Sovjets verloren dezen zomer 14.500 tanks. Nieuwsblad voor Noord-Holland Nieuwe luchtaanval op haven van Bizerta 288e Jaargang No. 193 Zaterdag 21 Augustus 1943 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12270 Hoofdredacteur: p. c. Derks Verschünt dagelijks, behalve op Zon- en Ft><fstdageo Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12719 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55» IJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedreven Damiate. Haarlem K 1297 Opnieuw hevige gevechten aati Mioesfront ontbrand. Bij Isjoem zware aanvallen afgeslagen. Twee bataljons in omsingeling vernietigd. Slag bij Bjelgorod duurt onverminderd voort. Bij een onderzoek van de verliezen, welke de bolsjewisten sedert het begin van hun zomeroffensief aan het Oostelijk front heb ben geleden, kon, naar het D.N.B. verneemt, worden vastgesteld, dal tot dusverre in totaal 14.500 pantserwagens vernield of buiten ge vecht igesteid zijn. Het Duitsche weermaehtbericht luidt als volgt „Aan het Mioesfront ontbrandden op nieuw hevige gevechten. Bij Isjoem sloe-" - gen onze troepen in een verbitterde worsteling zware aanvallen der bolsje wisten af; omsingelden in een kloekmoe digen tegenaanval twee Sovjet bataljons en vernietigden deze. In het gebied ten Zuidwesten van Bjelgorod duurt de slag met onverminderde hevigheid voort. Aan de overige sectoren verijdelden onze troepen, door de luchtmacht doeltref fend gesteund, alle Sovjet doorbraakpogingen en brachten den vijand zware verliezen toe. Donderdag overdag verloren de bolsjewisten 486 tanks en 81 vliegtuigen. In de wateren van het Visscherssehiereiland werd een vijandelijk bewakingsvaartuig door snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen tot zin ken gebracht. Een sterke formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen heeft in den nacht van 18 op 19 Aug. opnieuw de haven van Bizerta aangevallen en elf groote schepen met bommen van élk kaliber getroffen. Hierbij werden 8 transport schepen met een> gezamenlijken inhoud van 33.000 brt. zwaar beschadigd. Een koopvaardij schip van 50db brt. zonk onmiddellijk Duitsche jagers schoten Donderdag overdag tijdens hevige luchtgevechten boven het Zuid- Italiaansche gebied 28 Britslfh-Amerikaansche vliegtuigen, waaronder Vijftien viermotorige bommenwerpers, neer. Boven de bezette ge bieden In 'het Westen werden in den loop van 19 Aug. 12 vijandelijke vliegtuigen door jager en luchtdoelgeschut neergeschoten. Donderdagnacht verloor de vijand bij sto- ringsvluchten boven het Westelijke en Noor- Flinke kerels melden zich nu voor de Wsffen SS en de Landwacht. Bij onze Vrijwiligers. In een oude kist wordt radijs geteeld waarmede de kame raden bij het ontbijt worden verrast. (SS PK Blaurock O/H P. cj Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de waf- fen-SS of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der oplei ding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, r(ie om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveens aanmelden. Personen tusschen» 18-30 jaar, die aan- meldingsnliehtig zijn voor den arbeidsinzet kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van tien arbeidsinzet vrij gesteld. 22 Aug., 9-14.00 uur, Amsterdam, Dam 4 23 Aug., 9-13.00 uur. Utrecht, N.V.-huis Oudegracht 245. 24 Aug.. 9-14.00 uur, Amersfoort, Po! Durcbganeslager, Leusderweg. 25 Aug., 9-14 00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. delijke Duitsche Rijksgebied na zonder uit werking bommen te hebben neergeworpen nog één yliegtuig. Bij de ravitailleering van Sicilië en de terugvoering daarna van de aldaar strijdende formaties hebben zich de voor het transport in den strijd geworpen eenheden van de ma rine onder bevel van fregattenkapitein Frei- herr von Liebenstein in onvermoeide actie bijzonder onderscheiden. 