Haarlemsche Courant Stalin ontevreden over Quebec? Charkof volgens plan ontruimd. Nieuwsblad voor Noord-Holland Besprekingen van Roosevelt met vertegenwoordiger van Tsjiang Kai-sjek. Knox te Quebec aangekomen. De ver houding tusschen de Anglo-Amerikanen en de Sovjet- Unie. Standley zou uit Moskou worden teruggeroepen. Bij Isjoem 130 tanks vernietigd. 288e Jaargang No. 195 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Berks Dinsdag 24 Augustus 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en F^stdageo Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor Umuiden: Rembrandtlaan 55* IJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Naar de Britsche lysrichtendienst üit Quebec meldt hebben Roosevelt en Churchill den Maandag in hotel de Citadelle doorgebracht. Roosevelt heeft tevens besprekingen gevoerd met den minister van buitenlandsche zaken van Tsjoenking, .Soeng, en met den Australi- schen hooge commissaris in Canada, Sir Wil liam Glasgow. De Amerikaansche minister van marine, Knox, is Maandag in Quebec aangekomen. „United Press" meldt, dat de terug roeping van Litwinof te Quebec als een bewijs wordt beschouwd, dat Stalin bui tengewoon ontevreden is met de resulta ten van de conferentie, waaromtrent hij zeer goed op de hoogte is geweest. Men beschouwt haar tevens als een aanduiding, dat geen acht is geslagen op den Sowjet- Russischen eisch van onmiddellijke vor ming van een tweede front in West- Europa. Bovendien komt door dezen maatregel tot uit drukking, dat Moskou de laatste veertien da gen zoowel Churchill als Roosevelt duidelijk heeft gemaakt, dat niets dan een onvoorwaar delijke erkenning van dezen eisch de Sowjet Unie tevreden zou stellen. Naar een en ander te oordeelen is het de bedoeling van Stalin de^beteekenis van de conferentie van Quebec te bagatelliseeren. Volgens een door Stockholms Tidningen gepubliceerd bericht van United Press heeft een officieele woordvoerder te Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen SS en de Landwacht. Bij onze Vrijwilligers. Onze jongens heb ben groote verdienste bij het opsporen van storingen bij veldtelefoon en tele graaf. SS PK Fritsch O/H P.c. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de waf- fen-SS of de landwacht. Tijd&is de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der oplei ding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wacntbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling in Duitschland kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van de te werkstelling vrijgesteld. 25 Aug., 9-14.00 uur, Den Haag, café Den Hout. Bezuidenhout 11-13. Pakjes voor vrijwilligers. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: in het belang van een'goede en snelle ver zending van brieven en pakjes wordt er nogmaals dringend op gewezen, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven moeten worden en met bet vpl- ledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten geadresseerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando, Nie- derlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Te zenden aan: Rang: Naam: Washington bekend gemaakt, dat de am bassadeur der Vereenigde Staten te Mos kou, Standley, binnenkort van zijn post zal worden teruggeroepen. In het bericht wordt verder gezegd, dat daar door de verandering der wederzijdsche di plomatieke vertegenwoordigingen wordt „vol tooid". Het heeft te Quebec voorts veel belangstel ling gewekt, dat de Amerikaansche aartsbis schop Chui^hill en Roosevelt in kennis heeft gesteld van hetgeen hij met den Paus en den Caudillo ten aanzién van de houding der ka tholieke wereld na den oorlog heeft bespro ken. Men meent in kringen die in nauw con tact staan met de conferentie, dat Roosevelt en Churchill dit punt tijdens hun onderhan delingen uitvoerig hebben besproken. Hier mede brengt men ook in verband het feit dat Mackenzie King zeer onlangs een diepgaand gesprek heeft gehad met den Canadeeschen kardinaal Villeneuve. Nachtelijke aanval op Berlijn. 