwacht. Bij onze Vrijwilligers. In zijn vrijen tijd heeft een der mannen een fraaien Kare- lischen stok uitgesneden ter herinnering aan den strijd aldaar. 6 (SS PK Tur O/H P. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: tedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de waf- fen-SS of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der oplei ding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, nie om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrij gesteld. <J> 19 Aug., 9-12.00 uur, Hengelo, café Mo dern, Spoorstraat 18. 19 Aug., 15-18.00 uur, Zwolle, hotel Gij- tenbeek. 20 Aug., 9-12.00 uur.. Assen, concerthuis a. d. Vaart. 20 Aug., 15-18.00 uur, Groningen, con certhuis, Poelestraat. 21 Aug., 9-12.00 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug., 9-14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 23 Aug., 9-13.00 uur, Utrecht, N.V.-huis. Oudegraeht 245. 24 Aug., 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol Durchgangslager. Leusderweg. 25 Aug., 9-14.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. SICILIë. v. d. L. De ontruiming van Sicilië is een militaire prestatie van den eersten rang, ook al beteekent zij, strategisch bezien, een terug tocht tegen een geweldige numerieke over macht. Juist om dit feit en om de buiten gewoon ongunstige omstandigheden, waar onder de Duitsehe divisies hebben moeten strijden, is de waarde van de prestatie zoo groot. Zij kan, zuiver tactisch beschouwd, in het klein vergeleken worden met wat Von Hindenburg indertijd voor het geheele Duit sehe leger aan het Westelijk front heeft ge daan. Het groote verschil ligt natuurlijk in het feit, dat Duitschland toen, aan het einde zijner krachten door binnenlandsche onlusten gedwongen de wapenen te strekken, door oorzaken van binnen uit, tot den terugtocht gedwongen was, terwijl het in dit geval uit sluitend om een militaire krachtmeting gaat. De militaire correspondent van het D.N.B. wijst er in zijn artikel van gisteren terecht op, dat een vergelijking met den Engelschen terugtocht uit Duinkerken niet opgaat, want men heeft niet slechts de Duitsehe soldaten kunnen evacueeren, maar ook hun zware en lichte uitrusting. In de aanvulling van het Duitsehe weermachtbericht wordt dan ook groote lof toegezwaaid aan de onderdeelen die de evacuatie a.h.w. voor den neus der Geallieerde luchtmacht wisten te bewerkstel ligen, en aan den Duitschen opperbevelhebber op Sicilië, generaal Hube, die de leiding had bij deze riskante onderneming. Dat zij is geslaagd, is, volgens de berichten, hoofdzakelijk te danken aan het krachtige afweerscherm, dat over de Straat van Mes sina was gelegd, een staal van militair ver mogen, waarvoor ook de tegenstander respect heeft getoond. De Duitsehe troepen op Sicilië hebben zich' in een hachelijke situatie bevonden Niet slechts door de enorme overmacht, die de Geallieerden op hen loslieten, maar ook toen de binnenlandsche gebeurtenissen in Italië hun lot een oogenblik schenen te bedreigen. Immers, ook zij wisten niet wat de verande ringen te Rome de komende dagen zouden brengen. Nochtans hebben zij den militairen en den psychischen druk uitgehouden, en staan thans op het vasteland, pratftisch on middellijk gereed voor het verdedigen van de vesting zelf. waarvan Sicilië slechts een voorportaal vormde. Door het beëindigen van de ooera+ie.s op Sicilië is een frontverkorting opgetreden, die haar nadeelen moge hebben voor de mari tieme oorlogvoering van Duitschland en Italië in de Middellandsche Zee, maar die daar tegenover het voordeel biedt, dat de strijd krachten op het vasteland zelf versterkt zijn met eenige zeer waardevolle onderdeelen van de Duitsehe weermacht. Langer dan vijf weken streden de Gealli eerden op Sicilië. Het is hun geen enkel maal gelukt het Duitsch-Italiaansche front te door breken. Zij leden zware verliezen aan man schappen en materiaal, en waren eerst na het overwinnen van verbitterden tegenstand in staat een eiland te bezetten, terwijl de strijd krachten van den tegenstander, allerminst vernietigd, overzee ontkwamen. Dit feit heeft volgens de berichten een zeer begrijpelijke schaduw geworpen over de vreugde te Lon den en Washington. Men had ongetwijfeld gehoopt een deel van 's vijands beste strijd krachten te vernietigen en daarvoor de hooga eigen verliezen op den koop toe fenomen. Deze hoop is niet in vervulling gegaan Öe ontruiming van Sicilië onthult wat men met overmacht wèl en wat men niet berei ken kan. Wanneer straks de strijd op het Europee- sche vasteland zal ontbranden, waar Duitsch land de beschikking heeft over goede, geheel over land loopende, verbindingen naar alle kusten, kan men aan Geallieerde zijde althans reeds verzekerd zijn van langdurige, met groote verliezen gepaard gaande gevechten. Dat is op zijn minst wat de gebeurtenissen op Sicilië voorloopig leeren. Pakjes voor vrijwilligers. Het SS-Ersatzkommando deelt méde: in het belang van een goede en snelle ver zending van brieven en pakjes wordt er nogmaals dringend op gewezen, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven moeten worden en met het vol ledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten geadresseerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando, Nie- derlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnummer of adres !n de afgeloopen nacht 58 Amerik. bommenwerpers neergeschoten. Formaties Amerikaansche bommenwerpers vlogen in de middaguren van 17 Aug. het Zuidwestduitsche en Zuidduitsche rijksgebied binnen. Zij werden door sterke Duitsehe jachteskaders onafgebroken bestreden. Op. de heen- en terugvlucht van de Amerikaan sche bommenwerpers ontstonden er hevige luchtgevechten. Hierbij hebben de Ameri kanen volgens de voorloopige berichten van de Duitsehe formaties jachtvliegtuigen en luchtdoelgeschut, die aan de afweer deel namen, reeds 58 machines verloren. KORT NIEUWS Op alle Roemeensche opleidingsscholen voor leeraren en leeraressen zal de militaire scholing worden ingevoerd. Kort geleden is te Savona een prach tig schilderij ontdekt, dat thans algemeen aan Titiaan wordt toegeschreven. Vermoe delijk werd het geschilderd in zijn laatste levensjaren. Het doek is terstond verzekerd voor twee millioen lire.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1