44 Geallieerle vliegtuigen boven Z. Italië neergeschoten. Groote schade te Salerno en Foggia. i Het Italiaansche weermachtberilfct luidt als volgt Voor de rede van Bizerta zijn cpncentraties vijandelijke schepen aangevallen door Duit sche boiTin)enwerPers- Elf groote eenheden zijn getroffen. Formaties viermotorige vijandelijke vlieg tuigen, die 3|erk geëscorteerd werden, hebben Donderdag het kustgebied van den Vesuvius, het gebied van de provincie Avellino aangevallen, voorts Salerno en Foggia, waarbij in deze beide steden groote schade wérd aangericht. De batterijen luchtdoelgeschut en de Italiaansche en Duitsche jagers hebben in totaal 44 ma chines in hevige en herhaalde luchtge vechten neergeschoten. Een groep vijandelijke tweemotorige toe stellen werd tijdens aanvalspogingen op het zeeverkeer in de Tyrrheensche Zee onder schept door onze jagers, die 4 machines in zee deden neerstorten. Een ander toestel werd vernietigd door het luchtdoelgeschut bij kaap Rizzuto tijdens een aanval op Crptone. (w.g. Generaal Ambrosio) Na de op 16 Augustus ondernomen mislukte aanvalspoging op de Italiaansche stad Fog gia, waarbij Duitsche jagers zonder eigen verliezen 13 viermotorige bommenwerpers neerschoten, deden Amerilftiansche bommen werpers in den middag van den 19en een nieuwen aanval op Foggia. Wederom stieten zij op een krachtige Duitsche jachtafweer. Ook ditmaal slaagden de jagers er in, de vijandelijke formaties nog voor het bereiken van haar doel tot den strijd te dwingen en te verstrooien. Met zekerheid werden daarbij 28 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 15 viermotorige -bommenwerpers, neergeschoten. Zeventien andere werden door jagers en af weergeschut zoo doeltreffend bestookt, dat een deel daarvan Tnet hevige rookontwikke ling en brandende motoren moest omkeeren. Daarom kan aangenomen worden, dat de verliezen van den vijand nog zijn gestegen. Japansche luchtaanvallen op Vella la Velia. Eenheden van de luchtmacht der Japan sche marine hebben op 18 Augustus opnieuw overdag en 's nachts vijandelijke strijdkrach ten op het eiland Vella la Vella, behoorende tot de Salomons-eilanden. aangevallen. Twee groote torpedojagers werden in brand gebbm- bardeerd. Twee lichte torpedojagers en een lichte kruiser werden beschadigd. De Tokio Asahi Sjimboen meldt, dat de Amerikaansche luchtmacht een aanval heeft gedaan op een Japansch hospitaalschip. Het hospitaalschip werd op 17 Augustus door een Amerikaanschen bommenwerper van het type Consolidated, die geen nationaliteitskentee- kenen droeg, met vier bommen en mitrail leurs aangevallen.- Fransch generaal gesneuveld. Volgens een mededeèling van het Geallieer de hoofdkwartier is generaal Koeltz Donder dag' tijdens een gevecht gesneuveld. Generaal Koeltz was in Februari van dit jaar door Giraud benoemd tot opperbevelheb ber der Fransche strijdkrachten in Afrika en Jieeft den laatsten tijd het commando gevoerd over het 19e corps der Fransche dissidenten- troepen. Communistische betooging te Algiers. Te Algiers'heeft een groote communistische demonstratie plaafs gehad. De voormalige Fransche communistische afgevaardigde Fa- ion 'eischte volkomen vrijheid van handelen voor de communistische partij in Fransch- Noord-Afrika en riep aan het einde van zijn toespraak: „leve de Sovjet-Unie". Verbinding ZwHserland-ltalië hersteld. Naar te Bern wordt bekend gemaakt, is het telegraafverkeer/' tusschen Zwitserland en Italië hersteld. Paus ontvangt lijfarts van koning. Donderdagmiddag heeff Paus Pius XII den lijfarts van den Italiaanschen Koning-Keizer graaf Giovanni Quirieo in hijzoiufere audiën tie ontvangen. Vaca'ntietijdhengeltijd. De talrijke jeugdige hengelaars hebben zich een goed plaatsje uitgezocht. (C.N.F.'Schimmelpenningh Pax cl Boodschap van Victor Emmanuel. Officieel wordt te Rome medegedeeld, dat de Koning-keizer een boodschap heeft ge richt tot de Italianen op Sicilië, waarin hij o.m. zegt: „In de smart, die ons nog nauwer samen bindt, hebt gij de ziel van al uw broeders vernomen in de woorden van den chef der regeering en in de hartstochtelijke en bewo gen stem van uw trouwen Orlando, met wie», ik irr nauwe gemeenschap andere