50 vliegtuigen neergeschoten. In den nacht van 23 op 24 Aug. hebben for maties Britsche bommenwerpers eenige plaat sen in Noord-Duitschland, vooral de stad Ber lijn, met brisant- en brandbommen aangeval len. Er ontstonden verliezen onder de bevol king en er werd schade aangericht aan woon wijken. Door luchtverdedigingsstrijdkrachten werden volgens de voorloopige berichten ten minste 50 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Voorxitter Labourparty afgetreden. De voorzitter van de Engelsche Labourparty Sir Earl de la .Warr, voormalig minister van opvoeding, is uit de partij getreden. Hierdoor beschikt de partij thans nog maar over vijf Lagerhuisleden, onder wie de zoon van Ram say MacDonald, Malcolm MacDonald, die op het oogenblik Britsch hooge commissaris is in Canada. Nieuwe Sowjetambassadeur bij Sumner Welles. De nieuwe Sovjet-Russische ambassadeur te Washington, Gromyko, heeft een eerste bezoek gebracht aan den plaatsvervangenden minister van buitenlandsche zaken, Sumner Welles. Na den terugkeer van Roosevelt uit Canada zal Gromyko zijn geloofsbrieven overhandigen. De terugroeping van Litwinof wordt ifr berichten uit Quebec bestempeld als een „ernstige schok" en een „zware slag". De terugroeping heeft te Washington sensatie gewekt en in diplomatieke kringen aldaar ingeslagen als een bom. Men is geneigd, de betrekkingen der Geallieerden tegenover Moskou als slechter te beschouwen. Stalins besluit wordt opgevat als een wenk aan de Geallieerden, naar Moskou te komen, inge val zij met het Kremlin willen onderhan delen. Tsjoenking weer gebombardeerd. Naar Reuter uit Tsjoenking meldt, is de stad Maandag voor het eerst sinds 2 jaar weer gebombardeerd. De aanval werd door twee golven van elk 27 Japansche vliegtui gen uitgevoerd. De eerste golf heeft doelen in de Westelijke voorsteden der stad gebom bardeerd. De tweede golf richtte zich te gen Wansein. ten. Zuiden van Tsjoenking. Amierika's openbare meening en de bombardementen Volgens een bericht van de „News Chro nicle" heeft het Gallup-instituut in de Ver eenigde Staten een enquête gehouden of Duitschland door bomaanvallen alleen kon worden overwonnen. Negentien procent dei- antwoorden luidden bevestigend, 69 procent ontkennend. Twaalf procent zeide het niet te weten. In Augustus 1942 werd dezelfde vraag door dertig procent met ja en door 54 procent met neen beantwoord. Mislukte landingspoging op Koeiambangra. Door het moorddadige vuur van Japan sche troepen. op het eiland Koeiambangra is Zondag een poging van Amerikaansche troepen om op het eiland te landen, mislukt. De vijandelijke strijdkrachten, die steeds weer hardnekkige tegenaanvallen onderna men, trachtten met gebruikmaking van on geveer 15 landingsbooten en torpedobooten vasten voet op het eiland te krijgen. Ver scheidene landingsvaartuigen kapseisden door het welgerichte Japansche vuur, waarop de Amerikanen de vlucht Snamen. Vertegenwoordiger van Moskou naar Franseh N. Afrika Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft de woordvoerder van het Noord- Afrikaansche hoofdkwartier medegedeeld, dat een vertegenwoordiger van Moskou via Londen op weg is naar Algiers, om in con tact te treden -ïrret het Fransche comité in N. Afrika. Salerno in Z. Italië geteisterd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: „In voortdurende zware gevechten wer den ook Zondag in den Mioes-sector alle vijandelijke doorbraakpogingen afgeslagen. Bij Isjoem vlamden de krijgsoperaties weer op. Sterke infanterie- en pantseraunvallen der bolsjewisten werden door onze troepen in een tegenaanval opgevangen en afgesla gen. Alleen in den sector van één 'egercorps werden daarbij meer dan 130 vijandelijke tanks stukgeschoten. Ook in het gebied van Charkof staan troe pen van het leger en de Waffen SS in een verbitterde worsteling met formaties bolsje wistische infanterie en tanks. Charkof, dat tijdens den veldtocht in het Oosten reeds meermalen van bezit ter is gewisseld en thans nog sleelits