uren van smart en vertrouwen heb doorleefd. Ik ben in deze lange uren van leed vaak denzelfden weg als gij gegaan. Italianen, broeders van Sicilië, uw Koning is steeds met zijn geest dicht bij u. Samuel Hoare bij Franco. De - Britsche ambassadeur te Madrid, Sir Samuel Hoare, is Vrijdag per vliegtuig uit Madrid in de zomerresidentie van den c^ief van den staat, generaal Franco, aangekomen. In tegenwoordighe'd van den minister van buitenlajidsche .zaken, graaf Jordana. vond een bespreking met den Caudillo plaats. Gouverneur van Gibraltar te Cadiz. De Engelsche militaire gouverneur van Gi braltar is Donderdag, vergezeld van zijn adju dant en den chef van zijn staf in de Spaan- sche havenstad Cadiz aangekomen, waar hij door den Spaanschen militairen gouverneur ontvangen werd. De strijd in de lucht boven N.O.I. Totdusver zijn boven Celebes en Borneo slechts enkele toestellen verschenen die hoogstwaarschijnlijk van steunpunten in N. Australië zijn "gestart en een afstand van 2000 K.M. moesten afleggen Ook de derde aanval op Balikpapan op 17 Augustus, die ondernomen werd door drie viermotorige bommenwerpers, werd onmiddellijk afgesla gen. Op 18 Augustus verschenen vijandelijke bommenwerpers boven Makassar, die door de Japansche luchtdoelartillerie verdreven wer den. Chef van staf der Duitsche luchtmacht overleden. In den ochtend van 19 Augustus is kolonel- generaal Hans Jeschonek, chef van den ge- neralen staf van de Duitsche luchtmacht, in het hoofdkwartier van den opperbevelhebber van de luchtmacht aan een ernstige kwaal overleden. Den eersten Februari 1939 werd kojonel Jeschonek benoemd tot chef van den generalen staf der luchtmacht. Augustus 1939 volgde zijn bevordering tot generaal-majoor. Na den veldtocht in het Westen werd hij, met óverspringing van den rang van luitenant- generaal, generaal der vliegers en den eersten Maart 1942 kolonel-generaal. Géneraal Jeschonek ontving na den veld tocht in Polen het Ridderkruis van het IJze ren K^uis. Zuivering in Zuid.Bosnië. y Bij den strijd tegen de benden in het Zuid- Bosnische gebied hebben Duitsche en Kroa- tischen eenheden in de afgeloopen dagen nieuwe successen behaald. In nauwe samen werking met pantserjagers, artillerie en ge vechtsvliegtuigen zuiverden de troepen uit gestrekte gebieden van verstrooide bandieten, die steeds opnieuw probeerden het binnen halen van den oogst te. belemmeren en de dorpen brandschatten. Ondanks het feit dat de strijd door drukkende hitte en zware on- weders bemoeilijkt werd bezetten de Duitsch- Rroatische formaties alle spoorweglijnen. wegen en belangrijke terreinpunten in het te zuiveren gebied. Door aanvallen in het onge baande bergterrein werden de afzonderlijke groepen der bandieten omsingeld Na verbit terde gevechten werden bandieten in de pan gehakt en slechts enkelen slaagden er in in het hooggebergte te ontkomen. Talrijke wa pens en voorraden munitie, uitrustingsstukken en levensmiddelen vielen in de handen der formaties. Zoo konden o.a. dertig kisten prima verbandstoffen afkomstig uit de voorraden van het voormalige Joego-Slai/ische leger in veiligheid worden gebracht. Roosevelt Woensdag te Ottawa. Vrijdag is te Quebec bekend geworden, dat president Roosevelt Woensdag a.s. in Ottawa zal zijn. De conferentie te Quebec zal dus waarschijnlijk Dinsdag, zijn afgeloopen. Roo sevelt zal Woensdag te Ottawa het woord voeren voor leden van den Canadeeschen Se naat en van het Canadeesche Lagerhuis. Naar de Britsche berichtendienst meldt is de Amerikaansche minister van buitenland- sehe zaken, Cordell Huil. op de conferentie te Quebec aangekomen. Te Quebec doen geruchten de ronde, vol gens welke de Britsche minister van buiten- landsche zaken Eden zich na de conferentie per vliegtuig naar Moskou zal begeven om Stalin rapport uit te brengen over de resul taten van de besprekingen en over de be sluiten, die Churchill en Roosevelt genomen hebben. Op het oogenblik is nog geen bevestiging van dit bericht te krijgen Duitsch eigendom in de V.S. wordt verkocht. Het Duitsche eigendom in de Vereenigde Staten, dat door de Amerikaansche regeering bij het begir^van den oorlog in cbeslag werd genomen, zal niet voor de rechtmatige eige naars worden bewaard, doch worden verkocht. 