een puinliiop is, is in het kader van een stel selmatige distaiicieeringsbeweging op nieuw ontruimd. Ten Noordwesten van Charkof gaat de zuivering van het terrein van een door Duit. sche pantsergrenadiers omsingelde vijan delijke groep strijdkrachten bij stijgende gevangenencijfers en bult, voort. Overal waar de bolsjewisten in de overige sectoren van het front aanvielen, werden zij ondanks het in den strijd werpen van versche troe pen met zware verliezen afgeslagen. Zondag overdag verloren de bolsjewisten aan het Oostelijk front 409 tanks en 73 vliegtuigen. Boven de Golf van Salerno schoten Duit sche jagers 13 vijandelijke vliegtuigen neer. In het kustgebied van de bezette gebie den in 't Westen en bij vrije jacht boven den Atlantischen .Oceaan werden nog 11 andere vijandelijke vliegtuigen, voor het meeren- deel viermotorige bommenwerpers, neerga- geschoten. Formaties. Britsche bommenwerpers vie len Maandagnacht lukraak West-Duitsch gebied aan. In verscheidene plaatsen werden voornamelijk openbare gebouwen, waaron der kerken, ziekenhuizen en scholen door brisant- en brandbommen getroffen. De be volking leed geringe verliezen. Volgens de tot dusver ontvangen rapporten werden 5 vijandelijke bommenwerpers neergeschoten! Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vie len in den nacht van 22 op 23 Augustus het gebied ten Noorden/van Londen alsmede af zonderlijke doelen aan de Zuidoostkust van het eiland met bommen van zwaar kali ber aan. Bij den aanval overdag van Ameri kaansche vliegtuigen op twee Zuid- Duitsche steden op 17 Augustus verloor de vijand volgens het eerst thans nfge- loopen onderzoek niet zooals oorspron kelijk werd gemeld 56. doch 101 vier motorige bommenwerpers. De stelselmatige ontruiming van Charkof moet, naar de militaire correspondent van het D. N. B. verklaart, beoordeeld worden van uit het principe van de Duitsche oorlogvoe ring in het Oosten, volgens hetwelk afzon derlijke gebieden en ook steden geenszins die beteekenis hebben, die dikwijls door de vijandelijke propaganda hieraan wordt ge hecht. Op 25 October 1941 werd in het kader van de groote operaties Charkof na hevigen strijd door de Duitsche troepen stormenderhand veroverd en bezet. Van half Mei tot half Juni 1942 probeerden de bolsjewisten door een partieel offensief Charkof te heroveren. Ten Oosten van deze stad werd de vijand Na den vuurdoop. Jonge grenadiers, die eerst in April van dit jaar aan het front zijn gekomen, ontvangen uit handen van hun divisie-commandant persoonlijk het IJzeren Kruis voor hun heidhaftigen in zet bij de sucttïsvolle afweergevechten aan het Oostelijk front. PK Ulmer HH/St P. c. TER ZEE. De tonnagepositie der geallieerden heeft den laatsten tijd een verbetering ondergaan als gevolg van diverse omstandigheden. Daar is in de eerste plaats wat men de „golfbeweging" in den duikbootoorlog noemt, de aanduiding van een periode in den strijd met het duikbootwapen, gedur rende welke de hevigheid van den aanval minder intens is dan in voorgaande maan den. Dan is er toeneming van den aan bouw te constateeren en ten slotte is het feit, dat diverse zeewegen der Geallieerden, in het bijzonder die om Afrika heen, den laatsten tijd sterk zijn bekort natuurlijk van zeer gunstigen invloed op het transport vermogen ter zee. Wat intusschen vier jaren oorlog voor de Engelsche vloot beteekenen wordt eenigszins duidelijk, nu de jaaroverzichten der groote Britsche reederijen«zijn ver-, schenen en waaraan in het Amsterdamsch Effectenblad een artikeltje wordt gewijd. Dit stukje houdt zich bezig met hetgeen wordt medegedeeld in de balansen van drie bekende reederijen, de Cunard White Star Line, de Union Castle en de Elder Demp ster Lines en allereerst wordt daarin iets medegedeeld over de boekwaarde der vlo ten van deze drie maatschappen verge leken met die in 1938 en 1941. Het blijkt dan, dat de vloot van de Cunard White Star Line in 1938 voor 18.7 millioen te boek stond. Dit bedrag was in 1941 teruggeioopen tot 13.6 millioen en daalde gedurende 1942 tot 11.5 millioen De boekwaarde van 't schepenbezit der Union Castle Line bedroeg in 1938: 11.2, in 1941: 7,8 en in 1942 5,6 millioen en nog grooter was de achteruitgang bij Elder Dempster, waar de cijfers resp. 2,2, 0,8 en 0,5 millioen beliepen. Voegt men deze cijfers samen, dan blijkt daaruit, dat in 1938 de vloten van drie der voornaamste Engelsche reederijen voor 33.1 millioen te boek stonden, dat dit bedrag in 1941 tot 22,? millioen geslon ken was en in 1942 nogmaals tot 17.6 mil lioen terugliep. Het vlootbezit dezer drie ondernemingen te zamen verminderde, wat de waarde betreft, dus met iets meer dan. 50%. Natuurlijk beteekent dit niet, dat het oorlogsbedrijf dus de helft van de scheeps- ruimte, die dezen drie reederijen ter be schikking stond, heeft opgeëischt. Want wat verloren ging is gedeeltelijk althans door andere schepen vervangen, waarvan de boekwaarde in bovenstaande cijfers is opgenomen, anders gezegd, het verlies aan scheepsruimte moet belangrijk meer heb ben bedragen dan de helft Hoe staat het intusschen met deze aan vulling? Op deze vraag geven de cijfers der reserves voor nieuwbouw een antwoord. Deze reserves bestaan hoofdzakelijk uit' schade-uitkeeringen. Wanneer deze scha- de-uitkeeringen onmiddellijk voor aan schaffing van nieuwe schepen kunnen wor den aangewend, m. a. w. wanneer ieder verloren schip dadelijk door een ander kan worden vervangen, zal de nieuwbouw- reserve weinig wijziging vertoonen. Stijgt zij evenwel dan blijkt daar uit, dat de reederij haar vloot-bezit heeft zien ver- minderen en geen kans heeft gezien, het weer op het oude peil terug te brengen. Welnu, bij de Cunard White Star steeg de reserve in 1942 van 3,8 tot 8,7 millioen bij de Union Castle van 0.3 tot 1.7 mil lioen en bij Elder Dempster van 2.1 tot 3 millioen, waaruit blijkt, dat de bedragen welke ontvangen zijn voor de verloren ge- gane scheepsruimte slechts ten deele kon den worden aangewend voor nieuwbouw. op een strategisch buitengewoon handige wijze misleid en kwam een omsingeling tot stand, die in haar verdere verloop de vernietiging van groote bolsjewistische legermassa's met zich medebracht, waardoor de aanval der bolsjewisten op Charkof werd verijdeld De bolsjewistische inspanningen in deni winter van 1942ï'43 brachten in het kader vael de Duitsche. distancieeringsbewegingen Char kof op 18 Februari 1943 weer in Sowjet bezit nadat de Duitsche troepen de voor den oorlog belangrijke installaties vernield en de stad verlaten hadden. De in aansluiting hierop tot voorbij Charkof voortgezette gevechten in de maand Maart met het Duitsche tegenoffen sief bracht Charkof op 15 Maart weer in Duitsche handen. Wanneer nu de bolsjewisten in de afgeloo- pen dagen noch de ontruiming der stad, nocK de andere bewegingen der Duitsche formaties hebben kunnen waarnemen, dan is dit het be wijs voor de geslaagde distancieering van den vijand, d.w.z. een bewijs voor het feit, dat de Duitsche plannen zonder door den vijand beïnvloed te worden, konden worden uitge voerd. Het prijsgeven van de stad was in het kader van het gewijzigde front in dit gebied een volkbmen natuurlijke maatregel, die een verkorting van het front en zoodoende een betere frontpositie met zich medebrengt. Het ïtaliaansche weermachtbericht luidt als volgt: De vijandelijke luchtmacht heeft aanval len ondernomen op de stad Salerno en ge voelige schade aangericht. Tijdens felle luchtgevechten, welke Duitsche jagers niet de vijandelijke luchtmacht aangingen, gin gingen 13, vijandelijke vliegtuigen ver loren. Tijdens een mitrailleuraanval door vier vliegtuigen ondernomen op de haven Prevesa in Griekenland, heeft het vuur van de luchtafweer en van de marine-eenheden twee aanvallende vliegtuigen vernietigd. In den nacht van 22 Aug. heeft de luchtafweer van Crotone twee bommenwerpers in de om geving der stad neergeschoten en een boven zee nabij kaap Colonna, (w, g. generaal Ambrosio.)

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1