150 verschillende Duitsche bezittingen, va- rieerend van boerderijen tot groote chemische fabrieken, zullen verkocht worden. Verplichting tot openstelling van winkels op baandag. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in verband met de op 23 dezer van kracht woe dende nieuwe regeling inzake de verplich ting tot openstelling, de winkels, waarvoor deze verplichting geldt (met uitzondering 'van delevensmiddelenzaken, die den ge- heelen Maandag geopend móeten zijn) des Maandags van 13 uur af. in plaats van, zoo als tot dusverre, 14.30 uur voor het publiek geopend zullen zijn. Paarsche rantsoenbonnen voor aardappelen. Na 28 Augustus niet meer geldig. Er wordt nogmaals de aand.acht op geves tigd, dat de oude. paars gekleurde, rantsoen bonnen voor aardappelen na 28 Augustus a.s. niet meer geldig zijn. Na dien datum kan men dus op deze bonnen geen aardappelen meer koopen. Na 28 Augustus zijn uitsluitend de nieuwe groen en bruin gekleurde bonnen met het op schrift „61 1 R. aardappelen" geldig. Deze bonnen geven, zooals bekend, recht op het koopen van één K G aardappelen Valsehe suikertonnen werden in België gedrukt. Nadat een winkelier in Breda ontdekt had, dat valsehe suikerbonnen in omloop waren, stelde de politie een onderzoek in. Zij kon nog juist .voorkomen dat tienduizend in België gedrukte valsehe suikerbonnen in Nederland in omloop zouden worden gebracht Drukker wast een zekere D. uit Antwerpen die tien duizend bonnen had gedrukt, waarvoor hij 50.000 francs had ontvangen Tweeduizend bonnen waren reeds» afgeleverd. Er waren ongeveer vijfhonderd naar Rotterdam en Den Haag gegaan: de rest was nog in Breda Vrijwel al deze bonnen konden in beslag genomen worden. De Antwerpsche drukker, die argwaan had gekregen, had de rèsteeren- de achtduizend bonnen vernietigd. In totéal zijn zeven personen gearresteerd, n.l. twee Belgen, twee inwoners van Klein- Zundert, twee inwoners van Breda en een Aanslag op commandant van politie te Bussum. Vrijdagmorgen omstreeks half negen heeft een aanslag plaats gehad op den kapitein commandant van politie te Bussum. De heer Woerts had juist zijn woning aan de Nieuwe Englaan verlaten en was de Brinklaan opge reden, om zich naar het politiebureau te be geven. Op de Brinklaan werd hij achterop ge reden, door een wielrijder, die twee schoten uit een revolver op hem loste. De kapitein werd ernstig getroffen in zijn rug en kreeg een schampschot aan het hoofd. Per zieken auto is hij naar de Majella-stichting overge bracht. De dader wist te ontkomen. De taak van den Gemachtigde voor den Oogst Van verscheidene zijden worden vragen ge steld omtrent de taak en de bevoegdheid van den gemachtigde voor den oogst. Van be voegde zijde deelt men ons hieromtrent het volgende mede: De taak van den Gemachtig de voor den Oogst bestaat in de eerste plaats in het treffen van die maatregelen, die noo- dig zijn om een tijdige berging van den .oogst te verzekeren. Zoowel bij de arbeidskrachten voorziening als bij de voorziening met paar den, tractoren en landbouwwerktuigen treedt de gemachtigde slechts eoördineerend op. Alle aanvragen om arbeidskrachten dienen gericht te worden tot de arbeidsbureaux. Het behoort niet tot de taak van den Gemachtig de. aanvragen voor verguningen tot aankoop van paarden en landbouwmachines in behan deling te nemen. Hiertoe dient men zich te wenden tot den plaatselijken bureauhouder of den provincialen voedselcommissaris. die bevoegd is in dezen regelend op te treden. Voor inlichtingen in verband met oogst- werkzaamheden kan men zich ook wenden tot den inspecteur voor den oogst. Voor Noord Holland en Zuid-Holland, behalve de Zuid- Hollandsche eilanden, den heer N. J. Rempt, Zijlweg 160, Haarlem.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1